Het Stiefkind. Donderdag 23 November reufiietofi* Ho. 277. 1911 4öe Jaar&aiig. Han week tot week. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. fibonnoffients-ftdvertenfiën op zeer ucordeeiige oooru/aarden Ooggetuigen noemden den oorlog van 1812, dien Napoleon in Rusland voerde, een verdrieiigen oorlog in zooverre ais de Franschen telkens hun vijand zagen, maar nimmer met hem slaags konden geraken, totdat de Russen hun lijd gekomen achtten. Een verdrietige oorlog is ook de Italiaansch-Turksche, in zooverre als beide partijen, door hun betrekkelijke zwakheid en de bijzondere omstan digheden, waarmee ze rekening te houden hebben, geen van beiden kunnen wat ze gaarne zouden willen, vooral de Italianen maken daarbij een poover figuur. Er wordt om de belegerde stad Tripolis gevochten; dit staat vast; en htt geiuk schijnt afwisselend te zijn maar hei wezen lijke resultaat is nihil. En de natuur heipï een handje om de zaken te rekken. De hevige regens hebben een riviertje zoodanig doen zwellen, dat de verschansingen er door geteisterd werden. Dit is nu eigenlijk zoowat het heele oorlogsnieuws van een week en zij die verwacht hadden dat de Italianen het thans over een anderen boeg zouden werpen, worden ook al te leurgesteld, want alle gezanten te Conslantinopel hebben bericht ont vangen, dat Italië afziet van iedere v'ootactie tegen de Dardanellen, Sa- loniki, Smyrna en B.'iiout. De actie in den Turkschen Archipel zou daarentegen deze week beginnen. We zullen zien wat er van wordt. Nu weer verluidt dat Italië zoolang draalt met uitvoering te geven aan zijne bedreigingen, omdat er ernstige besprekingen over een spoedigen vrede hangende zijn, op dezen grond, dat de Porte toestemt in het afstaan van de wereldlijke souvereiniteit over Tripolis aan Italië,wanneer dit rijk de godsdienstige opperhoogheid van den Kalief zou erkennen en be schermen, benevens een Turksche leening van honderd millioen francs in goud en het op de veroverde ge bieden rustende gedeelte van de open bare schuld op zich zou nemen. Heel waarschijnlijk komt het gerucht ons niet voor, al gelooft men te Rome vast aan den op handen zijnden vrede, hetgeen bewijst dat de ooriog lang niet voldoet en men den vrede wenscht. Maar in Turkije geloof! men niets van al die geruchten en is omtrent het verder verloop van den oorlog tamelijk optimistisch gestemd. in China zouden de regeerings- personen wel gaarne een vergelijk met de opstandelingen treffen, maar deze blijven aandringen op het wegja gen der Mantsjoedynastie en dus schiet 70.) Heden heeft dat schitterend huwe- ijk plaats Clémence voelde zich onrustig en zenuwachtig. Waarom Dat wil ze eens nagaan. Komt hare verwarring voort uit spijt Is de oor zaak hater weigering om heden naar Rijssel te gaan, gelegen in het onaan gename, om daar met hare bloedver wanten te verschijnen en door Régis in hun al te burgerlijk gezelschap herkend te worden. Neen, op dit punt kan ze zich recht doen wedervaren. Menschelijk opzicht, lafheid, behooren niet tot hare natuur en zij zou eerder de open bare meening trotseeren, dan iemand, die eenig recht op haar heeft, wiiien verloochenen. Vanwaar dan toch die tegenzin om naar Rijssel te gaan Misschien o, ja zeker, het zou Pijnlijk voor haar geweest zijn om er niets anders over dan nog maar eens te trachten hen te overwinnen. De onderhandelingen bij Hankou hebben volkomen schipbreuk geleden en de toestand der regeeiingstroepen wordi hachelijk, omdat het overloopen aan de orde van den dag is. Vele officieren, die daarvan eeu punt van eer maken, plegen zelfmoord, naar landsgebruik. Naar het schijnt wordt onderhan deld over een gemeenschappelijk ge wapend iusschenbeiden komen en wel van Japan, met Engeland en Rusland. Misschien dat hiermede in verband s-aat hef landen van Japan- sche troepen te Tsj foe, westelijk van Wetkai—wei. Vermoed wordt van andere zijde dat de mogendheden de Mantsjoe dynastie weer op de been wil len helpen, om daar aan de Cbi- neesche regeering belangrijke conces sies in de uitgestrekte en rijke streken af te dwingen. Rusland en Perzië liggen weer eens overhoop. Een Russisch con sulair beambte is beleeoigd. Dit eisehte natuurlijk genoegdoening en de Russische, regeering heeft zich gehaast om een nota te zenden, die een soort van ultimatum bevat en toen het antwoord niet dadelijk kwam, zijn vier duizend man Rus sische troepen naar de Perzische stsd Kasmin opgerukt, blijkbaar met de bedoeling om ze te bezetten. Het departement van buitenlandscha zaken te S'. Petersburg beweert dat dit geenszins het bezetten van een deel van het Perzische Rijk beduid! en d<it zelfs een eventuetl verder oprukken naar Teheran die beteeke- nis niet hebben zoumaar bet is de vraag in hoeverre men aan derge lijke verzekeringen geloof mag siaan. De Russische regeering zegt wel, dat zij zich houden zal aan het ver drag van 1907 met Engeland, in houdende de ongeschonden handha ving van het Perzische rijkmaar wij weten nu wel wat er van Ma rokko gekomen is, dat thans in de macht van Frankrijk is. Dit moge een aanwinst voor de beschaving zijn, het staat toch vast dat al die zwakke staten bestemd schijnen om langzamerhand van de weullkaart te verdwijnen. Het Fransch-Duitsche verdrag over Marokko is nu nog eens door den Duitschen minister van buiten landsche zaken, von Kiderlen-Wach ter, in de begrotingscommissie van den Rijksdag toegelicht. Liberalen, Conserva'ieven en C trumsmannen verklaarden met de houding van de Duitsche diplomatie te kunnen medegaanmaar betreur- Régis te ontmoeten. Herinnert hi haar niet aan honderd verdrietelijk heden, honderd teleurstellingen, hon derd pijnlijke vernederingen? Dat is het Hij verpersoonlijkt de onaangename zijde van haar Seven en vervult in haar den afkeer, dien zij voor mevrouw De la Biachère gevoelt. Of die uitleg al of geene waarheid bevat, zij is er over voldaan en doet haar best om de gedachte aan het huwelijk, zoowel als van Régis, van zich af te zetten. Vier uur Ailes is lang afge- loopen en het is waarschijnlijk, dat de vreemde officieren zich gereed ma ken om weer weg te gaan Waar- urn gevoelt zij beurtelings eene on willekeurige verlichting er. eene niet minder onwillekeurige droefheid De lucht is zachter geworden. Het is een schoone dag geweest en de zon daalt en werpt een lichten gioed op zee, waarin de wolken dansen. Van haar venster ziet zij den eenza men dijk, de onmetelijke zee, en dit schouwspel brengt haar altijd tot kalmte. Nu is er een wandelaar op den dijk... den het dat men omtrent de feite lijke gebeurtenissen zoozeer in het onzekere was gelaten. Daarom had de volkvertegenwoordiging het recht en den plicht gehad om aai de va derlandslievende ontstemming van het Duitsche volk uiting te geven. De bespreking wordt nog voortgezet. Voorts is in den Rijksdag weer beraadslaagd over het wetsontwerp betreffende de Duitsche. waterwegen en de heffing van scheepvaarttollen, ook voor ors land van zoo groot belang, met het oog op den Rijn. Van nationaal-iiheraie en socia listische zijde is voorgesteld de ka nalisatie van den Moezel in het plan op te nemen, waartegen de regeering zich echter heeft verzet. De grootste iadustiieelen van den Beneden-Rijn hebben aanleiding gevonden, om in Lotharingen groot j mijnbezittingen te koopen en daar kolen te winnen, die gebruikt kunnen worden als co kes voor de hoogovers. Wordt nu de Moezel gekanaliseerd, dan vervalt het transport (wel te verstian per spoor) en wordt het Ruhrkolenbek- ken bedreigd. De regeering was ze ker bevreesd een twintig miiiioen mark aan spoorweginkomsten te ver liezen, wanneer de Moezel gekanali seerd werd. Het voorstel is dan ook verworpen. Er komen uit Rusland weer vrij treurige berichten over het mislukken van den orgst en de duurte. In de Doema zijn daarover interpellaties gehouden en uit de regeeringsant- woorden daarop blijkt,dat hei gebied, waarin de oogst mislukt is, zich uit strekt over niet minder dan twintig gouvernementen met eene bevolking van twaalf en een half millioen in woners, waarvan niet minder dan acht millioen hulpbehoevend zijn. Hon derd twintig millioen roebels zijn noodig om die menschen te helpen, waarvan de helft reeds naar die stre ken verzonden is. Deze gelden moe ten dienen voor den aankoop van graan, voor zaaigraan en voor vee voeder, voor het verrichten van open bare werken, voor het oprichten van spijskeukens en voor het verleenen van geneeskundige huip. Gelukkig getft in dezen zoo abnormal ;n toe stand de gezondheidstoestand der be volking nergens reden tot ongerust heid. De regeering is voornemens verder te heipen, door vermindering van vrachtprijzen, vergemakkeliitg van het crediet en door schorsing der inning van directe belastingen. WH jammer dat dit alles toch slechts tijdelijke maatregelen zijn, die op den duur nleis baten en de economische ontwikkeling van het groote land geen stap verder brengen. Uit berichten, uit Mexico ontvan gen, schijnt te moeten worden op gemaakt, dat 't daar alweer volop revolutie is waar dat volkje trou wens niet buitenkan. Totnogtoe werd ze aangevoerd door zekeren generaal Reijcs, een vroegeren aanhanger van den ex-presidetil Porficio Diaz maar deze is wegens schending der neu traliteit doer de Amerikaansche over heden gevangen genomen. Het be wind van Madero moet ai evenmin zacht wezen als dat van zijn voor ganger, vandaar den tegenstand, ge paard gaande met talrijke inhechte nisnemingen. Wij zullen zien hoe lmg het smeulend vuurtje het uit houdt zonder weer in lichte laaie uit te barsten. Hij heeft zijn pels losgemaakt en blijft staan om de zee te beschouwen. Hij komt nader Zijn hoed over schaduwt het bovenste dee! van zijn gelaat, maar toch heeft hij voor Clé mence iets bekends in zijn voorko men Hij komt nog nader, be schouwt het huis en plotseling her kent zij Régis Wat denkt zij Welke gevoelens bewegen haar Is zij verheugd hem te zien of doet de toorn haar hart sneller kloppen Waarom zou hij eigenlijk komen dan om zelf de geringheid harer moe ders familie te beoordeelen, om te beproeven haar door zijne tegenwoor digheid te vernederen, of of om zich voor altijd te genezen van een gevoel van toegenegenheid voor de nicht dier kleine kooplieden Een bloedstroom stijgt het jonge meisje naar htt gelaat ma het dolle verlangen om hem te tarien, om trots tegen trots testellen .Als hij bin nenkomt, we hu, dan kan hij zien dat zij die familie heeft aangenomen en niet wil, dat men er haar van scheidt. Snel als de bliksem verlaat zij hare BINNENLAND. Tweede Kamer. Bij het gisteren voortgezet debat over de indische begrooting was de heer Bos van oordeel, dat voor de economische ontwikkeling van Indië Europeesch kapitaal niet kan worden gemist, mits gewaakt worde tegen monopoliseering der bedrijven, waar door ie groote economische macht in de handen van enkelen zou worden gelegd. Voorls verdedigde hij da door den heer Snouck Hurgronje voorge stane neutrale onderwijspolitiek te genover de zijns inziens onjuiste en onverstandige .gedragslijn, door dr. Kuyp! r daartegenover aangegeven. Spreker verwachtte van dr. Kuyper's systeem van propaganda voor het christelijk geloof op school een aan wakkering van den geloofshaat ten. nadeeie van ons rustig koloniaal bezit. De heer Hugenholtz onderschreef dit laatste en nield een pleidooi voor gelijkstelling van Chineezen in Ind.ë met Europeanen. De heer De Visser eisehte ge loofsvrijheid voor den muzelman en den christen. Groote manoeuvres enz. in de afdeeling der Tweede Ka mer zijn bij de behandeling der oor- logsbegrooting ook de manoeuvres ter sprake gebracht. Eenige leden merkten daarbij in de eerste plaats op dat zij zich kwalijk konden voor- stelten, dat zulke manoeuvres van belang waren. Voorts werd er op gewezen, dat in het licht der vaak vernomen stelling, dat zulke manoeuvres vooral dienen tot oefening van de bevelhebbers, het een vreemden indruk maakt, dat het commando over een der partijen was opgedragen aan een generaal, van wien reeds vaststond, dat hij binnen weinige maanden zou worden gepen- sionneerd. Van het nut, dat de manoeuvres heeten te hebben tot vorming van bevelhebbers, wordt op die wijze weinig partij getrokken. De indruk, dien de manoeuvres, naar de daaraan in de dagbladen ge geven beschrijving op een aantal leden hadden gemaak*, was een zeer gun stige. Hulde brachten zij aan den oud minister Cool, die in de laatste door hem ingediende ontwerp begrooting het initiatief heeft genomen voor de gehee! nieuwe inrichting dezer groote manoeuvres, baoogende den oorlogs toestand zooveel mogelijk te benade ren. De nieuw wijze van verpleging heeft ongetwijfeld leerzaam gewerkt Andt re ieden verklaarden te hebben vernomen, dat de resultaten, met deze manoeuvres verkregen uit een militair oogpunt, niet hebben beantwootd aan de verwachtingen. Zij vroegen dien aangaande inlichtingen ook aangaan de den geest der troepen en de hou ding der bevolking tegenover de manoeuvres. Als een gebrek in de inrichting hadden zij o. a. hobren beschrijven, dat aan de officieren te weinig inzicht was ve:schaft in de strekking der verschillende bewegin gen. Voorts had man klachten verro men over ove-grooie vermoeienis, waaraan de troepen hadden bloot ge» staan. Wat betreft de klachten over het voedsel, de geneeskundige verpleging en de inkwarfierirg. vroeg men ook 's ministers oordeel. Volgens sommige berichten hebben de hooikisten en keukenwagens niet voldaan. Men vroeg wat ten deze de waarheid is. Ook werd gewezen op de talrijke klachten in dezen zomer over zware marschen bij een tropische hitte. O. a. is berucht geworden een marsch, weiken men een compagnie infanterie te Delft in garnizoen heeft laten ma ken. Ook werd gewezen op marschen van Leusden naar Zeist, en van Utrecht naar Woerden. Door sommige leden werd er legen geprotesteerd, dat aan mannen, die bij een marsch zijn uit gevallen, het Zondagsverlof werd ont houden. Het is zelfs voorgekomen dat de uitgevallenen in arrest zijn gesteld, Zij vroegen of dit met goedvinden van den minister plaats had. Andere leden oordeelden het echter alleszins juist dat aan hun die op marsch uit vallen, niet wordt toegestaan des Zondags uit te gaan. Deze lieden behooren des Zondags in het hospi taal te worden gehouden om hun weerstandsvermogen op die wijze te ver'aoogen. Inlichtingen werden ge vraagd omtrent het verdrinken van ec-n huzaar in de Maas bij een oefe ning der cavalerie. Vereenvoudiging van examens enz. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot vereenvoudiging en verbetering van examens en onderwijs, heeft zich kamer, vliegt den trap af en doet de deur van den winkel open, waar Jeanne juist behoedzaam eene zending aardewerk uitpakt, ik weet niet, welke duivel Clémence opeens beheerscht ze knielt naast hare nicht neer en begint het hooi weg te namen. Jeanne ziet haar verwonderd aan. - Och, Clémence, laat dat werk toch staan, ge wordt er zoo stoffig van en zoudt uwe mooie japon be derven En wat beven uwe handenmen zou meenen, dat gij koud zijt. Clémence voelt, dat zij het aarde werk breken zai ais zij hei aanraakt. Ze slaat weer op en gaat achter de toonbank. Waarom Haar hart wordt verscheurd, ze heeft den dwazen vreemden indruk, dat zij een gruwelijk genoegen vindt in het verwoesten van haar eigen geluk. En tegelijk heeft zij het onzinnig denk beeld, dat zij wraak neemt, dat zij zich (op welke wijze wreekt op mevrouw De la Biachère. Daar staat zij onbeweeglijk, ze hoort de opmerkingen van Jeanne, zonder ze te verstaan, hare oogen staarden naar den dijk, waar Régis besluite loos heen en weer loopt, den blik op het kleine huisje gericht. Eensklips vermant hij zich en komt schellen aan de huisdeur. Hij zou meenen, dat hij onteerd werd, als hij den winkel binnenkwam, zegt ze bij zichzelve. En haar hari wordt nog verder vaneen gereten De oude dienstbode is daar en gaat hinkende de deur open doen. Ze hoort Régis' kalme en welluidende stem door het beschot heen. Ben ik hier bij mevrouw Liévin ja mijnbeer, kom binnen als het u belieft. Zij is doof, de arme oude en heeft slechts den naam harer meesteres gehoord. Mevrouw Liévin is uit, maar ze brengt Régis in het kleine salon en komt nu aan de winkeldeur. Juffrouw jeanne, daar is eert heer, die naar u vraagt. Naar mij Jeanne maakte snel haar schortje los, en deed de stroohalmtjes wat uit heur haren, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1