Het Stiefkind. Woensdag feuilleton» Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, BINNENLAND. Mo, 270 49e Jaargang. 1911 VLISSINCSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 22 November ADVERTENTIÈN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. fibonnemenfs-fldoerfenfiin op zeer uosrdeelïgg «oerwaarden Tweede Kamer. Gisteren werd voortgezet het alge meen debat over de Indische begroo ting. De heer Vliegen oordeelde onge motiveerd de optimistische bewering van de regeering in de openingsrede dat ten aanzien van lnd,ë in ruime mate te wijzen valt op welvaart en voorspoed. Wat de bestuu sinrichting aangaat, vereenigde spreker zich in beginsel met het denkbeeld van den minister, om in Indië een lichaam met vertegenwoordigend karakter samen te stellen, mits daarin ook inlanders zitting kregen. Spreker bepleitte staatsexploitatie, o. m. van koffie aanplant en drong aan op verhooging van inkomstenbe lasting van Europeesche ondernemin gen. De heer Van Vlijmen, betoogende dat in de Timor quaestie het recht aan onze zijde was, oordeelde dal Portugal aan onze regeering veront schuldiging had moeten maken. Absenteïsme. De Haagscfee correspondent van de „Maasbode" schrijftMen zal zich herinneren, dat in de Kamerzitting van Donderdag jl. de eerste moiie Goeman—Borgesius werd verworpen met 42 tegen 37 stemmen. De stem ming over die motie ging bijna zuiver links tegen rechts. Onder de voor stemmers was éen man van rech:s onder tegenstem roers drie van links. Op dat oogenblik waren dus in de Kamer aanwezig 40 leden van rechts en 39 leden van 1 nkszoodat bij deze belangrijke stemming niet min der dan 19 rechtsche leden op hun post ontbraken. Dat de motie niet werd aangenomen, is te danken aan de drie oud-liberalen die er mede tegen stemden. Bij een zuivere pariijsternm'ng zou rechts met slechts éen stem de meer derheid benouden hebben. De uiterste grens was dus dien dag bereikt. En wijl h?t ons is op gevallen, dat gedurende de heele voorgaande week toen het kies rechtdebat toch allerlei plotse inge verras:ingen kon brengen! rechts slecht is opgekomen, hebben we er de handelingen eens op nagezien. Daaruit bkek, dat bij bovenbedoelde stemming afwezig waren 10 katho lieken 7 ar.ti revolutionnairen en 2 christelijk hisforischen, te zamen 19 rechtsche leden. Het waren de hceren Passtoors, Fruyiier, Bogaaröt, van den Berch van Haamst:de, Loeff, Janssen, Ruys de Beerenbrouck, Bec kers, Bolsius, Van Sssse Van IJsselt, (allen katholiek)Elhorst, Van Heem stra, Middelberg, Van den Borch van 69.) Jeanne zou graag de mooie toi letjes zien, die daar zeker zullen zijn Gaat gij naar de trouwerij, Charles? vroeg het jonge meisje levendig. Hij nam een beetje houding aan. Zeker Alle officieren zijn uitgenoodigd zelfs op het hoe heet dat ook weer? Nu ja op den maaltijd na de plechtigheid. Zeg Jean ne, uw aanstaande komt in deftige kringen wat dunkt u er van Boven dien, als wij getrouwd zijn, moet gij wei mevrouw De la Fontenaye be zoeken. O, dat durf ik nooit, Charles 1 Kom, er zijn zoovele menschen bij haar, dat men niels heeft te zeg gen Gaat gij er wel eens naar toe? Verwoide, Pollema, Var. der Molen, Blum, (allen anti rev.) Van Dedem en de Savornin Lobman, (beiden Christ, hist.) Laatstgenoemde had den heden dag de zitting bijgewoond maar was blijkbaar opzettelijk heen gegaan, toen tegen zijn wil de motie Borgesius aan de orde was gesteld. Waar waren echter al de anderen De duurte. In de Memorie van Antwoord der Tweede Kamer op het Afdeelings- verslag der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1912 wordt omlrent het te berde gebrachte be treffende de duurte der levensmid delen gezegd Een onderzoek werd bereids inge steld betreffende den loop der prijzen van levensbehoeften, in verband met de dit jaar geheerscht hebbende droogte en de prijsbeweging dei le vensbehoeften in het algemeen. De uitkomsten van dit onderzoek geven aanleiding tot de vraag of zij, die van hier ie iande heerschende duurte van levensbehoeften spreken, hun gezichtsveld niet te zeer beperkt hebben, eenerzijds wat het aantal jaren betreft, waarover hun beschou wingen zich uitstrekken, anderzijds wat het aanta! artikelen aangaat, waarvan de prijzen in verschillende jaren door hun zijn vergeleken. De groote prijsstijging die zoozeer de aandacht heeft getrokken, betreft in hoofdzaak enkele peulvruchten, de zuivelproducten en een aantal ar tikelen die meer tot de genot- dm tot de voedingsmiddelen moeten worden gerekend vooral de suiker. Tof opheffing van het hieruit voor de verbruikers voorispruiiend nadeel, kan de regeering weinig doen. Wei oereidt zij maatregelen voor tot voor lichting omtrent den loop der markt prijzen en omtrent de wijze, waarop bij de volksvoeding duurder gewor den artikelen door andere kunnen worden vervangen. Vervroegde uit voering van rijkswerken zou in dezen geen doe! treffen. Welke reden deze prijsstijging van een aantal artikelen, die trouwens meerendeels, volgens het ontwerptarief, niet hoogt r zouden worden belast of niet noemenswaard zouden worden ingevoerd, zou op leveren om dat tarief aiders dan tot dusver te beoordeekn, vermag de regeering niet in te zien. Met het oog op den tegenwoordigen siand der prijzen van verschillende eerste le vensbehoeften is de regterirg voor nemens, op de verschillende hoofd stukken der begrooting de r.oodige geiden aar? te vragen, Kneinte allen rijksambtenaren en beambten en vrij willig dienenden militairen die ge huwd zijn of als weduwnaar een of meer kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar te hunnen laste hebben - Op Nieuwjaarsdag Wij waren met drie kameraden, alle drie even weinig op ons gemak en wij hebben geloot, wie het eerste zou binnengaan en wie het eerst op zou staan Hier werd hij onderbroken door een schaterlach. Een weinig misnoegd keek hij naar Clémence, maar hare vrooiijkheid was zoo aanstekelijk en zoo vrij van boosaardigheid, dat hij ook begon te lachen. En viel het lot op u vroeg zij. Neen, gelukkig niet Maar komt gij niet van Tours? Dan moet gij den generaal ook kennen, hij komt er immers vandaan. Ik heb hem een of tweemaal in gezelschap ontmoet, maar ik woon buiten en ga al heel weinig uit. Dus kent gij de officieren van het regiment jagers niet Er komen er heel wat voor het huwelijk. Een donkere blos overdekte Cié mence's wangen. Zij deed haastig hare voile neer en maakte hare hand schoenen verder vast. De kerkklok luidt al, sprak zij, wij zullen nog te laat komen. Ze gingen allen de deur uit, voorop en wier jaarlijks bruto-ir.komen f 1000 niet overtreft voor eens een bijslag te geven van 20 gulden. Het bezoek van Fallières. In zijn rapport over de begrooting van buitenlandsche zaken, herinnert de rapporteur Dechanel, aan de reis van president Fallières naar Nederland welke reis niet nagela'en heeft de goede betrekkingen tusschen Neder land en Frankrijk nog te versterken. Vrijzinnig Democratische Bond. De Haagsche correspondent van de „Te!." schrijft: Van betrouwbare zijde werd ons medegedeeld, dat eenige afdaeiingen van den vrijzinnig democatischen bond, niet tevreden over de op de jongste algemeene vergadering geval len besl ssing inzake het vraagstuk der ouderdomsverzorging, zuilen trach ten zoo spoedig mogelijk nog eens een stemming over het principe staatspensioen of geen staatspensioen, te verkrijgen. Zij meenen, dat dstem ming op de bedoelde vergadering door allerlei factoren onzuiver is ge weest. Onze zegsman die ook tot de afgevaardigden, en niet tot de minste onder hen behoorde, zeide ons, dat er zelfs aan gedacht wordt een bui tengewone vergadering aan te vragen. Velen schijnen stellig van meening, dat de bond zich nog geenszins tegen hei staatspensioen uitgesproken heeft. Congres voor zedelijke opvoeding. Het Nederlansch uitvoerend comité van het tweede internationaal congres voor zedelijke opvoeding, dat in Augustus 1912 ie 's Gravenhage zal bijeenkomen, heeft aan de leden der beide Kamers der Staten Generaal een circulaire gericht om de beteeke- nis van dit congres, zooals het den ontwerpers voor oogen staat, in te lichten. Het is een congres voor ka'akter- vorming en wilsversterking, waarbij voor iedereen da gelegenheid open staat deel te nemenaan de schrif telijke voorbereiding reeds nu, aan de mondelinge beraadslaging te hater tijd. Hoewel het initiatief tot hei eerste congres van dien naam werd genomen door ethici van velschillende nationa liteiten, werd het karakter van deze reeks congressen reeds lmg voorde eerst: samenkomst te Londen in 1908 vastgesteld in dien zin, dat samen- werkirg van aiie richtingen en ge- dachieowisseHrg van vertegenwoor digers der meest uiteenioopeade denk wijzen en geloofsovertuigingen in de allereerste p'aais noodzakelijk zou zijn, en dat Dijgevolg deze congressen zouden openstaan voor en worden voorbereid door personen van allerlei de onder-luitenant met Jeanne, die hem verrukt aankeek en met hare rose strikken prijkte. De voorbij gangers keken hen aan en de uniform was oorzaak van heel wat verstrooiing in de kerk. Clémence moest meewandelen na den kerkdienst. De Zondag ging zon der onaangenaamheid voorbij, da..r mevrouw Liévin klaarblijkelijk een zwak bad voor haar toekomstigen schoonzoon. Men maakte plannen. Die twee verloofden waren heel gelukkig op hunne wijze, al was die niet heel poëiisch, en een hunner grootste ge noegens bestond in het opmaken hunner toekomstige rekening. Bij het aanhooren ondervond Clémence een mengeling van plezier en droef heid. Het was haar een beetje pijnlijk te denken, dat terwijl zij en andere jonge meisjes zooveel gelu verkwist ten aan nuttelooze grillen, bloemen, snu'sterijen, werkj s bestemd om nooit te worden afgemaakt, het tiende deel van het geld een ware verlichting zou brengen in een ordentelijk huishou dentje. Maar die goede dikke onder belijdenis, gezindte en denkwijze. Het is dan ook om deze reden, dat bij de keuze van de plaats, waar het tweede congres in 1912 zou worden gehouden, door het permanente inter nationale comi'é is vooropgesteld de voorwaarde, dat het comité van voor bereiding voor het tweede congres representatief zou zijn. De pogingen om een krachtig vertegenwoordigend nationaal comité Se vormen zijn ge slaagd. Over de beginselen van zedelijke opvoeding in 1912 zal worden ge sproken door personen van de meest uiteenioopende levensopvatting. Het congres zal voorts de gelegenheid bieden voor de bespreking van de zedelijke vorming van onderwijzers, van de opvoeding van adolescenten van allerlei bestemming en ook van abnormaal en crimineel aangelegde kinderen. Een onderwerp mincler dan de genoemde aanleiding gevende tot verschillen op principieel gebied, is dat der lichamelijke opvoeding, waar aan eveneens een zitting zal worden gewijd. Het uitvoerend comité vraagt ten slotte de belangstelling en den steun van de volksverlegenwoordigers, opdat dit congres van internationale ver draagzaamheid op het gebied der zekeiijke opvoeding, waardig kunne worde;gehouden in de stad des vredes. Bond voor woerbaarheidscorpsen. Zondag 26 dezer zal te Tiel een vergadering gehouden worden van alle weerbaarheidscorpsen hier te lande met het doel, ie komen tot oprichting van een bond onder een generaal commando. Het comité van voorbereiding be staai u:t de heeren J. P. Schoenmaker, te Nijmegen J. G. Schuss, te Hilver sum A. E. Dudok van Heel, te AmsterdamJ. M. Stoop ie Buren, en C. J. Fisscher, te Tiel. Verschi - lende actief dienende officieren heb ben hun instemming met het doel van de vergadering betuigd. KERK- EH SCHO0LMEUWS. Voor de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek zijn gisteren geslaagd te Rotterdam de heer J. Ra demaker teMiddelburg te Breda de dames M. C Cornelisse en J. van Dijk te Tholen en C. A. Lindhoutte Oud-Vosmeer en te V enlo de heer Chr. J. Odink te Goes. RECHTZAKEN. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is rechtsingang ver leend met last tot instructie in de zaak tegen J. v. L., 31 jaren, boot werker te Ter Neuzen, beklaagd van mishandeling, tevens werd rechtsin- luitenant was onweerstaanbaar ko miek, ais hij berekende hoeveel ciga- retten hij zou kunnen uitsparen, hoe langen tijd hij met een officiersmantel zou kunnen doen, of hoe dikwijls hij zijne handschoenen zou kunnen laten wasschen. Nu was hij heel op zijn gemak met die schoone nicht, die hem aan de dochter van generaal De la Fontenaye deed denken. Toen hij weer tot zichzelf gekomen was, sprak hij: Wilt gij morgen.die jonge dames naar Rijssel vergezellen, mevrouw Liévin Het zal zulk eene schoone huwelijksplechtigheid we zen 1 Neen, och, morgen niet I riep Clémence uit, terwijl ze aan de offi cieren van Tours dacht, die konden zijn aangekomen. Ze herinnerde zich nu, dat generaal De la Fontenaye in hare tegenwoordigheid Régis had uit genoodigd om het huwelijk zijner dochter bij ie wonen. Waarom morgen niet? vroeg Jeanne, bekoord door het aangekon digde schouwspel en vol veclangen om haar beminde in groot tenue te zien. Gij zoudt toch niets aan mijn gang verleend met bevel tot gevan genhouding en verwijzing naar de terechtzitting de zaak tegen M. H., 27 jaren, grondwerker, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Mid delburg, bek'aagd van diefstal. Voor de rechtbank Se Assen stond gisteren terecht zekere vrouw K., be klaagd van het lokken in haar woning van den timmerman Karsten, waar door zij medeplichtig is geworden aan moord op genoemden Karsten, elf jaar geleden te Wupserveen gepleegd. Het O. M. achtte het overtuigend en weitig otwijs geleverd en eischte 9 jaren gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak, daar het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was, voornamelijk het wett'g bewijs. Vlissimgen, 21 November, Naar wij vernemen is het huis op hei Bellamypark, toebehoorende aan de firma Spindier, aangekocht door het bestuur van het gasthuis. Dit ruime pand is slechts door een muur van het gasthuis in de Hellebardier- straat gescheiden. in het November-nummer van het „Tijdschrift voor Economische Geo grafie" komt een hoofdartikel voor over de haven van Vlissingen van de hand van den heer J. G. van den Broek, ingenieur vaa den rijks waterstaat alhier. Het lichtschip „Schouwenbank" is door het loodstransportvaartuig „Coerlzen" op zijn ligplaats terug gebracht en is de verlichting van de „Schouwenbank" weder in orde. Het Zweedsche stoomschip „Berg- holinen" van Kailstadt is gisteravond hier binnengekomen met een lading planken voor de firma I. de Broekert Co. te Middelburg. Men schrijft ons uit Middelburg De Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier heeft aan den voorzitter der Kamer te Amsterdam bericht, dat zij geen adhaesie zal betuigen aan em door dezen en den voorzitter der Gror.ingsche Kamer aan den voorzitter der commissie van voorbereiding van het wetsontwerp tot vaststelling eener nieuwe tariefwet, gericht schrijven, daar de Kamer zelf reeds ter zake de tariefwet een adres verzond. Door de Kamer zijn verder in ver band met vroeger genomen besluiten adressen van adhaesie verzonden aan den minister van waterstaat enz. tot ondersteuning van het verzoek van de Nederlandsche Handelsreizigers- vereeniging te Rotterdam inzake de wederinvoering van reductie op ba gagetarieven voor houders van abon- heer Dutemps hebben, sprak Clémen ce levendig; hij zal wel twee uren voor de plechtigheid noodig hebben en wat zouden wij heel alleen te Rijs sel doen De quaestie werd behandeld, van verschillende zijden beschouwd en men besloot eindelijk om de reis uit te stellen tot Clémence's groote ver lichting. Ze wist de namiddagwandeling te vermijden en bracht een paar uurtjes door met Marie, die zich sterker ge voelde. Zij lazen gedeelten uit Dantes „Paradijs", prachtige bladzijden van andere beroemde schrijvers en ver volgens zong Clémence, schoon er geen piano of eenig ander muziek instrument in huis was, op Mari.' verzoek eenige melodiën van Goï nod en een paar eenvoudige, schoo- lofzangen. Des avonds vertrok Charles mei de belofte den volgenden Zondag terug te komen om bizonderheden te vertellen, betreffende het huwelijk van Martha De la Fontenaye. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1