Het Stiefkind. No. 275 49e Jaargr&ng. 1911 Dinsdag 21 November Feuilleton® BINNENLAND, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon» en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-fiduerfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden De aardbeving en de Koningin-Moeder. Men schrijft aan de „Tel." H. M. de Koningin-Moeder, die tijdens de aardbeving van Donder dagavond op het Koninklijk kasteel König vertoefde, heeft daar nog eenige spannende oogenblikken beleefd. Ooggetuigen toch verklaarden ons, dat dit natuurverschijnsel een zeer ongewonen en vreemden indruk op de vorstelijke personen en de andere aanwezigen had gemaakt, wat zeker niet te verwonderen is. Ongeveer zes seconden duurde de aardbeving, die met onderaardsch gerommel gepaard ging. Kalk vie! van muren en pla fonds, terwijl hangende voorwerpen aan den wand heen en weer slin gerden en lichte voorwerpen in kas ten en op schoonsteenmanlels om ver vielen, ledereen vluchtte naar buiten, waar al spoedig de gemoe deren kalmeerden. Ongelukken had den niet plaats. Staatsbegrooting voor 1912. Verschenen is de Memorie van Antwoord der regeering nopens het le Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1912. Wat den parlementairen arbeid aangaat, verklaart de regeering dat naar haar meening aan de af doening van de wetsontwerpen be treffende het tarief van invoerrechten, de kunstverdediging, de ziekteverze kering en de daarmede samenhangende herziening der Ongevallenwet en het ontwerp betreffende de Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering behoefte bestaat. Wat laatstgenoemd ontwerp betreft, verzekert de regeering dat harerzijds het mogelijke zal gedaan worden, teneinde afdoening te be spoedigen. Als bijlage is bij de Me morie gevoegd een overzicht van den stand der werkzaamheden van de verschillende Staatscommissies. Reorganisatie Kamers van Arbeid. De vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland benoemde in 1907 een commissie, teneinde haar een rapport uit te brengen over de werking der wet op de Kamers van Arbeid en de daarin wenschelijk gebleken wijzigin gen. De commissie, waarvan de tegenwoordige minister van landbouw, nijverheid en handel aanvankelijk ook deel uitmaakte, bestond na eenige mutaties uit de voigende heeren mr. H. L. Drucker, voorzitter, prof. mr. E. M. Mayers, lid secretaris, mr. Pb. Falkenburg, W. Haver, J. H. van Hoek, D. de Klerk, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, J. H. Schaper, en ds. J. C. Sikkei en de leden der vereeniging Jos. de Sierke, O 68.) Ik zou een echtgenoot moeten hebben, die beier was dan ik, ster ker en ook zachtzinniger, hij zou mijn leidsman moeten zijn, een leidsman vo! liefde envurig bemind. Weer bloosde zij sterk en wendde de oogen af. Goddank, er zijn mannen zooals gij wenscht en het komt mij niet moeilijk voor iemand te ontmoeten, die uwe heerlijke gaven waardeert en begrijpt, wat uw hart kan geven. Er zijn er, maar. Nu, gij zult er wel vinden, dat vertrouw ik stellig. Niemand is volmaakt, sprak Clémence zeer snel sprekend. Ver beeld u een man, zooals ikzoudroo- men, kalm en die toch in vuur kan geraken ter wille der rechtvaardig heid, met die mengeling van kracht J. van Waardhuizen en mr. dr. J. H. van Zanten. De commissie heeft kort geleden haar rapport aan de vereeniging in gediend. Deze heeft het laten drukken en het bes'uur is Zaterdag door den minister van landbouw, nijverheid en handel in particuliere audiëntie ont vangen'om hem het eerste exemplaar daarvan aan te bieden. Hst rapport bevat na een overzicht van de werking der bestaande wet op de Kamers van Arbeid en een uitvoerig overzicht van de buitenlandsche wet geving op het gebied, waarover de werkzaamheden dier colleges zich uitstrekken, een volledig ontwerp voor een geheel nieuwe „wet op de Kamers van Arbeid en de A-bsidsraden" (volgens dit ontwerp zuilen nl. de Kamers van Arbeid, die voor alle vakken moeten worden opgericht in elk der ongeveer twintig te vormen districten samen een „arbeidsraad" vormen) en een ontwerp van de wet op een oppersten Arbeidsraad voor het geheele land, beide met uitvoe rige toelichting voorts de grondsla gen voor een wettelijke regeling om trent het bindend verklaren van de collectieve arbeidsovereenkomst ook voor hen, dia buiten de parlijen staan welke haar hebben geslotenen ein - delijk eenige nota's van minderheden, waarin afwijkende meeningen zijn neergelegd. Het rapport is voor den prijs van f 1 verkrijgbaar bij Van Markens Drukkerij Vennootschap te Delft. Bezoek van den koning van Engeland Volgens een telegram uit Londen aan de „Magdeb. Ztg." zou de ko ning van Engeland in het aanstaande voorjaar een bezoek brengen naar Amsterdam. Nederland in 1913. Het schijnt zoo goed alszeker.dat het Vredespaleis te 's Gravenhage in 1913 za! worden geopend. Of Europa dan in de stemming zal zijn om dit feit feestelijk mede te vieren? In anderhalf jaar kan veel veranderen. Er zal ook veel veran deren, omdat na eiken oorlog de vredesdebeweging sterker pieegt te worden. Men kan dus verwachten, dat de voorstanders van het voorkomen van geschiUen door arbitrage niet stil zuilen zitten en er we! voor zullen zorgen, dat het eerste tastbare teekeh van hun streven een bezield monu ment zal worden. Tot hen, die vertrouwen, dat Eu ropa in 1913 zijne nachtmerrie van 1911 zal hebben afgeschud en iot inkeer zal zijn gekomen, behoort de redacteur van het „Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid", die in de November-afhvering van dat tijd en zachtzinnigheid, die samensmelten en die ik juist bewonder, omdat ik zelve te vurig en zelfs. driftig ben. Deze uitverkorene zal echter een gebrek hebben, voegde zij er bij, terwijl ze zich dwong, om een iuch- tigen toon aan te slaan, bijvoorbeeld hij zal trotsch zijn of voor aires aan naam hechten, als hij die zelf bezit... Marie schudde het hoofd, terwijl ze een glimlach bedwong. Als gij het ideale wezen, dat mijne liefde voor u droomt, niet ont moet, zeide zij, zou Ood u schade loosstelling geven en eene taak, die uw leven vervult. Ik beveel u zoo feeder aan Zijne goedheid. Clémence was bijna veertien dagen te Ercel. Haar vader had haar een kort briefje gestuurd, dat zijn terug keer tegen den 15en April meldde en waarbij hij met de zwakheid, die hem nu kenmerkte, verlof gaf om haar verblijf tot dien datum uit te stellen. Clémence was niet in haar schik. Zeker, het speet haar erg, dat zij Marie moest veriaten en zeker zou het ook pijnlijk voor haar zijn om schrift een plan ontwerpt om in 1913 ons land te maken tot een brandpunt van internationale belang stelling. De nieuwe onderzeeboot. De nieuw aangebouwde onderzee boot No. II vertoeft thans te Amster dam en heeft ligplaats genomen bij Hr. Ms. wachtschip in het Oosterdok. Het vaartuig staat onder bevel van den luit. ier zee Scaiogne. Het is 32.35 M. lang, 3.048 M. breed en heeft een waterverplaatsing van 146.5 ton. Bij de onderzeeboot No. I be dragen deze afmetingen respectievelijk 20.42 M. en 120 ton. De onderzee boot is bewapend met 2 lanceerin- richtingen (de onderzeeboot No. I heeft er 1.) De Rijkspostspaarbank In 1910 bedroeg het aantal inlagen 1 964 710 tegen 1.902.301 in 1909. Het bedrag dier inlagen was f 78 859 360 96l/s tegen f77.014.243.90 in het voorafgaande jaar. Een ver meerdering derhalve van 62 409 inla gen en f 1.845 126.06'/s- Terugbetaald werd f 79.125 664.46 tegen f 72.200 238.151/in 1909. Het aantal spaarbankboekjes steeg in 1910 met 47.418 stuks, waardoor er op 31 December 1910 1.510.033 in omloop waren. Het, aan de inleggers verschuldigde, saldo-tegoed op spaarbankboekjes vermeerderde in dat jaar door bijvoe ging van de gekapitaliseerde rente, met f 3 854 502.867a, en bedroeg op 't einde van 1910 f 164 277.593,41. In 1910 werden 4591 nieuwe staats- schuidboekjes afgegeven, waardoor het aantal in ornioop zijnde klom tot 15.647 tegen 12 422 in 1909. Een toe neming dus van 3225. Het nominaal bedrag der inschrij vingen op die boekjes beliep 16.006.350, terwijl het daarop verschuldigde saldo toenam met nominaal f 4.095.250. In totaal was op ultimo December 1910 op de staatsschuidboekjes ver schuldigd f 13 889.650 nominaal. Be rekend naar den koers der betrekke lijke schuld op 31 December 1910,had den de titularissen van staatsschuld boekjes te vorderen: f 12 309.702.31 tegen f8.931.258.50 op het einde van 1909. Een vermeerdering dus van f3 378 443,81. De tegoed-vermeerdering op spaar bank- en staatsschuidboekjes te za- men bedroeg derhalve in 1910 f 7,232.946.67 Vs- Patrimonium. Het verbondsbestuur van het Chr. werkliedenverbond „Patrimonium" heeft besloten pogingen aan te wen den, tot het houden van eene lande lijke betooging te Den Haag ter. gunste der sociale wetgeving, zulks mevrouw De la Blachère ie ontmoe ten en hare verwijten te hooren. Maar eiken dag liet zich de verve ling zwaarder gevoelen. Er was waar lijk niets gemeens tusschen haar en die familie, uit de verte met begoo cheling beschouwd. Als Marie moest rusten of Jeanne's gevoelloosheid moest worden ontzien en zij in het leelijke kamertje of in den treurigen winkel ging zitten haken, of als zij verplicht was te wandelen met haar oom of met hare tante, bij ailedaag- sche en onbeteekenende menschen bezoeken ging afleggen, dan gevoelde zij heimwee naar haar eigen tehuis met zijne sierlijkheid en kenmerkende voornaamheid. In haar toestand van zedelijke ge druktheid leerde zij waarde hechten aan de geringste voorvallen die de eentonigheid van haar leven konden breken en was zij verheugd te verne men, dat Charles aanstaanden Zon dag bij hen zou doorbrengen. Van 's morgens af was het huis onderste boven. O.n acht uur gingen Jeanne en haar vader naar het station en een half uur later hoorde Clémence schaterlachen en eene krachtige, klin- uitgaande van de sociale bonden op Chr. standpunt staande. Intusschen zuilen in de maand Januari in de verschillende provinciën vergaderin gen worden belegd, uitgaande van het verbond, en waarin de chr. werk lieden zullen worden ingelicht om trent den s'and der sociale wetge ving en hen gewezen zal worden op het groote belang, dat zij hebben bij de instandkoming der ingediend'» wetten. Het Nederlandsch in de ambtelijke taal. Het hoofdbestuur van het Aig. Ned. Verbond heeft deze maand aan de Nederiandsche ministers het volgend adres verzonden la de 30 September jl. te Dordrecht gehouden hoofdbestuursvergadering van het Algemeen Nedeilandsch Ver bond werd de opmerking gemaakt dat door onze regeering in haar ambtelijke briefwisselingen met de regeering van linden, waar volgens de Grondwet dier landen de Nederiandsche taal een der beide landstalen is, de vreemde iaal wordt gebruikt. Men meende dat, waar de Nederiandsche taal een wet telijk karakter verworven heeft, haar van Nederlandsch standpunt ook in den vreemde volle recht behoort te geschieden. Naar aanleiding daarvan werd be sloten, de Nederiandsche regrering te vragen mccht de gedane op merking juist zijn vooitaan in hare briefwisseling in plaats van de vreem de taai de Nederiandsche te gebruiken. Dientengevolge neemt het hoofdbe stuur voornoemd de vrijheid, dit o ï- deiwerp in de bijzondere aandacht Uwer Excellentie aan te bevelen, in de verwachting dat het zal kunnen blijken dat er niet langer termen aan wezig zijn, om in de gestelde gevallen het gebruik der vreemde taal te blijven handhaven en er dus geen overwegend bezwaar zou kunnen zijn, om in dien geesf, hare ambtenaren van de ver- eischte opdracht te voorzien. Het hoofdbestuur zou het op hoo- gen prijs stellen, van Uwe Excellentie te mogen vernemen of,dit verzoek bij haar een welwillend onthaal kan vinden. Het Burgemeesterambt een „eereambt" Het persbureau van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren ver zoekt ons opname van het volgende Van verschillende zijden vernamen wij we ter de opmerking, dat het burgemeestersambt niet behoorlijk be zoldigd behoeft te worden, omdat het is een „eerambt". Het valt te belreuren dat deze legende, zelfs bij sommige gemeenteraadsleden, nog altijd ingang vindt. Wat is een „eereambt"? In den kende mannenstem, die in het kamer tje weerklonk. Bijna tegelijk vertoonde zich het stralende gezicht van Jeanne aan de deur. Ze had een ronden zwart vilten hoed op met rose lint opgemaakt, dien Clémence afschuwelijk vond. Kom toch eens gauw naar hem kijken I Hij drinkt koffie beneden en wij gaan allemaal naar den negenuur- schen kerkdienst. Haar glimlach was zoo gul, dat Clémence zelve lachte uit sympathie. Nadat ze haar hoed opgezet en haar kerkboek gekregen had, kwam zij beneden waar zij het heele gezin, uitgenomen Marie, verzameld vond rondom een reus met een goedaardig gelaat, die aandachtig bijna ondrink bare koffie zat te slurpen. Charles sprak Jeanne verrukt, hier is mijn nicht Clémence. De onder-luitenant stond haastig op, wischte schielijk zijn snor af en beproefde den mondvol brood te ver bergen, dien hij juist naar zijne lippen had gebracht. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik u reeds ken door uw meisje, sprak Clémence, terwijl ze hem de hand regel hecht men er de beteekenis aan, dat het is een ambt, waardoor iemand eer ten deel valt, maar gewoonlijk met geene of een zeer onvoldoende bezoldiging. Nu kunnen wij ons voor stellen, dat men vroeger in de klei nere gemeenten hieronder ook wel het burgemeestersambt bracht. De burgemeesters werden meestal uit de ingezetenen benoemd. Hij, die het hoogst in aanzien stond, kwam in de eerste p'aats vco' benoeming in aan merking. Op bekwaamheid behoefde toen niet zoo zeer te worden gelet als thans. De beirekking vorderde meestal niet den geheelen p;rsoon. Thans mag het niet meer voldoend, zijn als men tot de aanzienlijksten de gemeente en niet bepaald tot l- domsten of minst ontwikkelden bi, hoort. De bemoeiingen van de ge meenten, ook van de kleinste, hebben zich voor?l de laatste 10 a 20 jarer ongelooflijk uitgebreid. Nog voortdu rend belangrijker wordt de plaats der gemeente in ons staatsbestuur, steeds omvangrijker en moeilijker hare taak. Het is thans voornamelijk om hard te werken dat men benoemd wordt tot het zeker eervolle ambt. Het algemeen belang vordert, dat men er in vinde een levenstaak. Veel studie is noodig om een genoegzaam be kwaam burgemeester te kunnen zijn. Het gezegde, dat iemand best bur gemeester kan zijn als hij maar een goede secretarie heeft,is zeer verkeerd. Wij willen het liefst ais een over blijfsel uit den goeden ouden tijd beschouwen, dat nog herhaaldelijk personen, die van gemeentezaken geen versland hebben, tot burgemeester worden benoemd. Dat doet het ambt geen eer aan. Wij hebben wel ver nomen, dat menige benoeming ge schiedt „bij gebrek aan beter". Gevolg van hoogst onvoldoende bezoldiging Bij een goede vervulling van het burgemeestersambt, eereambt om niet, zijn goede algemeene belangen be trokken. Zijn zij verantwoord, die nog altijd redeneeren het burgemees tersambt is een eereambt, dus komt het er bij de bezoldiging minder op aan Ons dunkt, neen. De Papendrechtsche strafzaak. Prof. dr. O, Jelgersma en dr, M. J. vart Erp Taalman Kip, de twee bekende deskundigen uit de Papen drechtsche strafzaak, hebben ieder een wetenschappelijke verhandeling geschreven naar aanleiding der veel besproken zaak, en die gezameiijk uitgegeven onder den titel „De Pa pendrechtsche strafzaak en de psy- chiatrie"(uitg. Scheltema enHoIkema's boekhandel, Amsterdam). De onmid dellijke aanleiding trt deze uitgave is de weigering van het bestuur der Ned. Juristenvereniging om beide heeren toe te laten tot de debatten reikte met de gemakkelijke manier van doen eener dame. ik ben wer kelijk heel blij u te zien. En ik ook. Gij zijt zoo goed mogelijk voor haar geweest, ze heefi mij reeds wat moois laten zien, dat gij haar gegeven hebt, en. Ga spoedig zitten, zeide zij, be gaan met zijne verlegenheid, en drink uwe koffie uit alsof ik er niet bij was, Zij gaf Jeanne een vriendschappe lijk wenkje, dat beteekenen moest, dat haar beminde een goeden indruk maaktemaar inplaats van dien gro- ven man met dat roode gelaat en dien dikken zwarten snor, zag zij een ander soort officier, met een se hoone, slanke gestalte. En Jeanne zou met u naar Rijs- sel gaan hernam hij bedeesd. Zeker wij zullen heel graag naar Rijssel gaan. Qe moet dan den dag nemen, waarop de dochter van den generaal trouwt. Dat is morgen, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1