Eerste Blad. Het Stiefkind. Dit naimer bestaat uit 3 hladen Maandag 20 November Feuilleton. No. 274 49e Jaargang. 1911 De Arbeidswet in hare nieuwe gedaante. Brieven uit de fiofsfadL 0 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMES 10. ^bonnements-fidoertentiën op zeer uoordeelige ooortoaarden —O— I. De wet van 7 October van dit jaar, tot wijziging der zoogenaamde ar beidswet, komt uiterlijk begin Jfnuari 1912 in werking en het is dus zaak dat belanghebbenden zich daarop in tijds voorbereiden. Onder de arbeidswet, oorspronkelijk van 1889, verstaan wij eigenlijk de wet tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige ■personen en van vrouwen. Herhaalde lijk uitgebreid, voldeed zij toch sedert lang niet meer in de bestaande be hoefte, welke zich duidelijk in arbeids- kringen had geopenbaard. De demo cratische strooming heeft haar verder voortgedreven. Wij zullen trachten een eenigszins duidelijk beeld te geven van de aan gebrachte wijzigingen, voor zoover die niet van redactioneelen aard zijn, doch inderdaad min of meer veran deringen in het bestaande brengen. Al dadelijk zien wij, dat zekere bepaalde werkzaamheden voortaan als arbeid in den zin der wet zullen worden beschouwd, namelijk eikschil- len, teenscllillen, hoepelmaken en werk zaamheden in lokalen, waar vlas gebraakt of gezwingeld wordt. Waar de wet telkens spreekt van jeugdige personen en van vrouwen, daar verstaat zij onder jeugdige per sonen, personen beneden zeventien jaar en onder vrouwen, vrouwelijke perso nen van zeventien jaar of ouder. Er zal bij algemeenen maatregei van bestuur worden voorgeschreven dat bepaalde soorten van arbeid of arbeid onder bepaalde omstandigheden door personen beneden 18 jaar en, in fabrieken en werkplaatsen door vrou welijke personen van 18 jaar of ouder, op grond van gevaar voor de gezond heid, de zedelijkheid en het leven, niet mogen worden verricht, of alleen onder zekere bepaalde voorwaarden. Zoodanig voorschrift kan tot personen beneden 18 jaar, tot vrouwelijke personen van 18 jaar of ouder of tot een gedeelte dier groepen van perso nen worden beperkt. Een jeugdig persoon en een vrouw (zie omtrent het begrip hiervan hier boven) mogen in fabrieken en werk plaatsen niet langer arbeid verrichten dan tien uur ptr dag en 58 uur per week en geen arbeid verrichten tus- 67.) Ik ben jong, ijverig, ik zie het goede, dat verricht moet worden en men weigert mijne medewerking! Ja, het is zeer hard .Maar, lieve, denk eens na over hetgeen ge mij daar zegt en wees overtuigd, dat zelfs uwe werkeloosheid, als gij die naar behooren verdraagt, ten zegen van uw huis zou kunnen worden Ik geloof echter niet, dat die werkeloosheid wordt opge legd Het is zeker, dat gij in uwe omgeving voedsel voor uwe toegenegenheid moet vinden, het komt er slechts op aan de middelen te zien Als ik in uwe plaats was Clémence knielde bij haar bed neer en herhaalde glimlachend Als gij in mijne plaats waart Waarom gaat gij niet door schen 7 uur des namiddags en S uur des voormiddags. Een vrouwelijk persoon, die gehuwd is, of die, ongehuwd zijnde, een gezin te verzorgen heeft en van dit laatste aan het hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennis gegeven, mag des Zaterdags in fabrieken en weikflaatser. geen arbeid verrichten na 1 uui des namiddags. Dit is een algemeene .'egel, waarop, als de be hoefte er aan blijkt, bij bijzonder besluit uitzonderingen kunnen worden toegestaan. Bij bijzonder besluit kan zelfs, óf voor site, öl voor bepaalde bedrijven, worden voorgeschreven dat een jeugdig persoon en een vrouw, des Zaterdags in fabrieken en werkplaat sen na 's middags 1 uur niet mogen arbeiden. Hierna zullen wij een regeling ontmoeten van de rusttijden. Behou dens het daar voor in bijzondere geval len oepaalde, moei bier in 't algemeen worden opgemerkt, dat een rusttijd van minder dan een half uur, niet meetelt. Gedurende dien tijd wordt de arbeid geacht door te gaan. Een jeugdig persoon of een vrouw, die gewoon is arbeid te verrichten in een fabriek of werkplaats, mag daar builen geen arbeid verrichten op andere uren, dan waarop zij het in de fabriek of werkplaats zouden mogen doen. Dit natuurlijk ter voorkoming van ontduiking van het verbod. Op de algemeene regelen hierboven medegedeeld kunnen, bij bijzonder besluit, hftzij voor alle, hetzij voor bepaalde gemeenten, onder bepaalde voorwaarden uitzonderingen worden toegestaan, voor jeugdige personen van 11 jaar of ouder en voor vrouwen mits zij niet langer werken dan 58 uren per week en niet langer dan 10 uren per dag. Andere mogelijke uitzonderingen hebben betrekking op het haring speten door vrouwen, op ondernemin gen waarin op bepaalde tijden opeen- hooping van werk pleegt voor t; komen, en op de zoodanige waarin dikwijls sprake is van spoedeischende gevallen. Wat de regeling der rusttijden be treft moet de arbeid van een jeugdig persoon en van een vrouw, op eiken dag waarop zij meer dan zes uur ar beid verrichten in fabrieken en werk plaatsen, door rustpoozen worden af gewisseld, namelijk van ten minste een uur voor hen wier arbeidstijd eindigt te 6 uur des namiddags of vroeger, en van ten minste anderhalf uur voor hen, wier werktijd later ein digt, behoudens bijzondere voorschrif ten (waattegf n ove igens beroep open staat) van het districtshoofd der ar beidsinspectie, omtrent het verleenen van nog een extra-rusttijd en van de uren waarop de rijsttijden moeten Welnu als ik mijn vader niet troosten kon, zou ik hem afleiding bezorgen Gij weet niet, wat eene weldaad dat is Men zou die bij de werken van barmhartig heid kunnen voegen Als zij geen geneesmiddel is, is zij voor den geest iets kalmeerends, iets pijn stillends voor het lichaam Ik zou beproeven om aantrekkelijk te wezen, ik zou zijne aandacht weten te boeien, ik zou onderwerpen tot gesprek vinden, herinneringen op wekken, ai waren het maar gewone herinneringen uit mijne jeugd, van mijne reizen, ja wat niet al Ja, ik begrijp het Dat zou beter zijn dan des avonds te lezen of te dommelen. En zoo zou er vertrouwelijk heid kunnen ontstaan. Beproeft het zelf, al worden uwe pogingen in het eerst teruggestoo- tenhet is het eenige raiddel, waar door uw vader u zai leeren kennen en waardoor ge den invloed, waarop ge recht hebt, op hem zult ver krijgen. Ik zal het beproeven 1 sprak Clémence met vuur. Maar wat moet worden gehouden. In elk geval mogen jeugdige personen en vrouwen, gedu rende de hierboven bedoelde rusttij den, niet verblijven op een besloten plaats, waar alsdan de bedrijfsarbeid wordt verricht. Ook de bepalingen omtrent den Zondagsarbeid hebben eenige wijzi ging ondergaan. In 'l algemeen mogen een jeugdig persoon en een vrouw op Zondag geen arbeid verrichten in fabrieken of werk plaatsen. Een uitzondering geldt voor den arbeid in boter- en kaas fabrieken, die bij bijzonder besluit zai worden loegelaten, onder bepaalde voorwaar den en in 't algemeen of voor som mige gemeenten. De bestaande bepaling omtrent per sonen, beboerende tot een kerkge nootschap da! den wekelijkschen rust dag niet op Zondag viert, blijft na tuurlijk behouden. A'leen wanneer in een fabriek of werkplaats de arbeid van een jeugdig persoon van het mannelijk geslacht onontbeerlijk mocht zijn tot herstel of reiniging van een aldaar in gebruik zijnden stoomketel, kan het districts hoofd der arbeidsinspectie schriftelijk voor een bepaalden Zondag en al of nitt onvoorwaardelijk vergunning ver leenen. Ook hier geldt de bepaling dat een jeugdig persoon en een vrouw, die gewoon zijn arbeid te verrichten in een fabriek of werkplaats, in of voor dezelfde onderneming, op Zondag, of in het etmaal dat er voor in de plaats treedt (bij hen die den kerkelijken rustdag niet op Zondag vieren) geen arbeid mag verrichten buiten die fa briek of werkplaa's. Ook mag een vrouwelijk persoon in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid verrichten binnen vier weken na hare bevalling en, indien zij ge huwd is, vóórdat de datum daarvan op de arbeidskaart is aangeteekend. Men merke vooral op dat in al de boven omschreven gevallen het tot dusver verboden was om den niet toegelaten arbeid te doen verrichten, zoodat de zaak neerkwam op het hootd of den bestuurder der onderneming; terwijl thans het verbod den jeugdi gen persoon of de vrouw zeive treft, die tengevolge daarvan, ingeval van overtreding, mede strafbaar wordt. De verplichtingen van hoofden of bestuurders van ondernemingen ko men thans in de tweede plaats. Als 'f zoo naar den winter loopt, krijgen wij Hagenaars weer allerlei pretjes, de uitvoeringen zijn niet van de lucht en de bals volgen elkander op als de donderslagen bij een hevig onweder. ik met Roger beginnen Men gunt mij niet het geringste aandeel in zijne opvoeding. Neem er dan geen onmiddellijk aandeel aan, geef eerst het voor beeld Als hij Ziet, dat gij al tijd gelijkmatig en zachtzinnig zijt, zal hij u buiten uw weten en van zelf vertrouwen in u hebben. Eene vriendin van mij heeft mij gezegd, dat het beste, wat in haar is, ge vormd werd door den omgang met hare ouders, door de grondregels door hen geuit of de voorbeelden, die zij aanhaalden, niet altijd in den vorm van onderrichting, maar bij de maaltijden, bij gezellige avondjes, bij alle voorvallen, die dagelijks voor komen Het kind is instinct matig op zijne hoede tegen de les, die uitsluitend voor hem dient, daar entegen maakt het zich spoedig eigen met hetgeen niet voor hem bestemd schijnt, goed of slecht. Dat begrijp ik o, Marie, gij opent mij een nieuw gezichts punt Maar zal ik het gevolg zien van een onderricht, dat geen onmid- del'ijken en zoo langzamen invloed moei hebben Nauwelijks is men uit de eene feestroes, of daar waarempel vertoont zich een tweede fuif en is die weer da- gewesen, dan komt nummer drie en vier, tot wij eindelijk het heele koude jaargetijde door zijn getooneeld en gedanst en dan nog klucht hetWat is 't toch jammer dat de winter al weer voorbij is, terwijl men er dan toch niets van gehad heeft dan dans partijtjes en zang- en tooneeluitvoe- ringen, Dient gezegd dat de zanguitvoe ringen werkelijk een goede, dikwijls zegenrijke werking hebben op 't pu bliek, dat dergelijke avonden 't kunst gevoel bij heel veel mensehen aan kweekt en ontwikkelt, doch ik ben zoo vrij te betwijfelen of het geven van tooneelavonden ook maar eenig nut afwerpt. Werkelijk goed tooneelspelen is slechts heel weinigen gegeven en 't is niemand dan ook kwalijk te nemen, dat hij niet zoo'n mooi figuur slaat op de planken. Maar dan direct dringt zich de vraag op, waarom speelt men dan, als men 't niet kan En 't hooge woord moet er maar uit, ik begrijp het niet. Als je zoo'n liefhebberlj-tooneel- uitvoering bijwoont, moet je dikwijls lachen of je wilt of niet, om de bespottelijke sprongen, de dwaze houdingen, de aller-allergekste wijzen van zeggen der toch dikwijls heel mooie zinnen, van dames en heeren executanten. En als je een enkele maal ook maar een heel kleine aanmerking maakt, dan is het„Och, wij zijn ook maar dilettanten" en men vergeet, dat men toch eigenlijk voor een uit voering laat betalen, nl. een verplicht program, voor 25 of dertig cents, en dat men zich daardoor in de plaats stelt van beroepstooneelspelers, die je voor niet veel meer, een avond tienmaal meer kunstgenot geven, een avond werkelijk het kunstgevoel, het gevoel van 't mooie, het betere, wer kelijk aankweeken. Dat de liefhebberij-tooneelvereeni- gingen, over 't algemeen genomen, uitzonderingen zijn er natuurlijk altijd, 't met de kunst zoo nauw niet nemen, hoofdzakelijk de uitvoeringen met bals organiseeren om der wiiie van de „gezelligheid gezelligheid van de vervelende soort, meen ik om een thee-groc-advocaat- enz. enz. krans in 't groot en dat men dan liever „Knusjes" onder ons wil zijn, zie dat heeft wel de Haagsche tooneel- vereenigirtg „Nieuwland" bewezen. Het bestuur van deze vereeniging had den moed, den treurigen moed overigens, achter op de invitatie kaarten te laten drukken een bepaling, waarin het den leden meedeelde, dat de toegang zou worden geweigerd aan militairen beneden den rang van Ziet de zaaier den graankorrel in de aarde ontkiemen Als het menschelijk woord de kiem eener goede meening bevat, wordt het door God gezegend, bevrucht en brengt het vrucht voort Er zijn inderdaad korrels, die niet op schieten, daarom vertrouwt de zaaier er zeer vele aan de aarde toe. Wordt niet moede en Roger zal onwille keurig uw invloed ondergaan. Nogmaals, ik zal het beproe ven. Maar die brutale meid I En die vrouw, die mij veracht en zich meester heeft gemaakt van den geest van mijn zieken vader 1 Aiies, wat in is, komt in opstand bij de gedachte, haar weer te zien Hoe is die plaats der Schriftuur, waar gezegd wordt, dat wij het kwade door het goede moeten over winnen En de Verlosser zelf ver zekert ons, de zachtmoedigen de aarde zullen bezitten. Maar ik ben niet zachtmoedig. Misschien zult gij het pas op uw sterfbed zijn, sprak Marie lachend, maar wjj zijn hier beneden, om ons te volmaken. De moed zal ons ge schonken worden, ais wij er om sergeant-majoor, behoorende tot het beroepskaderPrositWel bekome het den heeren 1 De lezers zullen 't waarschijnlijk niet willen gelooven en toch is't zoo. 't Mooiste van de allesbehalve ver kwikkelijke geschiedenis is dat ik uit zeer goede bron vernam, dat verreweg 't grootste deel vaderlands lievende nienschen zijn, menschen die schermen met de woorden als Koningin en Vaderland. En diezelfde menschen, die zich zoo „Orange" voelen, geven daar de verdedigers van dat lieve vaderland een ezelstrap, die raak is. Zij stellen daar op een oogenblik een categorie menschen buiten hun gemeenschap, nienschen, die ook „menschen" zijn en geen minderwaardige individuen, die men maar zoo één, twee, drie, verwijdert uit de samenleving. Men most toch wel ontzettend ver waand zijn, om een dergelijk besluit te nemen. Maar men vergat daarbij, dat men met deze bepaling de leden een klap in 't gezicht gaf, door te beslissen, dat die leden niet in staat zijn 't gehalte van de bezoekers op peil te houden en daarom maar voor die leden te beslissen wie wel, wie géén loegang kan krijgen, wie wel, wie niet geïntroduceerd kunnen wor den in den kring der „uitverkorenen Nieuwlands". Maar wat denkt Nieuwland nu toch eigenlijk; meent het letterlievend ge nootschap nu werkelijk, dat het het recht heeft op een dergelijke manier te oordeelen over de al of niet ge schiktheid van een bepaalde categorie van burgers haar uitvoeringen bij te wonen Och kom, dat kan niet waar zijn. Dat zou al 't toppunt zijn. Doch eerder zit hem de kneep hierin, dat 't Nieuwland publiek zich te voornaam gevoelt, op een bal sa men te zijn metmilitairen, enz. enz. (de clausule kent men thans.) Eilieve, wat is dat Daar komt dan toch de aap uit de mouw. Men gaat dus niet naar Nieuwland, om te ge nieten van de schoone tooneelkunst waarin men tusschen twee ge lijk heeft maar men komt er om te dansen Allright, maar men late die lief hebberij dan niet doorgaan voor kunst, verschuile zich niet achter den naam „kunst", want werkelijk, daarvoor staat die naam dan wel wat te hoog, Wij bezitten hier een filantropische inrichtingWerkloozenzorg, of de zg. schrijfkamer. Deze vereeniging verschaft aan werkioozen schrijfwerk en betaalt daarvoorechter de be taling is allesbehalve schitterend, ik vernam zelfs dat arme stakkers, een heele week hard moeten zitten pennen voor de enorme som van f 4 tot f 4.50. Bravo 1 vragen Wij moeten ons zeiven wegcijferen, God in onze plaats stellen. Hij moet zachtzinnig zijn "in uw hart Ik zou het we! wenschen Bij u verlang ik waarlijk beter te worden Maar dat vreugdelooze leven schrikt mij af! Marie glimlachte, Gij zijt niet bestemd voor ee vreugdeloos leven, sprak zij. Ik vraa aan God voor u een trouwen vriend een makker, die u helpt, die u beti maakt, door u gelukkig te maken. Clémence bloosde. Ik zal niet trouwen 1 sprak zij zoo heftig, dat hare nicht haar een weinig verwonderd, met aandacht aanzag. Waarom niet, als het uwe be stemming is? Ik voor mij geloot, dat het tegenwoordige slechts eene tijdelijke beroering voor u is, en dat gij bestemd zijt voor die huiselijke vreugden, die uw hart en uwe ziel waarlijk zullen ontluiken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1