Het Stiefkind. Zaterdag 18 November Feuilleton. No 273 1911 Gemeentebestuur* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Bbonnements-ftduerfenfisn op soar vosrdseiigs ooortvaarden BINNENLAND. """TeStS PROL STATEN VAK ZEEL'ÜD. 49e Jaargang. VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFO.ONNUMMËB 10. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van bet uitvoerbaar ver klaarde 2e Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1911. Burg. en Weth. van Vissingen maken bekend dat het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1911 na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 11 November j.l. no 88, fe zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 16 November 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEËN. Tweede Kamer. De Kamer heeft gisteren voortge zet het debat over mr. Troeisira's kiesrechtadres. De heer Troelstra cri- tlseerde het verstopper-je spelen door de rechterzijde, echter betoogende dat de invoering van algemeen kiesrecht toch niet zal zijn tegen te houden. Spreker handhaafde zijn voorstel.te genover de door den heer Borgesius aangegeven motie voor beperkte grondwetsherziening voor algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoor diging. Die motie was z. i. een ver ouderde vage leuze, hoogstens geschikt voor een coalitie der vrijzinnige linksche groepen bij de stembus, die het kiesrecht vraagstuk nie! tot op lossing zou brengen. De heer Borgesius stelde daarop, mede namens vier Unie-übeialen en vier Vrijzinnig-Democraten, bovenbe doelde motie voor, welke motie op voorstel van den voorzitter ondanks de pertinente bestrijding door den heer Lohman met 62 tegen ^stem men dadelijk in behandeling werd gebracht. Minister Heemskerk betoogde dat aan een beperking van de taak der werkzaam zijnde commissie voor grondwetsherziening, zooals de rnotie- Borgesius beoogt, op het oogenblik niet te denken valt. Na uitvoerig debat is mr. Troeisira's voorstel verworpen met 42 tegen 37 stemmen. Ook werd verworpen de motie van mr. Borgesius, welke vooraf gesplitst was. Provinciale Electrische Centraler Gedep. Staten der provincie G'o- 66.) Tevergeefs had zij op hem gere kend om herinneringen aan hare moeder te vernemen hij was noch welsprekend, noch poëtisch en zijn geheugen had vooral onbeteekenende feiten onthouden, die hij luide ver telde en die niets openbaarden om trent het karakter en het hart der eerste Clémence. Eindelijk, Jeanne was om de waarheid te zeggen, ver velend. Hare opvoeding was ver waarloosd, zij las nooital hare be kwaamheden bestonden in zaken, hei huishouden of den handel be treffend en Clémence kon daarvoor evenmin iets gevoelen als voor de nieuwijes uit de stad, die aan tafel met veel omhaal en vitterij behan deld worden. De eenige schadeloosstelling voor die slecht uitgevallen reis, was ningen hebben aan Provinciale Sta ten medegedeeld dat de minister heeft verklaard van meening te zijn dat een provinciale electrische centrale, op normale wijze ingericht, zonder sub sidie zich dient te redden en dat er geen reden bestaat om door het Rijk, in welken vorm ook, tot dit te doen bijdragen. Onderhoud der wapens «ioor landweerverlofgangers. Uit het door het hoofd der werk plaatsen voor draagbare wapenen aan den minister van oorlog uitge bracht verslag blijkt, dat de dit jaar ontslagen lichting der landweer van 1904, de wapenen niet heeft onder houden gelijk verwacht mag worden. Geconstateerd is, dat thans 64 pCt. (in 1910 61 pCt.) uitwending beroest was, waarvan 4 pCt. (in 1910 3 pCt.) zwaar beroest en '/2 pCt. (in 1910 1/3 pCt.) in geheel vetwaarloosien toestand verkeerde. Voor wat der. inwendigen toestand der loopen be treft, kan worden medegedeeld, dat de schietwaarde der geweren vol doende is gebleven. Ongeveer 5500 geweren en karabijnen werden inge leverd, bij enkelen er van bleek, dat onbevoegden verschillende herstellin gen hadden verlicht. De minister van oorlog het voren staande ter kennis brengende van de iandweerdistricts commandanten, ver zocht hen bijzonder aandacht op de wapenen ie vestigen. De kerkbrand te Vlissingen. De rechtbank ie Middelburg heeft heden den 62jarigen loodgieter A. J. V. te Vlissingen, die op 5 September toen tie Groote Kerk en St Jacobstoren alhier een prooi der vlammen werden, op het dak dier kerk gewerkt had, wegens het veroorzaken van brand door schuld, waardoor gemeen gevaar voor goederen ontstond, veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Het O. M. had op 3 November jl. f 200 boete of 50 dagen hechtenis geëischt. Nog werd door de rechtbank t: Middelburg de 58jarige P. M. te Middelburg wegens diefstal en po ging lot inbraak, overeenkomstig den eiseh van het O. M. veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Verder werden veroordeeld wegens diefstal: L. de P. 16 jaar en P. de P. 18 jaar, werkzaam te Domburg, no. 1 tot f7 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis verduisteringJ. B. 37 jaar, werk man te Viissingen, 3 maanden gevan genissiraf met bekrachtiging van het verstek vonnis dd. 13 October ji. en L. J„ 30 j., veldarbtider te 's Graven polder f 18 botte, subsidiair 12 da gen hechtenis Marie. Jeanne was echter lastig, op zekeren dag had zij geschreid, om dat Clémence den heeien namiddag bij hare zuster had doorgebracht en men moest hare gevoeligheid ont zien daarenboven, Marie was te zwak en te lijdend om haar geheel te kunnen meetellen. En toch, wat ging er eene beko ring van haar uit 1 Als zij be neden kon komen, scheen de toon in huis beter en verhevenerme vrouw Liévin was bijna zachtzinnig, haar echtgenoot bijna vroolijk en het onbeteekenend onderhoud van Jeanne verhief zich tot een minder alledaagsch gesprek. Clémence wist toch wei een paar vertrouwelijke uurtjes met hare nicht te rooven. Eerst genoot zij er stilletjes van terwij! ze zich wijsmaakte, dat ze de arme zieke troostte en afleiding be zorgde zij las yoor, beschreef haar het schoone, dat zij vroeger bezocht bad in hare vacanties, iegde haar beroemde schilderijen uit, waaraan zij de voorkeur gaf en leidde haar of meende haar binnen fe leiden in de wereld der kunst en der poëzie. Maar zij bemerkte heel spoedig,- dat valschheidfn geschiften en het op zettelijk gebiuik maken daarvanC. J. v. d. B. 32 jaar, handelsreiziger te Middelburg 3 maanden gevangenis straf strooperijP. de R. 17 jaar en A. C. C. 14 jaar, beiden zonder beroep te Vissingen, ieder f 3.50 boete, sub sidiair 1 week tuchtschoolM. T. 59 jaar, landbouwer en M. J. T. 28 jaar, landbouwersko.echt. beiden te Wil- helminadorp, ieder f 10 boete, sub sidiair 10 dagen hechtenis; mishandeling: S. de B. 17 jaar, klinker te Vlissingen f7 boete, sub sidiair 14 dagen tuchtschoolM. de N. 18 jaar, ijserwerker te Viissingen f10 boete, subsidiair 10 dagen hech tenis W. v. G. 17 jaar, arbeider te Souburg, 2 maanden gevangenisstraf; P. G. 21 jaar, veldarbeider te Sint Jansteen, 6 weken gevangenisstraf; j. K. 46 jaar, huisvrouw van J. M. en C. M. 16 jaar, beiden zonder beroep te Ter Neuzen, de eerste f7 boete, subsidiair 1 week hechtenis de tweede f 7 boete, subsidiair 1 week tuchtschool niet voldoen aan een door een amb tenaar gegeven bevelM. D. 32 jaar, landbouwer te ijzendijke f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis vrijgesproken: V. G. v. R., 30 jaar, arbeider te Eede,beklaagd van diefstal. Het gerechtshof te 's Graven- hage bevestigde gisteren veroordee ling van W. V. te Souburg tot éen jaar gevangenisstraf wegens diefstal van een halsketting, ten p.adeele zijner zuster. Een schildersknecht fe IJzen- doorn, die de vorige week voor het gerechtshof- te Arnhem terecht stond ter zake dat hij te Tiel gepoogd had den agent van politie Van Beek te dooden, door eenige revolverschoten op hem te lossen, en tegen wien eene gevangenisstraf van tien jaar giëischi werd, werd gisteren ver oordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig het vonnis in eersten aanieg. Najaarszitting. Vergadering van Vrijdag 17 November des morgens te 10 uur. Voorzitter de heer mr. H. j. Dijck- meester, Commissaris der Koningin. Aanwezig 40 leden. Afwezig de taeeren Durnolijn cn Rompu. De notulen der vorige bijeenkomst werden goedgekeurd. Van D. Potters, stuurman bij den provincialen stoornbooidienst op de Westerschelde, was een brief ingeko men, houdende mededeel'ng van een door stuurlieden, matrozen en stokers bij dien dienst tot Ged. Staten gericht verzoek om een extra-uitkeering in Marie op eene wijze, die niet te verklaren was, in zich zelve bezat, het geheel zoowel ais de onderdeelen van alles, wat zij haar in kleinighe den zocht weer te geven. Zij had een aangeboren gevoel voor het schoone een innerlijk be wustzijn der poëzie zij had haar geest voornamelijk gevoed met gods dienstige boeken, maar zij maakte zich met zulk een buitengewoon ge mak alles eigen, wat waarlijk schoon was op meer profaan gebied, dat Clémence dadelijk de bewonderens waardige verhevenheid van haar geest gevoelde en gemakkelijk inzag, dat hare nicht, hoewei minder ontwik keld, toch boven haar stond. En er was niet slechts een ver schil van verstandelijke gelijkheid de meerderheid van Marie bestond vooral in hare zedelijke hoogheid, die zij bereikt had zonder dat ze het zelve wist. Natuu-lijk komt het niet in mij op te beweren, dat de deugd, die de ziel verheft levens hare eigen schappen in buitengewone mate ont wikkelt. Toch heeft zij onbetwist- baren invloed op die eigenschappen, r want zij vormt zc ten goede en het verband met de duurie der levens middelen. Dit schrijven werd gesteld in handen van Ged S'aten ter afdoening. Behandeld werd het voorstel van Ged. S'aten tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de ge meente Bvuinisse voor het herstel der haven aldaar. Dit voorstel werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Vervolgens kwam aan da orde het voorstel van den heer Giijam om eene wijziging te brengen in het re glement op de wegen en voetpad-en. Dit werd zonder discussie of hoof delijke stemming aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten werd besloten af te wij zen een verzoek van A. B. Aniheunis te IJzeridijke om aan hem te verkoo- pen een aan de provincie in eigen dom toebelioorend perceel g o-tt, ge legen aan den provincialen weg van Schoondijke naar IJzendijke. Tollen op Walcheren. Uit het Algemeen Verslag van de afdeeiingen, betreffende het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het aangehouden verzoek van mr. J Adri. arise c. s. te Middelburg, om de wegen op Walcheren in beheer bij de provincie te nemen of de tollen af te koopen, bleek dat bijna alle leden zich hiermede vereeniglen. Een van hen was echter wel in principe voor inwilliging van het Vc rzoek maar had fiaantieele bezwaren. Een iid merkte op, dat in de toe lichting van Ged. Staten te weinig rekening wordt gehouden met het hoofdmotief van adressanten nl. den tast, dien vooral de buitenlandsche 'automobielen ondervinden van de tollen op Walcheren, waardoor groot gevaar ontslaat, da! deze dit eiland zullen mijden. Dit tid meent dat de afkoop der totten op Walcheren ook andere deelen der provincie ten goede zal komen. Van de zijde der G°d. Staten werd daarentegen aangevoerd dat de ge vraagde afschaffing onbillijk zou zijn tegen de andere eilanden, bijv. tegen over Tholen. Een ander iid der G :d. Staten merkte op dat de automobielen meest al aan gegoede personen behooren die we! tol betalen kunnen. Het bedoelde lid dar Prov. Staten wees er op, dat z. i. niet zoo zeer nog de kosten, maar voorat hst voor ma chine en banden schadelijke veel vuldige stoppen de vreemdelingen zal afschrikken. Nog een ander lid deelde mede, dat de tollen zoowei door alle auto- mobieihoudende inwoners van Wal cheren als voor de vreemdelingen zijn afgekocht. De heer VanVoorthuysen verdedigde zeer uitvoerig het verzoek van adres- goede is niets anders dan het schoone in zedeiijken zin. Maar wanneer eene rijkbegaafde zie! tot God nadert, die de schoonheid zelve en het opperste goed is, dan worden ai die krachten grooter, ze spreiden zich uit en be reiken eene ontwikkeling, die bloot menschelijke beschaving haar nooit had kunnen verleenen. Voor het eerst in haar lever, kwam Clémence in aanraking met een jong meisje, ongeveer van haar leeftijd, maar gerijpt en groot geworden, zon der dat het lijden een wonder aan trekkelijke bron van poëzie in haar had opgedroogd. En die aantrekke lijkheid diende bij Marie alleen, om de strengste plichten en de pijnlijkste offers een bekoorlijk aanzien te geven. Er ontstond een strijd in hét hart van Clémence tusschen haar trots, het gevoel der onrechtvaardigheid, waar van zij het slachtoffer was, en het heimelijk verlangen, om haar ieven ie veranderen en tot de hoogte te ver heffen, die zij bij hare nicht bewon derde. Zij kwam nog in opstand bij het denkbeeld dat zij het pijnlijk ieven moest gaan hervatten, dat zij bij haar vader leidde en vooral, dat zij de santen, wat hij in hef belang van hei vreemdelingen verkeer van Walcheren noemde en hij stelde daarom voor dat de Prov. Staten zouden afkoopen de tollen welke in beheer zijn bij den polder Walcheren. Hij deed dit voorstel omdat dit het meest in het nadeel van de provincie is. De heer Siegers trachtte het betoog van den heer Van Voorthuyzen tè weerleggen en verdedigde het voorstel van Ged*. Staten. Dat de heffing van deze tollen onbillijk zou zijn moge waar zijn, doch deze heffing is niet onbillijker dan die in andere deden van de provincie. Inwilliging van het verzoek zou een bevoordeeling van Walcheren zijn en deze bevoordeeling is niet te motiveeren. De heer Siegers raadde aanneming van het voorstel van Grd, S'aten ten slotte aan. De heer B um is evenals vroeger zeer warm voor de afschaffing van de tollen, doelt hij kan toch niet met het amendement van den heer Van Voort- huysen medegaan, indien niet tevens de toüen voor andere voertuigen wer den afgeschaft. De heer Dan Bouwmeester wees er op hoe de heffing van el voorau'o- mobilisten is tot stand gekomen. De heer Van Voorthuysen verde digde nog nader zijn amendement vooral met het oog op het vreemde lingenverkeer. Het amendement van den heer Van Voortiiuyzen werd verworpen met al- getneene stemmen, behalve die van den voorsteller, waarna het voorste! van Ged. Sraten werd aangenomen zonder stemming. Tramwegen op Zuid- Beveland, Blijkens het Algemeen Verslag van de afdeeiingen betreffende het voor stel van Gedeputeerde Staten tot ver- leening van een renteloos voorschot uit de provinciale kas van den aanleg van tramwegen in Zuid Beveland, lieten zich in alle afdeeiingen vele voorstanders iiooren voor het tram- wegetiplan, zooals het ontworpen is; doch dit aantal zou nog grooter ge weest zijn, wanneer de iijrten over het algemeen een andere richting had den gekregen er; wanneer het rente loos voorschot alleen was aange vraagd voor de ontworpen lijnen wes telijk van Goes, Eenige leden meenden dat een groot gedeelte van Zuid-Beveland niets aan deze trara zou hebben, ier wij! meerdere plaatsen minder goed bedacht zijn. Bezwaar werd gemaakt tegen de lijn Goes-Hansweert via Wemeldinge, o.a. omdat men meer.de, dat het ver voer van schelpdieren (oesters) uit ierseks en Wemeldinge niet door middel van de tram za! plaats hebben. vijandelijkheid en de onverschilligheid die haar zoo deden lijden, zonder klagen moest verduren. Hoor eens, sprak ze tot Marie, ik kan de nutteloosheid, waartoe zij mij veroordeeien, niet verdragen Mijn vadei heeft mijne liefde niet noodig, ik vermag niets om hem te troosten men betwist mij het recht om Roger op te voeden, dis verwend is en zelfzuchtig wordt, terwijl me vrouw De la Blachèce, die het be« rieden zich acht mij hare nicht te noemen, toch mijn gedrag wil regelen en mijne daden bevitten Men is nooit nutteloos, Clémence. O, ik weet wel wat gij zeggen wilt, ik bewonder u, dat is zeker. Wij verheerlijken God daardoor alleen, dat wij zijn, waar Hij wil en waarheen Zijn onnaspeurlijke maar altijd wijze wil ons geleid! Zelfs ons lijden is nuttig voor anderen, omdat aile schatten gemeen en ten bate van allen zijn in onze bewonderenswaar dige gemeenschap Maar ik ben niet volmaakt genoeg, om hier door volkomen getroost te zijn (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1