Het Stiefkind. No 271 49e Jaargang. 1911 Iloïiderdag 16 November Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon™ en Feestdagen. ftbonnemgnfs-fkSuerfenfiën op zesr uoordealigs oooru/aardsn Bij deze Courant behoort oen Bijvoegsel. Van week fof week. -euilletoil. 1JN N Id N L A N D. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts (weemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOORNUMMEB 10. 't Bericht komt wel is waar uit Constantinopel, en de Italianen zwijgen er over als het graf, maar toch zal zeker wel weer iets waar zijn van het nu weer gemelde gevecht bij Tripolis, waarbij de Italianen 300 dooden en eenige kanonnen en machine-geweren zouden verloren hebben. De Italianen laten geen enkel journalist op het oorlogsterrein toe en al hun doen en laten is daarom voor de wereld een gesloten boek geworden, 't Ware vrij wat verstandiger geweest, indien zij, wetende dat zij de algemeene sympa thie verbeurd hebben, al het mogelijke deden om die te herwinnen maar zij hullen zich liefst in een waas van geheimzinnigheid. Alleen door socia listische bladen komen we nog wel eens wat te hooren en die weten, hoogstwaarschijnlijk we! naar waar heid, mede te deelen, dat de voort durende slagregens de oorlogsverrich tingen zeer bemoeilijken en den gezondheidstoestand in Tripolis nog slechter maken dan die reeds is. Vooral in de Arabische wijk moet de cholera dagelijks honderden nieuwe slachtoffers maken. De Turken gaan voort met meer aanhang onder de Arabische stammen te krijgen. Zij verdeeleti onder ver schillende stammen geld, levensmid delen en schietvoorraad, 't welk een en ander over Tunis ingevoerd schijnt te zijn. Overal wordt de strijd om het geloof of zoogenaamde heilige oorlog gepredikt, waartoe de volken van den islam, daadwerkelijk, niet zoo licht overgaanmaar de Italianen hebben hun zaak door sluipmoorden op vrou wen en kinderen benadeeld. De ge heele Islam is door dit schandelijk optreden beleedigd en dit duidt op een verzet tot het uiterste. In alle landen, waar de Islam beleden wordt hebben de begane wreedheden een diepen indruk gemaakt en de over tuiging gevestigd, dat de Italianen, wel verre van te komen als bevrijders, inderdaad toch ook de vijanden van de Arabische stammen zijn, zoodat, zelfs indien Turkije Tripolis opgaf, waaraan trouwens voorloopig niet gedacht wordt, al de Mohammedanen en met name de bevolking van Tri polis zelf, tot het uiterste vechten zouden. Men beschouwt deze zaak als een eerezaak en als een levens quaestiewant als Italië Tripolis in bezit kon nemen, zonder dat de be schaafde wereld zijn afkeuring over de begane wandaden uitsprak, dan, dit is de volksovertuiging, zou geen aanhanger van den Islam zijn leven meer zeker zijn. De italiaansche vloot zou thans O 64.) Bijna tegelijkertijd trad Régis bin nen, die juist was aangekomen. De zichtbare ontroering zijner moeder trof hem en zijn blik viel op het opengemaakte telegram op tafel. Slechte tijding is oom ziek vroeg hij een beetje ongerust Mevrouw De la Bb.chère keerde haar ontsteld gelaat naar hem toe. ja, gij weet nog van niets Clémer.ce Fonsolles is vertrokken Het gelaat van Régis drukte niet de minste verwondering uit. Dat weet ik, sprak hij kaim ik heb haar vier dagen geleden aan het station te Tours ontmoet. Zi; ging naar de familie harer moeder. Welnu, dit feit aileen zou reeds erg genoeg zijn, sprak zijne moeder verbitterdmaar 't ergste is, dat haar vader geen verlof daartoe had begonnen zijn de Syrische kust te blokkeeren, maar 't zal vermoedelijk wel niet veel te beteekenen hebben. De groote teleurstelling binnenslands en de algemeene afkeuring buiten slands want nooit is een oorlog minder sympathiek geweest verlamt blijkbaar de werkzaamheid van Itali aansche zijde en veroorzaakt bij dit licht geprikkelde volk een reactie, die het wel eens noodlottig zou kunnen doen worden. Jaen-sji-kai, de groote man in China, wil nog maar niet uitkomen om de zaken aan te pakken, 's Mans gezond heid is, of heet, te zijn, nog steeds wankelmaar hij troostte de regeering met de mededeeling dat, naar zijn meening de onderhandelingen met de mannen van den opstand op een vreedzaam vergelijk zouden uitloopen. Hij wil geen president-minister wor den, maar heeft tot den aanvoerder der revolutionnairen een brief gericht, waarin hij er op aandringt, dat zij een constitutioneel beperkte monarchie zullen aanvaarden. De houding der revolutionnairen steekt over het alge meen gunstig af bij die der aanhan gers van de dynastie. De afschuwelijke moord van mannen, vrouwen en kleine kinderen in de omstreken van Sjanghai bewijst dit maar al te zeer. Het debat over Marokko in den Duitschen Rijksdag is met een sisser afgeloopen. De Rijkskanselier, die de conservatieven zoo zeer in het harnas had gejaagd, heeft maar eens flink van zich afgesproken en daardoor zijn positie weer versterkt, zooals blijkt uit het gunstiger oordeel dei- bladen inzake het gevoerde beleid. De opgewonden gemoederen zijn nu weer wat tot bezinning gebracht en ook zoon, de kroonprins, is weer wat gekalmeerd. Zijn demonstreeren in den Rijksdag tegen papa 's ministers werd algemeen afgekeurd en na een diner bij papa, met den Rijkskanselier, heeft hij den aftocht geblazen. De bittere pil is nu gesliktmaar algemeen heerscht in Duitschland de overtui ging, dat men er kaal afgekomen is edoch wat zal men er aan doen Laat ons toch de geschiedenis niet vergeten! In 1904 heeft Duitschland het gunstige oogenblik laten passee- ren. De zending van von Biilow naar Tandzjer, waar plechtig de integriteit van Marokko en de souvereiniteit van den Sultan verkondigd werden, was een fijne politieke zet, die ook in Frankrijk indruk maakte en den Franschen minister Delcassé tot heen gaan noopte. Zijn opvolger Rouvier was bereid om aan Duitschland be langrijke concessies in Marokko te verleenen, ja zelfs in den afstand van een deel van dit land toe te gegeven Nu was Régis verwonderd. Geen verlof gegeven Maar ik meende te begrijpen daf Hebt gij haar dan gesproken sprak mevrouw De la Blachère le vendig, terwijl ze zich op de lippen beet. Dat spreekt toch vanzelf ant woordde hij zoo natuurlijk mogelijk, Eerst meende ik, dat oom ziek was toen ik hierover gerust was, heb ik generaal De ia Fontayne aan juf frouw Fonsolles voorgesteld, omdat zij ongeveer dezelfde reis maakten Welnu Guy wist niets van die onbezonnenheid af en nu keert hij die goed of duldt ze tenminste, om dat hij zijne dochter toestaat bij die onmogelijke menschen te blijven. Die onmogelijke menschen zijn familie van juffrouw Clémence, sprak Régis, terwijl hij zich niet kon weer houden te glimlachen, oom heeft daar zijne eerste vrouw gekozen en ik vind het niet meer dan natuur lijk, dat hij zijne dochter vergunt, hen te bezoeken. Die oude, lastige geschiede' nissen moesten niet meer opgera- stemmen maar van Biilow sloeg dit af en stuurde aan op de conferentie van Algeciras, waar Duitschland na genoeg alleen bleek te staan en ten slotte moest toestemmen in de op dracht van Frankrijk en Spanje, om orde en rust in Marokko te hand haven maar dit moest leiden tot een vreedzaam inpikken van dit land, dit heeft toch waarlijk iedereen begrepen. Het zenden van een oorlogschip naar Agadir kon daaraan niets meer ver anderen, vooral toen Engeland met een oorlog ging dreigen. De heer von Bethmann heeft echter aan dat alles geen schuld en het is hem niet kwalijk te nemen, dat hij trachtte te redden wat er te redden viel. Geestig drukt een Duitsch journalist dit uit, door te zeggen„Wij krijgen eine Million Neger am Kongo und ein grosser Katzenjammer." Laatstelijk is nog gebleken dat tusschen partijen ook het volgende is overeengekomen. Als de Fransche regeering een protectoraat noodig acht, zal Duitschland er niets tegen inbrengen. De haven van Agadir zal worden geopend voor den internatio nalen handel. Komt er verschil over de toepassing der gesloten overeen komst, dan zal een scheidsgerecht uitspraak doen. Nu het zaakje zoo mooi afgeloopen is, zullen we eens zien hoe het met Spanje en Frankrijk zal gaan. Het Spaansche politietoezicht is overbodig geworden en komt waarschijnlijk vrij spoedig in 't gedrang. De Franschen zullen den schijn voorloopig wel bewaren, maar zullen er op den duur niets van moeten hebben, door een concurrent-dwars,-ijker op de vingers te worden gezien. Spanje is er bij de conventie slecht afgekomen maar, het was te voorzien Tweede Kemer. Aan de orde was gisteren hei voor stel der sociaal democratische fractie tot het ontwerpen van een adres aan ds Koaingin, waarin wordt aange drongen op de indiening van voor stellen tot Grondwetsherziening door de regeering in den loop dezer legis latieve periode wegens urgentie van het kiesrechtvraagstuk. De heer Troelstra lichtte breedvoerig het voorstel toe, betoogende dat daar mede het beoogde doel is, in het parlement den weerslag te vinden voor het scciaai democratisch volkspetition nement en de betooging op den „Roo- den Dinsdag" ten gunste van het algemeen kiesrecht. Hij achtte het noodzakelijk de groote beteekenis dier beweging in het licht te stellen, tegen over de onware geringschaltende voorstelling der burgerlijke, vooral clericale pers, dezer beweging weike keld worden juffrouw Fonsolles is zeer on afhankelijk in hare denkbeelden, wat ik in dit geval goedkeur. Ik vind hef schande om over zijne familie te blozen, hoe ze dan ook is. En keurt gij ook die soort on afhankelijkheid goed, die een jong meisje ertoe brengt om stil heen te gaan, buiten weten van haar va der vroeg mevrouw De la Bla chère spottend. Neen, volstrekt niet, maar mis schien zijn er verontschuldigingen voor het gedrag van dat kind. Al het bloed steeg zijne moeder naar het hoofd. Verontschuldigingenherhaalde zij half verstikt. Zij is zoo verlaten! sprak Ré gis met rustig medelij Jen. Dat zou ze niet zijn, als ze de waarschuwingen en de bescherming van verstandige menschen wist aan te nemen Lieve moeder, antwoordde Ré gis, altijd even onverstoorbaar kalm, waarschuwingen zijn ui! zichzelf zeer onaangenaam en zeer moeilijk aan te nemen. Er is maar een kruid, althans reeds dit goede resultaat heeft opgeleverd, da! in de arbeidersklasse een ondergrond is bewerkt, met dit gevolg, dat bij de jongste raadsver kiezingen de sociaal democratische zetels met vijftig procent zijn ver meerderd. Betoogende dat ons land ten opzichte van het kiesrechtvraag, een stuk bij 't buitenland ten achter staat,merkte spreker op, dat, indien, de burgerlijke partijen onwillig en ge ringschattend blijven, hei zou kunnen komen tot een politieke massastaking waarvoor zij dan de verantwoording hebben te dragen. Spreker somde voorts verschillende fou'en van het bestaande kiesrechtstelsel op, om daar na te betoogen, dat bij de verschil lende partijen rechts en links kracht en eenheid ontbreekt om zich op te werpen aan die fouten een einde te maken. Daarom is dranguitoefening noodig. Sprekers rede werd op de gereser veerde tribune luide toegejuicht, waar na de voorzitter haar ontruiming gelastte. Eenige oogenbiikken daarna werd de geheele vergadering verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Hofberichten. H. M. de Koningin zal a. s. Don derdagmiddag ten paleize Het Loo in bijzonder gehoor ontvangen de bij Hr. Ms. Hof benoemde gezanten van de republiek Portugal, van de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika en van het koninkrijk Roemenië, resp. de heeren Ferr-ira, Pryce en Mitili- neü. Deze audiëntie zal gehouden worden in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, die de gezanten naar Het Loo vergezelt en hen aan H. M. zal voor steilen. Arbeidsinspectie. Vanwege het departement van land bouw, is verschenen het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie in het Koninkrijk der Nederlanden over 1910. De directeur-generaal van den arbeid merkt in zijn voorwoord op daf aan het voornemen om in dit ver slag ook een overzicht te pubiiceeren aangaande den aard en den omvang van de in ons land bestaande voor naamste fabrieksinsteilingen in het belang van werklieden geen uitvoe ring kars gegeven worden, daar het bijeenverzamelen van de noodige ge gevens bij het samenstellen van dit verslag nog niet kan worden beëin digd. De inhoud ven het centraal verslag is verdeeld over 15 hoofdstukken, betreffende lo. inleiding en wijziging der wettelijke bepalingen 2o. samen stelling van het personeel3o. alge meen overzicht van de werkzaamhe den van hef personeel 4. naleving waarmede men ze smakelijk kan maken, dat is liefde. Mevrouw De la B'achère bloosde weer. Weike reden, vraag ik u, zou ik gehad hebben, om dat brutale schepselije te beminnen Misschien de reden harer een zaamheid in de wereld Maar daar gij niet yan haar kondt hou den, haat ge misschien ook geen recht u met haar leven te bemoeien. Dan zou ze zich nog lichtzin niger gedragen hebben Wie weet Wie weet hoeveel tegenstrijdigheid voortduren de onwelwillendheid in den geest kan ontwikkelen Dus, ik ben onwelwillend ge weest? sprak mevrouw De la Bla chère bitter. Régis kuste haar op het hoofd. Lieve moeder, een zoon is geen rechter. Ais wij eens over iets anders spraken Zij keek hem doordringend aan, met kwalijk verborgen onrust. Maar haar onderzoek scheen haar te be vredigen, want zij hernam op onver schilligen toon der Arbeidswet 5o. naleving der Veiligheidswet 6o. ongevallen 7o. rechterlijke beslissingen die met het oog op de handhaving der arbeids- en veiligheidswetten van belang kun nen worden geacht 8o werktijden 9o. huisindustrie lOo. mededeeiingen omtrent beroepsziekten en onderzoe kingen naar den gezondheidstoestand van arbeiders; 11 o. eenige mededee iingen ontrent arbeidstoestanden in bedrijven, samenhangende met de visscherij 12o. het onderzoek naar de mogelijkheid om de ioodhoudende glazuren, gebezigd in aardweikfabrie- ken, door loodvrije te vervangen 13o. schade, veroorzaakt door eenige fabrieken aan de omgeving 14o. arbeid van brikkenbakkers en stuka doors in de Maasdorpen van Zuid- Limburg; 15a. de bij het verslag be- hoorende stalen. in hst jaaroverzicht zijn onder meer ook opgenomen eenige afbeel dingen van in verschillende industriën toegepaste hygiënische- en veilig heidsmaatregelen. De haven te Bruinisse. Daar de haven te Bruinisse reeds lang te klein was voor het bergen der visschersvioot en het opnemen van andere schepen, heeft de raad dier gemeente besloten tegelijk met de op 30 September jl. aangerichte schade, de haven eene uitbreiding te geven. Door het smleggen van den havendam kan plaals verkregen wor den voor twee rijen schepen, terwijl nu slechts een rij piaais vindt De kosten worden geraamd op f 84,000, De raad verzoekt aan de provincie eene subsidie tot een maximum be drag van f34.000 en wijst op de noodzakelijkheid dat het werk in 1912 wordt uilgevoerd, wijl anders de visschetsvioot twee winters on beveiligd ligt. Beoordeeling van ambtenaars. Het geval heeft zich voorgedaan, dat op den signalementsstaat van een ambtenaar, de vraag of deze voldoende geschikt en bekwaam was een belangrijker werkkring in zijn tegenwoordig ambt, onbeantwoord was gelaten, terwijl onder „verdere bijzonderneden" vermeid stond „De geschiktheid voor belangrijker werk kring wordt vooralsnog betwijfeld". Deze vermelding kan redelijker wijze niet anders worden opgevat dan ais een in verzachten vorm ingekleede ontkenning van voormelde vraag. De bedoelde wijze van invulling aldus iuidt een resolutie van den minister van. financiën kan nief worden goedgekeurd. Wanneer de ambtenaar die beoordeelen moet, zooals in bovenstaand geval, blijkbaar meent, dat eenige vraag niet beves tigend kan worden beantwoord, be- - Wanneer trouwt Martha De la Fontayne Over veertien dagen, Zijn er veel uitnoodigingen voor het regiment O, als iedereen de uitnoodi* gingen van dien goeden generaal aannam, zouden alie voorname lieden van Tours te Rijssel komen. Ik denk, dat er een tiental regimentsofficieren zuilen komen. Gaat gij ook? Ja, als het goed uitkomt met den kapitein en d'Hanozy. Dit zeggende ging Régis naar zijn vader in den tuin. Op datzelfde uur was Clémence alleen op het strand, veel minder gelukkig, dan Régis zich misschien verbeeldde. Zij was uitgegaan na het altijd vervelend oogenblik van den eersten maaltijd. Dan vooral vertoonde zich het karakter van mevrouw L!éj vin in zijne ware gedaante. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1