Het Stiefkind. i CACAOI Woensdag feuilleton. DAALDERS 1911 No 270. yerschijnf dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND. 49e Jaargang. VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 15 November ADVERTENTiËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Wee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Begrooting van Financiën Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de begrooting van financiën werd o.a. gewenscht dat de certficaten van Ned. Weik. Schuld evenals andere effecten voor bv. 25 cn niet voor slechts 6 jaar couponbhden zouden bevallen. Men vroeg hoe sommige personen al ko men aan nieuwgeslagen munten voor dat zij in omloop zijn, cntiseerde de munlslag van de nieuwe dubbelijes en kwanjes, die volgens hen niet zoo mooi zijn als de oude, tr formeerde naar den stand van het onderzoek no pens nikkelen muntook werd ge vraagd naar de reden van het weinig voorkomen van stuiverstukken. Den minister werd het indienen van een wetsontwerp in overweging gegeven tot wijziging van de munt wet in dien zin, dat het verbod, zil veren pasmunt anders dan nut rijks munt te slaan, komt te vervallen. Ge klaagd werd over le weinig gelegen heid tot geldwisseling. Nogmaals werd aangedrongen op afschaffing van de hearestedcnbelas- ting cn op verlaging van de peiso- neele belasting van logtmentnoudcrs. Het vergunningsrecht mocht meen de men bij de bepaling van huur waarde van koffiehuizen niet mee tellen en zomerpensiorthouders, die in den winter elders wor.cn moesten zijn vrijgesteld van dubbele belasting. Wederom werd de wensch ge hoord, dat men in plaats van plak- zegels postzegels gebruiken mocht. Op de bekende gronden werd beiasting op goederen in de dcocle hand aanbevolen en bestreden. Men klaagde over verschii in be handeling door de douanebeambten aan de verschillende grensstations. In overweging werd gegeven om door het niet geregeld doen opvolger» van de nummers in de Staatsloterij te verhinderen dat zich tal van par ticuliere loterijen „enten" op de Staats lot-rij. Ook wilde men meer loten, maar daartegen werd ook opgekomen om principieele redenen. Gevraagd weid naar een opgaal van de stormschade, op 30 Septem ber veroorzaakt. Ten aanzien van duingronden, be- hoorenóe tot het domein, werd aan gedrongen op de bebossching', en des noodig overdracht van die gron den bij het departement van land bouw, terwijl gewaarschuwd werd tegen voortdurende zandafgravingc-n. Spoed werd gevraagd ten opzichte van de pensioenwet voor gemeente ambtenaren, voor leeraren bij het middelbaar onderwijs en voor wedu wen en weezen van weikiieden bij land- en zeemacht. gamaas -O 63.) Clémence zelve ontving er ver scheidene tot verwondering barer tante tenminste, wat hei aantal be treft, want den inhoud hield zij na tuurlijk voor zichzelve. Hebt gij Clémence verlof ge geven om naar Erxel te gaan Mijnheer Fonsolles aan mevrouw De la Biachère. Ik begrijp er niets van, weet nergens van. Mevrouw De la Blachère aan me vrouw Fonsolles. Clémence is gisteren vertrokken, laat haar terugkomen. Mijnheer Fonsolles aan mevrouw De la Biachère. Een brief met opheldering ont vangen, ik ga Ciémence schrijven. Mijnheer Fonsolles aan juffrouw Fonsolles. KOFFlEisduurdergeworden.doch kost nog steeds f 1.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. Ook werd gevraagd naar 's minis ters oordeel over het billijke van gratificatie wegens de duurte. De Tariefwet. Zaterdag heeft zich in een verga dering van tegenwoordigers van han del en nijverheid, gehouden te Utrecht een comité van verweer tegen de Tariefwet gevormd, met hef doel het Nederlar.dsche volk op de hoogte ie stellen van de nadeelige gevolgen van deze wet. Op de drukbezochte vergadering waren aanwezig verte genwoordigers van stoomvaart- en spoorwegmaatschappijen, fabrikanten, grossiers assuradeurs, middenstanders en handelsagenten uit alle oorden des lands. Verhooging Justitiebegrooting 1911. Tengevolge van de vele detachee- ringan van rijksveldwachters tot be scherming van personen en eigen dommen zijn de toegestane geiden niet toereikend daaruit alle betalingen te voldoen. Voorts is aanvulling noodig van den post subsidies aan vereenigingen, stichtingen of instellingen van wel dadigheid. Verder is geld noodig ter voor ziening in de behoefte aan cellen voor preventieven in de strafgevan genis te Arnhem en eindelijk moeten nog velschillende weiken worden uit gevoerd, die in 1910 zouden zijn uit gevoerd. Ter voorziening in een en ander strekt de voorgestelde verhooging tot een bedrag van f234,500. Zuigelingensterfte en hitte. M?n weet dat warmte of heete zo mers gewoonlijk veel meer sterfte onder zuigelingen teweegbrengen dan koele. Blijkens een dezer dagen in de „Staatscourant" gepubliceerden staat blijkt, welk een zeer slechten invloed de droogte van den zomer op TELEFOONNUMMER 10. de sterftecijfers heeft gehad. De ste-fte bedioeg per duizend inwoners in 1910 Aug. 11.61, 1911 Aug. 18.52 Sept. 11.62, Sept. 17.60 Het is vooral de zuigelingensterfte geweest die zoo geweldig is toege nomen. Gestorven zijrt beneden het jaar per'1000 levend geborenen in: 1910 Juli 101.09, 191 i juli 125.21. Aug. 123 09, Aug. 3i 7.64. Sept. 115 74, Sept. 283.08, De maag-darm-stoomissen zijn ais gewoonlijk de oorzaak var» deze enor me zuigelingensterfte geweest. Terwijl op een leeftijd beneden 2 jaar aan deze doodsoorzaak in de maanden juliSeptember 1910 in het geheele rijk stierven resp. 576, 906 cn 750 kin deren, totaal 2232, stegen de cijfers in de overeenkomstige maanden van dit jaar tol resp. 908, 3515 en 2772, totaal 7195, of meer dan het drievoud. Voorai het platteland werd door deze geweldige sterfte geteisterd. Dit blijkt uit de volgende cijfers der re latieve zuigelsngstetfte in de 5 groepen van gemeenten, naar hun grootte in gedeeld. Boven: 100 000 inw. Juli 93.38, Aug. 330.80, Sep. 158 5550.000- 100 000 inw resp. 132.63, 330,80, 235.02; 20 000-50.000 inw. reso. 153.21, 361.59, 252 49 5000 -20 0Ó0 inw. resp. 124.88, 347.82, 312.67; 5000 of minder inw. resp. 137.11, 346.21, 359 37. In de groote steden met haar goed drinkwater onder toezicht staande melkinrichtingen enz. heeft de droogte niet zulk een slachting aangericht ais in de kleinere steden en op het plat teland. Va» belang zijn ook de volgende cijfers die doen zien dut vooral in het zuiden de zuigelingensterfte ont zettend is geweest. In Noord-Brabant waren per duizend levend geborenen in de clrie zomermaanden de zuige lingen sterftecijfers 178, 519 en 568, in L'mburg 128, 519 en 475, in Zee land 147, 563, 506 daarentegen Fries land (toch ook een plattelandsprovin cie) slechts 50, 106 t.n 93, in Noord- Holland 94, 215 en 159. fibonngments-ftduerfêntiën op zear uoordesiigs uooriwaardsn -- Ben zeer ontevreden. Kom on middellijk terug. Juffrouw Fonsolles aan mijnheer Fonsolles. Kan niet onmiddellijk terugko men. Hiöjustine weggestuurd. Wacht nu mijn brief af. Mevrouw De ia Biachère aan juf frouw Fer.solles. Kom zonder uitstel terug. Va der zeer ontevreden. Dat laatste bericht ontving geen telegrafisch antwoord. Toornig greep Clémence een blad papier en schreef het volgende Mevrouw Vergun mij u te herinneren, dat daar gij zelve geen band van ver wantschap tusschen ons hebt wil len erkennen, ik slechts het gezag mijns vaders erken. Hij weet nu de aanleiding mijner reis en ik hoop verlof van hem te krijgen om eenigen tijd bij mijn familie te blijven. Ontvangt, mevrouw, mijne eer biedige groeien. Zij sloot dezen brief en schreef een anderen aan haar vader, waarin Ned. Onderwijzers-Genootschap. Door het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap is aan den minister van binnenlandsche zaken een adres verzonden, waarin hel den minister verzoekt, te willen bewerken, dat in oproepingen van sollicitanten naar de betrekking van hoofd of on derwijzer eener openbare schooi geen beperkende voorwaarden worden ge steld van dien aard, ah onlangs door de gemeenten Harderwijk en Lopiker- kapel in haar oproepingen waren geplaatst. Te Harderwijk werd in Augustus een onderwijzer aan de M. U. L. O. school gevraagd met de bijvoeging, ze nu haar hari iiet spreken. Lieve Vader Ik ben gedwongen u ongehoor zaam te wezen en als gij iemand zendt om mij te halen, zal ik thuis komen om de pijnlijke eenzaam heid weer te vinden, die ik onmo gelijk kon verdragen Maar indien gij billijkt vindt, dat ik een weinig geluk verlang, wanneer ik u zoo vreeseiijk mis, als gij begrijpt, dat ik aan de ti rannieke waakzaamheid van me vrouw De la Biachère heb willen ontsnappen, die mij dubbel, kweit in uwe afwezigheid, vergeef mij dan, dat ik gehandeld heb zonder uw raadplegen en aat mij een poosje in dit huis, waar mijne 1 eve moeder heeft geleefd, waar gij haar jong en gelukkig gekend hebt, waar gij haar zoo :eeder hebt bemind. Och, vader, iaat u toch niet bewegen door den hoogmoed dier vrouw, die mij vetfoeit om deze gedachtenis I Kan de dochiet niet enkele dagen doorbrengen, daar, waar bare moeder heeft ge leefd Als gij wist hoe blij ze dat hij moest zijn „vrij van militie plichten". Het hoofdbestuur van het „Ned. Onderwijs Genootschap" is van meaning, dat het onbillijk is, sollicitanten uit te sluiten, omdat ze hebben te voldoen aan verplichtingen die de Rijkswet hun voorschrijft en waaraan ze zich dus niet kunnen en mogen onttrekken. Het gemeentebestuur var» Lopik riep in Juli 1911 sollicitanten op naar de vacterende bet-ekking van hoofd der openbare lagere schoo! te Lopi- keikapel cn voegde er bij, dat solli citanten moesten vermelden, of ze al dan niet lid waren van den Bond van Nederl. Onderwijzers. O ik deze beperking in de keuze van toetreding tot de een of andere vakvereentging keu 4 adressant af- Draadlooze telegrafie. Een belangrijke verbetering in zake de schepemnelding, zal door de Ne- derlandsche regeering met 1 Decem ber in werking worden gebracht. Tot heden kon men door middel van de vuurschepen „Haaks" en „Maas" diebeide draadlooze telegrafie hebben, berichten verder laten overgeven aan schepen, die eveneens met een inrichting voor draadlooze telegrafie zijn uitgerust. Na bovengenoemden datum kan men eveneens berichten laten doorgeven aan schepen, die zulke inrichtingen niet hebben, en wel door middel van vlagseinen. Deze telegrammen worden dan over geseind bij 't passeeren van schepen waarvoor ze bestemd zijn, als deze in het zicht komen. Kamers van Arbeid. De Verecniging van Voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland houdt op Maandag 11 December haar algemeene vergade ring te Utrecht. Op de agenda slaat onder meerBespreking van de wen- schelijkheld van het brengen van meer verband tusschen de Kamers van Arbeid en de Arbeidsinspectie en Bespreking van het rapport van de reorganisatie-commissie. De duurte. Het hoofdbestuur van de onder- officiers-vereeniging „Ons Belang" heeft tot den minister van oorlog een verzoek gericht, om mei het oog op de stijging der prijzen van levens middelen en van de noodzakelijkste levensbehoeften, aan schrijvers, hos- pitaalpersoneel, conducteurs der ar tillerie, muzikanten, trompetters, ge weermakers en zwaardvegers, en hen, die niet of slechts gedeeltelijk genieten van de gunstige bepalingen der sol- öijwet 1909, door het verleerien van een toeiage op de soldijen of trakte ment, zij iiet dan ook als tijdelijke zijn, dat ik hier benEn na dit onderhoud zal ik bij u weerkomen gelukkiger, beter mis schien en gij zult mij iels voor u laten beteeker.en, iets voor u later» doen. Zeg maar dat ik blijven mag en roep mij terug als gij thuis komt, ik zal zoo blij zijn als ik u weer mag omhelzen Het antwoord op dien brief was alweer een telegram, dat den vol genden dag aankwam. Blijft als het u genoegen doet. Op dezelfde wijze vermeed mijn heer Fonsolles een iasiigen brief, door aan zijn schoonzuster te tele- grafeeren. Ik geef Clémence verlof om kort bij hare familie te blijven. Guy doet nu iets onvergeeflijks riep mevrouw De ia Biachère, bleek van woede, uit. Hij, die vroeger zoo'n wilkracht bezat, is nu de zwakheid zelve. Ziekte verandert ons, sprak haar echtgenoot wijsgeerig hij was juist bezig om eene lekkere sigaar te rooken en verlangde onzijdig te blijven in deze onstuimige quaestie. Maar begrijpt gij clan niet, dat maatregel, aan den dringenden nood der onderofficieren te willen tegemoet komen. Vlissingen, 14 November. De St. Jacobstoren. Dat de herbouw van den St. Ja cobstoren alhier ook buiten ome gemeente grooie belangstelling trekt, blijkt wei hieruit dat omtrent dezen herbouw besprekingen zijn gevoerd in een op 1 November te Amsterdam gehouden vergadering van „Arcitec- tura et Amiciüa" De laatste aflevering van het bouw kundig weekblad „de Opmerker" bevat enkele zonderlinge mededee- lingen omtrent den herbouw van d:n toren. Het blad vermeldt daarvan het volgende: „De heer Weissman deed daarom trent eenige mededeeitngen, daarbij de eenige teekening en het bestek aan eene alleszins gerechte antiek onderwerpende. Ten duidelijkste blijkt uit de beschrijvingen var, het heistellingswerk, dat dit werk in verkeerde handen is en derhalve ver wacht kan worden dat van het mo nument niet ved over zal gebleven zijn als het op de voorgenanten wijze zal zijn hersteld. Spreker stelde voor, ten einde dit zoo mogelijk te voor komen, een actie in te stellen bij het gemeentebestuur van Vlissingen en bij autoriteiten, die hunnen invloed kunnen doen gelden. De voorzitter, ofschoon van de in stemming der aanwezige leden met 't voorstel overtuigd, achtte echter ciitiek op het bestek niet zonder be swaar. Het plan van restauratie, geeft bovendien aanleiding tot optreden genoeg. Spr. zou irt een eventueel adres wenschen ui! te drukken, 't geen gehe.l is in de lijn van 't Ge nootschap, dat een monument in onzen tijd gebouwd, den stempel dient te dragen van onzen tijd. De oude loren zou derhalve te vervangen zijn door een. nieuwen. Da heer De Jongh verzette zich tegen dit denkbeeld, terwijl de lieer Weissman met voor beelden aantoonde, dat des voorzit ters meecing in vroegere eeuwen gehuldigd is toen verscheidene Go- tiiische spitsen vervangen zijn door Renaissance. (Breda, Amersfoort, e.a.) Na discussie werd besioien een adres te zenden aan het gemeente bestuur van Vlissingen en daarin te wijzen op de besproken gebreken, de wenschelijkheid bepleitende van de herstelling van den toren aan waardiger en bekwamer hand, dan thans het geval schijnt te zijn, toe te vertrouwen. De heer Weissman zal het concept samenstellen." Onze eerste indruk was en deze werd door later ingewonnen iniich- dit ons allen betreftMan heeft het eerste huwelijk van Guy vergeten en dat kind schept er behagen in, om alie onaangename omstandighe den weer op te rakelen, Mijnheer De la Biachère haalde de wenkbrauwen op om zijne ver wondering te kennen te geven. Gij begrijpt niets 1 riep zijne vrouw ongeduldig uit. Ai was het alleen om ons te plagen, zal ze alle mogelijke dingen aan die menschen gaan vertellen Gelooft gij dat zij er zoo op uit is om ons te mishagen Zij komt mij te verstandig voor, voor zulke kleingeestigheid. Mevrouw De la Biachère bloosde. Zij kan ons niet uitstaan sprak zij bitter. Om de waarheid te zeggen, lieve, daarvoor hebt gij haar recht gegeven. En zichtbaar vermoeid door de klachten zijner vrouw, stootte mijn heer De la Brachère voorzichtig de asch zijner sigaar af en deed de tuindeur open. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1