Het Stiefkind. Dinsdag ld November Feuilleton. No 269. 49e Jaargang. 1911 Bij deze Courant behoort sen Bijvoegsel. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post i.59. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonriemesifs-ftduerfenfiën op zesr yoerdealige oooriuaarden "BINNEN LANDT Gemeentelijke accijns op gedistilleerd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp beoogende het toe staan van afwijking van den regei, gesteld bij ait. 241 der gemeentewet, omtrent plaatselijke belastingen, ten behoeve van de gemeenten Helder, Vlieland en Vlissingen, aan wie wordt toegestaan tot 1 Januari 1915 belas ting op het gedistilleerd respectieve lijk lot een bedrag van ten hoogste f 15, f 12 50 en f7.50 per H. L„ ad 50 pet. sterkte te heffen. Ten opzichte van de gemeente Helder wordt in de toelichting uit eengezet, dat de draagkracht daling aanwijst, de steeds meerdere nood zakelijke uitgaven voortgaande ver zwaring van belastingheffing mede brengen en dat da accijnsopbrengst geleidelijk daalt. Door ingrijpen van hoogerhand zouden de uit het laatste verschijnsel voortspruitende bezwaren nog worden vergroot. Van Vlieland, waar de accijnsop brengst eveneens achteruit gaat, kan thans nog niet gezegd worden, dat voortgaande verbetering van de finan- cieële draagkracht, zoowel a's ver mindering van de opbrengst van den accijns de afschaffing dezer belasting mogelijk maakt, zonder dat aan de gemeente het daaruit ontstaan verlies door subsidieering moet worden vergoed. Dit laatste geldt ook voor Vlissin gen, waarvan de vermeerdering van bevolking belangrijk grootere uitgaven veroorzaakt, doch geen noemenswaar dige toeneming van inkomsten me debrengt, terwijl die inkomsten, naar het gemeentebestuur verwacht, niet onaanzienlijk zullen verminderen door het vertrek der z.g. bookmakers. Portret Prinses Juliana. Half December zal door Nijgh <S Van Ditmar's Uitgevers-maatschappij te Rotterdam, in den handel brengen een nieuw portret van H. K. H. prinses Juliana en wel eene in opdracht van H. M. de Koningin door de bekende firma L. van Leer Co. te Amsterdam vervaardigde kleurenreproductie in groot formaat (64 cM. bij 84 cM., beeldgrootte 40 bij 56) naar eene wonderwel gelukte fotographische opname van Hare Majesteit. Dit por tret is van een treffende gelijkenis de Prinses staat in eene aardig-onge dwongen houding, het vriendelijk gezichtje en face, de pas geplukte zonnebloemen in de handjes houdend, voor eene groep rhododendrons in de decoratieve parkomgeving van den tuin van Het Loo. De reproductie (die -o— in een twaalftal kleuren geschiedt) wordt uitgevoerd in een tot dusver in ons land nog niet aangewend procédé van fotolithographie, een zoo fraai resultaat gevend, dat men waant eene aquarel voor zich te hebben. Als eene bijzonderheid moge nog gelden, waar tot dusver elke portret- uitgave van de Prinses veel van hare waarde verloor, doordat een zeker soort uitgevers en drukkers er direct minderwaardige reproductien vanging maken, deze uitgave zal geschieden op eene wijze, die haar onder de bescherming der wet op het auteurs recht doet vallen hij die het portret desniettegenstaande reproduceert, stelt zich dus bioot aan eene ernstige vervolging van den strafrechter. Minister Golijn. In de „N. Ct." schrijft de heer Hendrik Muller het volgende waar- deerende artikel over den minister van oorlog, den heer Colijn Nu door zijn welgelukte verdedi ging der Militiewet de heer Colijn ah minister van oorlog zijn naam gevestigd heeft, is het nuttig en leer rijk de volgende bijzonderheden te boekstaveneen onbescheidenheid wordt daardoor niet begaan, integen deel. De zoo gelukkig-slagende loopbaan van den heer Colijn is allereerst een pluim op den hoed van generaal Van Heutsz, een sterk sprekende aan wijzing van diens gave om spoedig menscben te doorgronden en om de juiste krachten te kiezen, vaak in hoeken die door anderen ondoorzocht worden gelaten. Geenszins worde beweerd dat geschikten zouden ont breken onder hen, die door genoem den landvoogd niet zijn uitgekozen, doch wel, dat deze zich zelden of nooit heeft vergist in hen, die hij aanwees. En is dit een enkele maal voorgekomen, dan bleek ook die keus niet bij hemzelf ontstaan maar door anderen opgedrongen. Toen de heer Van Heutsz ais overste in Atjeh terugkeerde, vond hij er het leger, tengevolge der staat kunde van concentratie, tot weinig wenschelijke gewoonten gekomen. Bij een terugtocht voor den vijand, door hem meegemaakt, ontbrak het in den aanvang aan orde en aan standhou den, waar dit noodig was. Hij plaat ste zich toen naast een colonne, nam het bevel over en deed een aantal paradebewegingen uitvoeren, daarbij tellend als op het exercitieveld en het wilde vuren vervangende door nauwkeurige inachtneming der school- sche voorschriften. Orde, rust er. vertrouwen k-. erden daardoor in het peleton terug. Een oogenblik later zag hij hetzelfde verrichten door een ander peleton, onder leiding van een jongen luitenant, die het voorbeeld En zij ging den kleinen winkel in, Hef was een van die rommelwin- kels, zooals men ze op de badplaat sen vindt, heel verschillende zaken zijn er bijeen verzameld, zoodat de kooper er pleizier in moet vinden. Er waren wollen waren uit de Py- reneën en andere wollen waren in het land zelf vervaardigd of door de vaardige vingers van Marie en Jeanne. Er waren handschoenen,reuk werken, voorwerpen van opschik uit Vlaanderen, min of meer oude mon sters uit Delft, sieraden van zilver, houten doozen en eindelijk de on vermijdelijke „Souvenirs van Erxel Ie-Bains", in den vorm van naaiden boekjes, broches, penhouders en si garenpijpjes van paarlemoer. Als ik naar huis ga, zal ik uw magazijn leegplunderen, sprak Clé- mence ik zal aan al mijne kost schoolvriendinnen souvenirs sturen... Zijt gij hier den heelen dag in O, neen, wij blijven in het kamertje, met de deur haif open en het schelletje waarschuwt ons Mevrouw Liévin wachtte haar dochter af om op haar beurt uit te gaan. De mand, die zij aan haren arm droeg, wees het doel van haar uitgaan aan, deze hinderde Clémence een weinig. Zij wilde naar haar nicht Marie gaan, maar deze rustte uit van een bezoek van haar geneesheer, zoodat Clémence gedwongen was om met Jeanne in het duistere, !ee lijke kamertje te blijven. Jeanne stopte kousen. Zij achtte zich ver plicht haar te helpen, maar daar zi aan dat soort werk niets gedaan had sedeit hare handwerkslessen op kostschool, vond zij den tijd ondra gelijk lang, ondanks de verhalen van Jeanne, die altijd over haar ver loofde sprak en haar een grooten dikken onderluitenant liet bewonde ren, die er even dom als goedig uit zag en wiens bijna leelijk gelaat her haalde malen door voorkomende ka meraden was afgebeeld, die echte van den overste had afgekeken en dezelfde uitkomst bereikte. Deze jonge luitenant was de huidige minister van oorlog en deze gebeurtenis maak te hem later tot adjudant en ver trouwde van den gouverneur van A'jeh Van Heutsz. Als zoodanig stuurde de laatste hem als gezagvoerder naar het vlakbij gelagen eilandje Sabang toen de Russische vioot, op weg ten oorlog naar Japan, aldaar werd verwacht en strikt moest worden gewaakt voor verbreking onzer onzijdigheid. Met zijn warm hart voor dappere mede strijders in Atjeh gaf de gouverneur van Aijeh aan de weduwe van een gesneuvelden onderofficier verlof om op Sabang te trachten wat te ver dienen door spiritualiën te verkoopen. De nieuwbenoemde gezagvoerder Colijn echter weigerde de vrouw de gelegenheid tot gebruikmaking van dit verlof, omdat hij onder de om standigheden hel gebruik van sterken drank zooveel mogelijk meende te moeten tegengaan. Ook een bevesti ging van 's gouverneurs bevel deed hem niet wijken. Toen hij vervolgens naar Kota-Radja werd opgeroepen, bleef de krachtige berisping dienten gevolge van den gouverneur Van Heutsz niet uit, doch dadelijk deed deze erop volgen, dat de logeer kamer voor den standvastige in orde was gebracht, en nooit heeft deze gebeurtenis den minsten afbreuk ge daan aan de uitmuntende verstand houding tusschen deze beide merk waardige mannen, mannen van sta vast en van de daad. Dit voorval teekent hen beiden en brengt schoone hoedanigheden van hen naar het daglicht. Toen vervolgens de gouverneur- generaal geworden -krijgsman Van Heutsz het schijngezag van Neder land in de Buitenbezittingen rechts en links in werkelijk bestuur deed verkeeren, er orde schiep, de land zaten er onttrok aan vorstelijke wil lekeur en dwingelandij en de nood wendige geldige algemeene lasten ging verdeden over de geheele ko lonie om die niet langer bijkans uit sluitend op de schouders van den Javaan te laten rusten, koos hij, om plaatselijke onderzoekingen in te stdlen en hem van raad te dienen ten aanzien van het burgerlijk be stuur, den kapitein Colijn. Niet om dat deze krijgsman was, niet omdat de mogelijkheid was uitgesloten dat ook onder de burgerlijke ambtenaren geschikte krachten zouden te vinden rijn, doch omdat hij den kapitein volkomen kende en Wist dat deze naast zijn krijgskundigheden ook deze taak naar 's landvoogds inzichten en ten beste zou vervuilen. Deze onge wone keuze heeft storm verwekt, maar de uitkomst bewees des gene- slechte photografen waren. Het schelletje van den winkel weerklonk tweemaal. Clémence volg de hare nicht en zag haar eene doos garen en wollen handschoenen ver koopen. Mevrouw Liévin kwam weer terug en zorgde voor den eersten maaitijd. Een doordringende geur vervulde het kamertje, roen Jeanne ging dek ken. Clémence bladerde in alle prij zen harer nichten, den een na den ander sloeg ze open, geeuwde, snuf felde in den winkel en vroeg zich af, hoe het mogelijk was, dat hare moeder niet van verveling gestorven was en zuchtte eindelijk diep, toen zij het twaalf uur hoorde slaan, het gelukkige uur, dat haar oom weer thuis bracht en de heele familie, behalve Marie, aan tafel vereenigde. Helaas, zij zou spoedig inzien, dat die maaltijd, die aangename familie bijeenkomst, al hare fijne gevoelens als dame op de proef zou stellen, zoowel als hare gewoonten aan ge mak en hare goede opvoeding. Zij zou het gebruik van het leelijke aardewerk en dér. eenvoud der spij zen nog hébben kunnen verdragen, raals merkwaardige gave in de keus zijner medewerkers. De uitvoerige nota over de Buitenbezittingen, vier statige gedrukte boekdeelen vormend, voor den dienst bestemd en niet algemeen verkrijgbaar, in wUke de nieuwbenoemde inspecteur der Bui tenbezittingen Colijn de uitkomsten van zijn onderzoek, voor zoover dit geen personen betrof, neergelegd heeft, is een bewijs van den studiezin van dezen gewezen onderofficier van het moederiandsche leger, van zijn vaardigheid in het voeren der pen en van zijn helderen, samenvattenden geest, die zich in het pas afgeioopen Kamerdebat opnieuw heeft geopen baard. De aniirelutionaire partij heeft een goede keus gedaan toen zij dezen partijgenoot naar de volksvertegen woordiging riep. En de slechts even veestigarige kapitein van het Ned.- Indische leger, majoor-titulair, is ge bleken ook aan het hoofd van het Nederlandsche leger volkomen op zijn plaats te zijn. Inderdaad een pluim op den hoed van generaal Van Heutsz Voor den vaderlander, die meer oog heeft voor het geheele Neder landsche rijk dan voor partijzaken, is het een bevrediging en een vol doening dat, dank zij Indië, dank zij frisschen geesten als generaal Van Heutsz, loopbanen als die van den heer Colijn niet geheel onmogelijk blijken, ook in ons bedaagde Neder- land. Golijn triumphator. In de „Standaard" komt deze drie star voor De poging van rechts aangewend, om de Militiewet nog deze week af te krijgen, is dan toch gelukt. Gelukt, niettegenstaande de brutale obsirucrie van de sociaal-democralen, en het meedoen hierin van enkele leden der linkerzijde. En gelukt, deels door het uitnemend talent, waarmee minister Colijn op trad, en deels door de uitnemende houding van de rechterzijde. Colijns optreden was metterdaad schitterend, en klom met eiken nieuwen dag in voortreffelijkheid. Er sprak drieërlei deugd in Volledige kennis van zaken, vaardigheid in het debat en een militaire welsprekendheid, even hoog staande als bij StaaJ, maar veel degelijker en zaakrijker. Heel de Kamer kwam daardoor onder den indruk van zijn woord, en voelde wat ongelooflijke winste zijn optreden in de plaats van zijn voor ganger aan de regeering bij dit debat schonk. Maar niet minder is de ver dienste der rechterzijde. Zij toch wist zichzelve te verlo .che- nen. Nam bijna geen deel aan het debat, om tijd te sparen en aan de maar het hinderde haar, bij hare bloedverwanten de onbekendheid met zekere gebruiken aan te treffenhet beteekende op zichzelf niets, maar hef was grievend. Mijnheer Liévin bediende zich van zijn eigen mes om boter te nemen Jeanne dronk met vollen mond hare tante maakte onder het eten een bijzonder hinder lijk leveneindelijk de oude vrouw, die het grove werk verrichtte, diende met eene blauwe sloof voor, die aan de punt was opgenomen en aan haar middel was vastgemaakt. Clé mence was boos op zichzelve, dat ze voor al die kleinigheden gevoelig was. Ze deed echter haar best om beminnelijk te zijn en prees de var- kenscöteletten met augurkjes en de gestoofde aardappelen, terwijl ze in hare verbeelding de groote, sierlijke eetzaal van haar vader zag, waar men zoo onberispelijk werd bediend door den kamerdienaar en de heer lijke kleine schotels, die op het oude tafelzilver der familie werden opge diend. De namiddag .bracht nieuwe ver veling. Ondanks dat Clémence te 5 kennen gaf, bij Marie te willen blij- linkerzijde geen nieuwe slof tot debat te bieden. En waar dan nog enkele ieden van rechts een woord meespre ken, deden ze dit kort en in duidelijke taai. En hierbij voegde zich nog de tweede deugd, dat de rechterzijde willig het Caudijnsche juk op de schouders nam, om de heeren van de overzijde met eindeloos geduld aan te. hooren, uren na uren en dagen en dagen zich door hun gepraat te laten fol eren, en zelfs tot in en na het nachtelijk uur door te werken. Ons volk zal dit weten te waardee- ren, en zelfs wie zich liefst bij de neutralen laat indeelen, zal moeten erkennen, dat de houding van de rechterzijde bij die van de heeren Ter Laan c.s. afsteekt als plichtsbe trachting bij plaagzucht. Het adresdebat. „Het Volk" bevat een artikel ter inleiding van het kiesrecht debat, dat van sociaal-democratische zijde a.s. Dinsdag in de Kamer zal worden ondernomen. H t blad schrijft o.a. De rechterzijde kan en zal waar schijnlijk— het sociaal-democratische voorstel om een adres aan de Konin gin te sturen, neerstemmen misschien zonder motiveering. Maar men stemt geen volksbewegingen neer. Van liberale zijde hebben wij, gezien het door de Liberale Unie en door de Vrijzinnig-Democratische partij ingenomen standpunt in zake het algemeen kiesrecht, het reeht hulp en steun voor het soc.-dem. voorstc-l te verwachten. Of het daarom gebeuren zal De „N. R. Ct." heeft onlangs eenige artikelen over het kiesrechtvraagstuk geschreven, waarin werd betoogd, dat het stellen van den eisch, dat de tegenwoordige regeering en meerder heid dat vraagstuk afdoen, niet Ver standig is, wijl deze regeering en meerderheid op het stuk van het kiesrecht konservatieve meantngen zijn toegedaan, zoodat een afdoende behandeling van haar niet te wach ten is. De strekking van zulk een betoog kan geen andere zijn dan dezever bind net lot van het kiesrecht aan het lot der liberale partijen, laat de massa der kiesrechtstrijders, liberale hulptroepen worden, en gij zijt op den goeden weg. Het spreekt van zelf dat het dezen weg niet op moet. Een openlijk en onomwonden zich verklaren vóór algemeen kiesrecht kan den liberalen zooiang de klerikaien tegen blijven, zeker van arbeiderswege herstem mingshulp verschaffin. Ongetwijfeld is het de plicht van de voorstanders van algemeen kiesrecht, de parle mentaire konstellatie ten gunste van dien eisch te benvloeden. Maar het lot van het algemeen kiesrecht in de ven, die op was en in een gemak- kelijken stoel zat, moest zij gaan wandelen met Jeanne, een stadhuis gaan bezoeken, waaraan niets te zien was met inbegrip van het vuile kantoortje van haar oom eene stijllooze kerk, twee lanen met kreupele boomen en een piein met afschuwelijke winkels. De zee boe zemde haar alleen belang in, die droeve, grijze, Noorsche zee, die aan beide zij Jen van den dijk met lage duinen afgezet is, welke hief en daar met dun gras bedekt zijn. Ze maakte het plan daarheen te gaan om rust en eenzaamheid te zoeken, ais de ailedaagsche gesprek" ken der familie haar begonnen te vervelen en Marie te moe zou zijn om met haar le pralen. En gedurende dien dag, die Clé mence even zwaar drukte als zij boos was op zichzelve wegens hare teleurstelling, had er een wisseling van dwaze telegrammen plaats tus schen mijnheer Fonsolles en me vrouw De la Blachèfe. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1