Het Stiefkind. Zaterdag 1911 feuilleton. No.267 49e Jaargang. 11 November BINNENLAND» WAT DE KEUR IS OP GOUD EN ZILVER, „B L O O K E r VAD DEN DAK OP DEN TAK. VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. üsk ADVERTENTiÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts .'weemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs-ftduerfenfiën op zeer uoordeelige aooruiaarden Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de be raadslaging over de wijziging van de miiitiewet, en wel over artikel 75, betreffende den duur van den eersten oefentijd bij de korpsen en de dienstvakken. Minister Colijn bracht eene na dere wijziging aan door nader te be palen, dat alleen vrijwillige adfni- nistraUetroepen 147a maand in dienst kunnen worden gehouden, maar dat de oefentijd voor hen, die voor die hoepen worden aangewezen, niet langer dan 8 maanden zal bedragen. De heer Duymaer verklaarde zich voor 87a maand oefentijd voor de infanterie, maar achtte de regeling der regeering, betreffende het blij vende gedeelte verkeerd, als uit sluitend drukkend op da voorjaars- pioeg. De heer Van Vlijmen beoleiUe iangeren oefentijd dan 87s maand, als noodig voor goede, gezamenlijke oefening. De heer Thomson bestreed dit pleidooi als voorstander van eeri korteren oefentijd dan 8'/s maand, betoogende dat 6 maanden voldoen de zijn, ais men maar breekt met den verouderden sleur. De heer Tydeman bestreed hier tegenover het socialistendenkbeeid van aanwijzing der administratie- troepen door loting en afschaffing van dienstruiling voor het blijvende gedeelte en handhaafde voorts zijn standpunt tegenover de verkoiting van eersten oefentijd. De heer Verhey ondersteunde het betoog van den heer Thomson. In de gisterenavond gehouden ver gadering werd het eerste amendement- Ter Laan c. s. (eerste oefeningstijd onbereden korpsen 67» maand en 4 maanden voor de voorgeoefenden) met 54 tegen 28 stemmen verworpen. Voor stemden de soc.-dem. en de heeren Dolk, Roodhuijzen, v. Doorn, v. Hamel, Bos, Liefiinck, Smeenge, Jansen (Den Haag), Smiat, Jannink, v. Foreest, Thomson, Passtoors, Feif, De Jongh, Marchant, Teenstra, Roes- singh en Drucker. Tegen van links de heeren Tydeman en Hubrecht. Het tweede amendement—Ter Laan IS DE NAAM OPEEN BUS CACAO. o— 60.) Neen, niet dadelijkik heb lange nachten klagend en schreiend doorgebracht, terwijl ik overdag mijn wanhoop voor mijne arme ouders verborg. Heeft de godsdienst u getroost De diepe oogen van Marie schit terden. Wat anders Wat kan men tot steun geven aan een schepsel als ik, op zeventienjarigen leeftijd beroofd van alle vreugden, alle verwachtingen des levens, schijnbaar nutteloos op een bed van smarten uitgestrekt. ik heb de schrikkelijke duister nis der ziel gekend, ik heb den bo dem van den afgrond aangeraakt, ik heb geweten, wat wanhoop is. En heeft de gedachte aan het ander leven u opgebeurd. De doorzichtige hand der jeugdige c. s. (de eerste oefeningstijd van pant serfort-artillerie en torpedisten geiijk aan dien der onbereden wapens 872 maand), werd met 54 tegen 28 stem men verworpen. Tegen van links de heer Tydeman ook de heer Passtoors stemde thans tegen en de heer Hubrecht stemde nu voor. Het derde amendement—Ter Laan c. s. (eerste oefentijd bereden korpsen 18 maanden) werd met 54 tegen 27 stemmen verworpen. Tegen stemden van links de heeren v. Doorn en Tydeman. Het vierde amendement—Ter Laan c. s. (afschaffing blijvend gedeelte) werd met 53 tegen 28 stemmen ver worpen. Tegen stemden van links de heeren v. Doorn en Tydeman. Het zesde amendement—Ter Laan c. s. (geen afkooping van het blijvend gedeelte) werd met 58 tegen 24 stem men verworpen. Tegen stemden van links de heeren Ferf, De Jongh, Tydeman en v. Doorn. Het eerste amendement Marchant (vrijstelling voor het blijvend gedeelte van bezitters van diploma militaire schietvaardigheid) werd met 52 tegen 30 stemmen verworpen. Voor stemden van rechts de heeren Passtoors, v. Sasse v. Ysselt, De Ram, Artz en Beckers. Het zevende amendement Ter Laan c. s. (administratietroepen bij loting aanwijzen, voor zoover zich geen vrijwilligers aanmelden) werd met 75 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stemden de soc.-dem. en (blijkbaar bij vergissing) de heer Feit. Het tweede amendement Marchant (administratie troepen, voor zoover zij zich niet vrijwillig aanmelden, door loting aan te wijzen, uit hen. die niet voor kader worden opgeleid) werd met 54 tegen 28 stemmen ver worpen. Van rechts stemde voor de heer Duymaer van Twist. Van links stemde tegen de heer Tydeman. Het artikel 75 werd hierna z. h. s. aangenomen. Pensionneering van Gemeenteambtenaren. De gemeenteraad van Zaandam besloot met oveigroote meerderheid een adres fe richten tot den minister van binneniandsche zaken, waarin aangedrongen wordt op spoedige in diening van het wetsontwerp tot pensionneering van gemeente ambte- naren. Pensioenfonds Staatsspoor. In een gisteren te Utrecht gehou den vergadering der commissie van beheer van het pensioenfonds der Staatsspoor, werd naar aanleiding zieke drukte die van Clémence. Wat zal ik u zeggen Op ze keren dag, riep ik bijna onwille keurig Mijn God 1 mijn God ter wijl ik naar den dood wenschte. Hij heeft naar mijne stem gehoord. Hij, die de haren van ons hoofd telt en op het kleinste musje Iet. Plot seling scheen het mij toe, alsof Hij heel dichtbij waseene ongekende kracht werd mij geschonken, er scheen een licht. Het is, hernam zij zachter ingetogen, alsof Hij mij gezegd hadIk bemin u, verlaat u op Mij. Een oogenblik bleef zij zwijgen, vervolgens toen zij in de oogen, die onafgebroken op de hare gevestigd waren, zekere angstige, gretige nieuws gierigheid zag, iets dieps en iets lij dends, waarvan Clémence zelve on bewust was, sprak zij op dezelfden zachten, ontroerden toon Hoe dat mogelijk was Hoe Hij, die mij be minde mij ten prooi liet aan die on geneeslijk kwaal Ik vroeg het mij niet af. Later heeft Zijn licht mij duidelijk het goede getoond, dat uit het lijden voortkomt voor onszelven tn voor anderen en ook de goddelijke van de nieuw ingekomen pensioen voorstellen van den minister van waterstaat, waarin opheffing der commissie van beheer geëiscbt werd, besloten, nader overleg te plegen met den directeur-generaal der Staats spoor, om te komen tot wijziging in de samenstelling der commissie van beheer, zoodat deze vooitaan zal bestaan uit negen leden, waar van éen lid aan te wijzen door den minister van waterstaat, drie door de Maatschappij en vijf door het personeel, de laatste i te kiezen vol gens het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. Een nieuw Invalidenhuis. De Leidsche gemeenteraad heeft besloten aan het Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlan den, in eigendom af te staan een gedeelte van het Raamland aan den Hoogen Rijndijk, groot 4180 vierk. M. aan den aldaar geprojecteerden 40 meter breeden boulevard. Hier nu zai het nieuwe invalieden huis, dat blijkens de medegedeelde plannen een mooi gebouw zal worden, ver rijzen. Het fonds zal het nog steeds in eigendom aan de gemeente toebe- hoorend gebouw en terrein aan den Middelweg, dat in 1817 voor inva lidenhuis is afgestaan, weder ter be schikking stellen van de gemeente, zooals ook het voorplein en de wo ning van den ondercommandant, welke in eigendom behooren aan genoemd fonds. De gemeente denkt de oude gebouwen of althans de daardoor vrijkomende terreinen voor andere doeleinde te gebruiken. Hoe leer ik dansen Door de firma J. F. van de Ven te Baarn is uitgegeven een boekje getiteld „Hoe leer ik dar.sen?' vol ledige handleiding om het dansen te leeren door Yvonnie. Het boekje be val 8 teekeningen. Het moderne straatverkeer maakt het rustig wandelen vaak onmogelijk, ja, in een groote stad beweegt de voetganger zich niet zonder gevaar. „Het wandelen," zegt een Parijsch blad, „is het gevaarlijkste wat men doen kan tegenwoordig," en het ver telt verderIemand krijgt bezoek van een agent eener levensverzekering. De volgende ondervraging heeft plaats Heeft u een auto Neen. Rijdt u fiets O neen. Vliegt u? gelijkenis, die het ons geeft met Hem den Welbeminde des Vaders, die het meest van allen heeft geleden. Maar op dat oogenblik, zocht ik niet ie begrijpen, ik ondervond slechts de bedwelmende zoetheid mij bemind te gelooven, te gevoelen en de onuit sprekelijke verlichting, dat ik mijne gemartelde ziel in Hem kon laten rusten, mij aan Hem kon overgeven als een ziek kind doet, dat met ver moeid hoofd op den arm zijner moe der leunt. En zijt gij nooit meer in opstand gekomen vroeg Clémence met onbe- wusten angst. Marie keek haar met dien glimlach aan, dien een ander mensch van haar maakte. Ik heb nooit me~r aan mijzelve gedacht, sprak zij langzaam. Ik ben opgegaan in het gr luk van Hem te beminnen. Clémence's hoofd zonk op het dek en ondanks zichzeive ontsnapte haar een snik. Ik voelde wei dat gij lijdt. Da hand harer nicht werd liefko zend op haar hoofd gelegd. O, niet zooals gijsprak Clé Dat nooit Reist u wel eens in een luchtschip Daar ben ik nog niet aan toege komen. De agent steekt zijn notitieboekje weer in den zak, grijpt naar zijn hoed en gaat heen met het gezegde „Het spijt mij wel, mijnheer, maar de maat schappij verzekert met het oog op het groote risico geen menschen, die te voet gaan In de lucht dus veiliger dan op straatDaar boven loopt men althans geen gevaar gespietst te worden door een venijnige hoedespeld, ten minste, wanneer men daar alleen reist. Hier op het ondermaansche wordt net ver keer in de nabijheid van dames be paald levensgevaarlijk. Het „Gron. Dagbi."bevat een klacht van een slacht- toffer, die aldus zijn ha-t lucht„Dat gaat zoo niet langer en dat moet nu maar eens uit wezen Men is zijn 1 ven niet meer zeker. Ga op een tram staan, laat een dame met hoedespelden pas- seeren ze zegtpardon en je bent een oog kwijt. Neem een kaartje in de vestibule van het station, een dame doorpriemt je neuspunt en zegt nee-me-niet-kwalijk, heb ik u bij geval zeer gedaan Zeg tegen je eigsn vrouw wat zie je er lief uit, ze ant woordt vin-je, dat doet me plezier ze frekt je een gemeene schram over je wang en zegtmarinie, man- nie, wat heeft de barbier je weer toe getakeld Hou daar je hoofd nu maar eens koel bij is me dat een leven Mag elke vrouw zoo maar met het hoofd vol priemen loopen, die nog gladder door je vleesch gaan dan een slagers mes Als ik morgen eer. ongeladen revolver bij me steek, ben ik straf baar. Waag ik een schot los kruit op een woedenden hond, dan zegt de politie evenals Leonidas geef je wapens over, en hoe heet je Dat beteekent dat je dokken kan. Sterker nog Loop met je onschuldige fiets aan de hand over een voetpad en je bent er gloeiend bij. En ais je dan bedenkt, dat het zoogenaamde zwakke geslacht straffeloos met die moord tuigen in heur hoofd overal mag rondioopen, dan kook je toch van nijd en schrijf je minstens een knap stuk in de krant Als ik lid van den raad was, had ik bij het hoofdstuk publieke veiligheid" aigemeene be schouwingen gehouden over het met deri dag grooter wordende kwaad. Ik zou met klem van redenen en met eigen linkerwang als bewijsstuk hebben betoogd, dat er verlof diende te worden aangevraagd voor het mo gen dragen van hoedespelden, die op een vrouwenhoed veel gevaarlijker zijn dan een ongeladen revolveitje in mijn broekzak. Die gemeene din gen De klager heeft geen ongelijk. Maar mence, terwijl ze het hoofd ophief en beproefde te glimlachen. Maar ik denk dat iedereen zijne smarten heeft. Alleen kwam ik tot heden in opstand, dat ik zoo vroeg moest lijden of liever, dat ik nooit geluk heb gekend. En toen, haastig met heel de drift van een onderdrukt verdriet, dat ein delijk uitbarst, met heel de bitterheid var. eene beminnende natuur, wier opwellingen en krachten men heeft versmaad, opende zij haar hart voor Marie, terwijl ze haar vader edel moedig verontschuldigde, maar alles toonde, wat dat hart aan verbittering, bijna haat, inhield tegen degenen, die haar verkeerd hadden beoordeeld en gekweld onder beleefde vormen en voorwendsels van welwillendheid. Marie liet haar uitspreken, begrij pend wat een weldaad die uitstorting was voor dat arme verbitterde hart. Zij luisterde naar haar met eene ver wondering met diep medelijden ge mengd, omdat het waarlijk ellendig was om zooveel bekoorlijkheid, edel moedigheid en liefde, miskend en versmaad fe zien. Zij zocht het duis ter en hartverscheurend iooneel, dat 't is de mode, die hier ook weer de eigenlijke schuldige is. Zij heerscht vooral over de dames, maar ook over de heeren. Wij pruttelen vaak over en tegen haar, maar hoevelen, of liever hoe weinigen, hebben den moed zich aan haar heerschappij te ont trekken Velen onderwerpen zich vrijwillig aan haar, vinden net een lust haar te dienen. Maar die „'ust" heeft vaak een bifter nasmaakjs. Dat ondervond ook Marie-Catrien, een 17j arïge raaag- delijn uit een kleine negory aan de oostgrens van Peel (N. Br.) Altoos was zij in haar buurtschap geweest, maar hu diende zij sinds kort in een Limburgseh stedeke. Marie-Catrien was een echt, onbedorven natuurkind gebleven, maar nu leerde zij zich al spoedig aanpassen aan al het nieuwe in haar omgeving. In schoeisel en kleeding, zelfs in hoofdbedekking, volgde ze zeer spoedig de moderne richting. En ten slotte naderde ook het moment, dat zij wenschte haar jeugdige taille in het vrouwenharnas te steken. De huisgenooten werden onkundig gelaten met haar voorne men. Des morgens om vier uur werd het gewichtige feit aan het lichaam voltrokken. Des middags om vier uur meldde Mrrie Catrien zich ongesteld. Ze was benauwd en naar. „Of zij iets bijzonders had gegeten?" vroeg mevrouw. «Neen, dat niet, maar misschien kwam het doorhet corset', „Het corset?" Toen biechtte ze eerlijk op, en mevrouw moest zien, of ze zich te sterk had ingepend. Mevrouw heeft het niet uitgescha terd, toen ze constateerde, dat Marie Catrien haar eerste corsetten achterste voren droeg, zoodat de buste haar zitvlak omving. Ze kon zich echter goed voorstellen, dat Marie-Catrieri zich dien dag zoo moeilijk had kunnen bukken. Moeder Natuur neemt er wel eens een loopje mee, wanneer men haar wil dwingen, maar niettemin trotseert de mode vaak de natuur. Hoeveel slachtoffers zou zij al hebben ge maakt!? De heeren komen nu in verzet, zij gaan ach vereenigen tegen de mode. Te Berlijn is vóór eenigen tijd een „Geseilschaft fik Reform der Mannertracht" opgericht, welke veel succes heeft. Zij trekt aller aandacht, en overtuigt de Beriijners al meer en meer, dat een groote revolutie in de heerenkleeding een absolute noodza kelijkheid is. Thans is het aanlal anti modisten, dat zich bij den bond heeft aangesloten, reeds zoo groot geworden, dat men in staat is, een maandblad uit ie geven. Inmiddels zit;en in andere landen de voorstanders van een vereenvou digde en verbeterde mannenkleeding ook niet stil. In Parijs hebben zij zich voor haar oogen ontrolde niet te herstellenzij behandelde de echte smarten niet ais overdreven. Zij wist wel, dat waarheid boven alles gaat en dat het edeler en heilzamer is een toestand aan te nemen, zooals hij is, dan dien voor zichzeive te verbergen om he n onder een anderen vorm te dulden. Zij beklaagde Clémence oprecht en zeide dit ook. Hare oogen, die van geheimzinnige vreugde konden stra len, ais ze over haar eigen lijden sprak, werden vochtig van tranen bij het droevig verhaal, dat zij aan hoorde, Maar toen Clémence eindigde, zeg gend Ik ben eene opstandelinge be zit gij een geheim om mij te leeren mijne moeilijkheden te verdragen? antwoordde zij, terwijl ze haar teeder kuste. Ja, ik bezit een geheim, dat mij heeft geredzichzeif vergeten. Zichzelf vergeten herhaalde Clémence met zekere smartelijke te leurstelling. Gij weet niet, hoeveel er in mijn hart woelt (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1