Het Stiefkind. 49e Jaargang. Vrijdag 10 November Feullieton. No 266 1911 BINNENLAND» VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagtïijks, uiigftzondard op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fihonnements-fiduerieniiën op zeer ooordeeiig® «oerwaarden Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren hei debat over de Miiitiewet. Een door den heer Ter Laan voorgestelde en doorden heer Thomson ondersteunde motie voor overlegging der verslagen over de viermaanders aan de Kamer, alvorens over artikel 69, betreffende de inlij- vingstijdvakken te beslissen, werd verworpen met 51 tegen 14 stemmen. Minister Colijn had vooraf betoogd, dat er voor die overlegging geen aanleiding bestond. Artikel 69 werd ongewijzigd goed gekeurd. Bij het verdere debat, werd, ondanks de bestrijding door minister Wentholt, aangenomen met 44 tegen 31 stemmen een amendement van der heer Verhey, strekkende om den maximum-oefentijd, gedurende welke men zee-miliciens in gewone tijdsomstandigheden zonder hunne toestemming in dienst kan houder), te blijven binden aan het tijdperk van 12 maanden. Daarna kwam in behandeling artikel 75, bepalende den duur van eersten oefentijd bij verschillende korpsen en dienstvakken, op welk artikel niet minder dan 13 amendementen zijn ingediend. DeheerDuys bepleitte uitvoerig ver korting van oefentijd en kwam, na dr. Kuyper's,veranderde houding te dezen aanzien te hebben gecritiseerd.er t°gen op, dat door mannen als Tydeman de tekortkomingen van de bevelvoering bij de manoeuvres gebruikt worden als middel om te komen totlangeren oefentijd, alsof die tekortkomingen iets te maken zouden hebben met den orfentijd der manschappen. Spr. viel heftig de militaire autoriteiten aan, door wier schuld het Nederland- sche volk thans weer millioenen zou moeten betalen. Hij werd hethaaldelijk tot de orde geroepen. Waarschijnlijk zal, zoo noodig, de volgende week in avondzittingen het Militie-debat voortgezet worden, ter wijl in de dagzittingen de motie van den heer Troelstra, betrekkelijk het kiesrecht, behandeld wordt. De Vrijz.-Democr. Bond en Staatspensionneering. De Vrijzinnig-Democratische Bond, welke zich aanvankelijk in 1902 ge plaatst hid op het standpunt van verplichte verzekering tegen ziekle, invaliditeit en ouderdom, wat de beide iaatsten betreft met bijdrage Van den Staat, is allergs naar het „Vaderl." aantoont en nu de zer dagen door de vergadering te Zulphen, meer en meer gekomen in de richting van Staatspensionneering (zonder eigen bijdrage). Nadat het bij den Bond aangeslo- O 59.) Wij zijn nichten of ik wil zeg gen bijna zusters niet waar en ik zal voor u mogen doen, wat de uwen misschien niet hebben kunnen beproe ven. Zij hebben alles beproefd, de goede menschen. Maar ge moet niet schreien. Eens zult gij weten, dat iedereen zijn smarten heelt en dat die welke ons alleen betreffen, het lichtst te verdragen zijn. AlleenEn lijden uwe ouders dan niet door u zoo te zien Marie'sblik kreeg een niet te be schrijven uitdrukking. Ach ja, zij hebben geleden en dat is eene ware beproeving geweest maar als gij wist hoeveel beter zij daardoor zijn geworden, hoe nauwer zij daardoor verbonden zijn, wat Jeanne in die leerschool der foewij- tan Alg. Ned. Werkliedenverbond zich in April van dit jaar voor Sraatspensionneering had uitgespro ken, verscheen ook het rapport der commissie uit den Vrijz.-Dem. Bond, met aanprijzing van eene combinatie van verplichte verzekering en staats pensionneering, te wijzigen naar plaatselijke omstandigheden voor het looncijfer. Bij monde van prof. Kobr.stamm werd daarentegen namens de afdee- ling Amsterdam gepleit voor staats pensionneering aiieen, hierin ge steund door Rotterdam, Arnhem, Zwolle, Beverwijk en Appingedam. Daartegenover verklaarde mr. Treub, dat hij en eenige anderen den bond zouden verlaten, indien dit voorstel werd aangenomen. Het voorstel-Air.sterdam heeft ten slotte geen meerderheid gevonden en de vergadering nam aar, dat „een rechtstreeksche bijdrage kan worden gevraagd van loonen boven een ze ker bij de wet te bepalen bestaans minimum". Na de beslissing bleek echter, dat sommigen de strekking niet voldoende begrepen hadden en de zaak zal, wat dit gedeelte der motie betreft, in de Mei-vergadering andermaal kunnen behandeld worden. Intusschen wenschte het „Vad." vast te stellen, dat de zaak der staatspensionneering weer belangrijk veld heeft gewonnen op het haar zoo vinnig betwiste terrein van den Vrijz.-Dem. Bond. Mr. S. van Houten. Aan de bespreking door den heer C. K. Elout in de „Mannen en vrou wen van beteekenis", gewijd aan de figuur van mr. S. van Houten, ont kenen wij het volgende Met het streven naar behoud van klassen-evenwicht is mr. Van Houten in den lateren tijd vanzelf steeds meer in botsing gekomen met het streven naar politieke hegemonie van de ar beidersklasse. En daardoor kon hij aan den vooruitgang geen groote lei ding meer geven. Voor den maatschappelijken voor uitgang van ons land acht ik dit zeer te betreuren. Indien de leiding der sociale politiek na '80 eens in handen had kunnen blijven van een vrijheids man als mr. Van Houten, indien ze niet ware afgegleden van diens libe ralisme naar het socialisme ('t zij dan de so:iaal democratie van Bebel Troeistra of het staatssocialisme van Blsmarck-Kerdijk) onze politiek ware in meer dan één opzicht eene meer nationale, meer Nederhndsche gewor den. Mr. Van Houten, die, in de tweede helft der negentiende eeuw, gelijk Thorbecke in de eerste, de incarnatie is geweest van het beste en hoogste dat in het liberalisme leefd', heeft, anders dan Thorbecke, slechts een ding heeft gewonnenMijne kwaal heeft hen allen Jot heil gestrekt. Daarenboven de tijd heelt alle won den en als ik niet lijd zijn zij nog gelukkig. Maar vertel nu wat van uzelve. Welk goede, heer lijke gedachte heeft u aangespoord om de weelde van uw huis en de liefde der uwen te veriaten om ons te kennen, om hier die schatting van liefde en herinneringen te komen be wijzen aan de gedachtenis van haar, die ik mijne lieve tante Ciémence heb ieeren noemen Ciémence bloosde. Zij kon haar oom en tante wel aan eene belang- looze beweegreden laten gelooven, maar Marie scheen haar een bijna bovennatuurlijk wezen toe en in de opwelling, die haar arm eenzaam harije onwillekeurig naar haar toe dreef, was die innerlijke behoefte aan oprechtheid, die bij rechtschapen zielen onafscheidelijk tsg van elke ontboezeming. Zeker, reeds langen tijd ver langde ik u allen te kennen, sprak ze, terwijl ze nog dieper bloosde. Maar er was een zelfzuchtig dankbeeld in de behoefte, die ik had om u te zien klein deel daarvan kunnen verwezen lijken. Hem is het fatum beschoren geweest om zelden met de ontwikke ling van zijn tijd precies gelijken tred te houden en dus vaak in oppositie te zijnder Geist der stets verneint. Eerst was hij zijn tijd vooruittoen had hij, gelijk Thorbecke weleer, „te vroeg" gelijk. En daarna, toen de ideeën van zijn lijd de zijne eindelijk hadden ingehaald kozen ze een anderen weg, lieten ze zich leiden door de sociaal democratie of door het staatssocialisme. Zoodat, torn mr. Van Houten de gelegenheid kreeg ora zijn kiesrecht-idea'.en te verwezenlij ken, dit geschieden moesi onder min of meer conservatieve signatuur hoewel de maatregel zeive ongetwij feld een ontzaglijken sprong voor waarts was. Toen kreeg Van Houten te laat geiijk om hem, gelijk eenmaal Thorbecke, nog als leider van het liberalisme te doen uitkomen. Van Houten heeft zich in dezen loop van zaken geschikt met de biijmoe» digheid van den wijsgeer, die „tragt was man nicht andern kann" en die dus noch zijn eigen vaste overtuiging noch die van anderen kan verwringen. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemdbij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den genees kundigen dienst, tot reserve officier van gezondheid 2e klasse, J. Hoekstra en j. van eer Kous, artsen; is aan den op zijn verzoek eervol ontslagen inspecteer van den marine-stoomvaart dienst J. T. Fauel, aan wien titulair de rang van kapite'n ter zee is ver leend, wegens langdurigen dienst een pensioen verleend van f 3225 's jaars. Zeevaartkundig onderwijs. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Zeevaartkundig onderwijs heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met een adres, waarin zijn neergelegd de beschouwingen, waartoe in die vereeniging het rapport der staats commissie voor de reorganisatie van het onderwijs, (voor zooverre het be trekking heeft op het zeevaartonder- wijs), aanleiding heeft gegeven. Naar de meening van adressante heeft de staatscommissie, waarin geen deskundige voor dezen tak van on- deiwijs ziting had, in eenige belang rijke onderdeden regelingen voorgt- strid die, werden zij ingevoerd, zou den biijken zeer ten nadeele te zijn van het zeevaartkundig onderwijs en van de scheepvaats. De punten, waarin de vereeniging met de staatscommissie van meening verschilt, zijn de vol gende lo. De door de staatscommissie getrokken grens tusschen lager en middelbaar zeevaartkundig onderwijs. Er is in mijn leven minder geluk, minder liefde en er zijn ook minder piichten voor mij, dan men zoo zou meenen. Ik schaam mij u dit te zeggen, maar hoe vreemd het ook zij, ik wil niet beter voor u schijnen dan ik ben. Marie keek haar liefderijk aan. Hoe gelukkig zou ik zijn, sprak ze, als gij hier iets vinden kondt wat u ergens anders ontbroken heeft Weet gij, dat ik den heelen nacht aan u heb gedacht en dat ik u bemin, alsof ik u sedert lang kende?. Om u de waarheid te zeggen uw te legram heeft mij u leeren kennen. Waarlijk? En wat beeft het u gezegd vroeg Ciémence, terwiji ze ook glimlachte. Dat gij edelmoedig zijt, dat gij noch de vootoordeeien, noch de zelf zucht kent, die de meeste jonge meisjes van uw stand verwijderd zou den hebben van bloedverwanten» ge lijk wij. En als het gemis aan vooroor» deelen, dat wezenlijk bestaat, die verachting van hetgeen de menschen zullen zeggen uit hoogmoed voort kwamen en gedeeltelijk, o, tpch 2o. Het niet opnemen door de staatscommissie in de leervakken van de visscherijschool van hei onderwijs in zaken de visscherij zelf betreffende (zgn. visscherijkunde). 3o. De ta hooge eischen door de staatscommissie gesteld aan hen, die aan een middelbare zeevaartschool de vakken g en h (art. 56 Rapport 1 der Staatscommissie) onderwijzen en de te lage eischen voor den ieeraar der practische zeevaartkunde aan die schooi. 4o. De te verstrekken bevoegd heid, die de staatscommissie wenscht toe te kennen aan de bezitters van het einddiploma der scholen voor de Zeevaart. 5o. De ondergeschikte plaats die het zeevaartonderwijs naar de voor stellen der staatscommissie inneemt in hei vakonderwijs. Adressante verzoekt den minister dat bij de regeling van het vakon derwijs, met deze bezwaren rekening worde gehouden. Ds. E. Bourlier. Te 's Gravenbage is overleden de heer E. Bourlier, predikant der Waal- sche Gemeente en Hofkapelaan. Ds. Bourlier was de oudste dienstdoende predikant in de Waalsche kerk; hij kwam in 1877 naar Den Haag en bereikte den leeftijd van ongeveer 66 jaren. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Ds. Bouriier werd den 28 Nov, 1878 tot Hofprediker benoemd. Hij bekleedde dit ambt dus reeds tijdens het leven van Koning Willem lil en ging later als Hofpredikant over bij den dienst van H. M. de Koningin. Hare Majes teit verleende hem het commandeurs kruis van de Huisorde van Oranje. De winkelsluiting. De „Tijd" verneemt, dat de nog opgemaakte processen-verbaal inzake winkelsluiting door de ambtenaren van het openbaar ministerie bij het kantongerecht voorloopig in porte feuille worden gehouden, totdat de Hooge Raad in deze kwestie een uitspraak zal hebben gedaan en men dus weet of dat college de verorde ning verbindbaar acht. De Rotterdamsche Raadhuisplannen. De jury, die hare medewerking zal verleenen bij het vaststeiien der voor waarden, waarop eenige a-chitecten zuilen worden uisgenoodigd tot hei inzenden van ontwerpen voor dei; bouw van het nieuwe raadhuis te Rotterdam en die de ingekomen ont werpen zal hebben te beoordeelen, onder voorzitterschap van den bur gemeester, is samengesteld uitden directeur der gemeentewerken, den directeur der bouwpoiitie en de areni maar gedeeltelijk, want ik houd zoo veel van de gedachtenis mijner moe der 1 uit het verlangen om te. wreken Marie ging op haar elleboog leu nen om haar beter te kunnen aan kijken. Zij had blauwe oogen, die op die van Ciémence geleken, maar ze waren dieper en hadden meer uit drukkingheur haren die ook don kerder waren dan die harer nicht vormden een lieve omlijsting voor haar schoon gelaat en vielen in lange dikke krullen op hare borst neer. Wat zijt gij oprechtWeet gij wel, dat gij mij eene der zuiverste vreugden verschaft, die ik smaken mag Er is niets heerlijker dan in eene ziel te lezen als de uwe. Maar welke donkere plekken er ook in mogen zijn, gij kunt mij niet be driegen, gij zijt uiterst edelmoedig, Zijt gij niet zeer teleurgesteld ge weest, toen ge hier in huis kwaamt Ais ik dit geweest was, zoudt gij mij alles doen vergeten, sprak Ciémence ontwijkend. Weet gij, dat gij iets bezit, wat mij beschaamd maakt? Hoe hebt gij, die altijd ziek zijt geweest, u die bekoorlijkheid kun tecten jos. Th. J. Cupyers te Amster dam, D. E. C. Knuttel, Rijksbouw meester te 's Gravenhage, W. H. Leliman te Amsterdam, C. Muysken te Baarn, A. Salm G.Bzn., voorzitter der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst te Amsterdam, en J. P. Stok te Rotterdam. „Patrimonium" te Haarlem zal aan den gemeenteraad aldaar verzoeken in de belastingsverordening te bepa len, dat, behalve een aftrek voor- noodzakelijk levensonderhoud, ook toegestaan is een aftrek van een zeker, door den gemeenteaad vast te stellen bedrag voor eik inwonend kind, dal op i Januari van het be lastingjaar nog geen 20 jaar oud is. De billijkheid hiervan uiteenzettend doet „Patrimonium" uitkomen dat hiermede inzonderheid zuilen gebaat zijn zij die van een beperkt inkomen moeten bestaan. Verduistering van een fabrieksgeheim. Een zeldzaam voorkomend geval van verduistering zal eerlang ter be oordeeling van de justitie worden gebracht. Aan de Nederlandsche Fa briek van Werktuigen en Spoorweg- materieel te Amsterdam zijn een aldaar werkzame werktuigkundige en een lichtdrukker in hechtenis genomen, verdacht van het zich to;ëigenen van teekenihgen van constructies, o. a. voor Dieselmotoren, welke zij aan een buitenlandsche concurreerende fabriek zouden hebben verkocht. Na eerst door de politie verhoord te zijn, zijn "beiden de ingenieur werktuig kundige en de lichtdrukker, ter be schikking van de justitie gesteld. De hygiënische beteekenis van alcoholische dranken. Op een der laatste in Duiischland gehouden Congressen hield prof. R. Rosemann uit Mii aster een zeer be langrijke voordracht over bovenge noemd onderwerp. Onze ruimte ge doogt niet deze in zijn geheel op te nemen, en moeten wij ons bepalen tot een opsomming der conclusiën waartoe deze geleerde gekomen is. lo. Het misbruik van alcohol ver oorzaakt ernstig nadeel aan bijna aile organen, chronische ziekten en dood. Er kan derhalve slechts sprake zijn van het goed recht van een matig alcoholgebruik. 2\ Alcohol wordt door het lichaam zeer spoedig geabsorbeerd en bijna gehee! verbrand, slechts plm. 2 pet. wordt afgescheiden. De werkingen van alcohol ii het lichaam zijn o.a. de volgende onaangename gevoelens worden opgeheven, doch zijn deze gevoelens meestal uitingen van voor het leven gewichtige functies, dit nen eigen maken, die men niet anders kan verkrijgen dan door het verkeer in de wereld. Marie glimlachte en zeide Ik zou de wereld niet gekend hebben in den zin, die gij aan dat woord geeft, zelfs al was ik even gezond als Jeanne. Tot mijn zeven tiende jaar heb ik in het klooster geleefd, waarin uwe moeder is op gevoed, vervolgens heb ik lang ledi gen tijd gehad, eerst was ik treurig, later getroost, en ik heb veel gelezen. Dat alles legde de bekoring niet uit, die zoo vreemd scheen en zoo onverwacht was in die omgeving Ciémence herinnerde zich, dat hare moeder ook deel bezat van dit ver» schijnsel en maakte de gevolgtrekking, dat dit verheven naturen eigen moet z^n, buiten en boven de uiterlijke omstandigheden. Zij drukte de hand harer nicht aan haar hart. Zijt gij. dadelijk onder» worpen geweest in die vreeselijke beproeving vroeg zij zachtjes. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1