Het Stiefkind. Dinsdag 7 November Feuilleton. No 263 49e Jaai^sng. 1911. BINNENLAND, VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fldwerfenfiën op zeer ooordeeSige yooriuaarders Hofberichten. Naar aanleiding van een geheel onjuist bericht omtrent de reisplannen van H. M. de Koningin-Moeder, kan worden medegedeeld.dat Hare Majes teit den 11 n dezer van Gries naar Stuttgart vertrekt om aldaar een be zoek te brengen aan Hunne Majestei ten den Koning en de Koningin van Wurtemberg. Van daar zai H. M. den 13 November naar Rönig in het Oden- wald vertrekken, tot het brengen van een bezoek aan den Prins en de Prin ses von Erfbach. Eerst den 17 No vember, des avonds, zal H. M. op Het Loo aankomen. Van een vroegere terugkomst van H. M. is nimmer sprake geweest. Vrijz. Dem. Bond. De Vrijzinnig Democratische Bond hield Zaterdagmiddag te Zutfen zijn algemeene vergadering, onder voor zitterschap van den heer H. Snijders, van Middelburg. De voorzitter herinnerde bij de ope ning aan de stichting van den vrijz. dem. bond vóór tien jaar en aan de feiten, die daartoe aanleiding gaven. De scheiding was veroorzaakt door de houding der Liberale Unie bij de kiesrechtkwestie. Van een terugkeer der vrijz. dem. naar de Unie kon geen sprake zijn. Toch achtte het hsofdbestuur een verspreid blijver, van de democratisch vrijzinnigen na- deelig. Eenmaal zullen dezen zich ook moeten scharen onder éan vaan, maat: dat oogenblik is nog niet ge komen. Spreker drong aan op samen werking met de Unie bij de stembus in 1913 op den grondslag van grond wetsherziening, om te komen tot algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging. Van eene nega- teve leus was hij afkeerig. In behande i'ng kwamen de con clusies van het hoofdbestuur inzake invaiiditeits- en ouderdomsverzorging in verband met het rapport van de commissie. Het hoofdbestuur stelt voor, dat de Bond als zijn meening uitspreekta. invaiiditeits en ouderdomsverzekering behooren gelijktijdig en in ondeiling verband te worden geregeldb. De vorm van deze invaiiditeits er. ouderdomsverzorging (Zierikzee wi! dit aanvullen met „voor mannen en vrouwen") zij een combinatie van verplichte verzekering en Staaispen- siorsneeringzoodanig dat voor loon trekkenden de verzekeringspremie voor de helft wordt betaald door de werkgevers en voor de helft door de werklieden, met dien verstande, dat de betaling van de premie door de werklieden me' lage ioonen door den Staat wordt overgenomen (Zie rikzee wil de laatste woorden lezen „met lage ioonen geheel door den Staat wordt overgenomen"). Voor niet loontrekkenden met ge ringe inkomens gelde hetzelfde be ginsel. (Haarlem wil achter „loontrekken den" en „niet loontrekkenden" tel kens voegen „vrouwen inbegrepen"), c. Het bedrag van de wekeiijkscbe inkomens, waarvoor de premiebeta ling door den Staat wordt overgeno men, worde in verband met plaatsei. omstandigheden zoo mogelijk op f 6 tot f 10 bepaald. (Leiden wil spreken van „f7 tot f 11") d. De leeftijdsgrens voor de ouder domsrente worde gesteld op 65 jaar. e. De organisatie dezer verzekering beruste op het beginsel van zoo sterk mogelijke medewerking van be langhebbenden. f. De noodige middelen ter voor ziening in de kosten dezer verzeke ring mogen in geen geval worden gevonden door verhooging van in voerrechten, maar door toepassing van de beginselen omtrent het be- lasiingwezen, opgenomen in het werkprogram van den V. D. Bond. De afdeeling Rotterdam stelt voort dat de Bord zich uitspreke voor Staatspensionneering op 60 jarigen leeftijd en voor invaiiditeits verze kering. De afdeeiing Arnhem heeft zich bij motie verklaard voor Staatspension neering aan alle 60 (resp. 65) jarige personen, door aanvulling van het wekelijksch inkomen tot zoodanig bedrag, dat aar. de noodzakelijke eischen van stoffelijk bestaan kan worden voldaan. De afdeeling Amsterdam diende een motie in, waarin verklaard werd dat ouderdomszorg en invaliditeits- ]- verzekering niet gelijktijdig behoeven te worden geregeld; de oudefdoms verzekering moet echter niet de in validiteitsverzekering en andere tak ken van sociale verzekering in ge vaar brengen door het opeischen van a le geiden die de Slaat in afzien- baren tijd voor deze doeleinden zal kunnen vindende ouderdoinsver- zekerirtg die allereerst behoort te worden geregeld, moet zijn een Staats pensionneering in der. geest van 't Deensche stelsel, echter met een (voorloopige) leeftijdsgrens van 65 jaar (in Denemarken 60 jaar). ~o— 5.) Zij gevoelde zeker groote bewon dering voor de mahoniehouten meu belen met hunne ouderwetsche, lee- lijke vormen, de verschoten groene rispen gordijnen, het vierkante stuk vilt, dat tot vloerkleed diende en het schoorsteengarnituur, dat uit eene vergulde pendule en lustres onder stolpen, bestond. Clémence dacht, dat het ellendig zou geweest zijn zonder het kolen- vuurtje, dat lustig brandde in een kleine kachel. Gij moet den heelen nacht be zig geweest zijn om al die heerlijke kachels aan ie steken, sprak zij dank baar. En Jeanne vond zich schadeloos gesteld voor den nacht, dien zij wer kelijk had doorgebracht met het huis in orde te maken. Herstel van stormschade. Gedeputeerde Staten van Z-.eland hebben aan de verschillende water schapsbesturen in deze provincie het volgende geschreven Bij den stormvloed van 30 Sep tember 1.1. is op verschillende plaat sen schade ontstaan in de ver- Gaat gij slapen vroeg zij schuw. O, neen 1 Wanneer kan ik uwe zuster zien Een beetje later. Gij gaat zeker uw koffer uitpakken Wil ik u heipen Ondanks hare behoefte om alleen te zijn, had Clémence geen moed om aan het verlangen, dat uit Jean nes zwarte oogen sprak, weerstand te bieden. Kom, laten we maar beginnen, vroeg zij, beproevend om vroolijkte spreken. Jeanne deed haastig eene hangkast open en trok de iaden der ouder wetsche latafel uit. Ziezoodat is klaarik zal uwe japonnen dadelijk ophangen. O, wat een prachtige japon en hoe keurig gemaakt Mag ik er een patroon naar knippen Welzeker 1 Zijt gij zoo bekwaam om uwe japonnen zelve te maken? Dat moet ik wel. 's Zo mers neem ik mijne modellen, er komen zulke sierlijke toiletjes aan het strand En is het dan ook druk in uw hoogingen van dijken welke irt de laatste jaren zijn uitgevoerd. Naar de meening van den hoofd ingenieur van den Provincialen water staat is de oorzaak daarin gelegen, dat het nieuwe werk nog niet vol- doende vastheid heeft verkregen, terwij! de schade zeer in de hand is gewerkt door den bijzonder heeten, bijna regenloozen zomer, waardoor de bezoding is verschroeid en in den opgebrachten grond door uitdroging scheuren zijn ontstaan. Ofschoon wij met waardeeiing kennis hebben genomen van de mededeelingen van den hoofdinge nieur,dat over het algemeen volde ende gewerkt wordt aan het herstel van schade, meenen wij U mei het oog op het ongunstig jaargetijde te moe ten aanbevelen, om over te gaan tot het bekleeden, met wintermat van die gedeelten der dijksbeioopen waarin geen bepaalde grondverliezen zijn voorgekomen, doch waarvan de gras- begroeiing te wenschen laat, zoodat deze beloopen niet meer voldoende besiand kunnen worden geac'it tegen een volgenden stormvloed. Daar, waar grondverliezen zijn ontstaan, is het leggen van wintermat op de grondaanvullingea uit den aard der zaak noodig, terwijl zeifs in sommige gevallen hiermede niet zal kunnen worden volstaan en bo vendien het leggen van rijsbeslag met vlechttuinen, bezet met eenigen steen, ten einde het opdrijven tegen te gaan, noodzakelijk te achten is. Het tweede Kamerlid voor Sliedrecht. De (antirev.) „Rotterd." verneemt, dat de heer van der Molen, benoemd tot wethouder van Rotterdam (aan wien de afdeeling onderwijs is op gedragen) wèl zijn schoolopziener schap zal opgeven, doch voorloopig nog niet als Kamerlid za! bedanken. Gedenkteeken Jozef Israëls. Er heeft zich te Groningen een comité gevormd mei het doel een gedenkteeken op te richten voor Jozef Israëis in zijn geboorteplaats Gro ningen. Over de vraag in welken vorm het gedenkteeken zal verrijzen, zai overeenkomstig het advies van eenige. deskundigen later worden be slist, daar deze vorm uit den aard der zaak in hooge mate afhangt van het bedrag, waarover zal kunnen worden beschikt. Eereleden van het comité zijn mr. C. C. Geeitsema, Commissaris der Koningin in de provincie Gronin gen en jhr. mr. E. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer. Winkelsluiting. Een comité, benoemd in een op 24 October gehouden vergadering van winkel vroeg C'émence mei eenigen weerzin. ja, o ja. Maar 's winters ver- koopen wij handschoenen en ge breide goederen aan de buitenlieden.... Wat mooie zakdoeken En wat is uw ondergoed prachtigIk ben er ook mee bezig, maar het is veel gro ver goed. Zij kreeg zoo'n hevige kleur, dat Clémence het geheim raadde, dat zij zoo gaarne wilde meedeelen. Zijt gij aan uw uitzet bezig vroeg zij glimlachend. En plotseling werd het alledaagsche gezicht van Jeanne bijna schoon. O, wij moeten nog wachten, sprak zij, maar ik ben nu zoo blij, dat het zoo ver is Clémence wierp de japon ierzijde, die zij pas uit den koffer had ge haald. Vertel me daar eens alles van, sprak zij, terwijl ze hare nicht mee troonde tot bij de kachel. Jeanne bloosde alweer en begon toen met eene stem, door aandoening ver zacht en bijna aangenaam gemaakt. Hij is onderofficier, sprak zij met eenigen hoogmoed. Maar daar winkeliers te Amsterdam, verzoekt in een adres aan den gemeenteraad aldaar de verordening op de winkel sluiting tijdelijk buiten werking te sleüen, totdat de Hooge Raad omtrent de verbindbaarheid zal hebben beslist, en, in elk geval, dat de raad de wenschelijkheid uitspreke, dat door de politie, in afwachting van de be slissing van den Hoogen Raad, geen procéSsenverbaal iegen de overtreders van de verordening zuilen worden opgemaakt. Burg. en Wetb. van Amsterdam hebben ier kennis van belangstellen den gebracht, dat zij voornemens zijn van hun bevoegdheid tot het intrek ken van de precariovergurmingen tot het innemen van openbaren gemeen tegrond en tot het hebben van uit- stalpianken er. -ijzers gebruik te maken indien met ingang van 1 December door de houders daarvan niet wordt zorggedragen, dat de uitstallingen op of aan den openbaren weg uiterlijk een half uur na het voor de winkei- sluitng bepaalde uur zijn verwijderd. Herhaalde waarschuwing aan werk zoekenden in Duitschland. Heihaaldelijk komen bij het minis terie van buitenlandsche zaken klach ten in over het lokken van arbeiders naar Duitschland door vereenigingen of personen, wien het er uitsluitend om te doen is het daarop gestelde commissieloon te verdienen en die onder voorspiegeling van schoone be loften, arbeiders aanwerven voor ar beid, waartoe deze later blijken niet geschikt te zijn. Arbeiders die in Duitschland werk willen zoeken, wordt dringend aan geraden zich te dien einde om inlich tingen te wenden tot de in de stad hunner inwoning gevestigde arbeids beurs of wel tot den secretaris der Vereeniging van Nederiandsche Ar beidsbeurzen, Nieuwe Schoolstraat 26, 's Graver.hage, die door bemiddeling van de van rijkswege gesubsidieerde Nederiandsche Arbeidsbeurs te O'oer- hausen in staat zijn te beoordeelen of er op aannemelijke voorwaarden in Duitschland werk is te vinden. De Tuberculosebloem. In „Tuberculose" wordt medege deeld, dat de tuberculosebloem dit jaar verkocht werd door 141 vcreeni- gingen en comités, en dat de geneele opbrengst van der, verkoop is geweest f 58,398,39. Van de netto opbrengst is 18 pet., zijnde een oedrag van f 10,488,47, aan den secretaris pen ningmeester van de Nederiandsche centrale vereeniging afgedragen, als het aan die vereeniging toekomende deel volgens het reglement voor den verkoop van de bloem. Van dit bedrag komt 1/6 (f 1748,08) ten goede aan die vereeniging, terwijl 5/6 (f 8740,39) hij de verschillende rangen heeft door- loopen, moet hij luitenant zijn voor ons huwelijk en wij hebben reeds lang op elkander gewacht, En krijgt hij spoedig dat galon, dat u zoo gelukkig maken zal Binnen een jaar. Maar hij is te Rijssef. Clémence herinnerde eensklaps het reisplan, dat dienen moest, om haar wat afleiding te geven. Hij komt dikwijls. tweemaal per maand. Eerst zeide moeder, dat het onmogelijk was, omdat ik den vereischten bruidschat niet bezat. Maar Marie heeft mij haar deel ge schonken en hij heeft zes honderd francs rente geërfd. Zoodra hij nu luitenant is, gaan wij trouwen. Hij is zeker jong Hij is dertig en ik ben achten twintig jaar. Hij is zeer goed en zoo verstandig I We zuilen heel ge lukkig zijn. Bij welk gedeelte van het leger dient hij Hij is infanterist, antwoordde Jeanne, Gij zult hem wel zien hoop ik J Ik hoop het ook!. En wat bestemd is voor de aangesloten sana toria en hospita. Deze som is verdeeld, volgens den maatstaf door de regeering gevolgd bij de toekenning van het rijkssubsidie ais volgt Sophia Stichting te Scheveningen f 403,58, Neder!. Sanatorium te Davos- Platz f548,71, Friesch Volkssanato rium Heremastate f766 51, Zeahospi- tium te Katwijk aan Zee f987,41, Sanatorium Oranje Nassau's Oord f 1312,86, Sanatorium Hoogiaren f 1339,25, Ctiristei. Sanat. Sonnevanck f 1603,13, Volkssanaf. te Hellendoorn f 1777,94. In de vier steden met aers bevolking van meer dan 100,000 inwoners bracht de verkoop in zijn geheel op: te Amsterdam f 5071,te Rotterdam f 4504, te 's Gravenhage f 3672, te Utrecht f2687. Te Haariem was de opbrengst f4048 en te Leiden f2339. RECHTZAKEN. Verbod van colporteeren. Bij vonnis van den kantonrechter te Middelburg d.d. 28 October jl. werd wegens overfreding van art. 84 bis aanhef en 4 a. der algemeene politieverordening dezer gemeente (het op da openbare straat door mid del van een reclamebord op gedrukte stukken de aandacht vestigen) veroor deeld tot f 1 boete subs. 1 dag hech tenis H. D. M.W., letterzetter te Mid delburg. Beklaagde voerde daarbij te zijner verdediging aan dat hij gemeld artikel der verordening in strijd achtte met ar tikel 7 der grondwet. Het vonnis van den kantonrechter voornoemd berust o.a. op de navol gende overwegingen: dat gemeld art. 84 bis geen alge meen verbod inhoudt om gedrukte stukken op of aan den openbaren weg te venten of te verspreiden, maar alleen verbiedt, om wanneer zulks geschiedt, door middel van een reclamebord op die stukken oi den inhoud daarvan de aandacht te vesti gen dat zoodanig verbod niet in strijd is met art. 7 der grondwet, dat wei niet toelaat om het verspreiden, waartoe behoort het te koop of om niet aanbieden van gedrukte stukken in het openbaar onvoorwaardelijk ie verbieden of wei afhankelijk te stellen van een voorafgaand verlof der over heid, maar onaangetast laat de be- vo;gdheid aan den gemeentelijken weïgever bij art. 135 der gemeentewet in verband met art. 144 der grondwet toegekend, om de verspreiding van gedrukte stukken op of aan den open baren weg te onderwerpen aan voor schriften ia het belang der openbare orde far beveiliging van het openbaar verkeer, en dat de vraag of en in welke mate zal ik u mei blijdschap een huwe lijksgift geven I. Op hare beurt bloosde zij zoo sterk, dat hare nicht haar een weinig ver wonderd aankeek. O, Clémence men zou zeggen. Verlegen, hield zij op. Wat zou men zeggen vroeg Clémence, die zich van hare verwar ring hersteld had, waarvan ze zich zelve geen rekenschap kon geven. Ik dacht een oogenblik, dat gij met een officier geëngageerd waart, Clémence schaterde van het lachen. Hoe komt ge erop Ik ben niet geëngageerd. Ik ken slechts een officier bij de jagers en die (ze lachte nog luider) zou het beneden zich achtes, om een jong meisje te huwen, dat niet van adel is. Hij is zoo Irotsch mogelijk I Maar laten wij dien koffer herder uitpakken. Gij moogt alles namaken, wat u bevalt van mijn goed. O, hoe heerlijk, dat ik u een weinig plezier kan doen I (Wordt vefvoigd)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1