HOOKER'S Het Stiefkind. Zaterdag 4 November Feuilleton* No 261 49e Jaargang. 1911 BINNENLAND, DAALDERS VAN DEN HAK OP DEN TAK. VLISSINCSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagtliiks., uiig honderd op Zort- en Feestdagen. Tweede Kamer. Bij het gisteren voortgezet Militie- wet debat critiseerde de heer Ter Laan de kwade praktijken van ronselaars, vooral in noordelijke provinciën, die door allerlei middeltjes voor geld !o- telingen weten afgekeurd te krijgen. Spreker doelde echter, niet op om koopbaarheid van doktoren met de keuring belast, maar om het wantrou wen van velen weg te nemen wilde hij de regeling, dat de loteling niet vooraf weet, wie hem zal keuren en de geneesheer niet weet, wie hij keu ren zal. De heeren Helsdingen en Roessingh drongen aan op scherpe wetsbepalin gen tegen bedoelde kwade praktijken waaromtrent naar minister Colijn me dedeelde een onderzoek reeds is in gesteld. Bij 't verdere debat werden slechts eenige ondergeschikte wijzigingen in het ontwerp aangebracht. In de gisterenavond gehouden zit ting werd het amendement Thomson (minimum lengte van 1 57 M.) ver worpen met 48 tegen 24 stemmen en het amendement Thomson c. s. be treffende mechanische keuring, ver worpen met 41 tegen 27 stemmen. Het nieuwe grafmonument voor de Oranje s. Het grafmonument dat rustte op het graf van Prinses Wilhelmina Fre- derike Louise Pauline Charlotte van Orar.je Nassau, den 22 December 1806 te Freienwalde bij Berlijn over leden, wier stoffelijk overschot den 7 April naar de rustplaats der Oranjes werd overgebracht, is thans in de Nieuwe Kerk te Delft gereed gekomen. Het is geplaatst in het koor der kerk, links achter het monument van Wil lem den Zwijger, op eenigen afstand MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN CACAO KE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. O— 54.) Ik dacht niet, dat ik ooit dat ge noegen zou hebben Mijne vrouw had alleen gewenscht Hij kuchte om eene verlegenheid te verbergen. Ik wil zeggen, dat mijne vrouw het liever van te voren had geweten, omdat Hij hield weer op, wierp een blik op de kamenier en sprak zachter. De dame, die u vergezelt, is toeh niet Het is mijne kamenier, oom.... Kunt ge mij iogeeren U, o ja, zeker 1 Ik heb tegen mijne vrouw gezegd, dat gij, nu gij ons op komt zoeken, onze beschei den gastvrijheid wel voor lief zult nemen Maar zij Als gij zoo goed wiit zijn, om Justine den omnibus vaneen faisoen- van den muur. Het bestaat uit twee zwart marmerengrondstukken, waarop twee marmeren platen, waarop weer twee wit-marmeren zijstukken, waar- tusschen twee inscriptieplaten met gouden letters. Op dit onderstuk rust een deksel, dat van het midden naar beide zijden schuin afloopt, terwij! aan de vier hoeken nokken zijn ge plaatst. Het monument is pi.m. 160 cM. lang, 80 cM. breed en 130 cM. hoog. Geheel verweerd, hier en daar ge broken, kwam het in Delft aan. Nu is het echter geheel gerestaureerd. Evenredige vertegenwoordiging. Naar aan de „N. R, CL" wordt medegedeeld, zal spoedig het initiatief worden genomen tot de oprichting van een greoten bond voor evenredige vertegenwoordiging in Nederland, waarvan het doel zal zijn, niet alleen voor de gemeenteraden, maar ook voor de Provinciale Staten en bovenal voor de Twee Kamer, tot een zuiver evenredige vertegenwoordiging te geraken, in het voorloopig bestuur, dat de oprichting van den bond voor bereidt, zijn alle politieke richtingen vertegenwoordigd, en hebben o. a. eenige bekende Kameil:den zitting. Het gouvernemenfsstoomschip .Zwaluw." Van den gouverneur generaal van Ned.-Indië is bij de regeering telegra fisch bericht ontvangen, dat hetgou- vernemeRtsstoomschip „Zwaluw" 29 October te Tandjong Priok is aange komen. Eike verlovingstijd is eigenlijk een proeftijd, waarin de verliefde jonge lieden gelegenheid hebben elkaar na der te leeren kennen en zich zelf te onderzoeken of de liefde voor het voorwerp zijner of barer genegenheid wel bestendig van duur zal zijn. Blijkt da kennismaking niet geheel en ai te voldoen, dan kan ieder weer zijns of haars weegs gaan. Niet altijd werdt dat zoo beschouwd en begrepen, en in het afbreken van een engagement is dan ook vaak iels onaangenaams gelegen, 't is daarom goed, dat men bij het aangaan eener verloving eikaar 'e dezen opzichte verstaat. En ik vind dan ook de verlovingen op proef, welke in Amerika steeds meer mode worden, niet zoo verkeerd. Daar ko men de laatste jaren veelvuldig aan klachten voor wegens verbreking van trouwbelofte en cm deze (e voorko men, wil men nu voornoemde verlo- vingswijze invoeren. Haroid Sterling Van der Bilt te New-York en zekere miss Eleanor Sears, een dollarprinses, hebben ook een dergelijke proef-ver- iijk hotel te wijzen, zal zij daar heen gaan en kan ik haar later weer mijne orders geven Mijnheer Lévin scheen van een last bevrijd te wezen. Wij ontvingen uw telegram niet voor gisterenavond tien uurWij hebben ons best gedaan en ik ben eene kamer in „De Gouden Leeuw" gaan bestellenMijn vrouw zeide, dat gij daar beter zoudt zijn dan bij ons, maar het zou mij te veel leed hebben gedaan, als ik de dochter van Clémence niet onder mijn dak kon ontvangen Justine, die terzijde hare eigen ge dachten vormde over dien vreesach tigen heer met zijn schamele jas en zijn zwart linnen handschoenen, stapte met onderwerping in den om nibus van het hotel, terwijl een an der rijtuigje mijnheer Lévin en zijn nicht opnam. Ciémence voeide hare vrees terug- keeren. Da toon van haar oom, wanneer hij over zijne vrouw sprak, veroorzaakte haar een zekeren angst en zij vroeg zich af, hoe zij ont vangen zou worden. Het rijtuig reed door slecht verlichte straten, waar TELEFOONNUMMER 10. loving gesleten zij hebben zich ver loofd voor den tijd van 12 maanden. De beide jongelui willen gedurende dien lijd zooveel mogelijk bij eikaar zijn, om te zien of ze bij elkaar passen. Voor het geval het tegendeel blijkt, zullen ze eikaar weer veriaten en zoo mogelijk vrienden blijver., in het andere geval wordt bruiloft ge vierd. Als de verliefdheid den geliefden nu maar geen parten speelt en hen met blmdheid slaat, want dan zouden ze ondanks den proeftijd rog bedrogen kunnen uitkomen. Overigens getuigt die nieuwe mode weer van den prac- tischen zin der Amerikanen, evenals het voigende. In de stad Desmoines, in den staat lowa, heef! het gemeente bestuur een stedelijke huwelijksbeurs gesticht, ten behoeve van eenzame harten. De burgemeester, die het ini tiatief genomen heeft, kondigt aan, dat alle kianten van de beurs, welke, zoo zegt hij, in een iang en diep ge voelde behoefte van de moderne be schaving voorziet, kosteloos raad en hulp kunnen krijgen. De gemeente secretaris is tot directeur benoemd. Alle trouwlustige dames worden uit- genoodigd haar naam en voornaam, adres, portret, leeftijd en bijzonder heden van haar persoon op te geven. De candidaten worden in drie groe pen verdeeld le groep leeftijd 18 25 jaar, 2: groep leeftijd 25—35 jaar, 3e groep 1 oeUijd 35 jaar en hooger... „Eenzame harten" hier en elders weten nu, waar zij een toevluchtsoord kunnen vinden. Echteris men getrouwd, dan heeft men daarmee nog lang niet alloos het geluk gevonden, ook in Amerika niet. Er is zooveel, dat Kei leven kan vergallen. Daar heb je bijv. de dienst- bodenplaag. Daar ginds in de Nieuwe Wereld vooral heöben de dienstbaren tegenwoordig heel wat ie komman- deeren. De dienstboden daar hebben een syndicaat met nog a! strenge be- paiingen. De huisvrouwen komen er niet gemakkelijk van af in de wetten, die haar bet syndicaat voorschrijft. Zoo regeit het syndicaat de werkuren. Oi dis overeenkomen met de werk- uren, die meneer aan zijn beroep moet wijden en mevrouw aar. haar huis houdelijke en maaischappeiijke plich ten, kan het syndicaat niets scheien. Wd mevrouw een dienstbode houden, dan moet het gezin zich naar de dienstbode en niet deze zich naar het gezin schikken. Het syndicaat bepaalt ook, wanneer het keukenfor nuis uit moei. Ea de gesyndiceerde dienstb; re moet niet ai leen eischen, dat ze 's Zondags vrij heeft, maar daarenboven éen middag in de week voor haar boodschappen en voor het afleggen van bezoeken, en éen middag om !e ontvangen. Daarenboven moei mevrouw de verplichting op zich ftbonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden hef jonge meisje niets kon zien, dan sombere gevels en gesloten vensters, vervolgens hield het stii op een hoek en toen Clémence uitstapte, bemerk te zij aan den ijzigen wind en een klagelijk, plechtig gedruisch, dat de zee vlak bij was. Het huis was klein en laag met eene groote winkeldeur, die op dit uur natuurlijk gesloten was. Mijnheer Lévin liet den koffer van het rijtuig nemen en deed toen een sleutel in het slot. Ciémence bevond zich in een heel zwarte gang, maar dadelijk werd zij half verblind door een schel licht te midden van de duisternis, waaraan haar oogen ge wend waren en dat licht verhelderde twee gezichten, die eerder nieuws gierig dan weiwiiiend eruit zagen. Een der gezichten behoorde aan hare tante, eena vrouw van ongeveer vijftig jaar, gek'ced in een huisjapon van molton en haar grijze haren slaken nog in pap iotten. Eene vrouw van vijf en twintig a dertig jaar op het oog, stond bij haar, gehuld in een vuüen, witten, gebreiden doek, hare trekken waren tamelijk schoon, zij had zwarte haren, blanke gelaats nemen naar de huisbel te luisteren ais haar ondergeschikte sommige gespecificeerde werkzaamheden ver richt. De meesteressen daar zuilen wer kelijk in vele gevallen niet te benijden zijn. En geen wonder is 't, datin.de Nieuwe Wereld het hotelleven zoo'n grooten omvang neemt. Men heeft in een hotel allicht zooveel te zeggen als in zijn eigen huis en hangt niet van de genade der keukenprinses af. En de gerechten zijn er misschien lekkerder. Men smult er bijv. van gebakken rozen, een geliefde lekkernij sinds lang in Amerika, welke nu ook haar inirede in de Duitsche keuken- wereld heeft gedaan. Wil ik u het recept geven, geachte lezeres Het zijn rozenbeignets, een zoete toespijs, welke een lekkere geur moet hebben door de versche, gebakken rozerib'd ren, die men er voor gebruikl. Neem, zoo luidt het recept, geheel volbloeide rozen, pluk ze uit elkander, wasch de blaadjes goed af. Maak een beslag van bloem en eieren ais voor appelbeignets, maar waarin de eieren de grootste plaats innemen. Doe de rozenblaren in een pan, bedek ze geheel met het beslag, roer dit flink om, tot het een stevige massa vormt. Voor een portie van tien tot vijftien personen neme men twee a drie groote rozen. Van het aldus ver« kregen deeg bakt men in gesmolten öoter, of, beter nog, olijfolie, op de zelfde manier ais appel- of ananas- beignets, het smakelijke kostje, dat rozenbe'gneits heet. Zoo uit de pan opgediend, zijn ze het lekkerst, dat wil zeggen vol gens het Amerikaansche keukenboek, want geproefd heb ik ze niet. Voor het opdienen bestrooie men ze met poedersuiker. Huismoeders, die hun huisgenooten of gasten nu eens op een bijzonder, niet aiiedasgsch ge recht willen vergasten, mogen naar ik hoop, in bovenstaande voldoende, aanwijzing vinden. O ja, dit nog: de rozenbeignets moeten vooral goed smaken, wanneer men er champagne of desnoods rijnwijn bij drinkt, 'i Gerecht zal dan wei wat duurder worden Van razen en wijn kom ik op brandewijn. Het „Gron. Dagbi." doet een verhaal, waarin van brandewijn en jenever wordt gesproken, en vertel! daarin zet uw bril op, taalgeleerden van Nederland hce het woord „fiesschentrekken"verklaard moet worden „Er kwam een man bij eendrark- verkooper, hem verzoekende, „deze flesch te vuüen met brandewijn'. En de flesch werd gevuld met brandewijn, zoo uit het vat. De klant betaalde en babbelde over de droogte van dezen zorner, stak de f! sch vervolgens in een binnenzak en zou weggaan, „'t kleur en schitterende oogen. Hier is onze nicht Clémence, Emma, sprak mijnheer Lévin op vreesachtigen en verzoenenden toon. -- Tante.... stamelde Clémence, terwijl ze zich zeer ongelukkig ge voelde. Kom binnen, gij moet wel be vroren zijn, juffrouw, sprak mevrouw Lévin hoogdravend en plechtig. Ik ben om drie uur opgestaan om de kachel aan te maken Zij opende de deur van een klein ontvangkamertje, in het achtergedeel te van het huis, waarin de lamp den aanmatigenden en smakeloozen op schik verlichtte. De versleten meu bels waren ais overdekt met haak- of knoopwerk. Onder de lampen en vazen lagen woilen kleedjes, die mos moesten voorstellen, beeldjes van gekleurd Diseuif, ieeiijke porte bou quets, gemaakte planten, ingebonden boeken met rood en goud vormden een geheel, dat den aiierslechtsten smaak verried. Maar een lekker vuurtje bromde in de groote kachel en haar weldadige warmte gaf Clé mence weer moed. Kus mij, tante, zegt zij bevai- Is ioch jenever, wat u mij in de flesch hebt gedaan vroeg hij met den voet op den drempel, De win kelier moest de vraag ontkennend beantwoorden, daar hij stellig wist den man op zijn verzoek brandewijn te hebben getapt. Dat was dan abuis. De klant haalde een flesch uit zijn binnenzak, de winkelier nam haar mee naar het brandewijnvat en liet haar leegklokken in het bijna leege vat, vulde de flesch vervolgens met jenever en gaf die aan den klant, die het zoo „in orde" vond. Een andere klant kwam brandewijn halen. Een kwartier later was hij terug. Nee die brandewijn is zoo flauw, dat „een mug van de heele fUsch nog niet dronken zou worden". De winkelier proefde en smakte met de tong dat was nagenoeg wa ter. Toen plaatste hij den wijsvinger van zijn linkerhand tegen zijn gefronst voorhoofd en zeideik snap het De klant snapte er niets van. De drankverkooper bracht hem op de hoogte „Nou weet ik, waarom de menschen spreken van fljsschen- trekkers". En hij vertelde van den klant, die een half uur geleden bran dewijn had besteld en later jenever wenschte. Hij begreep, dat er men schen zijn die hun twee binnenzakken niet voor niemendal hebben. In de een doen ze bijvooteeeid een leege flesch en wenschen die te doen vulien met brandewijn. Dan praten ze over droge zomers en informeeren of er wel jenever in de flesch gekomen is. Dan trekken ze een flesch met water uit den anderen binnenzak enzoovoorts enzoovooris. Zie je, dat is nog eens wat je noemt flesschen- trekkenKeuvelaar. RECHTZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens strooperij in vereenigingj. J. de P., 17 jaren en P. M., 18 jaren, arbri ders ie Goes, de eerste tot f 7 boete subs. 14 dagen tuchtschool, de tweede tot f 7 boete subs. 7 dagen hechtenis diefstal: M. F. B., 33 jaren, smid en R. F. B., 32 jaren, wagenmaker, beiden wonende te G roede, thans gedetineerd, tot 4 maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest; A. v. B., 37 jaren, arbeider te Bier» vliet toi 115 boete subs. 12 dagen hechtenis; P. C., 16 jaren, schoen makersknecht te Vlissingen, thans uit anderen hoofde gedetineerd te Ginni- ken, foï 6 maanden tuchtschool niet voldoen aan door een ambte- naur gegeven bevelL. O., 43 jaren, landbouwer te 's Heerenhoek tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; openbare schennis der eerbaarheid G. J. J., 54 jaar, metselaar te Vlis- iig, en zeg mij of ik bet genoegen heb mijn nicht Marie of Jeanne voor mij te zien. De uitdrukking van het gelaat van mevrouw Liévin werd zachter en hare dochter loonde eene verwondering, die bijna aangenaam was om te zien, Ik verwachtte niet, dat men u de namen mijner d ochiers geleerd had, sprak mevrouw Liévin het hoofd schuddend. Dit is jeanne. De arme Marie is ziekelijk en kan niet bene den komen. Hare stem beefde een weinig, Dat was klaarblijkelijk het gevoelige punt dier natuur, die ruw en norsch scheen. Clémence werd geroerd en omhelsde haar met eenArme tan te dat ai den wrok van mevrouw Liévin deed smelten. Toen zij twee kussen op de rood kleurige wangen harer nicht had ge drukt, begon zij zich te verontschul digen. Ik was bijna bang, toen ik hier kwam, sprak zij. Het was zoo on verwacht! Maar ik wiide deze gele genheid te baat nemen om u te zien. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1