Het Stiefkind. Vrijdag 3 November jpeiiiletöiL 1911 BINNENLAND, io 260 49e Jaarganp. VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden L30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs siechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Varschijnt dagelijks^, «ilgexondgrd op Zon- sr. Fessidagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs-flduertonfiën op zeer eoordeelige voorwaarden Waterkeerende dijken Zuid-Beveland. op Uit Zeeiand schrijft men aan de „N. R. Cf.": Aan den toestand van de water keerende dijken op het Oostelijk ge deelte van Zuid-Beveland, vooral aan dien van de kleine polderijes Siroo- dorpe (42 H. A.) en Oost (105 H. A.) onder de gemeente Krabbendijke, wordt gelukkig thans meer aandacht gewijd dan vroeger. Ook de regee ring en Gedeputeerde Staten van Zeeland beginnen in te zien, dat ten gevolge van de doorsnijding van de binnendijken van die poidertjes, ten behoeve van den spoorweg, bij door braak van de dijken voor die kleine polötrljes een zeer groote ramp niet te vermijden zou zijn, of, als nog tijdig de in de depots aanwezige schuibalken in de doorsnijdingen kunnen gebracht worden, dat dan toch het spoorwegverkeer op de we gens de internationale verbindingen zoo belangrijke Zeeuwsche lijn dagen lang zou gestremd zijn. Dat die schutbalken bij een plot seling opkomend onheil niet tijdig ingebracht zullen kunnen worden, is gebleken in den nacht van Zondag 22 op Maandag 24 October j. I. Bij den toen woedenden storm zijn op hooger bevei de schutbalken inge bracht, waarmede, niettegenstaande het bevel daartoe reeds enkele uren te voren gegeven was, ruim vijf kwartier gemoeid was. Was die in brenging toen noodig geweest op een lijd, dat er veel treinen rijden, dan was daarvan voor het spoorwegver keer groote belemmering het gevolg geweest; alie treinverkeer heeft ge durende meer dan zes uren geheel stil moeien staan, en zooiang er geen afdoende maatregelen getroffen zijn, zat het bij eiken storm uit het Wes ten en Noordwesten nooclzakeiijk we zen, de doorsnijdingen van den spoor weg in de dijken van de poidertjes te dichten. Nu zijn de betrokken polderbestu ren door Gedeputeerde Staten-aan geschreven, oogenbiikkeüjk de zee dijken van hun polders door nood werk te verzekeren en na den winter groote verbeteringen aan te brengen. Ingelanden zijn daarover nog ai ont stemd zij gevoelen, dat hun lasten opgelegd worden grooter dan anders het geval geweest zou zijn, alléén omdat hun binnendijken door den spoorweg doorsneden worden, het geen tegen hun wil ten onrechte is geschied, en het voor beveiliging van den spoorweg noodig is, heel zware dijken te hebben. Ais er nu ook maar finaneieeie hulp in het vooruitzicht gesteid of door het op 53.) Zouden die bloedverwanten zich eigenlijk wel over haar bekommeren Zouden zij niet rechtmatig vertoornd zijn, dat zij nooit mijnheer Fonsolles hadden weergezien of het kind hunner verwante hadden gekend Zou zij geen groote lasten veroorzaken in een waarschijnlijk zeer bescheiden huishouden en zou men wel eene kamer voor haar over hebben De uitslag dezer laatkomende over peinzingen was eene bittere spijt over hare overijling met pijnlijken angst over hare aankomst te Etxel. Een oogenblik dacht zij erover, om terug te gaan. Maar twee redenen hielden haar tegenvooreerst de vrees, dat zij nooii meer gelegenheid zou hebben om hare familie ie kennen, vervolgens een gevoel van '.rots tegenover ma- richten van een groot waterschap verbetering gebracht werd, dan zou tegen zoo'n aanschrijving zeker min der bezwaar gemaakt worden. Tegen 1 November was een extra trein aangekondigd, waarmede de minister van waterstaat een bezoek aan de bedreigde punten zou brengen. Deze trein is echter gistermorgen nog afgelast. Uit alles blijkt echter, dat er verandering in den onmogelijken toe stand te wachten is. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot voorhopige regeiing van het verkeer met vlieg tuigen en luchtschepen. Januari-zittingen. De „Stand." driesiartHard vor- dett 'tmet de militiewei niet. Twee voile weken, noga! met een avond zitting, zijn nu aan dit ontwerp be steed en nog zijn we pas gevorderd tot artikel 21, terwijl het geheele ontwerp niet minder dan 113 artikelen telt. Naar de aangenomen berekening zou er nu nog éen week aan deze wet kunnen besteed worden, en reeds siaat vast, dat men die week zoo lang mogelijk rekken zal, door des morgens halfelf te beginnen en twee avondvergaderingen te houden. Maar zai in dit kort bestek de wet af te handelen zijn De éen zegtStellig niet, een ander durfl nog Siopen, de meeste Kamerleden trekken de schou ders op. In elk geval behoort men nu er reeds mede te rekenen, dat de Indische begrooting en het voorstel- Troelstra straks aan verdere behan deling van het ontwerp den pas af snijden. Hiervan echter make men zich niet een al te pessimistische'voorstelling. Natuuriijk zal 'tin hooge mate on aangenaam zijn, ais men in 1912 weer met ditzelfde ontwerp zal moe ten beginnen. Maar toch zegge mc-n daarom niet, dat dan allicht heel Februari er mee heengaat. Ais de Kamer wil, kan ze immers toch heei Februari voor de andere ontwerpen vrijhouden, zoo ze besluit om de militiewei, kwam ze in 1911 niet gereed, dadelijk na Nieuwjaar weer op te nemen. Hervat de Kamer op Dinsdag 2 of 9 Jan. 1912 haar vergaderingen, dan zijn er in Jan. nog drie weken vrij, en in dezen termijn kom! men tr zeker. Dit zou ongewoon zijn, en voor de ieden, na de lange campagne van September tot Januari, lastig en ver moeiend; maar als 'i niet anders kan, zal ook (lit offer te brengen zijn. En de verantwoordelijkheid hiervoor zai uitsluitend rusten op die enkeie Ka merleden, die, tot zelfbeheersching vrouw De ia Biachère, wie zij nooit haar berouw of haar spijt zou willen iaten raden. Zij besloot om hare onbekende bloedverwanten een telegram te stu ren, dat tenminste het onverwachte van haar aankomst zou verminderen en na verschillende malen opnieuw te zijn begonnen, stuurde zij het vol gende bericht weg aan het station Bestaat er gelegenheid om met u kennis te maken Te weinig tijd om te schrijven. Kom morgen vroeg om 5 uur aan met kamenier. Ver zoek kamers te huren, als gij mij niet alleen kunt ontvangen. Clémence Fonsolles. Toen beproefde zij hare gedachten af te leiden niet meer aan die aan komst te denken, die haar metklim- menden angst vervulde. Maar ondanks zichzdve, volgde hare gedachte haar telegram. Nu ontvangen zij hetZe zijn verwonderdZijn ze in hun schik Zijn ze boos over die korte waarschuwing, ter elfder ure ontvangen Generaal De Lafonteye was voor buiten staat, zelfs niet meer voeien, hoe weinig kiesch het is een tachtig tal ambfgenooten, tot slaven van, wat Bilderdijk noemt, hun „ongesneden tongriem" te maken. Christelijk Nationale Werkmansbond. Dinsdag ving de 16e jaarvergade ring aan van den Christeiijken Natio- na'en Werkmansbond onder leiding van den heer P. J. Nahuijzen. In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter er aan, dat het juist de gedenkdag der hervorming was, en roemde daarbij den arbeid, in 1517 door Luther verricht. Spr. wijst ver volgens op het streven van de groote massa van het proletariaat die de huidige maatschappij-vorm hoopt te vermorzelen, hetgeen spr. een dwaas idee noemt, daar God immers regeert. Nog menigmaal zullen er helden op staan die de massa zullen verdeelen, en die het „Weest U zelf" niet vruch teloos hun zuilen toeroepen. Daarom juicht spreker 't toe,dat deWerkmans- bond weer gegroeid is in ledental en hij hoopt, dat er vele persoonlijkheden onder gevonden zullen worden, die met moed en overtuiging zullen uit komen voor hun Christelijk geloof. Vervolgens zong de vergadering het lied „Een vaste burg is onze God". Aanwezig waren vertegenwoordigers van 63 afdeelingen. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat thans 141 afdeelingen aangesloten zijn. De ontvangsten bedroegen, f1312,29, de uitgavers f 723,741/s, zoodat er een saldo is van f 588,547s. In de reser vekas berust thans f 1697.13. Besloten werd aan h. M. de Ko ningin een telegram te zenden, waarbij de eerbiedige hulde en de trouw aan het geliefd Oranjehuis werd be tuigd. Medegedeeld werd ia het jaarver slag van den secretaris, dat het bonds orgaan „De Voorzorg" een oplage heeft van 7000 exemplaren. In de avondvergadering hield de heer J. Hekkenberg van Amsterdam, aan de hand van de artikelen van dr. J. Th. de Visser in de „De Voorzorg" een inleiding over het wetsontwerp op de ziekteverzekering. Spr., die niet veel voor de wet voelde, sprak ten slotte de hoop uit, dat de regee ring haar plannen zou herzien en zorgen voor den nood van den ouden dag en de invaliditeit. Aan de discussies werd o.a. deel genomen door het Tweede Kamerlid, dr. j. Th. de Visser, die een aantal bezwaren tegen het wetsontwerp be sprak. Spr. meende, dat de admini stratiekosten niet door de bijzondere kassen moest gedragen worden, daar zij andets in ongunstige conditie zouden komen met de openbare baar zoo hoffelijk geweestaan de stations kwam hij vernemen, wat zij verlangde en toen zij te Parijs aan kwam, bood hij aan, om haar een rijtuig vooruit te zenden, dat haar naar het Noorderstation kon brengen. Daar kwam hij weer bij haar, bracht haar in eene waggon en nam afscheid van haar, daar hunne lijn zich nu splitste. Clémence's angst werd ondra gelijk. De toenemende duisternismaak- te dieper, indruk op haar. Hoe ach tenswaardig hare kamenier ook was, ze telde bijna veertig jaar, voelde zij zich verschrikt bij het denkbeeld, dat zij zoo op dit uur reisde zonder dat haar vader er verlot foe had gege ven.De stilte,die in de coupé heerschte, waarin al harejjmedereizigsters sliepen, de griiiige schaduwen, die zich steeds zwarter op den donkeren achtergrond van het landschap afteekenden, dat alles veroorzaakte haar eene zekere vrees, en toen zij haar avondgebed had gedaan, vroeg zij van harte vergiffenis voor hare ongehoorzaam heid terwijl ze nederig beloofde, om op het eerste verlangen van haar va der terug tg komen en met geduld kassen, voor wat de uitkeeringen betreft. Voorts meende spr. dat o.a. medezeggenschap door patroons in de fondsen niet onmogelijk moest worden gemaakt, daar dit in strijd is met hei principieel standpunt van den patroon, inzake samenwerking tusschen patroon en arbeider. Naar aanleiding van de Dinsdag avond gevoerde besprekingen over het wetsontwerp op de ziekteverzeke ring werd de volgende conclusie met algemeene stemmen aangenomen „Da bond, de voorkeur gevende aan de vrijwillige verzekering, welke door den Staat gesteund en aangemoe digd kan worden, betreurt de vaagheid van vele bepalingen in deze wel, waardoor het onmogelijk is de gevol gen voor de „bijzondere kassen" te berekenen, dringt aan op nauwkeurige omschrijving en bepaling bij de wet van het aantal leden en de zekerheids- stelling, verhooging van de uitkeering tot 70 pet., uitbetaling op Christelijke feestdagen, terugbrenging van den wachttijd tot drie dagen en niet-bren- gen van de ongevallenverzekering ten laste van de ziekteverzekering," Vervolgens wefd de statulenwijzi ging voortgezet en ten slotte in haar geheel vastgesteld. O.m. werd bepaald, dat de bond ien doel heeft liefde aan te kweekers voor het Evangelie in de Nederduit- sche Hervormde kerk, voor vaderland en vorstenhuis en op Christelijke wijze de stoffelijke belangen der leden te bevorderen. De bond tracht dit doel ie bereiken door a. (in zijn hoofdbestuur) zijn leden, indien noodig en gewenscht te ver tegenwoordigen ert hun voorlichting te schenken te midden van de maat schappelijke vraagstukken en bewe gingen onzer dagen, b. door het be vorderen van vakorganisaties en vak belangen c. door het doen houden van voordrachten over oiderwerpen van geestelijken en maatschappelijke!! aardd. door het uitgeven van het bondsorgaan „De Voorzorg" e. door het oprichten van afdeelingen ie be vorderen, indien noodig mei financi- eeien steunf. door hef slichten en in standhouden van algemeene of plaatselijke fondsen g. door het op richten en in stand houden van een centraal bureau; h. voorts door al zulke wetiige middelen, die aan de beginselen en het doel van den bond beantwoorden. Grondslag van den bond is de be lijdenis van Jezus Christus ais den Heiland der wereld, den Bewerker van 's menschen eeuwig, maar ook tijdelijk geluk. Geene handeling mag plaats hebben met dezen grondslag in strijd. Bij de behartiging van de stoffelijke belangen der leden geldt als maat schappelijk beginsel, dat het bestaan van verschillende standen in de maat schappij noodzakelijk, maar samen werking tusschen deze plichtmatig is. Blijkens de verdere artikelen telt de bond, behalve hef centraal bureau, een fonds tot uitkeering bij o verlijden een weduwenfonds en een fonds „Hulp in nood". Na de pauze werden de verschil lende voorsteilen cler agenda in be handeling genomen. Door den Haag was een voorstel ingediend, dat de bond zich opnieuw zou uitspreken voor den wensch be treffende den 10 urigen arbeidsdag, voorts om bij de regeering aan te dringen op een wettelijke bepaling in deze en tevens ora uitbreiding van de arbeidswet met een bepaling, dat de gehuwde vrouw wordt verboden in fabrieken te werken. Het bestuur zegde toe, in deze di ligent te zijn. Overwogen zal worden de mogelijk heid van de oprichting van een her stellingsoord. Bij de rondvraag werd een motie aangenomen, waarin mede werking verzocht werd aan kleine patroons, chefs en meesterknechts, om de patroons in 't algemeen en de Christelijke in 't bijzonder te bewegen wegens de dure tijden een toeslag op 't loon aan de laag bezoldigde ar beiders te geven. Dure tijden en de Staatsloterij. Men schrijft uil Amsterdam aan de „Maasbode"Zelfs de collecteurs van de Staatsloterij ondervinden thans de gevolgen van den duren tijd Standen" de liefhebbers anders in meteriange file geschaard in het steegje op den Dam, of vóór den keideringang op den N. Z, Voorburgwal, en werden weer en wind gedurende uren soms voor een klassikaal tja" getrotseerd, thans schijnt reeds na den eersten dag de animo totaal vesslapt. Ja, de brie venbestellers vinden zelfs gelegenheid even naar binnen te wippen, terwijl zij op hun tram staan te wachten. Allerwaarschijnlijkst is deze ver slapping der speelwoede van het pu bliek het gevolg van den duren tijd, doch ook de concurrentie van andere ioteiij-maatschappijen schijnt er niet vreemd te aan zijn. de scherpe verwijtingen en berispin gen van mevrouw De Ia Biachère ie verdragen. Zij kon niet siapen. Het was nog nacht toen de conducteur van den trein herhaalde malen met eentonige stem den naam van het station uit riep, waar zij uit moest stappen. De kamenier werd plotseling wakker en haaste zich om de verschillende dee- len der bagage bij elkander te zoeken. De juffrouw wordt toch zeker verwacht vroeg zij ongerust, toen zij niemand aan het station zag staan. Ja, zeker, daar is zonder twijfel iemand in de wachtkamer Haar hart kiopfe schier hoorbaar en haar moed zonk bij het denkbeeld, dat zij op dit uur geheel alleen aan dat onbekende station zou kunnen zijn. Zij had de brieven uit Erxel bestudeerd en herinnerde zich de flauwe aanwijzingen van haarvader, ze was bijna zeker, dat zij te Etxel den oom harer moeder met zijne vrouw zou vindenzij hadden vijf kinderen gehad, maar verscheidene waren gestorven. In den laatsten brief werd van twee ongehuwde dochters gesproken. C'é.pence gaf de biljetten Land- en Tuinbouw. DE VLIER. Het geslacht vlier (sambucus) be- hoo;t tot de familie der viier-of kam perfoelie-achtigen (caprifoliaceeën). Er behooren een 3 tal inheemsche en eenige ingevoerde soorten toe. Verder zijn er door kweeking enkeie varië teiten, ja zeifs hybriden (bastaarden) ontstaan. De gewone viier tsambucus nigra) ook wel vledder, wordt in sommige aan den ambtenaar, die bij den uit gang stond, vervolgens keek zij on gerust in de door een walmende gas pit slecht verlichte wachtkamer. Een bejaard man, gekleed in een donker bruinen jas en met een slappen hoed op het hoofd kwam naar haar toe. Het was onmogelijk om zijne trek ken te onderscheiden, want eene reus achtige gebreide wollen das was meermalen om zijn hals en zijn hoofd gedraaid. Gij zijt zeker mijn nichtje, juf frouw Fonsolles? En u mijn oom Liévin Een zucht van verlichting ontsnapte haar. In de schaduw van de groote das bespeurde zij twee goedige hel derblauwe oogen, die verlegen en liefderijk keken. Zij vonden opeens hare natuurlijke vroolijkheid terug. Wat dacht gij wel van de on gemanierdheid, waarmee ik zoo on verwachts bij u kom is het wezen lijk waar, dat ik u niet te veel last aandoe ootn Welneen, ik ben verheugd, dat ik de dochter onzer iieve Clémence leer kennen (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1