Woensdag Gemeenteraad No. 258 49e Jaargr&ng. 1911 1 November Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, .uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemenfs-fWoertenfiën op zeer ooordeelige uoorivaarden Dr. Kuyper. Men meldt, dat de Minister van Staat, dr. Kuyper, zich in den laat- sten tijd wegens het gebrek aan zijn gehoororgaan onder behandeling heeft gesteld van een arts, speciaal voor oorziekte. Rijkspostspaarbank. Spaarbankboekjes. Aan het ein de der maand Augustus 1911 was ten name der inleggers ingeschreven f 166.312,282,09. Meer ingelegd dan terugbetaald f 161,624,31, zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op ultimo Sept. 1911 bedroeg f 166 473 906.40. Aantal spaarbankboekjes in omloop op ultimo Augustus 1911 1.540.481. Aantal spaarbankboekjes in omloop op ultimo September 1911 1.544,137 Aankoop van Nationale schuld, Tot ultimo Augustus 1911 was aange kocht voor een bedrag van f 3.965.600, waarvoor in totaal op de betrekke lijke boekjes werd afgeschreven f3.606.856.43. Staatsschuldboekjes. Op ultimo September 1911 was ingeschreven een nominaal saldo van f 16.904 000 Aantal Staatsschuldbcekjes in omloop op uliimo September 1911 17.918. Bezit aan 3 pCt. Nationale schuld. Op ultimo September 1911 bezat - de Rijkspostspaarbank aan Inschrij ving op het Grootboek der 3 pCt. Na tionale schuld, nominaal f 44.252 350. Certificaten van dito inschrijvingen f 50.000, 3 pCt. obligatiën f 50.000, Een Nederlander kardinaal. Naar de „Osservatore Romano" meedeelt, zal op het geheim consis torie, dat 27 November wordt ge houden, o. m. tot kardinaal worden benoemd pater <W H. van Rossum van de Congregatie van den Allerh. Verlosser. Willem Marinus yan Rossum werd, naar de „Tijd" herinnert, geboren den 3en September 1854 te Zwolle. Na op jeugdigen leeftijd zijn ouders te hebben verloren, werd hij tot zijn 13e jaar met zijn broeder in hel wees huis te Zwoile opgevoed en na zijn studie in het klein Seminarie te Kui lenburg volbracht te hebben, trad bij in de Congregraiie van den Ailer- heiiigsien Verlosser en ontving het kloosterkleed den i6den juni 1873 le Roermond. Het jaar daarop legde hij de kloosterbeloften af te 's Her- togenbosch. Hij voltooide zijn hoo- gere studiën te Wittem, waar hij prie ster gewijd werd den 7en Oct, 1879. Na dien tijd w_s hij ieeraar in het juvenaat der E. E. P. P. Redempto risten te Roeimond en van 7 Sept. 1880—1 Oct, 1883 ieeraar in de dog- matieke godgeleerdheid te Wittem, waar hij den 22en Juni 1886 prefect der studenten werd en pater F. Pe ters opvolgde als rector in 1893. In 1895 naar Rome ontboden door den generaal werd hij tot consultor van het H. Office benoemd en bij het laatstgehouden Kapittel te Rome in 1908 gekozen tot consultor generalist van den nieuwen Pater Generaal- overste. De laatste Nederlandsche Kardinaal was Willem Enkevoort, de negenen vijftigste bisschop van Utrecht, die den lOen September 1523 tot die waardigheid was verheven door zijn vriend en beschermer, den Nederland- schen Paus Adrianus VI. Willem En kevoort, te Mierlo (N. Br.) geboren, was eerst kanunnik te Antwerpen en volgde Adrianus op als proost van de St. Saivatorskerk te Utrecht. Door Paus Adrianus tot kardinaal en door Clemens VII tot bisschop van Utrecht verheven, bestuurde hij dit bisdom gedurende zeven jaren, meestentijds te Rome verblijf houdende, waar hij 70 jaren oud, in 1534 zijn leven eindigde. Vlissingen, 31 October. Het 10-jarig bestaan der anti- rev. propagartdaclub. Gisterenavond werd het 10 jarig bestaan der anti-rev. propagandaclub alhier eenigszins feestelijk herdacht. Daar deze vergadering een huis- buidelijk karakter droeg was de pers niet uitgenoodigd en volstaan wij met het volgende Niettegenstaande het zeer ruwe weder was de za3l van den heer Bunifig bijna geheel gevuld met leden en genoodigden, o.a. de leden van „Patrimonium", den Chris'. Na'.Werk- mansbonö, der 3 christelijke kies- vereenigingen en tal van belangstel lenden. De voorzitter, de heer G. v. d. Putte, sprak den aanwezigen een hartelijk welkom toe en ging voor in gebed, na 't zingen van Ps. 68:1. De secretaris, de heer Meeuwse, gaf een zeer belangrijk verslag van den arbeid, de ontwikkeling en de propaganda der ciub, zoowel naar binnen als naar buiten. Daarna trad als feestredenaar op ds. H. C. Hogerzeil alhier, die in een gloedvolle rede wees op de nood zakelijkheid van de propaganda der christelijke beginselen, den ernst der lijden, die tot die propaganda dwingt en de roeping der christenen om tegen de beginselen der revolutie, die van het Evangelie te stellen op eik terrein van het leven, ook op dat van de staatkunde. Vervolgens trad de heer J. H. Blum, lid van de Tweede Kamer, als spre ker op. De heer Blum constateerde dat het werk van de ciub niet on gezegend is gebleven. Hij, hoewel van vrtedzame natuur, aanvaardt de. propaganda zoowel voor aanval als verweer, omdat er strijd zal zijn zoo lang de zonde op aarde is. Moet er gekozen worden lusscben hamer en aambeeld, dan kiest ook hij den hamer, dat is de propaganda. Het deed hem zeer aangenaam aan te midden der feestvierenden te zijn, waaronder zooveel jonge mannen, hetgeen hoop geeft voor de toekomst van volk en vaderland in deze ernstige tijden. Hij sprak verder zijn beste wenschen uit voor den verderen ar beid der ciub. Na de pauze spraken nog de heeren P. G. Laernoes, namens de anti-rev. kiesvereeniging,de heer C. J. Nobels namens den Chr. Nat. Werk mansbond en de chr. his!, kiesvereeni- ginz.de heer T. Manse namens de r.- katii. kiesvereeniging en |.Veenstra,na mens de Geref. jongelingsvereeniging „Calvijn", die allen de geiukwen- schen hunner respectieve vereenigin- gen overbrachten. Ook het buiten gewoon lid der club, de heer Grr- lach, burgemeester van Koudekerke, sprak zijn beste wenschen voor de club uit. Een mannenkoor gaf een 4tal lie deren ten gehoore, waaronder ook „Hollands' Glorie", dat zeer ver dienstelijk werd gezongen. Na de feestrede van ds. Hogerzeil werd door de talrijk aanwezigen het lied van Da Costa :„Zij zullen het niet hebben" staande gezongen. Ds. Hogerzeil sloot deze. vergade ring met dankgebed. Onze Vloot. Gisterenavond had in de bestuurs kamer der sociëteit „Unitas" de jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van de afdeeling Vlissingen der Ne derlandsche vereeniging „OnzeVloot". De vergadering was, vermoedelijk tengevolge van het stormachtige weder, slécht bezocht. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren gelezen en goedge keurd werd door den voorzitter, den heer Jos. van Raalte, mededeeiing gedaan omtrent hetgeen in het afge- loopen jaar was verricht. Hieruit bleek o. a. dat wederom evenals vorige jaren twee malen een verzending van pakjes plaats had gehad aan de sche pelingen die zich in Oost- en West- Indië bevinden en wier familiebetrek kingen alhier woonachtig zijn. Deze verzending geschiedt geheel op kosten der vereeniging, terwijl de verschil lende afdeeiingen de familieleden der schepelingen met de verzending in kennis stellen en de door hen te ver zenden pakjes voor doorzending in ontvangst nemen. Van deze gelegen heid werd veel gebruik gemaakt. Voorts werd medegedeeld dat maandelijks den leden een circulaire, waarin verschillende marineaangele genheden worden beschreven, werd toegezonden en dat aan verschillende inrichtingen van onderwijs in deze gemeente een stel van 4 schoolpla ten ten geschenke werd gegeven om in de schoollokalen op te hangen, voorzien van een handleiding ter voorlichting voor de kinderen. Hierna had de rekening en ver- aniwoording van den penningmeester plaats die, dank zij de gunstige be schikking van het hoofdbestuur om slechts de helft in plaats van twee derden van de ontvangsten af te dragen, sloot met een batig saldo van f 72.78°. Daarna had de verkie zing plaats van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren B. C. A. van Renterghem, penningmeester en M. van der Beke Callenfels, secretaris. Genoemde hee ren werden met algemeene stemmen herkozen. In het aanstaande nieuwe dienst jaar zal de afdeeling voortgaan hare bemiddeling te verleenen in de ver zending van pakjes naar Oost- en West Indië ten behoeve van alhier wonende familieleden der aldaar vertoevende schepelingen en zal de toezending der circulaires geregeld voort blijven gaan. Tevens zal er beproefd worden een lezing voor schooljongens le ver krijgen en deze te doen opluisteren door lantaarnbeelden betreffende het marineleven. Hierover is het bestuur der afdeeling. thans in onderhande ling met het hoofdbestuur. Namens de commissie uit de ver eeniging, benoemd ter onderzoek naar de al of niet mogelijkheid om tot op richting te geraken van een zwem school In deze gemeente, werd door den heer rar. J. Smit mededeeiing ge daan dat men, van het èerste plan heeft afgezien, doch thans op een andere plaats in de gemeente het oog heeft geslagen en men na niet te langen lijd plannen hoopt te kunnen over leggen met kostenberekening, waaruit zal biijken dat da totstandkoming er van, zoo op medewerking ahhans van autoriteiten en particulieren zal kunnen mogen worden gerekend, alleszins mogelijk zal zijn. In plaats van den ingenieur der Staatsspoor, den heer J. H. Gahlen, die is overgeplaatst van hier naar Breda, wordt hier werkzaam gesteld de ingenieur A. Goedkoop, thans te Breda. De tot kapitein bij het 3e reg. infan terie benoemde le luitenant H. G M. Mathot de Jong, van het 6a reg, infanterie, krijgt Vlissingen als gar- Hedenmiddag zijn alhier binnenge komen het Engelsche stoomschip „Katherine" van Pensacola met een la ding pitchpine-balken en de Russische driemastschoener „Kalps" van Deme- rara met een lading greenheart, beiden voor de Naaml. Vennoolschap Hout handel voorheen G. Alberts Lzn.& Co. te Middelburg. De Engelsche driemastschoener „Sarah Lightfoot" bestemd naar Gent is gisterennacht ter hoogte van Blan- kenberghe in aanvaring geweest met den Belgischen viscr.sloep no. 15 van Blankenberghe. De sloep is gezonken. De equipage bestond uit vier man. 3 man werden er gered door den schoener. Een hunner, zekere De Bruyne, is verdronken. De geredden zijn gisteren hier geland. Het Noorsche stoomschip „Gemle vertrok Donderdag 1.1. van Lappvik (Finland) met een lading gezaagde planken voor de naarnlooze vennoot schap Houthandel voorheen G. Al berts Lzn. Co. te Middelburg. De Russische schoener „Kolps" vertrok Zondag van Southsend naar Middelburg. De „Vlissingsche Orkestvereni ging" heeft besloten de eerste uit voering in dit seizoen te geven op Donderdag 30 November, terwijl de groote repetitie zai worden gehouden op Woensdag 29 November. Wij hopen binnenkort nadere bij zonderheden omtrent dit concert te kunnen mededeelen. Naar wij vernemen zai de inwijding van het gebouw der Chr. Jongelings vereeniging „Geiijk aan het Mosterd zaad", Noordstraat 34, plaatshebben op Donderdag 16 November a.s. Het tooneelgezelsc'nap onder direc tie van Fr. Hart, zal dezen winter in het Concertgebouw aan de Emma- straat een reeks van voorstellingen geven, waarmede Zondag 12 Nov. a.s. een begin wordt gemaakt. Wij verwijzen, op verzoek, naar achterstaande advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat de barbiers het tarief voor hef scheren hebben verhoogd. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad te Westkapeile werd de gemeentebe- grooting voor 1912 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 15099.495. Besloten werd het maximum van den Hoofdelijken omslag met f 500 te verhoogen, dus van f 1800 te bren gen op f2300. Aan den heer J. J. van Elsacker, hoofd der openbare school, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend niet ingang van 1 Januari 1912, on der dankbetuiging voor de vele en goede diensten aan het onderwijs bewezen. Het lijnmortier met toebehooren, dat aan de Zuiderpier aan den Hoek van Holland is gesfationneerd, zal op den dijk te Westkapeile worden ge plaatst, terwijl er te Hoek van Hol land Duitsche vuurpijlen voor in de plaats komen. Men schrijft ons uit Middelburg Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een 14jarig meisje en wel wegens valschheid in geschrifte. Zij had zich met vaische bons f 15 weten toe ta eigenen ten nadeeie van een graanhandelaar alhier. Uit Hulst was gevankelijk naar Middelburg overgebracht een ruim 40 jarige gehuwde vrouw, moeder van zes kinderen. Na verhoor werd de vrouw weder vrij gelalendoch stond nu hier zonder middelen om thuis te komen. Na eenig rondzwerven melde zij zich bij de politie aan, die haar nachtverblijf verschafte en haar ook geld voor de reis gaf tot Vlissingen. Daar zou zij weer zonder geld voor de verdere reis gestaan hebben, zoo niet een menschlievend stadgenoot haardit verstrekt had. Het is zeker meer dan treurig dat de justitie, wellicht daartoe door wet of bepaling genoodzaakt, zoo met een verdachte handelt. Het menschelijk gevoel zou toch eischen, dat als men iemand uit zi;n woon plaats weghaalt, men ook zorgt dat hij of zij daar weder terug kan komen. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor te besluiten, aan de ge meente Stavenisse kennis te geven, dat er bezwaren bestaan tegen de inwilliging van een verzoek om in den door de spoorboot te volgen weg ook de gemeente Stavenisse op te nemen. Nog wordt voorgesteld het verzoek van de kantwerkschool' „Koningin Sophia" te Sluis om subsidie aan te houden tot de zomerzitting, aangezien het onderzoek hieromtrent nog niet is afgeloopen. Aan de scheepswerf en machine fabriek „Merwede" van de firma C. Gips en Zonen, te Dordrecht, is aan gekomen de sleepboot „Zeeland" van de firma Hoogenboezem aldaar. Zoo als bekend, is genoemd vaartuig de vorige week te Wolfaartsdijk omge slagen en verloor bij die gelegenheid een stoker het leven. Aan de boot, die veel geleden heeft, zal niets worden hersteld, alvorens een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak var. 't ongeval en wat daarmee in verband staat, heeft plaats gehad. Met ingang van 16 November worden verplaatst de klerken -der posterijen en telegrafie le klasse J. de Jong van Dokkum r.aar Hulst en j. Dek van Hulst naar Amsterdam. KERK- EH SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk Het classicaal Bestuur van Middelburg heeft gisteren het bezwaarschrift van 19 stemge rechtigden der Nea. Herv. gemeente te Middelburg behandeld. Het bezwaar is ongeldig verklaard, maar wegens andere onregelmatigheden bij stem ming en herstemming vernietigd. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Rilland is be noemd mej. H, Braat alhier. Tot Ieeraar in de oude talen aan het gymnasium te Tiel is benoemd de heer A. Heijboer te 's Graven- hage, vroeger te Middelburg. RECHTZAKEN.""™^ De Raad voor de Scheepvaart heeft in zijn jongste zitting uitspraak gedaan in zake de stranding van het Engelsche stoomschip „Wooda", dat op 22 September, op de reis van Odessa naar Rotterdam strandde op het Nieuwe Zand bij Brouwershaven. Het is gebleken, dat deze stranding werd veroorzaakt, doordat de loods Arie Hollaar, de lichten van Schou- weribank had aangezien voor die van het Maas vuurschip. De Raad besliste, dat de stranding van de „Wooda" toegeschreven moest worden aan de verregaande achte loosheid en roekeloosheid van den zeeloods Arie Hollaar, te Maassluis, thans geschorst, en van den gezag voerder Griffith Evans, thans als zoo danig door de Engelsche maatschappij ontslagen. Door heé G. M. bij de rechtbank te 's Graveniiage is 6 jaar gevange nisstraf gtëischt tegen zekeren J.. E„ wegens doodslag op een lid van het Leger des Heils aldaar. Zitting van 31 October, des namid dags ten 2 ure. Voorzliter de heer jhr. tnr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heer Vermaas; 1 vacature. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedge keurd. Vervolgens werden verschillende mededeelingen gedaan, o. a. van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger en voorts van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Het hoofdbestuur van het Ned. On derwijzers-genootschap, heeft een schtijven gezonden, waarin het mede deelt kennis te hebben genomen van het adres, door de afdeeling Vlissin gen van bedoeld genootschap aan den raad gericht, met betrekking tot de salaris-regeling van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de regeling der salarissen in de gemeente Vlissingen dringend herzie ning behoeftredenen waarom het hoofdbestuur den raad eerbiedig ver zoekt, aan de wenschen van adres santen te voldoen. Werd gevoegd bij de stukken voor de begrooting.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1