Het Stiefkind. Vrijdag 27 October No. 254 49e Jaargang. 1911 Gemeentebestuur, binnenland. Feuilleton, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden Ï.3Q. Franco per post I.SO. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dag^SijkSj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, f TELEFOOMTS7MMEB 10. ftbonnemenfs-AduerfenfiSn op zeer uoordeefige voorwaarden SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Viistingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben: dat op 2 en zoo noodig ook op 3 en 4 November a. s. schietoefeningen gehouden worden op het werk aan het Y voor Dïemerdam dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags'4 ure. Vlissingen, 26 October 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. De behandeling der militiewetwij- ziging werd gisteren voortgezet. De heer Hugenholtz verdedigde het amendement om het contingent zeemilitie voorioopig te houden op 600 man en dus niet te verhoogen tot 1000 mari, zooais bij het ontwerp wordt voorgesteld. Spreker zag in die verhooging weder een vooruit- loopen op het ontwerp kustdefensie, waarbij wordt gedacht aan de be zetting der kustforten door de marine. Minister Wentholt nam dit amen dement over. De heer Heisdingen lichtte het amendement toe, om uit dit ontwerp te laten vervallen het instituut der militaire werkers, omdat dit instituut zwaar zal drukken op de arbeiders klasse en een groote categorie per sonen tot minderwaardigen zal stem pelen. De heer Thomson trok een amen dement van gelijke strekking in en bepaalde zich tot ondersteuning van het amendement der sociaal-demo- craiische fractie» Hij herinnerde er o.a. aan, dat het anti-revolutionair beginsel moet medebrengen zich te verzetten tegen het scheppen van ver schillende standen in het leger. De heer Van Vlijmen verklaarde met contingent-uitbreiding tot 23000 man te kunnen medegaan. De heer Duymaer eveneensdeze opperde voorts het denkbeeld, de militaire werkers slechts 8 '/a maand te laten dienen. Daardoor zou men f 131.000, besparen, waarvoor men 300 burger-corveeërs in dienst zal kunnen nemen. Grens- en Kustwacht. De heer A. E. Dudok van Heel heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waaraan wij het vol gende ontleenen 47.) Zoudt ge daar meer waarde aan gehecht hebben dan aan de andere, Ciémence Gij scheen te meenen, dat er zoo weinig mogelijk op mij aan te merken viel, want nooit zijt ge zoo toegevend, zoo beminnelijk voor mij geweest als sedert mijn omgang met De Vergennes 1 vervolgde Ciémence met onverbiddelijke logica. Ik meende, dat gij oprecht waart en zag in uwe manier van handelen niets anders dan de onschul dige voldoening van een jong meisje, dat een begeerenswaardig huwelijk gaat sluiten. Hierover heb ik aileen ie oor deelen. Ciémence sprak mijnheer Fon- soiles levendig, gij vergeet wat gij mevrouw De la Blachère verschul- Er za! wel niemand zijn, eenigszins op de hoogte van onze militaire or ganisatie, die za! durven beweren, dat de toestand, zooais die thans is, waar borgen geeft, dat Nederland bij een oorlog tusschen zijn machtige turen, in staat zal zijn, zijn neutraliteit te doen eerbiediger), wanneer één of beide oorlogvoerende partijen om strategische of andere redenen zouden besluiten tot een tijdelijke occupatie van ons land bij overrompeling. Toch is e.en coup-de-main, zoowel in onze havens als aan de oostgrens het groote gevaar, dat ons bij een oorlog tusschen onze buren, of zelfs reeds voor den aanvang van dien oorlog, bedreigt. Een groot gedeelte der vloten van de ons omringende groote mogend heden zijn steeds gereed om onmid dellijk zee te kiezende afstand die hun oorlogshaven scheidt van onze havens, is geen 12 uur. De voor over rompeling aan onze oostgrens aange wezen Duitsche garnizoenen, verte genwoordigen een vredes-sterkte van ruim 25,000 man van verschillende wapens, hoofdzakelijk ruiterij en voet volk, die onmiddellijk zonder eenige waarschuwende voorbereiding over de grens gezonden kunnen worden. Het thans in behandeling zijnde ontwerp Militiewet laat, bij de overi gens vele voorgestelde verbeteringen wat het leger zelf betreft, dien hache- lijken toestand geheel ongewijzigd. De ondergeteekende had gehoopt, dat van uit de Kamer een stem zou zijn opgegaan, om op dezen gevaar lijken toestand te wijzenwaar dit tot dusver niet het geval is, waagt hij het, om in alle bescheidenheid op dit groote gevaar te wijzen, nu er z. i. nog gelegenheid bestaat deze zoo hoogst belangrijke zaak bij de tegen woordige beraadslagingen te regeien. Het lijkt zeer wel mogelijk om, zonder eenige principieeie wijziging in het tegenwoordig stelsel, een grens- en kustwacht in het leven te roepen, die aan de te stellen eischen zal vol doen. Wannéér men het aantal thans voor gestelde lichtingen van leger en land weer ieder met één vermeerdert, dan zou dit een vermeerdering van het aantal dienstplichtigen beteekenen met bijna 40,000 man. Zonder dus iets te veranderen aan de thans yoorgestelde sterkte en or ganisatie van het leger en de landweer, zouden er ongeveer 40,000 man vrij komen voor een grens- en kustwacht. Op zichzeif brengt verlenging van den diensttijd, met twee lichtingen natuurlijk, geen meerdere geldelijke noch 'persoonlijke iasten mede. Wei zullen er echter eenige oprichtings kosten aan de grens- en kustwacht verbonden zijn. Deze zijn echter gering, vooral in verhouding tot den grooten digd zijt 1 Wat ik aan haar verschuldigd ben? herhaalde het jonge meisje langzaam, terwijl ze den toorn be heetschte, die zich van haar meester maakte. Mevrouw De la Blachère stond op, Waarde Guy, ik laat u mei uwe onhandelbare dochter alleen. Ik was hier gekomen in de hoop haar tot een beter inzicht van den toestand over te halen en haar te doen terug komen op een weigering, die niet anders dan ongunstig voor haar we zen kan. Ik vrees, dat alles nutteloos is, maar ik hoop toch, dat gij haar kondt overtuigen van de overhoopte voordeeien van dit huwelijk, zooals haar nooit meer zuilen aangeboden worden. Nu stond zij op om heen te gaan maar Ciémence, die hevig gebelgd was kwam op dat laatste woord terug. Ik zou wel eens willen weten, riep zij uit, waarom deze gelegenheid zoo onverhoopt voor mij is Ciémence riep mijnheer Fon- solles, half woedend, half ongerust. Mevrouw De la Blachère was reeds waarborg, dien wij er door zullen verkrijgen, dat wij onze mobilisatie, ook bij overrompeling zuüer, kunnen dekken. De totale jaarlijksche lichting wordt dus niet grooter dsn in het ontwerp voorgesteld, aiieen wordt een deel ervan de grens- en kustbewoners ingedeeld, in stede van bij het veldleger, bij de op te richten grens- en kustwacht, terwijl deze mannen na afloop van hun miiitie-dienst'ijd niet bij de landweer overgaan, maar bij de grens- en kustwacht blijven, evenals later eventueel de land- stormpiichiigen. Eerste oefentijd, her halingsoefeningen enz. kunnen 't zelf de zijn als in het leger. Het veldleger en de landweer b'ijven evenwei op gelijke sterkte ais nu, want wat de kust- en grenswacht tot zich trekt, wordt wederom vergoed uit de voorgestelde meerdere-iichtin- gen. Door deze lichting wordt het aantal manschappen per lichting in de compagnie weliswaar iets geringer, maar aangezien dit slechts 6 5 7 man bedraagt, is dat zonder beteekenis. De dislocatie van het veldleger en de landweer za! wei wat gewijzigd moeten worden, echter zeker niet ten nadeele er van o. m. kunnen de kleinere garnizoenen van het leger nabij de grens vervallen. In deze richting ligt ten slotte ook de oplossing van het vraagstuk van het blijvend gedeelte, want in de plaats van de enkeie duizenden mannen, die thans het blijvend ge deelte vormen en die ons geheel ten onrechte in den waan moeten brengen, dat de mobilisatie van ons veldleger gedekt wordt, kunnen nu de 40,000 man kust- en grenswacht komen, waaraan men tevens zou kunnen geyen, ten gebruike bij rivier-over gangen, in stellingen, enz., het kleine 3.7 c.M. sneivuurgeschut der marine, dat toch ongebruikt staatook kunnen hier en daarop de gevaarlijkste punten enkele mitrailleurs gebruikt worden. Pensioengrondslag voor onderwijzers. De minister van binueniandsche zaken heeft G;d. Staten der provin ciën verzocht de aandacht van de gemeentebesturen er op te vestigen, dat door het in werking treden der wet van 23 September 1911, voor het vervolg te rekenen van 26 October 1911, in geval van oyergang van een onderwijzer van het bijzonder naar het opc-nbaar lager onderwijs, be vestiging van den eventueel bij het bijzonder lager onderwijs gegolden hebbenden hoogeren pensioengrond slag behoort plaats te hebben, tenz i de belanghebbende dit niet wenscht en daarvan op de bij de wet be paalde wijze mededeeiing doet. Gewezen onderwijzers bij het bij- aan de deur, Ciémence liep haar na. G$ zult het mij zeggen! Ciémence 1 herhaalde mijnheer Fonsolles op gebiedenden toon. Dat 'hebt gij al begrepenzei mevrouw De la Blachère zachtjes, terwijl ze haar strak aankeek. Toen sloot zij de deur en Ciémence overmand door toorn, dien zij niet meer beproefde te beheerschen, vond zich met haar vader alleen. Uw gedrag gaat alle perken te buitenGij zuü u bij Isabella ver ontschuldigen riep hij hardvochtig uit. Mij verontschuldigen Omdat zij mij naar het hoofd heeft geworpen, dat de dochter mijner moe der onwaardig is om zich met De Vergennes te verbind°n Ik begrijp waarlijk niet, hoe gij verdragen kunt, dat men zoo over eene vrouw spreekt, die uw naam he ft gedragen i Woedend sprong mijnheer Fon solles van zijn stoel e i trad met opgeheven hand naar zijne dochter toe. Zij deed geene poging om hem te ontwijken en keek hem eenigszins wantrouwend vlak in het gelaat. Guy's hand viel terug en als vernie- zonder lager onderwijs, die voor het in werking treden van genoemde wet naar het openbaar lager onderwijs zijn overgegaan en in laatstgenoemde hoedanigheid een lageren grondslag verkregen dan voorheen ais bijzonder lager onderwijzer had gegoiden, kun nen bevestiging van dien grondslag verzoeken. Daartoe behooren zij zich voor 26 April schriftelijk te wenden tot den minister van blnnenlandsche zaken, met bereidverklaring tot aanzuivering van de deswege verschuldigde pen sioensbijdragen. Militaire berichten. Het „Vad." meldt thans dat ko lonel J. H. de Wildf, commandant van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, tegen Februari 1912 den dienst met pensioen za! vetlaten. De kapitein P. J. Munnekrede, van het 10e reg. inf., gedetacheerd ten bu- reele van den chef van den genera- len staf te 's Gravenhage, wordt 1 November van die detacheering ont heven en overgeplaatst bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom. in verband met een Kon. besluit van 11 dezer heeft de minister van oorlog bepaald, dat het militaire hospitaal te Middelburg met ingang van 31 dezer wordt opgeheven en wordt daar een ziekenzaal gevestigd. De zieke militairen, voor zoover hun toesiand vervoer toelaat, zuilen, van 31 dezer af, uit Middelburg naar het mil. hospitaal te Bergen op Zoom v/orden geëvacueerd. Voorts is bepaald dat met ingang van 1 Januari het kledingmagazijn te Ter Neuzen wordt opgeheven. De Hertog van Alva. Op de mededeeiing van „De Her vorming", dat zij nog niet vernam of de Roomsche pers ten onzent het in België geopperde plan van een gedenkteeken voor Alva te Brussel steunt, of met verontwaardiging er tegen opkomt, antwoordt het „Huis gezin" Noch het een, noch het anderwe maken er ons niet druk om. Wil men te Genève een standbeeld voor Calvijn, te Stockholm een voor Gus- stéiaf Adolf oprichten, dan blijven we daarbuiten. Het raakt ons niet. En wie buiten de „Hervorming", de „Protestant" en organen van dat kaliber, zal er zich iets van aantrek ken of men te Brussel Alva al dan niet een standbeeld wil geven? Ernstiger vat „de Tijd" de quaestie op, die uiteenzet waarom zij, ofschoon Alva's trouw aan Koning en Kerk waardeerende, hem geenszins wil be schouwd zien als een held en geloofs verdediger naar het hart der katholie ken, hetzij van nu,hetzij van hunne ge- ioofsgenooten in de 16a eeuw. Waar- tigd zonk hij weer in zijne stoel. Ciémence 1. AchCiemen- ceHoe kunt ge mij toch zoo bedroeven. Uwe moeder was zoo zachtzinnig en teeder In eer. oogenblik verdween de toorn van het jonge meisje. Zij snelde op haar vader toe, omarmde hem en knielde bij hem neer. Lieve, lieve vader, ik zou zoo gaarne op haar lijken en vooral, voor al, in uw leven meetellen, iets voor u zijn Nu vloeiden heefe tranen in stroo men over de handen van mijnheer Fonsolles, die opeens verteederd was. Wist ik dan beter Als gij mij iets gezegd had, als gij mij zachtjes en teeder gewaarschuwd hadt, zooais mijne moeder zou gedaan hebben mijne lieve mama o, ik zou zoo graag geleid worden, ik zou zoo graag hebben, dat men zich met mij bezig hield Ik heb ook volstrekt niets te doen Ais ik mij een beetje met Roger mocht bemoeien en ook een weinig met het huis, dan zou ik dien dollen lust niet hebben om te vergeten, om mij te verstrooien, dan zou het niet gebeurd heid is zegt zij dat Alva bij onze Katholieke voorouders weinig minder gehaat was dan bij de protestanten. Als verontschuldiging van Alva kan zij alleen doen geiden, dat hij, toen hij hier kwam, van ons volk en onzen volksaard weinig afwist. Maar zoowel hij als zijn meester, Philips II, heb ben de zaak van het katholicisme, in plaats van voordeel, ontzaglijke schade toegebracht. „Een en ander zegt voldoende" aiöus concludeert het blad „dat wij het denkbeeld om ter eere van Alva een standbeeld op te richten, te eenen male verwerpelijk, ja van ons Nederlandsch standpunt bespottelijk achten." Scheepsbouw. Gisterennamiddig werd van de werf der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam te water gelaten het stalen schroefstoomschip „Van Cloon", in aanbouw voor de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Dit schip, gebouwd volgens de voorschriften van bureau Veritas, heeft de volgende hoofdafmelingen lengte tusschen de loodlijnen 383' 6"breedte op buitenkant spanten 48'— 6"holte tot bovendek 29'—11 Voorzien van stoomwerktuigen, van het triple exoansie-systeem, van 3150 Ind. pk., za! de „Van Cloon" in be laden toestand een snelheid verkrijgen van 13 Eng. zeemijlen langs de ge meten mijl. Gedurende de laatste week werd aan de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij, na gehouden inschrij ving, waartoe ook verschillende bui- tenlandsche firma's uitgenoodigd wa ren, de bouw opgedragen vaneen dubbeischroef mailschip voor de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en van een schroefstoomschip voor de Java—Australië Lijn voor de Ko ninklijke Paketvaart Mij. Alle deze schepen worden gebouwd voigens de plannen en onder toezicht van den heer M. A. Cornelissen, bu reau voor scheepsbouw te Amsterdam, terwijl de stoomwerktuigen voor deze drie schepen worden vervaardigd door de Nedeilandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmaterieel. Het Amsterdamsehe geval. Zij, die het in dienst houden van gehuwde onderwijzeressen, en andere ambtenaressen bepleiten, wijzen er ook naar aanleiding van de Amsterdamsehe kwestie weer op, dat ook ontslag even goed als het in dienst houden, de Neo-maUbusiaaosche praktijken be vorderen kan. Dit is volkomen juist. Gelijk de gehuwde ambtenares die slechte praktijken volgt om haar verdiensten en daarmee de weelde, waaraan men zich gewend heef*, te kunnen behou- zijn, wat u nu zoo heeft gehinderd i. Kon hij anders dan bewogen zijn i Hij boog zich naar haar toe, kuste haar op het voorhoofd, noemde haar zijne lieve Ciémence. Toen wilde zij in vertrouwen op die eerste welgeslaagde poging, ver der gaan. Och, vader, wij zouden samen zoo gelukkig zijn, als er niemand tusschen ons kwam Hij bekoelde nu een weinig. Zij bemerkte het niet en drong verder aan. Laten wij een beetje meer thuis blijven. Leg mij niet altijd de tegen woordigheid op van mevrouw De la Blachère, die mij verfoeit, geef haar geen gelijk meer tegenover mijLaat ze mij niet meer vernederen Hij maakte zijne handen los en werd koud. Ciémence, gij overdrijft Gij zijt uiterst onrechtvaardig tegen over uwe tante Zij is mijne tante nietZij heeft geen enkelen band tusschen ons wil len erkennen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1