Het Stiefkind. BLOQKEB'S t Donderdag- 26 October Feuilleton. CACAO. DAALDERS No 253 49e Jaargang. 1911 Van week tof week. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-fiduerfentiën op zeer uöerdeeiige wooriuaarden De Italiaansch—Turksche oorlog heeft een vrij normaal verloop. Lang zamerhand krijgen de Italianen de kust van Tripolis feitelijk in hun bezit. Zij blaffen echter wel wat vee! op hunne goedkoope overwinningen en zijn nog lang niet aan het einde. Integendeel zal het zware werk nu wel moeten beginnen, tenzij bijzondere politieke gebeurtenissen aan den loop der za ken eene andere wending mochten geven. Inderdaad verluidt dat wij aan den vooravond van zulke gebeurtenissen staan, die eene geheeie verandering zouden brengen in de onderlinge ver houding der mogendheden. Voor de Turksche politiek zou dat een groote overwinning zijn. De bondgenooten van Italië, Duitschland en Oostenrijk, zijn nog altijd niet weinig geprikkeld, dat zij bij het uitbreken van den oorlog eenvoudig voor een voldongen feit zijn gesteld, zij werden er buiten ge houden, zonder eenige waarschuwing, terwijl Frankrijk, Rusland en ook En geland wèl op de hoogte waren. Trou wens, in de Duitsche en Oostenrijk- sche pers is aan Italië bij herhaling verweten, dat het wel de voordeelen van het drievoudig verbond wil ge nieten, maar als het daartoe kans ziet zijn bondgenooten achter stelt bij an dere mogendheden. Dit kwam reeds sterk uit tijdens de onderhandelingen over de akte van Algeciras, toen de llaliaansche vertegenwoordiger, mar kies Visconti Venosta, ais de ijverigste secondant van Frankrijk tegenover Duitschland optrad. Tripolis lag toen al in 't verschiet. Ditmaal, meent een eer voornaam ste Duitsche bladen, is het spel al te doorzichtig geworden, dan dat wij het nog langer zouden kunnen dulden. Het blad spreekt onomwonden van den oorlog als van een rooftocht, en nu komt het bericht dat Duitschland en Oostenrijk niet ongenegen zouden zijn om Turkije in het Drievoudig verbond op te nemen en desnoods met Italië het bondgenootschap op te zeggen. In Engeland heeft deze tijding groot opzien gewekt, omdat ook onderhan delingen zouden worden gevoerd tus- schen Turkije en de mogendheden der zoogenaamde triple entente Rus land, Frankrijken Engeland. Hei stre ven zou zijn, te geraken tot eene overeenkomst, waardoor de Porte, ofschoon niet openiijk, in die entente zou worden opgenomen. Da drie mo gendheden zouden Turkije dan zijn groncbezit in Europa en Az.ë waar borgen, waarvoor Engeland schade loos gesteld zou worden door con cessies in Mesopotamië en aan de Perzische golf. Engeland zou daardoor een einde maken aan den Dui'schen 46.) Als Fran^oise nog maar geleefd had, misschien dat zij hare stiefdoch ter begrepen en verontschuldigd zou hebbenmaar wat zou mijnheer Fonsolies zeggen en hoe zou Clé- mence, die reeds vernederd was voor haar eigen geweten, de verwijten verdragen Uitgeput van verdriet, berouw en wroeging, sliep zij pas in bij het aanbreken van den dageraad. Het was reeds laat, toen zij door de kamer vrouw gewekt werd, die haar kwam zeggen, dat haar vader naar haar vroeg. Arme Clémence Haar hait begon te kloppen bij de gedachte aan de bekentenis, die zij moest afleggen maar zou een vader niet toegevend zijn Daarenboven had mijnheer Fonsolies zich niets te verwijten invloed te Konstantinopel, teneinde daar zijn eigen invloed voor goed te vestigen. Hoe zonderling een en ander ook moge luiden, schijnt men te Berlijn le vreezen dat dit plan van Engeland zal gelukken. Da Porie houdt twee koorden op haar boog, maar een bondgenootschap met Duitschland en Oostenrijk kan haar bezwaarlijk bij zonder loelachen, wanneer men in aanmerking neemt dat men nog zoo kort geleden Bosnië en Herzegowina aan Oostenrijk moest afstaan. Overigens zitten de Turken alweer leelijk in de klem. De Porte heeft zich tot haren gezant te Londen ge wend, om de Engelsche regeering te verzoeken haar te helpen in den moeilijken toestand waarin zij gebracht is dcor het isolement van hare troe pen te Yemen. De Arabische opstan delingen hebben wel inden aanvang verklaard dat zij Turkije in den oorlog zouden steunen, doch di' schijnt een iist te zijn geweest en het Turksche operatiecorps aldaar is feitelijk om singeld, terwijl de waterbronnen ver- gifiigd zijn. Daar Italië de provian- detring verhindert, is het geheeie corps ten ondeigang gedoemd wan neer er niet spoedig redding komt. Engeland schijnt wel ie willen heipen, op de belofte van Turkije dat het zeer ver gaande concessies zal aanbieden aan de Perzische golt en in het binnenland van Aden. Het intrigeeren, loven en bitden, is dus weer in vollen gang. Om nu nog eens op de Italianen terug te komen, nu deze hun doel meenen bereikt te hebben, wat wij nog zeer i)S!wijte;e.i, hebora zij van den oorlog genoeg, die hunne belangen uitermate schaam en daarom gaan zij van het groote pian zwanger om Turkije den genadeslag toe te brengen, door de blokkeering van de voornaamste Turksche havenplaat- Had hij zich geene rekenschap moe ten geven van hetgeen zou kunnen gebeuren, voordat hij toeliet dat zijne dóchter zoo druk met de Vergenhes werd? Wat er dan ook van zij, Clé mence zeide bij zichzelf, terwijl zij zich haastig aankleedde, dat het spoe dig vergeven zou worden en dat haar vader geen weerstand zou kunnen bieden aan de oprechtheid van haar bekentenissen en haar berouw. Om zich niet te laten wachten, streek zij heur haten glad en deed een witte wollen morgenjapon aan toen ging zij bleek van aandoening en nog niet hersteld van hare slape loosheid aan de deur van Fonsolies kloppen. Wat eene teleurstellingHij was niet alieenDaar zat mevrouw De la Blachère ook, koel en trotsch als altijd, die hem zeker was komen vertéllen, wat er den vorigen dag gebeurd was en die aldus het jonge meisje van de verdienste der open hartigheid beroofde, zoowel als van de vertrouwelijkheid van een gesprek onder vier oogen. Mijnheer Fonsolies was bezorgd en streng, nauwelijks antwoordde hij op Ciémence'sGoe- sen en de bezetting van eenigé eilan den. De Porie heeft naar Chios aivast troepen gezonden en gaat voort met allerlei maatregelen tegen de Italianen. Slechts twee zaken trekken voor heden de bijzondere aandacht. De tweede is de opstand in China. Joen- Sji-Kai, van wien wij in ons vorig opstel -spraken, heeft voor de opdracht om de revolutie te bedwingen in zeer beleefde terman bedankt. Hij lijdt aan verschillende kwaien en nu heeft de regeering hem wel bevolen de aangeboden betrekking te aanvaar den, zoodra hij weer op de been is maar men zal zien dat Joen-Sji-Kai niet beter wordt. O s kent ons. Natuurlijk zit de regeering nu in zak en assche. De geldleening is ook ai mislukt. Het land moet oe beta lingen gestaakt hebben. De opstan delingen hebben zich van vrij wat fondsen meester gemaakt, banken liquideeren er Europeesche handels kringen failleeren. 't Is een eindelooze misère en de opstand breidt zich steeds uit, om weldra de omstreken van Peking te bereiken. Met de Mantsjoe-dynastie schijnt het gedaan te wezen. Maar wat er dan met het reus achtige rijk gebeuren zal, dat weten wij niet. De leiders van den opstand schijnen de bedoeling te hebben om het om te zetten in een of meer re publieken, maar de overgang van het volstrekt onbeperkt gezag tot de republiek is wei wat heel groot. Zou het niet op een verdeeling van den buit kunnen uitloopen Zou China den hohgerigen mogendheden niet als een rijpe vrucht in, den schooi val len Japan maakt koorlsachtige oor- iogsioebereidseien. Amerika stuuri een reusachtige vloot naar de Chi- neesch; wateren. Duitschland doet ook mee en de Chineesche regee ring is over een en ander zeer on gerust. Zij zit tusschen twee vuren en doei nu precies of zij den de- mocratischen kant uit wil. Zij heefi de nationale vergadering bijeen ge roepen, welke Zaterdag is geopend en ir. de troonrede heeft zij ver klaard, dat men wenschte voort te gaan met consul uüoneel te regeeren. Terecht is dit ce verrassendste en tot zekere hoogte de vermakelijkste verzekering genoemd, die men ooit in een troonrede heefi gelezen. Orn Haakon is in de laatste dagen nog wat gevochten, maar de regee- fmgsuoepen gingen maar gauw aan deu haal en schijnen nu maar zoo wal gewonnen spel te geven. Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de be den morgen. Voordat ik tot de reden van mijn bezoek kom, sprak mevrouw De ia Biachère op haar droogsten toon, zal het mij misschien vergund zijn u eene opmerking te maken, Clémence. Het is waarlijk er gerlijk, dat een jong meisje van uw leeftijd om tien uur 's morgens nog niet gekapt of gekleed is. Het vei- wondert mij, dat gij aldus bij uw va der durft binnen te komen. Ciémence's oogen fonkeiden, maar de bewustheid van haar ongelijk boe zemde haar zekere nederigheid in, daarom antwoordde zij tamelijk zacht zinnig Ik ben pas tegen den morgen stond ingeslapen mevrouw. Zoo juist ben ik wakker geworden en ik meen de goed te doen door zonder dralen aan de roepsiem van mijn vader ge hoor te geven. Clémence, sprak mijnheer Fon solies met moeite, ik heb groote spijt van hetgeen gisteren gebeurd is. Na de aanmoediging, die gij mijnheer De Vergennes zoo openlijk gegeven hebt, is uwe weigering onverklaar baar en geeft ze eene weinig vieiende handeling van de wijziging der mi- litiewet. De heer Marchant repliceerende, bestreed nader het regeeringsbeleid en verdedigde de motie om slechts het contingent te verhoogen indien daartegenover anderzijds verlichting van lasten staat. De heer Thomson hield een repliek van een paar uren, waarbij hij de heeren Kuyper en Tydeman verweet ten opzichte van bet volksleger ts zijn gedraaid. Spreker critiseerde scherp des ministers voorstelling, alsof ons volk in deugden van va derlandsliefde bij het Zwitsersche volk achterstaat er. dus niet rijp voor een volksleger zijn zou. Spreker ver heugde zich over des ministers ver zekering, dat hij zooveel mogelijk de verhoudingen in hef leger wi! be vorderen, echter kon z. i. de mi nister op dit gebied reeds meer doen, dan hij doeten in dit verband bracht spreker ter sprake het be kende ingezonden courantenartikel van den heer Van der Breggen, om trent het gebeurde met zijn zoon, tij dens de jongste manoeuvres, om ais zijn oordeel uit te spreken, dat de minister met eer. telegram van deel neming aan dien bedroefden vader meer in den geest van het volk zou gehandeld hebben, dan met de door hem aan de militaire vliegeniers ge zonden telegrammen van gelukwensch met hunne koninklijke onderscheiding. Spreker hield zich overtuigd, dat mi nister Colijns miiitiewet een on nationale wet zal blijken te zijn. De heer Tydeman critiseerde de afbrekende critiek van den heer Thom son en oordeelde een oefentijd van acht en een halve maand eer te kort dan te lang én betoogde, dat de heer Troeistra de beteekenis van kleinere staten onderschat. Minister Colijn merkte op dat hij door het zenden van een telegram aan den heer Van der Breggen zou zijn vooruitgeloopen op het i igesteld onderzoek van de betrekkelijke zaak. De minister van oorlog vervolgde in de gisterenavond voortgezette ver gadering en zeide, dat de regeering 4000 man 4 maanden lang in de kazerne wil houden om de hoofd plaatsen blijvend ie bezetien, zoo noodig een mobilisatie te dekken. Het ontwerp zal waarschijnlijk niet vee! meer kosten aan geraamd was. Hij handhaafde zijn standpunt ten opzichte van het contingent, de eerste oefening, de militaire werkers, den kaderplicht. De minister van binnenlandsche zaken is van oordeel, dat de kritiek er niet in geslaagd is het ontwerp af te maken, noch om er iets beters voor in de plaats te geven. Hij be grijpt niet wat men eigenlijk wil. De minister beantwoordde den heer meening over u, ik beken het met leedwezen. Moet ik denken, dat die weigering slechts het uitvloeisel is der coquetterie, die gij helaas in zoo hooge mate schijnt te bézitten en dat uwe bedoeling is Léon tot echtgenoot te nemen, nadat gij u in zijn wanhoop hebt verheugd Een gloeiende bios overtoog het gelaat van het jonge meisje. la, coquet! riep zij, o.jaa stik kend van verontwaardiging. Nooit heb ik erover gedacht, dat mijnheer De Vergennes mij wenschte te huwen I Mevrouw De la Blachère deed een vaischen schaterlach hooren en mijn heer Fonsolies schudde streng het hoofd. Gij zijt te verstandig, Clémen ce, om niet te weten en te begrijpen, dat wanneer een jonge man zich met een jong meisje bezig houdt met uit sluiting van alle anderen, dit een be wijs is, dat hij aan haar denktook moet gij weten, dat wanneer dat jon ge meisje met zichtbaar welgevallen die bijzondere opmerkzaamheid aan neemt en haar voorkeur toont voor het gezelschap van den jongen man, die ze haar bewijst, dat zulks een Troelstra, waarna de algemeene be schouwingen werden gesloten. De moties-Ter Laar, (speciale be lasting voor inkomens van f 3000 en hooger) en Thomson (bekorting ka- zerneverblijf ais onmisbare voorwaar de voor contingentsverhooging) wer den verworpen respectievelijk met 70 tegen 5 en 52 tegen 22 stemmen. Een voorstel van den heer Rood- huyzen om de vergadering tot Woens dagmorgen lO'/s uur te verdagen, werd met 56 tegen 19 stemmen ver worpen. Daarna werd overgegaan tot ar- tikeisgewijze behandeling van het ontwerp. Art. 1 werd aangenomenhet amendement-De B:aufort c.s. op art. 2 verworpen en het art. onge wijzigd aangenomen. De voorziiter deelde mede, dat de regeering in art. 4 de woorden mi litaire werkers heefi vervangen door administratietroepen. Bij de toelichting van het eerste amendement op art. 4 zeide de heer Ter Laan, dat het tegenover den buitenlandschen vijand volmaakt ge lijk blijft of het contingent wordt verhoogd of niet. En tegen denbin- nenlandschen vijand heeft men niet zoo'n grooten troep noodig. De „Holland" naar Shangaï. Wegens de revolutie in China zal ter bescherming der belangen van de Nederlandsche onderdanen het pant serschip „Holland" van de Neder- iandsch Indische marine voor Shangaï worden gestationeerd. Bij de gisteren plaats gehad heb bende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in district I te 's Gravenhage zijn uitgebracht 5599 geldige stemmen. De volstrekte meer derheid was dus 2800. Uitgebracht werden op mr. E. L. van Emden (anti rev.), die verzocht had op hem geen stemmen uit te brengen, 64 stemmen, op den heer J. H. de Kleer, soc. dem., 2986 en op den heer M. A. D. H. Schalekamp anli rev. 2549 stemmen, zoodat geko zen is de heer J. H. Kleer. In den aanvang van de tweede helft van 1912 zal er een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor ambtenaren der posterijen en telegafie, die wenschen te worden opgeleid voor commies tier posterijen en lele- grafir. Hiervoor worden 15 plaatsen opengesteld, waarvan 1 voor vrouwe lijke candidaten. Winkelsluiting. De tegenstanders van de winkel sluiting te Amsterdam, kwamen gis terenmiddag in groote vergadering bijeen. De voorziiter Duinker betoogde openlijke aanmoediging is. Neen, ik heb aan dat alles niet gedacht. Ik bemoeide mij volstrekt niet met de wijze, waarop mijnheer De Vergennes met anderen omging. Hij amuseerde mij, ik lachte graag, ik beschouwde hem als een goed kameraad en ik was verwonderd en bedroefd, toen hij mij zijne bedoelin gen blootlegde. Andere menschen hebben die kameraadschap anders uitgelegd, sprak mevrouw De ia Blachère. Gij moet wel weten, dat er niemand on der ons is, die niet verwacht, dat gij met Léon De Vergennes zult huwen. Wat mij betrefi, ik twijfel er niet aan. Clémence wendde zich tot haar, met van verontwaardiging schitte rende oogen. Welnu, riep zij uit, als mijne manier van doen u dan zoo voor kwam, waarom hebt ge mij dan niet een waarschuwing gegeven, waar mede gij in andere omstandigheden zoo mild zijt Mevrouw De la Blachère ver bleekte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1