Het Stiefkind. kMP taker ij lil. i Dierendonck. 'KAMER- ementen. JWEHSE. Woensdag 25 Oclober L@i- l'aat 51 ra aanbevelend, Regenjassen ¥oord@eIig fylmen aatsgebrek. OWE MODEBLAD No. 252 49e Ja&rgranv* 191L BINNENLAND, Provincials Staten van Zeeland. O i O 3 VI u» S° Tl Q\ IUWSTË STALEN den. maat geleverd. Waterdicht. m t 27. alle plaatsen van verzekering tegen DVISIE. Brieven ïCTIE. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grooie letters en clichés naar plaatsruimte. Varschijnf dagelijks., uitgezonderd op Zqsi- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. 5»^aaaiteta2BBe^aB« flbonnsments-ftduerfefifiën op woordeelige ooonoaarden Da Haarlemsche Katholiekendag. Gisteren had te Amsterdam de 4e Katholiekendag p'aats van het bisdom Haarlem, waaromtrent wij aan de „N. Z. Cl" het volgende ontleenen Reeds vroeg was rondom de St. Catharinakerk wiens pastoor de Zeereerw. heer L. Stolk, vroeger als zoodanig te Viissingen stond een meer dan gewone drukte merk baar wegens den grooten toeloop van stadgenooten en vreemdelingen voor het bijwonen van de H. Mis, die de doorluchtige kerkvoogd der Haarlem sche dioceeze, Mgr. Gallier zelf ging opdragen als waardigen inzet van dezen Katholiekendag. Te 1 uur begonnen in het Concert gebouw de afdeeiings vergaderingen, drie in getal, waarin behandeld werd de godsdienst in het huisgezin, de godsdienst in het openbare leven, de godsdienst m het sociale leven. Te half vier had in de groote zaal van hetzelfde gebouw de plechtige slotvergadering plaats. Een heerlijke orgelbespeling van den kunstenaar Jos. Verheijen gold als ouverture van deze grootsche samenkomst, waarna alle aanwezigen het „Aan U o Koning der Eeuwen1' aanhieven. Het openingswoord sprak de voor zitter van htt uitvoerend Comité de heer mr. E. van den Bogaeri. Daarna klonk uit aller mond het „Wilhelmus van Nassouwe" en nadat de secretaris van het uitvoerend comité, de heer mr. L. W. Smit, de verschillende conclusiën had voorgelezen welke in de afdeelingsvergaderingen waren aan genomen, hield prof. J. D. J. Aenge- nent, hoogleeraar aan het Groot Se minarie te Warmond de groote rede, het pièce de resistance van den dag. Onmiddellijk op hem volgde Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. A. Cailier, bisschop van Haarlem tot het spreken van een slotwoord. Na het zingen van het lied van den Haarlemschen Katholiekendag ging de vergadering uiteen. Zij die deel namen aan het feestelijk maal in Artis, begaven zich daarheen per extia tram. De Winkelsluiting. De uitspraak van den kantonrechter in het eerste kanton te Amsterdam heeft in het kamp der „ar.tis" groote vreugde verwekt, eene vreugde, waar aan verscheidenen gisterenavond uiting gaven, door het uitsteken van vlaggen. O. a. wapperde het dundoek van de huizen der vier verbonden tegenstanders der verordeningde twee sigarenwinkeliers, den speksla ger en den winkelier in chocolade en suikerwaren in de Amsieistraat, die tezamen hst bolwerk van het verzet vormen. Da sigarenfirma Hil- feyllleiöü. 45.) Een ondragelijke angst bekroop Régis. Welk soort van aandoening had het jonge meisje tot vertrek aange spoord Clémence kon den geheeien nacht niet slapen. Zij onderging de grootste kwelling voor eene rechtschapen ziel, die van zich schuldig te weten aan zaken, waarvoor hare natuur werke lijk afkeer gevoelde ze werd be schuldigd van coquetterie dooi Blanche, die alles gezien,alles begrepen had en in haar verdriet en toorn het middel ge vonden had, haar met eenige korte woorden biltere verwijten te doen. Het bedroefde haar vooral, dat die verwijten verdiend waren, dat ge voelde zij nu. Niet dat zij met opzet gecoquetteerd had, iets wat zoozeer in strijd was met hare manier van ien, wier depothouder in de Raad huisstraat gistermorgen van rechts vervolging ontslagen werd had in verband met die rechterlijke beslis sing aan al hare depothouders daar ter stede last gegeven gisteravond de winkels als van ouds open te hou den. Tegen alle depothouders, ook tegen degene, die van rechtsvervol ging ontslagen werd, heeft de politie 'daarop proces verbaal opgemaakt en een gelijk lot trof anderen winkeliers, die na negen uur open bleven. De houder van een palingwinkel in de Reguiiersbreesiraat werd voor de 25ste maal sedert het inwerking treden der verordening „bekeurd." Toch was het getal nieuwe over tredingen niet zoo groot, als sommi gen schijnen verwacht te hebben. De meeste winkeliers sloten ook giste renavond klokslag negen uur. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedojagers „Wolf" en „Fret" 23 dezer van Colombo vertrokken. Een nieuw theater. Naar het „N. v. d. D." mededeelt, za! Amsterdam het komende jaar een theater rijker zijn. Aan de Wete ringschans, hoek Zieseniskade, za! eerlang een gebouw verrijzen met het front naar het Leidseheplein dat als eerste-rangs-cabaret za! worden geëxploiteerd. Aan de inrichting zal een café worden verbonden met ter ras. Als het gebouw der firma Hirsch 6 Cie. gereed en het tijdelijke hulp gebouw dezer fbma afgebroken is, kan het nieuwe theater veel bijdragen lot de verfraaiing van hei Leidsehe plein en omgeving. Het vrouwenvraagstuk in een onder- wijzersvereeniging. Een kwestie die, voor zoover we weten, onze onderwijzerswereld nog nooit ernstig in beroering gebracht heeft, houdt de gemoederen in de Noorsche onderwijzersvereniging (Norger Laererforening) bezig niet alleen, doch heeft daar reeds scheu ring gebracht, in de laatste algemeene vergadering was nl. de uitbreiding van ha aantal hoofdbestuursleden aan de orde, en wei van 7 tot 11. Nu moesten volgens de statuten onder die 7 hoofdbestuurders minstens 3 onder wijzers en minstens 3 onderwijzeres sen zijnhet 7e lid was lot nog los steeds een onderwijzer. In denzelfden geest stelde nu het hoofdbestuur voor ie bepalen, dat bij uitbreiding tot 11 leden, hierbij minstens 5 onderwijzers en 5 onderwijzeressen moesten zijn. Dit voorstel vond den bijvai van zoo goed als alie onderwijzeressen, doch werd door vete onderwijzers bestreden, die een tegenvooistel deden en ver dedigden om het aantal mannen en doen, zoo stuitend was voor hare oprechtheid, zij was ontwetend, zonder ondervinding geweest, ze had zich aan het genoegen van dat gezelschap overgegeven zonder te denken, dat het hart van een an der kon spreken, al bleef het nare vrij. Toen Léon haar dien avond zijne gevoelens kenbaar maakte in de hoop of liever de zekerheid, dat ze gedeeld werden, was zij als van den donder getroffen; zij had geen oogenblik geaarzeld om die vraag af te wijzen, maar zij leed bitter, dat ze die on willekeurig had uitgelokt. En al vond zij verontschuldigingen in hare ver latenheid, in het gebrek aan raad, aan leiding, in hare volslagen onbe kendheid met de wereld, in de hui selijke onaangenaamheden die haar ertoe gedreven hadden, om afleiding en vergetelheid te zoeken, toch vielen haar nu de schellen van de oogen en begreep zij eenklaps, welk kwaad er kon voortkomen uit die verzotheid op genoegen, die opwinding der ver beelding, die verbeuzeling van het verstand, van den tijd, van alles wat nuUig kon en moest gebruikt worden. vrouwen in het hoofdbestuur in over eenstemming te doe,n zijn met de ver houding van het aantal mannelijke en vrouwelijke leden in de vereeniging. In dat geval zouden er 7 mannelijke en 4 vrouwelijke leden zijn. De strijd, die dus eigenlijk maar over het geslacht van één hoofdbestuurslid ging, was zeer heftig met enkele uitzonderingen verdedigden alle vrouwelijke spreek sters het bestuursvoorstel en de man nelijke het evenredigheidsprincipe. Ook bij de stemming stonden de beide geslachten zoo goed als geheel tegen over elkaar. Het evenredigheidsvoor- s!el werd ten slotte met 191 tegen 94 stemmen aangenomen, na welken uitslag de afgevaardigden van de on- derwijzeiessenafdeeüngen in de drie grootste steden Christïania, Bergen en Trondhjem namens deze afdeelingeri verklaarden zich van da algemeene vereeniging af te scheiden en een af zonderlijke onderwijzeressen vereeni ging te zullen oprichten. De vrouwe lijke leden uit de kleinere steden en het platteland schijnen voorloopig in de algemeeie vereeniging te blijven, waar nu in overeenstemming met het aangenomen voorstel 4 dames en 7 heeren tol hoofdbestuurders werden verkozen. Voor ons, die in de grootste on- derwijzersvereenigingen N. O. G. en B. v. N. O. slechts één, resp. geen dame in het hoofdbestuur hebben lijkt deze strijd al netl zonderling. Vreemd is het ook, dat, voor zoover uit het verslag in Skolebladet blijkt, niemand het idee geopperd heeft de geheele regeling omtrent de ver houding van het aantal mannelijke en vrouwelijke leden te doen verval len in een lancl als Noorwegen, waar de gelijkstelling der beide ge slachten reeds zoover gevorderd is, zouden dan vanzelf wel de meest geschikten onverschillig of het mannen of vrouwen waren op de eerste plaatsen komen. De Zweedsche algemeene onder- wijzersvereeniging (Sverges allmatma foikskolearareforening) telt ruim 12,000 leden. Hierbij neme men in aanmerking dat het aantal inwoners van Zweden ongeveer even groot is als dat van Nederland. („Het Schoolblad".) Ged. Staten stellen aan de Provin ciale Staten voor om nogmaals het ver zoek van aan den gemeenteraad van Middelburg om den aanleg van een ver bindingsweg lusscberi Noordbrabant en Zeeland over den Seheldedam te willen bevorderen in hunne handen te stellen, zulks omdat het onderzoek nog niet is afgeloopen, terwijl bo vendien het invloeien van den nieuw- bedijkten polder benoorden den Sedert enkele weken was haar le vensdoel het genoegen geweest en zij was verplicht te erkennen, dat haar geweten haar zachtjes gewaarschuwd had, dat ze zich nooit had kunnen verbinden voor de zedelijke waarde harer nieuwe vrienden en dat ze we! gevoelde, dat za zich verlaagde met die ijdele, lichtzinnige vertrouwelijk heid. Toen kwam ze eenigszins in op stand tegen haar lot. Waarom was haar vader zoo on verschillig Waarom stookte men haar broertje tegen haar op Waar om weigerde men haar het vervullen der huiselijke plichten, die haar ledi gen tijd in beslag konden nemen Was het niet te verontschuldigen, dat zij buiten dit vreugdelooze huis, de beweging, de afleiding, het leven had gezocht, waaraan Hare jeugd eer.e onweerstaanbare beboette gevoelde Bovendien hadden zelfs haar vader en mevrouw De la Blaci ère, die ge woonlijk zoo kwaadwillig waren, de ze betrekkingen niet aangemoedigd Ja, zij was te verontschuldigen, maar zij was schuldig. Door hare lichtzinnigheid, al was het dan Scheidedam, op 30 September jl., de verwezenlijking van een reeds in grove trekken opgemaakt plan onzeker maakt. Eveneens stellen Ged. Staten voor aan te houden de verzoeken van het bestuur der vereeniging „Koningin Sophie der Nederlanden" te Sluis om subsidie voor eene kantwerkschool en van het hoofdbestuur der Pro vinciale vereeniging „Het Groene Kruis" om een jaariijksche subsidie van f1000 voor de bestrijding der tuberculose in Zeeland. Ged. Staten stellen voor om af wijzend te beschikken op een adres van mr. J. Adriaanse te Middelburg en eenige anderen, om de wegen in Walcheren, waarop tol wordt gehe ven in beheer bij de Provincie over te nernen of wel deze tollen af te koopen, en dit althans, indien het voor alie wegen te bezwarend mocht worden bevonden, te doen ien op zichte van die wegen, welke in be heer en in onderhoud zijn bij den polder Walcheren. Zooals men zich herinneren zal vindt dit verzoek zijn oorzaak in de ingestelde tolheffing voor auto mobielen op de wegen van den pol der Walcheren. Ged. Staten wijzen erop, dat in dien aan het verzoek werd voldaan, dit een aanzienlijk jaarlijksch bedrag aan de Provincie zou kosien en wel, indien alle wegen in Walcheren, waarop lol geheven wordt, door de Provincie in beheer en onderhoud werden overgenomen f 15.186935; indien de Provincie besloot deze tollen at te koopen f 15 9676 voor de wegen waarop door den polder Walcheren tol geheven wordt zou den deze bedragen respectievelijk f 7,116.67 en f 8.551.60 zijn. Ged. Staten wijzen er verder op. dat een dergelijke maatregel niet tot Walcheren zou kunnen beperkt blijven en dat eene afschaffing van de tollen zich billijkerwijze over de gansche Provincie zou moeten uit strekken. Dit zou bij overname van het beheer en het onderhoud f 23.726.10; en bij afkoop der tollen f 23.448.88 per jaar aan de Provincie kosten. Ged. Staten zeggen, dat de Provin ciale geldmiddelen,waarvan reeds zoo veel wordt gevorderd en waarvan, in verband met de plannen van aan leg van tramwegen en de kosten voor waterkeering, in de toekomst niet minder zal worden gevergd, eer.e niet strikt noodzakelijke uitgaaf van gemiddeld f 23.448.88 's jaars niet toelaten. Naar aanleiding van het in hun handen gestelde adres van E. Huyghe- baert te Assebrouck (België) om een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen voor den aanleg van stoom- niet uit behaagzucht, had zij gevoe lens aangemoedigd, welker diepte zij voor zich overdreef en eene smart veroorzaakte, die zij in hare kinder lijke opvatting ontroostbaar achtte. Dat kon zij zich niet vergeven. Met wroeging ging zij net verloop van dien avond na. Wat een pijn lijke, plotselinge verwondering, toen zij Léons woorden begrepen had i Wat eene ontsteltenis, toen hij had laten hooren, dat hare eigen manier van doen, hem sterk had aangemoe digd En toch, ondanks het bitter verdriet, dat zij ondervond, omdat ze hem ongelukkig moest maken, en ondanks de wroeging, die zich van haar meester maakte, had zij geen oogenblik geaarzeld om neen te zeggen. Nu, door het altijd levendiger be rouw, dat zij gevoelde over hetgeen geschied was, vroeg zij zich af, of zij niet op hare weigering terug kon komen. Dit droevige huis veriaten, om zelf een eigen huis te hebben, bemind, verwend worden, vooral vrij zijn, dat scheen wel eene verleide lijke bekoring voor een jong meisje in hare omstandigheden. Ma r het tramwegen van Baarland over Borsele, Goes, Wemeldinge, Ierseke en Krui- ningen naar Hansweert en van het Wolphaartsdijksche veer naar Goes, stellen Ged. Staten voor een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen voor dezen aanleg te verleenen, bedragende één derde der kosten, tot een maximum van f 650.000, vermin derd met de tegen 4 pet. gekapitali seerde waarde der door belangheb benden (gemeenten,polders of derden) te storten bijdragen. Deze bijdragen moeien verzekerd zijn tot een bedrag van f 161.820, te stoiten in ten hoogste twintig jaar iijksche termijnen. Gad. Staten zeggen, dat zij met bijzondere belangstelling hebben ken nis genomen van deze aanvraag en dat zij haar met voile overtuiging en emstigen aandrang in de gunstige overweging der Staten aanbevelen. Een bezwaar hebben Gad. Staten slechts, en dat is, dat in het thans ontworpen plan ook zijn opgenomen de kosten ad f 200.000 voor den bouw van een nieuwe brug over het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge. Zij meenen dat er voor de Provincie geen reden bestaan om bij te dragen in de kosten van eene brug over een Rijkskanaal ter vervanging van een bestaande brug en zij meenen, dat bedoelde f 200.000 van de aanlegkos- ten behoort te worden afgetrokken. In een adres van 30 Augustus ji. deelt de naamlooze vennootschap „Zeeuwsch-Vlaamsche T ramwegmaat- schappij" aan de Provinciale Staten mede, dat overeenstemming is verkre gen lusschen hen die eene tramver binding tusschen Hontenisse en Sel- zaete wenschen.aan t; leggen en de Ijzendijksche stoomtramweg-maat schappij, die verschillende lijnen zou aanleggen o.a. ter verbinding tusschen de voormalige 4e en 5e districten en dat nu door die vennootschap zullen worden aangelegd en geëxploiteerd de lijn Hontenisse tot aan de Belgische grens en de lijnen waardoor aan de i|zendijksche stoomtramweg-maat schappij een renteloos voorschot is toegekend. Ged. Staten stellen voor de in het adres gevraagde wijzigingen in de besluiten waarbij concessie en rente loos voorschot voor genoemde lijnen werd verleend, aan te brengen, doch vooralsnog afwijzend te beschikken op het verzoek iot verhooging van het vastgestelde maximum voor het renteloos voorschot. Het voorgestelde maximum is thans 1690.000adressante vraagt het ie brengen op f702,967. Ged. Staten stellen voor om ten behoeve van land- en tuinbouw win- tercursussen in Zeeland uit de Pro vinciale fondsen, voor den cursus 1911/12 een subsidie ad f0,25 toe was ook maar een oogenblik. Iets machtigs kwam er in haar op tegen het denkbeeld van een huwelijk zon der achting en zonder liefde en voor Léon kon ze, dat wist ze, geen ander gevoel hebben, dan dat voor een prettigen, aangenamen makker. Hoe vreemd was dat Zij had nooit aan het huwelijk gedacht, dan in eene verwijderde toekomst en ze had zich geen persoonlijke ideaal gevormd van dengene, met wien ze zou sa menleven. Het was eerder het gevoel dan het verstand, dat haar voor Léon de Vergennes terug deed wijken. Wat verlangde zij dan, dat hem ontbrak Zedelijke waarde, een manmoediger hart, een waardiger manier van op treden, geestkracht genoeg, om haar te ondersteunen, genoeg adel van ka rakter, om" het leven als een piiehi te beschouwen en niet als een teest. Zou ze haar vader verteilen, wat er gebeurd was? Ja, zeker, dat moest wel, hoewel dat vertrouwen haar moeite kostieAch wat missen de ktnderen hunne moeder toch 1 (Wordt vervolg i.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1