nmantels, Het Stiefkind. vMES- 24 October Dinsdag feuilleton» WAL- STRAAT 34. Housen, 'WERK. >r C. G. Baert. maten es kleuren. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND, fihonnsmenfs-flduerfenfiën op zeer uoordeeiigs woorutaarden BURG. tderen. as, gegarandeerd. ONTVANGEN (ding BLOUSES, OKKEN, laatste vocdeelige prijzen, foiré en Laken te keuze in Dames» tezelaars nieuwste tijde en Fluweel, egoederen, cie be- Jongensschool- 'oor St. Nicolaas |sorteering Dames- pevelend, ÏEZ. MOTKÊ. E5. oeimiddeB groei en verwijderi ent per Flesch. 4 naar maat. No 251 49e Jaargang-. 1911 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdc- advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. ■0g8SS&»S«SS5HSB«£SHB8U£KSaBe! Militiewet Door de heeren De Beaufort, Van Vlijmen, Elard en Thomson is op enkele artikelen een amendement inge diend, waarvan de strekking is om niet-Nederianders, tot een andere nationaliteit bihoorende, uit de militie verwijderd !e houden. Nederlanders, die hunne nationaliteit verloren heb ben, maar niet in het bezit van een andere nationaliteit, zijn, z.g. „Heimat- lose", worden er niet door uitgesloten, Middenstandsbond en ontwerp Tariefwet. De Leo-vereeniging, R. K. vereeni- ging van den handeldrijvenden en den industrieelen Middenstand te Utrecht, heeft meldt „het Centr." mei algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De Leo-vereeniging, enz. gehoord de besprekingen over de vergadering van den Middenstandsbond van 16 October 1.1. ter z-.ke van het onlwerp- tariefwetblijft de beoordeeling van dat ontwerp-wet door die vergadering een daad achten, strijdig met den aard van dien bond en met zijne statuten zelfs, gelijk ook zijn hoofd bestuur getuigdebetreurt het ten ernstigste, dat de vertegenwoordigde KatholiekeMiddenstandsvereenigingen welke die daad aldus beschouwden, daarom werden gehekeld en zelfs beleedigd, niet slechts als vereenigiog, maar ook ais Katholiekenbeslui: met kracht te zorgen, ook in hel belang van den Middenstandsbond zelver., dat Katholieke Christelijke vereenigingen niet meer in 2uike bondsvergaderingen aan dergelijke bejegingen blootstaan en ook niet meer middellijk tot zulke tegenstrij dige daden medewerkenverzoekt het bestuur van den Uirechtschen Diocesanen Hanzebond een overeen- komst'ge verklaring af te leggen en zich met de besturen van de andere diocesane Hanzebonden te verstaan om aan dat besluit kracht van uit voering te geven. Spoorwegdirectie en polderbelangen. U.t Zeeland schrijft men aan de „N. R. Ct." Men hoort te Rilland Bath en te Krabbendijke met groote ontevreden beid, vooral door de betrokken pol- derbesiuren, grondeigenaars en pach ters, spreken over een maatregel, door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen genomen met be trekking tot de depo's van scbutbalken bij de doorsnijdingen van de binnen dijken van den Stroodorpepoldee, een kleine polder van 42 H.A. onder de gemeente Krabbendijke, en dat mei recht. 44.) Zij was meer waard dan dit, sprak hij bij zichzelf. En hij trachtte zich wijs te maken, dat het gevoel van spijt en verdriet, dat hem drukte, geheel belangloos was, dat hij alleen betreurde, dat een zeer verstandig, jong meisje, met een liefderijk hart, op het punt stond hare toekomst aan zulke banden te leggen en zoovele verhevene en schitte rende eigenschappen te laten braak liggen. Nooit was.Léon de Vergennes hem onbeduidender, lichtzinniger, laat ons het woord gebruiken, dommer voorgekomen dan hedenavond juist Hij ergerde zich over de vroolijk held, dia zulke meesial zoutelooze aardigheden bij Cfémence teweeg brachten. Misschien trad hij in zijne strengheid te weinig in de plaats dier onderdrukte en verslikte jeugd, die Da zeedijk van dezen polder heeft door den storm van 30 September veel geleden. De kruin is op sommige plaatsen over een lengte van ongeveer 4300 meier en ter hoogte van 1 meter weggeslagen. Er wordt met kracht gewerkt, om den dijk ie her stellen toch levert deze polder nog steeds gevaar op. Bij Noordelijken of Noordwes'elijken storm en hcogen vloed overstroomt deze polder zeker. Ook na de herstelling van den dijk zal dit nog den geheelen winter een gevaarlijk punt blijven. Nu zijn er in den dijk tusschen den Stroodorpepolder en den Reigersberg- schen polder en ook in dien jusschen den Stroodorpepolder en den Oost polder ten behoeve van den spoorweg doorsnijdingen gemaakt. Bij die door snijdingen zijn depots voor schutbal- en aangebracht. Als die schutbaiken tijdig worden gebracht in de daarvoor gemaakte sleuven, zai het bij een overstrooming van den Stroodorpepolder mogelijk zijn, de ramp fe beperken tot een op pervlakte van 42 H.A., en de groote Reigeisbergsche polder met het dorp Rriiand, de Oostpolder, de Nieuw- Krabbendijkepolder met het dorp Krabbendijde kunnen beschermd wor den. De Staatsspoorweg heeft echter nu maatregelen getioften, die het spoedige inbrengen van de schutbaiken in die doorsnijdingen zeer bemoeilijken, door die balken te verbinden met een ket ting, gesloten met een slot, waarvan de beide sleutels op het station Krab bendijke gedeponeerd zijn, dat onge veer 20 minuten gaans van de plaats is verwijderd, en haar ambtenaren en beambten op te dragen, streng de hand te houden aan üe beschikking van den minister van binnenlandsche za ken, van het jaar 1867, inzake het openen en dichten van de doorsnij dingen. De toepassing van deze, steeds ge heel in h :t vergeetboek geraakte, voor- schritten is onmogelijk, zoodal die aan ook nog nimmer gevorderd is. Bij een eveniueele doorbraak van de dijken zouden duizenden H.A. vruchtbaar bouwland met belangrijke dorpen reeds lang zijn ondergeloopcn voor men die schulbalken, indien men deze voorschriften moet opvolgen, kon inbrengenbeide keeren, 12 Maart 1906 en 30 September 1911, dat dit noodig geweest zou zijn, was ook alle telegrafische verbinding verbroken. De verontwaardiging over deze maatregelen, door den Staatsspoorweg genomen, juist ten aanzien van de doorsnijding van twee binnendijken van een kleinen polder, waarvan de zeedijk thans heel zwak staat, is groot. Stellig zijn er groote belangen be irokken bij een ongestoord verkeer over de Zeeuwsche lijn, met haar be- behoefte had zich uit te storten en bij gebrek aan edeler bezigheid, zich in nietigheden verkwiste. De avond was prachtig, schoon ijzig koud, toen men van tafel op stond. Duizenden sterren verhelder den de donkere lucht en de bijna volle maan verlichtte op ideale wijze het terras met pijlers, waarop het kasteel leunde. De jonge meisjes ver klaarden, dat die heerlijke maneschijn onweerstaanbaar was. Ondanks de tegenwerpingen der ouders deden zij mantels om, ze zetten kleurige capu chons op en gingen verrukt en vroo lijker dan ooit, uit. Het aanschouwen van een schoo- nen avond maakt echter een vreed- zamen, plechtigen indruk, die lang zamerhand de luidruchtige opge wektheid verjaagt en zeifs invloed heeft op naturen, die volstrekt niet poëtisch zijn aangelegd. De avond was zoo heider, dat men de rijp op de boomen zag schitteren. De schaduw van het kasteel, de oude onregelmatige paviljoen, weerkaatste zich op den grond in grillige lijnen en zonderlinge vormen en verder tcekendea zich de paden van den TELEFOONMÜMMEB 10. langrijke internationale vei binding, maar daaraan mogen toch niet ruim 1500 H.A. vruchtbaar land en twee dorpen opgeofferd worden, als door het nemen van. tijdige maatregelen een ramp kan beperkt worden tot een oppervlakte van 42 H.A. Tegen de doorsnijding van bedeelde dijken is indertijd krschtig geprotes- ieerd. He! vorige geslacht heeft terecht ingezien, dat als de dijken van de twee kleine polders (S'.roc-dorpe en Oost), die te klein zijn om krachtige zeedijken te kunnen maken en te on derhouden, mochten bezwijken, bij de doorsnijding van de binnendijken de ramp niet te overzien zou zijn. De maatregel, door de Maatschappij tot Expbitatie van Siaatsspoorwegen genomen met betrekking tot twee pun ter, waarop thar.s veler aandacht ge vestigd is (bij andere depóts van schut baiken ontoreken keiting en slot, en daarvoor wordt niet de naleving van uit het stof opgedolven voorschriften geëischi) zal misschien wel aanleiding geven, dat er betere toestanden ont- staan. De Militiewet van 1911. Door het geven van dezen titel aan haar artikel geeft de „N. R. Ct." uiting aan hare hoop, dat de thans in de Tweede Kamer behandeld wor dende wet nog dit jaar zal kunnen afgekondigd worden. Dat zij daarom nog geen ongewij zigde aanneming wenscht, werd in vroegere artikelen betoogd. Maar wèl wenscht zij ten slotte de aanneming omdat daardoor wordt tegemoetge komen aan het streven om den dienst plicht meer algeroe-.u te maken,' door contingentuitbreiding zonder leger-uitbreiüing. Dit streven is niet militairistisch, maai veeleer een ethisch beginsel,waartegen het vruch teloos mag heeten den strijd aan te binden. De pogingen om ae geoefendheid van het leger te verhoogen, zullen wellicht si uiten cp bezwaren in de doorvoering. Het blad is van oor deel, dat ook in dezen in ons land een achterstal d valt goed te maken. Militaire vliegers. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." schrijftMinister Colijn, enthousiast over de praeslaties tijdens de manoeuvres en met groote plannen voor de naaste toekomst, is al vast begonnen met de fiaantieele regeling van de positie der militaire vliegers. Hij, die als militair viieger een verbintenis aangaat, krijgt direct en v.rvolgens na 1 en 2 jaar dienst telkens f 150. Bovendien behalve tractement en verdere vergoedingen f 25 voor iederen dag, dat hij voor vliegdiensten onder de wapenen is. Voor eiken dag, dat hij gedurende tuin geheel wit af tegen de onder deelen van het huis, die in blauw achtig licht gehuld schenen. Er vormden zich nu groepjes, die snel heen en weer liepen, wegens de koude, de vensters van een salon en van de eetzaal wierpen helder licht over de wandelaars. Régis, die de eenzaamheid zocht, bevond zich nu op het uiteinde van het terras en daar, half verborgen door een boschje laurieren, kon hij de bewegingen der wandelaars volgen. Hij onderscheidde duidelijk den rooden mantel van Clémence en toen zij naderde zonder hem te zien, be speurde hij, zoo licht was het buiten, dat heur haren een weinig verward waren onder den donzen rand van haar capuchon. Dadelijk was zi, door een talrijke groep omringd, nu was het groepje ui eengestoven en zij bevond zich alleen met Léon de Vergennes. Het hart van Regis begon hevig te klopperi en hij werd boos op zich zeif. Wat ging hem eigenlijk het lot van dat kind aan Erkende hij dan hare gebreken niet, oordeelde hij haar dan niet met de helderziendheid van dat tijdvak voor Rijksbeslemming een vliegmachine beschikbaar heeft, krijgt f50. De minister, rekening houdende nut het belang, aan de goede diensten van den oppasser mecanicien ver bonden, geeft hem (ook gedurende zijn proeftijd) boven zijn soltij tl toelage wanneer hij biunenslanciswerk- zaam is en f2,50 buiienslands. Voor eiken nacht dat hij in zijn eigen logies moet voorzien krijgt hij 25 cis. toelage. Naar wij vernemen, heeft de minister de gunstige beschik- k ng gemaakt deze regeling terugwer kende kracht te geven tot 1 Septem ber j.l. Zondagsrust op de spoorwegen. Naar de „N. R. Ct." meldt, zal op alle lijnen der H. IJ, S. M. de eerst volgende Zondagen een bijzondere censrcle worden gehouden op het aantal reizigers, dat met de verschil lende treinen wordt vervoerd. Deze maatregel wordt genomen om met juistheid te kunnen nagaan of meer treinen dan tot nu toe het geval was, des Zondags kunnen opgeheven worden. De ..Zwaluw" Het gouvernementsstoomschip „Zwa luw" is Vrijdag te Sabang aange komen. Alles was wel aan boord. De Nieuwe Kerk te Amsterdam. Eenigen tijd geleden werd door een commissie, een circulaire ver spreid om gelden bijeen te brengen, ten einde in staat te zijn over te gaan tot de restauratie van den westelijken gevel van de Nieuwe Kerk te Am sterdam. Een gedeelte der kosten was door beschikbare middelen ge dekt, doch er ontbraken nog ongeveer f 30.000. Wij vernemen thans, dat ook dit bedrag nagenoeg bijeen is. In verband hiermede is kort geleden een aanvang gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden om tot de bedoelde restauratie over te gaan. waarvan de bedoeling is den wesle- lijken gevel zijn oorspronkelijke vor men te doen hergeven. Zooals men weet, berust de leiding bfj den heer C. B. Posthumus Meyjes, den a chitect van de kerkgebouwen der Ned. Her vormde Gemeente. De sobriëtasbioem. Naar de „Resb." verneemt, was de totale opbrengst van den bloemenver koop voor het dr. Ariënsfonds, f49.963. Een nagekomen gift heeft de f 50.000 juist vol gemaakt. In de Donderdag te Ermelo gehouden vergadering van de „Ver- eeniging tot bevordering van Geref. Ziekenverzorging in Nederland", is, een volkomen vrij hart Ais hij zich met haar had beziggehouden, als hij gedacht had, dat men hare gaven had kunnen ontwikkelen door naar ver heven denkbeelden voor te houden en aan hare toewijding edel voedsel te geven, en haar voor de verhevene zending eener Christin te bereiden, als hij dat alles had overwogen, was het dan niet volkomen belangeloos, voor haar, uitsluitend voor haar? En toch maakte zich een zonder linge smart van hein meesier, als hij da! schoone paar beschouwde dat nu eens ver van hem was, aan weer dichtbij en waarvan hij trachtte te hopen, dat zij niet aan de toekomst dachten, dat Clémence zoo maar niet onder dien plechtigen hemel en bij die bijna godsdienstige kalmte, haar leven aan een man, die harer on waardig was, zou verpanden Léon naderi het jonge meisje, ver traagt onwillekeurig zijn tred, buigt zich naar haar toe, spreekt zachter En Régis verbergt zijn ontsteld ge laat in zijne handen. Toen hij weer opkeek, liep Clé mence haastig op het huis toe en Léon stormde den trap van hef terras naar de „Ned." meldt, beslotena. te Ermelo een ziekenhuisje te bouwen voor 20 patiënten, dat ook dienst moet doen als rusthuis voor verpleeg sters b. een ziekenhuis opleiding- school voor verpleegsters te bouwen. Een commissie van deskundigen zal benoemd worden, om te onder zoeken, of Hoogeveen de voor- 1 opig aangewezen plaats voldoet aan de te stellen eischen in verband met opleiding, enz. c. Een leening voor een en ander aan te gaan van f 100,000. Het reisplan van Hr. Ms. pantser- dekschip „Gelderland", dat onder be vel van den kapt. ter zee j. Albar- da, 21 dezer van Nieuwediap is verirokken, luidt ais vo'gtaankomst Algiers 31 Oct.vertrek 6 Novem ber aankomst Villefranche 14 Njv. vertrek 20 Nov.aankomst Port Ma tton 25 Nov.vertrek 30 Nov.aan komst Gibraltar 4 Dec. vertrek 9 Dec.; aankomst Tanger9 Dec.ver trek 14 Dec.; aankomst Nieuwediep 21 December. Woensdag 1 November wordt in een der zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling ge opend van het werk van Johan Braa- kensiek. Zulks ter gelegenheid van het zilveren jubileum dat Braakensiek dien dag vier! als teekenaar van „De Amsterdammer". Een Rembrandt ontdekt De Berlijnsche correspondent van de„N. Ct." meld', dat een Rembrandt ontdekt is, ineen bediendenkamerop het pileis Fredensborg bij Kopenha gen. De directeur van het Deensche Rijksmuseum heeft het doek gekocht, dat uit het jaar 1630 dagteekent er. een ouden man voorstelt met roode baret op het hoofd het schilderij is nooit gerestaureerd. Het Haagsche Bosch. Het Staaisboschbehear gaat met het opruimingswerk in het Haagsche boseh voort. Achtereenvolgens zijn de Hoofdlaan, de Leidsche weg, de Boorlaan, de Jacoöalaan, de Laan van Nieuw Oost-Indië, enz. weer geheel voor het verkeer vrijgekomen. Natuurlijk liggen op de voetpaden nog groote hoeveelheden stammen en zal het ruimingswerk daarvan nog zeer geruimen tijd vorderen. Hoewel thans een negentigtal arbei ders werkzaam zijn, vordert het ruimen van de stammen, die meestal verscheiden duizenden kilogrammen wegen, veel tijd en niet minder het rooien van de enorme siameinden en wortclmassa's. Het boscit wordt da gelijks door vele honderden bezocht, die de verwoesting en het oprui mingswerk gadeslaan en zien, hoe af en verdween in de schaduw der boschjes. Wat was er gebeurd? Had hij ge sproken Ondervond zij nu de plot selinge schuchterheid der gelukkige liefde en hij minder opvlakkig dan Régis, voelde hij behoefte om de overmaat van zijn geluk voor onver schillige toeschouwers te verbergen De jonge officier wachtte nog eeni- ge oogenblikken zonder de scherpe woedende koude te gevoelen die de wandelaars nu naar binnen dreef. Toen hij zijne zelfbeheersching terug meende ie hebben en de kracht om zijne indrukken en zijne smart te verbergen, trad ook hij weer in het salon. Léon was er reeds, een weinig bleek, maar in zenuwachtig druk ge sprek met zijne vrienden, Régis' oogen zochten Clémence. Eene ware teleurstelling, zeide Jeanne tegen hem, terwijl ze slecht hare ontroering ontveinsde. Clémence Fonsolies is plotseling ongesteld ge worden en heeft haren vader moeten vragen om naar huis te gaan.Mis schien heeft de koude haar bevan» gen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1