Het Stiefkind. Donderdag 19 October Gemeentebestuur» Han week tof week. Feuilleton, Kamervat? Koophandef $0,247 Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op 2on~ en Feestdagen, ij TELEFOONNUMMER io. ftbonnements-Aduerfentign op zeer uoordeeiige voorwaarden BI N NE N L AND. 49e Jaargang. 1911, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Viissingen brengt (er kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 25 zoo noodig od 26 Octo ber a.s. van het fori PAMPUS, Zuider zee, schietoefeningen zulien worden gehouden dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van den voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure. Viissingen, 18 October 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De opening van het Turksche par lement te Konsianiinopel is, onder de gegeven omstandigheden, natuurlijk ais een zaak van beteekenis te be schouwen. Het is nu officieel gecon stateerd, dat de regeering van Turkije de bemiddeling der groote mogend heden heeft ingeroepen, om onder voorwaarden die in overeenstemming zijn zoowel met het recht als met de waardigheid van Italië, een einde te maken aan den oorlog. De rede van den grootvizier was overigens een vrij slappe en tamme rede, die naar buiten niet veel indruk za! maken. Intusschen kwamen uit Tripolis ge ruchten van een heftig gevecht bijGar- garesj, in de nabijheid der hoofdstad ge'egen. Volgens die geruchten zou den de Italianen daar slechts mct moeite en ten koste van groote ver heien een aanvai hebben afgeslagen. !n Lybrië moeten 20000 man gereed staan otn te trachten Tripolis te be reiken en stammen uit Egypte zijn reeds tot in de nabijheid van Benghasi opgemerkt. Stellig is hei, dat in Egypte groote verbittering tegen de I alianen heerscht. Agenten der Jong Turken organiseeren betoogingen en zij wor den ijvtrig gesteund door de pers. 1» geheel Egypte worden inzamelingen voor de Turken gehouden en de Mo hammedanen blazen goed in de bus Ook hebben hier en daar botsingen tusschen Egyptenaren en Italianen plaats gehad, waaruit blijkt dat de algemeene volkshaat zich tegen Italië keert. De bladen bevatten heftige ar tikelen en prediken boycot tegen all i itaiiaansche waren. Zij pubïiceeren lijsten met de nemen van kooplieden die geboycot moeten worden. De Itaiiaansche kolonie te Alexan- drië heeft tegen dat optreden een pro test laten indienen bij de Egyptische regeering door den diploraaiieken ver tegenwoordiger van Italië en de Egyp tische regeering heeft een blad, dat 40.) Ik geloof inderdaad, sprak Ré- gis uiterst kalm, dat het billijk is, om geene rekening ie houden met de gevoelens eener dienstbode, die iedereen als onbeschaamd en onver- dragelijk kent. Zij stookt Roger tegen zijne zuster op In de omstandig heden, waarin deze thuis verkeert, is het natuurlijk genoeg, dat zij zich bij dengene 'beklaagt, die haar natuur lijke beschermer moest zijn. Haar beschermer En tegen wie, tegen wat? vroeg mevrouw De la Blachère, zichtbaar geërgerd. Tegen de onbeschoftheid eener dienstbode en legen de brutaliteit van een slecht opgevoeden knaap, ant woordde Régis onverstoorbaar kalm. En wat de antwoorden van juffrouw Fonsolles betreft, die u hinderen, zult gij toegeven, dat men slechts op de scherpste artikelen bevatte, verbo den om verder te verschijnenwat misschien wel gedaan is om den schijn op te houden, daar de andere bladen met den anti-ltaliaanschen veldtocht voortgaan. Da Egyptische regeering schijnt voornemens te wezen het door trekken van een Turksch leger door Egypte naar Tripolis niet toe te staan maar de Turksche soldaten, die de van Egypte naar Klein-Azië trekkende karavanen begeleiden, iaat men on gemoeid. En wat nu de tusschenkomst der mogendheden betreft, een der voor naamste Fransche bladen verzekert dat de vriendschappelijke besprekin gen over den vrede reeds begonnen zijnmaar te Rome ziet men er nog niet veel heil in of wil dat niet zien, daar men er op staat dat Turkije de feiten zal erkennen, maar wel inziet dat daarvoor het succes van den veld tocht tot dusver te onbeduidend is. Volgens de jongste berichten over de stemming in Konstantinopel zou de Porte geneigd zijn om over vrede te onderhandelen op dezen grondslag Italië zou de politieke en godsdien stige souvereiniteit des Sultans in Tripoli en Barka mottm erkennen, Turkije zou zijnerzijds de Itaiiaansche belangen in beide gewesten erkennen. Mocht deze lezing eenigszins juist zijn, dan is er vooralsnog weinig reden om veel van de bemiddelings pogingen te verwachten. In China, waar vele en groote ge beurtenissen moeten voorvallen, gaai alles even geheimzmnig toe. Overal hebben troepenbewegingen plaats, die groote onrust veroorzaken en overal is een run op de Chineesche banken. Haukon schijnt het brandpunt van den opstand te wezen en men wil dat de regeering een bombardement van dit brandpunt van revolutie in den zin heeft. Voorts is de verbannen onderkoning van Peking, Yoen-Tsi- Kai, teruggeroepen en deze is als onderkoning aan het brandpunt ge zonden. Het is voor de regeering te hopen dat deze man de opdracht zal aanyaarder, want zijne verbanning heeft alom groote verbittering gewekt, zoo zelfs dat de troepen in de buun van Peking niets meer gevoelen voor de dynastie en het de vraag zai wezen ot zij er voor zuilen willen vechten. De revolutionnairen verzekeren dat zij op het grootste deel van het leger kunnen staat maken en het is inder daad verrassend, hoevele troepen naar hen overloopen. Ztj zijn er zelfs in geslaagd eene geldhening te siuiten, vermoedelijk bij buiten China geves tigde kooplieden, die borg wilden blijven toen men geld trachtt; op te nemen bij Londensche enNewYork- sche bankiers. een aanval zoo snedig antwoordt, en als ze zich prikkelbaar of stekelig toont, wat ik niet ontken, dan is zij gewoonlijk uitgedaagd door eene on aangename zinspeling of eene strenge houding. Mevrouw De la Blachère bleef een oogenblik sprakeloos. Bedoelt ge mij, Régis? Ik ben niet persoonlijk, lieve moedermaar gij zult wel toestem men, dat juffrouw Fonsolles niet juist verwend wordt door de liefde en welwillendheid harer omgeving. Zij zou zeer volmaakt moeten zijn, als zij op hare beurt geene onver zettelijke en zelfs aanvallende hou ding aannam. Ik beken, dat ik haar niet uit kan staan, zei mevrouw De la Bla chère heftig. Ik kan de afkomst ha rer moeder niet vergeten, ik kan haar niet als mijns gelijke beschou wen en als ik bedenk, dat Guy met zijn tortuin en zijne betrekkingen zelfs hier vele jaren van zijn ieven heeft doorgebracht, van terzijde aangezien terwille zijner vrouw, dan kan ik niet anders dan de dochter dier vrouw haten. Van de troepenmacht der opstan delingen in Portugal hoort men vrij slechte noten kraken. Ze moet ge slonken zijn iot 450 man, niet eens allen gewapend en daarmede verovert men geen koninkrijk. Andere berich ten zijn niet zoo buitengewoon on gunstig, maar in elk geval van dien aard, dat de Portugeesche republiek voorloopig weinig gevaar schijnt te loopen en vo'gens het gevoelen der radicale republikeinenen zou dit ge vaar nog vrij wat minder beteekenen wanneer de regeering tegenover de opstandige monarchisten wat minder slap optrad. De monarchisten trekken zich langzamerhand op Spaansch grondgebied terug, waar het natuurlijk onmogelijk is, hen te achtervolgen. Op de grensgebergten waait nog de oude koningsvlag en het blijft zon derling dat Spanje al deze dingen niet bel ifwant daarvoor begunstigt het op een zeer in 'i oog loopende wijze de monarchistische beweging. Ofschoon de Fransch—Duitsche overeenkomst geheim moet biijyen, verluidt dat daarin de bevoegdheid aan Frankrijk wordt gegeven zijn protectoraat over Marokko af te kon digen, zoodra de mogendheden die mede-onderteekenaren zijn van het tractaat van Aigeciras, hare goed keuring zullen hebben verleend aan het Fransch-Duitsch akkoord, welke goedkeuring tegelijkertijd door beide landen zal worden verzocht. Op politiek terrein zal Frankrijk voortaan van den kant van Duitsch- land geen enkele moeilijkheid meer ondervinden, in zijn samenwerking met een sultan voor wien hel dan de'cenige gids en raadgever z il zij n, teiwiji het de taak op zich neemt om voor de orde en de veiligheid in het groote rijk te waken, waarin de Fran- schen, hei moet erkend worden, meesiers zijn. Op economisch terrein heeft Frank rijk door Duitschland het beginsel doen aanvaarden van het behoud door den Marokkaanschen staat, eener on veranderde autoriteit over de taak der openbare diensten. Wat da han delsvrijheid aangaat, deze zai in Marokko gehandhaafd blijven, voor alle naties, zonder ongelijkheid van den eenen of bevoordeeiing van den anderen kant. En wat de compensaties betreft, deze zulien toch waarschijnlijk be staan in een ruiling van grondgebied, met het voordeel aan de zijde van Duitschland, Frankrijk zou aan Duitschland een deel afstaan van het Congoleesche grondgebied, dat grenst aan de Kameroen-kol mie, met een toegangsweg tot de Congo-rivier of tot de Oewangi. Van zijn kant zou Duitschland aan Frankrijk het Het kwam zelden voor, dat me vrouw De Ia Blachère die aan hevi- gen hartstocht eene groote zelf beheer- sching paard?, zich zoover vergat om gevoelens uit te drukken, die zij zich zelf niet gaarne wilde bekennen. Zij moest wel bijzonder hevig bewogen zijn. Régis keek haat verwonderd en pijnlijk getroffm aan. Ik zie u zoo gaarne rechtvaardig en goed lieve mama, sprak hij zacht zinnig. Meent gij niet, dat ge wat veel toegeeft aan familietrots, waaraan wij allen een weinig mank gaan Maatschappelijk gesproken is zij ais dochter haars vader op gelijken voet met ons en daarenboven stempelen hare schitterende opvoeding en on- ber.spelijke manieren haar niet tot eene van ons? De lippen van mevrouw De la Blachère beefden. Gij zijt een goed advocaat, Régis sprak zij zich dwingend tol een glim lach. Het komt mij voor, dat zij u niet meer dan afkeer en kwaadwillig heid heeft ingeDoezemd, en waarlijk moet ik mij afvragen tot hoever uwe vrijzinnige denkbeelden van gelijkheid noordelijk gedeelte van Kameroen afstaan, welk gebied, wegens zijn vorm, bij de aardrijkskundigen be kend is alsde eendensnavel. In Marokko zelf hebben de Span jaarden weer eens lekker gevochten met de inboorlingen en zijn zelf ver plicht toe te geven dat zij 250 doo- den en gewonden hebben. Het blijkt voortdurend van weerskanten een aanvallend optreden; doch wij twij felen niet of de Franschen zullen er een einde aan maken, wanneer ten slotte de Duitsche zaken voor goed geregeld zullen wezen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren aangevangen de behandeling tol wij ziging der Militiewet onder meerbe- oogende, uitbreiding van het contin gent van 17500 tat 23000 man, in korting van den diensttijd van 8 tot 6 jaren, opkomst van de lichting in twen ploegen met 8l/s maand voor eersten oefentijd, plus vier maanden voor het blijvende gedeelte begroot op 4000 man, afschaffing vat vier- maanders, enz. De heer Verhey. keurde over het algemeen af, dat het ontwerp niet doorgaat in de richting van de grond beginselen, in Elands wet van 1901 neergelegd. Toch kan hij met sommi ge voorstellen medegaan. Hij bestreed echter het handhaven van den zijns inziens langen eersten oefentijd van 8l/B maand en van het twee ploegen- sielsel, en gaf verre de voorkeur aan het stelsel van toekenning van ver goeding, en de boven voorgestelde uitbreiding van vrijstelling aan kost winners. De heer Ter Laan critiseerde het als walgelijk politiek spel, dat Eiands wet van 1901 gevolgd wordt door de aanhangige wetsvoordracht, in plaats dat gestreefd wordt naar vermindering van militaire lasten. Ook laakte hij het, dat de regeering waar vele nut tige zaken worden nagelaten wegens geldgebrek, een greep in de schatkist doet, voor „ons klasse karakter dra gend leger." Spreker betoogde dat het wetsvoorstel het type van een klasse leger levert en in de richting van een staand leger gaat. Hij noem de het bedrog, de voorstelling van de regeering, dat bet ontwerp per soonlijke lasten verlicht, en bepleitte verkorting van eersten oefentijd. Mitrailleurs. In verband met den gunstigen uit slag van de proef met een sectie infanterie mitrailleurs bij de regimen ten die aan de groote najaarsmanoeu vres hebben deelgenomen, ligt het in het voornemen van den minister van oorlog het aantal sectiën inf. mi- u zullen brengen Régis fronste de werkbrauwen, en een gevoel van eerbied weerhield hem slechts om de schouders op ti halen. Ik wenschie, moeder, dat gij niet meer achter mijne woorden zocht, dan zij werkelijk bevattengevoel voor rechtvaardigheid en nauwkeurige toe passing der beleefdheid. En terwijl hij met een driftig ge baar zijn sigaar wegwierp, ging hij de stoep af en wendde zich naar links naar de serre. Dien avond hield mevrouw De la Blachère, die zichtbaar niet op haar gemak was gedurende het diner een langdurig en ernstig gesprek met haar echtgenoot. Zij had een groot plan gevormd en wilde zich onver wijld op de uitvoering toeleggen Clémence moet uitgehuwelijkt worden. Mijnheer De la Blachère, die veel minder gevestigde vooroordeelen had, dan zijne vrouw, plaagde haar geducht met de bezorgdheid, die zij eensklaps aan den dag iegde, voor de toekomst van het meisje. Gij kunt mijne beweegredenen wel raden sprak zij, ongeduldig het hoofd schuddend. Als wij niet oppas- trailteurs, naarmate het benoodigde materieel beschikbaar komt, tot drie per regiment uit te breiden. De 3 sectiën worden dan elk gecomman deerd door een luitenant, terwij! per regiment een kapitein met het toezicht op het materieel en op de opleiding van het personeel wordt belast. Joh. J. Rogmans. In ons vorig nummer konden wij onder „Laatste Berichten" het over lijden nog melden van den gevierden zanger joh. j. Rogmans. De „N. R. Ct." zegt o.a. van den overledene Rogmans levensgeschiedenis is gauw verteld. 23 October 1852 werd hij te Haarlem geboren. Bijzonderen aanieg voor muziek toonde hij, op jongelingsleeftijd, nietovereenkom stig het verlangen van den jongen zelf, bestemden de ouders hem voor den militairen stand. Te Gouda in garnizoen zijnde, trad hij des Zondags in de R. K. kerk als solozanger op van heinde en verre kwam men naar de kerk zoodra het bekend geworden was dat sergeant Rogmans solo zingen zou. En zoo was het spoedig van algemeene bekendheid dat er zich in de kazerne te Oouaa een militair bevond begaafd met een zeldzaam geluid. Invloedrijken bemoeiden zich met het geval, met dat gevolg dat Rogmans weldra den dienst verlaten en zich te Amsterdam onder leiding van Messchaert gesteld had (1879). Twee jaar later 3 Febr. 1881 is hij voor het eerst opgetreden bij een door Heinze geleide uitvoering van „Die Jahreszeiten." Zijn naam was meteen gemaakt. Hol en Verhulst, de beide oppermachtiger! in die dagen, protegeerden den jongen zanger; Hol koos hem als solist voor de eerste uitvoering van zijn oratorium David te Urrecht. Geen jaar na zijn debuut was Rogmans in heet ons land een gevierd zanger. En dat is zoo ge bleven tot een jaar of twaalf geleden toen heeft Rogmans zich in het par ticuliere leven teruggetrokken. Zitting van Dinsdag 17 October, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer |os. vanRialte. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren Beijerman, Dudok van Heei, Kiijberg en Polak, alien met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd. Daarna werd mededeeiing gedaan van verschillende ingekomen stukken Daaronder behoort een schrijven van de Ned. Vereeniging van Han delsagenten, warrin kennis gegeven wordt van de oprichting t; Amster- sen, zal Régis zich als een edelmoe dige Don Quichotte aanstellen, die verlangt haar aan Rosa's dwingelandij en de gevoelloosheid haar vaders te ontrukken. En waarom niet vroeg mijnheer De la Blachère kalm, schoon hij we! wist, dat dit onnoozele woordje een storm moest ontketenen. Zij barstte werkelijk uit. Waarom niet herhaalde zijn vrouw half snikkend van verontwaar diging. Wat, zoudt gij het kunnen aanzien, dat uw zoon zoo beneden zijn stand trouwde, met onze familie- overleveringen brak en door zulk een huwelijk de zuiverheid van het bloed bedierf, dat in de aderen zijner kin deren moet vloeien Kan hij geen betere aanspraak maken en eene vrouw van gelijke geboorte vinden, die tevens geld genoeg bezit otn zijn stand op te houden Dank aan. het huwelijk uwer zuster en ook dank zij uw werk Lucien is ons huis weer in eere hersteld. Régis mag het niet laten vervallen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1