Het Stiefkind. lakerij In Dierendonck. lep hoesten HUB. Woensdag 18 October Feuilleton. aat 51 he Tram -Middelburg. No. 246 1911 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonrtements-fldoerfenfiin op zeer uoordeelige «oorbaarden BINNENLAND, JVfSTE STALEN Jen. aanbevelend, :nd gebruik van les morgens vóór em is en wordt het scheikundig urg en is volkomen agazijn „Groenen ïeviele te Middel ons a 13 cent wederverkoopers. adtmia): 4.40a, 4.45a, d, 7.45, 8.20, 8.55d, tl.löd, 11.40*, 11.50, .10, 1.30, 1.503, 2.10, 30, 3.50,4.10, 4.303, 50, 6.10, 6.30». 6.50, Oc, 8.80, 8.50c, 9.05, 11.25c. Markt): 5.10a, 5.15a, d, 8,20, 8.55, 9.30d, U.50d, 12.12.10, .30, 1.50, 2.10, 2.303, 50d, 4.10, 4.30, 4.50, 10, 6.30, 6.50, 7.10a, 30, 9.05, 9.40, 10.15, amiddag van Vlissin- itsluitend werkman s- istrein om 2.30 en sluitend werkmans- bd rijden alleen op rken van de remise, niet verder dan de dhuis, Paul Kruger- splein, Remise, Keer- !e, IJsba m, Tram» m. 6.—, 6.20, 6.45 10.—, 10.20, 10.40 12.30,1.—1.30*, 55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.40, 8,20. 6.10, 6.30, (.50, 10.10, 10,30, N,m. 12.10, 12.40, 10*, 3.40,4.10,4.40, 7.10,7.30,8—, 8,30 dien dee Zondags uit, 40e Jaarg&iig. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden L30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Rijksmiddelen. In de afgeloopen maand hebben de Rijksmiddelen weer een aanzienlijk hooger bedrag opgeleverd dan in September van het vorig jaar. Waar laatstgenoemde maand een som van f 14,212,486 37!/3 in 's Rijks schatkist bracht, kan nu een bedrag van f 15,854,323 70l/s worden geboekt. Dit geeft een voordeeüg verschil van niet minder dan f 1,641,837.33, welk be drag meer beteekenis krijgt wanneer men in aanmerking neemi, dat Sep tember 1910 roet ruim f720,000 de opbrengst van September 1909 over trof en deze laatste maand weer f 677,000 meer opbracht dan haar naamgenoote van 1908. Da Septem bermaanden van de laatste jaren waren dus steeds met flinke bedragen stijgend. Wat nu de afgeloopen maand betreft, reeds dadelijk moeten we er op wijzen dat een aanzienlijk deel van de- meerdere opbrengst komt voor rekening van den suikeraccijns, die in verband met het feit, dat de afgeloopen maand vijf Zaterdagen telde, met ruim 7 ton steeg boven de opbrengst van September 1910. En dan moet ook de wisselvallige op brengst der Successierechten niet worden vergeten. Het waren eveneens meer dan 7 ton, die dit middel meer opbracht dan verleden jaar, toen het ook drie ton hooger was dan het daaraan voorafgaande. Zondert men de 14 ton die deze beide middelen meer opbrachten, af, dan blijft er dus een ver'nooging van ruim 2 ton voor de verschillende andere bronnen van inkomst. Vergelijken we de opbrengsten van de b?.ide September-maanden voor de verschillende rubrieken afzonder lijk, dan blijkt, dat dit jaar meer opleverden de Vermogens-beSasting 1 11,000, de invoerrechten f101,000, de suikeraccijns 1746,000, de-wijn- accijns f7000, die op bier en azijn f 6000, de zegelrechten f 45.000, de registratierechten f78.000, de hypot heekrechten f 9000, de suecessierech ten f712,000, de domeinen f50,000, de posterijen f98,000 en derijkstde- graaf f 53,000. Minder brachten opde grond belasting f 67,000, het personeel t 7000, de bedrijfsbelasting f 97,000, het recht op de mijnen f2000, de accijns op het gedistilleerd f 34,000, die op het zout f 6000 en die op het geslacht f 40,000, de belasting op gouden en zilveren werken f3000, de staatslo terij f 12,000 en de loodsgelden f 4000. Over de eerste negen maanden van dit jaar is nu ontvangen f 130,627,810.38. Dacr in 1910 in hetzelfde tijdvak de opbrengst f 124,833,891.83 was, zijn we f5,793,918 55 op verleden jaar voor uit. („N. Ct.") 39.) Roger aarzelde, hij kwam er eenigs- zir<s tegenop. Maar Régis hield hem stevig vast, zijne zwarte oogen, waar mede hij bem strak aankeek, schit terden, en met een arm voor zijn ge zicht om zijne schaamte te verber gen, mompelde Rogervergiffenis. Régis liet hem nu los en Clémen- ce nam hem in hate armen. Ik houd zooveel van u, kleine Roger, zeiöe ze zachtjes, wilt ge ook niet een klein beetje van mij hou den Nu werd het kind door zenuwach tig snikken geschokt, hij dacht er niet meer aan van Clémence weg te loopen, die hera ieedere woordjes influisterde. Mevrouw de la Blachère, die let terlijk verstomd was door de tus- schenkomst van haar zoon, herstelde De Tariefwet en de Middenstand. Ingevolge het verzoek van deArn- hemscbe Vereeniging voor Handel en Nijverheid, gesteund door 34 andere vereenigingen, over het houden van een buitengewone algemeene verga dering van den Middenstandsbond, teneinde daarin de tariefwet te be spreken en een uitspraak over het principe te doen, had gisteren te Utrecht onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuwsen, deze buiten gewone aigemeene vergadering plaats. De voorzitter opende de vergadering met een rede, waarin hij een korte uiteenzetting van de meening van het bestuur ten opzichte van het door de Arnhetnsche vereeniging aan de orde gestelde onderwerp. Door de algemeene wiukelvereeni- ging was de volgende motie aan het bestuur overhandigd „De buitengewone vergadering enz. van fcordeei, dat art. 2 dér statuten duidelijk als fundament der federatieve samenwerking voorschrijft het behar tigen en bevorderen der zedelijke en stoffelijke belangen, zoowel van den handeldrijvenden als van den indu- strieelen middenstand overtuigd, dat door de tariefwet de mogelijkheid geboren wordt, dat de stoffelijke belangen van een groep leden van den Bond zullen worden bevorderd en die van een andere groep zullen worden geschaad dat daardoor een gemeenschappelij ke bespreking en beoordeeling van de tariefwet, voor beide groepen in den Bond vertegenwoordigd, volgens de statuten onnuttig is besluit de discussiën over de tarief wet niet aan te vangen of te sluiten of met het oog op de federatieve samenstellingen van dan Bond geen beslissing te riemen over de principes der wet*. Nadat Arnhem zijn standpunt had verdedigd, werd over de motie ge stemd. Deze werd met 138 tegen 69 stemmen afgewezen, zoodat de larkf- wef zou besproken worden en een beslissing genomen. 69 vereenigingen waren vertegenwoordigd, uitgebracht werden 196 geldige stemmen. Het voorstel Arnhem oin aan de regeering (e verzoeken de tarieiwet n:et aan te nemen werd aangenomen met 150 stemmen, 40 blanco en 6 tegen. De Bakkerswet. De „Standaard" rekent uit, dat de bakkerswet in de Tweede Kamer goede kansen heeft, maar oppert tie mogelijkheid, dat het in de Eerste Kamer wel eer.s kon haperen. En dan ieed het ontwerp, althans in dezen vorm voorshands schipbreuk. zich eindelijk van hare verwondering en keek hem verwijtend aan. Dat hebt gij mooi gedaan sprak zij bits. Gij kiest wel een ge schikt oogenblik om eene les in de beleefdheid te geven aan een zenuw achtig kind, dat door zijn val ge schrokken is en die niet aansprake lijk kan zijn voor een woordje in boosheid gesproken Clémence, laat dat kind een beeije Oranjewater drinkenhij moet bedaard zijn, voordat zijn vader komtIk wil hem nooit meer hier hebben zonder Rosa Régis trad op Clémence toe, die Roger met moeite droeg. Dat kind is te zwaar voor u, sprak hij, op een toon van gezag. GeM hem hier Hij nam Roger van haar af, zette hem neder en sprak bedaard Als gij een flinke jongen zijt, loopt gij zonder klagen naar huis het is schandelijk om eene vrouw te vermoeien. Roger begon te loopen zonder iets te zeggen en Régis liep vooruit om de huisdeur open te doen. Op dit oogenblik ontmoetten Ciémence's Het blad acht het noodig met deze mogelijkheid rekening te houden, en schrijft daarom DU leidde reeds iang tot de vraag, wat beter is, het ontwerp toch nu reeds doorzeiten of het op de lange glijbaan schuiven En dan zouden we blijven bij ons advies Zet door, heer minister, zoodra de Kamer een vrije week krijgt. Mils, en hierop leggen we nadruk, miis ge bij mogelijke verwerping niet loopen gaat, maar rusiig doorwerkt. Een minister die zoo gewichtige, groote, uiterst belangrijke wetsontwer pen aan de markt heeft, als minister Talraa, mag niet dit alles in de waag schaal stellen, omdat hij tegenspoed had met éen klein ontwerp dat, hoe gewichtig ook, toch slechts een be irekkelijk klein deel van de voor loon arbeidende bevolking bedoelt te hei pen. Al waren we dus tegen het politieke voorstel, om door de bak kerswet de militie-wet te laten opzij duwen, onder het gestelde beding blijven we voor afdoen. En dit in weerwil van onze eigen grief tegen de nachtrust voor patroons. De coalitie en de sociale quaestie, Dan christelijk-historischen is van vrijzinnige zijde herhaaldelijk verwe ten, dat hun oppositie tegen sommige voorsteilen van het rechtsche Kabinet, speciaal tegen de verplichte verze kering, te laat komt. Zij had zich moeien doen hooren toen de chr. historischen besloten, voor de stem bus van 1909 in hetzelfde gelid op te trekken met de anti-revolutionnai- ren en Roomsch Katholieken. Dit laatste verwijt krijgen zij nu ook van rechts Ie hooren, ditmaal ook van hei R.-Kath. „Centrum," dat schrijft Het sociale vraagstuk stond tijdens de verkiezings-campagnes der laatste tien jaren telkens voorop de christ. historischen wisten, dat hetgeen door prof. Fabius, „De Beukelaar" en de „Nederlander" als „dwangverzeke ring" enz. wordt afgewezen, tot den inzet van den strijd behoorde. Het Kabinet-Kuyper had tijdens zijn be staan reeds maatregelen in dien zin ontworpen. En van een oppositie daartegen, als zich in den laatsten tijd geopenbaard heeft, bieek noch toen, noch aan de stembus van 1905, of 1909. Hei beroep van „De Ned." op de houding der Roomsch-Kathoiieken van 1891, die, omdat zij tegen den persoonlijken dienstplicht waren, het kabintt-Macksy lieten vallen, wijst „het Centrum" af door er aan te herinneren, dat in 1891 de leger- quaestie niet die beteekenis voor het siembusprogram der rechtsche partijen had als in 1909 de sociale quaestie. Bij de verkiezingen van 1888 was de schoolquaesiie de hoofdzaak, in 1909 oogen de zijne. Het waren blauwe oogen, die met de aandoeningen van het jonge meisje van kleur schenen te wisselen, maar die altijd bijzon der helder bleven en buiten haar we ten alle indrukken weerspiegeiden. Régis las er duidelijk eene men geling in van verteedering, hoog moed, dankbaarheid en ergerais. Zij kon zich zelve niet beletten, getrof fen te zijn, dat een menschelijk we zen voor haar in de bres was ge sprongen, maar zij was boos, dat hij dat juist was. Eenige seconden streed zij met zich-zeivetoen besloot zij te spre ken en legde eenigszins naïf uit, wat er in haar omging. Ik vind het zeer goed van u, dat ge zoo tusschenbe'de zijt geko men, sprak zij snel en als tegen haar wil. Maar het is anders niet ncodig, dat ik beklaagd of verde digd word, ik ben hee! sterk en heel fier. En heel troisch ook, niet waar juffrouw Clémence antwoordde hij met een halven glimlach. Zij bloosde en keek hem aan. Niet meer dan gij het sociale vraagstuk. En zooals men in 1891 trouw heeft meegewerkt om op sciioo'gebied te verkrijgen wat men wenschte, zoo behoort men ook nu samen te werken om op sociaal gebied te bereiken wat men zich voorstelde. Zonderling beleid. De „Vaderlander" schrijftDe „Staatscourant* kwam weinige dagen geleden meiden, dat generaal-majoor Neeteson, commandant der la divisie, op verzoek met 1 Nov. a.s. op pen sioen wordt gesteld. Dit was in mili taire kringen geen nieuws men wist dat deze opper-officier weldra den dienst zou vertaten. Wat echter wei verwondering mag wekken, is, dat bij de plaats gehad hebbende groote manoeuvres aan ge noemden generaal 't oppercommando over éene der oorlogvoerende partijen is toevertrouwd. Waar dergelijke ma noeuvres toch de leerschool zijn en moeten zijn voor de hoogere bevel voering, mag het zonderling beleid genoemd worden, dat men die leer school heeft laten dienen tot bekwa ming van iemand, van wien het vast stond, dat hij het leger ging veriaten en waarvan het vaderland dus geen dienst meer zou hebben, welke be kwaamheden hij ook bij de manoeu vres had opgedaan. Waarom worden dergelijke oppercommando's niet toe vertrouwd aan die mannen, die pas generaal geworden zijn of die het weldra worden zullen De manoeuvres kosten waarlijk genoeg, om den eisch te stelien, dat ze van het hoogst mogelijke profijt voor ons leger zijn zuilen. We spreken den wensch uit, dat op dit „zonderling beieid" bij de behandeling der Oorlogsbegrooting de aandacht zal gevesiigd worden. Verdedigingswerken te Vlissingen. Er is ettelijke maanden geleden in de dagbladen heel wat te doen geweest over de plannen der regeering om nieuwe fortificatiën te Vlissingen aan te leggen. Zooals men weet zijn er vroeger uitgebreide verdedigingswer ken aan de Schelde opgericht, welke 100 jaar geleden door keizer Napoleon werden bezocht, in de „Leeuwarder Ct." (toen verschijnende onder den t'tel „Dagblad van het Departement Vriesland"), var 11 Oct. 1811, lezen wij omtrent deze „ontzaggelijke wer ken, welke de genie en de marine aldaar hebben ten uitvoer gebracht", het volgende „Het fort Montebello is met tachtig vuurmonden gewapend en heeft een met kasematten voorzien verblijf. De zeehoofden van Vlissingen zijn gewa pend met 100 zes-en dertig ponders en 60 mortieren met cylinderkamers, of met andere van twaalf duim met Wat weet gij van mij Zij bloosde nog dieper en trok haar broertje mee, nu keerde ze zich om, om er met moeite bij te voegen Ik geloof, dat ik u in ieder ge val dank schuldig ben, maar gij ziet, dat uwe tusschsnkomst uwe moeder geërgerd heeftBekom mer u niet meer over mij En zij verdween in het huis. Het kwam Régis voor, als begreep hij haar volkomen. Hij voelde, dar het haar wat kostte om iets aan hem te danken en vooral dat zij dit moest uitdrukken, en al merkte hij ook den hoogmoed op, waarop hij haar had durven afwijzen, hij kon niet nalaten de geestkracht te be wonderen, die haar bij zooveel kwaad willigheid staande hield. -- Het is geene gewone natuur, dacht hij. Ais zij zachter was ge stemd, door eene meer toegevende omgeving, en door eene sterke en teedere hand geleid werd, zou men eigenschappen opwekken, die zij duidelijk voor ons tracht te verber gen en tot welker bestaan hare hou ding en hare aandoening van zoo conische kamers, naar de wijze van Gomer. Het geheele achterste gedeelte van Vlissingen is weder opgebouwd, waterwerken maken aldaar een inun datie van 75 roeden, door een ring halve manen ondersteund. Goede be dekte wegen, goede glacis en drie kroonwerken, die 600 roeden voor waarts geplaatst zijn, sieunen tegen de forten Saint-Hilaire en Montebeilo, en stellen de vesting vrij voor een bombardement. Het fort Saint-Hilaire, mei vijftig vuurmonden voorzien is door tusschenforten met het fort Ram- mekens vereenigd. Het fort Ratnme- kens is gedekt door een kroonwerk, dat zelf door inundatie gedekt wordt, doorsneden en met gemetselde beeren aaneen gevoegde dijken mijngalerijen die op crersig roeden van de dijken af zijn vervaardigd in voege dat men dezelve kan doen springen, wanneer het nooaig is, zoodanig is lret over zicht der ontzaglijke werken, welke sinds twee jaren te Vlissingen zijn aangelegd. Het is waar, dat de genie te land alleen, in dit tijdvak, bij de negen mill.'oenen daartoe heeft aan gewend. Men voltooit met kasema'ten voorziene katten binnen in de stad; en reeds zijn de kruidmagazijnen, de pakhuizen voor den leeftocht en het tuighuis bomvrij. De werken hebben Vlissingen in de rij der vestingen van den eersten rang geplaatst." Vrijzinnig-democratische bond. Volgens den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond zijn door de achter de namen genoemde afdeelingen de volgende heeren can- didaat gesteld voor het hoofdbestuur. F. Bartelink, ie Maastrichtdr. D. Bos, te 's Gravenhage J. H. Bregonje, te Haarlem mr. J. van Drooge, ie Dordrechtmr. F. A. van Engen, te Utrecht; P. W. j. van Hassel, te UtrechtP. H. van der Kemp,te 'sGra- venhage Tn, M. Ketelaar, te Amster dam J. Mussett, te AmsterdamW. L. S. Nobel, te RotterdamG. Nij- pels, te 's Gravenhage, en G. A. Zei veter, ie Sneek. Op de reeds vroeger gepubliceerde conclusies van het hoofdbestuur in zake invaliditeits- en ouderdomsver- zekering zijn door een viertal afdee lingen amendementen ingediend. De afdeeüng Zierikzee wil duide lijker doen uitkomen, dat de betaling van de premie van de werklieden met lage ioonen geheel door den Staat wordt overgenomen. Dezelfde afdeeling en die te Haar lem willen doen uitkomen, dat ook de vrouwen bedeeld worden. De afdeeüng Leiden wil het be drag van de wekelijkscbe inkomens waarvoor de premiebetaling door den Siaat wordt overgenomen, in verband met plaatselijke omstandigheden be- straks mij reden hebben gegeven Zijne mijmerijen werden afgebro ken door de binnenkomst zijner moeder, die hem kwam opzoeken. Er was eene wolk. op haar voor hoofd en met moeite beheerschte zij hare onrustige gejaagdheid. Zichtbaar aarzelde zij te spreken over hetgeen haar kwelde. Zij wierp angstige blikken op haar zoon en wendde het hoofd af, toen hij haar blik ontmoette. Hij had een sigaar aangestoken en rookte zeer rustig, terwijl hij tegen het ijzeren hek leunde. Waarlijk, sprak mevrouw De la Blachère, terwijl zij beproefde een onverschilligen toon aan te slaan en doelloos voor zich uitkeek, waarlijk, dat jonge meisje is een twistappel. Zij heeft Roger niet voor zich kun nen winnen, die toch hart genoeg heeft; zij stoort de kalmte, die haar vader zoozeer behoeft in den tegen- woordigen staat zijner gezondheid en zij is altijd bereid om stekelige antwoorden te gevenNu zwijg ik nog van Rosa, die haar niet uit kan staan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1