Het Stiefkind. Spuistraat 6 NEN ZOOI%, :uren :e Dranken BOS. Dinsdag 17 October 't 'straat 31. ZER, Nieuwendijk. irenfabriak genj. ct. per ons. cent. No. 245. 49e Jaargang. 1911. FM en per Maat. .et Adres van de BINNENLAND. Feuilleton. dijk. - Telefoon 31. -o— EL IN Aanbevelend, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fidoertentiërs op zeer uoordeelige voorwaarden Het einde der obstructie. In sommige bladen was gemeld, dat dr. Kuyper Woensdag jl. in de Kamer als spreker ingeschreven was, maar zich, op het laatste oogenblik liet schrappen. De „Standaard" schrijft hierover: Weer een praalje voor de vaak Tusschen dr. Nolens en dr. Kuyper was den vorigen dag, in verband met de beide Clubs, afgesproken wat de houding zou zijn, die men had aan te nemen, en dat ook dr. Kuyper het woord zou voeren. Toen echter is den volgenden morgen, vlak voor de zitting, nog een laatste sarmspreking gehouden, waarbij dr. Kuyper niet tegenwoordig kon zijn. Ook de heeren Drucker en Troelstra waren hierbij. Toen werd zeer voorzichtig bepaald, wat van enkele zijde zou gezegd worden. Later, toen dr. K. in de Kamer kwam, werd hem dit door den heer van N spen medegedeeld, en toen zich dit op navraag bevestigde, sprak 't vanzelf, dat dr. Kuyper, die bij de laatste conferentie niet geweest was, en dus de preciese afspraak niet kende, niet kon optreden. En hierom alleen liet hij zich van de lijst schrappen. Voor den vrede. Het adres dat door een aantal Nederlandsche vrouwen tot koningin Helena van Italië is gericht om te protesteeren tegen den TurkschTta liaanschen oatlog luidt als volgt: Nedf r.'andsche vrouwen hebben zich vereenigd tot een krachtig pro test tegen den oorlog, die thans tus schen Uw Rijk en Turkije is uitge broken, zonder dat vooraf van den daartoe openstaanden weg tot arbi trage is gebruik gemaakt. Met den meesten eerbied veroor loven wij ons dit ter kennisse van Uwe Majesteit te brengen, omdat wij weten, Uwe Majesteit toch heeft dit z o treffend bewezen in de dagen var, groo'e droefheid, die Italië door leefde tengevolge van de rampen, die vooral Messina en omstreken troffen, dat het hart Haar een lust is tranen te drogen, te troosten en lafe nis te brengen om anderer lijden te verzachten. Ook wij ondergeteekenden gevoelen met onze zusteren van Italië en Turkije mede de groote smarten en angsten, waaraan zij bloot staan tengevolge van den huidigen oorlog, die maar thans door menschenwil zijne wonden slaat en offers eischt, die menigen moeder, gade en bruid het hart doet schreeuwen om wie haar het dierbaarst zijn in dit leven. Tot Uwe Majesteit ais eerste der italiaansche vrouwen, richten wij met ons protest in naam der vrouwelijk- o— 38.) Zij had gedroomd om voor haar vader een vriendin, eene gezellin te zijn, ze wenschte hem te verstrooien, hem aangenaam bezig te houden en aldus door den omvang van zijn geest en zijne ondervinding te ver krijgen, wat er aan haar onderwijs, haar kostschooionderwijs ontbrak. Vooral had zij met teeder en diep gevoel gedacht, wat zij voor haar broeder zou kunnen wezen. Zij hield van hem, ja zelfs nu nog bleef hij haar dierbaar en zij gevoelde, dat zij in hem de hoedanigheden zou kunnen ontwikkelen, die men door eene betreurenswaardige toegevend heid verwaarloosde en zij zou een geheel ander leven hebben, als het haar vergund zou zijn zich bezig te houden met de opvoeding, het ge noegen, het welzijn van Roger heid tevens het eerbiedig verzoek dit bekend te willen maken (er plaatste waar Uwe Majesteit zal vermeenen, dat het mei baren invloed iels zal kannen bijdragen om die smarien tót een minimum te beperken door het herstel van den vrede zooveel moge lijk te bespoedigen. De Schelde. Te Antwerpen heeft een vergade ring plaats gehad van de Nederlandsch Belgische commissie die beiast is met het toezicht op en de verlichting van de Schelde. Volgens de Etoile Beige zouden er verschillende belangrijke wijzigingen voorgesteld zijn. Het sociaal-democratische kiesrechtpetitionnement. Bij den secretaris van het comité van Actie zijn nog lijsten met hand- teekeningen voor het kiesrechfpelition- nement ingekomen. Het totaal van verzamelde handteekeningen stijgt daardoor tot 317.520. De secretaris heeft zooveel moge lijk na te gaan, hoeveel handteeke ningen van vrouwen op deze lijsten voorkomen. Het gelukte hem om voor 311,317 handteekeningen de scheiding tusschen mannen en vrouwen te ma ken. Daarvan waren er 196.507 van mannen en 114,810 van vrouwen. („Het Volk") De toestand te Bruinisse. Thans zijn nijvere handen overal aan het werk om de geleden schade zooveel mogelijk te herstellen. Op den zeedijk wordt een rijsbeslag gelegd, waaraan hard wordt gewerkt volgens deskundigen is zuik een rijs beslag sterk genoeg om een storm te kunnen doorstaan. Het gemeentebe stuur zal morgen de herstelling van den havendam doen aanbesteden en het werk zeer vlug doen uitvoeren. Van het havenpiateau zijn de vaar tuigen reeds afgebracht, zoodat hei laden van suikerbieten aldaar reeds kan plaats hebben. Ook aan den dijk van den Stoofpoider zijn de vaa:tui- gen opgeruimd. Op de schorren van cien Anna Jacoba Polder is men nog druk bezig rnet de vaartuigen af te brengen. Verleden week Zondag zijn er daar enkele met het hoog water vlot gekomen. Het afbrengen gaat daar echter niet gemakkelijk met allerlei eigenaardige moeilijkheden heef! men daar te kampen. In de eerste piaals zitten de vaartuigen meest alle ver van het water af het werk in den vettigen, glibberige» schorgrond gaat niet gemakkelijk, en de zachte bodem bemoeilijkt het stellen van het mate riaal, maar een twintigtal is er al af gebracht. Het bestuur van den Anna Jacoba Polder is zoo bereidwillig geweest vergunning te geven tot het graven van geulen, voorzoover dit Maar men stootte haar goeden wil, haar teederheid, hare toewijding terug. Wat moest zij dus doen Moest zij iot onbepaalden tijd dien ontnogelijken rol vervullen, die haar hoogmoed en zelfs alleen hare waat- digheid ternauwernood konden ver dragen Er was slechts een middel om een einde aan dat bestaan te makenhet huwelijk. Clémence had er tot nu toe niet over gedacht maar zij wist zeer goed, dat ze ze ker aanzoek zou krijgen, rijk en schoon als zij wasde oude nota ris, die zijn cliënten zoo goed kon uithuwelijken, had haar vader reeds uitzichten voor haar geopend, die haar zeer vermaakt hadden. Er was slechts eene moeilijkheid. Hoewel Clémence noch gelegenheid noch lust had gehad om romanesk te worden, zelfs niet om veel aan de toekomst te denken, had ze stel iige ideeën over het huwelijk, die uit zekere zelfkennis voortkwamen. Zij wist, dat ze voor iemand, dien zij liefhad, zou kunnen sterven maar zij gevoelde zeer goed, dat ze nog geen kracht genoeg bezat om die beweegreden te kunnen missen. Dus niet gedaan wordt kort bij den teen van d?n dijk. Er zitten thans nog 29 vaarfu'gen op de schorren, en het zal nog wel eenigen tijd vorderen, eer het laatste er afgebracht is. Zaterdag zijn er uit Brielle 28 man torpedisien gekomen met veel materiaal, die bij het afbren gen zuilen helpen. Deze maatregel van de regeering wordt hier ter plaatse zeer op prijs gesteld. Gelukkig is de handel in mosselen weer aan den gang, doch uit den aard der zaak nog lang niet op zijn volle kracht, omdat er nog te veel booten vast te leggen en in de repa ratie zijn. („N. R. Ct.") Bij Koninklijk besluit is aan den officier van gezondheid der 1ste klasse bij de zeemacht H. C. Tamson, op zijn verzoek, wegens langdur.'gen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pen sioen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f2310 's jaars lo. bepaald, dat Hr. Ms. pantser- dekschip „Zeeland" 1 November 1911 te Amsterdam zal worden in dienst gesteld voor buiteniandschen dienst. 2o. het bevel over dien bodem met 1 November 1911 opgedragen aan den kapitein ter zee W. Houwing. Mllitiewet. Door de socialistische Kamerfractie is een aantal amendementen op het ontwerp mililiewet ingediend strek kende tot het laten van de lichting op de tegenwoo"dige sterkte tot het weglaten van de vermeerdering met die lotelingen, wclh: .aan de vorige lichting om een ot andere reden ont braken tot het verhinderen, dat een ander voor den dienst wordt aange wezen ten gevolge van de vrijstelling van studenter. voor bepaiide staats ambten; tot het verminderen van het contingent zeemiliciens van 1000 op 600 iot het geheel doen vervallen van de „militaire werkers" iot het gelijkmaken van den diensttijd der bereden wapens rnet dien van de on bereden wapens tot het doen ver vallen van de vrijstelling voor gees telijken en voor geestelijke studee renden, of ten minste tot het binden van die vrijstelling aan engere voor waarden tot het doen vervallen van de bepaling, dat een hoofdofficier steeds lid moet zijn van den militie raad tot hei verlengen van den termijn van beroep van uitspraken van den militieraad tol het uitbrei den van de verkorting van diensttijd wegens voorgeoefendheid van twee tot drie maanden tot het vervallen van de bevoegdheid om de miliciens tegen hun wi! buiten Europa te zen den tot verkorting van den eersten oefeningsiijd, resp. van 8'/j op 6'/a en van 6Vs op 4 maanden tot het zij wenschte haar echtgenoot te be minnen en van hem bemind te wor den en het denkbeeld, dat men- schen, die haar nooit gezien hadden, haar ten huwelijk konden wenschen, vond zij te onzinnig om er boos om te worden. Zij lachte er eenvoudig om en zwoer bij zichzelf aan nie mand hare hand, haar bruidschat en haar hart te geven dan aan hem, die haar om haarzeive zou beminnen en van wien zij zeker zou zijn. Maar men ontmoet niet zoo licht waarachtige groote liefde, onafhan kelijk van alle beschouwingen van fortuin en positie en misschien zou zij tang op den idealen echtgenoot moeten wachten, die de noodlottige betoovering van haar treurig en nut teloos leven zou verbreken. Opeens ontrukte een doordringen de kreet haar aan hare mijmeringen. Het was de stem van Roger. Zij stond haastig op en liep naar de plaals, waar nu uitroepen en snik ken vandaan kwamen, Roger lag op den vloereen groote afgebroken tak vertelde een volledig treurspel letje hij had in een boom willen klimmen ondanks alle waarschuwin- zelfde voor de bereden wapens van 2 jaar op 18 maanden tot het doen vervallen van de verschillen in dienst tijd voor zeemiliciens, militaire wer kers, enz. tot het doen vervallen van het blijvend gedeelte of ten minste: tot het verminderen van den diensttijd daarvoor tot 2 maanden (den tegen- woordigen duur) en tot het onaf koopbaar maken van dezen dienst tot het doen vervallen van de be voegdheid, de miliciens voor hun herhalingsoefening onder dienst te doen blijven tot het verlengen van de termijnen binnen welke verlofgan gers moeten voldoen aan de oproa- ping en eindelijktot het verschuiven van hei in werking treden der wet tot 1916, o.a. wegens de moeilijke voor bereiding en de berooidheid van 's hnds kas. Het Tuberculose-Museum. Doo' de goede zorgen van Zuster Meerkamp van Embden, die rnet het Tuberculose-Museum der Zuid-Hol- iandsche vereeniging „Het Groene Kruis" reeds verschillende plaatsen van ons land bezocht, en op initiatief van de afdeeling Vlissingen van „Het Groene Kruis", is in de groote zaal van het Concertgebouw aan de Eoau- straat alhier een verzameling artikelen en platen bijeengebracht, die voor ou t en jong zéér leerzaam zijn. Men kan hier groote kennis opdoen over de voorkoming, bestrijding en genezing van een der mees! verspreide en in zijn gevolgen verschrikkelijkste ziekte ,,de tuberculose", in den volksmond beter bekend ais de tering. Binnenkomende in de zaal doet men het best eerst de etalage te bezichti gen, die midden in de zaal is opge richt, alwaar men om te beginnen duidelijke afbeeldingen te zien krijgt van den boosdoener, die deze ziekte over rnensch en dier verspreidt, het kleine wezentje of bacterie, bekend onder den naam luberkei-bacii. Door aankweeking van de bacillen op kunstmatige voedingsbodems (bouillon-gelatine en agar-agar) is het mogelijk groote koioniëi ervan te krijgen, zooals ze ook geëtaleerd zijn. Deze etalage verder rondioopende passeert men achtereenvolgens fl :s- schen met gezonde longen, waaronder met zwarte vlekjes van ingeademde stof- en kooideelijes en ook van een persoon die aan iong-tubercutose ge leden heeft maar geheel genezen is. Vervolgens ziet men enkele aange taste of verkaasde longen in verschil lende stadiums der ziekte terwijl een paar kniegewrichten, milten, nieren, darmen en ten slotte hersenen in nor male en in ziekelijke toestanden even veel bewijzen zijn, dat de tuberkel bacil zich niet uitsluitend in de long maar in bijna alio deelen van he: menscheiijk lichaam nestelt al is eerst- gen en kreeg nu de straf zijner on gehoorzaamheid. Maar hij was meer geschrokken dan bezeerd. Hij werd spoedig kalm, toen hij zijne zuster, zijne tante en Régis zag toeioopen en heel gauw had men zich verzekerd, dat hij geen letsel bekomen had. Waarom zijt ge ook zoo onge- haarzaam sprak Clémence, terwijl ze hem kuste. Als gij maar bij mij hadt willen blijven Misschien hadt gij beier op hem kunnen letten, sprak mevrouw De la Biachère en legde compressen van arnica op Roger's hoofd. Ais Rosa hier geweest was, zou die val niet gebeurd zijn. Clémence bloosde van verontwaar diging, maar Régis voorkwam haar antwoord. Als er een schuldige is behalve deze kleine ondeugd, ben ik het, moeder. Roger is mij achterna ge- loopen, ondanks de waarschuwingen zijner zuster. Maar ik moet beken nen, dat ik niet geloofde, dat een jongen van 9 jaar altijd iemand bij zich moet hebben. genoemd lichaamsdeel ook haar meest gekozen verblijf. De vreeselijke ver nieling die de kleine wezentjes ver oorzaken zullen wij niet trachten te beschrijven, dit kan ieder het best zelf gaan waarnemen. Maar dat niet alleen de rnensch lijdt onder het optreden van deze kleine vijanden blijkt uit de volgende reeks flesschen, die door tuberculose aangetaste longen, milten, levers, niersiag van runderen en varkens bevatten, welke doen blijken dat deze dieren eveneens veel last van den- zeifden vijand hebben en tevens hoe gevaarlijk het is om ongekeurd en slecht gezuiverd vleesch te eten of ongekookte meik, waarvan men ae afkomst niet kent tot zich t: nemen. Aan het einde van deze etalage vindt men nog de resultaten afgebeeld, welke verkregen zijn mff de behan deling volgens de methode van den Deen Finsen van lijders aan een der meest zichtbare wijzen van optreden der tuberculose of lupus, wJke ont staat als de bacil zich nestelt in huid of slijmvliezen, Boven ai deze aanschouweiijke voorstellingen zijn graphische op gehangen, die aangeven hoeveel per sonen er aan longtuberculose of andere ziekten, die daarmede in nauw verband staan, percentsgewijze sterven, en ook op welke leeftijden de meeste sterfgevallen voorkomen. Op andere platen, die in de zaal zijn opgehangen, ziet men grafische voorstellingen, die alle veel te leeren geven, o. a. in weike beroepen de gevreesde ziekte het meest hare slacht offers maakt en zulks in verschillende ianden. Terugkeercnde naar den ingang der zaal en Jinks langs de wand- etalage gaande, wordt het oog der bezoekers allereerst getroffen door de keurige modellen van lighalien en zelfs een van een geheel sanatorium, die onder vitrines zijn geplaatst. Ver volgens komt men aan de afdeeling, waar de huismoeders kunnen leeren hoe zij voor weinig geld een goed maal kunnen bereiden voor zich en hare huisgenooten. Een tiental recep ten worden hier gratis uitgedeeld aan ieder, die er om vraagt. Alleen dit reeds is o. i. voor iedere vrouw een bezoek aan het Concortgebouw ten volle waard. V/ij zullen niff verklappen weikedeze recepten zijn, maar wiiien alleen mede- deelen, dat bij het lezen ervan onze maag reeds geslreeid werd. Op deze zelfde tafels staan spuw- fleschjes, bekers en bakken in groote verscheidenheid, waaronder van pa pier, die direct na gebruik verbrand moeten worden, evenals de mede tentoongestelde papieren zakdoeken. Zoo nadert men een der belang rijkste aldeelingen, namelijk eene col- Roger boog half beschaamd, half woedend het hootd. Clémence moest den toorn ontgelden, dien hem zijn val aan den eener. kant, de opmer king van zijn neef aan den anderen kant veroorzaakte. Vol woede rukte hij zich van haar los. Laat mij iosriep hij heftig. Groote jongens klimmen niet op den schoot en het verveelt mij, dat ge mij zoo kust Ach, Roger De tranen sprongen het jonge meisje in de oogen. Maar het be dorven kind voelde eene zenuwach tige hand op zijne schouder wegen en hij hield verschrikt stil voor den strengen blik van Régis. Ik wist, dat ge grillig, driftig en slecht opgevoed waart, zei de jonge luitenant koeltjes, maar ik meende, dat ge een goed hart be zat. Of ge dit hebt of niet, gij zult tenminste beleefd zijn en in mijne tegenwoordigheid niet uwe zuster beleedigenVraag haar onmid dellijk vergiffenis voor uwe onbe schoftheid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1