Het Stiefkind. Donderdag 12 October No 241 49e J&arnmïifg- 1911 Van w©©k tof Feuilleton. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aile Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ('weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Hbonnements-ftdoertêntiën ©p zeer uoordeeiige voorwaarden Het doel van den al'etzonderling- sien Italiaansch-Turkschen oorlog is eigenlijk reeds 'bereiktwant het begeerde gebied aai Afrika 's noord kust is in de macht van Italië. Voor den waren krijgsman is 't ei genlijk een verdrietige oorlog, in zooverre, dat er weinig te doen valt aan ernst:g werk. Het schijnt dan ook wel, uat de commandan ten der italiaansche vioot zich nu en dan een beetje verveien en daar om gaan zij af en toe eens noode- loos een stad bombardeeren. Aan twee plaatsen aan de Albaneesche kust is dat lot nu weer te beurt ge vallen. Op een dezer plaatsen zijn zelfs een paar honderd kanonscho ten gelost, terwijl vrij wat inwoners gedood of gewond werden. Twee torpedobooten drongen de haven van Alduna binnen en probeerden er een schip te bemachtigen, doch werden door 't vuur der kustforten verjaagd. Men begrijpt niet waartoe al die onbehoorlijke dingen toch toe die nen. Ze prikkelen natuurlijk en bren gen ons verder van den vrede, die eerst alweer nabij scheen. Ten slotte is de Italiaansche re geering toch zoo verstandig ge weest, om de vioot van de Aioa- neesche kust terug te roepen en heeft aan de Oostenrijksche regee- iing de verzekering gegeven, dat zij de Adriatische zee voortaan vrij zou latenmaar nu is er al zooveel kwaad bloed gezet, dat eigenlijk niemand meer aan een spoedig ein de gelooft. Turkije begint eigenlijk nu pas van de verbazing over Iialië's optre den te bekomen, ofschoon de eigen lijke krijgsverrichtingen vrij wat lang zamer van stapel ioopen, dan met de oorlogsverklaring het geval was. Van 29 September tot 7 October heeft Italië noodig gehad om zijn landingsleger in te schepen. Zoolang heeft men niet kunnen wachten met het bombardement van Tripolis en nu komt het landingsleger ais de voornaamste steden reeds door de matrozen beschoten zijn. Voorloopig kan, door de zwakheid van Turkije, Italië met zulk een zwakke bezetting volstaan; maar, o als de Turken hiei eens klaar waren geweest Toch zegt men m Konstantir.opei dat nu pas de zware taak voor Italië zal beginnen, namelijk het behouden van tietgeen men zoo gemakkelijk verkregen heeft. De Turken werken hard aan een behoorlijke indeeiir.g en encadreeiing van de Tripolitanen die zeer bereid zijn om tegen de indringers ie vechten. Ook in Europa wordt Turkije actief, ofschoon het daarbij ook onoehoor- 34.) Zij gunde zich den tijd om de soort wanhoop te kalmeeren, die zich in eene vurige ontkenning, lucht wilde geven en zeide toen op bedaarden toon Goeden nacht, vader.... Goeden nacht, mijn kind. En zichtbaar verlicht, dat die ge vaarlijke uitleg een einde nam, haastte hij zich om de deur te sluiten. Deze laatste poging had schip breuk geleden zooals de andere. Zelfs de gedachtenis harer moeder was machteloos tegen die soort ge voelloosheid, die Clémence in op stand bracht. Ach, kon ik maar heengaan riep zij uit, terwijl ze haar brandend hoofd met hare handen trachtte ie verkoelen. Als er toch maar éen plaats op de wereld was, waar een lijke dingen schijnt te doen. Men heeft namelijk troepen ontscheept op Santos, die er waarschijnlijk niet uit sluitend zuilen gekomen wezen om een fleschje van den heerlijken wijn van hit eiland te drinken, maar wel om hel te bezetten en dat is in strijd mit het verdrag van 1872, waarbij de neutraliteit van het eiland werd gewaarborgd door Engeland, Frank rijk en Rusland. De vost van het eiland heeft dan ook geprotesteerd. Verder protesteren Griekenland en Turkije tegen elkaar, wegens het samentrekken van troepen aan de wederzijdsche grenzen, waarbij zij allebei beweren dat zij niets samen trekken en toch stille;jes met samen trekken doorgaan. Zoo is dan de ooriogscomedie in vollm gang, waarbij we slechts den wensch kunnen uitdrukken, dat van al te veel droeve werkelijkheid geen sprake zal wezen. Turkije blijft intusschen op de mogendheden pressie oefenen, door hun steeds het Balkan-gevaar voor oogen te houden. Verder is besloten de Italianen uit het land te bannen en misschien zal er ook een zooge naamde tarievenooriog worden be gonnen, coor het belasten met hon derd percent van italiaansche koop waar, hetgeen doodeenvoudig den geheelen ondergang van den veelbe- ieekenenden handel van Italië in Tur kije en op de Levant tengevolge za! hebben. Een en ander bewijst dat men absoluut niet van plan is om Tripolis zoo maar af te staan en naar luid der jongste berichten zou men op die voorwaarden zelfs geen bemiddeling accepteeren. Integendeel heeft de Porte zich wei andermaal tot de mogendheden gewend om tusschenkomst, maar op den grondslag der erkenning van de belangen van Italië in Tripolis, met behoud der Turksche souvereiniteif. in Italië blijft men voor den oorlog bijzonder geestdriftig maar men weet hoe de Italianen zijn: spoedig op gewonden lieden, maar die ook wel eens spoedig lot reactie overslaan. De regeering blijft zich, tot verklaring van den oorlog, beroepen op een beweerde hardnekkige en stelselma tige vijandelijke gezindheid derTur ken, die sinds jaren iedere econo mische actie inTripoiis beletten.Rond- uit gezegd geiooven wij dat dit gru welijk overdreyen is,maarTurkije ueeft sinds iang geweten dat Italië op het land aan de overzijde loerde en het naast de nieuwere zeden langs eco nomischer. weg wilde inpikken, da; wil zeggen door er allerlei onderne mingen te vestigen en een groot aantal Italianen heen te zenden, bij wijzen van veiligheidsklep voor het overbevolkte moederland en nu kan men toch bezwaarlijk verwachten, dat de Turken dat zoo bijzonder aangenaam zouden hebben gevonden. Onder den indruk der Midaeiland- sche zee zaken gaan de onderhande lingen over Marokko langzaam voor uit. Duüsche bladen maken er zich boos over, dat de onderhandelingen over de erkenning van het Fransche protectoraat en de waarborgen voor de economische gelijkheid in Marokko nog steeds niet afgtloopen zijn. Zij wijzen er op dat ce Duüsche toe geeflijkheid haar grenzen heeft en schrijven aan Frankrijk het voorne men toe om de meest mogelijke voor deden te bedingen door hardnekkig vast te houden aan de laatste, nog niet afgedane punten. Waarschijnlijker echter is het, dat de voorstanders eener overeenkomst de meerderheid zullen behouden. Volgens de officieële berichten maar hierop moet men vooral acht geven hebben de monarchisten in Portugal het tegen de regeerings- troepen niet kunnen uithouden. Zij moeten bij Vinbaes verslagen en in wanorde gevlucht zijn op Spaansch grondgebied. Vreemd is het, dat de Spaansche regeering dezen inval van monarchisten in Portugal niet bel -1 en nog zonderlinger dat de Portu geesche regeering daarop niet met meer ernst bij Spanje aandringt. In ieder geval staat het vast dat de agitatie v„or den ex-koning Manuel een blijvend gevaar voor de republiek oplevert. Men weet dikwijls niet wat men van de zaak zeggen zal. De ex-ko- ning is geen vriend van vechten en heet voorhands in Richmond te blij ven, ondanks den drang, door zijn koningsgezinde vrienden op hem ge oefend, die hem naar Portugal willen doen vertrekken, om er persoonlijk zijne aanhangers aan te voeren. De ex-koning logenstraft ook nadrukke lijk de berichten dat hij van plan zou zijn zich naar Portugal te begeven, en toch beweren reizigers, dat zij hem in den t ein naar Vigo hebben zien zitten. Wat er ook van zij, aan de gren zen moet de samenzwering wijd ver takt zijn. Het hoofddoel moet zijn, zich mettertijd van Oporto meester te maken en deze plaats als hoofd stad der monarchie uit te roepen. Ook in Portugal kan men dus voor eerst we! zeggen repos ailleurs huiselijke haard voor mij was en een hart, dat bereid was om mij te beminnen Zij had een vader en een broeder en ze voelde zich zoo vreeselijk ver laten Geen enkele bloedverwant, die zij kendede familie van haar vader was niet groot meer en onder hield ook geene vriendschap met hem. En die harer moeder had alle betrekking mei hem gestaakt of liever, hij had banden gebroken, die zijn trots hinderden. Eensklaps hief Ctémence het hoofd op, en liep op het bureau harer moe der toe. Zou ze geen sporen kunnen vinden van die nederige iamilie die niet erkend of vergeter, werd Oude herinneringen uit hare kindsheid brachten haar eerst een doos cho colade te binnen, gestuurd op den lsten Januari, die den dood harer moeder volgde, toen dacht ze aan hare poging tot vluchten op dien avond, waarop mijnheer Fonsolits haar voor den eersten maal in zijn leven geslagen had. Sedert dien tijd had ze zelden aan die onbekende familie gedacht. Op zekeren had men haar in rouw gekleed en gezegd, dat Benoemingen. Bij. Kon. besiuit is lo. met ingang van 1 November a. s. aan den ge neraal majoor H. C. A. Neeteson, zij bidden moest voor de ziel harer oude tante. Zij had beproefd iets na ders van die familie te vernemen, maar hij had grooten tegenzin ge loond om haar te voldoen. Zij had vernomen, dat de tante, die hare moe der had opgevoed gestorven was, dat ér nog bloedverwanten van haar be stonden wier lot mijnheer Fonsoiles verbeterd had, maar wier opvoeding en maatschappelijke positie zeer ge ring waren en met wie de betrekking dus moeilijk en niet zeer aangenaam was. Uit zichzelf hadden zij begrepen, dat de betrekking van verwijderden aard moest blijven of zelfs geheel ophouden en nu bepaalde alles zich slechts bij het verzenden van brieven, ais er een familielid stierf. Mijnheer Fonsoiles besloot met zijne dochter te verklaren, dat zij waarschijnlijk niet bestemd was om hare familie van moeders kant te kennen en dat hij zelf, met alle achting en welwillendheid voor die familie, er volstrekt niet op gesteld was, weer betrekkingen aan te knoopen, die zoo lang verbroken waren. Maar in den storm van gevoelens, die haar overweldigden werd Clé- commandant der 1ste divisieaan den kolonel F. H. W. H. Spieringhs, com mandant van het 5e reg. inf., aan den adjudant van H. M. de Koningin in builengewonen dienst, den kolonel R. Froger, commandant van het reg. gre nadiers en jagers aan den kolonel F. H. Donner, plaatselijk commandant te 's Gravenhage aan den luitenant kolonel jhr, j. W. F. von Schmidt auf Altenstadf, commandant van de 4de divisie koninklijke marechaussee, en aan den majoor magazijnmeester J. J. A. F. Kannemans, hoofd van het magazijn der artillerie te Woudrichem 2o. op hun aanvraag, ter zake van langdurigen dienst en alzoo krachtens de aitt. 39 2 a en 40 der wet van 9 Juni 1902 (Staatsblad no. 89), onder toekenning van pensioen, eervol ont slag uit den militairen dienst ver leend het bedrag van het pensioen vastgesteld voor den generaal majoor Neeteson op f3075 en voor den ko lonel Donnerop f2475 'sjaars en voor de kolonels Spieringhs en Fro ger op f2100, voor den luit. koione! jhr. Von Schmict auf Altenstadt op f 1800 en voor den majoor magazijn meester Kannemans op f 1600 's jaa s 3o. aan den generaal majoor Nee teson voornoemd de dank van H. M, de Koningin betuigd voor de veelja rige en belangrijke diensten aan den lande bewezen 4o. aan den generaal majoor Nee teson en aan den majoor magazijn meester Kannemans, beiden voor noemd, te rekenen van den datum waarop hun eervol ontslag uit den militairen dienst ingaat onderschei denlijk de rang verleend van luit. generaal en van luit. kolonel maga zijnmeester De Tariefwet. De Kamer van Koophandel te De venter heeft als haar meening uit gesproken dat het ontwerp-Tarief- wet in strijd is met de belangen van een belangrijk deel van den Neder- iandschen handel en deNederlandsche nijverheidzij zou het wenschelijk achten, dat in een wet retorsiemaat regelen werden neergelegd, welke noch een beschermend, noch een fiscaal karakter dragen, teneinde te bevorderen, dat die takken van nij verheid, welke door buitenlandsche wetgeving in hun binnenlandsch debiet worden benadeeld meer op voel van gelijkheid worden gebracht. Begrafenis Mr. G. J. Goekoop. Da teraardebestelling van het stof felijk overschot van iti'. G. J. Gae- koop werd gisteren bijgewoond door leden van de Rekenkamer met den secretaris van dat college waarin de nu ontslapene het laatst zitting had. Ook bijna alle ieden van Ged. Staten van Zuid-Holland woorden de treu- mence eensklaps tot die onbekende verwanten aangetrokken, die haar over hare moeder zouden kunnen spreken en die misschien van haar wilden houden, terwille harer moeder. Zij stonden maatschappelijk lager. Doch, wat kwam het er op aan Op dit oogenblik, en uit zucht tot tegen stelling met mevrouw De h Blachère, die zij verfoeide, voelde zij zich ge heel een kind uit het volk, bereid om tegenover de geheele wereld de bescheiden afkomst harer moeder te erkennen en zelfs den winkel, waarop Rosa gezinspeeld had in een oogen blik van onbeschaamdheid. Het kwam haar voor, alsof ze er een boosaardig genoegen in zou vinden om in het adellijk salon der La Blachère's aan hare zeer nederige verwantschap van moeders zijde te herinneren. Maar boven dit, stond eene werkelijke be hoefte aan liefde, de behoefte, om banden des bloeds te gevoelen, om warm te worden ontvangen in een huisgezindaarbij kwam de nog niet volkomen gedachte, dat zij iets zeer schoons en zeer edels doen zou, als ze het eerst naar hare verwanten ging, om weer betrekkingen te her- ïige plechtigheid bij, evenals de griffier en ook de leden der Provinciale Stalen, de president en enkele ieden der Tweede Kamer. De onder voor- ziiler Roëll, vele vertegenwoordigers vroegere hoofdambtenaren van de Rekenkamer en verschillende andere burgelijkcr en militare au'oriteiten. Aan het graf werd niet gesproken. Beteugeling van mond- en klauwzeer. Een wetsonlwerp is ingediend lot verhooging met f65,000 van de be grooting voor landaouw, nijverheid en handel voor de uitgaven in zake de beteugeling van het in het begin van 1911 uitgebroken mond- en klauwzeer. Da reeds toegestaane som van f 85,000 is thans nagenoeg gehee! verbruikt. Het uitgegeven bedrag heeft in hoofdzaak gediend tot terugbetaling van over de maanden Januari tot en met Juli van het Ioopenle jaar, aan reis- en verblijfkosten gedane voor schotten door de disticts-veeartsen en hun plaatsvervangers, door de vee- opzichters en door de tijdelijk ten dienste van de bestrijding van de zooeven genoemde ziekte werkzaam gestelde rijkshulpkeurmeesters. De minister hoopt, dat de thans voorge stelde verhooging toereikend zal zijn tot bestrijding van de over de maan den Augustus tot en met December van dit jaar te doene uitgaven. Het pmitserdekschip „Gelderland," onder bevel van den kapitein t;r zee Albada, verhaalde van de Marineha ven te Nieuwediep naar 's Rijkswerf te Willemsoord Maandag jl. en wordt daar in gereedheid gebracht tit het binnenkort maken van een oefenings- reis met jeugdige schepelingen en adelborsten op den Atlantischen Oceaan. De pantserschepen „Heemskerck", „Kortenaer" en „Evertsen", onder bevel respectievelijk van de kapi teins ter zee Goedhart, Bron en Rambonnet, vertrokken den 9 dezer van Nieuwediep naar de Noordzee tot het houden van oefeningstochten. Vervroegde Winkelsluiting. Te Bussem zijn de beide Midden- standsvereenigingen,namelijk deAlge- meene en R.-Katholieke, een actie begonnen inzake vervroegde winkel sluiting. Een comiié van vier leden uit de bes'uren van beide corpo ra'ies aangewezen, wendde zich per circulaire lot al de winkeliers, als di rect belanghebbenden bij deze zaak. Daarin wordl herinnerd dat in 1908, nadat een paar maanden de negen- uursluiting door onderlinge samen werking in praktijk werd gebracht eenige winkeliers ten slotte de af spraak ontrouw werden en hef parti culier initiatief inzake winkelsluiting nieuwen, waarvan zij niet durfde reppen en aldus zich in éen woord inschikkelijk, zoowel ais onafhankelijk van geest zou betoenen. Zij opende het bureau om eenige aanwijzingen te zoeken, maar dade lijk vergat zij haar voornemen bij de diepe ontroering van deze plotselinge aanraking met de nog levende ge dachtenis harer moeder. Alies lag nog zooals vroeger, de pakjes brieven, het zijden papier met een lok van heur eigen haren, de kleine zorgvuldig bijgehouden reke ningen, de schriften van geelgewor- den papier, met het naamcijfer der jonge vrouw. Clémence kuste met vuur dat haar zoo dierbaar schrift. Alles was zoo jeugdig in dit door den doodonder- bioken leven Die krul van het dier baar hoofdje van het kind geknipt, die gedroogde bloemen uit „mijn bruidsbouquet," en zelfs die reke ningen, die onder proza de poëzie eener eerste liefde verrieden, van de voortdurende gedachte aan het be minde wezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1