Het Stiefkind. Dinsdag 10 October Feuilleton. BINNENLAND, N© 239. 49e Jaargang- 1911 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Vsrschipf dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemerits-ftduertenfiën op uoordselige voorwaarden Provinciaal watersnood comité in Zeeland. Het bestuur van het provinciaal watersnood-comilé in Zeeland ver zoekt ons te melden, dat het zich voorstelt, op een nader te bepalen dag in de volgende .veek te Middel burg over den toestand, geschapen door de stormramp, voor wat de provincie Zeeland betreft, eene be spreking te houden nut afgevaardig den van den raad van bestuur van den Koninklijken Nationalen Bond Reddingswezsn en Eerste Huip bij Ongelukken „Het Oranjekruis" en van de algemeen vereenigde commis sie tot leniging van rampen en wa tersnood te Amsterdam. Voorts stelt het bestuur van het provinciaal comité er prijs op om langs dezen weg comiié's en parti culieren, die bijdragen wenschen te zenden tot leniging van door de stormramp geleden schade en ont- stinen nood, opmerkzaam te maken op het feit, dat Bruinisse, hoewel zwaar geteisterd, niet de eenige plaats in Zeeland is, die getroffen werd, doch ook te lerseke soortge lijke en zeer belangrijke schade is geleden, evenals te Krabbendijke, en op andere plaatsen, waarom het provinciaal comité den milden ge vers met aandrang verzoekt, ter wille van eene gelijkmatige verdeeling, hunne gaven te wilien uoen toeko men aan den penningmeester van „Het Oranjekruis", jbr. mr. L. H. j. F. van Bevervoorden tot 01de- meule te Amsterdam, of aan den secretaris-penningmeester van het provinciaal comité, mr. j. F. van Deinse te Middelburg, terwijl vermoe delijk ook de penningmeester der Al- gemeene Vereenigde Commissie, de heer L. P. van Eeghen, te Amster dam, bereid zal worden gevonden, giften tot leniging dezer ramp in ontvangst te nemen. Onmiddellijk, zoodra aan het be stuur van het provinciaal comité, dat in. Zeeland bij gelegenheid van den watersnood van 1906 werd gevormd en sinds dien zich tol eene konink lijk goedgekeurde vereeniging heeft geconstitueerd, bleek, dat eene nieuwe ramp Zeeland en speciaal Bruinisse en ierseke, had getroffen, is het re glement van hei comité in werking gestild en heeft zich als gevolg van dien onder voorzitterschap van mr. j. P. Cau, te Zierikzee, een sub comité-gevormd voor Schouwen, Dui- veland en St. Piiilipsland het plaat selijk /comité, dat reeds te Bruinisse was in: het leven geroepen, stelde zich reeds onder leiding van dat sub-comité. In Zuid en Niord-Beveland wordt eveneens een sub-comité-geconsiiïu 32.) -o—- Er stonden stoelen voor het huis op de plaats, waar een verlicht plekje tusschen de boomen, de rivier liet zien en het schoone bloeiende land, dat zich daar uitstrekte. De heeren staken sigaren op en mevrouw De la Blachère begon een gesprek over de molens, waarin zij levendig belang stelde. Natuurlijk kon Clémence zich niet in dit onderhoud mengen. Weldra vergat zij door de kalmte en schoonheid van dien hel deren avond, dat zij door min of meervijandige vreemdelingen om ringd was. Nu eens keek zij naar de lucht, welker schitterende kleuren snel in donkerblauw overgingen en waarin de eerste stenen, de een na den ander te voorschijn kwamen, dan weer scheen zij de schaduwen te doordringen, die zich dichter en dich- eerd, onder voorzitterschap van den heer J. N. Elenbaas, burgemeester van Krabbendijke. De inzending van gelden op Schouwen en Duiveland, Tholen, St. Philipsland, Zuid en Noord-Beveland, wordt reeds door deze sub-comité's bevorderd. Aldus berust de centrale leiding van de hulpverschaffing en scbade- leniaing wederom, evenals in 1906, bij het provinciaal comité, waarvan het bestuur thans bestaat uit da hee ren mr, H. J. Dijckmeester, Commis saris der Koningin, eere voorzitter; jbr. mr. E. A. O. de Casem'oooi, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, voorzitterjhr. M. van den Brandeie?, burgemeester van Middelburg, onder- voorzit er jhr. mr. A. van Reigers berg Versluys en mr.J. F. van Deinse, advocaat te Middelburg, secretaris penningmeester. De slachtoffers van den storm. Uit Helievoetsluis wordt gemeld, dat H. M. de Koningin aan den bur gemeester dier gemeente terstond een belangrijk bedrag heeft doen toekomen tot leniging van den eer sten nood der gezinnen van de bij den jongsten storm omgekomen loodskweekelingen Schaap en de Geus. Jhr. mr. Joan Roëii. In de „Mannen en Vrouwen van Beteekenis", geeft mr. L. J. Plemp van Duiveland een karakterschets van jbr. mr. Joan Röeil. Van Röell's beteekenis als staats kundig man, zegt mr. Plemp van Duiveland Het lijkt mij, om Röril te kennen en zijn beteekenis als staatkundig man te waardeeren, niet noodig in de bijzonderheden de rol na te gaan, die hij gedurende 't eerste tijdperk van zijn Kamerlidmaatschap heeft vervuld. Hij ging met kalmen, soii- den pas voorwaarts stoute stukken, gewaagde toeren verrichtte hij niet en tot het aanwijzen of openen van nieuwe banen voelde hij evenmin zich geroepen. Een geestelijk leider der natie is Röeli niet geweest daartoe ontbrak hem de noodige mat; van oorspronkelijkheid en van wijsgeerigen aanleg. Hij heeft als grondsiag van zijn liberale overtui ging aan Thorbecke genoeg diens leer, werk en leven strekken hem tot beginselprogram en voor zijn her vormingsprogram vindt hij de bouw stoffen voorhanden in de behoeften, die in de maatschappij opkomen en die de tijd naar voren brengt. Het conservatieve clement in dit karakter ontbreekt, zeker, niet, hoe zou het bijna kunnen in een man van zijn afstamming, zijn opvoeding en zijn voorkeur voorhistorische rechts- ter in de lanen en in het lommer samentrokk en, zij voelde zich zonder ling treurig en eenzaam. Het scheen haar zoo vreemd om zoo levendig de schoonheid van dien avond te gevoelen en met niemand de bewon dering te kunnen deelen, die zich van haar meester maakte. Wat is het een heerlijken avond... Ik houd van Touraine..... Gij zeker ook? Clémence wendde zich naar Régis en zonder het te weten, werd de toon harer stem koel en in zichzelf gekeerd. Het zou vreemd zijn, als ik dit land niet beminde, waaraan mijne eerste liefste herinneringen verbonden zijn. Er zijn schooner, schilderach tiger landstreken, hernam Régis, maar deze kalme liefelijkheid, die lachende en bloeiende schoonheid hebben hare eigen poëzie der kalmte. Ja, alles is vreedzaam om ons heen, haast te vreedzaam.... Wordt de droefheid niet uit overmaie kalmte geboren ik geloof niet, dat de droef heid ha'e oorzaken buiten ons heeft, ze komt uit ons binnenste voort.... studie maar het is niet over- heerschend en men doet Röeli on recht aan door de echtheid van zijn liberalisme in twijfel te trekken. In tegendeel, bij is echt Thorbeckiaan, maar tevens bovenai beducht, dat, door de beginselen van dien voor ganger in steensn tafelen te griffen en de liberale partij te splitsen in gesloten fracties, liberalisme den sectegeest, dien hij haat, zal binnen laten en aan de veelvuldige nieuwe denkbeelden, die zijn ruim verstand steeds bereid is op te nemen en te overwegen, den vrijen toegang ont zeggen zai. Uit die ontvankelijkheid voor nieuwe denkbeelden bij hem ztiven, is zijn houding bij sommige stemmingen wei eens bij geestver wanten en tegenstanders een gevoel van bevreemding wekkend, geree- delijk te verklarenzij toont tevens aan, dat hij niet bereid was aan zijn vriendelijke bemiddeiingszucht een eigen overtuiging, eenmaal gevestigd, zelfs over zaken van bijkomstigen aard, ten offer te brengen. Hoe hof felijk ook en tot het verleenen van „bons services" aitijd bereid, Röeli staat op zijn stuk, als 't er op aan komt. De gang van zaken. De „Standaard" besluit een artikel onder dit opschrift aldusDe rech terzijde zal dus van deze ure af zorg hebben te dragen, dat ze, door af doend onderling overleg, elke onnoo- dïge vertraging atsnijde, zich helder voor oogen stelie, wat lijn men zal hebben af te ioopen, om gereed te komen, en hoe ze, indien de oppositie den spreektijd opmaakt, zelve in het spreken steeds schaarscher en kariger moet worden. Laat men de zaken Ioopen, zooals ze deze vier jaren meest liepen, d.w. z. zondsr vasten sluur in den gang van zaken, dan staat nu reeds vast, dat we in Juli 1912 bitter teleurge steld zullen uitkomen. En men wete wel, dat een tekort in de zitting 1911/12, in de zitting van 1912/13 niet kan worden ingehaald. In 1913 is alie beschikbare tijd nu reeds alleen voor de invaliditeitswet na Kerstmis geheet bezet. Op zien komen spelen zou alzoo zijn, geheel het politieke spel voor 1913 bederven. Op de Invaliditeitswet na moet heel het program waar voor we staan, nu reeds, in dit zit tingsjaar worden atgewerkf. Houde een ieder 's zich door den kalender voor gezegd. Koninklijke Militaire Academie. Nu ook de her-examens zijn afge- loopen kan worden medegedeeld dat de cursus aas de K. M. A. is be gonnen met 260 cadetten, dit is 17 minder dan het vorig jaar. in het De uiterlijke kalmte, die hare oor zaak heeft in de overeenstemming, zou haar niet kunnen voortbrengen. Clémence antwoordde niets. Hij keek toch met belangstelling naar haar, begrijpend, dat dit jonge leven zijne verborgen moeilijkheden bezat en dat ze zich reeds daaraan gestoo ten had, hoewel ze pas thuis was. Hebt ge spijt, dat ge uit het klooster en weer thuis zijl? ThuisHoe kon iemand van haar huis spreken 1 En waarom wilde hij hare gevoelens keren kennen? Het is altijd genoegeiijk voor een dochter, om weer bij haar vader te zijn, antwoordde ze afgemeten, ter wijl ze zich omwendde om naar de sterren te kijken. Clémence, sprak mijnheer Fon- solles, geef ons een stukje muziek, dan kunnen wij hier onder de boo men luisteren,... Zy is zeer muzikaal, voegde hij er bij, terwijl hij zich tot mevrouw De la Biichère wendde. En hare stem is werkelijk lief. Zing eens iets voor ons, zei mijnheer De ia Blachère. Wat hebt gij in het klooster geleerd Lofzan gen Op dezen ischoonen avond zou laatste studiejaar bevinden zich 85 cadetten, verdeeld als volgtinfan terie h. t. 1. 17, infanterie O.-I. 14, cavalerie h. t. 1. 5. cavalerie O.-I. 2, artillerie h. t. I. 28, artillerie O.-I. 7, genie h. t. 1. 6, genie O.-I. 6, Te dure postkantoren. In het vorige jaar heeft de Alge- meene Rekenkamer den minister van waterstaat gewezen op de booge en, naar verhouding der bevolking van de betrokken gemeenten, oneven redige sommen, besteed voorden bouw van sommige post- en telegraaf kantoren. Gedurende den loop der hierover gevoerde briefwisseling bleek der Kamer, dat sedert eenigen tijd ook bij de directie van den land bouw de meening was ontstaan, dat bouwwerken, uitgevoerd onder lei ding en toezicht van de Rijksbouw meesters, veela! nogal kostbaar wor den en dat zulks een en andermaal had aanleiding gegeven, tot het, met goedvinden van den minister van landbouw, in eigen beheer doen uit voeren van sommige werken. Het kwam den minister van wa- fe-staat intusschen voor, dat voodoo- pig nog diende afgewacht in hoeverre deze proefneming voldoet. Ofschoon de Kimer door's minis ters beschouwingen nog geenszins overtuigd was dat bij bouw van de post- en telegraafkantoren steeds de grootste zuinigheid is betracht, meende zij het hare te hebben gedaan door de aandacht des ministers op deze aangelegenheid te vestigen en heeft zij daarom de briefwisseling niet voortgezet. Vervalsching van dranken In het laa'ste rapport der drankwet inspectie schrijft de heer j. M. H. Hermans (3e inspectie) op b!z. 96 v. v. over bovenstaand onderwerp. Reeds iang heeft het in mijn voor nemen geiegen, eens te dezer plaatse te gewagen van een verschijnsel, dat al h het veel ouder dan de drank wet, toch gaandeweg meer de aan dacht trekt; de vervalsching name lijk van de dranken, die als genot middelen worden gebezigd. De ver dunning van sterke dranken met water in die mate zelfs dat de jene ver in de karaffen blauw ziet van ellende, laat ik onbesproken maat regelen tegen een stevig gebruik van de pomp of van de leidingskraan behooren niet eens overwogen te worden. Maar ernstige overweging verdient de vermenging van jenever, brande wijn en dergelijke dranken met voch- tek, extracten en essencen, die niet enkel prikkelend werken, maar die tevens de gezondheid en het leven der drinkers bedreigen en voorts hen voert tot eene soort razernij, waarin een lofzang juist in den toon zijn. Clémence aarzelde. Meer dan iemand had zij behoefte aan wel willendheid en ze was bevreesd voot critiek, als deed het haar licha melijke pijn. Ik verlang het, Ciémence, sprak haar vader aanhoudend. Zij klom de stoep weet op en Ré gis ging tegen den muur leunen on der het open venster van het salon. Inderdaad, Clémence kende niets anders dan lofzangen, maar ze had volstrekt geen lust om er eene te zingen, ze herinnerde zich een wiege liedje, waarmede hare moeder haar in slaap zong, toen ze nog kind was, ze had het nooit vergeten. De wijs was lief en eentonig, maar woorden zoowel als muziek tooverden haar weer dat vergeten visioen voor den geest, nog levendige herinneringen uit hare kindsheid en vooral het lieve gelaat harer moeder over haar bedje gebogen. Hoe goed wist zij nog, wat hare halfgesloten oogen dan zagenDien Engel met zijne groote vleugels, die de zoete kinderen aanraakt, het ein öeioos gedruisch der beek en. dien zij tot allerlei euveldaden in slaat zijn. Tegen de gewetenlooze kroegbazen, die niet aarzelen, uit vurig winstbe jag hunne klanten te vergiftigen met op gevaarlijke wijze vervaischten drank, behoorde de wet meedoogen- ioos strenge maatregelen te nemen. Dat zou een heele verbetering in den toestand kunnen brengen. Geldboete en verbeurdverklaring van drank wer ken niet gevoelig genoeg. Sluiting der inrichting voor 14 dagen bij eerste en dtfi ritief bij tweede overtreding zal er echter den schrik wel onder brengen. Natuurlijk ligt het geenszins in mijne bedoeling, dit thema verder uit te werkenindien de hooge regeering in deze weinige regelen aanleiding mocht vinder?, om eens een onderzoek te doen instellen naar dit wijd vertakt en alom voorkomend eilendig kwaad van drankvervalsching, zou ik mij ge lukkig achten, deze regelen te hebben geschreven. Maar dan late de regeering het niet bij onderzoek naar de vervalsching van spiritualiën, doch moet de naspo- ringen ook uitstrekken tot de overige dranken, niet te vergeten tot de a's „alcoholvrije" dranken in den handel voorkomende vochten. Mei geen dran ken wordt wel meer geknoeid dan met de zoogenaamde alcoholvrije dranken. Zij bevatten vaak van alles salicyl, boorzuur, raltenkruid, sacharine, sa- ponine, klaprozensap, kunstmatig be reide aethers enz., doch geen vruch tensap en suiker. De suiker wordt door sacharine vervangen en door allerhande middeltjes weet men geur, kleur en smaak zoo na te bootsen, dat ge zuivere frambozen-, citroen- of gembetlimonade meent te proeven. De „Volksbond" tegen drankmisbruik liet ver over de honderd soorten al coholvrije dranken onderzoeken en er waren er bij die 7.60,8 en 8.10 percent zuiveren alcohol bevatten, dus bijna driemaal zooveel als gewoon lager bier. Het voorbeeld van den „Volksbond" wordt in den laatslen tijd gevolgd door de Friesche propaganda-com- missie van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De commissie liet tot heden 46 merken onderzoeken. Geen enkel is absoluut vrij van alcohol bevonden. Het alcoholgehalte liep van 0.03 pet. tot 11.41 pet. Tien soorfen bevatten meer dan 0,60 pet. alcohol; de Hoi- landiawijn 11.41 pet. Toch werd deze als alcoholvrij geannonceerd. Van de 42 merken, die eerst aan het onderzoek werden onderworpen, was er slechts éen, dat geen salicy- zuur bevatte; in 18 werd sacharine aangetroffen, terwijl alle door aniline- geheimzinnigen blauwen vogel, den held uit hare liefste sprookjes, die aan de kleine kinderen het voorbeeld tot slapen gaf in zijn nestjes van mos 1 Het hart van haar vader werd ook een weinig geroerd, ook hij herin nerde zich dat oude kinderliedje. Me vrouw De la Blaehère brakdebetoo* vering. De stem van Clémence is mooi, sprak ze weinig bemoedigend, maar zij moet geschoold worden en vooral moet zij zorgen, dat ze een minder kinderachtig en meer waarlijk muzi kaal répertoire heeft. Ik houd van dit lieve kinder liedje, sprak Régis, terwijl hij een stoel voor haar gereed zette. Het is een beetje ouderwetsch en daarom nog te bekoorlijker. Hoe kunt ge dat zeggenClé mence heeft goeden wil getoondj maar haar wiegeliedje, ze moet er niet boos om worden, is eenvoudig een dom ding. En krijgen wij niets anders ii hooren? vroeg Régis. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1