Het Stiefkind. Zaterdag 7 October No 237 49e J aargmiig 1911 BINNENLAND, Fetiilletoii* Gemeenteraad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. ftbotinemenfs-ftdoerfenfiën op zeer uoordeeiige oooruiaarden 30.) VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Eerste Kamer. Voortgezet werd gis eren de behan deling van de wijziging der Arbeids wet. Minister Talma verdedigde uit voerig het ontwerp, betoogende, dat 't volstrekt niet te ruw ingrijpt, dat wetstoepassing, overlaten aan be stuursmaatregelen niets nieuws is, dat bevoegdheid voor arbeidsinspec tie, om voorschriften te geven, juist nuttig effect zal hebben voor industrie en arbeider en dat dergelijke bevoegd heid volstrekt niet in strijd is met staatsrecht en dat zoo noodig overdag jongens tot glasblazer kunnen worden gevormd, iets wat ook in Dresden geschiedt. Hoewel deelende de stelling van den heer Laa:i dat 't in het be lang van derr arbeider is, dat de in dustrie kapitaalkrachtig is, verdedigde' de minister tegenover dien afgevaar digde het dringende optreden bij staken, in het belang van het jonge Nederland, opdat het opgroeit onder omstandigheden, dat dit jonge leven zoo goed mogelijk tot ontwikkeling komt. Na replieken werd het wets ontwerp aangenomen. De Steenhouwerswet werd eveneens aangenomen. Koninklijke belangstelling. Naar de „'s H. Ct." verneemt, heeft H. M. de Koningin Dinsdagnamiddag den commissaris der Koningin in de provincie Noord Brabant telegrafisch bericht gezonden, dat Zij tot Haar groot leedwezen vernomen had, hoe ook de provincie Noord Brabant door den jongsten storm geteisterd is, en uitvoerige inlichtingen gevraagd, zoo wel omtrent den omvang der ramp, als omtrent de maatregelen, welke tot herstel der geleden schade zullen ge troffen worden. Invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspersionneering heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer, waarin het o, a. zegt, dat het met gemengde gevoelens h"eft kennis genomen van 't wetsontwerp op de in validiteits- en ouderdomsverzekering, en vraagt, te willen overwegen of de sommen, bij het wetsontwerp uit de schatkist toegezegd, niet op andere, minder omslachtige, niet é.en-klasse- eti -in -hoofdzaak -éen -sekse -bevoor rechtende wijze zijn aan te wenden tot leniging van den stoff dijken nood bij ouderdom, zoodat de Kamer wellicht tot het beslu t zou kunnen komen bij den minister aan ta drin gen op een zoodanig gewijzigd wets ontwerp, waardoor, zonder op een geheel nieuw wetsontwerpzon der premiebetaling, alle Neierlan- o— Isabella, ik wenschte u dadelijk met mijne dochter te bezoeken, zoo dra ze thuis was Goedendag juffrouw, sprak me vrouw De la Blachère koeltjes, terwij! ze stoelen gaf. Natuurlijk zijt ge zeer in uw schik, dat ge uit het klooster zijt? Juffrouwherhaalde mijnheer Fonsolles een beetje gekrenkt. Ik hoop, Isabella, dat gij mijne dochter niet als vreemde zult behandelen en haar Clémence zult noemen zooals vroeger. Mevrouw De la Blachère lachte een beetje gedwongen. Zeker wel, mijn leeftijd geeft mij wel het recht daartoeHet spijt me, lieve, dat gij Roger niet hebt medegebracht. Hij wilde niet meegaan. Ik sta ders, vrouwen zoowel als mannen, tegen armoede, als gevolg van ouder dom, gewaarborgd zijn. Spoorwegpersoneel, Het bestuur van den Protestantsch- Chdstelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft, in verband met de in de Openingsrede door de regeering in uifzient gestelde pensi oenregeling voor het spoorwegperso neel, een adres gericht aan den mi nister van waterstaat, waarin verzocht wordt, naast een betere pensioenre geling, ook de totstandkoming van een betere loonregeling voor het spoorwegpersoneel te wiijen bevor deren. Ontslag bij huwelijk. Door Gedep. Slaten der provincie Zuid Holland, is goedgekeurd het be sluit van den Raad der gemeente Schiedam, waarbij aan mevrouw M. C. Boer—Sonneveld, wegen? haar hu welijk, eervol ontslag werd verleend als onderwijzeres aan een openbare lagere school aldaar, met ingang van 1 October 1911. RECHTZAKEN. De rechtbank le Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandeling C. de M., 19 jaar, arbeider te Wachtebeke (België) C. B., 31 jaar, landbouwersknecht te Ter Neuzen en P. de B, 36 jaar, huisvrouw van J. J. van G., zonder beroep te Hulst, ieder tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis diefstal met inklimming: II. P., 13 jaar, zonder beroep te Serooskerke tot 6 weken tuchtschool diefstal met braak: G. F. van C., 18 jaar, timmerman en F. D. v. d. W., 18 jaar, modelmaker, beiden te Vlissingen, ieder tot 2 maanden ge vangenisstraf eenvoudige beleedigingM. A. de W. 49 jaar. huisvrouw van A. de S., arbeidster te Hontenisse tot f 3 boete subs, 3 dagen hechtenis; overtreding gemeente belasting ver ordening te VlissingenW. J. C. 50 jaar, koopman te Amsterdam tot f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis schennis der eerbaarheidA. O., 23 jaar, stoker te Middelburg tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis; vrijgesproken j. de R 29 jaar en L. V., 19 jaar, werklieden se Vlis singen, beklaagd van beleediging van een ambtenaar; E. de S., 46 jaar, huisvrouw van P. L., zonder beroep te Vlissingen, beklaagd van eenvou dige beleediging en W. S., 18 jaar, ketelmakersletriing te Vlissingen, be klaagd van medeplichtigheid van diefstal. De werkvrouw C. J. S. te Vlis singen haaide bij den heer Berlage nog niet in de gunst, sprak Ciémence met licht bevende stem. O, neen, het kind is geen alle mansvriend, hij is niet gul met zijne liefde. Dat zal later wel komen. Ja, als de kindermeid het toelaat, antwoordde Clémence bitter. Alweer 1 riep mijnheer Fonsol les, Isabella, ik wenschte, dat gij mijne dochter kondt overtuigen van de noodzakelijkheid óm Rosa's dik wijls lastig karakter te verdragen, ter wille harer toewijding. Clémence heeft afschrik voor haar van het eerste oogenbiik af en gij weet zoo goed als ik, hoe noodig zij voor Roger is en daarenboven, dat ik door eene belofte ben gebonden. Ik heb geen afkeer van haar, riep Clémence uit met tranen in de oogen. Maar zij is tegen mij zoo brutaal mogelijk opgetreden en heeft Roger van mij afgehouden Rosa brutaal Dat is zij nooit geweest, tegen niemand onzer. Zij heeft een barsche toon en lompe manieren, dat geef ik u toe, maar als men haar kent, hecht men er even weinig gewicht aan, als zij er booze bedoelingen bij heeft. Op uw leef- broeken opzicht, doch bracht ze niet terug en verkocht ze elders. Het O. M. eischte tegen beklaagde 4 maanden gevangen'sstraf. De 34-jarige J. B. uit Vlissingen kocht verleden jaar te Goas een naaimachine op afbetaling en liet hem later te Middelburg herstellen, ter wij! hij het aldaar bij een ander ver kocht. De eisch luidde wegens verduis tering 3 maanden gevangenisstraf. Kindermoord, Voor de rechtbank te Middelburg stond heden te recht de 31 jarige veidarbeidster A. M. F. uit Groede beklaagd van kinderdoodslag. De beklaagde erkende onder hevig snikken en huilen, dat zij op 4 A'ugus tus beva'lsn is van e;n kind van het mannelijk geslacht, dat volgens hare meening leefde, omdat het met armen en beenen sloeg en dat zij het in een welput gooide. Volgens de deskundigen is bet siaan met armen en beenen geen bewijs van leven. Daar een der getuigen wegens ziekte niet kon verschijnen, werd de behan deling der zaak geschorst tot 13 Oc tober a. s. Staande de zitting veroordeelde de rechtbank te Middelburg heden de 24 jarige koffiehuishouder M. H. we gens iandlooperij tot 2 dagen hech tenis en de 43 jarige veldarbeider P. de W. wegens eenzelfde feit tot 2 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 2 jaar en zes maanden. Bij beschikking van de recht bank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevan genhouding van de beklaagden, de zaak tegen M. F. B., 33 jaren, en R. F. B., 32 jaren, wagenmakers, wo nende te Groede, thans gedetineerd te Middelburg, oeklaagd van diefstal te Breskens in den nachi van 29 op op 30 September jl. Zitting van Vrijdag 6 October, des middags 2 uur. Voorzitter jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 18 leden. 1 vacature. Het eerst was aan de orde de be- eediging en installatie van de nieuw gekozen leden, de heeren W. L. Hu- son en J. de Meij. Deze werden door den secretaris binnengeleid en legden daarna in handen van den voorziiter de voor geschreven eeden of beloften af. De Voorzitter spreekt de leden als volgt toe Ik wensch u beide geluk met het vertrouwen dat een groot deel der kiezers getoond heeft in U te stellen tijd, mijne lieve, moet men de eerste indrukken mistrouwen. In ieder ge val, zooals mijne zwager zegt, Roger kan haar nog niet missen en mijne arme zuster heeft verzocht om haar altijd te houden. Uw vader heeft behoefte aan huiselijke rust, uwe thuiskomst moet geen reden tot on rust wezen en gij zult wijs doen met Rosa haar gang te laten gaan en mijn broeder niet met al die kleinig heden te kwellen. Clémenc'es oogen fonkelden en zij had haar antwoord gereed. Maar waar diende het voor Die vrouw was ook al tegen haar ingenomen. Zij voeide eene soort wanhoop in haar hart en ze volhardde bijna voort durend in zwijgen. Mevrouw De la Blachère scheen zich overigens niet meer over hare tegenwoordigheid te bekommeren en onderhield Guy over verschillende plaatselijke nieuw'jes, waaraan zij natuurlijk niets had. En Régis heeft verlof vroeg mijnheer Fonsolles, terwijl hij op stond na een kwartier, dat het jonge meisje zeer lang was gevallen. Ja zeker, heeft Lucien het niet door U af te vaardigen naar den raad. Ik vertrouw dat gij U in de belangen der gemeente zult willen inwerken, dat gij, ook bij verschil van meening op aangename wijze met ons wilt samenwerken en dat gij ook zult bedenken, dat een raadslid niet slechts een enkele parlij heeft te dienen maar ook de belangen van alle burgers gelijkelijk moet behartigen. Hierna verzocht de voorzitter de nieuw gekozen leden zitting te nemen. - De voorzitter zeide het volgende, waarbij de leden zich van hun zetels verhieven In de laatste dagen is langzamer hand tot ons doorgedrongen het ont zettend bericht, dat in den stormnacht van Zaterdag op Zondag j.i. moet vergaan zijn de Belgische loods- schoener no. 2, waarschijnlijk met man en muis. Door deze ramp zijn 12 gezinnen in onze gemeente in diepen rouw ge dompeld, wier echtgenooten en va ders tijdens de vetvulling van hun ambt op vreeseiijke wijzen de dood hebben gevonden. Wij allen en de geheele gemeente detlen in hun rouw. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden goed gekeurd. Mededeeling werd gedaan dat het kerkbestuur der parochie van den H. Jacobus op het beleefd verzoek van het dageiijksch bestuur der gemeente, heeft bericht, dat er zijnerzijds vol strekt geen bezwaar bestaat tegen de tijdelijke plaatsing van eert uurwerk van gemeentewege in zijn kerkge- gebouw aan de Wilhelminastraat. Echter op de volgende voorwaarden dat alle onkosten, welke veroorzaakt worden door de plaatsing, de aan wezigheid en het wegnemen van het uurwerk, geheel komen voor reke ning der gemeente Vlissingen. Verder werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Sta ten van een genomen raadsbesluit. De afdeeling Vlissingen van de NeJ. Padverkenners, zegt dank aan den raad voor de gunstige beschik king op het verzoek een der gymna stieklokalen ten gebruik te willen af staan aan genoemde afdeeling. Door de bezwarende financieele voorwaarden is het genoemde afdee ling echter onmogelijk, de verleende vergunning aan te nemen, temeer daar in de behoefte aan locaiiteit voorzien is bij gunstige beschikking van den minister van oorlog. Deze mededetlingen werden voor kennisgeving aangenomen. Nog deelde de voorzitter mede dat aan het eind van de zitting een voorstel zal worden gedaan om over te gaan tot het rooien van 39 boomen in verschillende deelen der stad. gezegd? Hij komt morgen voor drie weken. Dat is heerlijk! Dus morgen verwacht ik u allen ten eten.... En zeg aan Régis, dat hij over mijne paarden kan beschikken. Dank u wel. Tot ziens broe der.... Tot morgen, Clémence. Tot ziens, mevrouw, antwoordde het jonge meisje even koel. Mevrouw! Waarom zegt gij geen tante, Clémence? Het gelaat van het jonge meisje werd nog strakker. Beste broeder Guy, ge moet uwe dochter niet plagener zijti menschen die het groote moeite kost om ge meenzaam te zijn met anderen, welke niet tot de familie behooren.... Tot morgen.... Régis zal zeer verheugd zijn over uw vriendelijk aanbod.... Verontwaardiging en gekwetste hoogmoed verstikten Clémence schier. Hoe fijntjes had mevrouw De la Bla chère haar weten te herinneren, dat er geen enkelen band tusschen hen bestond! En wat drukte zij op het woordje „broeder" als om mijnheer Fonsolles geheel in te palmen en van zijne dochter te scheiden. De afdeeling VFssingen van den Bond van Nederlandsche onder- wijzeis heeft een adres ingediend, waarin zij te kennen geeft, dat naar hare meening de salarieering der on derwijzers en onderwijzeressen, werk zaam bij het openbaar lager onder wijs in deze gemeente, nog steeds onvoldoende is geregeld, reden waar om adressante den raad dringend en beleefd verzoekt, de verordening tot regeling van het openbaar lager on derwijs zoodanig te willen herzien dat verkregen worde le. belangrijke verhooging van het aanvangsalaris 21. verhooging van het maximum 3e. vergrooting van het bedrag der pe-iodieke verhoogin.g en varkorting van den duur der perioden; 4e. tegemoetkoming in de huishuur aan alle leerkrachten 5e. betere saia-ieëring van het hand- werkonderwijs. De gronden voor dit verzoek zijn neergelegd in een uitvoerige memorie van toelichting. Da afdeeling Vlissingen van het Ned. Onderwijzers Genootschap geeft in een adres de volgende wenschen dier afdeeling met betrekking tot de salaris regeling van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen in deze gemeente te kennen lo. verhooging der minima zoo voor onderwijzers(essen) als voor hoofden van scholen 2o. toekenning eener verhooging bij het bezit of verkrijgen eener akte lager of middeloaar onderwijs, ook als die akte niet verplicht is; 3o. een hoogere uitkeering aan den bezitter eener acte M. O. als aan den bezitter eener akte L. O. indien het bezit eener akte voor eenig leervak verplicht is gesteld'; 4o. schrapping der laatste alinea van art. 3 der verordening op de jaarwedden 5o. toekenning van periodieke ver hoogingen voor de onderwijzeressen in de nuttige handwerken 6o. het meetellen van de dienst jaren als onderwijzer bij de berekening van de dienstjaren als hoofd eener school met uitzondering der eerste tien. De afdeeling spreekt de hoop uit dat de motieveering in een bijgevoïgde memorie van toelichting in welwil lende overweging zai worden geno men en wendt zich tot den raad met het beleefd verzoek, zoo mogelijk, deze wenschen bij de behandeling van de gemeente-begrooting voor het jaar 1912 ter sprake te brengen en Burg. en With, uit te noodigen een gunstiger regeling in ernstige over weging te nemen. Deze adressen zuilen worden be handeld bij de gemeente-begrooting. Van E. van Bel, ambtenaar bij de comptabiliteit is een verzoek ingeko- Isabella is nog schoon en zoo voornaam Vindt gij niet, Clémence zei mijnheer Fonsolles, terwijl zij in het rijtuig stapten. -r Veel te trotschEn zoo onaan genaam antwoordde zij op bijtenden toon. -— Watvindt zij ook geene genade bij u Weet ge wel, dat ge niet wel willend zijt, Clémence Zij niet welwillendZij, wier hart overvloeide van liefde, die bereid was om hen allen te beminnen, als zij haar slechts met een beetje goedheid tegemoet kwamen 1 Wie had toch een sluier over de oogen haars vaders geworpen, dat hij de dingen niet meer van hun werkelijk standpunt beschouwde en dat zelfs hij tegen haar was ingenomen Maar zij ant woordde niet. Zij begon te begrijpen, dat haar het zwijgen werd opgelegd en dat ze geheel machteloos en een zaam tegenover de vooroordeelen stond, zoowel als tegen de gevoelloos heid haars vaders. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1