sma. )EN Het Stiefkind. ST, bheldestraat. K. irtikilen Vrijdag 6 October Gemeentebestuur, Feuilleton. No 236 49e Jaargang. 1911 IE Juitsche >RST, .BURG. 11 etc. ets. Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd op 2©n- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. "BINNENLAND* Ik een vloot- tndigd werd, t deze actie tige gevolgen elders in den arije zich ge- taire maatre- zee te treffen, tm uit Berlijn vordt gezegi i van de mo rn vorm van eiingspoging raar dat die relijk aan den spoedig iets >ER KONIN- t bekend dat het kanaa'i M. beneden rstand of tot waarop be- londiging van uiteriyk 7 laafd blijft, r 1911. Koningin 1EESTER. dig. en*. ran Pas- worden Igeleverd. KG. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden L30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. ftbonnements-fWvertefitiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden BEKENDMAKING. Afgekeurde Visch. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat gedurende het 3e kwarfaai 1911 door den keurmeester van visch, 2 manden kleine visch, 3 manden gar nalen en 1 kist gerookte paling zijn afgekeurd als ongeschikt voor voedsel. Viissingen, 4 October 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Ramp Bruinisse. In verband mei de ramp in Zeeland is de vraag gesteld, wat het „Water snoodfonds", gevestigd te Amsterdam zal doen. In den regel wacht de ad ministratie van dit fonds af tot een provinciaal comité in de provincie waar watersnood geheerscht heeft, dan wei Gedeputeerden dier provin cie zich tot haar wenden om steun, onder overlegging van staten die een beeld geven van de hoegrootheid van het bedrag, dat vereischt wordt en van het aantal dergenen, die steun behoeven. Brengt zulk een provinci aal comité zelf geld bijeen, dan be paalt het bestuur van het watersnood- fonds zich ertoe, het eventueel ont brekende aan te vullen. Tot dusver heeft nog alleen de burgemeester van een der betrokken gemeenten zich tot het comité gewend om steun. Te Bruinisse heeft zich een com missie gevormd tot het verleenen van steun aan hen, die door de ramp aldaar getroffen z?n. De Commissaris der Koningin in onze provincie, de heermr. H. J. Dijckmeester, is eere voorzitter, en de heer mr. R, J. Patijn, lid van de Tweede Kamer voor Zie- rikzee, eerelid. Verder maken deel uit van de com missie de heeren S. Hage, burgemees ter van Bruinisse, voorzitter P. J. Okkeise, onderwijzer, 1ste secretaris F. G. v. d. Berg, hoofdonderwijzer, 2de secretarisM. Jumeief, gemeente ontvanger, 1ste penningmeester; C Hoogerheide, raadslid, 2de penning meester A, J. de Koek, arts, en W. Otte Wzri., schipper, leden. De burgemeester en de president van de Kamer van Koophandel te Rotterdam hebben overleg gepleegd omtrent het vormen van een commis sie tot liet verieenen van hulpbetoon aan hen, die door de ramp te Brui nisse getroffen zijn. Eerste Kamer. Na goedkeuring der overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, betreffende de exploitatie van den spoorweg Gouda Schoonhoven, kwam gisteren in behandeling het wetsontwerp tot wij ziging der Arbeidswet. De heer Van Lanschot opperde juridische beden kingen regen de. wijze waarop de strafrechterlijke aansprakelijkheid van den werkgever voor de naleving der wet is geregeld. Da beer D'Aumaie van Hardenbroek bestreed het ontwerp, dat z.i. in schijn den atbeid beschermt, doch in werke lijkheid dien arbeid bemoeilijkt en vele bedrijven zal doen kwijnen. Da heer Laan motiveerde breedvoerig zijn stem tegen het ontwerp, dat z.i. overdreven ingrijpt. Spreker had gs- wenscht dat de minister zich bepaald had tot afschaffing van den nachtar beid door vrouwen.Spreker critiseerde het z.i. onbekookts ingrijpen door de Tweede Kamer door bij de behande ling van het wetsontwerp allerlei vérstrekkende amendementen aan te nemen en betreurde't, dat de minister zich niet krachtiger tegen die amen dementen had verzet. De voorzitter verzocht den spreker zich te matigen. Spreker oordeelde, dat het uitgangspunt der wet persé niet deugt. Te veel wordt overgelaten aan wisselende inzichten van ambte naren, die heer en meester worden over de grootste belangen. Dj heer Van der Feltz ontwikkelde zijn bezwaren van wetgevenden en staatsrechtelijken aard tegen het ont werp, waarbij het arbeiden op zich zelf wordt verboden. 29.) Zij wischte hare roode oogen af en zag, dat het reeds na middernacht was, zoodat ze besloot te gaan rusten. Zij sliep, zooals dat haar leeftijd meebrengt zelfs na het grootste ver driet en toen de zon haar den vol genden morgen wekte, gleed eene straal van hoop haar hart oinnen zou het niet mogelijk zijn om de gevoelloosheid van haar vader en de kwaadwilligheid van Roger met veel geduld en liefde te overwinnen Zij ging naar den tuin, waar de kleine jongen reeds met zijn hobbel paard speelde. Goeden morgen, Roger! Hij ging door met spelen. Zij dacht, dat hij misschien moe was en ging dus naar hem toe. Zullen we het vertelsel van De komende obstructie. De Haagsche redacteur van het „Hbl." heefi gezocht naar een middel om te ontkomen aan de te verwachten obstructie bij de hervatting van de werkzaamheden der Tweede Kamer. Zijn voorstel luidt ongeveer aldus In de „Ned." is gezegd, dat een voorstel om „een adres" te zenden wél had kuur.en behandeld worden, maar niet een „adres van antwoord". Daarom zou het behoorlijk zijn, dat een der leden, van rechts, bij voorkeur de heer Lohman zelf, die opheldering ook in de Kamer gaf. Indien geen der rechtsche ieden daartoe bereid is, dan zouden de socialisten kunnen toonen, dat het hun niet om relieijes te doen is, en zouden zij tevens de rechterzijde op de proef kunnen stellen of deze het ernstig meent met een snelle afdoe ning van zaken. De socialisten zouden dan het voorstel Troeistra opnieuw kunnen indienen, „doch diimaai niet als een adres van antwoord", maar eenvoudig als een adres aan de Konin gin, waarin bijvoorbeeld zou kunnen worden aangedrongen op bespoedi ging van de grondwetsherziening, om te komen tot invoering van aigemeen kiesrecht. Dat adres zou dan nog gisteren vervolgen Dat van de fee in het blauwe paleis? Rosa zegt, dat zij het kent en dat het niets mooi is. Rosa is stout! Zij wil niet hebben, dat gij van mij houdt I riep Clémence onwillekeurig uit. Ze had nog niet uitgesproken, of het zenuwachtige handje van Roger sloeg haar in 't gezicht. Rosa is niet stout, juffrouw, en ik houd meet van haar dan van u Clémence trilde van toorn en maakte eene beweging naar het kind. Maar ze hield zich dadelijk in Roger, sprak ze plotseling kalm op droeven toon, ik belet u niet van uwe dienstbode te houden, maar waarom zijt ge zoo onverschillig voor mij Gij hebt geene moeder meer en ik ook nietwij zouden toch wel goede vrienden kunnen zijn.,.. Ik zou u met uw werk kun nen helpen, ik zou met u spelen, wij konden samen wandelen.... Hij aarzelde. Dat mooie smee- kende gezichtje stemde hem wel een beetje zachter. Maar Rosa hield niet van zijne zuster.... Dus Laat mij met rust, zei hij barsch, wel voor de milüiewet te behandelen zijnde rechterzijde kan dit veilig gedoogen, wijl anders toch dezelfde tijd (of nog meer) aan het onderwerp zou moeten gewijd worden bij de Staa sbagrooting. De parlementaire atmosfeer zou dan gezuiverd kunnen zijn, voordat men de milüiewet in openbare be handeling nam. Wordt een andere uitweg gevonden, dan zal de schrijver zich even hartelijk verheugen. Als er maar een gevonden wordt. De legermanoeuvres. In een artikel over de legerma noeuvres schrijft de „N. R Ct." on der meer: „■Een ieder heeft het gevoeld, zoo wel de aan de oefening deelnemende soldaat, als de meetrekkende burger, dat de manoeuvres in opzet en door voering een geheel nieuw stadium waren ingetreden. Zij hadden hun karakter van zorgvuldig voorbereid theaterstuk afgelegd en meer het ka rakter van den waren veldoorlog aan genomen. De geweldige achterstand, waardoor ze reeds jaren'ang, tegen over de builenlandsche waren geken merkt, is plotseling ingehaal 1. Met éen pennesireek, kan niet worden gezegd, want da voorbereiding is omvangrijker geweest dai ooit te voren. Zelfs hebben d ze manoeuvres een voorgeschiedenis, een geleidelijke ontwikkeling gehad, waarbij verschil lende ministers van oorlog hunne me dewerking hebben verleend. Zonder twijfel za! de tegenwoordige bewinds man dan ook in stilte dan hem toe- gezwaaiden lof aan zijn ambtsvoor gangers hebban overgebracht." Militaire berichten. De Nedeilandsche militaire com missie, die naar Engeland gaat om de fabriek van Armstrong, Vickers and Co., te Newcastle, te bezoeken, bestaat, naar uit Londen aan het „Hbl." wordt gemeld, uit den luit.- kolone! Stuten en majoor Berkhout van de genie, luir.-kolonel Tiknius Kiuyihof van de Indische artillerie, den luit. ter zee le kl. Groenenboom en den majoor der artillerie Ten Noever de Brauw. Zij worden ver gezeld door den gepensionneerden iuif.-kolonel der artillerie Schuurman, die de vertegenwoordiger van Arm strong in Nederland is. De sergeant L. A. F. Buys, van het 6 ie regiment infanterie, die heeft voldaan aan het in Augustus jl. ge- gehouden officiersexamen bij den hoofdcursus te Kampen, doch bij het geneeskundig onderzoek ongeschikt was bevonden, is thans voor den militairen dienst goedgekeurd en zal voor een benoeming tot 2e luitenant der infanterie h. t. I. worden voor gedragen. terwijl hij zich uit hare armen los rukte en weer naar zijn paard ging spelen. Nu is het voorgoed uitHij zal nooit van mij houden, zoolang die vrouw tusschen ons is En mijn vader wil niet eens, dat ik erover spreek. Heete tranen vloeiden over haar gelaat. Zij wischte ze snel af, toen zij de stem van haar vader hoorde. Na het ontbijt, Clémence, zuilen we moeten laten inspannen, om naar La Blachère te gaan. Ik wilde mijn schoonbroeder en zijn vrouw voor morgen uitnoo- digen. La BlachèreDat was ook nog een pijnlijke herinnering van Clé mence. Zij voelde zich zoo vreemd in die familie, die haar nooit had aangenomen en zij werd zoo zicht baar als mindere behandeld in die aristocratische woningZe dacht nog aan de bitte zoete opmerkin gen van mevrouw De !a Blachère, aan hare hatelijke gewoonte om haar altijd te critiseeren over alles en niets en ze vroeg zich met smartelijke verbaring af, waarom ze zooveel Van 2 Januari tot 30 Sept. jl. zijn bij het instructie bataljon te Kampen 191 volontairs voor den dienst aan genomen. Het ongeluk aan boord van de „Hertog Hendrik." Blijkens bij het departement van marine van den commandant der zeemacht ontvangen telegrafisch be richt, is de eindconclusie van de com missie, die een onderzoek naar het gebeurde heeft ingesteld, dat het ongeluk, hetwelk tijdens hei schijf schieten aan boord van Hr. Ms. „Her tog Hendrik", plaats had, beslist het gevolg is geweest van een nabrander bij geopend sluitstuk. Verder bericht de vlootvoogd, dat de kanonbediende.met het openen van het sluitstuk belast, het afgaan van een schot uit eeti kanon van 24 cen timeter, voor het afgaan van het zijne heef! gehouden en zoodanig in de war schijnt te zijn geraakt, dat hij den tuimelaar (veiligheidsinrichting met het oog op nabranders) gelicht en het sluitstuk geopend heeft. Invoerrecht van versche vruchten en bron- en mineraalwater. in 't ontwerp yan wet tot vas'stel- liog van het tarief van invoerrecht wordt voorgesteld, voor den invoer van appelen, sinaasappelen, citroenen en kokosnoten een hoogar recht dan 't bestaande te heffen en bron- en mineraalwater aanzienlijk haoger te belasten dan nu. Door het hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik is tot de 2e Kamer een adres gericht met het verzoek hei daarheen te willen richten, dat genoemde vruchten van invoerrecht worden vrijgesteld en de van bron- en mineraalwateren te hef fen rechten aanzienlijk worden ver laagd. Betonwerken en de storm Men schrijft van bevoegde zijde aan het „Hbl.": Werd door veien nog getwijfeld aan de sterkte van gewapend beton voor zeeweringen, na den hevigen storm van 30 September jl. heeft dit materiaal voor zeeweringen het bur gerrecht verkregen. Aan het water schap Schouwen en aan tal van an dere polders in Zeeland zijn vele ba- saltgiooiïngen totaal uiteengeslagen. De betonwerken zijn overal abso luut ongedeerd gebleven, niettegen staande zij speciaal waren aangelegd op zwaar aangevallen plaatsen. Zoo aan het Noorderstrand van Schou wen hebben de bazalthoofden en glooiingen veel geleden. De „duizen den" in betonglooi'riig waren onge deerd. Ook aan den z.g. Langendijk aan Noord-Schouwen, een van de afkeer opwekte. Ja inderdaad, waarom Ze scheen geschapen om liefde in te boezemen met haar open ge zichtje, haar vertrouwvolle oogen, haar altijd gereden grimlach. Haar levenslot scheen schitterend en be nijdenswaardig: als eenige dochter van een rijken, edeimoedigen vader rijk aan alle geestesgaven, zoowel als aan schoonheid en ontegenspre kelijke bevalligheid, bezat zij alles, wat gelukkig kan maken en noch tans voelde ze zich, niet zonder reden, diep te beklagen. Roger weigerde zijn vader en zus ter naar La Blachère te vergezellen. Ciémence deed eene der japonnen aan, die de overste van het klooster, op aanvraag van mijnheer Fonsoües, voor haar uit Parijs had laten ko men, een zeer eenvoudig en zeer sierlijk kleed van blauwe zijde met zachtgele kant gegarneerd. Het tochtje in deze schoone landstreek, met de snelheid van het lage, gemakkelijke rijtuig zou heerlijk voor het jonge meisje geweest zijn als het naar een gewenscht doel geleid had. Ook nu nog rustte haar kunstenaarsoog met meest aangevallen dijken van Zeeland, heeft het beton niets geleden, niet tegenstaande grootev steenen elders weggeslagen, er op gebeukt hebben. De dijkverhoogingen in Zeeland, na 1906 met aarde aangelegd, hebben zeer veel geleden. De nieuwe grond is op vele dijken tot op het oude beloop weggevlogen en al het werk is vernietigd. Intusschen zijn alle dijkverhoogin gen in beton uitgevoerd, n.I. met dijkmuren op den dijk, alle onge deerd, zoowei op Schouwen-Duive- land als op Baveland en elders. Half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen. Het jaarverslag van den toestand der vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of ver laten kinderen in het huisgezin, legt weer getuigenis af van de toewijding waarmede hoofdbestuur en afdeelingr- besturen, commissies van verschil lenden aard, vader en moeder van het Doorgangshuis te Bussum, en niet het minst de pleegouders, zich aan hun taak hebben gegeven. In het jaar 1910 werden door de vereeniging 439 kinderen van verschillende catago i.ëa verzorgd 42 kon zij onder haar hoede nemen, 6 kinderen konden als menschen atgeieverd worden aan de maatschappij, maar een jongen en een meisje moesten wegens onver- beterlijkheid in een rijksopvoedings gesticht worden opgenomen. In het doorgangshuis te Bussum vertoefden 73 kinderen om geobser veerd te worden, alvorens in een huisgezin geplaatst te worden. Meer malen moesten kinderen op opneming wachten wegens plaatsgebrek. Van de in 1910 verpleegde kinderen waren 265 jongens en 175 meisjes, behoorende tot alle gezindten. De afdeeling Alkmaar verpleegde 25 kinderen, Amersfoort 25, Amster dam 37, Arnhem 27, Assen 4, Dor drecht 1, 's-Gravenhage 19, Groningen 29. Haariem 3, Hilversum 28, Meppel, 6, Naarden-Bussum 9,Nijmegen 3,Rot terdam 3, Utrecht 9, Wageningen 3, Wf st-Friesland 1 en Zeist 4. In 1910 werd aan verpleegkosten door de vereeniging uitgegeven f 45,370 kosten,voor het Doorgangs huis waren f 1983, Aan subsidies van de regeering werd ontvangen f 31,662 en nog te ontvangen is f 3652. Aan bijlragen in di verple- gingskosten werd o ïtvangen f3241. De rekening over 1910 sluit meteen nadeelig raldo van f 5624. Viissingen, 5 October. Blijkens bij den Raai van State afdeeling voor de geschillen van be stuur ingekomen Kon. besluit, is onge grond verklaard het beroep van den welgevallen op het kasteel, dat te voorschijn kwam aan het einde eener korte laan van oude boomen. Hoewei het gebouw moderner was dan de toren, waarbij het behoorde, gaven de hooge, schilderachtige da ken, het snijwerk der ramen, het klimop, dat hier en daar de muren bedekte, het een voldoend aanzien van oudheid en de stoep met hare zeer breede en zeer lage treden, zag' er deftig uit met hare dubbele ijzeren leuning en oranjeboomen aan beide zijden tot versiering. De vestibule was heel anders dan die der villa; eikenhout en een breede steenen wenteltrap gaven haar een somber, streng aanzien. Maar de salon kwam Clémence aller bekoorlijkst voor met 't lichtgrijze schilderwerk, eenigszins overschoten draperieën, stijlloos meubilair Louis XV en het vroolijk, vriendelijk aan zien door bloemen, boeken en ver scheidene handwerkjes aan het ge heel gegevenzij keek met genoe gen naar de familieportretten, waar van sommigen waarde hadden, terwijl mevrouw De la Blachère binnentrad. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1