«ken Het Stiefkind. E Woensdag 4 October 0,45 0,50 1,65 No 234 1911. DE STORM. ïUREN is ;idhuizen uxwijnen enstein, Kusche iWIJNEN: |on Père field- Blanche |e Char- Elixir de \CSinds scontrole PPENS. ijscourant. mde lies teit: 49e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Böormemerifs-ftdifsrfentiën op zèer uoordeelige voorwaarden Qemeentebestimr, PUBLICATIE. Tramwegen. Burg. en Welh. van Viissingen gelet op een schrijvers van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 22 September 1911, no. 74, 2de Aid. gelet mede op artikel 2 5 van het Reglement op de Tramwegen in de Provincie Zeeland brengen ter openbare kennis dat bij besluit van voornoemd college d.d. 22 September 1911 no. 74, 2de Afd. aan de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" aldaar voorwaardelijk ver gunning is verleend voor het leggen van spoorstaven ten gebruike van spoorwagens in dcLampssenstr.aidaar. Viissingen, 2 October 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. BEKENDMAKING. Afgekeurd vleesch. Burg. en Weth. van Viissingen maken bekend dat gedurende het 3e kwartaal 1911 door den keurmeester van slachtvee en vleesch afgekeurd zijn ais nadee- lig voor de gezondheid 3 koeien, 1 varken, 9 partijen vleesch, 2 partijen ham, 3 partijen reuzel, 6 partijen ingewanden, 9 var kenskoppen. Voorts herinneren zij belanghebben den vóór zooveel noodig, aan het be paalde bij artikel 207, 3de lid der Algemeene Verordening van Politie luidende „Wanneer het herhaaldelijk voor komt, dat bij eenzelfden slager of vleeschverkooper voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aangetroffin, zonder dat daarvan aangifte is ge daan, zijn Burgemeester en Wethou ders bevoegd, zuiks met vermelding van de namen der belanghebbenden, ter openbare kennis te brengen." Viissfngen, 2 October 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. "BiNNEWLANDT H. M. de Koningin naar Bruinisse. H. M. de Koningin vertrok heden morgen om 6 uur 50 van het Loo met den koninklijken trein, bestaande uit drie wagens, over Oudenbosch, naar Bruinisse,1 waar door den storm ont zettende schade is toegebracht aan haven en vloot. Hare Majesteit was voornemens 's middags naar Het Loo terug te Feuilleton, keerett, waar zij om 5 uur zou arri- veeren. Verbond van neutrale vakvereenigingen. Zondag werd te Utrecht onder leiding van den heer R. Winkel, voor zitter van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" een vergadering gehouden van afgevaardigden van zestien vak vereenigingen met het doel, voorbe reidende besprekingen te houden, met betrekking tot de oprichting van een verbond van neutrale vakveree nigingen. Tot bureau, belast met de leiding van deze vergadering, werden aangewezen de voorzitter en de se cretaris van den bond „Mercurius", weike tot het houden dezer vergade ring het initiatief had genomen. Alvorens werd overgegaan tot ba - handeling der agenda) werd de deel neming der vertegenwoordigde orga nisaties aan bespreking onderworpen, waarbij bezwaar gemaakt werd tegen de deelneming van eten Bond van Orde van personeel in dienst der H. ij. S. M., in verband met een aan den naam dezer organisatie toege- voegden ondertitel, luidende „Fede ratie van anti-sociaaldemocratische vereenigingen" op grond van het niet neutraal karakter dezer organi satie. Na eenige besprekingen werd met 12 stemmen tegen 2 voor en 2 blanco besloten, dezen bond niet toe te laten, waarop de vertegenwoordigers van dien bond de vergadering verlaten. De overige 15 vereenigirtgen verte genwoordigen tezamen 10,572 leden. Van verschillende zijden wordt de wenseheiijkheid betoogd van de op richting eener organisatie van neutrale vakvereenigingen, die, schoon uit drukkelijk consiateerende, dat de bedoeling der vakbeweging is eco nomische voordeeien voor de arbei ders ie behalen, zich afzijdig houdt van de permanente samenwerking met een bepaalde politieke partij, wat men thans in 't bijzonder bij het Nederlandsen Vakverbond aantref!. Betoogd werd door enkele aanwezigen dat het nieuwe verbond zich zou moeten verklaren voor het strijden vari dep klassenstrijd, waartegenover echter werd verklaard en eikend, dat de opneming eener zoodanige verkla ring slechts misverstand enonnoodige verdeeldheid zou kunnen wekken, al stond de bedoeling om door onder linge samenwerking voor de Belangen der arbeidnemers, ter verbetering hunner arbcidersvoorwaarden te strij den, bij alien vast. Daar intusschen geen der v.ricgen- woordigde bonden mandaat omtrent definitieve toetreding had mede kunnen geven, werd overeen gekomen dat de afgevaardigden aan de respectieve 27.) ■—Hij zal niet laat naar bed gaan, Rosa, sprak mijnheer Fonsoiles op verzoenenden toon, alleen mag hij den koekoek acht uur hooren slaan.... Dat is een heel natuurlijk buiten kansje, hij moet toch kennis maken met zijne zuster.... Die laatste verontschuldiging was siechi op hare plaats. Rosa beet zich op de lippen. Zooais mijnheer verkiest.... Ik weet anders wel hoe het zijn moe! en nu het kind verkouden is Roger, het is verstandiger.... zei mijnheer Fonsoiles aarzeiend. Stil, Rosa 1 gij verveelt mij Laat mij naar den afloop der ge schiedenis luisteren. En het is hem beloofd, sprak Clé mence levendig. Rosa werd woedend Rosa hing tot den vijand over Ais ik het kind niet meer naar mijn eigen zin kan verzorgen, is het beter dat ik heenga, sprak ze heftig. Roger spitste de ooren. Neen, ik wil niet dat gij heen gaat, dat weet ge wel. Kom dan gauw mee, dan zal ik u boven een nog veel mooiere geschiedenis vertellen.... Die van uwe tante, die een kaboutertje gezien heeft vroeg Roger. Ja en die van mijn neef, die alleen vier menschen gedood heeft. Nu sprong Roger van de schoot zijner zusier af. Zegt ge mij niet goeden nacht, mannetje sprak mijnheer Fonsoiles op tevreden toon. Wei te rusten.... Kom gauw, Rosa, en vergeet mij niet te vertel len, wat de sergeant heeft gedaan..,. Er, uwe zuster I sprak zijn va der «enigszins verwijtend. Maar Rosa hield den kleinen jon gen stevig vast; ze trok hem mede, zonder dat ze den uitroep scheen te hoorert, die mijnheer Fonsoiles niet herhaalde. bonden de gewenschte toelichtingen omtrent het verhandelde zouden ver strekken en deze tot deelneming op wekken. Tot het verieenen dezer medewerking verklaarden nagenoeg alle afgevaardigden zich bereid. Aan het bureau za! zoo mogelijk vóór half Januari bericht omtrent al of niet aansluiting bij een neutraal vakverbond gezonden worden, ten einde in de tweede belts van Februari een constitueererrde vergadering te kunnen beleggen. Federatie van Ambtenaars bonden S. S, De Federatie van Ambtenaarsbon den S. S. heeft Zondag te Utrecht vergaderd. De statuten werden vastgesteld en zullen aan het Centraat Bureau van Soc'aie Adviezen worden opgezonden waarna dan de koninklijke goedkeu ring zal worden aangevraagd. Het doel der Federatie is om door samenwerking algemeene en bijzon dere belangen van de ieden der bij de Federatie aangesloten vereenigin- gen te behartigen. De Federatie tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg, me! uits'uiting van politiek en godsdienst en wel o. m. door net bevorderen van een goede samenwerking bij de uitoefening van den dienst en door het behartigen van de behngen ge noemd in het program van actie bij de directie of daar waar zulks noodig of wenschelijk wordt geacht. Een commissie werd benoemd om de bespreking bij te wonen in zake de door verschillende spoorwegorga nisaties a. s. te voeren ioonaclie. Door het Feöeralieoe Tuur was een afgevaardigde gezonden naar de ver gadering, voor oprichting van een „Neutraal Vakverbond." Tot plaatsverv. hoofdredacteur is aangewezen de heer Lijfering, voor zitter der Federactie. Fanfare-korpsen. Tegen de verandering der militaire muziekkorpsen in fanfare gain stem men op. Met de fanfare zou men vrede kun nen hebben aldus schrijft de „Mu- ziekbode" indien de korpsen op een getalsterkte werden gebracht dia voldoende is om muziek voor den troep te maken en om goede uitvoe ringen te kunnen geven. Een korpsje van zesiien man is voor een tro. p onvoldoende, want niet alleen is de bezetting ie gering, ook het uithou dingsvermogen der meiodicblazeis is ontoereikend. Iets anders zou het zijn, als het getal melodiespelers ver dubbeld werd en de noodige bugles en een vijftal saxophones in de be zetting werden opgenomen, die dan op minstens vijf-en-twintig muzikanten Zij meende, dat ze de deur geslo ten had, maar zij was niet in het siot en Clémence hoorde, dat zij op bitteren toon tot Roger zeide Ik hoop, jongeheer Roger, dat gij uwe verzorgster niet verlaat voor oie dame, die niet op u heeft ge past en bij u gewaakt, toen gij nog heel klein waart? Het jonge meisje kwam in op stand. Vader, zei ze bevend, nu hebt gij het zelf gezien, Rosa verfoeit mij en neemt mijn broerije van mi] weg. De gewone uitdrukking van moe heid verscheen op het gelaat van mijnheer Fonsoiles. Weineen, kind, ik weet zeker, dat gij de zaken overdrijft. Rosa had gelijk en wij ongelijk. Roger heeft een zeer geregeld leven noodig, gij ziet wel, hoe teer hij is, ik durf hem niet naar school te coen. Dus, hernam G émence bedroefd, gij hebt niet eeus opgemerkt, hoe jaioersch zij is en hoe triomfantelijk zij het kind meenam? Maar Clémence, kunt gij uit liefde tot mij den overdreven afkeer niet overwinnen, welken die vrouw moest worden gebracht. Men ver kreeg dan niet alleen een mooien en sterken klank, maar tevens een goede qualiteit van muziek, geschikt voor concert-uitvoeringen. Wil men de harmonie muziek ab soluut afschaffen, dan zou züike fanfare-muziek met succes daarvoor in de plaats kunnen komen. Bij Kon. besluit is aan den schout- bij-nacht-tifulair, J. W. A. F. van Mare nBentz van den Berg,inspecteur- generaal van het loodswezen enz., verlof verleend tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteeke nen van groot-officier der orde van de Kroon van België, en comman deur der orde van het Legioen van Eer en aan den kapitein ter zee C. A. Dominicus, inspecteur van het loodswezen enz. te Viissingen tot die van commandeur der orde van de Kroon van België. Nog niet bekomen van de ernstige ramp van 1906, worden de polders te Oud Vossemeer, opnieuw door zeer zware beschadiging van deze dijkenop verschillende gedeelten van den zeedijk werden gaten in den dijk geslagen en het heeft o zoo weinig gescheeld of een herhaling van 1906 heeft plaats gehad. Zondag waren honderden arbeiders in de weer om noodkisten te plaatsen, terwijl mat angst de avordvloed werd afgewacht, ingelanden zullen weer opnieuw offers moeten brengen om alles in orde te krijgen. Aan de over zijde van den Eendracht liep op drie verschillende plaatsen de Eendracht polder in, terwijl de Prins Hendriks poider de voor drie jaren bedijkte Slaakgronden is ingeioopen en de zeedijk over een groote uitgestrektheid is weggeslagen. In de havên te Oud Vossemeer is een vaartuig weggesla gen, waarvan de opvarenden, man vrouw en kinderen, met groote moeite werden gered een vaartuig zit dwars over de kade, terwijl een tweetal aan den zeedijk vastzitten. Er is overal ernstige schade berokkend. Vele be woners van den Vogelsangpolder hadden hun have en goed geborgen. De hevige noordwestenstorm heeft te Bruinisse Zatei dagavond zeer groote schade toegebracht. De havendam, die bij gewoon stormweer de booten in de haven voldoende beveiligt, bleek al spoedig tegen den buitenge woon hevigen goifsiag niet bestand en sloeg totaal weg. Alle booten in de haven geraakten spoedig op drift en werden de een tegen de ander tot wrakhout geslagen. Ruim een honderdtal hoogaarzen zijn wegge dreven en op de schorren tegen den Anna Jacobapolder terecht gekomen u inboezemt Zij is niet jong meer, zij is vergrijsd in onzen dienst, zij heeft hare gezondheid aan het kind geofferd, men moet haar wel iets toegeven.... Vrede, mijn kind, ik smeek u, houd vrede Hij stond op, deed de deur der bibliotheek open en scheen weldra in zijne couranten verdiept. Clémence, wier oogen voi tranen stonden, bleef nog een oogenblik in de kamer en besloot nu een einde te maken aan dien onaangenainen avond. Ik ben een beetje moe van de reis, vader, zei ze, terwijl ze moeite deed een natuurlijken toon aan te slaan, ik wil liever wat gaan rusten. Goed, kind, slaap wel en kom morgen weer frisch en lachend te voorschijn.... lachend, verstaat gij, Clémence Ik heb behoefte aan uwe vroolijkheid, aan uw goed humeur. Zij ging heen, toen mijnheer Fon soiles plotseling een inval kreeg, hij riep haar terug en zag een beetje verlegen. Misschien is het beter, kind, dat wij vanavond reeds eene kwestie behandelen, die voor u toch van een veertigtal dreven daar tegen den dijk en verscheidene werden totaal wrak. Hierdoor is aan de Bruinisser visschers voor meer dan honderd duizend gulden schade berokkend. Ook de dijk aan de noordzijde van den polder had het hard te verant woorden. Op éen plaats sloeg over een lengte van ongeveer 300 meter het buitenbeloop geheel weg, zoodat de kruin op meerdere plaa'san weg gezakt is en op andera plaatsen maar 10 tot 20 cM. breed meer is. Op verschillende andere plaatsen sloegen grooie gaten in het buitenbeloop. Met het oog op het gevaar voor doorbreken van den dijk werd Zon dagmorgen om 4 uur de klok geluid, teneinde de dorpelingen te waarschu wen en op te roepen om met alle weerbare mannen aan het behoud van den dijk te werken, door zeilen en zakken zand in de gaten aan te brengtn. Zoover bekend is, is onder de Bruinisser varensgezellen slechts éen doodelijk ongeval te betreuren. Den zoon van schipper Bouwens, die zich met zijn vader van het in gevaar bevindende schip trachtte te redden in de roeiboot sioeg overboord en verdronk. Uit Dinfeloord meldt men aan de „N. R. Crt." Door den hevigen storm zijn twee sleepbooten „Edison" en „Nelson" van Dordrecht en Siiedrecht, kapitein van de Klooster en Groeneweezen tegen den aan het Volkerak gelegen dijk van den Drievriendenpolder, ge slagen. De sleepbooten hebben vee! averij, terwijl 2 tjalken zijn gezonken en nog drie schepen op de gorzen tegen den dijk zitten. Van de bemanning van de sloepen zijn reeds negen lijken aangespoeld o.a. de wd. Hendriks van Dordrecht met zoon en vier dochters, P. de Vries, stoker van Dordrecht en Aotonie Haiselo, 16 jaar, zoon van den eige naar van de „Edison" Te Dintelsas zijn twee tjalkschepen zonder bemanning komen aandrijven ook daar zijn op het oogenblik twee lijken gevonden, die naar de gemeente Fijnaard zijn overgebracht. De dijken van den D.ieviendenpoi- der en van den Carolinapolder onder die gemeente zijn doorgebroken. De visschersvloot te I ;rseke heeft ernstig geleden. Twee vaartuigen zijn versplinterd, 2 in de haven gezonken en niet minder dan 38, waarbij een korstoomboot, zijn uit de haven weg gedreven. Bijna alle zijn al terugge vonden, maar alle zijn meer of minder zwaar beschadigd. De visschers van die vaartuigen, voor zoover zij geen wetkgevers zijn, zijn een tijdlang buiten werk en middelen voorrepa- zoo'n groot beiang niet wezen zal ik bedoel het huis en huishouden. Ik hoop weldra een volleerde huishoudster te worden, als gij mij een beetje wilt toegeven, sprak ze met gemaakte vroolijkheid. Dat wil zeggen.... gij zijt nog te jong om zulk een last ie aan vaarden, het is moeilijk om een huishouden te besturen en ik wii u geen vervelende plichten opleggen. Zekere onrust overviel haar, maar ze liet niets blijken. Het zal mij afleiding geven.... Daarenboven is het mijn plicht en mijn recht en ik zal mijn best doen alles naar uw genoegen in te richten. Ik twijfel niet aan uw goeders wil, lief kind.... Maar Rosa bestuurt nu vier jaar het huis.... Alles gaat ordelijk, spaarzaam en geregeld, zij kent mijne gewoonten.... Zij is over de vijftig jaren en op haar leeftijd wil ik haar de vernedering en het verdriet besparen, het bestuur te moeten nederleggen, nadat ze zich zoo trouw van hare taak gekweten heeft. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1