Het Stiefkind. Dinsdag 3 Gclober Feuilleton. 'No. 233 49e Jaargang 1911 ftbonnements-fidvertentiën op zeer voordeelige voorwaarden BINNENLAND, DE STORM. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, migezonêord op Zon- en Feestdagen. TELÉFOÖMïUMMEB 10. He! parlementair conflict. Uit een hoofdartikel in „de Stan daard" Reeds nu zou rechls, hier zijn we zaker van, zoo harden vorm'van ver zet niet meer kiezen. Men mag hier de rechterzijde op dit oogenblik niet hard om vallen. In zulk een moment van plotselinge beslissing heeft men voor schakeering van tinten geen oog, en is men op niets bedacht dan om zijn doel te bereiken. De gekozen vorm.was, gelijk 'tin zulke oogenbïikken meer gaat, niet gelukkig gegrepen. De parlementaire vorm vraagt hooge beleefdheid, onbe rispelijke hieschheid, vormen van adellijke tint. In Engeland waar het parlementaire leven opkwam, is dit steeds gevoeld. Het spreken van „het geachte lid", liefst van dit of dat dis trict, zonder namen te noemen, hangt hiermee saam. In een parlement staan de partijen, die op meetings en in de pers eikaar telkens met voetzoekers nazitten, persoonlijk tegenover eikaar. Verzaakt men den fijnen vorm ook maar een oogenblik, zoo kan dit tot kabaal leiden. En juist waar men te doen had met een fractie, die hier niets van verstaat en soms zelfs in scheld woorden ingebeelde kracht zoekt, dient in dubbele mate hierop gelet. Vandaar dat la mort sans phrase, die nu in der haast werd toegepast, critiek ook in de pers van rechls uitlokte. Het ware beter geweest dit te mijden. Er zou hiermee niets verloren zijn. Ware het vootstel van den voorzitter aangenomenhad men de stukken ter Landsdrukkerij gezonden, vanwaar ze in drie uren lijds in de Kamer terug konden zijn en ware daarop de vraag aan de orde gesteld, wanneer het in gediende voorstel aan de orde zou komen, dan had men den zachten vorm van het sine die kunnen kiezen, en besluiten om het in behandeling te nemen op een nader te bepalen dag, wat in parlementaire taal met afstem ming gelijk staaf, maar juist door het meer parlementaire van den vorm minder zou geprikkeld hebben. Onze scheepvaart en de oorlog. De directie van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. deelde aan het„Hbld." aangaande de gevo'gen, die de 'ta- liaansch-Turksche oorlog voor haar stoomvaartdiensten op de Middel- landsche Zeehavens kan hebben, het volgende mede De oorlog tusschen Italië en Tur kije zal, voor zoover thans voorzien kan worden, geen noemenswaardige gevolgen op ons bedrijf uitoefenen. Zeer onwaarschijnlijk mag het geacht worden, dat onze schepen van éen der beide oorlogvoerende partijen overlast ondervinden zullen, te meer O 26.) Zij wilde de sombere gedachten verbannen, die zich van haar mees ter maakten en ze ging haar koffer uitpakken, ze dacht er niet aan om hulp te vragen, want ze hield zich nog aan de eenvoudige en ijverige gewoonten van het kloosterleven. Met diepe ontroering betrad zij weer die kamer, waar vroeger hare moeder gewoond had en waarvan zij had gevraagd het lichtverschoten behangsel te mogen behouden. Zij maakte het voornemen, die voor een toevluchtsoord te houden, waar zij door de flauwe herinneringen uit hare kindsheid de verveling en teleur stellingen kon vergeten, die haar schenen te wachten in het vaderlijk huis. Maar zij had geen tijd tot veel nadenken, de etensbel luidde. Haas tig heistelde zij de wanorde van daar de strijd tot Tripoli gelocaliseerd schijnt te zullen worden. De vrachten zu'Ien in het oostelijk deel derMid- deiandsche Zee ten gevolge van het terugtrekken der Italiaansche handels vloot uit die wateren, ongetwijfeld rijzen, en wellicht zal dit ons bedrijf hier en daar len voordeile komen aan de andere zijde zu'lin vele ver schepers, geleid door al d; n niet gewettigde vrees voor betalingsmoei lijkheden, door den oorlog veroor zaakt, geen goederen naar Turkije durven zenden, waartegenover weer staat, dat een mogelijke boycot van Italiaansche goederen de plaatsing van orders in Nederlan i en zijn achterland in de hand kan werken waarmede het vervoer met onze lijn gebaat zou zijn. Zooals gezegd, zijn noch groote voordeelen, noch belangrijke schaden uit dezen krijg op dit oogenblik te voorzien. Neutraliteitsverklaring. Aan de Nederlandsche regeeringis kennis gegeven van den tusschen Italië en Turkije uitgebroken strijd. Naar aanleiding daarvan zal weidra een ambtelijke neutraliteitsverklaring openbaar gemaakt worden, waarbij aan Nederlanders, verblijvende in lan den der oorlogvoerende partijen, in achtneming der strikste onzijdigheid wordt voorgeschreven. Wijziging van de Beroepswet. Tegenover de bedenkingen in het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer merkt de regeering op dat ook zij van oordeel is dat de sociale rechtspraak zoa behoort te zijn inge richt, dat zij veitrouwen wekt bij hen, vopr wie zij bestemd is in de eerste plaats te werken, bepaaldelijk ook bij de arbeiders. Geen mindere waar borgen mag zij bieden dan die welke men voor de burgerlijke en de straf rechtspraak onontbeerlijk acht. De reg. wi) bij dit ontwerp enkel de onevenredigheid opheffen, die op dit oogenblik tusschen den omvang en de organen van de sociale recht spraak bestaat. De Centrale Raad zou, zonder verhoogde inspanning meer en vlugger werk kunnen leveren, als hij met 3, inplaals van 5 leden, recht sprak. De veranderingen die dit wijzigings- ontwerp in de bestaande Beroepswet voorstelt, beletter, in het minst niet te zijner lijd, die wet in verband met de uitbreiding van de sociale verze kering, aan eene herziening te onder werpen. En dit zou trouwens alleen dan nooaig zijn, indien op het oogen blik van de inwerkingtreding der wet ten betreffende de arbeidersverzeke ring, de nieuwe regeling der admi nistratieve rechtspraak nog niet zou kunnén worden ingevoerd. haar toilet en kwam een weinig te laat in de eetzaal, waar Roger bij zijn vader zat. Zij was vastbesloten om een on uitputtelijk geduld tegenover het kind te toonen. Zij ging achter hem om, nam zijn hoofd tusschen hare han den, bedekte zijn voorhoofd en haren met kussen en beschouwde het stil zwijgen van den kleinen jongen als vooruitgang, hij liet zich zonder te genweer omhelzen. Reeds bij den eersten maaltijd, kon ze bespeuren, hoe slecht hij was opgevoed en hoe toegevend haar va der was. Elk oogenblik stoorde Ro ger het gespreknu eens at hij gul zig, dan weer duwde hij zijn bord weg zonder dat hij iets wilde eten van hetgeen men had opgeschept. Het werkwoord „willen" scheen hij het beste te verstaan, hij gebruikte het voortdurend. Met onverstoorbaar geduld verdroeg mijnheer Fonsolles de uitingen van een ongetemd ka rakter; als de stem van Roger snel ler werd, nam zijn gelaat eens lij dende uitdrukkingen aan, hij smeek te hem te zwijgen of te eten of niet fe eten, alnaar het uitkwam, maar De regeering betoogt voorts, dat zij ook wat de saiarisquaes'.ies betreft, den Centraien Raad en de Raden van beroep niet achterstelt bij de gewone rechterlijke macht en verdedigt voorts waarom zij zich de aanwijzing van de „waarnemers" heeit voorbehouden. De regeling van re waarneming is intusschen niets anders dan een tijde lijke oplossing, bestemd te verdwij nen, zoodra de definitieve regeling van de sociale rechtspraak tot stand komt. Nadat Zaterdag reeds den geheelen dag een zeer krachtige wind had ge waaid, nam deze tegen den avond zoo in hevigheid toe dat het bepaald nood weer was. De wind was zoo krachtig dat men moeite had daar teg^n op te loopen en de storm, welke gepaard ging met zware regenbuien, nam meer en meer het karakter aan van een orkaan. Het was wei te voorzien dat dit noodweer een reeks van ongelukken zou tengevolge hebben, al bepaalde het zich in onze stad gelukkig alleen tot materieele schade. Maar deze is dan ook werkelijk-zeer groot. Op tal van plaatsen werden dak pannen afgerukt, schoorsteenen neer gehaald en vooral de boomen moesten het geducht ontgelden. Van de glazen dakbedekking van de in aanbouw zijnde nieuwe sfei- loods op de werf der Kon. Maatscb. „de Scheide" is een groot gedeelte door den storm weggeslagen. Vooral de buit-uwiiken in het nieuwe stadsgedeelte hadden het zwaar te verantwoorden. Het pas gebouwde wachthuisje van de electrische tram tegenover de re mise werd door den siorm omverge worpen. Op het strand werd aan de daai staande kiosken grooie schade to e- gebracht. De electrische tram welke zoolang mogelijkdeadienst heeft volgehouden, moest het echter Zaterdagavond on geveer 9 uur opgeven. Het was be slist gevaarlijk nog langer te rijden. De draden werden voortdurend be dreigd door neervallende takken en ook de weg was niet veilig meer, aangezien de storm overal takken op de rails wierp. Dat de telegraaflijnen ook geducht te lijden zouden hebben ligt voor de hand en er ontstond dan ook groote storing, welke heden nog slechts ge deeltelijk hersteld was. Zaterdagavond kwamen de treinen met veel vertraging aan. Enorme in spanning werd van het personeel ge vorderd om in het noodweer de treinen uit te rangeeren. Zondagmorgen kwam de nachtboot eerst om 7 uur op de hij dacht niet aan boos worden of zijn zoon ernstig te berispen. Clémence begreep, hoeveel er aan de opvoeding ontbrak; maar hetzij dat de bekoorlijkheid en de schoon heid van den kleinen jongen haar zachter stemden, of dat zij veront schuldiging vond in het groote on geluk zijns levens, hij was toch een moederloos kind, ook zij was vol toegevendheid en de plagerijen van Roger, noch zijne koelheid te genover haar, verminderden de toe genegenheid en liefde, die zij voor hem gevoelde. Zij wenschte die slecht geregelde natuur te hervor men, maar alleen door zachtzinnig heid en liefde en de ellendige op voeding, waarvan zij reeds een staal tje gezien had, vermeerderde slechts hare genegenheid. Toen het diner ten einde liep, keek mijnheer Fonsolles naar den koe koek, dien hij vro'ger uit Zwitser land had meegebracht en een mees terstuk van houtsnijkunst was. Roger, het is tijd voor u, Rosa komt u halen. Ik wil opblijven, totdat het vo- gehje uitvliegt. haven, zoodat de mailtreinen met on geveer 3 uur vertraging vertrokken. De mailtreinen uit Duitschland waren gistermorgen ook een uur te laat. De uitgaande dagboot vertrok eerst om 12 uur. De goederentrein die hier gistermorgen om 7 uur moest aan komen, arriveerde eerst 's middags half twee. De loodsdienst op de reede moest des avonds gestaakt worden, daar het onmogelijk was met dit noodweer de schepen te bemannen. De storm was volgens gedane waar nemingen nog krachtiger dan die van 11 September 1903, loen'o. a. de Ar- nemuidsche vloot zoo geducht geteis terd werd. Thans was deze vloot binnen. In onze nabijheid is evenwel een scheepsramp voorgevallen, welke, he laas, niet minder dan 9 menschen- levens heeft gekost. Nabij Westkapelle strandde nl. de Russische bark „City of Benares", komende van Queenstown en bestemd naar Sundsvall. Dit schip was bemand met 20 koppen. Ongeveer half drie in den nacht van Zaterdag op Zondag werd de bark door de brullende zee tegen den dijk geslagen. De woeste golven beukten al omar op het schip 'en de equipage leefde alleen nog in de hoop dat met het aanbreken van den dag hulp zou kunnen worden geboden. Deze hulp was werkelijk spoedig genoeg aanwezig en als de Westkap- pelsche dijkwerkers niet zoo kracht dadig waren opgetreden dan zou, zeer waarschijnlijk, het aantal slacht offers van deze scheepsramp nog grooter zijn geweest. Want omstreeks zeven uur des morgens kwam zulk een verrader lijke zee opzetten dat niet min der dan 13 van de opvarenden van het wrakke schip werden gesla gen en in zee vielen. Van deze 13 schipbreukelingen mocht bet slechts gelukken 4 te redden, waarbij een woord van iof toekomt aan de bo vengenoemde Westkappelsche dijk werkers, die hun heldhaftige pogin gen tot redding althans in zooverre beloond zagen dat in het geheel 10 opvarenden aan wal werden gebracht. De andere 9 moesten zij evenwel voor hun oogen zien verdrinken. Degeredden waren ernstig gewond onder hen bevond zich ook de kapi tein. De verwondingen waren veroor zaakt doordat de schipbreukelingen door de woedende golven tegen het staketsel waren geslagen. Nadat de uitgeputte schipbreuke lingen aan wal waren gebracht wer den zij van het noodige voorzien en Vader,sprak Clémence, geef hem een kwartiertje toe van avond; dan kan hij den koekoek hooren roepen, in afwachting zai ik hem een sprookje vertellen om bennis te maken. Roger wendde zich naar zijne zuster. Zoolang de maaltijd geduurd had, was hij onbeleefd tegen baar geweest, maar nu keek hij sluiksge- wijze naar haar en vond, dat die groote zuster toch eigenlijk heel mooi en heel aardig was. Is het een mooi vertelsel vroeg hij, terwijl hij beproefde, een onver schilligen, minachtenden toon aan te slaan. Heel mooi. Komen er feeën in voor Er komen feeën in en rijtuigen met duiven ervoor, antwoordde zij lachend. Dan wil ik wel luisteren. Hij sprong van zijn stoel en kwam uit zichzelf op haar schoot zitten. Er was eens eene heel goede, heel mooie en heel jonge fee, die in een safirren paleis woonde. Wat zijn safieren? Dat is iets blauws en door- ook spoedig geneeskundige hulp ver leend door dr. Campert. Betreffende deza treu'ige ramp wordt ons uit Westkapelle nog het volgende gemeld In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft alhier een vreeselijks scheepsramp plaats gehad. Het driemastschio „City of Bena res", zeilende van Queenstown naar Sundsval is op de kust alhier tegen het staketwerk van den zwaren zeedijk geheel in stukken geslagen. Van de bemanning bestaande uit Russen, Denen en Engelschen en 20 man sterk zijn 11 personen.waaronder de kapitein gered en 9 jammerlijk verdronken, waaronder de 2ie stuur man en de kok.Hetwas een aangrijpend schouwspel voor de vele toeschou wers op den zeedijk toen de beman ning, op het schip dat in drie stukken was geslagen plotseling door een stortzee overboord werden geslingerd. Het was wanhopig slechts een gedeelte der bemanning te kunnen redden. Het wrak lag niet ve der dar. 5 meter van den zeedijk voor hel staket (palenrij). Enkele ingezetenen waaronder de gemeente veldwachter hebben som mige schipbreukelingen met levensge- vaar door het staket aan wal gebracht. Aandoenlijk was hit te zien hoe twee der scirpbreukelingen woiste- lende met de woedende elementen door zwemmen aan wal trachtten te komen, doch eindelijk den kamp moesten opgeven. Vooral de taaie vol harding van een 16 jarigen matroos was bewonderenswaardig, doch ook bij moest het opgeven. Zijn lijk sposld; e n paar uur later aan. Twee der schipbreukelingen waarvan éen reeds ernstig ziek was, hielden zich verscheidene uren aan het wrak vastgeklemd. Zij begrepen blijkbaar dat er met laag water kans op redding zou komen. En waarlijk om ongevetr 12uur (des middags.) meenden enkele toeschou wers dat het wel zou gaan en zij volbrachten met levensgevaar hun moeilijke onderneming. Een woord van hulde en dank mag zeker niet worden onthouden aan hen, die zich zoo hebben inge spannen en zonder eenig reddings materiaal, de reddende hand hebban uitgestoken. Twee lijken zijn aange spoeld. Het Engelscbe stoomschip „Edward Dawson", van Novorossisk naar Rotterdam bestemd met eene lading benzine, is gisteren gestrand op het bankje van Zoutelande. Gisterennamiddag is na eene ont ploffing het schip in brand gevlogen. De brand ontstond vermoedelijk, doordat de tanks door het voortdurend stampen van het schip lek zijn ge- schijnends, alles wat men erdoor ziet, is blauw, en men is altijd ver genoegd als men door zulke vensters kijkt. Dus de fee was in haar schik Juist op dit oogenblik ging de deur open. Niemand zag Rosa bin nenkomen, ook mijnheer Fonsolles niet, die met welgevallen naar het bekoorlijk schouwspel keek, dat zijne kinderen vormdenniemand zag dus de jaloersche en booze uit drukking van haar gelaat. Jongeheer Roger, het is uw tijd om naar bed te gaan. Haar stem beefde van foorn, maar Roger trok er zich niets van aan. Wees stil, Rosa, ik ga niet slapen, ik wil weten, wat de fee deed in het blauwe paleis. Dus mijnheer laat toe, dat de vastgestelde uren verzet worden Hij weet toch wel, dat de jongeheer Roger niet sterk is en er betrokken uitziet, als hij zoo laat naar bed gaat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1