Het Stiefkind. Ponderdag1 28 September Gemeentebestuur. Feuilleton, No 229 49e Jaargang. 1911 Hart wtek tof week. "BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTTÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd op Zor>- sn feestdagen. Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij welielijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste- loos tot 1 October. BEKENDMAKING. Sluiting der Baden. Burgemets'er en Weihouders van Viissingen, brengen ter algemeene kennis dat de sluiting der baden aan de badplaafs dezer gemeente is bepaald op 30 September 1911. Viissingen, 27 September 1911. Burg. en Wetb. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. POLITIE. Stremming van hei verkeer over de Schipbrug te Viissingen. De Burgemeester van Viissingen gezien de aanschrijving van den Ingenieur van 's Rijks Waterstaat maakt bekend dat het verkeer orer de Schipbrug aldaar, wegens de uitvoering van vereischte herstellingen, van 2—7 October a. s. zal worden gestremd, met dien verstande dat de passage voor voetgangers zooveel mogelijk zal worden toegestaan. Viissingen, 27 September 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 3 en zoo noodig ook op 4 en 5 October a. s. van het werk aan het ij voor Diemerdam en op 6, zco noodig ook op 7 October a. s. o- 22.) ja, o gaarne Maar ik wil u oppassen en gij zult weer herstellen. Gij zijt nog wel jong om too- neelen bij te wonen, zooals er nu een in dit huis zal worden afgespeeld, maar ik voe), dat gij sterk zij».... Zult gij den moed hebben om Roger voor het laatst bij mij te brengen, als het oogenblik daar is?.... Ik verbeeld mij, dat ik geruster zal sterven, als mijn laatste Dlik hem in uwe armen ziet. ik beloof het u, maar gij moet le ven voor hem en,... voor ons.... Frar.foise's leven spoedde ten einde. De dokters rekenden nog op een paar dagen dienzelfden nacht echter was alles afgeloopen. Op haar verlangen werd Clémence gewekt en schreiend, maar moedig, zooals ze beloofd had, nam zij den slaper.den Roger op en bracht hem ondanks de klachten der van het fort Pampus, Zuiderzee, schiet oefeningen zullen plaats hebben dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-SacrctaMe op eiken wrrkdag, ran des voormiddags 9 rot des namiddags 4 uren. Viissingen, 27 Sept. 1911. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE Na het Marokkaansche gevaar, thans zoo goed als afgewend, komt het Tripolitaansche. De wereld zal er wel niet door in vuur en vlam gezet worden, maar de mogelijkheid is toch geenszins uitgesloten, dat er oorlog uit volgt. Wat de Italiaansche staatslieden bewegen kan om zulk een avontuur lijke rol te spelen, begrijpen wij niet. Italië heeft in Tripolis een kolonie en vele handelsbelangen. Dat het die Turksche provincie gaarne bezitten zou, is van genoegzaam algemcene bekendheid maar dat is hoegenaamd geen reden om haar in te palmen. In het belang van orde, rust en veilig heid is het niet noodig en de Tripoli- lanen gevoelen absoluut niets voor verandering. Zij willen geen onderda nen vah een christennatie worden en hebben er geen belang bij. Toch schijnt italië eensklaps zekere plannen te hebben opgevat of stappen gedaan om vroegere plannen tot uitvoer te brengen en daartoe onder handelingen met Turkije te hebben aangeknooptop grond waarvan is ons echter niet bekend. Dat heiland voor Italië van politieke en andere beteekenis is, kan toch waarlijk voor Turkije geen reden zijn om het af te staan, ai wenscht het Italiaansche volk ook dat de regeering er zich vóór za! spannen. De openbare meening is wel eens meer onredelijk en hier althans is ze het in de hoogste mate. 't Is inderdaad merkwaardig, te zien met weik een ijver men nu eensklaps dat zaakje wii opknappen. De militaire toebereidselen voor een oorlog met Turkije zijn in voller, gang. Lichtingen zijn opgeroepen, handelsstoomschepen zijn door de regeering gerequireerd en een generaal is belast met de leiding eener eventueels expeditie. It de italiaansche kolonie van Tripoli's is men echter over dit alles niet zeer gesticht en vreest dat de inboorlingen wel eens tot geweldda digheden konden overgaanmisschien zou dit aan de Iialiaansche regeering niet zoo bijzonder onwelkom wezen. Het voorwendsel voor de expeditie ware dan immers gevonden Turkije bt grijpt zeer goed dat aan Itai.ë ieder voorwendsel moet worden ontnomen en raadt daaiom aan, nog geen boycot kindermeid, zelve naar het bed, waar Fran Qoise op haar uiterste iag. Deze sprak niet meer. Nog eens schitterde haar blik van vreugde, voordat hij verduisterd werd. Het kind sliep maar door en bleef op de armen zijner zuster, terwijl Guy, verpletterd van smart, de zuchten opving, die steeds zwakker werden in den laatster, tijd. Daar stonden zij met de oppas- ter en de kindermeid van Roger, die zeer veel van hare meesteres had gehouden en nu stond te snikken. De oppaster keerde zich nu tot mijnheer Fonsolles. De lieve dame is bij den goeden God, fluisterde zij op medelijdenden toon. Mijnheer, u moet haar de oogeri sluiten. Langzaam rees hij op, ais verslagen van smart en beproefde de hand op te heffen. Ik kan niet.... Toen drukte Clémence bevend hare vingers op de verstijvende oog leden en bewees aldus aan haar, die zij als eene vreemdelinge be schouwd had, den laatsten dienst, welke anders de kinderen verrichten.... Nu kwamen mijnheer en mevrouw De la Blachète, die een uur van te TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fiduerfenfiSn op reer uoordeeiigs uooriuaarden over Italiaansche waren in te stellen, waarmede men daar anders nog al eens gauw bij de hand is. Intusschen wapent Turkije zich ook en indien deze oorlog uitbrak en geiocaliseerd bleef, dan zijn wij vast overtuigd dat Iralië hei zou moeten verliezen. De Italianen hebben geenszins de bijzon dere eigenschappen, in den goeden krijgsman noodzakelijk. In den oorlog tegen Oostenrijk om Lombardije konden zij alleen met behulp der Fransehen slagen. In den oorlog van 1866 b,teekenden zij tegen Oostenrijk niets. In Abcssinië leden zij eenige jaren geleien een, verpletterende nederlaag; bovendien is Turkije in geheei anderen toestand dan voorheen. Tripolls is een volstrekt Mohamme- daansch land, dat Turkije hardnekkig zal verdedigen, terwij! de bevolking van het land zelf vermoedelijk als één man tot verdediging van het grond gebied zal opstaan. Men meent te Rome dat Turkije wel te vinden zal zijn voor een afstand in pacht-, maar men zal zich waar schijnlijk wel deerlijk vergissen. Van Marokko is de aardigheid voorloopig af, in zooverre als aan schikking tusschen Duitschiand en Frankrijk niet meer te twijfelen valt. Het diner ter eere van den Fiar.schen gezant, bij den Duitschen minister van b'uitenlandsche zaken, zal de laats'e twijfelingen wei weggenomen hebben. De Fransche ministerraad heeft de jongste bemiddelingsvoorstellen in hoofdzaak goedgekeurd, al zijn dan ook nog enkele kleine wijzigingen voorgesteld. FrarkdjL schijnt o.a. te wenschen, dat de Fransche gezant in Maiokko de tusschenpersoon zai zijn bij de betrekkingen tusschen de Marokkaansche regeering en de mo gendheden, en wat de consulaire rechtbanken betreft, wenscht Frankrijk dat alle mogendheden de Fransche rechispraak in Marokko aanvaarden, met afschaffing van de consulaire, terwijl voorts enkele andere bepalin gen opgesteld zijn namens de open bare werken, d; concessies en bel stelsel van bescherming der inDoor- lingen. Hei proces tegen den moordenaar van Stolypin is voor den krijgsraad te Kief begonnen en geëindigd met den uitslag dien ieder kon verwachten. Bagrof is ter dood veroordeeld een tijding die de man mei de meeste kalmte opnam. Vóór zijn dood had hij Rusland nog een grooten dienst kunnen bewijzen, door een boekje open te doen van de gemeene praktijken der Russische geheime politie. Men wil dat moeite gedaan was om den Czaar te bewe gen, hem daartoe in de gelegenheid voren verwiitigd waren, in alle haast. Maar Clémence zag hen niet. Zoovele aandoeningen waren hare lichamelijke kracht te machtig; bezwijmd viel zij op het bed haier stiefmoeder neder. De volgende dagen waren voor haar vol bitterheid. Door de vele gebeurtenissen was zij niet in staat om baar vader in zijn verdriet te troosten zelfs niet om hei te verzachten. De dochter, zoo ver van hem opgevoed, was hem bijna vreemd geworden, behalve de banden des bloeds hadden ze niets meer gemeen dan een liefde uit gewoonte maar zij wisten niets meer van el kander af en op 'r oogenblik kon zij niets voor hem doen. Rosa, de verzorgster van Roger, toonde zich weer vijandig en lastig. Clémence beproefde zien erover t; beklagen bij haar vader. Kwel mij niet, Iaat mij met rust in mijne groote smart, kind. Rosa heeft een lastig ka akter, maarzij is aan Roger gehecht en mijne arme vrouw heeft mij doen beloven, dat ik haar nooit weg zou zenden. Eindelijk, mevrouw De laBlachèe en haar echtgenoot namen in huis te stellen maar het verzet daartegen van al wat mc-t de geheime politie in betrekking staat was zóo groot, dat er niets van komen kon. Men zal in dat potje nooit durven roerei, heel goed begrijpende wat er te voor schijn zal komen. Er bestaat al ver ontwaardiging genoeg tegen de ge heime politie en het hoofd ervan te Kiëf, Koeliabko heeft, naar verluidt, de plaat gepoetst. Hij deed na den aanslag ai het mogelijke om te ver heimelijken dat B igrcf een politiespion was msar het is hem niet gelukt. Hij vertrouwde den moordenaar vol komen, in zooverre als men iemand kan vertrouwen, die zich herhaaldelijk bereid verklaard had, zijne eigene vrienden te verrader. Maar dit is juist de zaak. Het is diep betreurens waardig, een onzettend schandaal en ai wat men maar wilmaar het is desniettemin een feit, dat voor een geheime politie, vele duizenden in getal, eigenlijk niemand te vertrouwen is, want zij berust op het beginsel dat men dieven met dieven moet vangen en bestaat grootendeels uit verraders. Niemand kan daaraan iets veranderen, zoolang het stelsel ge handhaafd blijft. tfs si» Volgens de officieels berichten heerscht in Spanje volmaakte rust; maar de particuliere berichten zeggen heel wat ancters en de cers mr maakt het zich zoo druk, dat sommige cor respondenten hun nieuws uit Frankrijk moeten seinen. Vrijdag zou de algemeens staking uitgebroken zijnmaar de politie nam zoovele leiders en hoofden in verzekering, ongeveer drie honderd, dat er wei niets van zal gekomen zijn. Alle verdachte personen, die op straat werden aangetroffen, moesten zich aan een onderzoek onderwerpen en de politie kreeg een uitgebreide verzameling messen, revolvers enz. io haar bezit. Te Valentia is bet tot ongeregeld heden gekomenmaar misschien gelukt het nog wel om aan de drei gende gevaren een einde ta maken, b.v. door de geheele bevolking van Spanje in hechtenis ie nemen, Ten slotte kunnen wij er nog melding van maken, dat de ex-Sjah van Perzië, Mohamed Ali heet ver moord te zijn, ter zelfde plaatse, waar hij voor eenige weken lanide om zijn troon te veroveren. Dat zou een roemloos einde zijn van den mislukten staatsgreep maar voor de rust in Perzië overigens nog niet zoo kwaad en ook voor de Rus sische regeering een heele opluchting wan; nu het zaakje misgeloopen is, zou deze haren vroegeren bescher meling, naar de regelen van het po- een gezag aan, dat wel is waar na tuurlijk wasde een ontlastte mijn heer Fonsolles van alle tijdelijke zorg, de andere hield zich met die duizend kleinigheden bezig, die eene vrouw alleen kan regelen in dergelijke om standigheden. Maar mevrouw De la Blachèce was altijd nog even hatelijk gezind tegen Clémence. Meer en meer zag zij in haar de mededingster, met wie Roger, haar geliefde neef, zijn vermogen zou moeten deeien, de dochter eener vrouw van burgerlijke afkomst, met wie zij zich ongaarne ophield, eindelijk de toekomstige meesteres van een huis, waarin men haar altijd den voorgang had gegund. Zonder dat zij er zich rekenschap van scheen te geven, daarvoor was zij te hartstochelijk, te stijfhoofdig en te partijdig, maakte zij Ctémence's positie in het huis haars vaders valsch en pijnlijk, ze beschouwde haar eerder als eene lastige gast dan als eene dochter, en veiwijderde haar met opzet, in éen woord, zij be handelde haar zooveel mogelijk als vreemde. Toen er rouw voor Clémence moest gekozen worden, kon zij het niet uit litiek fatsoen, toch in den steek heb ben moeten laten. Betuiging van deelneming. H. M. de Koningin zond aan pre sident Fallières een telegram van den volgenden inhoud: „Terugkeerend van de manoeuvres verneem ik de verschikkelijke ramp welke de Fran sche marine getroffen heeft. Ik haast mij u mijn deelneming te betuigen van deze groote ramp." Spoorweg van Burgh naar Brouwershaven. Een wetsontwerp is ingediend, strekkende tot onteigening ten name van de Rotterdamsche Tramweg- Maatsclnppij van eigendommen. lo. in de gemeenten Burgh, Haam stede, Renesee, Noordwelle, Ellemeet, Eikerzee, Duivendijke en Brouwers haven, noodig voor een spootweg van Burgh naar Brouwershaven, aan vangende in de gemeente Burgh, loo- pende van de gemeente in noordooste lijke en oostelijke richting door bo vengenoemde gemeenten langs Haam stede, Renesse, Noordwelle, Ouden dijk?, Eikerzej, Looperskapelle en Brijdorpe, en eindigende te Brouwers haven waar hij zal aansluiten aan den spoorweg naar Steenbergen 2o. in de gemeenten Zonnemaire, Nooidgouwe, Zterikzee, Nieuwerkerk, Oosterland, Bruinisse en Nieuw- Vossemeer, noodig voor verbetering in de ligging van den spoorweg van Brouwershaven naar Steenbergen. Bond van R. K. raadslieden. Gisteren werd te Utrecht onder presidium van dr. P. M. j.M. E. Wol tering te 's Bosch, een vergadering gehouden van den Bond van R. K. Gemeenteraadsleden. De voorzitter deelde bij de opening mede dat uit een onderzoek gebleken was dat er in Nederland ongeveer 4590 a 5000 R. K. raadsleden waren. - Overgegaan werd vervolgens tot behandeling der concept-statuten. Vastgesteld werd dat de vereeniging den naam zal dragen van Bond van Roomsch-Katholieke Gemeenteraads leden in Nederland. Besloten werd in art. 2 dat de zetel van den Bond te Utrecht gevestigd za! zijn. Hit doel der vereeniging werd omschreven als het bevorderen van de toepassing der R. K. beginselen bij de bahandeiing van gemeenteza ken. De middelen oin tot dit doel te geraken zijn a. het houden van vergaderinge en onderlinge bespre kingen; b.het verstrekken van advies het uitgeven van geschriften, zoo mogelijk van een eigen orgaan en d. alie andere geoorloofde middelen die daartoe kunnen leiden. staan, dat deze die droeg als eene dochter, als eene die werkelijk tot de familie behoorde. En toen eenige vrienden rechtmatig verwonderd waren, dat Clémence in den rouw was, evenals de nichtjes der overledene, en die verwondering ook uitspraken, werd er droogjes geantwoord, dat juffrouw Fonsolles in den rouw was, omdat het zoo be hoorde, maar dat zij eigenlijk niets met De la Blachère's had uit te staan. Toen de plechtigheid der begrafe nis was afgeloopen, wierp Clémence na rijp beraad, zich om den hals haars vaders en stelde hem voar thuis te blijven en hare opvoeding daar te voltooien. Dank u, kind, zeide hij met eeni ge moeitemaar gij zijt nog te jong om het huis te besturen zooals gis teren mijne schoonzuster Isabelie op merkte, en gij hebt nog veel toezicht noodig.... Zij raadt mij aan te reizen en ik voel wel, dat zij geiijk heefl. In dien tijd zal zij Roger en mijne dienst bode bij zich nemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1