Het Stiefkind. Woensdag 27 September No. 228 49e Jaargang. 1911 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©p Zsn~ en Feestdagen. fetiiüetöii. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers Speent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Nieuwe Abonné's» uitge zonderd bij weKeiijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste loos tot 1 October. "bïnnënTanp. De Koningin en de manoeuvres. Vijf minuten over acht arriveerde gisteren de Koninklijke trein met H. M. te Geldermalsen. Op het perron was de burgemeester van Geldermal sen ter begroeting aanwezig. In ge reedstaande auto's vertrok H. M. met gevolg in de richting van Kerk Ave- zaath. De Koningin begaf zich na te Gel dermalsen te zijn aangekomen naar Kerk-Avezaath en maakte een wan deling over Zoelen, waar zij een kort onderhoud had met generaal Bruce, den commandant der blauwen. H. M. keerde over den Burenschen dijk naar Kerk-Avezaath terug en volgde met aandacht de operaties van de voorli nies. Vriendelijk beantwoordde H. M., die eenvoudig gekleed was, de groe ten der bevolking in de bevlagde plaatsen. De voorzitter der Tweede Kamer. De voorzitter van de Tweede Ka mer, graaf mr. Van Bylandi, die on der den indruk van de jongste inci denten in de openbare vergadering ongesteld is geworden, was Zaterdag weer in het gebouw der Kamer voor de behandeling van de dagelijksche bureau-aangelegenheden, Opcentenheffing. Door den minister van financiën is thans ingediend een wetsontwerp, om, overwegende, dat de toestand van 'stands financiën in afwachting van duurzamen aard tot versterking der middelen, alsnog maatregelen van tijdelijken aard vordert, ook op de aanslagen in de bedrijfs- en vermogensbelasting over het belas tingjaar 1912— 1913 tien opcenten te heffen. De gronden waarop de indiening van dit w.o. berust, zijn, zegt demi- nister, nedergelegd in de nota, be treffende den toestand van 's lands financiën, gevoegd bij de ontwerp- Staaisbegrooting voor 1912. Betuiging van deelneming. Na bevestiging te hebben ontvangen van het treurige bericht omtrent het schrikkelijke ongeluk met het Fran- sche oorlogsschip in de haven van Touton en de daarbij gevailen slacht offers,heeft de.Nec'eilandsche regeering door tusschenkomst van Hr. Ms. gezant 21.) Plotseling werden Clémence's wan gen met een blos overdekt en oprecht als zij was, wist zij niet, wat te ant woorden. Misschien is het mijne schuld, dat gij niet van mij houdt, zeide Frangoise zuchtend. Eensklaps rezen de bijna vergeten grieven voor Clémence's geest op Alles, wat zij geleden had van Fran- coise's familie in de dikwijls al te lange vacanties, zonder dat haar vader het zelfs bemerkte en zonder dat hare stiefmoeder haar ook verdedigde, het halt vergeten verdriet, de neer slachtigheid, die zij gevoeld had na de onaangenaamheden, de bitterheid, die zij opgeofferd had ter wille harer meesteressen, dat alles kwam in haar geheugen terug en zij was bedroefd, toen ze half onwillekeurig antwoordde: te Parijs aan het Fransche gouverne ment haar diepgevoelde deelneming in deze ramp doen betuigen. Op telegrafischen last van den minister van oorlog worden de mi liciens der lichtingen 1907 de 1908, die bij Kon. besluit van 7 dezer na afloop der herhalingsoefeningen onder de wapenen werden gehouden, heden met groot verlof huiswaarts gezonden, Verkiezing gemeenteraad. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad in district Amsterdam IV gekozen de heer mr. jules de Vries (lib.) met 1546 stemmen tegen 1342 op den heer A. B. Kieerkoper (soc.-dem.) De raad te Amsterdam bestond voor de verkiezingen uit 16 libera len, 6 vrijz.-dem., 9 socialisten, 5 anti-rev., 5 r.-kath. en 4 chrish-hist. Na bovenstaande verkiezing is de raad weer voltallig en aldus samen gesteld16 liberalen, 5 vrijz.-dem., 12 socialisten, 5 ant:-rev., 4 r.-kath. en 3 christ.-hist. TELEFOONNUMMER 10. ftbotinemenis-fidusrfenfiën op zeer uoordeeiige uoortuaarden Staatspensionneering. Het vorige jaar hebben de heeren Frans Netscher en ds. D. van Kre velen op uitnoodiging van den Bond voor Staatspensionneering een reis naar Denemarken gemaakt om het Deensche stelsel van Staatspension neering te bestudeeren, waarover toen door hen rapport is uitgebracht. Nu door de laatste vergadering van genoemden bond besloten is ook een onderzoek te dom instellen naar de werking van het Engelsche stelsel, zijn dezelfde heeren uitgenoodigd ook een studiereis naar Engeland, Schot- nd en Ierland te ondernemen zij vertrekken een dezer dagen. Het gegoten huis. Men herinnert zich zeken nog onze beschrijvingen van het gieten en ont mant; lm van het buis te Santpoort volgens het systeem der Monogram Construction Company, uitvinding van onzen landgenoot ingenieur H. j. Harms Jr. en George E. Smal!. Wij hebben destijds in Mei jl. uitvoerig over deze nieuwe uitvinding bericht, haar bezien van technisch standpunt en uit algemeen, hygiënisch oogpunt. Het huis is thans af en keurig aangekUed. De ondernemers hebben nu besloten het huis zooais men weet het eerste gegoten huis in de wereld voorloopig niet te laten bewonen, maar ais „show house" in te richten, ten einde eerst nog meer dere bekendheid aan deze merkwaar dige vinding te geven. De voigende week zal een tentoonstellingsweek zijn voor geïnviteerden en zoo werden Gij ailen hebt mij veracht.... Op het vermoeide gelaat van Fran goise verscheen een trek van groote verwondering, toen bloosde zij, ter wijl hare oogen het kind met angst en leedwezen ondervroegen. Ja, zeide Clémence, eindelijk woorden vindend en voor de eerste maal de bitterheid uitstortend, die uit den grond haars harten opsteeg, honderd malen heb ik kwetsende zinspelingen gehoord op de geboorte mijner moeder.... Wat geef ik om ha-e afkomst Zij was schoon, goed en beminnelijk, omdat mijn vader haar bemind heeft.... Men heeft mij gezegd, .dat hij haar in een winkel gezien heeft.... En daarom scheen ik uw gelijke niet te zijn.... O, hoe dikwijls heeft het mij gespeten, dat ik mijn vader niet durfde zeggen Zend mij naar hen, die mama hebben liefgehad en die mij om harentwil zullen beminnen, gij kunt mij toch wel missen. De tranen vloeiden over haar ge zicht, terwijl zij met heldere en toch in gehouden stem die woorden sprak, die de droefheid en bitterheid van haar leven openbaarden, de wonde de vertegenwoordigers der pers gister in de gelegenheid gesteld het huis nog eens te bewonderen. Hiermee is inderdaad niets te veel gezegd. Eigenlijk kan men het nau welijks geiooven dat deze aardige woning, die Vrijdag in de zon zoo bijzonder goed uitkwam met haar sprekende kleuren, „aus einem Gusz" is op de wercid getooverd. Maar dat dit zoo is, weten wij, doordat wij het gieten en later de ontmanteling heb ben gezien. Zoo staat Beriage's huis er thans en haast wonderlijk doet het aan er vlak naast een „gewoon" huis te zien bouwen, steentje voor steentje, akelig langzaam. Het eerste gegoten huis was eigen lijk al in Mei af. Toen was de proef reeds gelukt, kon men zeggen, dat het Harms Small procédé den mensch in de gelegenheid stelt huizen te gieten, sneller goedkooper, degelijker en naar men zegt ook hygiënischer dan de gewone revoiutie-bouw. Maar het publiek gelooft 't niet, als het enkel naakte muren ziet. Er moeten meubelen in, de behanger moet er zijn plicht gedaan hebben en zoo veel meer; dan eersl gelooft men, dat een huis bewoonbaar is. Welnu, thans zal niemand er meer aan twij felen. Het huisje ziet er thans van buiten en van binnen allergenoeg lijkst uit en ook de tuin getuigt van de nieuwste bouwmethod:bloemen- vaas en afsiuitmuur zijn, geheel in stijl, ook gegoten. Over eenige maan den zal het huis bewoond worden eigenlijk is het al bewoond geweest, nl. door vogels, die er cei warm nest in bouwden, ma'r die onder scheiden zoo niet een gegoten en een gemetseld huis. Het publiek blijkt het onderscheid echter in steeds meerdere mate ie begrijpen de on derneming zal weldra in Watergraafs meer een 100 tal huizen gieten van een iets grooter iype dan dat te Santpoort. Dan zijn er plannen voor 30 villa's in Zeeland, telegraafpalen en transformatorhuisjes, in Frankrijk is reeds een syndicaat gevormd, met Egypte en Constantinopel (voor den opbouw van het verbrande stadsdeel) is men in ernstige onderhandeling enz. Voorloopig kan men alle aan vragen nog niet aanvaarden, maar dit is slechts een quaestie van tijd de maatschappij begint met een 20- tal stellen vormen, een aantal, dat weldra uitbreiding zal behoeven. Ook de gehoorigheid is geen be zwaar gebleken. Wij hebben heden zelf gehoorproeven genomen niet a ia Papendrecht en deze waren hoogst bevredigend. Men denkt eenvoudige arbeidswo- ningen, met drie kamers, voor f800 te kunnen neerzetten, d. i. belangrijk minder dan de gewone prijs, terwijl de qualiteit zeker hooger staat dan harer kinderlijke ziel. Frangoise boog het hoofd ais eene schuldige, terwijl zij naar haar luis terde. Toen Clémence zweeg, sloeg zij de oogen op. Het is buiten mijn weten, sprak ze, dat men u gekwetst heeft, maar ik had u er beter voor moeten be waren. Hoe het verleden ook zij, ik ben nu aan een uur gekomen, waarop men iremand meer veracht, maar behoefte heeft aan de vergiffenis van hen, die men kwaad heeft gedaan.... Clémence's edelmoedig hart werd getroffen, ze viel op de knieën en schreide. Ik moet u vergiffenis vragen, riep zij uit, ik had zoo niet moeten spreken, vooral op dit oogenblikl lk ben blij, dat gij het gedaan hebt; het is beier, dat onze harten eens voor elkander open ztjn en dit belet mij niet u eene gunst te vra gen Clémence bloosde. Een gunstaan mij Omdat gij te goed weet, wat het is zijne moeder ie missen, ging Frargoise voort, terwijl zij hare twee handen nam en ze dichter naar zich die van onze goedkoopste gemetselde woningen. Ook uit een oogpunt van brandgevaar winnen de gegoten hui zen 't natuurlijk van gewonede brand assurantiemaatschappijen inte resseeren er zich dan ook zeer voor. Wij kunnen een bezoek ten zeerste aanbevelen. Er zijn thans aan tal van autoriteiten en n i et-autoritei te ri uit- noodigingen ter bezichtiging verzon den. Men zal zich over een gang naar Santpoort zeker niet beklagen en ais goed Hollander za! ieder landgenoot er zich over verheugen dit het eerste gewrocht van dezhoogst merkwaar dige uitvinding in Nederland en goed deels door Nederlanders is tot stand gebracht. Den ondernemender, ondernemers worde gaarne succes gewenscht. Dit kan trouwens haast niet uitblijven. (,Vad.«) Vlissingen Vooruit, Deze vereeniging hield gisteren avond in het lokaal van den heer Bunning een algemeens vergadering, onder voorzitterschap van den heer W. L. Winkelman. De notulen van de vorige verga deringen werden goedgekeurd. Daarna werd door den se cretaris, den heer J. G, van NiUrik, het jaaiversiag uitgebracht, waaraan wij het voigende ontieenen „Na het gioote succes dat wij in het afgeioopen jaar hadden met de Huisviijt-Tentooristelling, kenmerkte zich het werkjaar 1910—1911 helaas door groote kalmte. Dit mag niet worden toegeschre ven aan minderen ijver van het be stuur of aan mindere offervaardig heid van de leden, maar is te wijten aan een samenloop van omstandig heden. De bedoeling toch was gedurende de Pinksterdagen een groot wieier- feest te geven daartoe had het be stuur ten rechte of ten onrechte zich in verbinding gesteld met het bestuur van den Belgischen wieler bond. Op aandrang van den Belgischen wielerbond werd een programma sa mengesteld van t 2000. Aangezien echter bieek dat te Heijst op dezelfde dagen insgelijks een wielerfiest werd georganiseerd, maakte het Destuur de bepaling dat iedere medewerkende vereeniging acht dagen vóór het feest een waar borgsom van f 25 moest zenden. Slechts éen vereeniging voldeed aan die voorwaarde, zoodat het be stuur zich verplicht zag het feest af te gelasten wegens gebrek aan deel neming. Toch zat het bestuur niet stilplm. 10.000 folders die nog van het vorige jaar over waren, werden verspreid toe trok, moet gij mij beloven mijn kind te beminnen, 't zooveel mogelijk voor lijden te bewaren en.... Hare stem stokte, ze verborg een oogenblik het gelaat in haar handen, terwijl de tranen plotseling over haar gezicht vloeiden. En wat nog meer.... herhaalde het jonge meisje, terwijl zij hare lip pen op Frangoise's hoofd drukte. Deze nam hare handen weg, keerde hare oogen smeekend en met een uitdrukking van diepe droefheid naar Clémence en sprak Laat hem mij niet vergeten. Weer bedekte zij het gelaat, zacht jes snikkend. Ik beloof het u riep Clémence onstuimig uit, haar adem was ook door tranen schier verstikt. Het is niet moeilijk om van hem te houden, dat doe ik alik zal hem gelukkig maken, eiken dag met hem over u spreken.... Ik zal hem zeggen, dat ik van u gehouden heb 1 voegde zij er oprecht bij, terwijl ze weer Frangoi se's voorhoofd kuste. Deze keek haar met innige dank baarheid aan en nu vodden zij, dat zij elkander begrepen hadden hoofdzakelijk te Amsterdam en te Rotterdam, eene advertentie werd ge plaatst in het boekje „Op reis per Staatsspoor", uitgegeven door de Nederlandsche Kiosken Maatschappij te Rotterdam. Voo is werd door het besiuur me dewerking verleend aan den Oranje- bond bij de feesten op 31 Augus tus 1.1. Op 9 Juli ontving het bestuur het Aarder.burgsche fanfaregezelschap en geleidde het naar de kiosk, waar het een muziekuitvoering gaf. Ons rest aldus vervolgt het verslag nog een blik te werpen op de verandering die Vlissingen in het afgeioopen jaar op economisch ge bied onderging. Tengevolge van het inwerkingtre den van de wet op de zedeloosheid, werden de bookmakers van hier ver jaagd en ernstig zullen hiervan de finantieeie gevolgen voor onze stad zijn. Onze stad maakt een crisis door. Het is aan U, mijns heeren, leden van „Vlissingen Vooruit'*, de midde len te beramen om te helpen de stad door de crisis heen te leiden, om Vlissingen weer vooruit te brengen. Mogen de beraadslagingen van het nieuwe werkjaar bevorderen de be langen van onze stad." Dit verslag werd onder dankbetui ging aan den secretaris goedgekeurd. Vervolgens werd door den penning meester, den heer J. M. Stuart, reke- kening en verantwoording gedaan over het afgeioopen jaar, welke werd goedgekeurd, nadat de rekening was nagezien door een commissie van 3 leden. Den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn gehouden beheer. Hierna was aan de orde de ver kiezing van 3 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren G. van Nifirik, P. G. Jobse en J. Hakker, die bij acclamatie werden herkozen. De herkozen leden verklaarden zich bereid deze benoeming opnieuw aan te nemen. De voorzitter zeide dat in de pers is medegedeeld dat het plan bestaa het volgende jaar een tweedaagsch muziekfeest te organiseeren, doch dat berust op eer, klein misverstand. Wel is „Vlissingen Vooruh" voor nemens te trachten een tweedaagsch feest te houden, doch het ligt in de bedoeling te trachten éen dag een muziekfeest en den volgenden dag een zangersfeest te houden of omgekeerd. Als voorzitter van „Vlissing's Man nenkoor", dat het volgend jaar zijn 35jarig bestaan herdenkt, kan de voorzitter wel mededeelen dat deze vereeniging, welke reeds vroeger haar jubilea vierde ook thans wel bereid Waarom zoo laat? O, ik kan niet geiooven, dat alles afgeioopen isriep Clémence weenend uit. Wat ik zeg, is wreed, ik spreek alsof ik u moest vervangen.... ik zal bidden en ook Roger laten bidden! Ga weet toch wei, dat God het kin dergebed verhoort Zeker, maar Hij roept mij. Dank aan u, Clémence, ik ga getroost heen- Gij zijt nog wel jong, maar ik ver trouw op u.... Ja, waarlijk, men zou blind en dwaas moeten zijn om de liefde niet te zien, die uit dit jeugdig hart voort kwam en ook om aan de wilskracht te twijfelen, die uit heel haar wezen sprak. Met die kracht, welke stervenden dikwijls aan den dag leggen, in denk beeld of voorkeur, hechtte Frangoise zich aan die stieldochter, gisteren nog onbekend en opeens begrepen en bemind. Misschien leef ik nog een paar weken... Wilt gij zoolang hier blijven (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1