Het Stiefkind. Dinsdag 26 September 49e Jaargang. feuilleton» No. 227 1911 VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonneniesits-Adoertentiën op zeer uoerdeeiige ocorioaarden pgT Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 October. ^BÏN^.nland7"' De groote manoeuvres. Zaterdag is het meenens geworden en kwam men voor 't eerst tot een eigenlijk treffen. Ongeveer 5 uur des morgens zagen wij, aidus meldt de „N. Apeld. Cf." de roode partij uit Eist optrekken en over de Vrijdagnacht oyer de Neder- Rijn^ geslagen ponton, het Engeische Veen inrukken. Ongeveer kwart over acht kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins Hendrik Ier plaatse en sloegen gedurende wel vijf kwartier het over trekken door de troepen gade. Vooral tijdens het overgaan van de zware artillerie toonde H. M. groote belang stelling. Het Kon. Echtpaar begaf zich nadien, gebruik makende van de ponton, naar de overzijde der rivier, waar generaal De Meester, te midden van zijn staf, de hooge per sonen begroette en van voorlichting diende. De roode troepen harden opdracht de blauwe partij, die uit Zalt-Bomme! in drie marscngroepen was opgerukt, tegen te houden en zoo mogelijk over de Waal terug te werken. Wij maakten den opmarsch van de rechische colonne der roode partij mede en ontmoetten bij Zoelen mi nister Coiijn. Zaterdagmorgen 11 uur ongeveer hadden de voorposien wederzijds voeling met elkaar.Verschillende voor postgevechten ontstonden daardoor in de omgeving van Tie!, ja zelfs werd in de straten van de stad flink gevochten. Later werd Tie! bezet 'door 2 bataljons van de linker colonne van de roode partij. Tenslotte werd Tiet weder bezet door de blauwen en moesten de rooden de stad ont ruimen, Orn 12 uur trad op bevel van den algemeenen leider een aige- meene rusttoestand in. De corpsen en onderdeden namen nauwkeurig de plaats op, waar zij zich toen be vonden. H. M. de Koningin en de Prins woonden tot 1 uur de manoeuvres bij. De Koningin vertrok per extra trein via Geidermalsem en Utrecht Het Loode Prins vertrok per auto. Hedenmorgen 8 uur werd opnieuw aangevangen en zouden de troepen, uitgezonderd de cavalerie-brigade, zich in de gevechtspositie van Zater dagmiddag opstellen. O— 20.) Neen, zeide zij, ik ga liever weg. En de jonge vrouw, die haast spijt had van hare liefderijke opwelling, vond, dat ze geiijk had. Het volgend jaar was de goede welwillende min vertrokken en het kindje had nu eene kindermeid, die met waren hartstocht aan het kind gehecht was, maar in hare jaloersche teederheid in Clémence eene mede dingster meende te zien naar de liefde van het kleine kind. Alles wat eer.e heftige, onbeschaafde vrouw uit de volksklasse voor hatelijks uit kan vinden, moest de arme kleine gevoe len. Zij was niet bepaald norsch. Zij zorgde alleen, dat zij zoo weinig mogelijk bij haar broerije kwam. Tel kens als deze tegen een ander lachte of de armtjes uitstrekte, was zij hevig jaloeiscb, nog erger, zij kon niet uit- Mr. Troelstra's verklaring. „Het Volk" deelt nu de verklaring, waarvoor mr. Troeistra Donderdag in de Tweede Kamer het woord niet werd verleend, mede in den volgen den vorm De gisteren gevallen beslissing, waarbij de meerderhfi i der Kamer van een schriftelijk ingediend en toe gelicht voorstel der sociaal-demokra- tische fraktie de behandeling heeft afgewezen, zelfs nog voordat zij van dat voorstel en zijne toelichting ken nis had genomen, heeft deze fraktie geplaatst buiten den kring van on derlinge welwillendheid cn loyaulrit, die ook bij de grootste verscheiden heid van meening den onibserlijken grondslag vormt voor de mogelijkheid van een vruchsdragenden parlemen tairen arbeid. Het is waar dat hoewel het Regie ment vanOrde der Kamer geene „prise en considération" (in overweging ne- men)kent en 't recht der leden tot in diening van voorstellen uitdrukkelijk erkent, zelfs zeer de vraag, of deze miskenning van den eerbied, ver schuldigd aan de eerlijke overtuiging van andersdenkenden, ook waar zij zijn in de minderheid riet is gepaard gegaan met overtreding van dat Re glement. Reeds had onze fraktie de gele genheid, te verklaren, dat en waarom zij zich door dit misbruik van de macht der meerderheid gekrenkt en gegriefJ gevoelt, zoowel in hunne kwaliteit van afgevaardigden van hst Nederiandsche volk, door hu me kiezers bij wettige stemming aange wezen om hier op hunne wijze werk zaam te zijn in 's lands belang a's ook in hunne persoonlijke waardig heid. Wij voegen daaraan thans toe dat wij de gevallen beslissing voorai daarom zoo afkeuren, wijl zij is een kaakslag' in het aangezicht der poli tiek en ekonomisch georganiseerde arbeidersklasse van ons iand en van de 317.000 Nederlanders, aan wier eersten en meest dringenden politie- ken eisch ons voorstel uitdrukking poogde te geven. Hebben wij gisteren reeds te ke r nen gegeven, dat dit optraden der meerderheid ons plaatst buiien de ze delijke gemeenschap in deze Kamer, ons ontslaat van het in acht nemen van al datgene, wat voor een loyale samenwerking onmisbaar is en ons noopt tot middelen van verweer, wij achten het in 's lands belang en om een herstel van de geslagen breuk mogelijk te maken gewenscht, thans nader de houding uiteen te zetten, die wii denken aan te nemen. Op den voorgrond sla, dat elk vijandelijk of storend optreden on zerzijds zal eindigen, zoodra wij de verzekering mogen ontvangen, zij het staan, dat Clémence dezelfde rech ten in huis had als haar aangebeden kleintje. Eindelijk werd het arme meisje de onaangename zinspelingen, de verwijtingen voor de minste onhan digheid moe. Nu kuste zij haar broertje en speel de slechts met hem in gestolen oogenbiikjes. Zij klaagde niet want die kwaadwilligheid kwam nooit openlijk voor den dag en de dienst bode wist hare weigering altijd met gegronde redenen te verschoonen. Het kleintje sliep, of het was niet goed, of het had rust noodig. Ais zij uitging, kon zij niet op twee kinderen passen of ze wist niet, dat de jonge juffrouw mee wiide gaan. Mevrouw Fonsolles was onaange naam getroffen door de gevolgen, maar zij spoorde de aanleiding niet op. Het was maar een stroovuurtje, sprak ze bij zichzelf. Clémence geeft niets om haar broertje. De tweede gebeurtenis, die wa! beleekende in Ciémence's leven, was van treuriger aard, zij was toen veer tien of 15 jaar. Frangoise was lijdend gebleven sinds de geboorte van haar kind, ook van een voldoend deel de r rechterzijde, dat een voorstel als het thans buiten behandeling gestelde, zij het ook in eenigszins gewijzigden vorm nogmaals door ons ingediend, op ernstige en degelijke behandeling door de Kamer zal kunnen rekenen. Zoolang eene dergelijke mededee- ling ons in deze Kamer niet wordt gedaan, zal, voorloopig tot een nader te bepalen tijdstip, door ons èn bij de behandeling der begrooting, èn bij die van wetsontwerpen, weike niet, als bijv. de bakkerswet en der gelijke door ons aanvaarde sociale wetten op onzes inziens goede wijze in nooden der arbeiders voorzien, gebruik worden gemaakt van ai die middelen van verweer, welke het Regiement van Orde ter beschikking stelt van minderheden, die door de meerderheid worden onderdrukt. Wij doen deze mededeeling thans om de meerderheid de gelegenheid te geven de gevolgen van een der gelijke, ons door haar opgedrongen wijze van handelen, nog bijtijds af te wenden. „De Nederlander" meidi, dat de Minister van Staat jhr. mr. A F. de Savornin Lohman Vrijiag voor eeni- gen tijd naar Zwitserland vertrok ken is. Ziekteverzekeringswet. De efdeeling van Pairimonium in r'e gemeerde 't Bihit (Fr.) heeft een motie aangenomen, waarin zij sterk afkeurta. dat de vrije-en genees kundige hulp niet in de ziektever zekering is opgenomen b. dat den arbeiders in die verzekering geen macht wordt toegekendc. dat de gevallen korter dan 6 weken, nu ressorteerende onder de Ongevallen wet, worden geiascht bij de Ziekte verzekering d. dat de pressie voor de invaiiditeits- en ouderdomsver- zekering te hoog is, de uitkeeringen te laag zijn, terwiji verder de leef tijdsgrens 10 jaren lager dient te worden gesteld- Postambtenaren en- beambten. Thans is door een groot aantal organisaties van lagere ambtenaren en beambten bij de posterijen, tele grafie en telefonie een adres gezon den aan den minister van waterstaat, met verzoek zoo spoedig mogelijk eene aigemeene saiarisverbetering te witter, bevorderen. Duurte der voedingsmiddelen. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben eenige Raadsleden en heeren buiien den Raad uitgenoodigd onder voorzitterschap van een wethouder een commissie te vormen om het dagelijksch bestuur van antwoord te dienen op de volgende vragen Eiken winter bracht haar echtge noot haar naar het Zuiden en langen tijd had men hoop de kwaal te ge nezen, die dat verzwakte gestel be dreigde. De vorderingen waren Jangzaam genoeg om hen, die de jonge vrouw beminden, in den waan van beter schap te brengen en haarzelve met een bedriegelijke hoop te vleien. Maar eensklaps kwam de werkelijkheid, vreeselijk, onmiddellijk. Guy was ver schrikkelijk wanhopig. Frangoise die geen kracht meer had om te strijden, toonde zich zachtmoedig en .gelaten misschien voelde zij niets meer op het oogenbiik dat ze alles moest ver laten, van een ontroostbaar verdriet, dat zij haar zoon moederloos moest achterlaten. Lange dagen gingen vcorbij, uiter lijk kalm totdat zij thuis kwam om te sterven. Zij leed niet en soms ver beeldde ze zich, dat z§ nog genezen kon maar den met-sten tijd gevoelde zij de waarheid met eene mengeling van droefheid en gelatenheid. In de uren, waarop zij uitgestrekt lag op haren ruststoel, met de bloeien de natuur voor oogen, die schooner to. Of wegens langdurige droogte een buitengewoon hooge prijs is ie verwachten van eerst noodige voe dingsmiddelen 2o. Zoo ja zou het gemeentebe stuur buitengewone maatregelen kun nen nemen tot tempering van den eventueel algemeenen nood 3o. Welke kunnen zulke maatrege len zijn Bestrijding der tuberculose. Vanwege de Vereeniging van per soneel in dienst der Nederlandsche Spoorwegen tot bestrijding der tu berculose is le Utrecht en te Bok stel een. consultatiebureau opgericht,- waar de leden van het personeel in dienst der Nederlandsche Spoorwe gen, alsmede de leden der gezinnen van dit personeel zich bij rechtma tige verdenking op vertoon van een bewijs van vrij vervoer kosteloos kunnen laten onderzoeken. Ais en- quetrice van de vereeniging is, na overleg met dr. C. Dekker, secreta ris-penningmeester der Neder!. Cen trale Vereeniging, aangesteld zuster C. Hogenkamp, te Utrecht. Alpgetie Hadsriandsehe Bond van Schoenfabrikanten, Bovengenoemde Bond hield gisteren in her Grand Hotel alhier zijn jaar- lijksche aigemeene vergadering. Te ongeveer half é=n had in het hotel „Albion" de ontvangst plaats bij monde van den heer A. j. J. Klijberg alhier, die mededeelde, dat de burge meester verhinderd was tegenwoordig te zijn. Hij sprak zijn voldoening er over uit dat de leden in zoo grooten getaie waren opgekomen en sprak den wensch uit, dat ae besprekingen op de vergadering mogen strekken tot wel zijn van den bond en dat de debatten zoo vriendschappelijk mogelijk mogen zijn. Hierna werd de eerewijn aangebo den, waarna de voorzitter van den bond, de heer E. W. Klijberg uit Waal wijk dank bracht voor de ontvangst en de gesproken woorden. Toen de heeren Klijberg het verzoek deden dit congres te Vlissingen te doen plaats hebben, is hieraan met genoegen ge volg geven, mede omdat de heeren Klijberg tot de trouwste leden van den bond bzbooren, die altijd de ver gadering bezoeken. Spr. herinnert er aan dat men bijeen is in de aanzien lijke stad Vlissingen, waar nog steeds de geest van onze beroemde voorva der, Michiei Adriaansz. de Ruyter rondzweeft. De energie is hier groot. Met den wensch dat het de heeren Kiijberg en hunne familie wel moge gaan eindigde de Voorzitter. Te ongeveer half drie werd in het Grand Hotel des Bains de bestuurs vergadering geopend. De voorzitter en lachender geleek naarmate zij zieker werd, mijmerde ze onbewe gelijk altijd zwijgend. Keerde haar vermoeide geest zich naar het ver leden Dacht ze aan die andere vrouw in deze zelfde woning, die ondanks alle gemakken der weelde, alle hulpmiddelen der fortuin, alles wat de liefde vermag uit te denken, toch ook heengegaan was en een kind had achtergelaten Kwam zij nu terug op het verleden, op de taak, die zij -niet had weten te vervuilen Begreep zij eindelijk wat een moederloos kind is, met welk een liefde, met welke schadeloosstellingen men het moet omringen Vroeg zij zich af, of haar Roger haar eens zou zoeken, haar met angst zou zoeken, zou dulden dat hij niet bemind en verzorgd werd Op zekeren dag de dagen wa ren nu voor haar geteld en zelfs de uren vroeg zij naar Clémence. Deze was hevig ontroerd, toen zij de stervende ontmoette. Zij had haar in geen twee jaren gezien. De vacantie had zij in het klooster doorgebrachthaar vader was haar alleen komen bezoeken, deelde na de gebruikelijke verwelko ming mede, dat hij naar aanleiding van het op de buitengewone verga dering te Tilburg voorgevallene zijn functie heeft neergelegd, maar dat hij bereid is voorloopig tot Januari als waarnemend voorzitter te blijven fun- geeren. De agenda voor de aigemeene ver gadering nagaande meende spr. dat voor behandeling in de bestuursver gadering allereerst in aanmerking kwam punt 7 namelijk de bespreking wijziging Arbeidswet. Spr. deelde mede, dat de wijziging der Arbeidswet, het o. a. mogelijk zal maken om met name het vrouwelijk personeel in den drukken tijd langer te laten werken dan in den stillen maar toch nooit later dan 8 uur en vroeger dan 7 uur en niet meer dan 56 uur in de week. Spr. acht deze regeling in den drukken tijd niet de gewenschte en stelt voor een com missie, bestaande uit den rechtskun dig adviseur van den bond, mr, Pas toors, en twee der leden, op te dra gen eerst met den inspecteur en daarna met den directeur-generaal van den arbeid te trachten makkelijker rege lingen in het leven ie roepen, De heer Van Schijndel uit Waalwijk gelooft niet dat men met het door den voorzitter gedane voorstel hard za! opschieten, men kan beter bij ieder voorkomend geval verlenging van den werk'ijd aanvragen. De voorzitter zegt dat het toch op den weg van den bond ligt pogingen aan te wenden. De heer Smits uit Dongen zeide ook niet vee! heil erin te zien. De voorzitter las hierop een brief van mr. Pastoors voor, die als zijne meening uitspreekt, dat de bond ge rust kan reques'reeren in dezen. Besloten wordt overeenkomstig het idee van den voorzitter aan de aige meene vergadering voor te stellen. De voorzitter zegt, dat met het oog op de inwerkingtreding der gewijzigde statuten en de daaruit volgende reor ganisatie van de bestuursindeeling de verkiezing van nieuwe bestuursleden tot Januari zal worden uitgesteld. Na een korte bespreking wordt be sloten Oosterwijk als plaats voor het volgend congres voor te stellen. De bestuursvergadering werd hier op gesloten. Direct na de bestuursvergadering ving de aigemeene vergadering aan, weike door 16 personen, tiet bestuur inbegrepen, werd bijgewoond. De voorzitter ving ook deze ver gadering aan met de leden in kennis te stelten met zijn aftreding. De notulen der vorige aigemeene vergadering werden goedgekeurd. De rekening van den penningmees ter, de heer Riemslag uit Dongen, aanwijzende in ontvang f 1,314,34 en voordat hij zijne vrouw naar de ba den bracht. Frangoise was bijna niet te her kennen, er was eene aangrijpende tegenstelling tusschen die vermagerde vrouw met haar holle oogen, gele tint, en dat schoone meisje, bloeiend van gezondheid, dat men voor eene dame zou houden zonder hare halt- korte jurk en de zware vlecht, die op haar rug hing. Frangoise raadde den indruk, dien zij teweeg bracht, want toen op haar verlangen haar echtgenoot heengegaan was orn haar met Clémence alleen te laten, sprak zij, met eene poging tot glimlachen Zijl gij niet bang om alleen met mij te blijven, kind? De tranen sprongen het jonge meis je in de oogen. O, neen het doet mij slechts zoo'n Seed u zoo te zien,.., Zoo bijna stervend, voltooide Frangoise kaitn. Hieldt gij een beetje van mij, Clémence (Wordt vervo'gd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1