Het Stiefkind. Donderdag 2S September N O 223 49e Jaargang. 1911, Gemeentebestuur, Ham wetk fof week. Feuilleton. BINNENLAND. VLISSINCSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van f—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschifni dagelijks^ uitgezonderd op Zon- art Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Hbonnements-ftdoertsnfiën op zeer uoordeeiige ooorioaarden Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij wehelijKsche be- taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 October. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van JOHANNES DE MELKER, om verlof tot verkoop /an alcohol houdende dranken anderen dan ster ken drank in percee) Paiingstraatno.il; dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verkenen van het gevraagd verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 20 September 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Het nieuws, wat betreft de onder handelingen tusschen Duitschland en Frankrijk over Marokko, waarbij Ma rokko zelf feitelijk gehee! uitgescha keld is, wordt uiteraard een beetje eentonig. Merkwaardig genoeg is het overigens, dat over en zonder Marok ko onderhandeld wordt, precies het zelfde wat Franschen en Engelschen in 1672 bij ons wilden doen, maar met minder succes. Marokko is sinds lang geen onderwerp meer van het Berlijnsche gesprek. Aan sultan Mou- lai Hafid, die voor enkele maanden 16.) o- Ze dacht, dat alleen ruwe werk lieden zonder opvoeding hunne kin deren sloegen. En hij haar vader Hare borst hijgde van het snik ken, maar ze hield zich stil, ze wilde niet, dat men haar hoorde schreien. Daar straks had zij ook wel hare tranen ingehouden, ofschoon haar vader haar erge pijn had gedaan. Opeens kreeg zij een ander denk beeld, het plotselinge, koortsachtige denkbeeld om te vertrekken, om ver weg te gaan, daarheen, waar niemand haar leed zou doen, niemand haar zou slaan. Hare verbeelding bracht haar alle geschiedenissen voor den geest, die haar vroeger^ verteld waren, van kin deren, die 'in de groene bosschen woonden, tusschen de bloemen slie pen en schoone, machtige bescherm souverein heette, wordt in 't geheel niet meer gedacht en de heeie his torie is een zaak van loven en bie den geworden waarbij blijkbaar nog alleen deze moeilijkheid overblijft, dat DuUschland bijzondere economische vooröc-elen in Marokko vraagt, die Frankrijk niet in staat is te geven. Men is bereid de politiek van de open deur in vollen omvang toe te passen maar dat brengt vanzelf mee dat de eetje mogendheid niet meer krijgt dan de ander, noch de een minder dan de ander. Hoe men zich nu uit deze impas se redden zal, moet natuurlijk nog blijken; maar het Duitsche stand punt is hier veel ie zwak om op eenig wezenlijk succes te kunnen ho pen. Men meent dus !e mogen aan nemen dat Frankrijk het op dit punt moest winnen en het oorlogs gevaar geweken is. Dit laatste wordt beves tigd door het feit dat zoowel Duitsch land als Frankrijk de lichtingen der reserve na de manoeuvres naar huis zenden. Frankrijk zal Marokko alzoo kalmpjes inpalmen, zooals men jaren geleden reeds heeft voorzien en al het spartelen daartegen helpt niets, omdat het voor de algemeene veilig heid en de algemeene belangen ten slotte zoo het beste is. in hoofdzaak zullen de openbaar gemaakte of althans bekend geworden hoofdpun ten der verwachte regeling wel juist zijn en dan staat het vast dat de sultan althans feitelijk ontrouw en tot een zetbaas over Marokko, in Franschen dienst, gemaakt wordt want hij krijgt een Fransch autori teit naast zich, boven zich en onder zich, ter wille van een nauwe samen werking. Een commissaris-generaal wordt belast met de directie van alle burgerlijke en militaire aangelegenhe den en een andere autoriteit zal den sultan ter zijde staan om alle admini stratieve, gerechtelijke en financieeie hervormingen, door Fiai krijk noodig geacht, ie o iwe'pen. Er zullen wel Marok ka arische rn nistcrs mogen we zen, maar zij zullen, ieder in hun eigen departement, worden bijgestaan door Fransche raadslieden, die staan onder den commissaris-generaal en niets met den sultan te maken heb- dee. Deze krijgt het dus al bijzonder gemakkelijk en er staat voor hem een groot voordeel tegenover al die nood zakelijke vernedering: Frankrijk ga randeert hem namelijk, geen kieinig heid voorwaar, ue uitbetaling van zijn civiele lijst, anders gezegd van zijn loon, waarvoor de suitari niets anders behoeft te doen dan ie kijken, hoe aardig de Fransctien de zaken toch geredderd hebben. De moordaanslag op den bekenden Russischen minister Slolypin, die zich sters ontmoetten. En dan waren er nog kloosters, waar men de moeder- iooze kleine meisjes opnam en waar zij met vele makkeitjes konden spelen. Het woelde in haar kleine hoofdje. Zij zou heengaan, zeker, dat was be paald. Maar twintig plannen door kruisten naar kinderlijk brein. Had zij toch maar eene grootmoeder, die zij op kon zoeken Eene grootmoe der is zoo pleizierigZij zag wel eens hoe de oude vrouwen van het dorp met de kleinen harer zonen solden en de kinderen riepen haar telkens Maar zij had geene grootmoeder meer, ook haast geene bloedverwan ten In haar overspannen geest kwam echter eene flauwe herinnering. Ze had eene tante. Eens had haar vader haar op Nieuwjaarsdag een doosje chocolade overhandigd en gezegdDat komt van eene tante van uwe mama. Ze had gevraagd, hoe die tante heette. Leonie. Waar zij woonde Heel ver in het Noorden van Frankrijk, dicht bij de zee, op een klein plaatsje, het heetteEixel-les-Bains overigens in niets onderscheidt van tailooze aanslagen van denzelfden aard, heeft toch nog weer eens in het licht gesteld welke toestanden in het Russische rijk heerschen toestan den die men belachelijk zou kunnen noemen, wanneer zij niet Tet oog ves tigden op een diep treurig zedenbe derf. Voor dat de Czaar in Kief kwam om de opera-voorstelling bij te wonen, had men er als raar gewoonte zorg voor gedragen, alle eenigszins ver dachte personen uit de s'ad te ver wijderen; maar Bagrod, de moorde naar, was gebleven en hem was een toegangsbewijs gezonden, want, dat bekende lid van de sociaal-revoluti- onnaire partij, was tevens politie spion. Zulke menschen heeft de Russische regeering graag in haar dienstzulke verklikkers kan men best gebruiken, maar moet dan van tijd tot tijd wel eens ervaren, dat de spion in zijn hart een revoiutionnair blijft, die als het te pas komt zijn eigen partij kostelijk weet te dienen en dan, als hij verdacht wordt, zich weer even kostelijk weet te redden, door zijn eigen makkers te verraden. En op zulke lieden steit men zijn vertrouwen en eischt dan dat het volk in de regeering vertrouwen zal stellen 1 Natuurlijk heeft het bekende ge nootschap, „de zwarte Sodrde", da delijk geprobeerd in het gebeurde aanleiding te zoeken tor jodenmoord, maar ditmaal is de regeering te Kiëf toch zoo verstandig geweest om dat te verhinderen. Het is de Duilsche socialistische .Vorwarls" die het zegt, maar er is toch zeer veel waars en waarschu wends. in gelegenAile geweld, alle onderdrukking, baten den Czaar niet, de contra-revolutie heeft haar doel gemist en Rusland is machteloozer dan ooit. De machtsmiddelen van den staat zijn vernietigd, de vloot verwoest, het leger gedesorganiseerd, de bu reaucratie is wormstekig en verloopen en de politieke poiitie, niettegenstaan de aiies op haren en snaren gezet werd om haar te volmaken, is on machtig om het leven van ministers of Czaar te beschermen. Dat Sioiypm een treurige rol ge speeld heeft is intusschen maar al te waar. De ontbinding van de Doema, het arresteeren en opsluiten van volksvertegenwoordigers en ten slotte de verminking van het kiesrecht, waardoor de derde Doema tot karika tuur van een volksvertegenwoordiging werd gemaakt, ziedaar de hoofdken merken der politiek van een man, van wien terecht gezegd wordt dat hij geweld zaaide en geweld heett gaoegst. De moord blijft natuurlijk altijd Zij had dien naam zoo goed ont houden, omdat haar vader genoegen had gevonden om haar een leerlesje te geven, naar aanleiding ervan, hij had haar eerst laten spellen en ook op de kaart eene zwarte stip gewe zen vlak bij den rand en dichtbij eene andere zwarte stip, Boulogne genaamdzoo was het ook eene aardrijkskundige les geworden. Welnu zij zou hare tante op gaan zoeken en zeker zou zij daar ge lukkiger zijn dan bij papa, die haar niet meer beminde. Haar arme hartje klopte van aan doening en droefheid. Ze besloot nu maar dadelijk te vertrekken maar ze moest toch toe bereidselen maken. Zachtjes verliet zij hare kamer, en sioop de eetzaal binnen, nadat ze zich eerst overtuigd had, dal er niemand was. Ze had een klein bruin leeren tascbje mee genomen, eene reistasch in het klein ze had het eens van haar vader ge kregen nu zocht ze uit de overblijf selen der lunch, wat voor eene lange reis geschikt zou zijn. Er waren sand wiches en biscuitze deed hier een mooien appel bij en ging weer naar afkeurenswaardigmaar erger is het dat hij waarschijnlijk geheel nutteloos zal zijn. 't is een waarschuwing voor anderen, maar Rusiand zal er we! geen voordeel uit trekken. In de hand van een man, in staat en bereid om dezen Augiasstal te zuiveren, zai de Czaar van Rusiand nimmer de macht leggen. Uit Perzië zijn thans berichten ge komen, dat de oude Sjah, die het regeeren prettig vond en daarom weer Sjah wilde worden, na een strijd van drie dagen ten siotte totaal verslagen is. is dit zoo, dan kan hij opnieuw de gast van Rusiand worden. Op dit oogenblik moet hij in de buurt van de Kaspische Zee zitten en zijne vol gelingen moeten hem, zooals eenigs zins van zelf spreekt en te doen ge bruikelijk is, in den steek gelaten heb ben. Oï het sterk met dit bedrijf is afgeloopen De berichten over onlusten in de Chineesche provincie Setsjoean wor den bevestigd. De poorten van de stad Tsjeng-tau, waar de menigte het gouvernementspaleis aangevallen heeft, zijn nu gesloten. Enkele zen delingen hebben de stad verlaten, maar de gouverneur dringt er op aan, dat de overigen zullen blijven, 't is te hopen dat ze dan maar veilig zullen wezen of althans beveiligd zuilen worden; want in een na^er bericht wordt medegedeeld dat de opstande lingen in sommige plaatsen zendings huizen van christelijke zendelingen tegen den grond gebiand en verschei dene zendelingen vermoord hebben. Van de gevolgen der overstrooming en van den dreigenden hongersnood zijn tot dusver nog geene nadere be richten ingekomen. De opening der Staten-Generaal. Zij, die gedacht hadden dat nu H. M. de Koningin niet in persoon de zitting der Staten-Generaal opende, ook zeer weinig menschen op de been zouden zijn, hebben zich ver gist. Langs den geheelen weg, waar langs de ministers zich in 4 staatsie koetsen begaven waren drommen menschen geschaard. Betoogers voor algemeen kiesrecht waren daaronder niet veeldie waren reeds naar het terrein aan den Raamweg, waar de groote meeting werd gehouden. De stoet werd geopend door bere den politie en werd voorafgegaan en gevolgd door een eere escorte cava lerie. Omsireeks 5 minuten over eenen kwamen de ministers in de verga derzaal der Tweede Kamer. Daar droeg de openingsplechtigheid een hare kamer om na te gaan, wat ze zoo al bezat. Ochze had alles wel mee willen nemen. Ze klom op een stoel om hare lippen op het portret harer moeder te drukkenEn hare pop, de oude geliefde pop met haar verschoten blauw jurkje, door beminde handen genaaid O, die moest zij meenemen En ze begon haar dadelijk gereed te maken, met een kapmantel om. Het was vier uur. Het rijtuig knarste op het zand en stond stil voor den ingang. De heer en me vrouw Fonsolies gingen ie La Bla- chère eten. Weldra traden zij naar buitenCiémence zag hen door de kanten gordijnen. Zij aarzelden even en keken naar haar venster en zij beefde dat zij haar soms mee wil den nemen. Maar Fransoise oordeel de dat vader en kind tot kalmte moesten komen en het rijtuig reed weg, zonder dat er iets onaange naams plaats greep. Nu kwam miss Cecilia Ciémence halen voor hare gewone wandeling. Maar het kleine meisje weigerde uit te gaan en verklaarde, dat zij alleen wilde blijvendaar men de gouver zeer eenvoudig karakterimmers behalve de ministers en de Commissie van ontvangst en uitgeleide, zoomede het bureau der Kamer, waren alie aanwezigen in gekleede jas of wan deltoilet, zonder ordeteekenen. Slechts de heer Scheurer was in rok. Voorafgegaan door hofmaarschalk jhr. Boreel schreden de ministers naar de ministerstafel, waar minister Heemskerk binnen de tien minuten de openingsrede voorlas, die staande werd aangehoord. Noch bij het komen van den stoet van het paleis naar het Binnenhof, noch bij den terugkeer had eenige verstoring der orde plaafs. Politie in burgerkleeding vergezelde de rijtuigen der ministers. Staten-Generaal. In de gisteren gehouden vergade ring der Eerste Kamer werden de nieuwgekozen leden, de heeren Ba- vinck, Van Deventer en Zijlma toe gelaten. De voorzitter aanvaardde het presi dium met een rede en bracht hulde aan de nagedachtenis van mr. De Marez Gyens. De middagvergadering der Tweede Kamer werd geopend door den tijde- lijken voorzitter, den heer Lieftinck, als oudste lid in jaren. Hij sprak een kort welkomstwoord uit. Minister Kolkman diende de Staats begroting voor 1912met de financieeie nota in. Daarna werd opgemaakt de nomi natie voor het voorzitterschap. Ge kozen als eerste candidaat de heer Van Byiandt, als tweede de heer Van Nispen (Nijmegen), als derde de heer Drucker. Wet op de middelen. De uitgaven voor het dienstjaar 1912 worden voorgedragen tot een bedrag van f 222 017.862.96 en de mid delen geraamd op f202.068.215. Na- deelig verschil f 19.949.647.96. Ter voorziening in eventueele be hoeften der kas wordt machtiging gevraagd om schatkistpromessen en schatkistbiljetten uit te geven tot een bedrag van ten hoogste f 20.000.000. Inkomstenbelasting. De voorgestelde rijks-inkomstenbe lasting wordt, blijkens art. 33 van het ontwerp geheven volgens een tarief, waarbij een som van f650 of meer, doch minder dan f 7000, met f 1,25 wordt beiasf. Eike f50 meer f 0,75. Bij het ontwerpen van het tarief is ondersteld, dat naast de inkomsten belasting eene vermogensbelasting zou worden geheven van f 0,50 voor iedere f 1000, waaruit de waarde van het vermogen bestaat. Daar het laagste inkomen, waarvan nante had aanbevolen haar te sparen en haar gang te laten gaan, tenminste voor dien dag, keerde deze naar hare eigene kamer terug en verdiepte zich in het lezen van een roman uit haar eigen land, zoodat ze weldra alles om haar heen vergat. Toen oordeelde Ciémence, dat het oogenblik gekomen was. Ze nam haar beursje met zilveren ringetje, vol tienstuiver stukken, deed haar warmsten mantel om, die, waar eene kap op was, nam hare pop en ging zachtjes de trap af en den tuin door, zonder dat men haar bemerkt had. Daar is ze nu buiten. De zon is bijna onder, want de dagen zijn kort in November, maar de lucht is nog heider, verguld in het westen en het gebladerte der boomers teekent zich licht af op een purperen achtergrond. De vogels zin gen lustig in de boschjes voordat ze gaan slapen. Een lichte nevel ver zacht de omtrekken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1