Het Stiefkind. Woensdag 20 September No 222 1911 Feuilleton* 49e Jaargang. Verschijnt dagelijks* uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-fSduertentiSn op zeer ooordeelige oooriuaarden De Openingsrede. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. 9V Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wekelijksche be taling. ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 October. De zitting der Staten-Generaal werd heden geopend door een commissie, bestaande uit de ministers, die daar toe door H. M. gemachtigd waren. De ministers werden ontvangen en binnengeleid door een commissie van ontvangst, samengesteld uit leden van de Eerste en Tweede Kamer. De minister van binnenlandsche zaken sprak namens H. M. de Ko ningin de volgende rede uit „Mijne Heeren. De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staten Generaal te openen. Onze betrekkingen met andere mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Kan 1910 voor Land- en Tuinbouw over het algemeen tot de gunstige jaren wor den gerekend, zoo is te vreezen dat 1911 tengevolge van de buitenge wone droogte en het heerschen van bet mond- en klauwzeer voor ver schillende takken van het bedrijf een verre van gunstig resultaat zal op leveren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het alge meen op bevredigende wijze ontwik keien, het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten, met het reederijbedrijf behaald, verbeter den. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele belangrijke uitzonderingen, niet zeer bevredigend. In Oost Indië valt in ruime mate ie wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epidemische ziekten, welke in sommige streken de bevol king bedreigen, werd doortastend opgetreden. Bezwaren, ondervonden bij de. uit voering van het grenstractaat van 1904 met Portugal, hebben tot eenige spanning op het eiland Timor ge leid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig op treden ter bescherming van onze on derdanen in het omliggend grensge bied. Burgerlijke en militaire landsdie naren, zoo hier te lande als in de koloniën, vervullen hunne taak op lofwaardige wijze. Dank zij het ruim vloeien van 's rijks middelen laai de financieele toestand des lands zich eenigszins gunstiger aanzien dan ten vorige jare. 15.) o— Nu zijn we terug, liefje, en we zullen heel gelukkig zijnOns kleine meisje zal heel zoet zijn, niet waar?,... Kijk eens hoe goed ma ma voor u isze heeft lekkers voor u meegebracht en in haar kof fer is wat moois voor u Bedank haar nu eens, Clémence. Met een onverschillig gebaar tiara Clémence het lekkers en legde het op tafel. Dank u Guy kreeg een hevige kleur. Zoo nief, IcindjeGe moet beleefd zeggenDank u, mama. Eene vale kieur overtoog het kleine gezichtje, ze wendde hare blauwe oogen met eene harde uitdrukking naar haar vader. Ik zal nooit „mama" zeggen Dat zult ge wel, riep hij me Duurzame versterking der middelen, waartoe ontwerpen zijn ingediend, blijft echter dringend noodzakelijk zoowei tot herstel van het evenwicht tusschen de uitgaven en de ontvang sten ais met het oog op onvermijde lijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de kostbare maatregelen op sociaal gebied, welke aanhangig zijn. Dit zittingsjaar zal van groot gewicht kunnen zijn door de behan deling van de bij U aanhangige wetsvoorstellen, waarbij van uwe krachtsinspanning en toewijding on getwijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wet geving blijven Je aandacht eischen. Eene wettelijke regeling inzake de pensioneering van gemeentelijke amb tenaren en van hunne weduwen en weezen is in bewerking. Wetsvoordrachten worden in ge reedheid gebracht tot regeling van het levensverzekeringsbedrijf en tot technische herziening van «te woning en van de leerplichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorwegiijnen voor het locale verkeer en aan de verbe tering van wegen naar de tegenwoor dige eischen zal bijzondere aandacht worden gewijd. Ontwerpen zuilen U worden aan geboden in verband met de regeling van de pensioenaanspraken van het spoorwegpersoneel. Uwe medewerking zal worden ge vraagd om de particuliere locale telefoonexp'oitatie door rijks; xp'oitatie te vervangen. Een wetsontwerp, bedoelende ver krijging door landarbeiders van land met woning in eigendom ol van los iand in pacht, zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening van de jachtwet en van de regeling van het landbouw- en veeartsenijkundig- onderwijs zijn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevol gen van beroepsziekten zal U berei ken. Maatregelen worden beraamd tot verbetering van den financieeien en economischen toestand van Suriname. In voorbereiding is een hervorming van de poiitie-rechtspraak in Neder landsen Indië. Een wetsontwerp zal U worden aangeboden tot wijziging van artikel 3 van het regiement op het beleid der regeerir.g van Nrderlandsch-Ind^ë. Moge op uw veelomvattenden ar beid Gods zegen rusten. In naam der Koningin verklaren wij de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." Inkomstenbelasting. Ingediend zijn wetsontwerpen lo. tot heffing van een inkomstenbelasting; plotselingen toorn. Nooit. Het was vreemd, dat woord ie hooren spreken met zoo'n kinderlijk, standvastig stemmetje. Laat haar begaan Guy, sprak Frangoise onverschillig, alles komt mettertijd terecht. En waarom zou ze mij geen anderen naam kunnen geven Ik heb Clémence bevolen. Ik wil en ik moet mijn gezag handha ven. Daarenboven het behoort, dat zij u moeder noemt. Gij zegt onmid dellijk: Dank u, mama, sprak hij, met opeengeklemde tanden, terwijl hij de handjes van zijn dochtertje stevig vastgreep. Guyriep Frangoise, een beetje verschrikt. Nooitherhaalde het kind on versaagd. Een onredelijke toorn maakte zich meester van Guy, die tnders zoo zachtzinnig mogelijk was. Ik wil het!.... Clémence pas op Ik zal het nooit zeggen. Woedend hief hij de hand op Frar.goise schoot toe om hem tegen 2o. tot instelling van raden van be' roep voor de directe belastingen en vaststelling van algeraeene bepalingen betreffende hei beroep op die colleges. De minister van financiën licht,.in een inleiding van de Mem. van Toe lichting, breedvoerig toe, waarom zijn wetsvoorstel een algemeene, uni forme inkomstenbelasting tot onder werp heef'. De minister herinnert er aan, dat de vorige minister van financiën zich ten doel had gesteld samensmelting van de vermogens- en bedrijfsbelasting tot éene belasting. De minister neemt een ander standpunt in. Niet van samensmelting, wè! van uitbreiding kon hier sprake zijn; immers, uit breiding der bestaande belasting op badrijfs- en andere inkomsten tot de verlangde algemeene inkomstenbe lasting. Aan deze inkomstenbelasting zijn onderworpen a. zij die binnen het rijk wonenb, de binnen het rijk gevestigde naamlooze vennootschap pen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzeke ringsmaatschappijen. Aan de inkomstenbelasting zijn mede onderworpen de niet binnen het rijk wonende of gevestigde per sonen en lichamen diehet genot hebben van een binnen het zijk ge legen onroerend goed of van een op zoodanig goed gevestigd rechtper soonlijk of door een vertegenwoordi ger, een bedrijf of beroep (ambt, waardigheid, bediening en betrekking daaronder begrepen) binnen het lijk uitoefenen, hetzij dit slechts tijdelijk geschiedt en korter dan drie maanden achtereen duurtanders dan ais aan deelhouder, deelgercchtigd zijn in de opbrengst van een bedrijf of beroep dat binnen het rijk wordt uitgeoefend tenzij dit slechts tijdelijk geschiedt; een uit 's rijks schatkist bezoldigd ambt bekleeden of zoodanig ambt bekleed hebbende, te dezer zake recht hebben op periodieke uitkee- ringen uit 's rijks schatkist. Proeven met het reddingsmiddel „Rettung." Gisteren werd aan den Hoek van Holland, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, een proef genomen met het nieuwe reddings middel „Rettung". Verschillende auto riteiten waren daarbij tegenwoordig, o. a. van de Zuid-Hollandsche red ding-maatschappij en van het loods wezen. De bekende manschappen der reddingsbooten waren voorzien van een soort gordel, vervaardigd van bedoelde stof, bestaande uit rug- en borstlap, waarover hun truien en daarna een zwaar oliepak. Hiermede roeiden zij, na met hun bootje van te houden, maar het kind had al een zwaren slag ontvangen en er weer klonk een kreet Mama Hij sprong op en bleef als ver steend staan Hij verstond dien kreet goed Clémence had niet toegegeven, maar de naam harer moeder, die niet rheer was, die gestorven was, was haar ontsnapt door den angst en de wreede verwondering van zulk eene ongekende, onverwachte handel wijze Nu had Guy reeds berouw en nog meer kwelde hem de gedachte, dat hij in tegenwoordigheid zijner vrouw aan zijn drift had toegegeven beur telings keek hij naar Clémence, die zich inspande om hare tranen in te houden en naar Fiangoise, die in haar verbijstering niet wist, hoe ze zich moest gedragen. Zij kreeg ech ter het eerst hare zelfbeheersching terug. Gij zijt veel te streng geweest voor dat kind, sprak ze. Zij zal wei loeren gehoorzamen, maar ze moet heden niet schteienKom, kleintje, kus papa maar af en ga maar naar de stoomreddingsboot „Prins der Nederlanden" te zijn losgemaakt door de golven in volle zee benoorden de Noorderpier. Na hunne terugkomst werd hun door Z. K, H. gevraagd, of zij zich gemakkelijk konden bewegen en wa ren zij bijzonder tevredenzij ver kozen deze gordels verre boven de bestaande, die hun in hunne bewe gingen meer beiemmeren. Toen werden proeven met drijven en zwemmen genomen en om de bemanning te toonen, dat zij zich veilig te water konden begeven, had de bekende zwemmer P. Ooms, die zelf gaarne met de vinding eens wilde kennis maken, zich welwillend beschikbaar gesteid, 't eerst in de golven te springen. Ook hij had een zwaar oliepak over een gordel enz. heengetrokken en begaf zich van de sterk dansende boot te water, waar hij languit kalm bleef liggen. Daarna nam hij een staande en liggende houding aan en zwom, op. verzoek van Z. K. H., een eind in zee, waar bij hij in staat was een flinke snel heid te bereiken. Z. K. H. verzocht hem, le frachten te duiken, wat den zwemmer, ondanks alle inspanning, door de gtooie draag kracht van de stof „Rettung" niet mocht gelukken. Daarop gingen ook enkele manschappen der reddings boot te water, die hetzelfde piobeer- den met gelijken uitslag. Z. K. H., die in een en ander zeer ved belangstelling toonde, compli menteerde den heer Sikkens, den ver tegenwoordiger, met het behaalde succes. Ook ae heeren, die mede getuige waren van deze belangwekkende proefneming, gaven er hunne vol doening over te kennen. Het Volkspetitionnement. Het socialistisch volkspetitionne ment voor algemeen kiesrecht, be vat 316 877 handteekeningen. Middelburg prijkt er op met 2298, Goes met 5, Zierikzea met 827 en Oostburg met 171 handteekeningen. J. Stecher. t Heden bereikte ons het droevig bericht, dat de heer J. Stecher, hoofd administrateur van de Deli-Maat- schappij, die op reis was naar Neder land, in de Roods Zee is overleden. In de jongst ontvangen bladen uit Deli, in de „Sumatra Post" van 23 Augustus, wordt meegedeeld dat de heer Stecher wegens herstel van ge zondheid, spoedig naar Europa zou vertrekken en dat hij zou worden vervangen als tijdelijk hoofdadmini strateur door den heer M. H. van Tijen, secretaris der maatschappij. De heer Stecher, uit Vlissingen ge boortig, ontving zijn eerste opleiding uwe gouvernante, terwijl ik het ge schenk uitpak, dat ik voor u heb meegebracht. Zij trok haar naar Guy, die over zichzelf verlegen en ontevreden, ver vuld was met vaische schaamte. Hij brandde van verlangen om dat blon de hoofdje, door zijne wreede hand geslagen, met kussen te overladen. Hij durfde niet. Even raakten zijne lippen het sombere samengetrokken gezichtje van het kind aan, toen deed Frangoise de deur open en zette haar buiten de kamer. Ik vrees, dat ik u een vreese- iijk slecht denkbeeld van mijn ka rakter heb gegeven, sprak Guy met een gedwongen lach. Het is echter voor het eerst, dat ik boos word op Clémenceen het spijt mij, dat ik haar geslagen heb, voegde hij er zeer beklemd bij. Frangoise schudde het hoofd. Uit liefde tot mij, zuit ge haar nooit meer slaan, zeide zij, maar men moet erkennen, dat zij zich zoo ongehoorzaam en stijfhoofdig heeft betoond om u réden genoeg te ge ven tot een oogenblik van drift. Nu gingen de beide echtgenooten in Engeland. Hij kwam ais assistent bij de Deli-Maatschappij, waarna hij ruim acht jaar geleden tot inspecteur werd benoemd. Na het aftreden van den heer Van Vollenhoven werd hij daarna, voor ongeveer anderhalfjaar,' ais hoofdadministrateur aangewezen. Zijne gezondheid heeft reeds gerui- men tijd te wenschen gelaten, zoodat hij zich aan verschillende functies moest onttrekken. Nu blijkt dat zijn toestand een spoedig vertrek naar Europa noodzaketijk heeft gemaakt. Hij bereikte den leefcijd van 41 jaar. („N. v. d. D.") Tegen den sluitingsdwang. Een zeer druk bezochte vergadering hielden gisteren de winkeliers te Amsterdam om te protesteeren tegen den sluitingsdwang, om zooals de voorzitter zeide bittere teleurstelling intense verontwaardiging uit. te spre ken. Hij zag in de verordening op de winkelsluiting een drijven van de socialisten om het kleinbedrijf er onder te krijgen. De vrijzinnig demo craten en liberalen hebben daartoe meegewerkt. De verordening is voor gesteld uit politieke drijverij en uit egoïsme van sommige winkeliers. De verordening is onrecht en onzin. Spr. verwacht dat de Hooge Raad de vrijheid aan de winkeliers zal terug geven, en zoo niet dan moet de raad om. Mr. j. Hillesum deed uitkomen dat onder de kleine luyden, waarvoor de democratische meerderheid van den Raad zoo opkomt, ook de kleine winkeliers moeten worden verstaan, en wie een verordening maakt zoo tegen het winkeliersbelang in, die toont dat hij democratisch is in theorie maar niet in de praktijk. Hij ziet in de verordening een aanslag op de vrijheid der winkeliers en betwist de bevoegdheid van den gemeenteraad. Het is een treurig stuk wetgeving, omdat men zelfs geen overgangsbe palingen heeft gemaakt. Men heefi de winkeliers overrompeld, een over rompeling die óf is geschied uit domheid óf uit machtmisbruik. Het Rotterdamsche stadhuis. Eenigen tijd geleden is prof. Henri Evers te Delft gereed gekomen met een voorontwerp voor den nieuwen stadhuisbouw te Rotterdam, dat ais leiddraad zou kunnen strekken voor een vanwege het gemeentebestuur nader uit te schrijven prijsvraag. Thans is daaromtrent een uitvoe rige memorie van B en W. verschenen. De bedoeling van de opdracht aan prof. Evers is geweest een plan van indeeling te verkrijgen, en van de gewenschte situatie de vereischte en op het beschikbaar terrein te vin den ruimte, en eindelijk van de kosten nader op de hoogte te komen. naar de gezellige eetzaal, waar eene lunch gereed stond. Clémence was niet naar miss Ce- ciiia gegaan. Een oogenblik bleef ze in den gang staan onrustig en be droefd, toen ging zij de trap af en sloot zich in hare kamer op, de ka mer met blauwe zijde waar hare moeder haar had verzorgd, verwend en bemind. Nu zij alleen was,was zelfbe heersching niet meer noodig. Zij wierp zich in haar uitverkoren hoekje op haar gewonen stoel neder, en begon stil te schreien en zoo bitter ais een kind maar zeiden doet. Zou het nu alle dagen zoo zijn Zou men haar eiken keer willen dwingen, om die dame, van wie zij niets hield, moeder te noemen? O, neen, ze hield niets van haarVoor dat zij er was, was haar vader goed, en nu IWat was zij toch bang voor hem geweest, al keek ze hem moedig aan Zou hij haar nog meer siaan Een onuitsprekelijk gevoel van wanhoop, van opstand, van vrees en vernedering maakte zich van haar meester. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1