filslmi IldtO 19 September bij ichten. Stand, Ir, brschot )9 aan bedrag 1911 Dinsdag Verschijnt dagelijks., uitgezonderd op Zm- en Feestdagen. Bbonnemenfs-ftdbsrfsntiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden Kamer van Koophandel. Europeesche en vertrekken dit voor de tel gevaar zou ravond meldde zich aan bij iter alhier, Hij dat hij geen ps deze week vroeg hij om 2 stillen, waar- ra opgeborgen loperij. te hebben ver- jen onder po- dburg gebracht worden gesteld Sept. UWD: jm. 25 j. en j. - J. C. A. Corihals, vult, wadr. 49 wed. 39 j. |j. en M. Vor- 'D: en C. M. van W. de Bree, dder, jd. 24 j, j. en J. Hui- N van der Hooft, de Wekker, linke, z. A. tad, d. M. d. twee!. EN: de Landme- Beers, z. 3 m. van C. J. \an J. Reijnhoudt, ke, ongeh. d. 's, d. 2 bi. A. Menk, wed, A. M. Simons, tphal, z. 3 m. rtentiën. mateur-Photo- van öenoo- )IJ Afwerking [.DeWijnberg" gebruik van en frissche Ëring van ver- sn aan billijke frevelend, Zetkasteiein. No 221 49e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. PfjT" Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste- loos tot 1 October. BÏNNKNL AN D.r Sluiting der Kamers. De minister van binnenlandsche zakenr mr. Heemskerk, heeft. Zater dagmiddag met het gebruikelijke cetemoniësl de vergadering der Sta- ten-Generaal in naam van H. M. de Koningin gesloten. - De minister hield daarbij eer. rede, waarin hfj etn opsomming gaf van de in het afgefoopen zittingsjaar tot stand gekomen wetten op buiten- landseli,. justiee', landbouw, econo misch, sociaal en koloniaal gebied.. 0. a. werden- genoemd de wet tot beteugeling der, zedeloosheid, die betref jende, de toetreding tot de Ber ner Goijvéhtiê* ddbanken-van-leening-, wet,., de wet op het octrooirecht, dié op den terugkoop van particuliere landerijen op Java. ,^;:fl,g mit)istet dankte dé Kamers voor. hghïjjjjefjen toewijding aan 's lands, bélapgen betoond. Óa.opening der Staten-Generaal. - -Dé;4St. -Gt." bevat een Kon. besluit van 'den 16 ten September 1911 waarbij gelet' op de voordracht van den minister van binnenlandsche za ken- van 15 September is besloten De gewone zitting van de Staten Géïteraal wordt: op Dinsdag 19 Sep teriiber 1911, des namiddags te één uur - in 'eenr vereenigde vergadering der beide Kamers-geopend door een Commissie- vanwege de Koningin, waartoeworden. benoemd de ministers, hoofden van rninisteiieeie departe menten.; V- J. Staatscommissie voor Grondwets- .1 herziening. Uit-zeer vertrouwbare bron ver- néëftit' de VTet." thans, dat de Staats4 commissie :Vöor grondwetsherziening ifi-meerderheid besloten heeft, inzake hét; kiesréihivraagsiuk te adviseeren, dat- het kiesrecht zalworden verleend aah 8e- gezinshoofden en aan alle 25jarige mannelijke ingezetenen, die in: -hun eigen onderhoud voorzien. Eenige bepaling in de richting van vrouwenkiesrecht, heizij geheel of- gedeeltelijk, kon geen meerderheid vinden.;Een groot deel dezer is door de commissie besteed, aan de ver schillende voorstellen inzake het ge- mepatekie^recht, Met dit negatieve resultaat, dat Vrijdagmiddag te halfvijf ai|e voorstellen, op verandering.van dit kiesrecht betrekking hebbende, ifettifietotL dok het vrij sterk vooropgedrongen Pruisische stelsel, zijn verworpen. Aan deze mededeelingen voegt het biap toe, dat het met belangstelling de officieuze tegenspraak ervan tege- moelziet. Minister Golijn naar de leger- manoeuvres. De minister van oorlog die de legermanoeuvres zal bijwonen, ver trekt Dinsdag a. s. vroegtijdig per auto naar 's Hertogenbosch, ten einde een bezoek te brengen aan het vlieg kamp, alwaar hij zich de vliegers zal laten voorstellen. Van 's-Bosch begeeft de minister naar Neerlangbroek, alwaar de heer Colijn verblijf zal houden ten huize van baron Van Lynden van Sanöen- burg, lid van de Tweede Kamer. Op zijn reis wordt de minister vergezeld door- den majoor jhr. Aliing von Geusau, den kapitein De Quay, 's ministers adjudant en gaat als or- donnance-officier mede de reserve- eerste luitenant mr. Wandelaar. TELEFOONNUMMER 10. Hofbericht. Z. K. H. de Prir.s der Nederlanden- zou hedenmorgen it? de Haag komen om aldaar té verblijven tot Dinsdag middag. Hedenmorgen heef: de Prins bijgewoond' de vergadering van het Nederlandsche Roode Kruis- en was in den middag te Hoek van Holland tegenwoordig bij de aldaar plaats gehad hebbende proefneming met hef z.g. „Reitung-yest". Dinsdagmorgen zal Z. K. H. bij wonen dc vergadering van de Konink lijke Nederltnjsche Landbouw Ver- ceniging. Dinsdagmiddag vertrekt Z. K. TL weder'naar het Loo. Onderscheiding. De heer Jules Hoste/ bestuurder- eigenaar van de „Vlaamsciie Gazet" en „Het Laatste Nieuws" te Brussel, die als voorzitter' van de afdeeling Brussel van het Belgische Perssyndt- caal zich beijverde" voor de ontvangst van de Neceriandsche journalisten bij hel bezoek van H. M. de Koningin aan België, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. -o— 14.) Gedurende de maand, dat mijn heer Fonsolles en zijne vrouw op reis waren, hervatte Clémence met kinderlijke zorgeloosheid haar le ventje; van spelen en weinig leeren. Maar geoefende oogen konden toch wel. zien, dat er iets om was gegaan in dat kleine hoofdje. Het beeld ha rer moeder had voor haar een ver heven aanzien gekregen en met die zoete herinnering hield ze-zich. op heet bijzondere wijze bezig met een grenzeniooze teederheid, zeker vreemd voor een kind van hare jaren. Het Was, alspf zij die dierbare gedachte nis wilde schadeloos stellen voor het tweede huwelijk van haar vader, lederen dag troonde zij miss Cecilia naar het kerkhof en ze plunderde de serres om het graf te kunnen ver sieren, Eiken dag bracht zij een De roode Dinsdag. D.e deelname aan de kiesrechsbe- toogirg op morgen in Den Haag, wordt grooter dan het bestuur der S. D. A. P. aanvankelijk heeft verwacht.. Alle organisaties, die aan de betoo ging deelnemen, is door het secreta riaat der S D. A. P. verzocht te wilien opgeven, hoe groot het aantal harer leden zatzijn, dat aan de demonstratie deelneemt. Tot heden bedraagt dit aantal reeds ver over de 15.000. Uit Amsterdam komen 4000 deelnemers naar Den poosje door voor het portret harer moeder en soms knielde zij bij den stoel neer en drukte haar lippen op de plaats, waar het blonde hoofd der overledene had gerust. De donkere uitdrukking van haar gelaat, telkens als men den naam der nieuwe mevrouw Fonsolles uit sprak, kan ook te denken geven. Ein delijk de geslotenheid, die zij tegen de De la Blachères handhaafde, zoo dikwijls dezen zich verplicht gevoel den om naar haar te komen zien, ten einde haar vader iets van haar te laten hooren, zou ook al eenige ongerustheid kunnen inboezemen over de gevoelens, die zij ten opzichte harer stiefmoeder koesterde. Maar niemand sloeg acht op dat kleine zieltje en hare ontwikkeling, en de gouvernante meende al hare plichten te hebben vervuld, toen zij het kind met meer zorg dan gewoon lijk kleedde op den dag der terug komst van haar vader en haar aan beval om lief te zijn voor papa en hare nieuwe mama. Arm weesje Buiten haar weten, was zij de schaduwzijde van die thuiskomst, die Haag; uit Rotterdam 1200uit alle gedeelten des lands vrij groote groe pen zelfs de Limburgsche mijnwer kersdistricten zullen een 100 tal be- toogers jeveren. Met de opgeko/aenen uiiDen Haag wordt bij gunstig weder, het aantal betoogers op 20000 geschat. Aan hel verslag der Kamer van Koophandel alhier over 1910 is het volgende ontleend A1 g e m e e n e beschouwin- g e n. De toestand van handel en nijverheid onderging in hét afgèloopen jaar weinig veranderingr Nieuwe industriën werden niet gevestigd doch de- bestaande breidden hunne relaties zooveel doenlijk uil. De grootste industrieel? onderne ming alhier, de Kon. Maatschappij „de Schelde", had in den aanvang van het jaar met slapte van werk te kam pen, doch daarin kwam spoedig verandering, zoodat het jaar eindigdè met groote bedrijvigheid in alle afdselingen. De aanbouw van tal van woonhui zen en villa's gaf aan het bouwvak groote levendigheid. De electrische ceritraie werd voltooid en in gebruik, genomen, terwijl de electrische- tram naar Middelburg hare exploitatie aanving. De maatschappij .Zeeland" kan; wijzen op een belangrijk grooter vervoer van reizigers, waartoe de uitstekend ingerichteniéuwe mail booten zeker hethunne hebben toegebracht. - Met den bouw van "een nieuw post en telegraafkantoor werd een aanvang gemaakt, zoodat de voltooiing daarvan eerlang kan worden tegemoet gezien. In September werd de Handels school geopend, welke nuttige inrich ting nog slechts door een klein aantal leerlingen wordt bezocht. De gemeente verkocht wederom voor' eeri belangrijk bedrag aan bouw grond, nl. voor f 87.790.466, tegen f 69.510.17 in het voorafgaande jaar. Omtrent de verschillende fabrieken zijn de navolgende bijzonderheden te vermelden De Koninklijke maatschappij „de Schelde", scheepsbouw- en weiktui- genfibriek, heef? blijkens het 35e jaarverslag, in het aigeioopen jaar een bevredigend resultaat opgeleverd. De fabriek van Metallieke Pakking, firma P. van der Stad, heeft geene inlichtingen verstrekt over den toe stand van het bedrijf in het afgeioo- per, jaar. De werkzaamheden beston den voornamelijk in het repareeren van stoomketels, van stoommachines en andere werkzaamheden voor fa brieken alhier en uit de omliggende plaatsen. zoo vroolijk had moeten zijn. Onge rust ais Guy was over hare ont vangst, kon hij niet geheel van het genoegen genieten, dat hij zijne vrouw weer in huis bracht. Fran^oise dacht met een weerzin, die hare nieuwe genoegens bedierf aan de noodzake lijkheid om dat wilde kind te temmen. Hel was November, toen zij thujs kwamen, maar in die dagen, was er nog eene soort nazomer, die de hoo rnen een deel hunner bladeren deed behouden en nog wat late bloemen in het leven hield. De lucht was helder, het windje nauw merkbaar, de zon deed de blauwe golven der rivier schilleren alsof ze met gouden vonken bestrooid waren. Chrysanthen in alle kleurschakeeringen met hare duizenden gekronkelde bladeren ga ven een prachtig aanzien aan den tuin, terwijl de gevti van het huis met klimrozen prijkte. Wat een mooi nestje on de wit tebroodsweken te voleinden onder Italië's prachtigen hemel begonnen Voor dit nieuwe huishouden kon echter geen geluk tussehen tweeën bestaan, dat geluk, welk maar a\ te dikwijls zelfzucht voor tweeën wordt, De gasfabriek, behoorende aan de Imperial Continental Gas Association te Londen, breidde ook dit jaar haar debiet weder belangrijk uit. Door de in werking treding van de electrische centrale werd de aandacht van het publiek in het bijzonder op de verlichting gevestigd en het gevolg was eene groote uitbreiding, vooral hangend gioeiiicht kwam zeer in trek. Eene buisleiding werd gelegd langs den Nieuwen Middelburgschen Weg naar Oost-Souburg en naar Abeeie. Met de gemeente Koudekerke werd een contract gesloten en een buislei ding gelegd naar de kom van het dorp en naar 'tZanó. De nieuwe stokerij werd in gebruik genomen en bleek geheel aan de ver wachting te voldoen. Het nieuwe magazijn aan de Wil- heiminastraat trok door zijne schitte rende vérlichting zeer de aandacht van het publiek. De verkoop van ver- lichtings- en verwarmingsartikelen nam sterk toe, zoodat nu reeds tot eene uitbreiding moest worden over gegaan. De stoombierbrouwerij en mouterij „De Meiboom" ondervond den on- gunstigen invloed van den koelen zomer. De toestind der brouwerij is voor uitgaande, hetgeen bleek uit den uitvoer van bier naar Afrika en Eu- geland die aanvankelijk met succes '"Werd bekroond. De electro tinfabriek is geregeld in volle werking' geweest. Er werd meestal dag en nacht doorgewerkt, terwijl de verbeterde ijzerprijzen in staat stelden om eene hoeveelheid van circa 5000 ton staal met divers j zeilschepen naar Engeland uit te voeren. De Koninklijke Zeeuwsche stoom* wasch- en. strijkinric'nting, chemische wasscherij en ververij „De Volhar ding," eigenaar de heer H. Chr. Beijerman, onderging in het afgeloo- pen jaar geene verandering van be- teekenis. De werkzaamheden bleven onverminderd en gaven arbeid aan een personeel van gemiddeld 50 per sonen, nl. een 35 tal vrouwen en meisjes en 15 mannen en jongens. Dé Vlissingsche stoom-schoenfa- briek van de heeren gebr. A. J. Ktijberg, werkende met een personeel van ongeveer 75 personen, vervaar digde geregeld 800 a 1000 paar schoenen per week, waarvan het meerendeei naar andere plaatsen in Nederland werd uitgevoerd. De Duinwaterleiding-maatschappij deelt het navolgende mede Op 1 Januari 1910 was het getal abonnemer.ts-contracten 6 voor 135 perceelen en dat der meter-coniracten 1316 voor 1272 perceelen. Op 31 December j. 1. waren aangesloten 134 perceelen met 5 abonnements con- maar zoo begeerlijk, zoo noodzakelijk is voor die eerste oogenblikken van vereeniging, bestemd om levens en haften ineen te smelten. Tussehen hen zou dat kind staan, het kind van eene andere, dat kleine meisje met haar al te ontwikkeld hartje, dat zoo pijnlijk geleden had door een toe stand, dien men niet voor haar had weten te verzachten en dat geheel in opstand kwam tegen de pas aan gekomene. Noch Guy, noch Fran?oise dach ten, dat het anders kon zijn. Zeker hij, die zoo jong in zijne liefde ge slagen was, had volkomen recht om aan nieuwe banden te gaan denken maar terwijl hij zijn eigen geluk zocht, had hij geen oogenblik aan zijn dochtertje gedacht. En de jonge vrouw was ook schuldig, want als men in een huis komt, waar een moederloos kind is, moet men zijn hart ondervragen en die taak niet aannemen voordat dit antwoordt met een kloppen van medelijden en liefde. Clémence was opgesierd en had zonder een woord te spreken naar de vermaningen harer gouvernante geluisterd. Zij moest een „lief" meisje tracten en 1330 perceelen met 1430 meter-contracten. Het getal gewone contracten werd in der, loop van het jaar dus met éen verminderd, terwijl dat der me- tercontracien vermeerderde met 114 voor 58 perceelen. Het buizennet werd op verschillende plaatsen uit gebreid met een lengte van 700 meter. Krachtens de arbeidswet waren op 1 Januari 1910 uitgegeven 473 ar beidskaarten. Nieuw uitgegeven wer den 460 kaarten, ingetrokken daaren tegen 498 kaarten, zoodat op 31 De cember in omloop waren 435 kaarten, waarvan 313 voor jongens en 122 voor meisjes. Het getal werkgevers dat met jeugdige personen en vrouwen werkte bedroeg 238, terwijl in de verschil lende inrichtingen 212 vrouwèn werk zaam waren. Door de gemeente-politie werden in den loop van hei jaar 23 proces sen verbaal wegens overtreding van de Arbeidswet opgemaakt. Binnenlandsche handel. De artikelen van in- en uitvoer bleven vrijwel dezelfde. Een statis tieke opgave kunnen wij verstrekken' omtrent het gedistilleerd. Hiervan wordt nl. in onze gemeente bij uit zondering. nog eene plaatselijke ac cijns geheven, bedragende 17 cent p r liter ad 50 pet. sterkte. Over het afgeloopen jaar bedroeg' de ontvangst f 18.699,68, vertegen woordigende een invoer van 106,855 liters ad 50 pet. sterkte,- tegen f25,491,60 vertegenwoordigende eene hoeveelheid van 145,666,28 liters in het jaar 1909. Uit de medegedeelde cijfers blijkt, dat het correspondentschap le klasse der Nederlandsche Bank zeer nuttig werkt. In hef boekjaar 1910 werd een som van f3,089,665 bankpapier en spécie verwisseld tegen f 2,655,070 in 1909 en werden 352 stuks assig naten behandeld tot een bedrag van (556,163,31 l/a legen 305 stuks assig nation tot een bedrag van f 716 663,795 in 1909. Van het verwisselde bedrag werd aan specie afgeschreven f516,825 en ontvangen slechts f283,125, zoodat evenals vorige jaren doorioopend behoefte aan invoer van specie be stond. Voor hel overbrengen van diverse andere zaken bij het Agentschap te Middelburg, werd van de tusschen- komst van het correspondentschap veelvuldig gebruik gemiakt. De communicatie te land werd onderhouden door den Staatsspoor weg en naar Middelburg en Domburg bovendien door de trams. Omtrent het vervoer door de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, ontleen en wij het navol gende aan het verslag over 1910. zijn, hare mama omhelzen en zeg gen, dal ze blij was haar te zien. Zij stond in de vestibule aan de hand van miss Cecilia, toen de jong getrouwden het huis binnentraden. Eene oprechte aandoening van liefde versnelde den pas haars vaders en hij omhelsde haar hethaaldelijk. Fran- yoise trad nader en beproefde har telijk te zijn. Maar ondanks zichzelvc voelde zij eene zekere verwijdering tussehen haar en die getuige van het vroeger leven, dat kind der eerste vrouw en eene vrouw van mindere geboorte. Het deed haar pijnlijk aan te denken, dat de eerste keuze van haar echtgenoot beneden zijn stand was geweest en het kwam haar voor alsof het kleine meisje geteekend was met het lage zege! der afkomst ha rer moeder. Zij voelde, dat zij niets gemeen hadden, niets dan een kou den dorren plicht, welke zij met moeite zou vervullen. Guy had zijn dochtertje bij de hand genomen en ze in de biblio theek gebracht. Franyoise had het kind van lekkernijen voorzien, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1