Het Stiefkind. Maandag 18 September No 220 Gemeentebestuur, Feuilleton, 49e Jaargang, 1911 Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Van zeer dure tijden. Brieven uit deflofsfad. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelïde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschipi dagelijks, isiigezonderd ©p Zon- m Feestdagen, TELEFOONNTJfflMEB ÏO. Hbonneroents-fidyerfontiën op sesr uoordeelige oooruiaarden BRANDWEER. Ter inzage liggen van hetir.schrijvirgs- register voor de brandweer. Burg. en Weth. van Viissingen gelet op art. 408 der Algemeene Verordening van Politie voor deze gemeente maken bekend dat het inschrijvingsregister voor de mannelijke ingezetenen, die op den eersten Januari van het loopende jaar hun 36ste levensjaar zijn inge treden en zij die sedert de laatstge houden inschrijving in de gemeente zijn komen wonen en hun 35ste levensjaar hebben bereikt.ter secretarie dezer gemeente (Bureau Bevolking) ter inzage ligt vanaf den 16en tot en met den 30en dezer maand, (Zonda gen uitgezonderd) dat zij die beweren, dat hun leeftijd niet overeenkomt met dien op het register vermeid verplicht zijn gedu rende de ter visieligging daarvan bewijs over te leggen, hrwijl bij niet voldoening daarvan ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders de inschrijving voor geldig zal worden gehouden en gehandhaafd dat het register den laatsten dag van deze maand wordt gesloten en daarna geen reclames meer worden aangenomen. Viissingen, 15 September 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Di Secretaris, WITTEVEEN. De klacht„alles wordt duurder", is in de laatste jaren zoo vaak ver nomen, dat er door hen, die er de nadeelige gevolgen niet van behoe ven te ondervinden, wel eens te wei nig op gelet wordt. Er was blijkbaar nog eene bijzondere omstandigheid noodig, om algemeen de overtuiging te vestigen, dat wij gekomen zijn in een wanverhouding van zeer groote beteekenis, een enorme wanverhou ding tusschen de gemiddelde inko mens en de prijzen der zaken in 't algemeen eene wanverhouding die vermoedelijk over een zeer lang tijd perk zal werken, omdat er geen re delijk uitzicht bestaat dat binnen at- zienbaren tijd een voldoende ver hooging van loonen en inkomers zal worden verkregen, noch dat binnen zoodanigen tijd de prijzen van le vensmiddelen en andere behoeften aanzienlijk zullen dalen. Die bijzondere omstandigheid is gekomen in den vorm van een bui 13.) Het hekwerk der villa, waarop nu de naam „Rozenhof" prijkte (rozen waren Frargoise's lievelingsbloemen) was met herfstbloemen versierd en de vestibule was vol met witte bloemen. Overal heerschfe doodelijke stilte en mijnheer Fonsolles riep zijn doch tertje zonder antwoord te krijgen. Frangoise, wiit gij hier even op mij wachten, sprak hij snel, terwijl hij haar in de gezellig ingerichte bi bliotheek leidde, welks vensters op het dal met zijne gouden herfsttinten uitzagen. Hij wist wei, waar zijn dochtertje te vinden zou zijn, maar dien dag kon hij toch de tweede vrouw niet in de kamer brengen, waar zijne eer ste vrouw geleefd had en gestorven was. fengewoon warmen en regenloozen zomer, die aan het bekomen van ruime oogsten over 't algemeen niet gunstig was en daarom bijzondere moeilijkheden meebrengt voor hen, die van een vast of een zeer beperkt inkomen moeten ieven er. die in het maatschappelijk verkeer verweg de meerderheid vormen. En dan verkeeren wij Nederlanders nog niet in den aiierslechtsten toe stand. Het is ons allen bekend dat in het buitenland de ontevredenheid over den toestand reeds tot ongere geldheden aanleiding gaf. Dat is na tuurlijk altijd afkeurenswaardig, ook omdat het aan de zaak niets ten goede veranderen kan maar daarom is het toch volstrekt niet onnatuurlijk en dient wel ernstig de vraag over wogen te worden, of er niets kan gedaan worden om in de naaste toe komst de moeilijkheden weg te ne men, die steeds ernstiger dreigen te worden, of althans geene slappen te doen, die tot verergering van den toestand zouden kunnen leiden. Het is een algemeen bekend en ook zeer verklaarbaar feit, dat de duurte in het eene die in het andere ten gevolge heeft. Die zijn dagelijksche levensbehoeften zeer duur moet in- koopen, moet het daardoor ontstane tekort door verhooging van de waar die hij zeif aan de markt brengt zien te dekken. Een arbeider tracht dan ook zijn koopwaar, die in zijn werk kracht bestaat, duurder aan demarkt te brengen door verhooging van loon, soms gelukt ditmaar de tallooze ambtenaren staan in dit opzicht ge heel machteloos. De hooge prijzen der levensmiddelen hebben ook an dere prijzen doen stijgen en zijn ook van invloed geweest op de woning- huren, waaronder de belastingen in meer of minder nauw verband staan. Hooge prijzen van woningen zijn vooral ook een gevolg van de moei» lijkheid om op ruime schaal wonin gen te stichten die aan aile vereisch- ten voldoen. Toch zou bet verkeerd zijn om die moeiiijkhfden, uit hei wettelijk wonigtoezichf, in 't alge meen uit de gezondheidswetten ont staande, weer weg te nemen. Men moet nooit door onnatuurlijke mid delen siechfe toesianden trachten te verbeteren, dat is noch de ware noch de afdoende weg. Daaryoor. is inderdaad slechts éen aangewezen weg, namelijk het wegnemen van alle hinderpalen in de voortbrenging en het bevorderen van alles wat die voortbrenging in de hand kan werken. De toestand van 's iands financiën is voor het tegenwoordige volstrekt niet ongunstig te noemen, maar de verhooging van de salarissen der la gere ambtenaren alleen zou den Staat reeds op vier rniliioen per jaar komen te staan en deze zal wel noodig blijken, Ja. daar zat ze op het lage stoeltje harer moeder naast miss Cecilia, die bezig was met haken en heimelijk ontevreden was, dat zoo'n kindergril haar zulke schoone plechtigheden deed missen. Daar zat ze, stil, bleek, met eene pop op haar schoot, eene oude pop, die hare moeder nog voor haar had aangekleed. Ze sprak niet en haar blik, die naar de lichte wolkjes aan de blauwe lucht staarde, had eene smartelijke uitdrukking. Ze sprong op toen de deur open ging, doch keek verlicht, toen ze haar vader alleen zag. Clémence.,.. krijg ik geen kus Hij had tranen in de oogen, toen het kind langzaam opstond en als vermoeid op hem toekwam. Hij drukte ze aan zijn hart..,. Had hij wel aan zijn kind gedacht bij het zeer natuur lijk en wettig zoeken naar nieuw ge luk Had hij eene moeder voor haar gezocht, zooals zij die niet meer was, hem had gevraagd Helaashij hoopte, hij geloofde dat Framboise goed voor haar zou zijnmaar hij had toch slechts aan zichzelf gedacht. Hij nam haar op en dreg haar de wanneer de dure tijden mochten aan houden. Hoogstwaarschijnlijk zullen zij aanhouden, wanneer gevolg mocht worden gegeven aan het voornemen, om het tarief der invoerrechten op de voorgestelde wijze te verhoogen met ongeveer tien milliocn per jaar en daardoor de duurte kunstmatig te be vorderen. in het buitenland, waar hier en daar eene onverdragelijke duurte ;s ontstaan, is men het er vrij wei over eens, dat dit een noodzakelijk gevolg is van het beschermend stelsel. De Fransche minister Caiiiaux heeft die duurte reeds zeven jaar geleden voor speld. In Amerika heeft men de gevaren van dit stelsei ook reeds helder ieeren inzien en wat Europa betreft is het zeer waarschijnlijk dat men gaarne van de dwaling zijns wegs zouteiug- keeren, indien niet de buitensporig hooge opdrijving der kosten van een staat die steeds op voet van oorlog verkeert, dit onmogelijk maakte. Dat ook bij ons de staatslasten steeds- hooger zuilen worden, is aan geen redelijken twijfei onderhevig en dit behoeft geenszins afneming van de algemeene welvaart te beteekenen het tegendeel kan zelfs waar zijn want het staat vast dat verzekerings wetten, gezondheidswetten, subsidies voor openbare werken enz., die zeer veel geld kosten, die welvaart lang zamerhand doen stijgen, waardoor op dezelfde wijze de draagkracht der natie toeneemt. Maar eene algemeene verzwaring der Staatslasten, die verzwaring der levenslasten, met andere woorden verhooging van den prijs der levens behoeften, ten nadeeie in de eerste plaats van de minvermogenden ten gevolge heeft, dient vermeden te wor den. Wat er thans gebeurt is een ern stige waarschuwing om de heffing van algemeene en zware invoerrechten achterwege te iaten, want deze moeten eene voortdurende algemeene stijging van prijzen ten gevolge hebben, die ten slotte toch weer het meest en het langst op den minderen man drukt. Dit is niet uitsluitend het gevat omdat de prijzen der eerste levensbehoeften er door stijgenmaar omdat ieder, al het noodige, al wat hij behoeft of zich wenscht te verschaffen, noodzakelijk heid of luxe dan, duurder zal moeten betalen en daardoor de loonen worden gedrukt. En wie anders dan de werk man en de zoogenaamde mindere man is daarvan het slachtoffer Hoe wei nig menschen toch zijn of kunnen zijn, absoluut onverschillig voor het meerdeie of mindere dat zij te betalen hebbenhoe weinigen betrekkelijk zijn in staat om, wanneer zij tot bui tengewone uitgaven verplicht zijn, dat meerdere steeds en onder aile om standigheden door buitengewone ont- kamer uit. Waar gaan wij heen vroeg zij een beetje angstig. Hij antwoordde niet voordat hij de deur der bibliotheek openmaakte. Uwe mama is opzettelijk voor u hier gekomen en wil u meenemen om te gaan ontbijten. Ik wil hier niet vandaan riep zij uit met plotselinge opgewondenhheid. En weer zag Frangoise haar met toornig fonkelende oogen en bevende lippen. Uw papa en ik gaan een reisje maken liefje. Maar wij zullen gauw terugkomen en veel van u houden.... Ze knielde neer en trok het kind naar zich toe ondanks baar tegen streven. Het was een bekoorlijk schouwspel, die schoone sierlijke bruid, die het kleine meisje met de blonde lokken omsluierde. Oeef mij een kus. Neen. En ik houd zooveel van u. Maar de jonge vrouw sprak ge maakt, er was geene liefde in haar stem, noch in haar kus. Clémence zei mijnheer Fon- sol'es verontwaardigd. vangsten te dekken Met de groote massa is dat geenszins het gevai. De groote massa Is integendeel gedwon gen om zich in de uitgaven te be perken, dusminder arbeid en lager loon. Wij hopen dat de wetgever dat alles nog in tijds bedenken zal en de nieuwe belastingwet, die den wijdschen maar bedriegelijken naam van tariefsher ziening draagt, uit hei „Staatsblad" verwijderd te houden. De bijzondere omstandigheden waarin wij verkeeren, maken dit thans dubbel noodzakelijk. cxxxv. Met het lQOjarig onafhankelijksfeest in 1913 in 't vooruitzicht, is thans de vraag aan de orde, hoe men het waardigst dit feest kan vieren. Door allerlei feestelijkheden, mitsgaders een groote tentoonstelling in Den Haag, zooals men weetmaar dat is niet voldoende. Dat alles gaat voorbij en men wil iets blijvends zien. Een schitterend denkbeeld is stellig de stichting van twee waardige paleizen in de Residentieeen paleis der Natie en een paleis der Koningin. De regeeringsgebouwen aan hei Bin nenhof zijn aangewezen om als het eerste, nl. als zetel van onze volks vertegenwoordiging, te blijven dienst doen, doch verbetering is hier wel noodig. Daargelaten of de Eerste Kamer op de meest wenschelijke plaats is gehuisvest, zal men 't er in eik geval wel over eens zijn, dat althans aan de behuizing der Tweede Kamer, het bejangrijkste der vertegen woordigende lichamen en meer in engeren en eigenlijken zin ons volk represeerende vee! ie wenschen over laat. in hoofdzaak door gebrek aan behoorlijke ruimte, zoowel voor af gevaardigden, stenografen, persman nen als publiek. De behuizing der Tweede Kamer zal dan ook vergroot worden, maar heiaas schijnt men weer half werk te willen leveren. Er is thans een prach tige gelegenheid, een gelegenheid als wellicht nooit terugkeert, om het Paleis der Nat e, in den engeren zin van het gebouw der Tweede Kamer, een waar- digen gevel op een mooi punt te geven en tevens het brandgevaar voor dit gebouw, en voor het geheeie prach tige Binnenhof, aanmerkelijk te ver minderen. Een fraai Tweede Kamer gebouw, dat de Hagenaar vol fierheid aan landgenoot en vreemdeling kan toonen, zou stellig een der schoonste momumenten van Neê;land's onaf hankelijkheid en een eenheid zijn, in het feestjaar 1913 te stichten. Maar dan moet er thans ook krachtig wor den ingegrepen, nu de gemeente 's Gravenhage in verband met de Vandaag moet gij haar niet be knorren, viel de jonge vrouw in, terwijl ze achteloos opstond. Als wij terug zijn, komt alies terecht. Zij drukte hare lippen opClémence's voorhoofd die somber en onbewege lijk bleef staan en ging naar de deur. Er wordt op ons gewacht, Guy... Clémence, sprak hij angstig, wilt ge meegaan Neen, papa. Vaarwel dan. Half verdrietig, half vertoornd, om helsde hij haar en ging de duur uit zonder om te zien. Clémence bleef op dezelfde plaats staan luisteren naar het wegstervende geraas der coupé, die wegreed. Toen pas ontspande zich haar gezichtje, ze huppelde naai de deur, waar zij miss Cecilia ontmoette, die haar op kwam zoeken. Ze zijn op reis gegaanhoe heerlijkLaten we nu in het park gaan spelen Aldus eindigde voor Clémence de dag die zoo'n grooten invloed op haar lot zou hebben. Miss Cecilia was eene goedaardige vrouw met een beperkt verstand en verbetering der verkeerswegen mét de firma Meddens een (dure) overeen komst heeft getroffen tot wegbreking van het groote magazijn dier firma. Thans ligt het op den weg der re geering om in aansluiting hiermede zich het bezit te verzekeren van alle gebouwen tusschen Hofspui, Hofsingel en Achterom, voor zoover zij daarover niet reeds beschikt, om daarna door wegbreking van dat geheeie complex een open ruimte ie vormen, waardoor niet alleen de lokaliteiten voor de Tweede Kamer de gewenschte uit breiding zuüen k'ijgen, maar ook een, het „Paleis der Natie" waardig front zal kunnen worden gemaakt. Me dunkt dat tot dit doel toch wej tot onteigening ware over te gaan, zoo noodig. De zaak is er belangrijk genoeg voor. Maarde andere Paleiskweslie is van nog grooter betrekenis. "Ik heb er vroeger al de aandacht op geves tigd, hoe onvoldoende onze Koningin in het Paleis aan 't Noordeinde, met zijn tendeele door woonhuizen inge sloten Paleistuin, gehuisvest is. in haar eigen Residentie 1 En zoo kan men dan ook niet anders dan sym pathie hebben yoor het denkbeeld om, ter schitterende viering van 1913. een nieuw Koninklijk Paleis te stich ten op het prachtige Zorgvliet, de als 't ware door de natuur aangewezen plaats, Maar dan zal men' moéten zorgen, dat men er bijtijds bij is, want de eigenaren van Zorgvliet, dat de gemeente zich in een onzalig tijdperk heeft laten ontgaan, zullen weldra met de exploitatie van het prachtige park aanvangen. Naar hei heet - ik kan er niet voor instaan zou de nieuwe bur gemeester van de Hofstad, jhr. Van Karnebeek, het verlangen koesteren om in dezen het steentje aan 't rol len te brengen. Hij zal dan de in stemming van de Koningin moeten verweryen en de medewerking van het Rijksgezag om daarna met het grootsche plan bij den Gemeente raad aan te komen. Voor den Raad heeft de zaak nog deze zijde, dat er wellicht een uitstekende oplossing van het zoo netelig siadhuis-vraag- stuk mede te verbinden is, want als het Paleis aan het Noordeinde met den tamelijk uitgestrekten tuin be schikbaar kwam zou men daar beter dan ergens anders in de stad een waardig en aan aile eisc'aen voldoend raadhuis kunnen stichten. Twee vliegen in é;n klap dus, maar hooid- zaak blijft toch, dat Nederland aan zijn Koningin in haar Residentie een woning verschaft, die Harer waardig is en waar zij Haars gelijken be hoorlijk kan ontvangen, zoodat het niet noodig is daarvoor naar Am sterdam te trekken. Zooiets is toch beneden de waardigheid van 's Gra- zeer weinig doorzicht. Met zeer weinig verbeeldingskracht begaafd, had zij zich nimmer door haar gevoel laten meeslepen en de harde werkelijkheid van het leven had haar hart een beetje verdroogd. Ze was uiterst nauwgezet van geweten, maar ze maakte zich van haar plicht een onvolmaakt en bekrompen denk beeld. Tot in het «verdrevene bezorgd over het lichamelijk welzijn van haar leerling, nauwkeurig in het geven harer korte lessen evenals in het vermanen van het kleine meisje, tel kens ais zij afweek van het voorbeeld, dat ze zich gekozen had, was nooit de gedachte in haar opgekomen, dat haar taak uitgebreider en hooger kon zijn en nooit had ze zich bekommerd over de denkbeelden en gevoelens, die in dat kinderhoofd en hart kon den opkomen. Als Clémence in haar tegenwoordigheid, oneerbiedig ovef haar vader of stiefmoeder had ge sproken, zou ze zich verplicht ge voelen haar te berispen, maar ze dacht er niet over om na te gaan wat er in het binnenste van het kind omging. (Wordt vervolgd.) -

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1