Het Stiefkind. Zaterdag* 16 September Gemeentebestuur, No 219 Pemlleiofi» VAH BEN HAK SP DEH TAK. 49e Jaargang. 1911 VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. PUBLICATIE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vilssingen, gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van beden aan C. N. J. DE VEY MESTDAGH, aldaar, vergunning is verleend tot het op richten en in werking brengen van 4 eiectromotoren tot het aandrijven van drukpersen, in het perceel Kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie E no 1490, plaatselijk gemerkt Bel- lamypark no 45. Vlissingen, 15 September 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. PUBLICATIE. Hinderwet. Burgemeesier en Wethouders van Vlissingen, gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van heden aan de firma 1. L1GTHART SCHENK Co., al daar vergunning is verleend tol hei oprichten en in werking brengen van een sigarenfabriek met drogerij in het perceel Kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie A no 2314, plaatselijk gemerkt hoek Verkuijl- Quakkelaar- en Hobeinstr. nos. 2—4. Vlissingen, 15 September 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WIT!EVEEN. Opening zitting Staten-Generaal, H. M. de Koningin zal diimaal de zitting van de Slaten-Oeneraal niet in persoon openen. Verhooging der Oorlogsbegrooting Het reeds vooreenigen tijd aange kondigde wetsontwerp betreffende de positieverbetering van de officieren is thans bij de Tweede Kamer inge komen. Voorgesteld wordt daartoe het achtste hoofdstuk der Staatsbegro ting voor 1911 te verhoogen meteen bedrag van f 635,948, waarvan 1 458.679 noodig is voor de invoering van de nieuwe traktementsregeling, die de minister van oorlog wenscht te doen ingaan op 1 April j. 1. De minister heeft van deze gele genheid tevens gebruik gemaakt tot het aanvragen van gelden die, of reeds vroeger werden toegestaan, maar waarover de beschikking eerst werd verkregen' op een tijdstip, waar- 12.) De kinderen hebben geen twee mama's ging zij voort met voorge wende kalmte, en mijne eigene ma ma kan niet terugkomen.... Eerst dacht ik, dat zij zich in die kamer verscho len had, zonder dat zij het ons wilde zeggen en wij haar daar weder zou den vinden..,. Maar nu ben ik groo- ter en weet ik, dat men niet terug komt van den hemel.... Zij zelf zendt u eene andere moeder, mijn kind.... Nog eens legde Clémence haar handje op dat arme hartje, dat toch zoo onstuimig klopte. Neen, dat doet gij, maar.... ik zal haar nooit, neen nooit,,., mama noemen. Waarom niet, als zij goed voor u is Dat moet gij wel, kind.... En gij kent haar ook reeds, zij is al lief op van het krediet ien iaste van het aangewezen diensljaar geen gebruik meer kon worden gemaaktof reeds werden aangevraagd bij het oorspron kelijk ingediende ontwerp van wet tot vaststelling van het Villste hoofd stuk der Slaatsbegrooting voor 1911, maar daaruit voorloopig werden te ruggenomen of wel moeten strekken ter voorziening in behoeften, waar van de noodzakelijkheid of de wen- scheiijkheid inmiddels is gebleken. Wat de positieverbetering der of ficieren aangaat, de bijzonderheden daaromtrent vindt men in een bij de memorie van toelichting gevoegde afzonderlijke nota van den minister. Loodswezen. Bij Kon. besluit is lo. met ingang van 1 October 1911 benoemd tos adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam voor administratieve werk zaamheden ten bureele van den commissaris der loodsen tevens ont vanger der loodsgelden aid3ar, de tijdelijk mft de waarneming dier betrekking belaste sergeant schrijver bij de Kon. marine J. H. F. T. A. Trijzciaar; 2o. de bij Kon. besluit van 21 Juli mei ingang van 1 Octo ber 1911 van Maassluis raar Rotter dam overgeplaatste lijdelijke adjunct commissaris der loodsen A, B'om alsnog met ingang van dien datum benoemd tot adjuncl-commissaris der loodsen ter laatstgenoemde stand plaats. Het 13e Internationale Congres tegen het Alcoholisme. Woensdagmorgen werd het congres voortgezet met een bespreking van de wettelijke maatregelen tegen het alcoholisme, la de eerste inleiding werd een overzicht gegeven van de wettelijke maatregelen, welke in ver schillende landen bestaan. Ds. Strauss und Tomry gaf een beschrijving van het Duitsche ver gunningsstelsel. Meer uilvoer g werd in een zeer toegejuichte inleiding het gemeentelijk beslissingsrecht door dr. Scharffenberg, uit Kristiania, behan deld. Het gemeentelijk beslissings recht bedoelt, om in de handen der burgers eener gemeente het recht te ieggen, te beslissen over de vraag, of, en zoo ja in hoeverre, de drank handel in hun gemeente zal toege laten zijn. Dat de vrouwen daarin mee beslissen mogen spreekt van- zeif, daar zij het meeste lijden onder de gevolgen van het drankmisbruik van den man. Grootes voordeden levert dit stelsel, vooral voor de op voeding der jeugd op, daar bij ge meentelijk verbod de publieke drank verleiding is weggenomen. Spreker noemde het gemeentelijk beslissings recht een uiting van gezonde demo cratie, daar aan het volk zelf wordt voor u geweest en heeft u eene mooie pop gegeven. Het kind sperde hare oogen wijd open, vervolgens namen zij eene zeer treurige uitdrukking aan. Zij,.,., stamelde ze, half verstikt. Plotseling kwamen er zwarte krin gen om' hare oogen en hare lippen verbleekten. Om mij te believen, zuit ge toch wel van haar houden 1 smeekte Guy en drukte haar feeder aan zijne borst. Het kind antwoordde niet dadelijk. Ze keek naar haar vader en voelde, meer dan dat ze begreep, dat hij ook leed. Het verheven gevoel van mede lijden, de kroon der vrouw, begon reeds in dit kinderhart te ontkiemen. Hare lippen al gereed om een be droefd en onveranderd „neen" uit te spreken, bleven stomzij miste den moed om der nieuwe vrouw eene teederheiö te beioven, die zij niet schenken kon, maar omhelsde haar vader zonder een woord te spreken, gleed van zijn schoot en nam haar prentenboek weer ter hand. Deze-van een waarlijk drukkenden last bevrijd en bereid om te geiooven TELEFOONNUMMER 10, overgelaten te beslissen over datgene, wat een voortdurende bedreiging voor de gezonde ontwikkeling der gemeenschap is. De laatste spr. van dien morgen, dr. Helenius, van Heisingfors sprak over hetzelfde on derwerp tn beval het eveneens zeer warm aan, herinnerende aan de uit nemende gevolgen van het gemeen telijk verbod in de noordelijke lan den van Europa, en waarschuwende tegen het Gothenburgsche stelsel. Op beide inleidingen volgden leven dige discussies, o. a. ook door den voorzitter der Nederl. vereen, tot af- schaffiig van alcoholhoudende dran ken, die wees op de proef-volks- stemmirgen in ons land gehouden. In de middagzitting werd het be langrijke vraagstuk der erfelijkheid besproken. Prof. Torel hield een tn- leid'ng over de ontaarding van de kiemen door den a'koho'. Dr. Wlas- jak over de gezondheid van het ras in verband met den alcohol en de Engelschman Hysiop over den invloed op het nageslacht. Uit alle inlich tingen bleek, dat het nageslacht van drinkers in meerdere of mindere mate in allerlei opzicht in ongunstige con- diüe verkeert. Alleen is nog niet met nauwkeurige beslistheid te zeggen of deze abnormaiiteii een 'gevolg is van het alcoholisme, dan wei met alcoho lisme gepaard gaat. Nog verschillende nauwkeurige onderzoekingen zullen ingesteld moeten worden. Verschillende fraaie' lichlbee'den lichtten de voordracht van prof. Fo- rel toe. Provinciale Staten. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid voor de P/ov, Staten van Noord Holland voor district Amster dam Vil, werden uitgebracht 2852 geldige stemmen. Hiervan verkregen dr. CL Bellaar Spruyt (vrijz.-dem.) 812, E. J. van Det (soc.-öem.) 303, H. J. van Ogtrop (kath.) 1875 en mr. J. H. Worst (lib.) 362 stemmen, zoo» dat herstemming moet plaats hebben tussc'ien da hee e i dr. B ;11 rar, Spruyt en mr. Van Ogtrop. Jan Smit. Gzn. f Op 87 jarigen leeftijd is ie Kinder dijk overleden de heer jan Smit Czn., een van de meest waardige vertegen woordigers van het geslacht der Smitten, hetwelk voor ons land op industrieel en scheepvaartgebied steeds van zoo groote beteekenis is geweest. Er zou een heele reeks van ondernemingen en vereenigingen te gevtn zijn waarvan de overledene, die nog op het laatst van zijn leven vers'sndt lijk even frisch bleef en een onvermoeide belangstelling voor alles bleef behouden, zijn krachten heeft gewijd. Op sociaal gebied trok in het bij wat hij wenschte, voelde zich heel gerustgesteld, hij zag niet, dat Clé- mence's bevende vingertjes niet de bladen van het boek omsloegen en dat hare groote oogen heel verduis terd, doelloos voor zich uitstaarden, alsof ze een onbekend beeld be schouwden. Sedert dien dag bezat zij twee na turen. Als zij alleen met miss Cecilia naar buiten ging, was zij zoo druk en zoo levendig als haar leeftijd en haar eigen natuur meebrachten.Wanneer zij thuis kwam,werd zij weer ernstig of liever verdrietig. Zij nam haar toevlucht tot de kamer harer moeder, waar zij langen tijd doorbracht voor het portret der overledene, alsof zij die zich weer voor den geesf wilde roepen, haar weder levend wilde maken. Hare ontmoetingen met juffmuw De la Blachère waren altijd kortzij ant woordde dan slechts met enkele woor den, de koele, or berispelijke manie ren van hef jonge meisje konden haar afkeer niet overwinnen en voor alle bewoners van het kasteel was zij eene te onaangename hT'mrring nan het verleden, dan dal men op hate legen- fibonaements-fiduerfsnfiin op «er uoordeelige uoorutaarden zonder hef spaarbankwezen hem aan en alle instellingen voor volksont wikkeling en voorzorg vonden in hem een warm en onvermoeid voorstander. De regeering eerde zijn verdiensten door hem achtereenvolgens te benoe men tot ridder in de Oranje Nassau Orde en tot ridder van den Neder landsehen Leeuw. Een 90 jarig wethouder. Als een bijzonderheid kan mailing worden gemaakt, dat in de gemeente Vlijmen, is herbenoemd tot wethou der, de heer B. van Oijen, die 90 jaar oud is. De gemeenteraad van Groningen heeft onder protest van de 5 socia listische leden, maar met medewer king van al de vertegenwoordigers der andere partijen, besloten het reglement van politie met het onder staande artikel aan te vullen „Een ieder, aan wien bij een vechtpartij, een twist of eenige an dere tot toeloop op den openbaren weg aanleiding gevende gebeurtenis, bij stremming van verkeer of een volksverzameling door een ambtenaar of beambte van politie gelast wordt zijn weg te vervolgen, of zich in een bepaalde richting te verwijderen, is verplicht aan dien last onmiddellijk gevolg te geven". „'t Is allemaal kool", wordt wel eens gezegd en de bedoeling is dan 't is allemaal gekheid, larie, niet veel bij zonders. Maar in het jaar 1911 men mag het met een krijtje aan den balk teekenen is kool een artikel van bijzondere waarde, aithans van hoogen prijs. Een simpele witte kool doet 30 a 40 ets.De huismoeder spreekt er met bezorgdheid over: hoe krijgt zij haar tonnetje of pot met zuurkool volDe kooiboeren, wier verbouw is meegevallen, maken nu goede zaken. Een arbeider te M., in de buurt van Loppetsum bkef van 't voorjaar bij een verhuring „hangen" aan een stuk land voor f 33. Hij ver bouwde er dezen zomer kool op, welke hij dezer dagen aan den heer C. te Loppersum verkocht voor het kapi taaltje van f 590. Om zeker van den koop te zijn, stortte de heer C. vooraf f 200. Onlangs was ik in het koolland, aan den Langendijk. Ik hoorde daar vertellen van een koolboer, die 't vo rige jaar een bouwplaats kocht voor f 26000, welke hij nu met de opbrengst zijner kooien kon betalen, terwijl hij nog f 6000 ontving bovendien. Dat is nog eens „boeren", 't Publiek, dat de schaarsche groenten duur moet beta len, staat er niet zoo mooi voor. Maar ook menige landbouwer niet, en vooral de veehouder in de zandstreken krabt woordigheid prijs zou stellen. Régis was altijd voorkomend, maar ze ver schilden te veel in leeftijd om vriend schap te sluiten. De dag van het huwelijk brak aan. Wat begreep dat zesjarig kind van die plechtigheid en verbintenis Nie mand wist het, want hare gouver nante vreesde door ondervraging bit tere gevoelens in haar op te wekken of gevoelige punten aan te raken. Toen men haar echter wilde kleeden in het sierlijke jurkje door Franyoise uitgezocht, weigerde zij met onver- winlijke hardnekkigheid om naar de kerk te gaari, en nadat hij alle be dreigingen en beloften, die haar kon den overhalen zich te laten kleeden, had uitgeput, moest haar vader wel alleen vertrekken, heimelijk voldaan, dat die getuige van het verleden, niet onder zijne oogen in die kerk, die hem zoo geheel verschillende plech tigheden voor den geest riep. Alle genoodigden zouden bij De la Blachère komen ontbijten. Bij het verlaten van de kleine sacristie, waar de geheele adel van het land de jong gehuwd: n kwam geiukwenscher, wendde Frary>ise zich eenigszins ge- zich achter de ooren bij de vraag: hoe kom ik met mijn vee door den winter? Nu reeds zijn de koeien aan 't wintervoêr, want de weiden leveren geen gras mee', teiwijl de knolrapen, en voederbieten nog geen halven oogst leveren en de herfstvoedergewassen, spurrie en knolien geheel zijn mislukt, niet eens zijn opgekomen. Erger ver zuchtingen zai menige boer slaken dan de berichtgever uit Vorden, die zijn poëtisch gemoed aldus lucht gaf Maug're koeien, brnioe weiden, 1 uurder licoi en duurder graan, [Aire melk on dure boter, Eu de knollen n ar de maan. Stoffig groen en stoffige wegen, En die vliegen 1 wat 'n plaag toch Alles bunkert, snakt naar regen, Begen, regen, kom vandaag nog Misschien kan er eenige troost, ai is het dan ook een heel schrale in gelegen zijn, te weten dat deze zomer niet gehéél éénig is men heeft meer zulke bijzondere droge zomers gehad, b.v. dien van 1868, van 1471 en 1473, en da zomer van 1435. In 1473 regende het niet van Mei tot October, in 1471 dronk men den len September in Holland en Zeeland overal wijn bij gebrek aan water. Het jaar 1435 kenmerkte zich eerst door felie koude en droogte, maar het 2a hadjaar bracht een heerlijken omme keer. Uit hetgeen de kronieken dien aangaande mededeslen, blijkt dat het menschdom in dien tijd er precies aan toe was als het tegenwoordige geslachtdaar waren er, die murme- ieerden en weeklaagden, en anderen, die geduldig onderworpen zich schik ten in de omstandigheden. Lees eens even hoe de toestand in de testamentische taal dier dagen be schreven werd „De wind was omtrent half Februari veel Oost en Noord Oost en 's nachts was het k aar weder tot 's morgens zes of zeven uur toe, daags was het donker giouw weder tot 's avonds toe en zeer koud. Het regende niet, het dauwde niet in de maanden Maart, April noch in Mei. En op St. Pan- crasdag, den 12 Mei, oude stijl, had het ha:d ijs gemaakt, dat er een kraai op staan kondeen daar wies loover, noch gras, noch koren, de de pruimenboomen bloeiden niet, noch kersen, noch de appelen, noch geen wijngaard was beladen. En daar waren menschen, die geen vertrouwen op God hadden, en keer den hun land anderwerf om, en die hadden geen vruchten. En anderen zeiden met jobGod gaf God nam, en daar zij anders een hoed tarwe van piegen te hebben, daar hadden zij dien zomer vier hoed. En S'. jan Baptistdag 24Juni kon den zij zich niet verwarmen, die bij de straat gingen. En het bego.1 warm te worden, daags na Si Pietec 30en Juni. Des daags scheen de zon helder en des nachts regende het zoetelijk, dwongen tot mijnheer Fonsolles, A's wij samen voor.... het dé jeuner uw dochtertje eens gingen om heizen zei ze, met eenige aarzeling. Guy's gelaat heiderde heelemaal op. Hoe goed van u, mompelde hij dankbaar, dat ge zoo vriendelijk zijt voor dat stoute kind, dat uw hart mis kent en mij bedroeft. Zij is nog zoo jongMettertijd komt allies terecht, zei Franyoise onverschillig. Wat hinderde ook eigenlijk de ongunstige gezindheid van een kind, nu zij reeds de afgod was van een beminneïijkerr echtgenoot. Zij voelde dat er niemand in het geheele land haar minder zou achten om hetgeen haar hoogmoed hee! zachtjes een huwelijk baneden haar stand noem de, zij wist, dat haar broeder goed verzekerd was, ze begon duizend genoegens te genieten, die een groot vermogen kan verschaffjn en einde lijk bloeide hare jeugd, die bijna voorbij en verwelkt was door zorgen en teleurstellingen, weer op onder den invloed der liefde en zichtbare be- won iering, waarvan zij het. voor werp was..,. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1