Het Stiefkind. Vrijdag 15 September liemeentehestimr. Feuilleton. No 218 49e Jaargang. ■1911. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. j TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-ftduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden BINNENLAND, ii.) VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels/0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhalingscursussen voor jongens en voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Vlis- eicgen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in deze Gemeente dat tot het in ontvangst nemen van aangiften van leerlingen voor die cur- Bussen zitting zal worden gehouden Voor jongens: door het hoofd van den hex-halingscur- sus voor Jongens den heer J. E. VAN DEK SLIKKfi op school F. (Joost de Moerstraat) op Dinsdag 13, Woensdag 13, Donderdag 14 en Vrijdag 18 Sep tember 1911 van 13 tot 3 uur n. m. en op Dinsdag 12 en Donderdag B.4 September 1911 van 6y3-7y3 uur n. m. Voor meisjes: door het hoofd van den herhalings cursus voor Meisjes mejuffrouw M. 0. SOHUURKAMP te haren huize (St. Jacobstraat 21) op Dinsdag 13, Woens dag 13, Donderdag 14 en Vrijdag 15 September 1911 van 7 tot 8 uur n. m. en Zaterdag 16 September 1911 van 3 tot 5 uur n, m. dat ingeschreven kunnen worden zij die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen den 1 October a, s. Het onderwijs zal worden gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds vau 6 tot 8ys uur in de volgende vakken lezen, schrij ven, Nederlandsch, rekenen, kennis dei- natuur, aardrijkskunde, vaderlaudsche geschiedenis en Engalseh. b. aan den cursus voor meisjes: op Woensdag en Za terdag namiddag van 2 tot 5 uur in de volgende vakken Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige handwerken en koken, N. B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 11 September 1911. Burg, en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, WITTE VEEN. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 20 en zoo noodig ook op 21 September a. s. schietoefeningen zullen gehouden worden van het fort Pampus, Zuiderzee dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te be komen ter gemeente secretarie op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Vlissingen, 14 September 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Daarenboven hij was veel te ver vuld van zijn nieuw leven en van zijne nieuwe genegenheid om klei nigheden op te merken, die eene moeder dadelijk zou gevoeld hebben Meer en meer gelukkig over zijn besluit, vervuld van de eenigszins koele, maar zeer voorname bekoor lijkheid van Fran?)ise, gevleid door de wijze, waarop men hem bij De la Blachère beschouwde, voldaan dat hij daar de betrekkingen vond, waaraan hij behoefte had en eindelijk meege sleept door mijnheer De la Blachère, die geestig en onderhoudend wezen kon, verhaastte hij het tijdstip van zijn huwelijk en bracht zoo weinig moge lijk tijd thuis door. Franjoise echter was wel een beetje ongerust over Clémence. Het is waar, zij had het kind beschouwd als een Hofbericht. Wij vernemen dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden voornemens zijn van Vrijdag 22 op Zaterdag 23 September en van Maandag 25 op Dinsdag 26 September voor de manoeuvres te Kerk Avezaath te overnachten. H. K. H. de Prinses blijft gedurende deze dagen op het Loo. Voorzorgsmaatregelen in Limburg. Uit de „Limh. Koer."Maandag zijn de troepen, te 's Bosch in garni zoen, naar Venlo en Roermond ver trokken. Met denzelfden trein werden ook vervoerd patrooncaissons, hooi- kistwagens en verdere voertuigen. Een honderd man troepen zijn in Den Bosch gebleven, om, zoo noodig, ver schillende bruggen in de nabijheid der stad te bewaken. De vertrokken troepen zijn geheel uitgerust als in lijd van oorlog. Iedere manschap heeft 130 scherpe patronen, terwijl de sabels van officieren en kader geslepen zijn. Te Bierik wordt een tentenkamp be trokken door net 4; bataljon. De 3e en 4e compagnie 3e bataljon zal even eens een tentenkamp betrekken bij de kazerne der cavalerie te Venlo. De luitenant-kwartiermeester Luger, van het 2e reg., zal optreden als ver- plegingsofficier van de troepen te Venlo. Uit Venlo meldt men: Maandag arriveerden alhier behalve infanterie uit 's Bosch, de afdeeling mitrailleurs uil Maastricht. De stafmuziek der huzaren verwelkomde de troepen aan het station te Bierik met een vroo- lijken marsch. De troepen zijn gekam peerd over de brug en achter de hu- zarankazerne. Uit Roermond meldt men: Alhier zijn Maandag ongeveer een tweehon derdtal manschappen infanterie uit Den Bosch gearriveerd, die in tenten aan den linker Maasoever zijn onder gebracht. Nog steeds wordt de Maas- Drug door militairen bewaakt. Uit Echt bericht men Maandagna middag arriveerde alhier de afdeeling mitrailleurs van Maastricht, sterk plm. 50 manschappen, benevens 3 officie ren. De troep overnachtte hier, om Dinsdag te 7 uur de reis naar Venlo voort te zetten. Men meldt, dat van het 2t bataljon (Maastricht) 2« reg. inf. een klein detachementje per compagnie aan de legermanoeuvres zal deelnemen. Oorlog of geen oorlog. Siaatsraad, generaal Den Beer Poortugael schrijft in de „N. Cri." Oorlog of geen oorlog Ziedaar de groote jvraag, welke thans veler gemoed vervult. onaangenamen last, eene kinderlijke gedachtenis aan het verleden en de eerste ontmoeting was niet van dien aard geweest, dat er sympathie uit kon ontslaan. Ze wilde evenwel haar plicht vervullen en vroeg daarom aan Guy om zijn dochtertje eens bij haar te brengen. Clémence werd niet gewaarschuwd. Op zekeren dag ging zij met haar vadei en miss Cecilia in het rijtuig en toen zij bij De la Blachère aan kwam, liet zij zich kussen door Fran ïoise, zij was dus beter op haar ge mak of scheen vergeten, dat zij een paar dagen van te voren een afkeer van haar had getoond, ilaar Fran 9oise voelde voor haar niet dat me delijden, die welwillende liefderijke gezindheid, die het hatt van het kind had kunnen treffen. Niet de minste toenadering had tusschen haar plaats, zelfs toen Fran^oise haar eene pop in de armen legde, keurig als dame gekleed, liet het haar koud en ze legde spoedig de pop op een stoel. Régis beviel haar Heel goed van het begin af aan was hij zeer vrien delijk voor haar, toonde naar zijn geweer, een opgezet eekhoorntje, een Bestemds is er niets van te zeggen. Hoop en vrees wisselen eikander af. Zoolang de onderhandelingen tusschen Von Kiderlen Wachter en Combon, tusschen Duitschiand en Frankrijk, niet tot een bevredigend einde zijn gebracht, kan men steeds plotseling voor verrassingen komen te staan. Ook in 1870 was op een tijd van spanning een van groote ontspanning gevolgd. De Hohenzoliern-pretendent had toch van den Spaanschen troon fgezien. Daarmee dacht ieder den vrede verzekerd, toen de oorlog toch plotseling uitbarstte. Duitschiand had een nieuwen eiscb gesteld, een die de eer van Frankrijk te na kwam. Bismarck stuurde toen op oorlog aan. Hij had dien noodig om Duitschiand te maken tot het machtige Rjk, dat het nu is. Thans beleven wij gelukkig een tijd, waarin noch Duitschiand noch Frankrijk een oorlog willen, ja, waarin de regeeringen en de kern der be volkingen van beide landen dien zelfs, te recht, een ramp achten. Toch is de toestand verre van rooskleurig. Iets is er echler wat tot het behoud van den vrede kan medewerken. Daarop wil ik wijzen. He! is de droogte, de buitenge wone droogte en hitte, die, in Amerika begonnen, dit jaar geheerscht en nog niet heeft opgehouden de droogte, die de meeste weilanden verschroeil, de beken, bronnen en waterputten doet opdrogen en de oogsten doet mislukken. Voeg daarbij de vee-ziekte, welke zich over Duitschiand, België en Nederland heeft verspreid, en de stij gende en onrustbarende duurte der levensmiddelen voor menschen en voor dieren, zoodanig dat zij in België en in Frankrijk reeds tot op roerige bewegingen aanieiding beeft gegeven, dan zijn dat omstandigheden van zoodanig hoog ernstigen aard, dat regeeringen, als zij de oorlogs kansen overwegen, verplicht zijn daarmede duchtig rekening te houden. In 1870 ging Bismaick, toen hij mei Von Rn'oon en Von Moitke den polilieken toestand besprak, niet over tot het woordenschrappen in de be kende dépêche, waardoor hij het uit breken van den oorlog bevorderde, vóór hij, op zijn vraag aan Von Rhoon af ailes bij hei leger zoodanig in orde was, dat er met volie gerustheid op kon worden gerekend, een bevesti gend antwoord had ontvangen. De legers van beide Staten kunnen en zullen waarschijnlijk in de beste orde veriteeren, maar er is nog een andere macht, die ook een woordje heeft mee te zeggen. De Natuur treedt thans op als goede fee, als vrede- beschermster. Wanneer 500.000 man Duitsche uit welks vleugels boven de staldeur gespijkerd waren en eene verzame ling prentenboeken. Maar op 't laatst verveelde het hem met zoo'n heel klein meisje te spelen, dat niet eens krijgertje met hem kon spelen of in de boomen kon klimmen. Hij verdween stilletjes en zij verveelde zich en vond den tijd eindeloos lang. Toen haar vader haar eindelijk meenam, vergat zij hare popmen moest het rijtuig naloopen om haar het geschenk terug te geven, waarmee Frar^oise haar hart had denken te veroveren en dat met zooveel onverschilligheid ontvan gen werd. Men zou zeggen dat de indruk van een zesjarig kind niet veel beteekent en toch was Ouy zeer beangst bij de gedachte zijn dochtertje te moeten vertellen, dat hij haar een nieuwe moeder wilde geven. I deren dag verschoof hij dat waarlijk pijnlijk oogenblik. De villa was echter vol werklieden, en nu kwam de vraag wat er met de kamer der doode moest geschieden Guy had eene gelukkige ingeving, hij besloot die voor zijn dochtertje in te laten rich- ten. De nieuwe meubels die aankwa- troepen met 10 000 paarden in den kortst mogelijken tijd moeten worden aangevoerd tegen 500.000 man Fran- sche troepen, eveneens met 10.000 paarden, op een beperkt operatieter rein, waar thans de droogte de velden verdord heeft en waiernood heeft doen ontstaan, dan kan dit, gevoegd bij de schaarschte van vee en van andere levensmiddelen, voor de iegerverple- ging zulke ernstige bezwaren opleve ren, dat de gevolgen ervan op de ooriogs operatiën bezwaarlijk zijn te overzien. Maar niet alleen de legers, ook de bevolkingen zouden er ontzaglijk onder lijden. Thans vooral zou de oorlog onvermijdelijk achter zich aanvoeren de vreeselijke en afzichte lijke Megaera, in de gedaanten van hongersnood en pestiler.tie.De cholera nadert. In de landstreken, waar de oorlog woedi 'en gebrek en ellende heeft gezaaid, zou zij een vruchtbaren voorbereiden bodem vinden, om rustig en lustig voort te woekeren en geheel West Europa te doen besmetten. De oorlog is altijd en onder alle omstandigheden een ramp en een diep treurig rechtsmiddel, maar ontzettend zou thans de verantwoordelijkheid van de machthebbers en van de onder handelaars zijn, waar het ten slotte niet om een recht, maar slechts om een betrekkelijk nietig belang te doen is, het verkrijgen van wat meer of wat minder handelsbelangen in Marokko. De verantwoordelijkheid van een oorlog onder de vermelde omstandig heden zou zóo ontzettend groot zijn, dat het niet aan te nemen is, dat men het tot een oorlog zal doen komen, een oorlog die zoo lichtelijk kan over slaan op andere landen en die gewel dig zal zijn, als al de vemielkrachten, waarover men tegenwoordig beschikt, worden ontketend en waarvan de fa tale terugslag de gansche wereld jaren lang zal doen lijden. Zulk een oorlog zou zijn niet alleen een misslag, maar een misdaad, een misdaad 'jegens de manschheid. Keizer Wilhelm en Fallières staan daartoe moreel beiden te hoog. De droogte kan m. i. meewerken om het oorlogsgevaar te bezweren. A quelque chose malheur est bon De republiek Portugal erkend. Wij vernemen, dat ook de Neder- landsche regeering de Republiek van Portugal heeft erkend. De Tariefwet. De Middenstandsbond zal, op ver zoek van de vereeniging „Handel en Nijverheid" te Arnhem, gesteund door 34 andere aangesloten vereenigingen op 16 October te Utrecht een buiten gewoon congres houden ter behan deling van het ontwerp Tariefwet. men, wekten de nieuwsgierigheid van het kind op en verschaften aan haar vader de gewenschte en gevreesde gelegenheid. Wat is die kamer daar boven mooi met die rose gordijnen, zeide ze op zekeren avond na het eten Gaat gij die betrekken, papa Hij riep haar bij zich zonder dade lijk te antwoorden en nam haar op de schoot. Mama's kamer is ook wel mooi, liefje; wilt ge daar graag gaan wo nen met miss Cecilia O, ja riep Clémence verrukt uit. En mag ik er dan mijne poppen brengen er: al mijn speelgoed, ja, niet waar? Maar wie krijgt mijne kamer? Daar wordt een klein salon van gemaakt. Nog een salon En die kamer dan mei zijde, neemt ge die Ouy voelde zijn hart beklemd en zocht naar zijne woorden. Ik heb u een groot nieuws te vertellen, lieveling.... Het is hier zoo treurig zonder mamaIk zal spoe dig eene goede dame bij u brengen, die voor u zorgen zal, die.... Betooging voor algemeen kiesrecht. De burgemeester van 's Gravenhage heeft onder zekere voorwaarden het verzoek van den voorzitter en secre taris van de S. D. A. P. op Dinsdag 19 dezer de voorgenomen betooging le houden voor het algemeen kiesrecht ingewilligd. Met het oog op de be perkte toegangen zal de optocht echter niet op het Binnenhof komen. Het zal aan een deputatie van een beperkt aantal personen geoorloofd zijn zich onderweg van den stoet af te scheiden om de adressen aan hun bestemming te bezorgen. De winkelsluiting van kracht. Hst „Hbi." deel! mede, dat door B. en W. van Amsterdam geen be richt van schorsing of vernietiging der verordening is ontvangen, zoo dat binnen weinige dagen de win kels te Amsterdam des avonds te 9 uur gesloten moeten zijn. Gistermiddag werd aan het „Hbi." door den waarnemenden burgemees ter medegedeeld, dat de verordening heden of Vrijdag zal worden afge kondigd. Drie dagen na den dag der afkondiging treedt de verordening in werking. Praclisch komt het dus hierop neer, dat Amsterdam a. s. Maandag zijn winkelsluiting hebben zal en dien dag voor het eerst de winkels te negen uur zuilen moeten sluiten. De Gemeentewet schrijft de on middellijke afkondiging voor, zoodat aan groote zaken b. v. die met een talrijk personeel werken, geen tijd overblijft hun bedrijf te reorganisee- ren in verband met d.i ingrijpende verandering, welke de sluitingsdwang hier en daar brengen zal. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobootjagers „Wolf" en „Fret", onder bevel van den luite nant ter zee le kl. J. A. Breda Kleijnenberg 13 dezer van Malta ver- trokken. Het lag in het voornemen van ge noemden commandeerenden officier om als eerstvolgende bestemmings plaats Suez aan te doen. De Amsterdamsche lotingskwestie. Het „N. v. d. D." meldt Gedepu teerde Staten der provincie Noord- Holland hebben een beslissing geno men betreffende het bezwaarschrift, ingebracht tegen de loling voor de nationale militie, lichting 1912, der gemeente Amsterdam. Hel ontbreken der twee dienstplich tige nummers 2559 en 3648, gevolg van ter drukkerij der fi-ma Enschedé te Haarlem begane kleine onnauw keurigheden, welke ontgaan zijn aan de aandacht van den militie-commis- Miss Cecilia zorgt voor mij, viel het kind nu in, ze werd zeer bleek en keek hem met ongeruste oplettendheid aan. Zij za! u mooi speelgoed geven, gij moogt met haar uit rijden gaan, hernam de vader, niet wetend, wat hij zeggen moest, en wij zullen allen gelukkig zijn. Maar het zal toch mama niet wezen, sprak ze en drukte instinct matig haar handje tegen haar klop pend hartZe hield zich echter zeer bedaard. Het zal een mama zijn, ant woordde hij zachtzinnig, terwijl zijn hart ineenkromp van pijn en zekere wroeging Het was ook nog maar vijftien maanden geleden, dat zijne eerste vrouw ontslapen was, met hare hand in de zijne. Het kleine meisje was hevig ge schokt, meri kon het haar aanzien. Ze beheerschte zich echter met de wilskracht eener vrouw. (Wordivervoigd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1