Het Stiefkind. Donderdag 14 September Gemeentebestuur, Feuilleton. No 217 49e Jaargang. 1911 Van week fof week. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aile Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. II TELEFOONNUMMER 10. fttsonnements-flduertentiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Her lialingscursnggeu voor jongena en voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Vlis- eingen trengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wensohen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in deze Gemeente dat tot het in ontvangst nemen van aangiften van leerlingen voor die cur sussen zitting zal worden gehouden V-oor jongens: door het hoofd van den herhalingscur sus voor Jongens den heer J. E. VAN DER SLIKKii op school F. (Joost de Moorstraat) op Dinsdag 13, Woensdag 18, Donderdag 14 en Vrijdag 15 Sep tember 1911 van 13 tot 3 uur n. m. en op Dinsdag 12 en Donderdag 14 September 1911 van 61/» 7'/3 uur n. m. Voor meisjes: door het hoofd van den herhalings cursus voor Meisjes mejuffrouw M. 0. SOHUÜRKAMP te haren huize (St. Jacobstraet 21) op Dinsdag 13, Woens dag 13, Donderdag 14 en Vrijdag 15 September 1911 van 7 tot 8 uur n. m. en Zaterdag 16 September 19U van 3 tot 5 uur n. m. dat ingeschreven kunnen worden zij die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen den 1 October a. s. Het onderwijs zai worden gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot S1uur; in de volgende vakken lezen, schrij ven, Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, aardrijkskunde, vaderlandsche geschiedenis en Engelsch. b. aan den cursus voor meisjesop Woeusdag en Za terdag namiddag van 2 tot 5 uur in de volgende vakken Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige handwerken en koken. N. B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit bij de aangilte mede te brengen. Vlissingen, 11 September 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, WITTE VEEN. Nu de stijging in de prijzen der levensmiddelen blijft aanhouden, zul len wij waarschijnlijk wel eens gele genheid hebben, op dit verschijnsel meer in het bijzonder de aandacht te vestigen. Waarschijnlijk zal het zich niet bepalen tot de streken waar het zich thans voordoet en het verkrijgt grooier beteekenis in verband met de meening van eenige deskundigen, dat de merkwaardige weersgesteldheid van dezen zomer sl.chts het begin is eener langdurige periode van droogte en warmte. Nu kunnen warme en 10.) Ge moet niet zoo boos worden.... Ga maar met miss Cecilia mee, dan zal ze uwe oogen afwasschen en dan moogt ge terug komen om heel lieve dames te zien en een kleinen jongen, die met u komt spelen. Gretig had Clémence geluisterd naar den uitleg haars vaders, nog was zij niet voldaan en ze begon weer te schreien. Die mooie letters waren niet stuk Ik wil niet dat ze weg zijn De menschen zijn stout Nu kwam het rijtuig voor de deur en Frangoise sprong er uit. Zij ging naar mijnheer Fonsolles die niet wist wat hij met zijn dochtertje moest be ginnen en zeer verlegen en bedrem meld boog. Wilt ge mij een kus geven? zei ze met hare gewone bedaarde stem, droge jaren ongetwijfeld ook zeer vruchtbaar wezen, maar het kan ook anders zijn en de voorstanders van het beschermend stelsel zullen wèl doen, met de mogelijke gevolgen van zulke bij rondere perioden ter dege rekening te houden daar de politiek van de open deur in tijden van be perkte levensmiddelen, waarmede an dere duurte onmiddellijk samenhangt, onschatbare diensten kan bewijzen. Voor het tegenwoordige kunnen wij volstaan met de mededeeling, dat de regeering van Frankrijk zal ingrijpen. Het wetsontwerp van minister Cail- laux, tol bestrijding van de hooge prijzen der levensmiddelen en van de hooge woninghuren, komt daarop neer, dat het aan de gemeentebesturen mogelijk zal maken deel te nemen aan coöperatieve bakkerijen en slijterijen en tevens aan den bouw van goed- koope woningen op groote schaal. Da voorstanders van het beschermend stelsel keuren dit streng af; dit teekent. Als een gevolg van de dure 1 vens middelen is de begrooting voor ar menzorg voor de eerste acht maanden van het jaar verhoogd met ruim negen honderd duizend francs. InBelgië ijvert men voor vrijen invoer van boter, vleesch en vee en voor af schaffing van den suikeraccijns, 'i Kan wellicht 't begin eener groote bewe ging zijn. In zake Marokko is de wereld ze nuwachtig wat in de zenuwachtige Septeniberdagt n niet zulk een buiten gewoon groot wonder is. Het zenuw achtigst is men echter in Bzrlijn. Ontzettend veel ge d wordt opge vraagd vooral Fransch kapitaal gaat over de grenzen terug en het volk is over een en ander ontevreden op de regeering. Het gaat dan ook al bijzon der langzaam. Duitsche tegenvoorstel len zijn naar Parijs verzot den en moeten daar reeds aangekomen zijn, maar worden dan aan een officieele vertaling onderworpen en eerst daarna in behandeling genomen. Vooreerst zullen we dus wel niet van de zaak atkomen. De stukken moeten dan ook buitengewoon lijvig wezen. Een blad, dat soms verbinding heeft met het ministerie van tuiteniandsche zaken, heeft vernomen dat de Duitsche re- geeringsvoorstellen neergelegd zijn in eene nota van meer dan honderd blad zijden en tevens dat het verschil lus- schen de Duitsche en Fransche voor stellen wel van beteekenis, doch niet onoverkomelijk is. Onder anderen zou in den Congo dat verschil loopen over den afstand van eenige honderden vierkante kilometers. Nog aliijd mogen wij dus het Desle van de historie hopen. Dat Duitsch- land alweer een pil te slikken krijgt, is de algemeene overtuiging; maar terwijl ze beproefde een handje van Clémence te vatten. Het oogenblik was slecht gekozen. Het kleine meisje streek haastig hare krullen naar achteren, keek naar dat bleeke, en koude gelaat, in die oogen, die volstrekt niet vochtig waren van aandoening, en draaide haar hoofd je om. Neen, ik kus u niet zei ze heftig. En ze begon weer te schreien. Dat is nu een tooneel, dat vol strekt niet te pas komt en mij vree- selijk spijt, sprak Guy mismoedig. Ga heen, stout kind, ik houd niets meer van u. Met zenuwachtige drift stiet hij haar terug en bood zijn arm aan Frangoise, die voor den vorm eene verontschuldiging prevelde. Opeens hielden de tranen van Clé mence op. Zij bleef daar op de plaats staan, zag allen het huis binnentre den en was eer verwonderd dan ver drietig over het heftig optreden van haar vader. Nu zult ge toch wel een braaf meisje willen zijn, sprak de gouver nante, trad naderbij en nam het handje van het kind, dat haar gedwee liet het spreekt van zelf dat die pil zoo goed mogelijk verguld moet worden. In China schijnt voor de Europeanen opnieuw gevaarte dieigen. De pro vincie Sieijoean zou namelijk een spoorweg krijgen. Een zeker tra ject daarvan zou ten deel vallen aan Duitsch kapitaat, terwijl de nieuwe lijn ontworpen is tot aan de provincie Yunnan, die de Franschen van uit Tonkin in het wereldverkeer willen betrekken. De Engelschen eindelijk zonden uit Birma naar zeker punt willen gaan. Dat zet in China weer verschrikkelijk veel kwaad bloed tegen de vreemdelingen, die lang niet veilig moeten wezen. De onder- koning te Peking heeft aan alle Europeanen verzocht, zich in het missiehuis der Canadeesche metho disten te verzamelen, daar deze ge bouwen het best verdedigd kunnen worden. Europeanen die zich in het binnenland van de provincie ophou den, nemen de wijk naar de hoofd stad. Ook in andere opzichten ziet het er in het land van de Rijzende Zon op dit oogenblik zeer treurig uit. De Yang-tse vallei is weer gtteisterd door een van die overstioomingen, waardoor deze streek der wereld zoo berucht is geworden. Ditmaal moeten honderd duizend menschen het leven hebben verloren, terwijl millioenen-, van hunne woonplaatsen verdreven, moesien vluchten naar de bergen, waar zij thans onder den bioo\en hemel leven, zonder beschutting voor de voortdurende regens, In de kampen der vluchtelinge! heerscht aan alles gebrek en de regeering is niet in staat om voor voldoende levensmid delen te zorgen. Het gevolg is dat benden van duizenden dakloozen op trekken naar de groote steden, overal plunderend en brandstichtend. Een geheel district is door hen plat ge brand, de rijstmagazijnen werden leeggehaald en zelfs de regeerings- gebouwen onlkwamen niet aan de algemeene verwoesting. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dai China met een honger snood bedreigd wordt, aigemeener en verschrikkelijker dan dit land in de laatste honderd jaren gekend heeft. Speculanten zullen van dezen nood toestand gebruik maken om de prij zen op te drijven, of liever, het trachten te doen want de Chineesche regeering heeft nu vaste marktprijzen bepaald, terwijl een absoluut "verbod overwogen wordt om rijst en koren uit te voeren. Zoo zal wellicht het allerergste nog kunnen worden voor komen. In verband met de nieuwe geruch ten omtrent een monarchistischen in- begaan. Kom dan zai ik uw haar in orde maken, daarna kunt ge in het salon gaan, waar koekjes zijn, o, zulke lekkere koekjes Clémence sloeg hare oogen op, die fonkelden van ingehouden toorn. Ik wil niet naar het salon.... Ik belief hunne koekjes niet.... Papa is stout.... Haar kleine hartje sprong op, toen ging zij voort Papa is stout.... Hij heeft mij gestooten, ik hou niels meer van hem... Dat moet gij niet weer zeggen, zei een welluidende kinderstem v ak bij haar. Gij waar! daar straks on deugend en uw papa heeft gelijk dat hij boos is. Régis was bij haar gekomen. Zij keek hem wantrouwend aan, maar voelde zich spoedig op haar gemak met dat knaapje. Ik was niet ondeugend, sprak ze op een toon, dié onwiliekeurig in druk maakte op Régis, ik had aiieen maar verdriet. Zij keerde hem den rug toe en ging met hare gouvernante mee. Niemands invloed, «iemands gezag kon haar bewegen in het salon te kom in. Hare lot nu toe zoo gemak- val in de republiek Portugal, heeft een der bladen een bijzonderen ver tegenwoordiger gezonden naar Mo- nariz, welke plaats aan de grens ge legen en een der hoofdkwartieren van de monarchisten is. Deze kwam van een der aanvoerders te weten, dat de royalistische troepen talrijk en over verscheidene steden aan de grens verdeeld zijn. Zij hebben goede artillerie en ook aanzienlijke cavale rie. Het voornaamste gedeelte de zer koningsgezinde benden is uit deserteurs samengesteld. De reden waarom men nog geen aanval ge» waagd heeft is daarin te zoeken, dat hun aanhangers in Portugal hen reeds bij herhaling in den steek hebben gelaten. Het blijkt dus dat zij niet op buitengewonen sleun hebben te rekenendoch aangezien men van den voormaiigen koning Manuel en van kapitalisten, vooral uit Brazilië, belangrijke voorschotten voor de on derneming verkrijgt, zal men v/el verplicht zijn. om handelend op te treden. Het noorden schijnt vrij ko ningsgezind te wezen, maar het zui den niet; zoodat het in een burger oorlog noord tegen zuid zou kunnen worden. Rustige tijden schijnen in ieder geval in Portugal nog niet te wachten. De Perzen hebben een goeden slag geslagen. Zij namen S :rdar Ar- sjrd, aanvoerder van het hoofdleger van den vroegeren Sjah, gevangen, na hem verslagen te hebben, en daarop hebben zij hem den kogel gegeven, doch niet dan nadat men hem een grondig verhoor had afge nomen, hetwelk voor de tegenwoor dige regeering van buitengewoon groote waarde is. De gevangene heeft zeer heldhaftig den dood on dergaan. In zooverre als men hem als liet hoofd van den opstand be schouwen kan, is net mogelijk dat zijn dood op den loop der dingen van beslissenden invloed kan wezen. De Perzen althans, in dit opzicht misschien wei wat al te optimistisch gestemd, denken dat de rust thans spoedig in het door alterlei gebeur tenissen geteisterde land zal terug- keeren. G. A. M. Raymakers. „De Tijd* meldt het plotseling overlijden te Helmond van den heer C. A. M. Raymakers, lid der Eerste Kamer. Carolus Antonius Maria Raymaicers werd defci 22 sten November 1851 te Helmond geboren. Als hoofd der firma j. A. Raymakers Co., bontweverij en der firma G. W. Kanter Co., Turksch roodververij, had hij in in- kelijke, plooibare natuur, vertoonde zich dien dag van eene heel andere zijde. Bedreigingen noch beloften konden haar overhalen. Haar vader kwam zelf, liefkoosde, smeekte, werd zelfs boos. Er hielp niets aari, zij antwoordde onveranderd. Ik ben te verdrietig om koek te eten en ik houd niet van die da mes, die beneden zijn.... Als gij mij meeneemt, zal ik schreeuwen. Misschien zou de toorn haar vader verleid hebben haar te mishandelen, als zijn hart niet onwillekeurig tot medelijden was geneigd met dit moe- deriooze kind, door een geheim in stinct tegen de vreemdelingen, de tweede vrouw, gewapend. Hij gaf het op om haar te doen buigen en Clé mence brachi de twee uren, die het bezoek der De la Blachère's duurde stil spelend met hare pop door. Tpen zij het gedruisch van het rij tuig hoorde, dat weer voorkwam om de gasten weg te brengen, ging zij voor het venster en lichte een tipje van het gordijn op. Het eerst zag zij Régis over de plaats huppelen met een langen bamboestok in de hand... Mei groote moeite had mijnheer Fon- dustrieele kringen een goeden naam. In 1901 werd hij door het kiesdis trict Helmond als lid der Tweede Kamer gekozen. Bij de periodieke verkiezingen in 1905 wenschte hij niet meer in aanmerking te komen wegens de drukke werkzaamheden, verbonden aan zijn industrieele on dernemingen. In 1907 kozen de Prov. Staten van Noord Brabant, waarin hij als lid van 1887 tot 1907 zitling had, hem tot lid der Eerste Kamer. Voorts was de heer Raymakers een aantal jaren lid van den gemeenteraad van Helmond. Zijn verdiensten werden door H. M. de Koningin erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Militaire berichten. In de plaats van het 2e reg. inf., het 2e reg. huz. en de 3e mitr.-af- deeling zijn de beide bataljons van het lie reg. inf. uit Ede, de eska drons van het ls reg. huz. uit Amers foort en Ede en de 4e mitr.-afd. uit Ede aangewezen ter deelneming aan diegermanoeuvres ter versterking van de 3e divisie. Het 2e bat. 3e reg. inf. uit Middelburg zal wel, het 4e bas. van dat korps uit Viissingen zal niet deelnemen aan bedoelde manoeuvres. De minister van oorlog, kennis be komen hebbende, dat militairen be neden den rang van officier, in uni form gekieed, met en zonder wapen, zich zonder bekomen vergunning naar het buitenland begeven, zij het dikwerf slechts voor enkele uren, 'naar plaatsen nabij de grenzen gele gen, hetgeen in strijd is met de ter zake bestaande voorschriften, heeft de Koninklijke marechaussee opge dragen op de richtige naleving van de evenbedoelde voorschriften te letten. Tractementsregeling officieren. De Hragsche correspondent van de „Standaard" schrijft: De traktementsregeling voor officie ren, welke minister Coüjn wenscht in te voeren, komt, naar ik verneem, op het volgende neer infanterie, Cavalerie, Artillerie (staf en korpsen), Groote Staf: Tweede luitenant f 1100; eerste- luPenant f 1300—f 2400; kapitein (■Lm.) f2000—f3000; majoor f3000— f 3500; luit.-kol. f 4000; kolonel f 4500 gen.-majoor f 5500 luit.- gen. f 6500. Voor de artillerie (magazijnmeesters) zijn de cijfers in dezelfde volgorde aldus f 1100; 1300-2400; 1900—2800; 2800-3300; 3600; Voor de Genie f 1200; 1500 -2400; 2500—3200; soiles onlangs een zeldzame soort overgeplant, hij had verboden er van te plukken, zelf voor zijn dochtertje. En de kleine vreemdeling had er een gekregen en zweepte er mee in de lucht.... Vervolgens keek zij uit smar telijk voorgevoel naar Frangoise. Waarom fluisterde haar vader zoo zacht met deze? Zij voelde zich ver licht toen het rijtuig het hek uit was. Nu kan ik weer naar beneden gaan, riep zij uit. Ze dacht niet meer aan dien pijn lijken zonderlingen dag en huppelde door de lanen van den tuin. Sedert dat oogenblik was zij nooit meer dezelfde voor haar vader. Zij toonde hem geen wrok, maar zij was nooit meer vertrouwelijk, luidruchtig en ieeüer. Ik weet niet, welk gevoel van teruggetrokkenheid haar hartje verborg en gesloten hield. Vroeger hadden hare hartelijkheid en teeder- heid haar vader soms verlegen ge maakt. Zeker hij hield veel van haar, maar hij kon hare taal niet spreken of zich met haar op gelijke lijn stellen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1