Het Stiefkind. Woensdag 13 September No,216 49e Jaargang. 1911 Gemeentebestuur, FeuiUeton. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Ja., Kleine Marlet 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhaliiigscarsasseu voor jongens en voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Vlis- eingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen weuschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in deze Gemeonte dat tot het in ontvangst nemen van aangiften van leerlingen voor die cur sussen zitting zal worden gehouden Voor jongens: door het hoofd van den herhalingscur sus voor Jongens den heer J. E, VAN DER SLIKKE op school F. (Joost de Mooretraat) op Dinsdag 13, Woensdag 13, Donderdag 14 en Vrijdag 15 Sep tember 1911 van 13 tot 3 uur n. m. en op Dinsdag 12 en Donderdag 14 September 1911 van 61/2-lï'1/3 uur n. m. Voor meisjes: door het hoofd van den herhalings cursus voor Meisjes mejuffrouw M. C. SGHUURKAMP te haren huize (St. Jacobstraat 21) op Dinsdag 13, Woens dag 13, Donderdag 14 en Vrijdag 15 September 1911 van 7 tot 8 uur n. m. en Zaterdag 16 September 1911 van 8 tot 5 uur n. m, dat ingeschreven kunnen worden zij die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen den 1 October a. s. Hét onderwijs zal worden gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds vau 6 tot 81/, uur; in de volgende vakken lezen, schrij ven, Nederlandsch, rekenen,, kennis dei- natuur, aardrijkskunde, vaderlaudsche geschiedenis en Engelsch. b. aan den cursus voor meisjes: op Woensdag en Za terdag namiddag van 2 tot 5 uur in de volgende vakken Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige handwerken en koken. N. B, Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 11 September 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, WITTE VEEN. De oorlogsvoorbereiding. De „Tel." meldi dat de manoeu vres der derde divisie niet doorgaan, om de beschikking te houden over een regiment infanterie en 1 regiment cava erie in de provincie Limburg (het 2e regiment infanterie le batal jon Roermond en Venio, 2e bataljon Maastricht en het 3e en 4: bataljon, die 's Hertogenbosch tot vredesgar- nizoen hebben en het 2e -regiment huzaren, le en 2c escad-on Venlo, 3e en 4e Roermond).-Voorts zal de mi- traiileur-afdeeling, die tijdelijk te 9.) Frangoise De la Blachère was bijna dertig jaar, maar men zou haar vijf of zes jaar jonger geacht hebben. Guy Fonsolles hoorde, hoe oud zij was, nadat hij bekoord was door een bleek, doch frisch gelaat, eene sierlijke gestalte, koude, voorname manieren, een helder verstand en eene gemakkelijke conversatie, die bewees, aat ze gewoon was zich in gezelschap te bewegen. Zij verschilde zooveel mogelijk van zijn eerste vrouw en zonderling en natuurlijk tevens, juist daarom beviel zij hem. De trouwe notaris had de zaak met eene scherpzinnigheid geleid, die men in dit geval vrouwelijk zou kunnen heeten. Mijnheer De la Blachère kwam met hem een bezoek op de Maastricht garnizoen houdt, naar het Noorden worden opgeschoven. Terwijl aanvankelijk het voornemen brs'.ond, om de bataljons uit Zeeland voor het houden van regimentsoTe- ningen naar Bergen-op-Zoom te doen komen, is nader bepaald, dat zij te Middelburg en Vlissingen moeien blijven j ook de posit e Terneuzen— Ellewoutsdijk wo;et in staat van verdediging gebracht. H. M. naar de manoeuvres. De correspondent van „Het Cen trum" seinde gisteren uit Apeldoorn Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat omtrent het voorgenomen bezoek van H. M. aan de iegerma- noeuvres een definitieve beslissing nog niet is genomen. Eerst in den 1 jop der week zal men die mogen verwachten. Een bericht, omtrent het reeds Vrijdag verzonden zijn naar Kerk Avezaath van zaken, benoodigd voor het verblijf, is beslist onjuist. Alleen staat vast, dat H. K. H. Prin- s s Juliana niet zal meegaan. Het ver blijf der Koningin zou,indien het door gaat, 2 dagen duren, n.l. de beide laatste der manoeuvres. Na afloop zou, volgens datzelfde plan, door H. M. aan de leger-autoriteiten een gala maaitijd worden aangeboden. Verlenging herhalingsoefeningen. Naar de lezer weet, kunnen de manschappen van de infanterie der i chtingen 1907 en 1908, die voor 26 dagen tot 't houden van herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, thans nog hoogstens 23 dagen langer onder de wapenen worden gehouden. Niet algeme.en bekend is 't misschien dat die lichtingen in 2 ploegen zijn opgeroepen. De ie ploeg, 6 regimen ted omtrent omvattend, heeft voor de herhalingsoefeningen het tijdperk van' 15 Augustus tot 9 September. Voor hen is de hoogsr bedoelde verlenging dus reeds ingegaan. De 2; ploeg, ook zes regimenten omvat tend, is onder de wapens van 429 September. Ook voor hen geldt he! Kon. besluit der verlenging. Zoodat over hen desnoods tot 22 October kan worden beschikt. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnerrsents-flduertentiin op zeer ttoordeeiige uoorutaardsn De minister van binneniandsche zaken heelt geweigerd de depuïatie uit de S. D. A P. ter oveihandiging van het volkspetitionnement te ont vangen, daar zij zelf den datum van de kiesrcchtbetooging had bepaald en dit niet aan den minister heeft over gelaten. Bovendien kan de minister zich niet vereenigen met het karakter dat aan de betooging wordt gegeven. Naar wordt gemeld zal weldra ter indiening gereed zijn een wetsontwerp tot het toekennen van pensioen ten laste van het rijk aan gemeenie-amb- villa brengen, verzocht Guy dit we- derkeerig te doen, vroeg hem ten eten en van toen af liep alles naar wensch. Men is dikwijls blind in zijne eigen zaak en Guy zag het geheim van die voorkomendheid niet en wilde het niet zien. Hij meende zelf te beslissen, ter wijl hij onder behendigen invloed handelde, hij werd verliefd op juf frouw De la Blachère, was heimelijk gestreeld dat hij zoo goed ontvangen werd niet alleen bij De Ia Blachère, maai ook bij de andere kasteelbewo ners, die dit voorbeeld volgden. Op zekeren dag vroeg hij zijn nieuwen vriend de dubbele gunst, die van zijn schoonbroeder te worden en zijne medewerking als deelgenoot. Het dubbel antwoord luidde be vestigend. Waarschijnlijk volgde het een uit het ander. Frangoise verlangde niet zoozeer te trouwen. Zij was voor tien tijd verouderd door vele geld zorgen en ook door vele teleurstel lingen. Gaarne zou zij haar leven bij haar broeder en schoonzuster hebben doorgebracht die haar beminden en zij hield genoeg van haar neefje om wat vrootijkheid in haar bestaan tenaren en beambten en hunne we duwen en weezen. Het wetsontwerp zal iii de aanstaande Troonrede aan gekondigd worden en daarna zoo spoedig mogelijk worden ingediend. He! moet de bedoeling van de regee ring zijn de behandeling van dat wetsontwerp zooveel mogelijk te be spoedigen, opdat het in eik gevai nog in den ioop van het nieuwe zittings jaar tot wet verheven worde. Intern, congres tegen het alcoholisme. Op zeer gulle wijze heeft het Haagscit gemeentebestuur gisteren avond te negen uur in een der groote zalen van het Kurhaus hofei de ial rijke leden van het dertiende In er- na'ionaal congres tegen het alcoholis me ontvangen, hetwelk hedenochtend geopend wordt. Burgemeester en weihouders en eanige raadsleden waren bij den in gang der zrai in haive-i cirkel ge schaard ter begioetiog der binnentre- öenden, terwijl een strijkorkest in een der hoeken door prettige muziek de aangename stemming nog verhoogde. Order de velen, die ter receptie kwamen, waren, behalve de leden der verschillende Congres comités, de ministers van bui'enlandsche zaken, justitie en iandbouw, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en dr. Kuyper. Het Haagsche gemeentebestuur' heeft door deze receptie getoond, de kunst te verstaan, op waardige wijze zijn gasten te ontvangen, in overeenstem ming met de sieeds groeiende be- teekenis van de residentie als cen trum van internationaal léven. Middelen tegen Mond- en Klauwzeer. 't Is aUoos nog het mond- en klauwzeer, dat in landbouwkringen en ook daarbuiten de algemeene belangstelling gaande houdt en groote zorgen en bekommering geeft. Den laatsten tijd wordt gewag gemaakt van verschillende middelen ter voorkoming en genezing dier ziektevele kunnen reeds direct als kwakzalversmiddelen worden ge- brandmeikf, andere schijnen meer vertrouwen te verdienen, althans in zooverre, dat zij te goeder trouw worden aanbevolen. Van enkele wil len wij, echte.r onder voorbehoud, melding rnaken. De bekende Fransche bacterioloog dr. Doyen heeft onlangs een serum tegen mond- en klauwzeer uitgevon den, waarvan veel goeds werd ver teld. Nu echter waarschuwt de mi nister van landbouw tegen toepas sing van dit serum, daar 'dit in Normandië geen goede uitkomsten had gegeven en zelfs meerdere sterf- daarenboven het was een offer voor haar den naam te verwisselen, waarop zij buitengewoon trotsch was, voor den burgerlijken, die haar werd aan geboden. Maar zij was aan haar broeder gehecht, ze leed onder zijne armoede en nog meer onder zijne werkeloosheid. Zij stemde toe in het geen, waarin zij een groot offer meende te zien, maar spoedig zag zij wel in, dat dit offer wel genoeg vergoeding bood. Zij was koel en gaf niet toe aan de inspraak van haar hart. Maar voor een man van vijf en dertig jaren, die gevoeliger is dan vroeger voor de werkelijkheid, voor Lmiliebetrekkin- gen, voor het leven in de wereld, zou zij eene onberispelijke, aangename, genoeg liefhebbende vrouw wezen proza na den roman, maar proza op een oogenblik, waarop men juist wei nig gevoel meer hei it voor poëzie. Toen het huw-, lijk bepaald was, vroeg Guy, of zij eens op de villa wiide komen om de veranderingen aan te geven, die zij daar misschien wenschte. Zij kwam mei haar broe der, schoonzuster en Régis, die va- cantie had; deze was verrukt over gevallen tengevolge zou hebben ge had. Dr. Doyen neemt het in de „Temps" voor zijn middel op en toont aan met cijfers, betreffende 188 door hem behandelde dieren, dat de resultaten wel voor zijn se rum pleiten. De verkeerde gevolgen, doc.r anderen geconstateerd, schrijf! hij toe aan verkeerde toepassing, 't Is te hopen dat hij gelijk heeft. Wij dienen af te wachten. Te Krempe in Holstein zoo meldt de „General Anzeiger" heeft mevrouw Jalnisch rnet goed succes looistof (tannine) aangewend. Zij behandelde daarmee 300 runde ren, toebehöorende aan 85 landbou wers, welke dieren in 4—6 dagen genezen waren. Hel middel dat dus alleen ter genezing werd toege past werd gebezigd in vasten en in vloeibaren vormmen gaf aan het aangetaste dier dagelijks een eetlepel van het extract, alieen in zware gevallen werd de portie ver dubbeld. De uitwerking wordt ver rassend genoemd. Men gaat bij deze behandeling uit van de gedachte, du de zieke dieren den eetlust verlie zen, dewijl de punt van de tong de huid veriiestdie eetlust zou dan worden hersteld doordat de looistof oplossing de tong snel doet heeien. Het middel, in elke apotheek en op de looierijen verkrijgb3ar, zou per koe slechts 80 pf. (o ngeveer 50 ets. kosten.) Wilde tijm is hier en daar in ons land toegepast; deskundigen noemen het een genees-, geen voorbehoed middel. Anderen schrijven er echter wel een voorbehoedende kracht aan toe. 't Af treksel bereidt men door een hoeveelheid gedroogden tijm zoo sterk mogelijk samen te drukken, in een emmer, kuip of ton, dezen vol te gieten met kokend water en ver volgens goed af te sluiten. Na 6 uur is hef tot gebtuik gereed. Ter voor koming zou het slechts noodig zijn éénmaal ieder dier, ook het pasge borene, een liter in eens, zonder tusschenpoozeu, 's morgens, als nog niets is gebruikt, toe te dienen. Ter genezing worden de wonden, na zorgvuldige reiniging, met tijm-af- treksel gewasschen 4—6 L. voor elke koe heet voldoende1 Liter hiervan wordt gebruikt om bij tusschenpoozen in den bek van het dier te gieten, dat zich bij instinct hiermee spoelt. Een geheel nieuw iicht iaat de heer Ernst Albert te Lubeck op de zaak schijnen. De heer Albert is regisseur van den stadsschouwburg te Lubeck, maar in zijn zomervacantie wijdt hij zich aan natuurstudie. Dezen zomer bestudeerde hij het mond- en klauw zeer en nu is hij tot de overtuiging gekomen, dat deze ziekte wordt ver oorzaakt door een soort van vlieg, zooals hij er 150 tegelijk in een netje zijn nieuwen oom en vooral over het denkbeeld, om vrijelijk de molens te mogen bezien. Toen zij het huis naderden, werd het geraas van het rijden door schriie kreien overstemd. Het hek was open en de portier, door miss Cecilia ge holpen, deed vergeefsche moeite om de kleine Clérnence weg te halen, die zich half woedend, half wanhopig aan de spijlen vastklemde. Op bevei haars vaders was zij keu rig gekleed, maar de strooken van haar jurkje waren gekreukt, haar cein tuur was ios en haar krullen hingen ordeloos over haar betraand gezichtje. Clémenceriep de Engelsche op smeekenden toon, schrei toch niet, liefje. Gij moet zoet zijn Wees toch stil, lieveling, en kom met mij mede. Zij was werkelijk radeloos en be proefde aüerlei Fransche en Engel sche zinnen, zonder te kunnen ver krijgen, dat het kind ophield mei schreeuwen. Jongejuffrouw Clémence, zei nu de oude portier op zijne beurt, kom mee, ik heb zoo'n aardig vogeltje thuis, het zingt toch zoo mooiEn er is een ei in het nest, dat het wijfje ving op den buik van een koe. Onder die vliegen vond hij er veel die ziek waren. Hij bracht zich toen een wondje toe en onder een omgekeerd wijnglas bracht hij die zieke vliegen met de gewonde plek in aanraking. Den vol genden dag kreeg hij zware koorts mei pijn in de gewrichten. De docter constateerde gewrichtsrheumatiek, maar de patiënt verzweeg hem de oorzaak van de ziekte. De heer Albert maakte nu de gevolgtrekking, dat deze vliegen aiieen dan een schade lijken invloed hebben wanneer het vee ergens een wondje heefr. Deze amateur-veearts het ft te Biankensee al de koeien van den burgemeester, 20 stuks, met boorpoeder behandeld, door ze in te wrijven om de kop en de pooten. Al die dieren zijn vrij gebleven van de ziekte, terwijl die op de naburige hoeven werden aan getast. Hij hoopt nu dat de bacterio logen het onderzoek verder zullen voortzetten. Vlissingen, 12 September. De feesten op 31 Augustus jl. Gisterenavond werden in het Con certgebouw de medailies uitgereikt welke door den Oranjebond waren beschikt-aar gesteld voor de feeste lijkheden op 31 Augustus. Dit geschiedde door den voorzitter van den Vlissingschen Oranjebond, den heer J. G. van Niftrik Jr., in te genwoordigheid van enkele bestuurs leden van den Bond, de jury welke zich belast heeft met het onderzoek, vertegenwoordigers van „Vlissingen Vooruit" en van enkele buurt-com- missies. De voorzitter bracht huide aan de buurtcomrnissies en aan hen die hun gevels hebben versierd. Hij bracht voorts dank aan het bestuur van „Vlissingen Vooruit" dat heeft willen samenwerken met den „Oranjebond" en verder aan de jury voor haar on derzoek. Hij wees er met genoegen op dat het feest op 31 Augustus werkelijk een succes is geweest en hoopte dat de „Oranjebond" bij een volgende gelegenheid een even groot succes zal hebben. Daarna werden de medailles uit gereikt. De eerste prijs, toegekend aan de commissie voor de Nieuw- straat werd in ontvangst genomen door den heer B x. De voorzitter wenschte de Nieuw- straat-bewoners geluk met de onder scheiding. De heer Bax dankte met enkele woorden en zeide dat het thans voor de bewoners van de Nieuwsiraat zaak is te trachten bij een volgende gelegenheid den eersten prijs te be houden. De medaille voor de Palingstraat, uitbroedt. Maar Clémence was voor alles on- verschil ig, zij bleef maar snikken en wilde niet meegaan. Wat scheelt eraan riep Guy ongerust, want het kleine meisje was anders niet koppig of lastig. Heeft zij pijn is zij gevallen, miss Ce cilia Het kind gunde de Engeische geen tijd tot antwoorden. Zij vloog on stuimig in de armen haars vaders en hijgend en snikkend, terwijl zij met haar handje naar het zilverachtig hek der villa wees. Zij hebben..... zij hebben dat gouden ding weggenomendat mooie gouden ding..... het was ma ma's naam. Hoe afgebroken die woorden er ook uitkwamen, ze weerklonken hei der en duidelijk en er voigde eene pijnlijke stilte.... Guy verbleekte, nam zijn dochtertje bij de hand en wenkte den koetsier om het rijtuig door le laten. De letters waren stuk.... Ze zul len gemaakt worden, hoor liefje.... (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1