Het Stiefkind. Dinsdag* No 215 49e Jaarg'siis 1911 12 September Gemeentebestuur. Feuilleton» Varschijni dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. I TELEF O ON N U MM Hll io. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. fibonnements-fldoertenfiën op zeer uosrdeaüge ooorivaarden Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat bij de verdeeling der werk zaamheden voor de verschillende bestuurstakken, in verband met de uitbreiding van hun college, de voorbereiding van zaken betref fende de Financiën is opgedragen aan den Weihouder C. A. KALB- FLE1SCH die betrdfer.de de Fa= bricage aan den Wethouder J. G. VAN NIFTRIK en die betreffende het Onderwijs en het Armwezen aan den Wethouder P. F. AUER, Vi ssingen, 8 September 1911. Burg. cn Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUOEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Personeele Belasting no. 6, dienst 1911. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het execuloir verklaarde kohier we gens de Personeele Belasting no. 6 dienstjaar 191 f de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnerf dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behoo'en te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastingen in wiens directie de aanslag is vast gesteld, binnen zes weken, na h:t verlaten van het perceel. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 11 Sep*. 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BINNENLAND. Mobilisatie. Vrijdagmiddag werden bij het 8e regt. infanterie, te Arnhem in garnizoen drie detachementen aangewezen om op het eerste beve! tot vertrek naar de hun aangewezen posten klaar ie zijn. Alles is in orde gemaakt voor deo dienst te velde. De punten, die deze detachementen te bezetten hebben, zijn bij Dinxperloo, bij Zutphen en Wijk-bij-Duurstede. De bewegingen van hetVenlosche garnizoen waren Vrijdag zeer opval lend. Gedurend den geheelen dag zijn de hoofdweg n naar de Duüsche grensgemeenten Herengen en Kalden- 8.) Wat zoudt ge er van zeggen, antwoordde de notaris, terwijl hij langzaam sprak en de uitwerking zijner woorden gadesloeg op het ge laat der jonge vrouw, wat zoudt gij zeggen, als uw echtgenoot deel kreeg in de zaken van mijnheer Fonsoiles Ze sprong even op en schudde toen het hoofd. Wij hebben mijnheer Fonsoiles op een afstand gehouden. Mijnheer De la Blachère heeft hem op mijn raad zijn kaartje ge stuurd, nadat hij het jaargetijde had bijgewoond, dat juist is gehouden. Maar denkt hij er wel over ont een deelgenoot te zoeken Ik heb het hem sterk aange raden in het belang zijner zaken. Gij weet toch wel, dat mijn kirchen bezet gebleven door militairen Ook op de Maasbrug hieven de wacht posten gehandhaafd en werd op verschillende punten schildwacht ge- loopen. Des avonds was 't een onge wone drukte van nieuwsgierigen in de omgeving der kazemegebouwen en op de Maasbrug. Ook des nachts is dienst gedaan. Op een viertal pisa'sen op de brug za'en infante risten. Tusschfn acht uur en half negen trokken afdeelingen cavalerie de brug over in de richting van Bier'ck en de overige wfsie'ijk van de Maas gelegen dorpen. Donderdagavond werd, na ontvan gen orders, het korps torpedisten te Briellegemobiiseerd. Reeds denzc if den avond vertrokken de m litairer, welke Hellevoetsluis tot standplaats hebben, daarheen. Den volgenden morgen gingen de overigen, per eerste gele- geheid, naar hun standplaatsen, Hoek van Holland, Willemstad en den Helder. Op last der regeering zijn alle binnen- en buiterlandschs verloven aan militairen ingetrokken. Alle voorbereidingen voor een mobilisatie-oefenirg zijn genomen, o a. het scherpen der sabels der officieren en minderen en het in .ontvangst nemen van verbandpakje en reserve-ration. Verlof buiten het garnizoen werd gisteren niet gegeven, in verband met de mobilisatie-oefeningen. De kwartiermakers van het 2e regimer.t infanterie zijn Zaterdag ver-' trokken r.aar Vemo en Roermond tot voorbereiding van de komst der troepen van het 2e reg. infant mie. Aan eenige médedeelingen in ce „Limb. Koer" is nog ontleend, dat te Venlo de hengsels der strategische versperringsdeuren werden geolied, de Maasbrug door soldaten met scherp gelaten geweten werd bezet, de poorten der brug gebee! werden nagezien, een dertigtal soldaten den geheelen dag op wacht lagen en de huzaren aanhoudend pat O'.iillee d n nabij c'e gr; ns. Naar „de Tel." verneemt, is ook het garnizoen te 's Hertogenbosch geheel gtreed tot mobiliseeren en zouden de officii ren geheime instruc ties ontvangen hebben. Het wetsontwerp tot tractements- verbetering der officieren. Het wetsontwerp der tracfements- mentsverbetering dc-r off eieren heeft naar wij vernemen, den Raad van State verlaten en zal waarschijnlijk Maandag of Dinsdag de Tweede Kam r bereiken. (,,N- R Ct.") Volksonderwijs. Zaterdag werd te Sneek de aige- echtgenoot geen kapitaal aan kan brengen. Dat heb ik voorzien, maar ik moet mijnheer Fonsoiles nog bewij zen, dat zijne molens spoedig te niet zullen gaan, ais hij blijft reizen zijn zaakwaarnemer is wel een eeriijk man maar niet in staat om zelfstandig op te treden. Daarom is het in zijn voor deel iets op te offeren, een redelijke winst toe te zeggen aan een verstan dig deelgenoot, die zelf in het land woont en dus er onmiddellijk belang bij heeft om de zaken uit te breiden. Dus denkt ge, sprak mevrouw De la Blachère opgewekt, dat Lucien juist goed voor hem zou wezen Ja zeker, maar de zaak moet voorzichtig aangepakt worden. Mijn heer Fonsoiles heeft u kwalijk geno men, dat ge zijne vrouw niet hebt ontvangen, toen hij hier kwam we nen hij zai de eerste stappen niet doen van den anderen kant veriangt hij weer heimelijk naar een kring, waarin hij ook eigenlijk thuis hoort ik herhaal echter, hij zal de hand niet uitsteken. Ook zal ik moeite heb ben hem te overtuigen, dat zijn eigen belang meebrengt een dee! van zijn meene vergadering der vereeniging Volksonderwijs geopend. Voordien echter was de vergadering verwelkomd door de afdeeling Sneek. De voorzitter van de afdeeling sprak een hartelijk welkomstwoord. Ter vergadering waren uitgenoo digd twee Deenscne onderwijzeressen, de dames Baggessen en Jensen, die in ons land een studiereis op onder wijsgebied maken, en toevallig in Sneek en omgeving rondreisden. Ook de heer Zelvelder heette ailen welkom, en noemde het goede ge woonte eens in't jaar saam te komen om nieuwe relaties aan te knoopen en oude te bevestigen. Het afgeioopen j tar was een goed jaar. „Een stroovuur" noemde Lobman in 1905 onze vereeniging. Zou hij het nog durven zeggen bij zoo veel groei aan de werkers in den lande voor de bondsbeginselen, cn aan de sprekers in zoo menige openbare vergadering. De stuwende kracht echter kome van onderop, van uit het volk zelf, en dan van de afdeelingen. Zorge men dus in de afdeelingen, dat de zoo ge- wenschte propaganda met kracht ter hand wordt genomen. Voor de zaak van ons volksonder wijs was 1910 echter even dor en onvruchtbaar ais 1911 ons toonde. Het eenig noodige voor de natie der toekomst schijnt voor de regeering veihooging der subsidie voor het bijzonder onderwijs. Hoe langer hoe meer komt spr. rot de overtuiging, dat het onderwijs niet moet worden toe vertrouwd aan het ministerie van bin- nenlandsche zaken. De vraag dringt zich op of wij daarmede wel op den goeden weg zij1. Sar. herinnerde hierbij er aan hoe in 1910 deze vraag leeds in het voorloopig verslag der regeering over de begrooting werd gonoemd. De minister bleek echter weinig of niets voor een afzonderlijk depattement van onöeiwijs te gevoe len en legde zich geheel neer bij de bestrijding destijds van dit denkbee d. Wij moeten streven naar meer een heid in ons onderwijs, zeibe spr., hetzij door een afzonderlijk departe ment he:zij door een directeur voor onderwijszaken. Wij moeten hebben een goede ieeiplichtwet. Wij leven nog steeds ondtr de beginselen der wet van 1901 in zak-, den leerplicht. In de .laatste jaren is men gaan wijzen op de fouten in dtze wet en gaan aandringen op verbeteringen. E n be langrijk Verschijnsel bij deze wet is dat de waaiheid biijkt van de spreek wijze „Les idees marchenl". Dg ortho doxie biijkt ni. terug te keerer, op haar beginsel dat leerplicht onaanne melijk is. In onze tegenwoordige Ka- mersamenstel'ing zelfs wordt van rechts nu aangedrongen op verscher ping van den leerplicht. Vervolgens geeft spr. aan welke verbeteringen in inkomen op te offeren. Hoe moeten wij dit moeilijk vraagstuk oplossen Er is een onfeilbaar middel, ze de de oude notaris, schier fluis terend, ofschoon er toch niemand op den weg was, mijnheer Fonsoiles zal spoedig hertrouwen. Mevrouw De ia Blachère keek hem aan, zonder hem te begrijpen. Nu hernam hij, hij moet irou- wsn met mejuffrouw Frangoise. Met mijne schoonzuster! Waar denkt ge aan I Al is zij de eerste jeugd reeds voorbij en ai heeft ze geen fortuin, daarom wil ze nog niet van stam verminderen. Verminderen herhaalde mijn heer Lenois ongeduldig, het is heel goed, waarde dame, om de familie overleveringen te handhavenmaar mijnheer Fonsoiles ha.ft betrekkingen, bloedverwanten, opvoeding en fortuin, die het gemis van adel vergoeden. Ik weef, dat hij van moederskant tot de allervoornaamste familiën behoort en zijn vader is verwant aan de Main- ville5 en Sabré's die gij goed kent. F angoise zal toch niet te be wegen zijn. den leerplicht moeten worden gebracht. Arbeids- en Leerplichtwet geven ten opzichte van den leeftijd voor den arbeid en beëindiging van den leer plicht een onhoudbaren toestand. Dit moet veranderd. De bepalingen op verzuim van het kind en op de straffen moeten verscherpt. Meer andere aan vullingen gaf spr. kort aan. Van deze regeering hebben wij in deze echter niets te wachten. Maken wij derhal/e de geesten wakker voor een regeering der toekomst Rechtstosstand van ambtenaren. Door het bestuur van den Band 1 er verkrijging eener wettelijke rege ling van den rechis'oestand der bur gerlijke ambtenaren, is aan H. M de Koningin een adres gezonden met het verzoek om een wetsontwerp, rege'ende cfe rechtspositie der amb- tena-en, zoo spoedig mogelijk-aan de Staten-Generaal voor te dragen. Tevens is aan den minister van justitie een adres gezonden, waarin bovengenoemde band kennis geeft mei veel belangstelling het ontwerp van wet regelende de administratieve rechtspraak te hebben gelezen en als zijn meening te kennen geeft, dat deze wet in de tegenwoordige posi tie van rechteloosheid reeds een belangrijke verbetering voor de amb tenaren zal meebrengen. Adressanten dringen er op aan, dat de minister zai willen bevorderen, dat bedoeld ontwerp spoedig door de Staten Ge neraal worde behandeld. was kwam echter de lading nog tot volle uitwerking, heiaas, in tegen overgestelde richting. Het ongeluk op ds Hertog Hendrik.' Uit een van den commandant der zeemacht in Nederl. Indië ontvangen beticht omtrent de oorzaak'van het aan boord van Hr. Ms. panh rschip „Hertog Hendrik" plaats gehad heb bende ongeluk, blijkt, dat bijna met zekerheid kan worden aangenomen, dat de ramp het gevolg is geweest van het geruimen tijd te laat ont branden van de buskruitlading, na dat een der snelvuurkanonnen van 15 c. M. was afgetrokken. Dit zoo genaamde nabranden der lading is veelal een gevolg van achteruitgang van de slag-sas, die de buskmitia- ding moet ontsteken en heeft tenge volge dat de patroon oogenschijnlijk weigert af ie gaan. Door strenge voorschriften en een veiiigheidsinrienting wo'dt er dan tegen gewaakt, dat hei siuitsiuk van het kanon eerst na geruimen lijd wordt geopend. De waarschijnlijkheid is nu, dat het nabranden bijzonder lang ge duurd heeft, zoodat de bedienings- manschappen het sluitstuk openden om de patroon te verwisselen, in de overtuiging dat de patroon gewei gerd had. Toen het sluitstuk open Dan begrijpt zij toch slecht de belangen van haar huis, sprak de notaris droogjes, Wat komt het er op aan, dat een meisje van naam verwisselt, als de erfgenaam van dien naam de familie weer kan ver heffen door zulk een quasi-offer? ik spreek nu niet eens van het voordeel om haar broeder door prettige bezig heid van alle gevaarlijke gelegenhe den te verwijderen, die zij zoozeer betreurt. Maar zal Lucien zelf wei ge noegen vinden in dien arbeid ik weet wel, dat de aristocratie onzer dagen wel in den handel gaatmaar molens - Het is groothandel op zijn eigen gebied, antwoordde de notaris leven dig de wijze waarop zij zijn inge richt verschilt voistrekt van een mo* ienaar, dat moet ge zelf erkennen.... De markies de Lar-Saduces verkoopt wei zijn wijn En is de heriog van Aumale ook geen eigenaar van sui kerplantages - En wie zal met Frangoise spre ken Dat zal ik doen, mevrouw, zoo dra de tij I daar is. En daar zij metr Bond voor R. K. gemeenteraadsleden in Nederland. Naar de „N. Haarl. Ct." verneemt zal op Dinsdag 26 September a.s. des namiddags 1 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrech', de eerste vergadering ge houden werden van den Bond van Roomsch Katb. gemeenteraadsleden in Nederland. li deze vergadering, die bijeenge roepen is door de voorloopige com missie, waarvan de heer dr. P. Wol tering te 's Hertogenbosch voorzitter en de heer mi J. Heerkens Titijssen te Haarlem secretaris is, zullen o.m. de statuten van den Bond worden vastgesteld, de contributie worden bepaald en een definitief bestuur worden gekozen. Staatspensionneering. Te Brouwershaven is onder leiding van j hr. R. R. de Muralt, een druk te rochte openluchtmeeting voor staats pensionneering gehouden. De heeren C. van der Velde, voorzitter der afdeeling Roiterdam van den Bond van Staatspensionneering en de heer Voorbrood, secretaris van den Bond voerden het woord. Aangenomen werd een motie,uitspre kende den wensch,dat spoedig een wet tot s'ana moge kimen, waarbij aan allen, zoo mannen als vrouwen, die wegens hun boogen leeftijd niet meer in staat zijn in hun levensonderhoud •e voorzien, slaatspensionneeiing zon der voorafgaande premiebetaling wordt toegekend. De kinematograaf als leermiddel. Eenigen tijd geleden werden te Leeuwarden enkele bioscoopvoor stellingen door kinderen der open bare lagere scholen bijgewoond, in overleg met onderwijsautoriteiten, had de directie van het Friso-bios- cooptheater aldaar daarvoor geschikte films uitgezocht. Naar thans wordt gemeld, heeft het gemeentebestuur van Leeuwarden op de gemeentebegrooting voor 1912 een post uitgetrokken voor de „ki nematograaf als leermiddel bij het onderwijs". De inrichting der politie. In een Vrijdagmiddag gehouden bijeenkomst van politiedienaren te Amsterdam is onder applaus de vol gende motie aangenomen „De Am5terdamscbe Politiebond enz vertegenwoordig nde ongeveer 950 leden, in buiter.g w^ne vergade ring bijeen op 8 Sepiember 1911 in het gebouw „Salvator", bijgewoond liefhebbend dan trotsch is, zal zij niet weigeren. Bovendien, mijnheer Fon soiles is een innemend man met uit stekende eigenschappen geloot mij, denk tevens aan het geluk van juf frouw Frangoise. En dat kle'ni meisje? Nu er moeten schaduwen zijn op eene schilderij. Het kind is lief en aanvallig. - Maar haar moeders afkomst is zoo gering Denk eens.... Ik denk, sprak mijnheer Lenois geraakt, dat ik u een redmiddel aan bied en dat ge er te veel tegenstrib belt. Neen, ik ben u zeer dankbaar Vergeef mij de opwellingen van mis schien ai te groote familietrotsIk laat het aan u overEn gij verze kert mij toch, dat Frangoise gelukkig zal v/orden? Zeer gelukkig,... Wees nu zoo goed te zwijgen tot het oogenblik van spreken gekomen isTot weerziens, mevrouw, mijne groeten op het kas teel. En de notaris maakte zijn paard los en steeg weder in zijn rijtuig. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1