Het Stiefkind. Zaterdag 9 Seplember Feuilleton» No 213 49e Jaargang. 1911 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TBLEFOOKS'ÜMME.» 10. fibonnentents-Hdoarfenfiën op zeer uoordeeiige uoorioaarden BINNENLAND, VAH DEN HAK OP M TAK. VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden S.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Voorzorgsmaatregelen. De politieke toestand van Europa is sedert eenigen tijd zoo gespannen dat het dwaasheid zou zijn, het oor logsgevaar, daarmee samenhangend, niet onder de oogen te zien. Indien zij, die verantwoordelijk zijn voor 's lands verdediging, geen rekening hielden met den ernst der lijden, zcu dat erger zijn dan dwaas. Het is dus na tuurlijk, en allerminst verontrustend, dat ook ten onzent evenals in België buitengewone voorzorgs maatregelen worden genomen. Ongetwijfeld houdt het Kon. besluit, waarbij de duur der herhalingsoefe ningen voor de lichtingen 1907 en 1908, onbereden korpsen, nader be paald wordt op 49 dagen, met zulke maatregelen verband. Deze miliciens worden in de tegenwoordige omstan digheden nog niet naar huis gezonden een ernstig ongerief voor hen, maar dat zij hebben te dragen in 't algemeen belang. Art. 111 der Militiewet, waarnaar het K. B. verwijst, bepaalt dat de verlófgangets bij de onbereden korp sen in het geheel voor ten hoogste 12 weken worden opgeroepen, bij de bereden korpsen 8 weken,behoudens vermindering. Of ook het gerucht van het even tueel afiasten der groote manoeuvres met den politieken toestand verband houdt, is de vraag. Ook in het buiten land is de bijzondere droogte van dezen zomer als beweegreden daar voor aangevoerd, en de reden is op zichzelf gewichtig genoeg. Toch zou de reeds genoemde overweging ook hier kunnen meewerken. („N. v. d. D.") De manoeuvres. Uit beduchtheid dat door de (di visie) manoeuvres der 3de divisie in Noord-Brabant te houden, het mond en klauwzeer uit de besmette ge deelten dier provincie zou worden overgebracht naar de streken, welke tot heden nog verschoond bleven, is besloten, de bedoelde manoeuvres niet te doen doorgaan. inplaats daarvan komen regiments- oefeningen t. w. voor het 3de regi ment infanterie te Bergen op Zoom c.a., voor het 6de regiment infanterie in de omstreken van Breda, terwij! het 2de regiment infanterie in veree- niging met het 2de regiment huzaren en de 3de mitraiileursafdeeling geza menlijk oefeninger? zuilen houden in L'mburg. De legermanoeuvres zullen, zeer bijzondere omstandigheden daarge laten, evenwel voortgang hebben. De Militiewet. De nieuwe militiewet zal zeo goed 6.) Nu, ging de notaris zeer gevat voort, ik zou er eene kiezen, die nog jong genoeg was om van kinderen te houden, maar niet jong genoeg om dol te zijn op pleizier of toilet, dat kinderspeelgoed om vrouwen van achltien jaar het hoofd op hoi te brengen Er was een oogenblik stilte, daar om zocht hij opnieuw zijne woorden uit het jonge groen waarmee een luchtig windje speelde, misschien voelde hij zich ook aangemoedigd door de aandacht van zijn cliënt. Ik zou verlangen, dat zij mijne landgenoote was en van het buiten leven hield. Er zijn onverstandige jonge meisjes, die door de levendig heid van het stadsleven bekoord, u zouden willen overhalen om een in- ais zeker tegen haif October door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Het wordt echter betwijfeld, of zij er mede gereed komt, zoodat de behandeling dan in het komend voorjaar zou worden voortgezet. Een mobilisatieproef. Gisterennacht had te Roermond een door het legerbestuur gelaste mobilisatieproef plaats."Deze militaire beweging veroorzaakte heel wat on gerustheid, welke nog grooter werd, toen op de Maasbrug en de spoor brug te Buggenum gewapende mili tairen werden gestationneerd. Dit ging alles zeer geheimzinnig in zijn werk, ttrwiji de militaire autoriteiten niets loslieten. De ongerustheid ver dween zeer spoedig, toen naderhand bekend werd, dat het slechts een proef was. Ook op de Maasbrug bij Venlo hadden een 30tal gewapende militairen post gevat. Een betooging in het kamp. De mededeeling, dat de duur der herhalingsoefeningen verlengd zou worden, heeft Woensdagavond in het kamp van Laren aanleiding gegeven tot een betooging van miliciens van de lichtingen 1907 en 1908 van het zevende regiment infanterie. Een aanlal hunner schoolden samen voor de officierscaniine en zongen er so cialistische liederen. Een der officie ren trad naar buiten en gelastte den manschappen uiteen te gaan, anders zou, op bevel van den regimenis- commandant, alarm geblazen en een avondoefening gehouden worden. Daarop verspreidden de soldaten zich. Bond van anti-revolutionaire gemeenteraadsleden. Gisteren werd te Utrecht de jaar vergadering gehouden van den Bond van Anti revolutionaire Gemeente raadsleden, onder voorzitterschap van mr. S. de Vries Czn., uit Amsterdam. De voorzitter wees er in zijn ope ningsrede op, dat over deelname aan alle takken van gemeentedienst, ook aan het openbaar onderwijs, alle anti- revolutionnairen het eens zijn. In som mige kringen beweert men wel, dat een anti-revolutionnair speciaal daar aan geen deel kan nemen en vooral geen wethouder kan zijn, doch niemand onzer zal zulks toegeven. Erkend moe! worden, dat 't open baar onderwijs in de gemeenteraden wel het meest aanleiding geeft tos prircipieel debat, doch dat wil aller minst zeggen, dat een anti-revoluiior,- nair het openbaar onderwijs niet on partijdig zou kunnen beheeren. Van andere zaken kan zulks niet aitoos worden gezegd, o. a. omtrent de openbare leeszalen. dustrie vaarwel te zeggen, waarin ge belang stelt en die uwe bekwaam heid oefent. Ten laatste zou ik ver kiezen, dat zij van voorname familie was, omdat familiebetrekkingen van grooten invloed op ons leven kunnen zijn en wij, als we ouder worden, minder uitsluitend zijn, zoodat we ook genoegens buiten den huiselij- ken kring weten te waardeeren. Guy lachte eenigszins gedwongen. Mij komt het voor, waarde heer, dat gij een volmaakt type voor mij droomt. Ik zou zeer verwaand zijn, als ik meende zoo gemakkelijk zooveel voordeelen en goede eigen schappen te ontmoeten. Gij zijt al te bescheiden. Mijn ideaa! bestaat wel in de wereld en gij weet klaarblijkelijk niet, welke meening men over u koestert. Guy schudde het hoofd, terwijl hij zijn voorhoofd fronsie. Dan heeft die meening zich zeer zonderling geuit. Men heeft mijne vrouw en mij in den ban ge daan en meer dan eens heb ik op het punt gestaan van te vertrekken, dat kan ik u verzekerenais ik her trouw, wil ik niet aan dezelfde ver- Vervolgens wenschie de heer A. van Namen Hzn., van Zwijndrecht, mr. de Vries geluk met zijn herbenoe ming als wethouder van Amsterdam. Uit het jaarverslag van den secre taris, mr. V. H. Rutgers, uii Hilversum, bleek, dat de bond 350 leden telt, waaronder 88 buitengewone. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten f 1147.827a bedroegen, de uitgaven f622 147», zoodat er een saldo Is van f 525 68. Besloten werd ais lid toe te treden tot het 13e internationaal congres tegen het alcoholisme. Door den heer Gosiinga was een voorstel ingediend om te bepalen, dat de gemeente programs van de plaat selijke anti-revolutionnaire kiesver eenigingen goedgekeurd moeten wor den door het centraal comité van anti-rev. kiesvereenigingen. Na eenige besprekingen vereer.igde d; vergade ring zich met het prae-advies van het bestuur ten aanzien van dit voorstel, nI. dat het bestuur zich bereid ver klaart, de kiesvereenigingen in bijzon dere gevallen van advies te dienen, om niet de beginselen ie veel te ver warren met de noodzakelijkheden der prakrijk, waarna de voorsteller zijn voorstel introk. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. van:Namen. Hm., van Zwijndrecht, mr. V. H. Rutgers, van Hilversum, en A. Zijlstra van Gronin gen. In de namiddag vergadering hield de hear J. J. van Schuijfen'berg, in specteur der volksgezondheid, te Zwolle, een inleiding over: „De taak der gemeente ten opzichte der volks huisvesting." Vervolgens hield de heer A. Zijlsira van Groningen, een inleiding ove: „De taak der gemeente ten opzichte van de openbare leeszalen.". Na de rede volgde eenig debat, waaruit bleek dat men meer het standpunt innam van minister Heems kerk en de redactie van de anti.-rev. „Rotterdammer", dan wel het stand punt, destijds ingenomen door „De Standaard". De conclusies der sprekers werden niet aan een stemming onderworpen. Na de gebsuikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Militaire muziekkorpsen. Daar de thans bij Ge regimenten infanterie bestaande muziekkorpsen zullen worden omgevormd tot fanfare korpsen ter sterkte van 1 kapelmees ter, f onder kapelmeester en 14 mu zikanten, is bepaald, dat de leden van die fanfarekorpsen de volgende bezol digingen zullen genietende kapel meester f1200 per jaar, de onder- kapelmeester f 1.65 per dag; vier van de muzikanten ieder 11.35 per dag, en de overige tien muzikanten ieder f 1.05 per dag. oordeelen bloot staan of soortgelijke verneder ngen. Er zijn verscheiden jaren ver kopen sedert die ontvangst vol mis- piaatsten trots, waarop gij zinspeelt. Ik weet heel stellig, dat men spijt gevoelde over het gebeurde en waart gij minder trotsch geweest, dan zou men met blijdschap eene waarlijk onbegrijpelijke fout hebben hersteld. Geloof mijer is nu geene familie, waar men uw aanzoek niet aan zou nemen, ik spreek met kennis van zaken omdat mijn ambt mij op de hoogte brengt van veler indrukken... Welnuals ik oordeel, dat mijn dochtertje niet langer de moe derzorg kan ontberen, zullen wij dit gesprek hervatten, sprak Guy, terwijl hij onwillekeurig bloosde. Juist, wanneer gij wilt. .Nog een vraag. Stelt ge prijs op een grooten bruidschat Dit heb ik reeds bij mijn eerste huwelijk getoond, ik ben rijk genoeg om eene vrouw te kiezen zonder me er om te bekommeren, wat zij mee zal brengen. Ik wensch alleen Hij haalde snel adem, aarzelde, daarop nam hij zijn besluit en sprak Voorts is aan een fanfarekorps als hierboven bedoeld een bedrag van f 1200 jaarlijks ais tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing en onder houd van muziekinstrumenten,partitu ren enz. verleend, en is bepaald, dat door de leden van een fanfarekorps builen de diensturen ook harmonie- muziek mag worden gemaakt, doch dat de instrumenten, partituren, enz., die hiervoor moeten worden aange- schaft, niet uit de rijkssubsidie mogen worden bekostigd, evenmin als strijk instrumenten. De aviatiek en het leger. Het is dit jaar voor de eerste maal, dat de legermanoeuvres door een vliegenier in militairen dienst zullen worden medegemaakt. Daartoe zijn onderhandelingen aangeknoopt met den bekenden Rotterdamschen vlie genier Van Meel, welke tot een gun stig resultaat hebben geleid. Dezer dagen werden nog door den luitenant Van Heyst te Soesterberg, vluchten met Van Meel gemaakt en deze zal nu bij de manoeuvres als passagier-verkenner met hem opstij gen. De heer Van Meel is geheel op militaire wijze bij de manoeuvres in gedeeld en met zijn Farman gesta tionneerd op het vliegkamp de Pet- telaar nabij 's Heriogenboscn. Niet onbelangrijk zijn enkele bepalingen uit zijn instructie. Zoo zal de vliegenier zich tijdens de manoeuvres hebben te gedragen overeenkomstig de aanwijzingen van den leider der manoeuvreshij mag geen tochten ondernemen zonder toe stemming van dezen of van den daar toe aan te wijzen officier. Door dezen officier wordt voorts zoo noodig na overleg met den vliegenier bepaald welke militairen die zich daartoe vrijwillig Beschik baar stellen de vluchten als passa gier-verkenner zuilen medemaken. De vliegenier is niet gehouden vliegdiensten te verrichten indien hij om welke reden dan ook daartoe niet genegen is of dit niet wenscheiijk acht. Behoudens in geval van overmacht zullen geen landingen mogen worden verricht in de onmiddellijke nabijheid van troepenafdeelingen. Verder zai hij zich hebben te ge dragen naar de bevelen die in het belang van den dienst en veiligheid van personen zullen gegeven worden. Koninklijke onderscheiding. De bekende Hoilandsche zangeres, |ulia Culp, heeft van Koningin Wil- helmina de zilveren medaille van de Huisorde van Oranje-Nassau ont vangen. snel Ik wensch alleen, dat zij van goeden huize is. Een krachtige handdruk was het eenig antwoord van den notaris. Deze verliet nu de villa in zijn ou- derwetsch rijtuigje, dat den spotlust opwekte van de dochters zijner cliënten, maar de sympathie genoot der ernstige lieden, die van een vei- ligen weg hielden; in zijn parkemen- ten hoofd woelden huwelijksplannen, waarover hij zelf verrukt was. Goeden dag mijnheer Lenois Een vrooiijke kinderstem sprak deze woorden uit, maar hij had geen tijd om zich om te keereneen grijs paard, waarop een tienjarige knaap, kwam spoedig met het rijtuig je voor, vervolgens keerde het weer, om juist even hard te toopen als de versleten knol van den notaris. Goedendag, Régisis alles «vel tnuis? Ik dacht, dat gij op school waart? Daar had ik kans de koorts te krijgen, daarom heb ik acht dagen vacantie. En zijt ge daar blij om* kleine luiaard „Hij heeft 'n om", zegt men van iemand, die te veel vergunning ge bruikt heeft. „Ik heb 'm om, ik ben de eenige, die 'n om heeft", zoo verklaarde op een vergadering van de Maatschap pij van Nijverheid te Haarlem de heer Noithenius van zich zelf. Dat een fatsoenlijk man zoo iets van zich zelf getuigt, en in een vergadering van ordentelijke, fatsoenlijke metischen al is het dan ook aan een feestmaal tijd, is zeker wel ieis bijzonders. Maar laat ik u dadelijk zeggen dat de spreker met die uitdrukking volstrekt niet te kennen wilde geven, dat hij den Prins had gezien of gesproken. Hij bedoelde er ieis geheel onschul digs mee, ik zal u zeggen wat. De vergadering stond in het teeken van de winkelweek. De vlaggen bleven er aan herinneren, de rijtuigen voerden er des Vrijdags langs, de wandeling des Zaterdags had haar ten doel en ten slotte gaf zij den heer Noithenius, aan den feestmaaltijd aanleiding tot een humoristischen toost met uitstal ling van eenige echt Nederlandsche artikelen, welke hij van de wandeling hrd meegebracht, Daarbij wees hij op zijn Nederlandsche witte das, welke hij droeg, en 't was op dat merkwaardige moment dat de heer Noithenius verklaarde„Ik ben de eenige, die 'm om heeft". Een onbe daarlijk gelach volgde, waarvan de spreker, die de onschuld zelf was op dat oogenblik totaal niets be greep. Voor zijn buren was het ook zeer grappig want zij hadden hem voornamelijk water zien drinken. Even onschuldig als de heer Noi thenius was, moet bij zijn leven wijlen god Bacchus zijn geweest, aan wie zoovelen, als zij in een zaligen roes zijn, heeten geoff rJ ie hebben. Die goeie man moet volgens een Deensch student, schromelijk belas terd zijn, daar hij ten onrechte voor den god van den wijn werd ge houden. Dat was hij heclemaal niet, beweerde de student op een onthou- dingsfeest, dat eenige studenten te Stavanger hadden georganiseerd, en waar het zonder alcohol, lustig en vroolijk toeging. Ouder Bacchus, zoo zei hij, moet met men eigeniijk de levensvreugde en jeugd verstaan. Oorspronkelijk heette Bacchus bij de „Grieken Dtonysos en was de god van de lente en de sluimerende na tuurkrachten. Zifn symbool is dan o >k nies de wijnrank, maar de altijd groene laurier. De Grieksche jeugd eerde hem in 't begin der lente met onschuldigen zang en dans, tot ein delijk iemand uitvond, dat de wijn een even vrooiijke stemming te voor schijn riep als die van Dionysos. Toen veranderde ook de naam Het kind hief trotsch het bruine hoofdje op. - Zeker ben ik daar blij om, omdat ik te veel aan huis ben ge hecht Dat belet mij echter niet te werken, als ik op het college ten, want ik wil officier worden. Bravo Régis, uw vader zal trotsch op u zijn, Ja zeker, en tante Framjoise ookKomt u van de molens Ja, ik kom tenminste van dien kant. O, die molens zijn zoo aardig ik kijk zoo graag naar het witte meel en naar het water, dat tegen de sluisdeuren borrelt, fk san ech ter onmogelijk begrijpen, hoe mijn heer Fonsolles zijn regiment kon verlaten om molenaar te worden. En nog wel een regiment der ca valerie Verontwaardigd bij die gedachte sloeg hij het paard zoo hard met zijn rotting, dat het beest naar voren sprong. Holamaak het beest niet wild, als het u belieft, riep de no taris, die ongerust werd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1