Het Stiefkind. Vrijdag 8 September Feuilleton» Gemeentebestuur. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Ij TELBFOOïOriJMMBB 10. fibonnemenfs-AduerfenfiSn op zeer ooordeelige uoorioaarden Van week fot week. No 212 49e Jaargang. 1911 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren oi rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 53, ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege! meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. SCHIETOEFENINGEN. O u veiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 15 en zoo noodig ook op 16 Sept, a. s., eene schietoefening zal worden gehouden van het Fort Harssens, Reede van Texel dat omtrent de regeling dier schiet oefening inlichtingen zijn te bekomen ter Gïmeente-Secretarie op eiken werkdag van 's morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Viissingen, 6 Sept 191!. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Dé militaire en ulira vaderlands gezinde kringen in beide landen, doen nog altijd hun uiterste best om het tot een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland ïe doen komen, hun kans is nog volstrekt niet heele- maal verkeken en, ronduit gespro. ken, gelooven wij dat ze hun zin reeds zouden gehad hebben en hun misdadig drijven al de ellende van den krijg reeds over de wereld zou hebben uitgestort, indien het niet zoo duidelijk ware, dat Duitsch land ditmaal rekening te houden heeft met een tweeden vijand, Enge land, zonder van zijn kant te kunnen rekenen op anderen dan moreelen steun. Het is niet waarschijnlijk dat de Russen hunne bondgenooten, de Franschen, daadwerkelijk zullen bij springen, maar evenmin zullen zij ze in den steek iaten en Oostenrijk en Italië zuilen zich ook wel onzij dig houden. Qe pas opnieuw begonnen onder handelingen tusschen den Franschen gezant te Berlijn en den minister van buitenlandsehe zaken aldaar, hebben de spanning natuurlijk ten top doen stijgen, omdat men meent dat Cambon de stellige opdracht van zijne regeering heeft ontvangen om, wanneer Duitschland Marokko niet aan den uitsluitenden politieken in vloed van Frankrijk overlaat, de on- dexhandelingen af te breken. Dat klinkt vrij bar, maar kan heel goed overdreven zijn ofschoon het toegegeven moet worden dat er zoo- yeel droge brandstof ligt opgehoopt, dat éen vonk ai kwaad kan doen. Veertig jaren lang is de toestand nu ai gespannen geweest en dit is waarlijk niet zonder beteekenis. En toch, welk een verschil tusschen heden en verledenin 1870 zou een man, die zich in Duitschland tegen den oorlog had verklaard, voor een verrader of althans voor een gek zijn 5.) -o— gehouden. Thans protesteeren hon derdduizenden openlijk tegen de ko loniale politiek, die tot gewelddadige vernietiging van geheete volksstam men voert en noodzakelijk conflicten met andere staten te voorschijn moet roepen- In België begint men zich, vrij na tuurlijk, tamelijk ongerust te maken. Niemand gelooft daar, dal het gaan zal zooals in 1870. Men zal thans doodeenvoudig over Luik, Namen en Luxemburg trekken. Als het meest waarschijnlijke wordt aangenomen dat bij het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk, een Duitsch legercorps, zelfs zonder de officieeie oorlogs verklaring ai te wachten, langs Mal- medy zal trachten de provincie Luik binnen te dringen en dan in schuine lijn dwars over Luxemburg trachten het Fransche Maasleger in den rug te pakken, terwijl het tegelijkertijd in het front door de bezetting van Metz zou worden aangevallen. Men zal met het oog hierop waar schijnlijk in België eene buitengewone krijgsmacht samentrekken in de vallei van de Maas. De forten van de Maas zijn volledig bemand en gewapend en maatregelen zijn getroffen om binnen den kortst mogelijken tijd het geheele leger te mobiliseeren. Natuurlijk is het Belgische leger niet tegen het Duitsehe bestand, maar zonder te vechten en vrij groote verliezen te lijden, zouden de Duitschers er toch niet doorkomen, zoodat het dan altijd nos de vraag zou wezen of de Belgen, trachtende hun onzijdigheid te hand haven, tegelijkertijd de Duitsehe on derneming niet zouden doen misluk ken. Iniusschen is alie hoop op vrede geenszins vervlogen, indien de Duit sehe regeering zich stellen wil op hei standpunt der Fransche, wat de vrij heid vari handelen in Marokko betreft, dan kan de gezant verder gaan en de quaestie der schadeloosstelling ter sprake brengen. Da vergoeding in Congo, die Frankrijk wil overwegen in tui! voor de volledige bekrachti ging eener regeling ten opzichte van Marokko, zooais de Fransche regee ring die wenscht, is betrekkelijk aan zienlijk maar zij gaat dan ook tot de uiterste grens van de mogelijke tegemoetkomingen. Op dit oogenbljk is de fondsen-: markt nog dalende, zoowei in letter^ lijken als in figuurlijken zin, want in laatstbedoelde beteekenis heeft zij in Duitschland reeds eenige slachtoffers gemaakt, door den val van enkele bankiershuizen te veroorzaken, Da Spanjaarden zijn iniusschen met opmerkelijke slimheid bezig om plaat sen in het zuidwesten van Marokko te bezetten en wanneer het tusschen Wat was de tafel groot en ledig, ai had men, op zijn bevel, het stoeltje van het kind naast den zijnen gezet Hij keek naar de ledige plaats naar den overkant, toen naar zijne doch tertje. Zelfs voor haar, dacht hij, kan het zoo niet blijven. De volgende dagen was Guy over laden met wetk. Het beheer der mo lens bracht dit mede en het scheen hem zeer vervelend in den geestes toestand, waarin hij verkeerde. Geene enkele afleiding bracht verpoozing in de vermoeienissen en die eentonig heid. Zijn dochtertje nam in zijn bestaan niet die overwegende plaats in, die sommige vaders haar zouden hebben toegekend. Hij hield zeer veei van haar, maar ais ze eenige oogenbiikljen bij hem had doorgebracht, voelde hij be hoefte haar naar bare gouvernante terug te zenden. Vooral als hij een tijdje afwezig was geweest, voelde hij zich in hare tegenwoordigheid linksch en verlegen, onbekwaam om hare taal te spreken of belang te stellen in haar spel. Misschien dat een jongen van tien of twaalf jaren hem verstrooid of geamuseerd zou hebben. Dit schoone, levendige, luidruch tige en vermoeide kind, dat nog zoo heel kinderachtig was, scheen hem te vermoeien. Zij begrepen elkander niet. Eerst was zij verrukt, dat zij haar vader weer had, maar nu keer de ze zich van hem af. Was het zijn eigen schuld niet? Hij was altijd verstrooid, lachte nooit om hare grappen, speelde niet met de pop en zei altijd, dat ze stil moest zijn. Guy had gebrek aan omgang met de buitenwereld. Ter nauwernood wisselde hij Nieuwjaarsbezoeken met zijne buren. Op den verjaardag van het overlijden zijner vrouw had een Frankrijk en Duitschland tot eene schikking mocht komen, dan zulten zij het waarschijnlijk met hun Fransche naburen aan den stok krijgen, zonder dat de Duitsehe regeering hunne al of niet vermeende rechten steunen z?.!. Wij hebben opzettelijk bij deze zaak lang stilgestaan, omdat een goed over zicht van den toestand opditoogen- b!ik zeer gewenscht is voor ieder die den loop der gebeurtenissen wenscht te volgen. Bovendien is het nieuws elders van betrekkelijk geringe betee kenis of trekt in ieder geval thans weinig de aandacht, Over den toestand in Perz'ë ver namen wij in den iaatsten tijd niets dan onvolledige berichten. Vaststaat het dat de regeeringstroepen nu en dan met de indringers vechten en reeds zouden zij voor de tweede maai bij Ichar verslagen zijn, hetgeen een beslissende slag voorbereidt. De Russen houden steeds vo! dat zij den oud-Sjah niet steunen. Deze zou slechts beschikken over geringe geld middelen, hem door zijn familie ver strekt,, terwijl de .Perzische regeering, die indertijd geld opnam bij de bank van Engeland, ook al op zwart zaad zit. De Perzen, waarschijnlijk pas gedroomd hebbende van Alextnder den Qroote en zijn tijd, pocher, daarentegen dat zij drie schitterende overwinningen hebben behaald, met en benevens vee! buit. Wordt daar nu maar eens wijs uit 1 We zullen het best doen door die lieden voor- ioopig in hun eigen sop te laten gaar koken. Voor de Portugeezen is het een kwaad ding, dat zij maar piet kunnen opschieten mei de 'vprrping van een ministerie. Het' wordt anders hoog tijd dat men klaar komt, want de koningsgezinden blijven zeer actief, terwiji de republikeinsche partij tame lijk verdeeld blijft. Het einde za! wei wezen dat een parlementair ministerie in het leven geroepen wordt ora de republiek te redden. Natuurlijk is het dan weer het oudje liedje en zal het doodeenvoudig de parlemen taire meerderheid zijn, die Portugal regeert op de wijze zoqals zulks tot dusver te doen gebruikelijk was. Tusschen Rusland en de Ooster- scbe mogendheden China en Japan is het nu in den Iaatsten tijd éen en al vriendelijkheid. Japan en Rusland hebben ten slotte al hun geschillen op bevredigende wijze opgelost en op nieuw bewezen dat het uitlokken van een oorlog wel het werk van weken of dagen is, maar het wegnemen der gevolgen het werk van jaren, zeifs nadat de vrede geteekend is. Mochten van hen, zekere mijnheer De la Biachère een kaartje aan zijne deur afgegev en, maar vroeger had zijne vrouw zich teruggetrokken betoond tegenover de arme Clémence, om deze tegemoetkoming zoo gretig aan te nemen. Hij dacht eraan ora weer te gaan reizen, alleen het beheer der molens hield hem terugduidelijk had men het toezicht van den meester ge mist gedurende zijne laatste afwezig heid, en hij wilde niet dat de bron zijner inkomsten uit die nijverheid geput, nu zou ophouden te vloeien ook zou het kunnen gebeuren, dat hij weer zin kreeg in het huiselijk leven en dan wilde hij niets om han den hebben. Neem een deelgenoot in uwe zaken, sprak de ntüris, met wien hij zijne zaken behandelde en wien hij deze overdenkingen toever trouwde. Dat is een heel ernstig ding een deeigenoot zou een ander ik moeten wezen, en ik heb geen bloed verwant of vertrouwden vriend, dien ik verlang in mijne zaken te trekken, Dat kan gevonden worden, zei alie volken dit geen oogenblik uit het oog verliezen. Het beloop der aanstaande onder handelingen tusschen Rusland en China over de vernieuwing van het handelsverdrag van 1881, wordt van weerskanten hoopvol tegemoet gezien. De wederzijdsche handelsbetrekkin gen moeten thans op geheel nieuwe grondslagen worden gevestigd, want tientallen van jaren zijn sinds het sluiten van het bestaande verdrag verloopen en reusachtig is de ont wikkeling van handel en economisch leven in dat tijdsverloop. De Chi- neesche regeering heeft, door de be noeming van den gezant te 's Gra- venhage tot onderhandelaar in deze aangelegenheid een gelukkige greep gedaan. ~B ÏNN£NL^ND.~ Dr. Kuyper. Dr. Kuyper is dezer dagen van zijn verblijf in Dresden te 's Graven- hage teruggekeerd. Naar „de Ned", uit de beste bron verneemt, maakt de oud minister het zeer wel, en heeft zijn langdurig verblijf buitens lands gunstige uitwerking gehad. Oud Staatsraad Heijdenrijck. f Gistermorgen is te Voorburg op zeer hoogen leeftijd overleden de heer mr. Heijdenrijck, Oud Staatsraad, oud lid der Tweede Kamer der Staten Generaal voor het district Nijmegen, oud lid van den Raad van Voogdij tijdens de regeering van fi M. de Koningin Moeder- De overledene was commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en in de orde van Oranje Nassau, Het „Hsg," herinnerf, dat de heer Htydenrijck in 1832 te Amsterdam werd geboren. Hij promoveerde aan de universiteit te Leiden tot doctor in de beide rechten, had van 1862 tot 1883 zitting in de Tweede Kamer, werd in 1883 tot lid van den Raad van State benoemd en was van 1897 tot 1898 lid van den Raad van Voog dij over H, M, de Koningin. Voor de katholieke zaak stond de heer Heydenrijck steeds onvermoeid in de bres, en met name voor het katholiek onderwijs waren zijn ver diensten zeer groot. Provinciale Statenverkiezingen. De uitslag van da stemming voor de verkiezing vaneen lid voor district 1 te Rotterdam is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen mr. A. de Jong (a. r.), die 2589 verwierf, en H. Spiekman (s. d.), die er 2168 verkreeg. Op den heer J.J. Pelt (lib.) werden 1112 stemmen uitgebracht. de notaris. Ais gij niet bepaald ka pitaal verlangl, ken ik wel een jon gen, ijverigen man van ongekrenkte eerlijkheid, die, voor een matig aan deel in de winst, zich spoedig op de hoogte uwer zaken zou kunnen stellen en u aldus van nut zou kun nen zijn tevens kon hij u verlig vervangen, als ge op reis wildet. Och, ik denk er nog zoo zeker niet aan om een deeigenoot te ne men. Bovendien als mijne molens mijne vrijheid belemmeren, kan ik er mij van ontdoen ik heb maar eene dochter, die rijk genoeg zal zijn. Maar ge zijt nog jong, mijnheer, ge kunt nog een nieuwe huishouding oprichten. Met zekere aarzeling had mijn heer Lenois gesproken, hij was erop voorbereid dien jongen weduwnaar, die nog zoo kort geleden het jaar getijde zijner vrouw had gehouden, te hooren protesteesen. Een zucht was het eenig antwoord. De notaris ging nu met meer ze kerheid voort op dat nog zoo wei nig bekend terrein. Zelfs voor dat iieve kind schijnen de zorgen eenet De Berner Conventie. Door het bureau voor auteursrech ten te Amsterdam is uitgegeven een werkje getiteld„De gevolgen der Berner conventie." Het is populair beschreven door den heer H. C. C. Clockener Brous- son en de inhoud van het werkje stelt ds gevolgen van toetreding tot de Berner Conventie zoo duidelijk mogelijk voor. De Volksbond. De Volksbond tegen drankmisbruik hield te Almelo zijn 38; jaarvergade ring. Een 70ïal plaatselijke afdeelin- gen waren vertegenwoordigd door 106 afgevaardigden. De aigemeene voorzitter, mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, sprak de openingsrede uit, waarin meer uit voerig besproken werden de verleden jaar vanwege den Volksbond geor ganiseerde Nationale Huisvlijtten- toonstelling en hare ongunstige finan- tisele uitkomsten en het van 12 tot 16 September a.s. te Scheveningen te houden Internationale Congres tegen het Alcoholisme. Uit het jaarverslag van den algemecnen secretaris, W. C. van Haeften bleek o.m., dat de Bond thans telt circa 22000 leden en 125 afdeelingen. De rekeningen over 1910 en de begrooting over 1911 werden goedgekeurd. De heeren mr. H. Goeman Borge- sius, prof. dr. C. A. Pekelharing en prof. dr. C. H. H. Spronck werden a's leden van het hoofdbestuur her kozen. Overeenkomstig het rapport, der woningwetcommissie zal een per manente commissie worden ingesteld. De belangrijkste van de genomen be sluiten zijn verdera. dat om zich tot de regeering te wenden terzake van de wetsontwerpen der regeering, betreffende dwangverpleging aan al coholisten b. dat omtrent de instelling van een commissie, die het onderwerp locai-optionstelsel zal in studie nemen en van een andere commissie welke de werking van het verlof-stelsel zal onderzoeken. Ampel werd besproken de in 1910 gehouden nationale Huisvlijt-Ten- toonstelling welker rekening een be langrijk finantieel tekort aanwees. Besloten werd het hoofdbestuur uit te noodigen een commissie uit de afdeelingen te benoemen met de op dracht een onderzoek in te stellen naar het beleid der Tentoonstellings commissie en naar het gevoerde gel delijk beheer, teneinde vóór de vol gende alg. vergadering daarvan rap port uit te brengen. Een nieuwe uitvinding. Enkele dagen geleden maakten wij melding van een nieuwe uitvoering van jhr, De Muralt, ingenieur te vrouw zeer noodig. Want natuurlijk zoudt gij alle voorzorgen nemen, om het lieve meisje de liefde eener moeder te bezorgen, al denkt ge ook met alle recht aan geluk voor u, iemand die nog zoo jong en al zoo wreed beproefd is. Hst is zeker moeilijk voor een man, sprak Guy en zuchtte alweder, om een meisje op te voeden, en van den anderen kant is het droevig, zoo'n kind aan bedienden te moeten overlaten. Ais ik mij in zulk een pijnlij ken, moeilijken toestand bevond, hernam mijnheer Lenois, terwijl hij door het open venster keek, alsof de seringen hem aan een denkbeeld moesten helpenais ik in uwe plaats was, zou ik eene ernstige, welopgevoede vrouw willen hebben, om het akelig ledige van mijn huis aan te vullen. Hij keek eens naar Guy en vond de uitdrukking van zijn gelaat niet aanmoedigend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1