Ponderdag 1 September 1911 Gemeentebestuur. "binnenland. Gemeenteraad No 211. Verschiint dagelijks,. uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. 49e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Hhormeinents-ftduerfenfiër! op zeer ocordeeiigs uoorivaarderi GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van 1R1ËST wegens Aziatische Cholera is opgeheven Vlissingen, 6 September 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De groote manoeuvres. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat wanneer het aanstaanden Donderdag nog niet zal hebben ge regend, de Geneeskundige Dienst aan den minister van oorlog het voorstel zal doen om, in het belang van den gezondheidstoestand der troepen, de groote manoeuvres niet te doen door- gaan. („N. Ct.") Wethouder te Amsterdam. De gemeenteraad te Amsterdam heeft den heer mr. C, de Vries (anti- rev.) met 22 van de 42 stemmen her benoemd tot wethouder van onderwijs. De heer Th. M. Ketelaar verkreeg 20 stemmen. Een halve eeuw ridder M. W. 0. In Augustus 1910 werd te Sama- rang de Zwifsersche opstond van 1860 herdachtsoldaten van het 3j bataljon kwamen in de Wurtenberg- sche kazerne in oproer en dank zij het flink optreden van eenige Ned. en Ned.-Ind. officieren en minderen werd de opstand bedwongen. Een der bij dit optreden betrokken Nederlandsche soldaten, J. U. Roe mers, die als belooning het ridder kruis M. W. O. 4e kl. ontving, er, daarvan op heden zijn 50jarigen ge denkdag viert, herinnert er ons aan, dat nog meerdere militairen uit die episode in leven zijn en thans een eervolle positie bekleeden. De heer Roemers zelf is geg. adj.-onderoffi cier-kwartiermeester van het N. O. 1. leger, en kreeg bij vermelden opstand een bajonetsteek in de borst. De kapitein van den staf F. B. J. Kroe- sen, die zich bijzonder verdien stelijk had gemaakt, werd beloond met hetzelfde ridderkruis, en is thans in militairen dienst, bekend als hoofd-intendant. De luit.-adj. Hennus, wien eenzelfde decoratie ge werd, is thans inspecteur der infante rie. De luit. Romswinckel, die eerst gepasseerd werd en later voor zijn moediggedrag in anciënniteit hersteld, is thans geps. gen. majoor. Voor deze heeren is het dus heden een zeer gedenkwaardige dag, wijl zij dan 50 jaren ridder zijn in de N. W. O., tengevolge van hun heldhaftig optreden in 1860. (Ned.) Zitting van Dinsdag 5 September, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heer Van Ockenburg3 vacatures. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden goedgekeurd. Het eerst was aan de orde de be- eediging en installatie van de nieuw gekozen leden de heeren J. G. van Niftrik, C. A. Kalbfleisch, G. van de Putte, A. Staverman en T. Manse. Deze leden werden door den secre taris binnengeleid en legden in han den van den voorzitter de vereischte eeden of beloften af. De voorzitter wenschte de heeren geluk met hun herkiezing en ver trouwt dat zij hun mandaat bij ver nieuwing met eer en toewijding zullen vervullen. Mijnheer Manse, die voor het eerst hier komt, heet ik, vervolgde de voorzitter, welkom in ons midden. Moogt gij tijd genoeg vinden om U in de belangen der gemeente in te werken, alleen vragen naar wat het waarachtig belang der gemeente mee brengt en met ons op aangename wijze samenwerken. De groote brand. Hierna hield de Voorzitter met diepbewogen stem de volgende toe spraak Gij allen verkeert met mij onder den indruk van de groote ramp die onze gemeente heden getroffen heeft en gij verwacht van mij een enkel woord daarover. Hedenmiddag omstreeks half twee ontstond door de onvoorzichtigheid van een loodgieter brand op het dak van het kerkgebouw der Engelsche gemeente, we'ke brand spoedig over sloeg naar het Kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente en ook onzen St. jacobstoren in vlam zette. Ontzettend was de aanbiik van de vlammenzee, die spoedig aan alle zijden opging, waarvan gij alien met mij getuige^ zijt geweestgelukkig is het, dat de wind ging liggen an ders was de omvang var, den brand niet te overzien geweest, 'ntusschen zijn uitgebrand de Engelsche Kerk omstreeks 1588 gebouwd, het kerk gebouw der Ned. Herv. gemeente in de 14a eeuw gesticht en vóór 1572 een Roomsche kerk, aan den H. ja cobus gewijd, met zijn prachtig orgel en antiek betimmerde consistorie kamer, en dan onze vermaarde St. Jacobstoren, wiens stichting met die der kerk wordt gelijk gesteld, met zijn mooi klokkenspel. Groot is de schade, die zoowel door het vuur ais door het water is aangericht aan de belendende gebouwen. Slangen op de waterleiding ge schroefd, gaven zooveel mogelijk water en de zuigslang van de stoom spuit werd gelegd in het water van de Westerhaven, waarvan de sluis deuren werden dichtgezet om het water op te houden. Een moedige daad werd daarbij verricht door den oudsten zoon van onzen wethouder den heer Van Nifirik, die, toen de sluisdeuren door steenen enz. weigerden te sluiten, onderdook, om die steenen te verwijderen. Hulde breng ik hem daarvoor en ook allen, die geen gevaar ontzagen bij het blusschingswerk, zoodat de brand niet dien omvang heeft geno men als aanvankelijk was te vreezen. Nogmaals, groot is de ramp, die ons trof en die wij thans nog niet geheel kunnen overzien. God moge onze gemeente genadig van verdere rampen bewaren. (De leden gaven blijk van instem ming met het gesprokene.) Mededeeiing werd gedaan van een schrijven van den heer P. K. Dom misse, oud-archivaris der gemeente, waarin hij op het vriendelijkst bedankt voor het bewijs van waardeering van zijn arbeid als archivaris der gemeente. in het desbetreffend schrijven zegt de heer Dommisse verder Ik stel er prijs op, U mede te deelen, hoezeer ik met het geschenk zelf ben ingenomen. Een bureau ministre, zin nebeeld van uw vertrouwen, dat ik nog voortgaan zal, met ongebroken kracht, mijn studie te wijden aan Vlissing's verleden, ook al ben ik, om redenen, officieel als archivaris afgetreden. Moge God mij geven, aan dit bu reau ministre nog menig probleem nit Vlissing's verleden op te lossen. De heer K. F. Bartstra te Leeuwar den, heeft bericht ingezonden dat hij zijn benoeming tot tijdelijk buitenge woon leeraar in de Engelsche taal aan de H, B. School aanneemt, doch dat hij hoogstwaarschijnlijk niet eer der dan 1 November a. s. in functie zal kunnen treden. Verder wordt mededeeiing gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten en voorts dat dit college in afwachting van de adviezen van het schooltoezicht, de beslissing omtrent de tijdelijke vesti ging van huipkiassen van schooi A in de school in het Groenewoud heeft verdaagd. Deze mededeeiingen .verden voor kennisgeving aangenomen. De gemeente-begrooting voor 1912 werd overgelegd. Zij bedraagt in ontvang en uilgaaf f 510,994,04 met een post voor onvoorziene uitgaven van f702,091/,. Onder de inkomsten komen voor hoofdelijke omslag f130,000 tegen f 118,000 voor 1911 straatbelasting f23500 tegen f 23,041,10. Onder de uitgaven is voor de ambtenaren ter secretarie f875 meer uitgetrokken en voor de ambtenaren van de belastingen f 150 meer, terwijl de jaarwedden voor de inspecteurs en agenten van politie f712,50 hooger zijn geraamd. De begrooting zal worclen gedrukt en aan de leden worden toegezonden en later eerst worden behandeld in een huishoudelijke bijeenkomst. Overgelegd werd voorts een ver ordening betreffende de pensioen- neering van gemeente-ambtenaren en werklieden en hunne weduwen en weezen. Deze verordening zal worden ge drukt. Van J. van G-o', knecht ten raad- huize, was een verzoek ingekomen zijn weekloon in overeenstemming te brengen met zijn werkzaamheden, daar hij toch van 's morgens vroeg den gêheelen dag goed uijn bezig heden heeft. Dit adres zal worden behandeld bij de begrooting. Verder was ingekomen een adres van J. van Gent, sedert 4 jaar in dienst in de zaak van wijlen den heer P. B. Oost Lievense. Nu genoemde heer is overleden heeft men adressant het voorstel gedaan de zaak voort te zeiten. Alvorens daartoe over te gaan wenscht adressant te weten of de raad ook hem de subsidie, welke de heer Oost Lievense genoot, zou willen toekennen, daar het onmogelijk is zonder subsidie de zaak in stand te houden. Ofschoon het gebruik niet zoo druk is als wenschelijk zoude zijn, tan men in een vooruitgaande stad als Vlissingen toch is, niet volstaan zonder badinrichting, merkt adressant op en is het toch zeker meer in het belang der gemeente de bestaande instelling te steunen, dan later met vele kosten eeri nieuwe te bouwen. Dit adres werd, om advies, gesteld in handen van Burg. en Weth. Hierna werd overgegaan tot het doen van verschillende Benoemingen. De heer Merckenswenscht nu het college van Burg. en Weth. moet worden uitgebreid, de wenschelijk heid uit te spreken dat het college van Burg. en Weth. een afspiegeling zou zijn van den raad, m. a. w. dat ook aan een lid der minderheid van den raad, alzoo van de rechterzijde, gelegenheid zal worden gegeven in het college van Burg. en Weth. zitting te nemen. Hij zou de leden der lin kerzijde die voor deze billijkheid iets gevoelen, willen aanraden hun stem uit te brengen op den heer Tichelman. Hierna werden de benoemingen aan de orde gesteld, in de eerste plaats van drie weihouders, wegens aftreden van de heeren Kalbfleisch en Van Niftrik en wegens uitbreiding van het aantal wethouders krachtens art. 79 der gemeentewet, wegens uitbreiding der bevolking. in de vacature Kilbfhisch werd de heer Kalbfleisch herbenoemd met 14 stemmen, terwijl 1 briefje blanco was. De heer Kalbfleisch verklaarde op een vraag van den voorzitter, onder dankbetuiging voor het in hem gesteld vertrouwen, de benoeming aan te nemen. Voor de vacature Van Niftrik werd de heer Van Niftrik eveneens herbe noemd met 14 stemmen en 1 stem in blanco. Ook de heer Van Niftrik dankte ook voor het in hem gesteld vertrou wen. Hij hoopt zich deze benoeming waardig te toonen en verklaarde zich gaarne bereid de benoeming aan te nemen. Voor een derden weihouder werden uitgebracht op de "heeren Auer 8, Tichelman 6 en van Ockenburg 1 stem, zoodat de heer Auer benoemd was. De heer Auer verklaarde zijn be noeming te aanvaarden. De Voorzitter wenschte de heeren hartelijk geluk met hun herbenoeming. Waar wij reeds zoo vele jaren vriendschappelijk mochten samenwer ken aan de belangen der gemeente, ook bij verschil van meening, daar vertrouw ik, zeide de Voorzitter, dat dit ook in het vervolg zoo zal zijn. U, mijnheer Auer, die door 't ver trouwen van de meerderheid der raadsleden een zetel in het dagelijksch bestuur heeft gekregen, feliciteer ik ten zeerste daarmede. De vervulling van de derde wet houdersplaats is belangrijk voor de gemeente, omdat daaruit blijkt, hoe zeer zij zich uitbreidt, maarzij is ook van groot belang voor U, omdat de door U aanvaarde taak naast uw andere betrekking veel inspanning vraagt. Gaarne geef ik U de verzekering, dat U kunt rekenen op den steun van de andere leden van het dagelijksch bestuur. Moge ons college thans in zijn nieuwe samenstelling nog krachtiger dan te voren de zaken tot spoedige afdoening brengen. Hierna was aan de orde de benoe ming van leden der vaste commissiën. De heer Van der Meer stelde voor deze benoemingen aan te houden tot een volgende zitting, nu 2 nieuw gekozen ieden nog geen zitting hebben genomen en dus door uitstel gelegen heid wordt gegeven ook op hen een stem uit te brengen. De Voorzitter verklaarde dat Burg. en Weth. geen bezwaar hebben deze benoemingen aan te houden en werd dienovereenkomstig besloten. Tot keurmeester van de visch, in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer C. Kamermans Sr., werd ber.oe.md de heer D. Dijk stra, thans assistent-keurmeester. Het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen ieden, de hee ren W. L. Huson en J. de Meij, werd opgedragen aan een commissie be staande uit de heeren Van Raalte, Auer en Tichelman. Tijdens dit onderzoek werd de zit ting geschorst. De commissie in de vergadering teruggekeerd, concludeerde bij monde van den heer Van Raalte tot toelating van de nieuw gekozen leden. Dienovereenkomstig werd besloten. Ter tafel kwam vervolgens een voorstel van Burg. en Weth. tot ver koop van een stuk gemeentegrond aan den heer H. j. M. van Raalte, ter oppervlakte van 202 M~., gelegen aan de Wilhelminastraat, hoek Nieuw- straat, teneinde daarop een woonhuis met kantoor te bouwen, zulks tegen f 25 per M2., alzoo voor een som van f 5050 benevens f 338.35 voor trot- toirkosten. Alzoo werd besloten. Goedkeuring werd verleend aan den staat van ontheffingen wegens hoofdelijken omslag dienst 1910, tot een bedrag van f 163.84. De rekening van het Burger Wees huis over het dienstjaar 1910 werd goedgekeurd toi een bedrag van f 982Ö.46l/j in ontvang en f 8731,62V6 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 1088,84. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van Burg. en Weth. tot ont trekking aan Jen openbaren dienst van het gedeelte der Dokkade vanaf het fabrieksterrein der Kon. Maatsch. „de Schelde" tot aan het zgn. Beel denhuis. Dit stuk grond is aan de Maatsch. „de Schelde" door de gemeente in eigendom afgestaan, ingevolge de bij raadsbesluit van 28 Juli 1897 met haar gesloten overeenkomst dd, 2 November 1897, nader gewijzigd overeenkomstig het raadsbesluit van 16 Novembi, 1906, zulks met dien verstande dar de afstand eerst plaats zal hebben, adat bedoeld gedeelte straat bij raadsbesluit aan den open baren dienst zal zijn onttrokken. Daar aan de daartoe in bedoelde overeenkomst gestelde voorwaarden door de maatschappij is voldaan, en daar tegen de onttrekking geen be zwaren zijn ingebracht, stelten Burg. en Weth. voor het bedoelde gedeelte van de. Dokkade aan den openbaren dienst te onttrekken. Dit voorstel werd zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. De mestvaalt. Naar aanleiding van het om prae- advies in handen van Burg. en Weth. gestelde adres van E. van Herk e. a. bewonersvan perceelen, gelegen tusschen Singelweg, Glacisstraat en Hobeinstraat, houdende verzoek om verbetering te brengen in den over last dien zij ondervinden van de na bijheid der mestvaalt, in de voorma lige Zoute Vest, deelen Burg. en Weth. hef volgende mede Het verzamelen van straal- en huisvuil is in alle groote stedeneen punt van voortdurende zorg, vooral sedert de verkoopwaarde zeer be langrijk is gedaald. Er zijn twee middelen om dit vuil te behandelen: lo. het verbrandings proces en 2o. aanwending tot op hooging van laaggelegen terreinen. Het eerste middel kan om finan- cieele redenen hier vooralsnog niet worden toegepast. Gelukkig bieden de laaggelegen gronden in de Zoute Vest gelegen heid om met voordeel het straatvui! aan te wenden tot ophooging. Het valt niet te ontkennen dat de betrekkelijke nabijheid van de stort plaats voor straatvuil voor de om wonenden bezwaren medebrengt, die niet geheel zijn op te heffen. Evenwel is vanwege den reini gingsdienst al het mogelijke gedaan om deze tot een minimum terug te brengen. Het straat en huisvuil bestaat hoofd zakelijk uit zand. haardasch, groenten- afval en papier. De grooie klacht van velen liep over het verbranden van papier. Hieraan is reeds tegemoet gekomen door alle papier niet meer daar ter plaatse te verbranden, doch in den oven aan den mond van de voormalige Marinehaven. Voorts heeft de opzichter bij ver schillende winkeliers en papierhan delaars het verzoek gedaan om papier op bepaalde dagen (Dinsdag en Vrijdag) mede te geven in een afzon derlijke kar, teneinde het in den bo venbedoelden oven te kunnen ver branden. Dagelijks wordt het aangevoerde straatvuil verspreid en des Zaterdags bedekt met zand dat in de stad op de straten en in de goten verzameld is. Burg. en Weth. meenen dus dat al het mogelijke in het werk wordt ge steld om den overlast zooveel mogelijk te beperken, doch kunnen er niet toe medewerken om de stortplaats naar elders over te brengen. Mitsdien stellen Burg. en Weth. voor om aan adressanten te berich ten, dat aan hunne bezwaren zoovee! mogelijk is tegemoet gekomen en daarop ook in het vervolg zal worden gelet, teneinde den overlast zooveel doenlijk te beperken. De heer Van de Putte p'ces zeer de bedoeling van Burg. en Weth.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1