Gemeenteraad Hef Stiefkind. Woensdag 6 September Feuilleton* No 210 1911 BINNENLAND, 49e Jaargang, NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post L5Q. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tvjeemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagslijkSj uitgezonderd op Zon- m Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden In uerband meidenernstigen brandy die hedenmiddag in on ze stad woedde, is de oerga- dering uan den gemeenteraad, die ie twee uur moest piaais hebben, uitgesteld tot heden- auond 8 uur, Wijziging Leerplichtwet. Het „Volk" noemt het bericht als zou de sociaaldemocratische Kamer club een wetsvoorstel gereed hebben tot uitbreiding van den leerplichtigen ieerlijd tot het 14de jaar in verband met de uitbreiding van het arbeids- verbod tot diers leeftijd voorbarig. Hel wetsvoorstel is wel onlworpen, maar moet in de Kamerclub nog behandeld en goedgekeurd worden. Eerste Ned. Bond van Oud- Onderofficieren. Zondag werd le Utrecht onder voor zitterschap van den heer A, B, Mi- chels van Amsterdam, een algemeene vergadering gehouden van den ee: sten Nederlandschen Bond van oud onderofficieren van land-? en zeemacht en Koloniën. De voorzitter wees in zijn openingswoord op den vooruit gang van den Bond, en bracht on der 'applaus der vergadering hulde aan ons Vorstenhuis. Het jaarverslag van den secre'aris, den heer M. C. O egorius deed zien dat het ledental op 30 Juni. jl. 558 was en dat der donateurs 174. 4.) De eerste maal had hij dit schrift gezien op een muziekstukje, dat ze hem geleend had, den tweeden keer zag hij het, toen ze op zekeren dag eenige verzen overgeschreven had, die ze samen hadden gelezen. Wat was dat al lang geleden 1 Het pa pier, dat zij had aangeraakt, de woorden, die zij geschreven had, waren nog daar en zijze was verdwenen Eindelijk verbrak hij het zegel en vouwde het blad open, dat met tra nen bevlekt was. Het papier bevatte het volgende „Guy, dierbare Guy, ik ben erg ziek. Mijn har! breekt bij de gedachte, dat ik u moet veriaten, mijn doch tertje moederloos moet achterlaten, en toch is het goed dat ik heen- Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer M, S. Matzer, bleek dat het saldo op 1 Juli jl. was f7583, hetgeen met het bedrag afgedragen door de gfdeelin- gen en met buitengewone schenkin gen een bedrag maakt ad f 9386. Aan ondersteuning werd betaald f 289, en aan onkosten f5.91, zoodat er een voordeelig slot is van f9091.91. Aan renteloos voorschot werd uitgekeerd f 2020. Besloten werd om in het tijdvak 1 juli 1911—30 juni 1912 aan een lid uit le keeren aan ondersteuning een bedrag van hoogstens f 40. Dat het hoofddoel van den bond het onder steunen vgn weduwen en weezen is, b'ijkt uit het volgende Bepaald werd uit te keeren aan de weduwe of rechtverkrijgende kinderen van een overleden lid in totaal f 400, f 360, f 320, f 280, f 240, f 140, en f 120, naar gelang men langer dan 10 jaar lid is geweest en zoo vervolgens 6, 5, 4, 3, 2 of 1 jaar. Voor de weduwen of rechtverkrij gende kinderen van buitengewone leden bedroeg deze uitkeering onder- scheidelijk f 200, f 180, f 160, f 140, f120, 180 en f60. De secretaris bracht hulde aan den voorzitter, den heer Micheis, wien namens alle afdeeüngen het lidmaat schap van verdienste werd aange'oo den. Onder daverend applaus aan vaarde de heer Mi?he|s deze onder scheiding. In de middagvergadering werd de heer M. C. Qregorius als bondssecre- taris herbenoemd. Ook de heeren M. S. Matzer en S. J. Heime! werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd dat de volgende jaarvergadering se !s Qravenhage zal bijeenkomen. 's Avonds had een feestelijke samen komst plaats in „Buitenkist", aange boden door de afdeeling Utrecht van den Bond, ter viering van den geboor tedag van H. M. de Koningin. Prof. dr. G. Wildeboer t Prof. dr. Gerrit Wildeboer, die in het Diaconessi nhuis te Leiden een naar men meende niet ernstige ope ratie aan den hals had ondergaan en daarna in het gesticht werd verpleegd is gisteravond plotseling overleden. De overledene was den 9 Septem ber 1855 te Amsterdam geboren, had aan dé universiteit te Leiden gestu deerd, waarna hij predikant werd bij de Neder!. Herv. Gemeente te Heiioo. in' 1884 werd hij benoemd tot hoog- ieeraar en beiast met .tiet onderwijs in de Oud Testamentisphe vakken. Van ?ijn werken noemen wijHet ontstaan van den Kanon des Ouden Verbonds, de Letterkunde des Ouden Verbonds naar de tijdsorde van haar ontstaan, kantteekeningen op de boe- ga „Ik was niet de vrouw, die gij noodig hadtOch, geloof toch niet, dat mijn hart verbitterd is, ter wijl ik schrei, nü ik dit schrijf. Al uwe goedheid en toegevendheid heb ik wel erkend, maar ik kon u niet volkomen gelukkig maken, omdat ge, ik begrijp het al te goed, behoefte gevoeidet aan den kring, waaruit ik u onwillekeurig verbannen heb. „Guy, vergeef mij, als mijne liefde zelfzuchtig was ik wist niet, dat die zoo wezen kon. Als ik beter de wereld had gekend, als ik begrepen had, wat een man verliest bij een huwelijk beneden zijn stand, ik zou immers liever van verdriet gestorven zijn, dan toegestemd hebben» om uwe vrouw te worden. Maar ik was nog zoo jong Ik kwam recht van de kostschool en wist niet, dal de hoogmoed der wereld onverbiddel ijk is, en dat men u nooit vergeven zou, dat gij uwe levensgezellin uit eer.e lagere sfeer had gekozen. „Ik heb er veel door geleden Toen ik uw trots vernederd en uwe tegemoetkomingen teruggestooten zag, heb ik beweend, ja beweend, ken Spreuken, Prediker en Esther; voorts verschillende verhandelingen in binnen- en buiter.landsche tijd schriften en in de Verslagen en Me- dedeelingen van de Koninklijke Aca demie van Weienschappen. („N.R.Ct.") Katholiekendag. Zondag is te Breda een katholie kendag voor het geheele bisdom gehouden. Uil verscheidene plaalsen waren vele honderden, naar Breda gekomen, o. a. vele geestelijken. Al leen uit Zeeuwsch Vlaanderen bedroeg het aantal deelnemers aan den katho liekendag meer dan twee honderd. De dag werd geopend met een plech tige mis, gecelebreerd door den vica ris generaal in het bisdom. In talrij ke vergaderingen vereenigden zich daarna de deelnemers aan,den katho liekendag. 's Middags werd een grooie optocht gehouden, waaraan 74 ver- eenigingen met vaandels, benevens eenige muziekkorpsen deelnamen, De dag werd besloten niet een rede voering door het lid der Tweede Kamer A. baron van Wijnbergen in de kathedrale kerk. Amsterdam in 1910. Verschenen is het officieel verslag van den toestand onzer gemeente ge durende het jaar 1910. De bevolking der gemeente bestond op 31 December 1909, blijkens de uitkomsten der voikssfeliing, uit 269.723 mannen en 296.408 vrouwen oi totaal 566.131 zielen, Volgens de bevolkingsadministratie bestond de be/olking op 31 December 1910 uit 273.976 mannen en 300.007 vrouwen of totaal 573.983 zielen, Het aantal levend geboren bedroeg in 1910 13.476 of 73 minder dan 't vorig jaar en levenloos aangegevenen 532. Onder dezen waren 312 kinderen uit twee- en 6 uit drielinggeboorten. Als onecht zijn aangegeven 299 van het mannelijk en 281 van het vrou welijk geslacht, toiaal 580, of éen minder dan in 1909. Het getal bij huwelijk gewetiigde kinderen bedraagt 77 jongens en 80 meisjes, samen 157 of 59 minder dan in 1909. De sterfte bedroeg zonder levenloos aangegevenen 3437 mannen en 3.503. vrouwen samen 9940 of 49.9 minder dan in 1909. Het getal huwelijken voor den Burger ijken Stand bedroeg 4592 of 283 meer dan in 1909. Van de huwelijken bleek bij 12 dat de man, bij 45 dat de vrouw en bij 3 dat beiden niet konden schrijven. Het percentage analphabeten is hierdoor van 0.10. pet. in 1909 tot 0.7 pet. in 1900 verminderd. dat ik mijn geluk tot zulken hoogen prijs gekocht haddag aan dag heb ik de wolken op uw voorhoofd be spied, elk uwer zuchten vgn onge? duld en verveling vond weerklank in mijn hart en toen ik voelde, dat ik uit uw leven ging verdwijnen, was ik onderworpen, omdat ik dacht, dat gij later zonder mij gelukkig zoudt wezen. „In het eerst zult ge mij toch wel een beetje missen, niet waar mijn welbeminde? Gij zult nog wel eens aan dat verleden denken, mijn kost baarsten schat, aan onze wande lingen des avonds bij de eenzame haven, aan uwe bezoeken in het somber huisje mijner (ante, aan den dag waarop gij mijn tegenstreven overwont, toen gij zeid.t, dat ge mij meer bemindet dan de wereld, dan uwe loopbaan, dan alles hier op aarde en dat uw leven zonder mij waardeloos was „Guy, ik heb u lief genoeg om uw geluk te wenschen, zelfs als ik het niet deelen kan. Maax er u geen verwijt van, ais ge weer levenslustig wordt en geluk gaat zoeken. Kies ditmaal eene vrouw uit eigene we- RECHTZMEN. Door de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen de 28-jarige dienstbode A. P. uit Vlissingen, die ten nadeele van haar juffrouw weggenomen had een schort en een paar lapjes geel katoen. De juffrouw was ongesteld maai de heer W. F. van Meerendonk inspecteur van politie, kwam zijn in deze zaak opgemaakt procesverbaal nader toelichten, en daardoor de praatjes van beklaagde ontzenuwen. De zaak werd verdaagd tot 22 September om alsdan de bestolene te hooren, Met gesloten deuren werd nog behandeld de zaak tegen den 23- jarigen arbeider A. de B. uit Oude- lande, beklaagd van het plegen van niet nader aan te duiden handelingen met een 68-jarige vrouw. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf. KERK- EH SCHO0LMIEUWS. Ger. Kerken. Aangenomen het be roep te Assen door ds. H. W. La- man te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep ie Dedemsvaar! (als hulp prediker) door den heer P, G. de Veij Mestdagh, cand. te Vlissingen. Vlissingen, S September. Een nieuw reddingsmiddel. Ii ons vorig nummer maakten wij melding van de proeven welke in de diepe vijvers op het Loo, in tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, zijn genomen met de drijf- stof „Rtttung". Daartij werden verras sende resu'taien bereikd Morgenmiddag zal ook hier ter stede reeds een demonstratie met dit nieuwe reddingsmid iel worden gehouden en wel in het dok tusschen de Schipbrug en de Tonnenbrug. Tot bijwoning van deze proeven zijn ver schillende autoriteiten uitgenoodigd. Wij waren in de gelegenheid deze n'eavve d ijf Jol te bezichtigen in de t winkel van de firma R. Andriesse alhier, aan welke fi-ma de alleer.» verkoop van dit artikel voor Zeeland is opgedragen, Zoo zacen wij een reddingsKussen, sh c-hts 400 gram wegende, welk kussen een persoon die zich daarvan vasthoudt voor verdrinken behoedt, daar hij in staat is rechtop in het wa'er ti blijven staan. Voo ts zagen wij verschillende an dere Rettung-ariikeien, geschikt voor tusschenvoeii-.ig tusschen vtst, jas, mantei, blouse enz., waardoor men rustig os het water blijft drijven. Een Reliung-gordel welke men bv. voor een kortere of langere zeereis aandoet hindert, door het luttele ge wicht van de gordel volstrekt niet reld, opdat ge overal met haar kunt verschijnen en de plaats innemen, die u toekomt. „Alleen smeek ik u, neem toch eene goede vrouw, die mijn kind kan beminnen! „Ach, mijn hart breekt, als ik aan haar denkt! Laat mijne plaatsver vangster eer.e ware moeder zijn 1 Van uit den hemel zal ik haar ze genen, ais ze mijne lieveling geluk kig maakt. Guy, dat offer is nog het zwaarste Ik weet, dat eene andere vrouw u gelukkig kan ma ken, maar wie zal eene moeder ge ven aan mijn arm kind God, die mijne moedersmart ziet en die mij in dien laatsten strijd ondersteunt, zal mij, hoop ik, de kracht verlee- nen, om mijn engel te verlaten Spreek haar over mij. Vertel haar, hoe ik haar beminde, hoe ik geluk kige dagen sleet ais ik haar zag glimlachen, en nachten doorbracht, waarin ik geduldig bij hare wieg waakte. Nu ben ik uitgeputVaar wel, Guy, vergeet uwe arme C!é- mence niet geheel Guy liet den brief val1 en. Bij het iezen stortte hij weer tranen zooals en is een zekere waarborg dat men op het waier blijft drijven. De nieuwe drijfstof is een dubbele lichte stof, waartusschen een zeer dun Hapje Arnerikaansche planten- vezels is aangebracht. Zooals uit achterstaand advertenlie blijkt heeft de firma Andriesse in een harer etalages de verschillende Ret- lungariikelen ter bezichting gesteld. Wij verwachten dat morgen velen van de gelegenheid gebruik zullen maken de proeven met dit reddings middel bij te wonen. Teneinde de bezorging van brie ven en telegrammen te vergemakke lijken en meer zekerheid te hebben dat zij hunne bestemming zullen bereiken, moeten deze, voor zoover zi] militairen betreffen die aan de aanstaande najaarsoefeningen deelne men, volgens onderstaand inodel- adres voorzien zijn. In het tijdvak van 8 15 Septem ber 1911 „Legerplaats Kijk in de Pot" Bergen-op-Zoom" (Dan volgt de naam van den geadresseerde met vermelding van comp. bat. en reg. waarbij hij dient. Ii het tijdvak van 16—26 Sep tember „Veldleger Ille divisie", en voorts op dezelfde wijze ais bo ven is aangegeven. Op de linkeradreszijde van den briefkaart af op de achterijde van den brief moet de naam van den afzender worden vermeld. De congres-vergadering van den Ned. Bond van Schoenfabrikanten we'ke hier ter stede wordt gehouden en was vastgesteld op Zondag 17 September, is uitgesteld tot Zondag 24 September. Bij der, landbouwer A. Maijaars le Serooskerke is een kalf geboren met 2 volledige, bijna evengroote koppen. Elke kop heeft ook een afzonderlijke hals. Tot de verlossing toe heeft het kalf geleefd, maar het is tijdens het kalven gestorven. De gemeenteraad te Middelburg heeft heden tot weihouder benoemd den heer P. Dumon Tak. Men meldt ons uit Aardenburg: Gisteren is te Eede poging tot moord gepleegd door den landbou wersknecht C. van R. aldaar. Deze loste na een voorafgaanden twist met den landbouwersknecht P. v. M. op laatstgenoemde een geweerschot waar door deze levensgevaarlijk werd ver wond. De dader heeft zich na het plegen dezer betreurenswaardige daad uit eigen beweging bij de maréchaussée alhier aangemeld en volledig bekend. Dat de feesten welke gehouden hij het vorig jaar op dien zelfden dag had gedaan. Ciémence had zich daar geheel gegeven zooals zij was, met al hare zachtmoedigheid, al hare liefde, en de roerende zelfverlooche ning, die hij misschien nooit had be grepen of die hij aangenomen had als eene zaak, die van zeif sprak. Ditmaal echter waren zijne tranen niet gedroogd, terwijl een vaag denk beeld voor zijn verwarden geest kwam, het was nog maar eene ge dachte, die nog geen vasten vorm had aangenomen, maar toch in den laatsten tijd bij hem was opgekomen. Arm lief vrouwtjeZij wist we), weik eene smart dat eenzaam leven voor mij is Zij wenschte mijn geluk Wat ook de toekomst brenge, hare dierbare herinnering zal niet uit mijn geheugen gaan Hij legde den brief weer in het bureau, deed het op slot en nam nu den sleutel mee. Papa, kom toch gauw ontbij ten, riep de kleine Ciémence. Hij ging naar beneden en zij greep zijne hand om hem in de eetzaal te brengen. (Wordt vervolgi}-)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1