Het Stiefkind. o September No 209 49e Jaargang. 1911 Dinsdag' öëineentebestuur. feuilleton. BINNENLAND. VLISSINCSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks,, uitgegonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Psbonnements-fldoerfentiën op zeer ooordeelige uoorioaarden BEKENDMAKING. Trekhond enwet. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden, dat in verband met de op 1 September a.s. in werkingtreding van de Trekhonden we1, houders van hon den verplicht zijn deze opnieuw ter inschrijving aan te geven en dat de keuring zal plaats hebben ten kantore van den keurmeester aan den Peper- dijk, dagelijks tusschen 10 en 11 uur voormiddags en 3 tot 4 uur namiddags. Vlissingen, 29 Augustus 1911. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Hofberichten. Te 3.39 vertrok Zaterdag H. M. de Koningin Moeder naar Soestdijk, vergezeld van jonkvrouw v. d. Poll en jhr. mr. Schiramelpenninck. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik deden de Vorstin uitgeleide. In gala rijtuig a la Daumont be spannen, met vier paarden en voor rijder, kwam de vorstelijke familie even vóór tijd van het Loo aan het station Apeldoorn, waar de burge meester aanwezig was. Na in de le klas wachtkamer te hebben vertoefd geleidde H. M. met Haar Oemaal de Koninklijke Moeder naar den voor het eerste perron gereedstaanden trein waar zeer hartelijk afscheid genomen werd. Zoo bij aankomst aan, als bij het vertrek naar het Loo, werden de vorstelijke personen luide toegejuicht door de talrijke toeschouwers voor het Stationsplein. H. M. de Koningin Moeder keerde Zaterdag te 4. 36 aan het station Baarn, met den gewonen trein, waar in het salonrijtuig was gehaakt, terug van Haar bezoek aan de Koninklijke familie op het Loo. Alvorens naar het paleis Soestdijk tc gaan maakte H. M. een rijtoer in de omstreken van Baarn. Kon. onderscheidingen. Ziehier een overzicht van de lijst van onderscheidingen verleend ter gelegenheid van den 31 en jaardag onzer Koningin. Opgemerkt wordt, dat Nederland en Ned.-Oost-Indië als een geheel zijn beschouwd en dat de eeremedailles bij deze opsomming niet zijn inbe grepen. De cijfers achter den titel be treffen het aantal gedecoreerden van 1910. 2 Indische vorsten (0), 0 oud-mi nisters (2), 3 diplomaten (3), 6 consuls «»o— 3.) Hij was dol op het kind, trotsch op hare schoonheid en aanvallig heid; aan haar dacht hij, als de winsten der molens zijn fortuin kwa men vergrooten; maar hij had aan haar niet genoeg, hij voeide zich on bekwaam voor de taak harer opvoe ding, hij kon zich niet met haar op gelijke lijn plaatsen, zij kon zijne genegenheid niet in beslag nemen, noch het ledige in zijn hart aanvul len ook geleek zij te veel op hare moeder, en hij had behoefte om te vergeten, zonder dat hij het zien wilde bekennen. Hij nam den sleu tel, dien hij zelf, een jaar geleden met bevende hand in het slot had gedraaid en ging met het kind naar de eerste verdieping. Weer beefde ïijjn hand (9), 3 vice-consuls (5), 4 in buitenl. verloevende Nederlandeis (0), 0 Eers'e Kamerleden(3), 2 Tweede Kamerleden (2), 4 residenten en ass.-resident (7). 12 leden recht, macht (8), 3 comm. van politie (0). 1 notaris (2), 10 belastingambt. (12), 2 accijasambt. (0), 2 ambt. bij het kadaster (3). 9 R. K. geestelijken (7), 6 predi kanten (6), 2 zendelingen (3). 0 Philanthropie (5), 5 kinderzorg (4). 1 leden Ged. Staten (2), 1 leden Prov. Staten (2). 5 burgemeesters (5), 3 wethouders (3;, 1 raadsleden (lj, gemeentesecretarissen (3), 1 ge meente-ambtenaren (1). 5 hoogleeraren (2), 5 leeraren M. O. (3), 4 schoolopzieners (2), 3 hoof den van O. L. (3), 4 hoofden van bijz. sch. (3), 1 leeraren bij het vakbond (4). 8 geneeskundigen (10), 0 apothe kers (1). 1 journalisten (3), 1 kunstschilders (1), 4 letterkundigen (2), 2 musici (2), 3 museumdirecteurs t.1). 29 officieren bij de landm. (30), 12 officieren bij de zeem. (13). 5 ambt. der post en tel. (4), 4 ambt. bij den waterstaat (7), 10 ambt. bij de spoorwegen (7), 10 ambt. bij de div. depart. (4), 14 ambt. bij hel binn. best. van N.-O.-I. (7). 19 industrieelen (13), 0 financiers (9), 8 landbouwkundigen (8), 0 bouw kundigen (1), 2 scheepvaartkundi- gen (3). Tezamen alzoo 253 personen (231), die, gerekend naar de departementen, vanwaar het voorstel tot hun onder scheiding uitgaat, aldus zijn te rang schikkenbuitenl. zaken 17(19), bin nen). zaken 59 (49), justitie 13 (23), oorlog 24 t22), marine 14(13), kolo niën 64 (59), landb. nijverh. en handel 30 (10), financiën 17 (13), waterstaat 15 (15). („Vad.") Leerplichtwet. De sociaal-democratische Kamer- club heeft een wetsvoorstel gereed tot uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de jaar in verband met de uitbreiding van het arbeids- verbod tot dien leeftijd. De doodstraf. De Gen. Synode der Geref. kerken heeft beslotena. dat de kerken het gewenscht achten ten opzichte van de wederinvoering van de doodstraf tegen opzetteiijken en welbewezen moord of doodslag zich te wenden tot de Overheidb. dit te doen niet door requestreering, maar door samen- spreking van de Deputaten der kerken voor de correspondent e met de Hooge Overheid om H. M. Koningin, in ver kregen audiëntie, bekend te maken met de ernstige overtuiging der kerken te dezer zake, daarna ook met den heer minister van justitie c. daarna Och, papa, het is hier zoo zwart, doe toch gauw de ramen open. Hij luisterde naar dien uitroep en de zuivere, frissche lucht van dien schoonen Meimorgen verdreef spoe dig de zware lucht, waarin hij den walm der waskaarsen meende te be speuren, die bij de begrafenis ge diend hadden. Het zonlicht verhelderde thans eene vrooiijke kamer, waar het licht kleurige paneelwerk schoon uit kwam bij het bladzijden behangsel. Voordat de deuren gesloten werden, had men alles oogenschijnlijk in orde gebracht; de zijden sprei lag weer op het bed en de stoelen ston den weer op hunne plaats. Clémence keek een beetje verbijs terd rond, ze erkende de kamer haast niet meer, dié ze vroeger met hare moeder gedeeld had, ze was ook nog zoo jong. Eensklaps schitterden hare oogen zij liep naar een jagen stoel. Dat is de stoel van Mama 1 Daar nam ze mij op hare knieën... En kijk, daar is de mooie plaat van den kleinen Jezus, waar over het gehoorde rapport uit te bren gen aan de voigencie Generale Synode. De Haagsche raadsverkiezingen. Omtrent het besluit van de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, tot handhaving van de loeiating van de heeren Ankerman, Oldenboom en Bleeker en van de niet-toelafing van den heer Schalekarap, als gemeente raadsleden voor district 1, wordt nog vernomen, dat hei zeer uitvoerig ge motiveerd is. Uit het lijvige besluit moet blijken, dat van fraude geen kwestie is geweest. Wel zijn ernstige, zelfs grove onregelmatigheden ge- p'eegd, die door Grdeputeerde Staten in hun overwegingen ernstig worden gelaakt, doch die geen aanleiding hebben kunnen geven om de raads verkiezing voor district i nietig te verklaren. De Amsterdamsche politie. De burgemeester van Amsterdam, die sinds zijn optreden tal van ver zoeken kreeg, zoowel schriftelijk als mondeling van alle in het Amster damsche politiekorps bestaande or ganisaties om lotsverbetering, heeft bij den raad een voordracht ingediend om het politiekorps ui! te breiden om te komen ten ie tot een weke- lijkschen rusttijd van 36 achtereen volgende uren voor eiken agent en ten 2en tot meer politietoezicht in de buitenwijken en overzijden van het IJ. Deze uitbreiding zal bestaan uit 6 brigadiers le en 5 brigadiers 2e kl., 66 hoofdagenten, 66 agenten le en 71 agenten 2e kl„ en zal per jaar f 191.416.36 koster. Geleidelijk zal deze uitbreiding ge schieden, zoodat ze e^rst in 1914 volledig zal zijn. De burgemeester achte ook verbetering van positie der commis sarissen noodig. Hij wil het salaris van hen zien gebracht van f 3800 op f 4000. Ook acht hij een verbetering ge wenscht voor de bezoldiging van de politieagenten wien hij een verhooging van 50 ct. wil zien toegekend, wan» neer zij 5 jaar in een graad hebben gediend. Hij wil tenslotte een betere regeling der bevordering van de in specteurs en stelt voor zes inspecteurs van de 2e kl. en 2 inspecteurs 3a kl. tot een hoogeren rang te bevorderen. Een snoodaard. Onder dit hoofdje lezen we in het „Algemeen militair Weekblad," orgaan van „Ons belang" „Stelt u voor ae binnenplaats van een oude kazerne, omsloten door 4 muren, zooals dit meer met binnen plaatsen het geval is. En in die muren ramen, zooais dit wel meer met mu ren het geval is. Aan deze zijde van ik altijd voor moest bidden Guy zuchtte. Er zijn vaders, sprak hij tot zichzelf, die over alles getroost zou den zijn, als ze zulk een kind beza ten. Ik houd toch ook van haar. Waarom kan ze dat akelig ledige in mijn bestaan niet aanvullen Zou een zoon dat wèl gekund hebben Weldra had Clémence genoeg van de kamer en de droefheid haars va ders. Ze ging weg en trok zachtjes de deur achter zich dicht. Guy ging op den lievelingsstoel zijner vrouw zitten bij haar bureautje. Het was, alsof ze herleefde in die kamerMaar, o wonder, hij zag haar niet kwijnend en verzwakt, zooals ze in de laatste maanden geweest was, ook niet als doode op dat groote bed met bloemen gesierd, hij zag haar weder gelijk ze was in de eerste dagen van hun huwelijk, toen ze zich vroolijk en verruk! over de weelde verwonderde, waarmede hij haar om ringde en zich de gelukkigste der vrouwen prees. De yergulüe sleutel stak nog in het bureau van Clémen ce, hare oprechte ziel had nooit een geheim te verbergen. Guy draaide twee dezer ramen is de meer genoem de binnenplaats en aan gene zijde van die twee ramen een kamer. En in die kamer bevinden zich eenige van de bij den Iroep gedetacheerde cadetten, eenige van onze toekom stige officieren, die voor een dier twee ramen een luchtje staan of zit ten te scheppen. En op den dorpel van het kozijn van datzelfde raam, zit, met zijn beenen bengelend buiten tegen den muur(ik durf het bijna niet te zeggen wat daar zat, zoo schaam ik me, dat er zulke bru tale, aanmatigende collega's bestaan) een gewoon sergeant van den troep met de cadetten te praten. Hoe du-fde hij (de gewone sergeant) zich zoo vergeten. Maar als ooit de wrekende gerech tigheid op tijd is gekomen dan is het hier. De snoodaard kreeg zijn loon. Plots verschijnt op de binnenplaats de officier, belast met het heil der cadetten. Eén blik was voldoende den ongehoorden toestand te overzien. Eer. „sergeant kom eens hier" weerklonk. De zondaar sprong op, het bengelen van zijn beenen tegen den muur ein digde en met neergeslagen oogen verscheen hij voor den rechter om de welverdiende veeg uit de pan te ont vangen. „Sergeant, hoe durf jij het wagen daar zoo familiaar met de cadetten op het raam te zitten praten. Jij ver geet niet, dat jij maar gewoon ser geant van den troep bent en zij ca detten, je toekomstige officieren, die zoo hoog boven je staan. Waag het niet weer iets dergelijk te ondernemen. Dank je." En aldus geschiedde op de binnen plaats van die oude kazerne in het jaar 1911, toen ieder diende voor zijn dagelijksch brood. Een nieuw reddingsmiddel. Vrijdag 1 September is in de diepe vijvers van het Kon. Park op Het Loo, een demonstratie gegeven met de drijfstof „Rettung". Hierbij waren tegenwoordig Z. K. H. de Prins der Nederlanden en vele dames en heeren der Hofhouding van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Eerst begaf zich te water een man, geheel gekleed, die in zijn tricot-on- derkleeding een lap „Rettung" droeg. Ofschoon deze persoon niet kon zwemmen, ploeterde bij, gedragen door de bewuste stof, tot in het mid den van den vijver en bleef daar rus tig drijven, de handen onder zijn hoofd. Op verzoek ging bij daarna rechtop in het water staan en vermocht zich naar believen te bewegen in elke rich ting. Daarna volgde iemand in de uniform van onderofficier der Duitsche infanterie, met helm, laarzen enz. én voorzien van een geweer en veldkijker. den sleutel om en opende de kleine laadjes éen voor éen. Een lichte geur van violen, de lievelingsgeur zijner vrouw, steeg er uit op, en ze bevatten herinneringen, kinderlijk, rein, gelijk ze zelve was. In het eene lagen de overblijfselen uit hare jongemeisjesjaren, het blauwe lint met de medaille, die zij op feest dagen om haar hals droeg, toen ze op kostschool was; verder vond hij de verbleekte portretten van haar vader en moeder, wat zagen ze er toch min en alledaagsch uit; - eene witte roos uit den krans, die het graf eener kostschoolvriendin had gesierdin een ander laadje lagen gedroogde bloemen met een rose lint er omheen en eene smalle rand papier, waarop„Ruikers van mijn dierbaren Guy". Nog was er een pakje brieven, zijne brieven, die hij schreef gedu rende eene korte afwezigheid, ook eene lok zijdeachtig haar, de eerste haren van Clémenceeindelijk in het laatste laadje een notitieboekje met rekeningen, die, hoe prozaïsch dit ook scheen, een helder licht op het karakter dier jonge vrouw kon- Deze, die ook de zwemkunst niet machtig was, begaf zich naar het diepste gedeelte en terwijl hij rechtop stond, met borst en schouders ruim boven water, oriënteerde hij zich met kaart en binocle en schoot daarna enkele malen met het grootste gemak, alsof hij zich op vasten bodem bevond. Vervolgens kwam iemand aan de beurt die uitstekend kon zwemmen en duiken een instructeur van de bad- en zweminrichting'van Heem stede Oaeit, te Amsterdam. 4 Deze was niet alleen geheel gekleed in een scheepsuniform, doch had hier over een zwaar oliepak aange'rokken een pantalon en jas van zwaar geolied en geteerd linnen, een paar water laarzen en een zuidwester. Met deze kleeding dreef hij als een kurk op het water en ofschoon hij zich daarna alle moeite gaf onder water te komen mocht dit hem niet gelukken. Z. K. H„ die veel belang stelde in deze demonstratie, liet zich door den heer O. L. I. Sikkens uit Amsterdam, die de proefneming leidde, alles nauw keurig verkl ren en verzocht dezen daarop nog iemand zonder de drijf stof te water te laten gaan en door een der anderen te laten „redden". Op den rug van den „drijvenden" redder werd hij spoedig op het droge gebracht. Z K. H. die den wensch te ken nen gaf een proef te nemen met de bemanning der reddingbooten aan den Hoek van Holland betuigde zijn dank aan den heer Sikkens voor diens belangwekkende demonstratie. Spoorwegpersoneel. De Nederl. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel bereidt voor een adresbeweging onder hetNeder- landsche spoorwegpersoneel aan den minister van waterstaat voor alge- meene loonsverhooging. in dit adres wordt gezegd, dat de onderteekenaars kennis genomen hebben van de reglement-dienstvoor- waarden, welke Januari 1911 inwer king zijn getreden en van het voor nemen van den minister om in den loop van 1912 bedoelde reglementen aan te vullen ten opzichte der be staande pensioenbepaiingen bij S.S. en H. S. M„ en de onderteekenaars den minister verzoexen bij deze ge legenheid de bepalingen te willen herzien om te komen tot een alge- meene verhooging der loonen. Bij het adres is een memorie van toelichting gevoegd. Aan de besturen van de bestaande spoorwegorganisaties met uitzonde ring van den „Bond van Orde" en „Recht en Plicht", is door het hoofd bestuur van voornoemde vereeniging een exemplaar van het adres toege zonden met verzoek de onderteeke- ning te willen bevorderen. den werpen, wierp bezigheid bestond in het ondersteunen der armen, in het bereiden van aangename verras singen aan haar man, en in hel hel pen harer familie, die in behoeftige omstandigheden verkeerde. Juist wi de Guy het bureau weer sluiten, toen hij eene verzegelde en veloppe vond in een verborgen hoekje. Zijne vingers beefden, toen hij die nam, en een nevel kwam voor zijne oogen, toen hij het adres las Aan mijn dierbaren Quy, als ik niet meer wezen zal. Niet onmiddellijk nam hij kennis van die boodschap van over het graf, hij had die eerder moeten le zen, ais hij niet dadelijk na den dood zijner vrouw de kamer ont vlucht was, waar zij den geest had gegeven. Wat zou hij vinden? Eene uiterste wilsbeschikking, die bij nu niet meer uit kon voeren Half bevreesd, half verteerderd, be keek hij aarzelend dat fijne, bekende schrift Weer kwam het verleden voor zijn geest. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1