Het Stiefkind. Ho 208 49e Jaargr&ng. 1911 Maanda 4 September Gemeentebestuur. ciiüiHiui nu uissiisii Feuilleton, Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Iets over het betalen van rekeningen. Brieven uü dejiofsfad. TE abel fraai :ruit- egen rzien wel- 1 gate alle at is -P°- frijg- I.45a, 3.55d, II.50, 2.10, i.30d, 6.50, 9.05, 5.15a, 9.30d, 12.10, 2.30d, 4.50, ',10a, [LO.lö, Liaaiii- aana- |0 en aans- jen op jexoise. an de •deren rugei- IKeer- ibaan, 6.45 10.40 ..30*. 5.20, 6.30, 10,30, 12.40, ,4.40, -, 8.30 >8 uit. 6.22, 12.25, 4.07, I, 1.36, 1,8,42, 2.46, VLISS1NGSCHE COURANT. Ir Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F, VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt daga'iiks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-AdoertentiSn op zeer ooordeaiige uoormaarden OPENBARE VERGADERING van den op Dinsdag 5 September 1911, des namiddags 2 uur, A. Beëediging en insta,iatie van nieuw gekozen raadsleden. B. Mededeelingen. C. Over te leggen siukken, D. Benoemingen: a. van drie wet houdersb. van leden der vaste commissies uit den gemeenteraad c. van een keurmeester van de viscli. E. Te behandelen punten: 1. onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. 2. Concept-besluit tot verkoop van gemeentegrond aan H. J. M. van Raalie. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot goedkeuring van een Staat van Ont heffingen wegens hoofdelijken omslag dienst 1910. 4. Idem tot goedkeuring der reke ning over 1910 van het Burger Wees huis. 5. Idem tot onttrekking van een gedeelte Dokkade aan den openbaren dienst. 6. Idem tót beschikking op een adres van C. van Herk, e. a. 7. Idem tot goedkeuring van reke ning over 1910 en begrooting voor 1912 van den Vlissingen—Koude- kerkschen straatweg. 8. Idem naar aanleiding van een adres van de afdeeling der S. D. A. P. betreffende het verstrekken van drinkwater. 9. Idem tot het aangaan eener overeenkomst met de SociéiéAnonyme desTramways a vapeur Flessingue— Middelbourg. NATIONALE MILITIE. Tweede kennisgeving voor de loting van de Nationale Militie. Lichting 1912. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 26 en volgende der Mi- litiewet 1901, brengen ter kennis van belanghebben den dat de loting der in dit jaar voor de militie ingeschrevenen in deze ge meente zf.l plaats hebben in het gymna stieklokaal van school E aan de Wage- naarstraat op Woensdag 6 September 1911, des voormiddags ten 10 ure, voor de ingeschrevenen wier namen beginnen met l\. enz. tot en met M, des namiddags ten 2 ure voor de overige ingeschrevenen dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland bezwaren kunnen worden inge bracht door belanghebbende loteliugen of door hun vader, moeder, voogd of curator 2.) Toen zij stierf, had Guy zijn eersle liefde in vollen omvang voelen ont waken; alle teleurstellingen waren vergeten, hij dacht slechts aan de eerste gelukkige dagen van hunnen echt. Vervolgens was hij op reis ge gaan, zooals reeds gezegd is, en het moet erkend worden, hij gevoelde in den laatsten tijd, naar mate zijn ver driet kalmer werd, alsof hij van een knellende band ontslagen was. Den vorigen dag was hij thuisge komen. De thuiskomst was pijnlijk geweest en hij had voor het oogen- biik smartelijke ontroering teweeg gebracht, maar geen bitteren spijt. Zijn dochtertje herinnerde hem te veei aan zijne vrouwschoon hij veel van haar hield, voelde hij, dat zij aan verdriet levendig hield hetwelk dut de bezwaren moeten worden inge diend door middel van een door de noo- dige bewijsstukken g-sfcaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem of haar, die ze inbrengt, welk ver zoekschrift bij den Burgemeester moet woroen overgebracht tegen bewijs van ontvang; dat op de navolgende dagen, telkens des voormiddags van 10 tot 1 ure, ten raadhuize (bureau militie) zitting zei worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst, bedoeld in artikel 53 der militiewet 1901. els: op Maandag den 11 September 1911, voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met G op Dinsdag deu 12 September 1911, idem als voren met de letters II tot en met R op Woensdag den 13 September 1911, idem als voren met de letters S lot en met Z; dat zij. die op zoodanige vrij stelling aanspraak maken, op gemelden tijd ten raadhuize zullen moeten verschij nen, vergezeld van twee bij den Burge meester bekende meerderjarige ingezete nen, terwijl op broederdienst reclameeren- den zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelveu en de nog in leven zijnde broeders, benevens het pas poort of ander bewijs van entslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VAN DOORN VAN KOÜDEKERIiE. Da Secretaris, WITTEVEEN. Men zal ons, na het lezen van dit opschrift, misschien tegenwerpen dat het tijdstip voor de behandeling van een dergelijk onderwerp al vrij slecht gekozen is. immers, de rekeningen komen zoo ongeveer Februari en dan, ja dan hebben wij der. tijd om ze behoorlijk na te zien en vervol gens te betalen. 'tls mogelijk dat deze manier van handelen in 'teen of andere vergeten hoekje nog als regel voorkomt, maar wij betwijfelen bet toch heel sterk. De lijden zijn nu eenmaal veranderd, gedeeltelijk misschien ten goede en gedeeltelijk misschien ten kwade. Voorheen zagen sommigen er geen been in, hun jaarrekeningen desnoods een maand of elf op ie zouten en ze op 31 December te betalen en in den regel durfde de leverancier er geen aanmerking op te maken. Dai was sterk overdreven; miïr het is even sterk overdreven, wan neer men ons niet eens een rekening zendt, maar, zonder ons den tijd of de gelegenheid ie geven om na te zien of de noodige overeenstemming omtrent het bedrag van het verschul digde en het ontvangene bestaat, zijne natuur heimelijk zocht af te schudden. Gedurende den dienst, die hem de lijkstatie van het vorig jaar voor den geest bracht, had hij gele den en nu bij het graf, dat zijne ver zwakte indrukken weer vernieuwde, betaalde hij een oprechten tol van liefde en herinnering aan het zacht aardig schepseltje, dat hem zoo uit sluitend, zoo vurig bemind had, zoo dat ze in haar nederige toewijding ge troost kon sterven, wijl ze zich onbe kwaam gevoeld had om hem gelukkig te maken. Het kleine meisje was klaar met bloemen plukken, nu ging ze op hare teentjes staan om al het beeldhouw werk van het graf met kleine ruiker tjes te kunnen versieren. Ze klapte in hare handjes om haar vader te roepen. Kijk toch eens, papa, hoe mooi Mama zal tevreden zijn over haar dochtertje; misschien komt ze wel eens terug, zou ze, zeg komt ze nog bij ons terug? Hij aulwoordde niet. Zuchtend nam hij het mollige handje van het kind in de zijne en verliet langzaam hei kerkhof. Maar Ciéinence was veel te leven- daarover eenvoudig per q rifantie be schikt, zonder te letten op tie meer dere of mindere gelegenheid die bij den kooper bestaat, om op een be paald oogenblik te voldoen. Overigens willen wij toegeven dat het langdurig uitstel van betaling van rekeningen in kleinhandel en kiein- nijverheid, groote bezwaren oplevert in een tijd van scherpe mededinging en van groote bedrijfskosten, waarin de handel er noodzakelijk op bedacht moet wezen, het bedrijfskapitaal zooveel mogelijk te beperken. Vandaar dan ook dat de S:aats- coinmissie voor den middenstand maatregelen tegen dat langdurig uit stel van betaling heeft beraamd. Haar desbetreffend rappor! aan de Konin gin is thans verschenen in de ver slagen en medeelingen van de af deeling handel van het departement van landbouw enz. te 's G-avenhage. De commissie heeft baar rapport opgemaakt in den vorm van een wetsontwerp met memorie van toe- lichting. In het thans op deze zaak betrek king 'nebbende art. 1286 van het burgerlijk wetboek, wordt (met an dere woorden) gezegd dat, wanneer er alleen sprake is van de betaling van de verschuldigde geidson, in geval van vertraging da wettelijke renten verschuldigd zijn, doch alleen van den dag af, dat deze in rechten gevorderd zijn. Voor de dagelijksche praktijk in zake van leverantiën is dit wettelijk voorschrift natuurlijk geheel onbruik baar, want het ziet alleen op het geval dat de zaak zoo hoog loopt, dat de eene partij de ander.: tol be taling dagvaardt, in welke gevallen levens rente en kosten worden ge- eischt. Het staat vast, en de commissie heeft hierop ook de aandacht geves tigd, dat elke aanmaning, elk verzoek tot betaling zelfs, door "den winkelier of kleinen ambachtsman lot zijn kiant gericht, dezen laatste ontstemt. Het gros van het publiek, denkt er niet aan te betalen wat het kocht, vóór er een rekening van gezonden wordt en vindt er niets ongewoons in om, als de rekening er eenmaal is, deze nog maanden, soms zelfs meer dan een jaar, onbetaald te laten liggen. In winkelierskringen, zoowel als bij de ambachïsntjveren, ondervindt men op zoo ernstige wijze de gevolgen van het langzaam betalen, dat de or ganisaties van den middenstand reeds jaren eene beweging hebben georga niseerd, nv.t het doe! om in dezen misstand verbetering ie brengen. De commissie is van oordeel dat met de bestaande volksgewoonte re kening moet worden gehouden en daarom elke wijze van betaling vragen, hoe zacht van vorm ook, vootloopig dig om te kunnen zwijgen, ze iette niet op de droefheid en ingekeerd heid van haar vader. Wat zijn we toch lang in de kerk geblevenhernam ze met haar iief welluidend stemmetje, een kinder lijke naklank van de stem harer moeder. De muziek was erg treurig en ik houd ook niet van zwartWan neer mag ik een witte jurk aantrek ken, papa? Hij zag haat aan en voelde zijn hart ineenkrimpen bij de lachende oogen en dat vroolijke gezichtje met krip omgeven. Morgen lieveling..... Hoe heerlijk 1 Mama deed mij altijd witle jurken aan 1 Dus ik mag Miss Cecilia zeggen, dat ze ereen voor mij klaarlegt? Ei nu ge weer thuis zijt, papa, zu t ge me toch naar mama's kamer brengen, niet waar Hij huiverde zonder echter ant woord te geven. Maar zij greep zijne hand vaster en keerde haar opgewekt gezichtje naar hem toe Ge weet niet, snapte ze weer ter zijde is te stellen. Zij meen! echter dat het toezenden van eene rekening den leverancier door niemand ten kwade za! worden geduid. Wanneer die rekening vermeldt dat bij beta'-ing binnen korten tijd korting wordt ver leend, dan zal dat naar hare meening tegenover goedgezinde klanten eene aansporing zijn om binnen dien lijd te betalen. Wij zouden hiertegenover willen opmerken dat het zenden van eene rekening reeds eene zachte, maar dan ook passende wijze van betaling is, die, uit billijkheid tegenover den koo per, die niet contant heef! betaald tegen overgifte der goederen, in ieder geva! verplicht moest wezen, om dezen gelegenheid te geven, den stand der zaken te onderzoeken. Zeker slaan velen op de ontvangen rekeningen geen ach! eu behooren het daarom te ondervinden dat, ais zij den leveran cier dwingen om crediet te geven, ze ook voor dat crediet betalen moeten. Met het oog hierop heeft de com missie voorgesteld in de wet te bepa len dat, wanneer geld verschuldigd is wegens levering van waren en meubelen, of wegens verrichte werk zaamheden (arbeidsovereenkomsten er buiten gelaten), zonder dat omtrent den tijd van betaling iets overeenge komen is, rente verschuldigd is sedert den deriigsten dag n3dai de rekening is toegezonden, wanneer namelijk de betaling niet vroeger in rechten is gevorderd, waarin de leverancier na tuurlijk vrij blijft. De bedoeling is natuurlijk niet om den crediteur van deze renten te doen profiteeren, maar wei om tot betaling te nopen en, voegen wij er bij, ook eenigszins om cie renten van het bedrijfskapitaal van den leverancier goed te maken. Het is volstrekt niet noodig dat de renten maar dadelijk ingaan. De commissie gaat en wij sluiten ons daarbij geheel aan niet zoo ver om allen verkoop op crediet uit den booze te verklaren. Wij zouden dat ook zeer onverstandig vinden. De ambtenaar, allen die voor anderen werken, zij die wederkeerig zaken doen, zij moeten alien een tijdje op hun geld wachten die wederkeerig- heid rechtvaardigt juist het bestaan van crediet. Daarom kan aan den verkooper overgelaten worden wan neer het hem behagen zal de rekening te zeulen, mits hij die formaliteit niet verzuime. Zijn eigen belang za! hem nopen, bij die gewenschle forma liteit de billijkheid in acht te nemen. Neemt hij b.v. een termijn van een maand en iaat de kooper dan nog weer eens een termijn van een maand verloopen, dan is het betalen van vijf percent rente billijk. Wie langer crediet wil geven kan dat natuurlijk doen, maar die betaling wenscht zal, zonder er rechtstreeks om te vragen, op blijden toon en alsof z: een geheim vertelde, misschien dat mama weer uit den hemel gekomen is en achter die deur, die nu altijd dicht is, kan ze zich wel schuilhouden Maar wij zullen die wel open krijgen. Nu kwam de villa in het gezicht met hare sierlijke koepels, het dak, dat in de zon giinsierde, en de tuin, die haar geheel met bloemen omringde. „Villa Clémence", zoo heette ze. Altijd die naam Op het tralie werk voor het huis, op een grafzerk, en dan dat kind, zoo gelijkend op de eerste Clémence. Er was een brug over de rivier en rechts aan den anderen oever ver hieven zich de molens schilderachtig, met groote boomen er omheen. Daar was altijd beweging, de machines snorden lustig. De rook der hooge schoorsteenen vervloog in het groen de weg die naar de heuvel leidde, was den geheelen dag vol wagens, die koren brachten en witte zakken meel meenamen. Guy keek nog niet naar dien kant, hij opende het hek, liep door de lanen, waar het heerlijk naar seringen en meibloemen rook; nu trad hij den een middel hebben om zijne wenschen duidelijk aan den klant kenbaar te maken. Tegenwoordig is aanmaning of gerechtelijke vervolging de eenig mogelijke vorm en deze vorm is direct in het nadeel van den leverancier. Worden, naar ouderwetsc'ne wijze, jaarrekeningen verzonden, dan gaat een maand daarna de rente in en zullen ze dus betaald moeten worden als de schuldenaar daaraan wil ontkomen. De vraag of slechte betalers geen gebruik zullen maken van den maat regel, door zich op rentebetaling (e beroepen als motief voor hun in gebreke blijven, is eigenlijk geen vraag, omdat de bevoegdheid van den schuideischer om betaling in rechten te vorderen, toch nimmer kar, verloren gaan. De maatregel is dan ook niet zoozeer gericht tegen siechte betalers maar tegen personen die wel soliede zijn, mair tevens wat stoffig of al te zeer geneigd om vast te houden wat ze hebben, en deze menschen dienen er wel eens aan herinnerd te worden dat aan alles ten slotte een einde komt, en dus ook aan het geduld en het credietgeven van den winkelier of den schuideischer ir. 't algemeen. CXXXlll. De bekende stembusgeschiedenis in het Haagsche district 1 mag met recht een onverkwikkelijke geschie denis heeter,onverkwikkelijk vooral om de insinuaties men mag wel zeggen beschuldigingen die er u,t gedistilleerd zijn. Zeer brutaal kwam dit uit in een spotprent van de (Groene) „Amsterdammer", waar op men op ondubbelzinnige wijze in beeld gebracht kon zien, dat de antirevolutionairen tot stembusknoei erij hun toevlucht durven nemen als zij daarmee een zetel kunnen vero veren. Ook de heer Hoejenbos, de bekende sociaal-democraat, heeft in den Gemeenteraad schrikwekkende verhalen gedaan over de knoeierijen, aie van antirevolutionairen kant in district I volgens hem zouden heb ben plaats gehad. Die verhalen heb ben begrijpelijkerwijze vee! opzien gebaard, meer nog dan het geschrijf in het „Voik", het sociaal-democra tische orgaan, dat uit heizelfde vaatje tapte. Want men moge bij het vinnig krantengeschrijf van ongenoemde en onbekende parlijgangers zijn schou ders ophalen, men doet dat niet zoo licht wanneer een lid van den Haagschen Gemeenteraad in deze hoedanigheid vrij duidelijke beschul digingen uit. Men neemt toch aan, dat een man van deze positie zich de beteekenis van zijn woorden be wust is, zijn verantwoordelijkheid ge- grooten, sierlijken ingang van het huis binnen en opende de deur der biblio theek, die op den gang gelegen was. Het klokje, dat op den schoorsteen stond, wees tien uur aan. Guy voelde zich treurig en uit zijn doen, alsof hij een vreemdeling in zijn eigen huis was. De deur werd opeens met veei gedruiscii opengeworpen. Papa, gij hebt beloofd om in mama's kamer te komen Zijn doch tertje vloog hem om den hals en kuste hem. Had hij dat beloofd Wat hinder- de het ook eigenlijk Hij moest die kamer wel weer openen, die een jaar lang gesloten was en het was een soort hulde aan haar, die er den laatsten snik gegeven had, dat hij ze heden betrad. Clémence nam hem bij de hand. Als een verwijt voelde hij, dat hij zich niet met de naïeve teederheid kon vereertigen, dat hij niet met dat jonge leven kon meeleven en dat zijn hart niet met dat kinderhartje kon ge voelen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1