Vu Soli QnriqL September Feuilleton, No 206. 1911 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNEN! LX Land- en Tuinbouw. kohimgihhIdagtTvlIssimgêmT^ ii?. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. lELEFOOKFUMMBE 10. Koninginnedag. Heden viert H. M. onze geliefde Koningin haar 31 en geboortedag. Het overgroote deel van het Ne- derlandsche volk wenscht met ons op dezen dag de zoo beminde Vorstin van harte geluk en voegt daaraan de bede toe, dat het H. M. gegeven moge zijn nog tal van jaren den scepter te voeren over ons dierbaar vaderland, omringd door allen die Haar zoo na aan het harte liggen en dan denken wij in de allereerste plaats aan Haar beminde dochter, Haar Koninklijken Gemaal en Haar dierbare Moeder. Ook heden zal weer opnieuw blij ken hoe H. M. Koningin Wilhelmina door haar volk wordt geëerd en hoe jong en oud, arm en rijk, de beste wenschen uiten en de hoop uitspreken dat H. M. nog tal van jaren voor ons vaderland gespaard moge blijven. Waarlijk, ons volk, door partij schappen op ieder gebied maar al te zeer versnipperd, heeft dringend be hoefte aan een hoogstaande figuur, die de eenheid der natie vertegen woordigt, aan een palladium zooals enkel het Koningschap dat zijn kan. Daarom zij het ook heden weder een feestdag waarop wij ons, méér dan, óp andere dagen, voelen als zonen en dochters van éen nationaal gezin. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van „Oranje Nas sau" M. Bolle Lzn., lid van de Pro vinciale Staten van Zeeland te Haam stede, en P. G. de Jager, oud-hoofd eener openbare school te Middelburg. Verder is toegekend de eereme daille van de orde van „Oranje Nas sau" in zilver aan D. Hage, koster der Hervormde kerk te St. Maartens dijk, en C. de Vries, chef-koetsier bij de familie Van der Lek de Clercq te Zierikzee, en in brons aan I. Bal, controleur der visscherijpolitie te Tholen. Vervalsehing van sterken drank. In het verslag van den inspecteur van toezicht op de naleving van de Drankwet, vestigt hij de aandacht op de uitbreiding welke in de laatste jaren de vervaisching van de dran ken, die als genotmiddelen gebezigd worden, verkregen heeft. De verdunning van sterke dranken met water in die mate z-. lts, dat de jenever in de kratten blauw ziet van 66.) „Roep Joseph Hodder," zeide Mr. Rolland en tot Godfrey's verbazing beklom een zijner eigen tuinknechts de verhooging. Nadat hij den eed had afgelegd, verklaarde hij, in antwoord op een vraag van den advocaat Rol land, dat hij op den Zondag na den moord voor tie kachels had moeten zorgen in de verschillende broeikas sen. Hij wist, dat zijn heer met de dames naar de kerk was, want hij was hen in het park tegengekomen, en ook, dat de vreemde heer thuis gebleven was, want toen hij op weg naar zijn werk voorbij het raam van de salon was gekomen, had hij hem voor het vuur zien zitten lezen. Nadat hij de kachels voorzien had, wilde hij de temperatuur in de nieuwe broeikas, die mijnheer Henderson had doen aanleggen, gaan regelen. Van fiborsn8!ii8nfs-fld!jes"fenfiën op zeer uoordeelige uoortwaarden ellende, Iaat hij onbesproken maat regelen tegen een stevig gebruik van de pomp of van de leidingskraan behooren niet eens overwogen te worden. Ernstige overweging verdient even wei de vermenging van jenever, bran dewijn en dergelijke dranken met vochien, extracten en essences die niet enkel prikkelend werken, maar die tevens de gezondheid en het leven der drinkers bedreigen en voorts hen voert tot een soort razernij. Tegen de geweteniooze kroegbazen, die niet aarzelen, uit vuig winstbejag hunne klanten te vergiftigen met op gevaarlijke wijze vervalschten drank, behoorde de wet meedoogenioos strenge maatregelen te nemen. Dat zoude eene heeie verbetering in den toestand kunnen brengen. Geldboete en verbeurdverklaring van drank wer ken niet gevoelig genoeg. S'uiting der inrichting voor 14 dagen bij eerste en definitieve bij tweede overtreding zal er echter den schrik genoegzaam onder brengen. Het ware te wenschen dat de regeering eens een onderzoek deed instellen naar dit wijdvertakt en alom voorkomend ellendig kwaad van drankvervahching.'Doch dan late de regeering het niet bij onderzoek naar de vervaisching van spirituaLën, doch doe de nasporingen ook uitstrekken tot de overige dranken", niet te ver geten tot de ais „alcoholvrije" dranken in den handel voorkomende vochten. Met geen dranken wordt wel meer geknoeid dat met de zoogenaamde alcoholvrije dranken. Zij bevatten vaak van allessalicyl, boorzuur, rat'enkruid, sacharine, saponine, doch geen vruchtensap en suiker. De suiker wordt door sacharine vervangen en door allerhande middeltjes weet men geur, kleur en smaak zoo fijn na te bootsen, dat ge zuivere frambozen- of citroenlimonade meent te proeven. De Volksbond tegen drankmisbruik liet ver over de honderd soorten alcoholvrije dranken onderzoeken en er waren er bij die 7.6, 8 er, 8.1 percent zuivere alcohol bevatïen, dus bijna driemaal zooveel als gewoon bier. Insectenbestrijding Land- en tuinbouwer hebben eigen lijk een voortduren den strijd te voe- r n tegen allerlei kleine vijanden de insecten, die hem veel schade berokkenen. Zij huizen in en boven den grond. Sommige vernietigen of beschadigen den wortel of de on- deraardsche stengeldeelen, anderen hebben het gemunt op den stengel, weiken zij voor zijn werkzaamheden ongeschikt inaken, nog anderen tas ten blad en bloesem aan. Tot de uit de broeikas kan men gemakkelijk in het atelier zien en tot zijn verba zing zag hij, dat de gast niet meer in den salon was, maar naast de groote boekenkast dicht bij den haard in het atelier geknield lag. Hij scheen daarachter iets te zoeken, maar hij had er geen flauw vermoeden van, wat dat iets kon zijn. Toen hem ge vraagd werd, waarom hij dit niet eerder verteld had, antwoordde hij, dat hij er geen gewicht aan gehecht had, totdat hij er den dag na de huiszoeking door de politie, met den tuinman eens over had gesproken. Toen was hij naar juffrouw Hender son gegaan en had haar alles veiteld. Zij had dadelijk aan den advocaat van haar broer geschreven en verder wist hij van de zaak niets. „De getuigenis van dezen man," sprak de heer Rolland, „sluit de reeks mijner bewijzen." Nauwelijks had hij deze woorden geuit of men zag Theodoor Fensden overeind springen. Weer opende hij zijn mond als om te spreken en weer kon hij geen woord uitbrengen. Toen viel hij met een luiden kreet bewus teloos neer. Twee agenten, die dicht bij hero stonden, snelden dadelijk naar eerste behoo ende ritnaalden of koperwormen, larven van den kniptor of springkever, en de emelten, larven van de langbeenmug. Voortsde aardrupsen, de slakken en de dul- zendpooten. Wij willen de voornaam ste bestrijdingsmiddelen tegen de vernielzucht van deze schadelijke dieren vermeiden. in de eerste plaats behoort daar toe een doeltreffende grondbewerking. De insecten, die den grond tot hun jachtveld gekozen hebben, houden van een vochtige» en vuiien bodem. Daar kunnen zij zich het best ont wikkelen. Vöór alles moet daarom worden gezorgd voor een goede drooglegging en daarnevens voor zorgvuldige besirijding van het on kruid. Herhaald ploegen en eggen z-4 met het oog hierop van nut kun nen zijn. Hierdoor worden de larven tevens naar boven gebrsch', waar ze door de ftile zonnesiralen wordt?n gedood of door de vogc-ls worden opgepikt. Van groot belang is het dan ook voor den landbouwer, dat de vogels worden beschermd, dat ze rus'ig hun eieren kunnen uitbroeden. Vooral de zangvogels zijn van on berekenbaar nu! en met name de spreeuw, de verschillende vinken, het kwikstaartje, enz. enz. Werken de vogels en met hen kik- voischen, spitsmuizen, en padden boven den grond, beneden de op pervlakte zijn het de mollen en veie loopkevers, die als vlijtige jagers tal van insecien verdelgen. Krachtige planten kunnen beier de insecten weerstaan dan zwakke. Daarom zal alles, wat den groei bevordert, de schade door de kleine vernielers veroorzaakt, verminderen. Krachtige en doelmatige bemesting, kiem'krachtig, zwaar en flink zaai zaad, hebben dan ook steeds de beste uitkomsten gegeven. Wij bevelen ze dan ook aan als krachtige bestrijdings middelen tegen de insectenschade. Laat deze zich zien, dan kan de aan wending van een krachtig aandrij verden mest soms nog veel terecht brergen. Als zoodanig kan Chiiisal- peter worden gebruik!. Enkele insecten, en daaronder ook de ritnaalden of koperwormen, leven nog diep in den grond. Daarbij kruipen ze tegen den winter nog dieper. Tegen hen zal ondiep zaaien gunstig werken. Ook zai het laat in zaaien van winterkoren tegenover deze dieren beier bevalien, dewijl de eerste ontwikkeling der planten alsdan in een tijd val!, waarin de ritnaald niet werkzaam is. Heizelfde geldt voor de aardrups. Andere evenwel werken meer aan de oppervlakte, b.v. de aardrups en de emeit, of welze zoeken daar boven hun voedsel, zooais de aard- voren om hem op ie beuren. Zij droe gen hem de zaal uit naar een aan grenzende kamer. In de zaal zelf had men op dat oogenblik een speld kunnen hooren vallen. Toen nam de president het woord. „Mijne heeren," sprak hij, tot de jury gewend, na het verpletterend bewijs, dat thans geleverd is, geloof ik niet, dat er de minste reden is, om de vervolging tegen den gevange ne voort te zetten. Ik ben overtuigd, dat u het hierin met mij eens zuit zijn." De voorzitter der juiy stemde hier in volkomen met Zijn Edelachtbare overeen en wenschte tevens uit naam der geheele juiy zijn spijt uit te druk ken, dat mijnheer Henderson door een lage daad van een anderen man, in zoo'n treurigen tocstmd was ge bracht. „ik sluit mij volkomen hi. rbij aan," voegde de Ambienaar van het Open baar Ministerie hieraan toe. Dit was het sein lot een algemeen applaus, waaraan ditmaal niet zoo spoedig door den president een einde werd gemaakt, als in zulke gevailen gebruikelijk is. Toen de stilte hersteld was, wendde vloo en de slak. Zij vereischen weer andere middelen. Eén van deze is het roller, op ge» schikte tijden, vooral 's morgens. Weer andere leven van bepaalde planten soorten. Zijn deze niet aanwezig, dan sterven ze. Tot deze rekenen we de verschillende aaltjes. Deze bestrijdt mer> het best door de voor hen ge schikte en vereischte planten niet te verbouwen. Vruchtwisseling is hier een uitstekend midde! en in verband hiermee het aanwenden van vangplan- ten. Deze kunnen mei vrucht aange wend worden tegen bieten- en rogge- aaltjes, doch ook tegen ritnaalden. Zoo zijn er dus verschillende be strijdingsmiddelen. Tol de beste en meest doeltreffende rekenen wekrach tige bemesting, grondbewerking, voort durende bekamping van onkruid, en goed kiemkrachiig zaad, dat stevige planten kan geven. Wie op deze middelen let, zal het minste nadeel van de insecten onder vinden. Het wordt meer en meer gebruik om den jaardag van H. M. de Ko ningin op meer luisterrijke wijze te herdenken, en de pogingen die wor den aangewend om 31 Augustus tot een nationaien feestdag te maken, vinden steeds meer instemming. Ook hier ter stede ging de jaar dag van H. M. gewoonlijk niet on opgemerkt voorbij, hoewei de feesten bijna altijd op hetzelfde neerkwamen en zich meestal bepaalden tot volks spelen en concerien. De „Viissingsche Oranjebond," hoofdzakelijk opgericht met het doel juist bij jaardagen van de leden van het vorstelijk huis te getuigen van de liefde voor de leden van dat huis, vatte dit jaat het pian op eens iets grootsch en pakkends te orga- niseeren, een feest dat een blijvende herinnering zou bewaren en een af wisseling zou brengen in de (ot nog toe gevolgde wijze van de herden king van den jaardag van H. M. de Koningin. Het besluur van den „Oranjebond" besloot daarom om het een en ander te ontleenen aan de historie en hoe kon het anders dat het voor dezen nationaien feestdag ais onderwerp koos een episode uii den 80 jarigen oorlog. Vooral waar in de bange dagen onder de brute macht \an den wreeden Alva, Viissingen de eerste stad was, welke het Spaansche juk afwierp, was dit heugelijk feit al een bijzonder aantrekkelijk onder werp voor een historisch zangspel en ook voor een optocht is in de dagen tusschen 6 en 29 April 1572 zooveel voorgevallen, dat de hoofd zich de president tot Godfrey. „Godfrey Henderson," zeide hij en zijn stem maakte een machtigen in druk, „door het vaische getuigenis, dat een wreed en wraakzuchtig man tegen u he'ft ingebracht, zijt gij op de bank der beschuldigden voor dit Hof gebracht. Twaalf uwer lands lieden hebben u aan die misdaad on schuldig gemaakt en ik zelf stem hier met nadruk mee in. Ofschoon ik u niet kan vieien met de hoop, dat u voor d n angst, dien u uitgestaan hebt, eenige vergoeding zult ontvangen, kan ik toch iets zeggen, dat door u, naar ik geloof, op nog hooger prijs zal worden gesteld, nl. dat gij deze zaai als een vrij man zult verlaten, zonder ook maar het geringte smetje op uw naam en karakter." „Ik dank u, Edelachtbare, voor deze woorden," zeide Godfrey kalm en op dat oogenblik kwam een der deurwaarders van het Hof binnen en naderde den president. Daarna werd de zaal ontruimd en drukte Godfrey mijnheer Devereux en allen, die zoo hard gewerkt had den om zijn onschuld te bewijzen, de hand. Toen hij hen uit den grond van zijn hart bedankttad, nam mijn personen uit dien tijd voor het te genwoordig geslacht nog wel eens in het geheugen mogen worden te ruggeroepen. Dat de plannen weike het bestuur van den „Oranjebond" op het oog had verwezenlijkt konden worden, dankt het in de allereerste plaats aan den heer P. Landsman, die zich bereid verklaarde den tekst voor een historisch zangspel te leveren, ter wijl de heer M. H. van 't Kruijs, die reeds meerdere gedichten van onzen stadgenoot heef! gecomponeerd, ook nu weer bereid werd gevonden voor het muzikale gedeelte te zorgen. Evenwel, wat is een generaal zonder troepen Ditzelfde geldt ten opzichte van een zangspel. Het was daarom bemoedigend voor den Oranjebond dat zoovele zangver- eenigingen zich bereid verklaarden haar medewerking te verleenen en in het geheel een koor van 400 zange ressen en zangers met de repetities begonnen. Wij mogen de namen van deze ver- eenigingen wel afzonderlijk noemen. Het zijn „Door Oefening Uitspanning", directeur de heer A. C irnelissen „Hoop op Zegen", directeur de heer A. T. van der Vhes„Hosanna", di recteur de heer 'H. van der Graaf; „Looft den Heer", directeur de heer E. Batten „Polyhymnia", directeur de heer G. B. Dommisse en „Vlissing's Mannenkoor", directeur de heer André J. G.ysen. Voor de begeleiding van dit koor werd de medewerking verkregen van de harmonie „Ons Genoegen", direc teur de heer Goovaerts de harmonie „St. Caeciiia", directeur de heer André J. Geysen en de „Viissingsche Orkest- vereeniging", directeur de heer Aleidus Coenen. Mocht de Oranjebond dus van ver schillende vereenigingen medewerking ondervinden, ook van andere zijden bieek ten duidelijkste, dat het plan van den Bond aigemeene instemming vond en zoo werden verschillende personen bereid gevonden om in den optocht een historisch figuur voor te stellen. Vooral ook aan hen, die op deze wijze dit historisch feest hebben mo gelijk gemaakt, komt een woord van welverdienden dank toe. Doch behalve deze personen heb ben nog tal van andere ingezetenen blijk gegeven dat zij gaarne hun me dewerking wilden verleenen om Viis singen een feest te doen vieren, de oude Prinsensiad waardig. Zoo werden verschillende buurt- commissiën gevoerd, weike er zorg voor droegen dat de stad een feestelijk aanzien zou krijgen en ook tal van winkeliers door smaakvolle etalages heer Devereux zijn arm. „Kom nu mee, kom mee," sprak de oude heer. „Er wachten anderen op je, om je welkom te heeten." Hij hield Godfrey's arm vast en voerde hem haastig het gebouw uit naar buiten, waar een rijtuig voor hem gereed stond. Tien minuten later lag hij in zijn moeder's armen. „O, Godfrey," zeide Molly, toen hij haar op haar beurt omhelsde, „ik wist wel dat je onschuldig was en dat je weer tot me terug zou keeren I" Enkele weken later trouwden God- frty en Moliy en vertrokken nog dien- zelfden dag naar het zuiden van Frankrijk. Ze zijn nu weer terug op Detwich Hall en zijn zoo gelukkig als twee jonge menscnen mei moge lijkheid zijn kunnen. De wolken, die eens zoo'n schaduw over hun leven hebben geworpen, zijn nu geheel ver jaagd, maar, al wordt Godfrey ook honderd jaar, toch zal hij nooit den doodsangst vergeten, dien hij heeft uitgesiaan. EINDE.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1