?u MiIMfl Woensdag 3d Augustus No 204 1911 Gemeentebestuur* Feuilleton* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. 49e Jaargang. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ©.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftveemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter aigemeene kennis dat op Donderdag den 31en Augus tus a.s. ter gelegenheid der herden king van den geboortedag van H. M. de Koningin, de Gemeehte-Secretarie en de kantoren van den Gemeente- Bouwmeester en den Gemeente-Ont vanger van af 12 uur 's middags GESLOTEN zullen zijn. Vlissingen, 29 Augustus 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Herstemming ter verkiezing van 2 le den werklieden van de Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven te' Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter aigemeene kennis dat de herstemming ter verkiezing van twee leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de bouwbe- bedrijven alhier zal plaats hebben op Maandag 4 September 1911 dat de candidaten in alphabetische volgorde zijn GILLISSEN, G. E. HEYMAN, P. HOEFLAKEN, VAN J. NAAKTGEBOREN, M. WAGENMAKER, DE A. J. en dat het stembureau zitting zal houden in de Trouwzaal ten raad- huize van des voormiddags 11 tot des namiddags 3 urn. Vlissingen, 29 Augustus 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. "binnenland. Hofberichten. Ter deelneming aan den gala maal tijd ten paleize Het Loo op Koningin's verjaardag begeven zich a. s. Don derdag daarheen alie ministers dt- partementhoofden, behalve de minis ter van buitenlandsche zaken, die op dien dag de hoofden van vreemde missiën en de te 's Gravenhage aan wezige Nederlandsche gezanten aan het gebruikelijke gezantendiner ten zijnen huize vereenigen zal. De Koningin wordt Dinsdag 19 September in de residentie verwacht ter opening van de zitting der Staten- Generaal. De ministers. De minister van oorlog is voorne mens een gedeelte der leger manoeu vres, welke in de tweede helft van 64.) Achtereenvolgens verschenen nu de eigenaar van het huis, waarin Tere- sina Cardi gewoond had, de Duit- sche schrijnwerker, de agent die daarop binnengeroepen was en ein delijk de dokter, die het lichaam on derzocht en den dood geconstateerd had. Het publiek in de zaal, dat adem loos naar de verklaringen van deze getuigen geluisterd had, werd meer en meer van de schuld van Godfrey overtuigd. Toen de ambtenaar van het Open baar Ministerie met zijn getuigen verhoor ten einde was kwam de beurt aan Godfrey's verdediger, advocaat Rolland, die thans, na het Hof te hebben toegesproken, zijn getuigen opriep. September in Gelderland worden ge houden, bij te wonen. Het verblijf van den heer Colijn, minister van oorlog, te Antwerpen was slechts van korten duur. Gister was de minister in de residentie terug om a.s. Woensdag weer op zijn de partement aa ewezig te zijn. Zijn ambtgei oot van marine, vice adm raai Wtntholt, laatstelijk te Frank fort, herre me eveneens a.s. Woensdag hei beheer van zijn departement. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerk, na een maand buiteniandsch verblijf te 's Graven hage teruggekeerd, heeft gisteren op het departement zijn ambt hervat. De Rijksinkomstenbelasting Het ontwerp tot invoering van eene Rijksinkomstenbelasling Is naar gemeld wordt nog bij den Raad van Slate in overweging. Militaire berichten. Bij Kon. bestuit is met ingang van 1 Sept. 1911 lo. aan den kapitein der infanterie op non activiteit G. H. E. Dierkens, op zijn aanvrage en onder verplichting om op den voet van het bepaalde bij de wet van 6 juni 1905 (Staatsblad no. 177), ter beschikking te blijven onder toeken ning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld op f 567 's jaars3o. de kapitein Dierkens voornoemd, bij het reserve personeel der landmacht be noemd tot reserye kapitein bij het wapen der infanterie en wel bij het regiment grenadiers en jagers. Biijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobooijagers „Wolf" en „Fret", onder bevel van den luitenant ter zee le kl. A. J. Breda Kleynenberg, 26 dezer te Malaga aangekomen. Salarisverhooging. In een adres aan de regeering, aan geboden door den Ned. bond van adsistenfen der Posterijen en Telegra fie, Ned. Bona van Post en Telegraaf- beambten „De Post", alg. bond van Ned. Post, en Telegraaf en Telefoon personeel, Ned. bond van hulptele grafisten, Ned. R. K. bond van post en telegraafbeambten „St. Petrus", bond van conducteurs der brieven malen „Ons Belang", Ned. bond van rijkstelephonisien, Vereeniging van instrumentmakers der telegraaf „Eiec- tra", vereeniging van kantoorknechts der posterijen en telegrafie, vereeni ging van bureelambtenaren der poste rijen en telegrafie, vereeniging van lijnwachters der telegrafie, wordt dringend bepleit, de jaarwedden der lager bezoldigde ambtenaren, bij ge noemde instellingen werkzaam, ie herzien en wel in dien geest, dat aan Deze waren slechts weinig in aantal. Het eerst werden gehoord een ma troos en de hofmeester van de boot, waarmee Victor Fensden naar Enge land was teruggekeerd, waaruit bleek dat deze laatste een valschen eed had afgelegd, daar hij reeds een maand vroeger in Engeland was aangekomen, dan hij in zijn getuigenis verklaard had. Maar de voornaamste getuige, waardoor advocaat Rolland onwe- derlegbaar zou bewijzen, dat nietGod- frey maar Theodoor Fensden de da der was, moest nog gehoord worden. Op het roepen van den naam James Pidmarsh, nam een kleine jongen zijn plaats in de getuigenbank in. Deze verklaarde, in antwoord op de vraag van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, van beroeploop- jongen te zijn, en het grootste ge deelte van zijn tijd nabij het Euston station rond te zwerven. Op de vraag van den advocaat Rolland, of hij zich Theodoor Fens den ook herinnerde, antwoordde hij, dat hij in dien persoon den heer herkende, die hem een ruime fooi beloofd had, wanneer hij een houten TELEFOONNUMMER 10. de onderscheidene categorieën ver hooging van loon worde toegekend. ftbormemenfs-ftduerfenfiên op zeer ooordeeiige uoonuaarden Vereeniging van leeraren M. 0. In een te Amsterdam gehouden vergadering van bovengenoemde ver eeniging werd aan den afiredenden voorzitter, den heer Herman Snijders uit Middelburg, het eere lidmaatschap der vereeniging aangeboden, een on derscheiding die door den heer Snij ders welwillend werd aangenomen. Nationale Bond voor Vreemde lingenverkeer. Zaterdagavond te 8 uur had ten stadhulze te Breda de oificieeie ont vangst plaats der deelnemers aan het congres van den Naüonaien Bond voor Vreemdelingenverkeer. De burgemeester van Breda, mr. E. A. van Lanschot, heette den aan wezigen hartelijk welkom en sprak den weosch uit, dat het congres zou siagen. De heer Fockema, voorzitter van het congres, dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woorden en wees op het groote belang voor Breda, dat het congres daar gehouden wordt. Na deze redevoering werd de eere- wijn rondgediend, waarna de congres sisten zich verspreidden om deel te nemen aan de velschillende festivi teiten. Zondag te 10 uur had in het Hof van Holland de eerste aigemeene vergadering plaats. Uit het jaarverslag van den secre taris bieek, dat in .bet afgeloope n jaar 18 vereenigingen lot den bond zijn toegetreden. Het aantal aangesloten vereenigingen bedroeg op 1 Aug. li. 89. Als plaats voor de volgende jaar vergadering werden Lochem en Dei den aangewezen. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer D. Fockema, tot bestuurslid in plaats van den heer H. Lamsveld, die z'ch niet herkiesbaar stelde, de heer Jurjen Bos. De heer G. Muller deelde daarna een en ander mede over de sanitaire inrichting aan de stations, die hij geheel onvoldoende vond. Hij wilde er op aandringen, dat er privaten kwamen met automatische werking die gratis gebruikt kunnen worden. Ook de plaatsing dier inrichtingen achtte hij bij de meeste stations slecht. Hij steide ten s'otte de volgende motie voor „De 15r jaarvergadering van den Nationaien Bond van Vreemdelingen verkeer, van oordeel, dat de toestan den in de sanitaire inrichtingen, op vele stations in Nederland te wenschen overlaten, draagt het bestuur op, aan de directies der verschillende spoor wegmaatschappijen het. verzoek te richten, om, waar zuiks noodig kistje, bestemd voor Detwich Hall, aan hei goederenbureau wilde af geven. Onbeschrijfelijk was de indruk, dien deze woorden op het publiek maakten. Allen, was het thans duidelijk wie de ware schuldige moest zijn en een gemompel van verontwaardiging over zooveel laagheid steeg uit de me nigte op. Doodsbleek en geheel buiten adem zat Theodoor Fensden onbewegelijk op zijn plaats. Dit scheen echter advocaat Rolland nog niet voldoende toe. Met nog meer zekerheid wenschte hij Godfrey's onschuld vast te stellen, en Theodoor Fensden te ontmaske ren. En zich tot den deurwaarder wendende, zei hij: „Roep Jacob Bur rell." Op deze woorden ontstond er eenige beweging in de zaai. Zijn naam was alom bekend en nu deze de zaak van den gevangene in handen had willen nemen twijfelde niemand meer aan Godfrey's onschuld. E<»n bijna onmerkbare glimlach gleed over het stroeve gelaat van den blijkt, doeltreffende verbeteringen aan te brengen." Deze motie werd met aigemeene stemmen aangenomen. Loterij- en Zedelijkheidswetten. In een Zor.dag te 's Gravenhage gehouden vergadering derNed.Kath. journalisten Vereeniging br.- cht de heer J. J. F. Van Zeijl, redacteur „Zelandia" te Hulst, een eigenaar dige journalistiek juridische quaestie ter sprake. Langs onze Zuider- en Ooster- grenzen worden op Nederlandsch grondgebied Viaamsche en Duitsche bladen uitgegeyen door colporteurs, die in de meeste gevallen in het buitenland even over de grenzen wonen. De bladen bevatten bij herhaling advertenties, waarvan de plaatsing verboden is bij art. 5 der Loterij wet, terwijl in de Viaamsche bladen bo vendien nog advertenties voorkomen waarvan de opname verboden is bij a t. 240 en 451 ter der zedelijkheids- wetten. Indien Nederlandsche bladen der gelijke advertenties opnamen dan ouden zij ongetwijfeld door den strafrechter worden veroordeeld. Da in hei buitenland wonende colporteurs die op Nederlandsch grondgebied bladen met strafbare ad vertenties komen venten worden niet vervolgd. Zoowel in Limburg als in Zeeuwsch Vlaanderen is de aandacht der justi tie op het feit gevestigd doch zon der gevolg. De heer Van Zeijl meende te weten dat deze rechtsvervolging achterwege blijft omdat aan art. 5 der Loierijwet de interpretatie wordt gegeven dat alleen de plaatse dier advertenties, waarom de buitenlandsche uitgever, en niet c3e colporteur die de biaden invoert strafbaar zou zijn. D; advertenties in strijd met de zedelijkheidswetten zouden wel ver volgd worden, omdat art. 240 dier wetten eischt, dat de invoerder van strafbare geschriften daan an den inhoud moet kennen. Indien deze meening juist zoude zijn dan zouden vreemdelingen straf feloos daden kunnen plegen, welke aan Nederlanders verboden zijn. Spr. meende dat het op den weg der Vereeniging lag de aandacht der re geering op dit feit ie vestigen. De vergadering was het met den inleider geheel eens en droeg het besluur op zich over deze zaak tot de rege erirg te wenden. Zomer op Walcheren. In het „N. v. d. D." komt onder bovenstaand opschrift de volgende schets voor Hoog in de lucht tinkelt een reeks president, toen de ambtenaar van het Openbaar Ministerie den deteclive naar zijn naam vroeg. „Jacob Burrell," was het antwoord. „Ik heb gehoord," vervolgde de heer Rolland, dat mijnheer Codey u opgedragen heeft een onderzoek in te steiien. In den loop van dit onder zoek is Napels door u bezocht, niet waar „ja," antwoordde de ander. „En wat is u daar te weten geko men „Dat getuige Fensden, ofschoon hij dit onder eede ontkend heeft, in Napels geweest is, drie weken nadat de gevangene er op zijn doorreis naar Engeland had aangelegd." Daarop deelde de heer Rolland de jury mede, dat vijf onder eede afge legde verklaringen hiervan zouden worden overgelegd en voorgelezen. Toen wendde hij zich weer tot den detective en ging voort„Weet u ook, of de getuige Fensden het groot ste deel van zijn tijd te Napels in gezelschap der overleden vrouw heeft doorgebracht „Ik weet, dat zulks het geval was. Op den 3en Februari zijn zij samen fijne, schijnbaar onsamenhangende klanken, als vervluchtigend in de zachtblauwe ochtendlucht, met eenige kiokkeslagen daarna. Er komt bewe ging in het oud patricische huis vensters worden opengeslagen en later uit den diepen" tuin met hoog geboomte de heerlijk frissche morgen lucht binnen. Men ontwaakt. Het stedeke zelf, afstammeling van een aanzienlijk verleden evenzeer als het rijke, breede hotel, ontwaakt mede er knarsen eenige zware wagens door de straten, op een enkele kade rammelen de kettingen van ladende booten, en als dit een tijdlang zoo geweest is, schijnt daarmede de. dagtaak volbracht, want dan hoort men niets meer. Zacht en stil gaat dan het leven voort. Grooïe zware gevels staren nadenkend voor zich heen het luchtige kantwerk van het stadhuis uit den bloeitijd der Viaam sche bouwkunst, nu staande alleen te midden van verknoeide huizen, oefent tevergeefs zijn opwekkende kracht. De schaarsche voetgangers zoeken den zonnebrand te mijden de holle klank van een rijtuig wekt opzien, het geluidlooze beweeg van den modernen auto daarentegen wel gevallen, gepaitd aan een gevoel van gelijkwaardigheid met de wereld steden waar hij inheemsch is. Dit is wel de omgeving en de stemming om te gaan zien het mooie uit vroegeren tijd, dat wat altijd zoo geweest is en dat wat men nasrstiglijk in vroegeren toestand heeft terugge bracht. Het is een stil, stemmig genot niet gestoord door een schriften over gang van ver verleden tot rumoerig heden, als in mc-nige andere plaats. Middelburg is mooi, stil, deftig vijf dagen vai de week, in een war men zomer nog meer dan anders, en des Zondags schijnt er het leven geheel en ai gevlogen wie thuis is, blijft thuis, en wie niet uit de stad is, gaat dien dag de stad uit. in die rustige week is er éen dag van aigeheeien ommekeer, dat is de Donderdag, de marktdag. Reeds van vroeg in den morgen sc.iijnt de stad zich voor te bereiden op de dingen die komen zuilen er is onrust, er is beweging, er is opgewektheid, 's Zomers is Middelburg op een Donderdag niet te herkennen. Het landvolk komt van aile kanten naar de hoofdstad van het eiland zelf in den nog altijd primitieven, maar schilderachtigen boerenwagen met het oikke paard er voorvan de andere eilanden met boot en spoor. Dan krioelen door de stad een dertig ver- tig verschillende Zeeuwsche hoeren drachten dooreen, drukte, bewege lijkheid verspreidend, en de stad begroet hei land door een uur lang op het klokkenspel van den hoogen toren, waarvan men zoo wat gansch van Napels naar Weenen vertrokken en zijn den 26sten dier maand in de Fünfhauskerk in de Gurtel Strasse getrouwd. De trouwring die nog aan de linkerhand zat toen zij den gevan gene werd toegezonden, is gekocht in den winkel der heeren Radier en Haas op de Kohlmarkt." „Het hoofd dier firma is thans in de zaal aanwezig," zeide advocaat Rolland, „om te getuigen. Roep den heer Radier." Daarop verscheen de heer Radier op de verhooging, die Burrell juist verlaten had en verklaarde, zich neei goed te herinneren dat hij den be- wusten ring aan een Engelschman verkocht had, die vergezeld was van een mooie Iialiaansche dame. Hij her kende den heer in den getuige Fens den, en afgaande op het portret, dat men hem van de overledene had laten zien, zou hij er een eed op willen doen, dat deze den ring voor haar gekocht had. Hier sprong Theodoor Fensden op, ais om te spreken, maar kon geen woord uitbrengen en nam zijn plaats weer in. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1