7u Schuld iiÉfi Dinsdag 29 Augustus No 203 49e Jaargang. 1911 Feuilleton. BINNENLAND, VLISSIINGSCHE COURAINT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zen- en Feestdagen. Keert t rug. „De Vaderlander", het unie-liberaal orgaan, meent, dat de opheffing van „Land en Volk" als orgaan van de vrijzinnig-democratische partij, aan leiding moet zijn voor iederen vrij zinnig-democraat, om zich de vraag te stellen of het thans geen tijd zou wezen tot het ouderlijk huis, de Li berale Unie, terug te keeren. Natuurlijk, schrijft „De Vaderlan der", zal die vraag niet gesteld wor den door den vrijzinnig-democraat, die, vervallen in de fout, waarin zoo menig doieerende vervalt, is gaan meenen, dat de stichting van zijn aparte organisatie doei was in plaats van middel. Voor dezen is de vrij zinnig-democratische Bond hoofdzaak. Tot dezulken wordt ons woord dan ook niet gericht. Maar wij richten ons tot hen, die in de afscheiding van 1901, of door zich lafer bij die afgeschei denen aan te sluiten, gemeend hebben, beter de democratie te kunnen dienen, dan door aangesloten te blijven bij de Liberale Unie. Voor hen toch kan het alleen de vraag zijn, of hun isolement ook op dit oogenblik nog kan genoemd worden te zijn in het belang van de zaak, die zij voorstaan, en wij mee nen voor ons, dat die vraag niet an ders dan ontkennend kan worden be antwoord. Over het hoofdpunt, waarop men uit elkaar ging, is thans vrijwel over eenstemming gekregen, n.l. over het kiesrecht. De Liberale Unie heeft zich op 8 Februari 1908 unaniem voor algemeen kiesrecht verklaarddil is op 4 Juni 1910 één van de punten van haar program geworden. En al moge de Unie niet optrekken voor dadelijke invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen beiden, daar over zal toch zeker wel geen ver schil bestaan, dat die dadelijke in voering van algemeen kiesrecht voor vrouwen niet mogelijk is daarom be hoeft men althans nu niet meer verre van elkander te blijven staan. De reden waarom de vrijzinnig-democra ten heengegaan zijn, is dus vervallen wanneer de Liberale Unie er in 1901 zoo had voorgestaan ais thans, de voorhoede van het Liberale Unieieger ware het vaandel niet ontrouw ge worden. „De Vaderlander" stelt dan aan de vrijzinnig-democraten de pertinente vraag, welk voordeel de afscheiding van 1901 heeft gehad voor de demo cratie. Het blad meent, dat zij daarop bet antwoord schuldig moeten blijven. Doch, liever dan „te wroeten in het verleden", vraagt het orgaan der Unie liberalen Hoe lang moeten de demo cratische vrijzinnigen in den lande nog verbijsterd worden door het schouw 63.) Hij vertelde haar verder het droe vig einde van mevrouw Onslow. De goede vrouw was geheel van streek door het bericht en gedurende het laatste gedeelte kon zij nauwe lijks haar kalmte herwinnen. Voor hij heenging drukte Burrell haar ernstig op het hart, niet met haar buren over zijn bezoek te praten en zij beloofde dat verbod trouw na fe komen. „A propos," sprak de detective voor hij heenging, „herinnert u zich ook of mijnheer Onslow ooil brieven gekregen heeft, toen hij bij u woon de „Slechts een, mijnheer, voor zoover ik weet." „Is u daar zeker van „Heel zeker, mijnheer, en wel, om dat die brief aanleiding gaf lot on- spel, dat mannen, die in de eerste plaats aangewezen zijn op samenwer king, in twee fracties verdeeld zijn en het zegt Wij hooren hier de opmerking ma ken, dat in de Liberale Unie niet allen zijn als de Meester en Leiy dat in die panij eene droite en eene gauche wordt gevonden. Het wordt allerminst door ons ontkend. De Liberale Unie staat daarin volkomen gelijk met alle andere partijen. De vrijzinnig-demo craten zullen toch zeker niet ontken nen, dat ze lang niet allen op de extréme gauche staan, waarop de heê- ren Noltirig en Ketelaar zich bv. be vinden. in iedere partij, zoowei rechts ais links, is er in en buiten de Kamer eene droite en een gauchezelfs bij de kleine fractie der vrij liberalen, waarbij men speciaal bij militaire ont werpen liet verschil zeer duidelijk ont waart. Ook de sociaal-democraat ontkomt niet aan deze ijzeren wet der noodzakelijkheid, en er is hemelsbreed verschil tusschen Wibaut en Vliegen. Het eenige verschil tusschen de an dere partijen, zoodra ze in strijd gaan om hei gemeenschappelijk begeerde bastion te veroveren, is dat zij aile on derlinge geschillen opschorten, maar dat v/ij de eenige zijn, die het Neder- iandsche volk een schouwspel aanb e- den.dat wel de overtuiging moet geven, dat veien van ons het fractie belang, eigen politieke nering, om het zoo eens te noemen, hooger stellen dan de zaak der democratie. Die toch waarlijk niet zoo sterk is, dan dat men niet ais allereerste eisch zou mogen stellen, dat het leger, dat die democratie wil dienen, in gesloten gelederen optrekt. En daarom roepen wij den vrijzinnig-democraten toe Keert terug; ge kunt verzekerd zijn, dat het gemeste kalf voor u zal wor den geslacht. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot adelborst der 1ste klasse bij de zeemacht, de adelborsten der 2 ie klasse, 1ste afdc-elir.g kij het Konink lijk instituut voor de marine te Willemsoordj. C. A. Scholte, L. A. van Boven, i. Hannik, J. F. Wesse- 1 ng, J. O. van den Berg, J. W. A, A. Heydr, J. j. H. van Staveren, H. J. Beuninck, J. J. van der Have, j. Schouten, R. Verdonck, P. van Waas dijk, W. Prins, C A. Dens, H. Nieu- wenhuys, W. A. de Jong, C. H. Brou wer, P. Koenraad, A. E. G. Post Uiterweer, A. L. E. Rambonnet, V/. C. Beels tot adjunct-administrateur bij de zeemacht.de adspirant-administrateuis D. Pothoven, J. Vons, G. J. Jöbsis en H. J. Eenhoorn. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Als. torpedobootjagers „Wolff" en „Fret", eenigheid tusschen hen. Ik was juist bezig de stoep te vegen toen de brief kwam. Mevrouw Onslow nam hem zelf mee naar binnen en toen zij het postzegel zag, vroeg zij hem, wien hij te Richmond kende. Hij ontrukte haar den brief, en zeide haar, dat ze zich met haar eigen zaken moest b moeien. Dien middag is bij uitge gaan en nooit teruggekomen. Ik ge loof vast dat de een of andere vrouw te Richmond hem tot zich gelokt heeft." „Heeft u nog meer reden voor die veronderstelling, behalve het post stempel op het couvert?" „Wel, om u de waarheid te zeg gen, mijnheer," antwoordde de vrouw, „heb ik er wel reden voor, ofschoon ik die geschiedenis eigenlijk niet ver tellen moest. Ik had zoo'n medelijden met dat arme schepseltje, dat ik haar verdriet geen oogenblik vergeten kon en ik bespiedde hem zooveel moge lijk. Ik zag hem aan tafel zitten, waar u nu zit, mijnheer, zoowat een half uur, nadat hij zijn vrouw zoo ruw had toegesproken, terwijl zij, het arme kind, boven zat te schreien en ik zag, dat hij bezig was een telegram te TELEFOONNUMMER 10. onder bevei van den luitenant ter zee 1ste klasse A. J. Breda Kleynen- berg, 25 dezer Sag res gepasseerd. Bij beschikking van den minister van marine zijn de adelbotsten der 1ste klasse G. A. Dagnelie, P, A. Willemsen, D. J. baron van Lynden, L. F. Klaassen en W. H. G. Palm, dienende aan boord Hr, Ms. „Evert- sen" en de adelborsten der lste kiasse W. Langeler, M. C. de Jong, G. P. Wouters, N. A. Rost van Tonnin gen en J. P. Abbinga, dienende aan boord Hr. Ms. „Heemskerk", met 30 Sept. d.a.v. op nonactiviteit gesteld. Een terechtwijzing. De „Nederlander", het c'nrist. his torische hoofdorgaan, schrijft in een nabetrachting over de nederlaag der coalitie in Rotterdam II. Men zoeke de schuld van dr. van S-averen's nederlaag niet enkel bij de sociaal democraten en liberalen. Zij is veel riichier bij te vinden en wel in de rechische gelederen zelf. Wan neer men de antithese politiek bij de gemeentelijke stembus op de spits drijft, gelijk in Rotterdam, en zelfs een man als wethouder van Dorp uitwerpt in de begeerte naar al meer zetels, dan moet men zich niet ver wonderen als men de liberalen in de armen der sociaal democraten drijft, en een langzaam groeiend ver bond van die twee pariijen ziet ont staan. Dat kan niet anders. En op den duur zai dit niet alieen blijken te zijn schade voor eigen beginsel en partij, maar ook voor de gemeente, wier belangen men geroepen is voor te staan. Wij hebben gemeend den uitslag dezer verkiezing, die een zoo duide lijke waarschuwing is, niet te mogen voorbij gaan, zonder hierop de aan dacht te vestigen. Wie 't onderste uit de kan wil hebben, krijgt het lid op den neus. De Amsterdamsche begrooting. De gemeente-begrooting voor 1912 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f34,939,048 tegen f33,644,013 over 1911, een stijging dus van f 1,036,610. Over den financieelen toestand zeggen B. en W. het volgende Het jaar 1910 was, wat de inkom sten betreft, zeer gunstig te noemen. De opbrengst der belastingen en heffingen steeg volgens de daarop betrekking heibende administratieve verantwoording in vergelijking mei het vorige jaar f531,915, waarvan alleen de inkomstenbelasting f 440,000 bedroeg. De gewone uitgaven stegen volgens de administratieve verantwoording in 1910 f789,274 boven het bedrag van 1909, terwijl de raming vöor 1912, die voor 1911 met f 1,036,610 ftbonnernents-ftdï/ertenfiën op zeer ooordeeiios uooriuaarden overschrijdt. Een dergelijke stijging der gewone uitgaven zal slechts in bijzonder gunstige jaren door de belastingopbrengst kunnen worden gedekt. Het za! daarom noodig zijn op voering van blijvende uitgaven zoo veel mogelijk te voorkomen en bij het toestaan van uitgaven niet alieen met haar wenscheiijkheid rekening te houden, maar ook met de mogelijk heid om de middelen te verscheff :n, weike die uitgaven ook in de toe komst moeten dekken. Uit de omschrijving der inkomsten blijkt, dat bij het vaststellen der be grooting gerekend is op uitkeering van f 50,000 van de gemeentetelefoon, van f 250,000 van de gemeentewa terleidingen, van f 1100 000 van de gemeentegasfabrieken, van f 100 000 van de gemeentetram en f 350,000 van de gemeente eleciriciteitswerken. Het bedrag dat men van de plaat selijke directe belasting naar het inkomen denkt te ontvangen, be draagt f 5,400,000. Ook nu wordt voorgesteld om het percentage voor de plaatselijke in komstenbelasting te bepalen op 51', pet. en het aantal opcenten op de personeeie belasting vast te stellen van 50 tot 141. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg de iotale schuld der gemeente Amsterdam f 328,046,800, tegen f 131,040,000 op 1 Januari 1910, zoo dat inden loop van dat jaar f 2,993,200 werd afgelost. Oorspronkelijk waren de leeningen in totaal f 176,556.359,55. Trekhondenwef. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën verzocht om het volgende onder de aandacht te brengen van de burgemeesters Waar in art. 2 van het Koninklijk besluit van 6 Februari 1911 (St.b!. no 46) sprake is van een spoorstok, onder de hondenkar vastgemaakt tus schen de twee uiteinden van de boomsn, wordt naar mij re opvatting bedoeld, dat de spoorstok op de aangewezen wijze bevestigd moet worden, indien er boomen zijn. In het voorschrift ligt niet opgesloten, daf aile karren, ook die, waaronder of waarnaast de hond loopt, van boomen ziuden moeten worden voorzien. E/enzoo is de bepaling, dat tot het tuig moet behooren een draagriem van minstens zes centi meter, mijns inziens aldus op te vat ten, dat, wanneer een draagriem aan wezig is, zooals het gevai is bij hon den vóór de kar gespannen, deze de gestelde breedte moet bezitten. Komt een eigenlijk gezegde draagriem niet te pas, doch zijn alleen éen of meer rugriemen aangebracht, om den borst riem op de vereischte hoogte te hou schrijven. Even daarna riep hij mij. „juffrouw Raikes," zeide hij, „ik moet dadelijk een telegram verzenden wie kan het voor me wegbrengen?" „Het zoontje van juffrouw Haw kins hiernaast wel, mijnheer," zeg ik „hij doet dikwijls boodschappen voor heeren, die ik in huis heb en hij heeft het altijd heel goed gedaan. Ik heb hem juist op het veld achter het huis zien spelen." „Roep hem dan even binnen," zeide hij, „ik zal hem een kwartje geven voor zijn moeite." Ik riep den jongen binnen en mijnheer Onslow gaf hem het telegram en toen liep hij er mee weg, maar niet zoo hard of ik had nog tijd het veld hierachter over te hollen en hem op den weg op te vangen. „Tommy," zeide ik, „laat mij dat telegram eens zien." Hij is een goed ventje en reikte mij zonder meer het telegram over. Het was geadres seerd aan Montgomery 13 Bridge- worth Road, Richmond. Er was geen naam bijgevoegd en er stond niets anders in dan „Ja." Ik vond er niets ongewoons in en dus heb ik er niet meer over nagedacht, tot u mij zoo even vroeg of hij ooit brieven kreeg." „Ik geloof, dat ik hel adres maar noteeren zal, in geval ik het noodig mocht hebben," zeide Burrell. „En nu moet ik gaan en bedank u nog eens, juffrouw Raikes, voor de ver strekte inlichtingen." Hij verliet het huisje en wandelde terug naar Staines daar nam hij den trein naar Londen en ging toen haas tig naar zijn kamers in Francis Street. Later op den dag begaf hij zich naar Euston Station. Nog twintig uur ver liepen er voordat hij daar de inlich tingen kreeg, die hij noodig had maar, toen hij die bekwam, had hij de voldoening te weten, dat er nog slechts éen schakei ontbrak, om de keten van bewijzen te volmaken. Die schakel werd te Richmond ge smeed en den volgenden dag deed hij verslag aan den verbaasden Codey. „Qroote hemel, Burrellzeide dit scherpzinnig heer, „dit is even won derbaarlijk ais vreeselijk i Wat denk jij er van „Ik denk, mijnheer, dat hierdoor mijnheer Henderson's onschuld lang en breed bewezen is." den, zoo vindt de bepaling, dat de draagriem minstens zes centimeter breed moet zijn, geene toepassing. De lotingsquaestie opgehelderd. Thans heefi zich opgehelderd, hoe het gekomen is, dat bij de loting voor de nationale militie te Amster dam twee lotelingen heizeltde num mer getrokken hebben, nl. 3548. Ge bleken was, dat het lotingsnummer overeenstemde met het aantal oproe pingsbrieven \an de loting. Er was dus geen nummer te veel en het ïag aizoo voor de hand, dat er een num mer ontbreken moest, ten gevolge van een drukfout, die oorzaak is vai het dubbele no. 3548. Zaterdagmorgen is bij de contro leering der staten gebleken, dat no. 3648 ontbreekt. Wijl en 3548 en 3648 beide dienst plichtige nummers zijn, heeft geen der loteiingen een kans minder gehad op een hoog, zoogenaamd „vrij" nummer. Thans zal er van overloien voor alle lotelingen geen sprake zijn. Naar de „Mb." uit 's Heriogenbosch verneemt, zuilen hoogstwaarschijnlijk de groote manoeuvres in dan omtrek dezer stad worden afgelast, daar in de omliggende dorpen overal gebrek aan water is en nog op verschillende plaatsen mond- en klauwzeer he-rsciit. Een secretaris-quaestie. In den gemeenteraad te Veenendaal is een voorstel behandeld van Burg. en Welh. betreffende de handelwijze van den gemeente secretaris tegenover den burgemeester in zake een schrij ven van den minister van oorlog. Aanleiding tot deze zaak was een klacht van een landweerplichtige bij den minister van ooriog over wille keurige uitvoering van bepalingen der Landweerwet, ondervonden van den gemeente secretaris, in opdracht van den minister had toen de bur- gemees'er den secretaris schriftelijk vrrzocht ten aanzien vai alle verlof gangers dezelfde gedraglijn te volgen. De secretaris had dien brief aan den burgemeester teruggezonden, met een blauwpotloodstreep doorgehaald en met bijvoeging, dat hij daarmede niets te maken heeft, wijl de uitvoe ring van de Landweerwet hem niet is opgedragen. Na behandeling van een desbetref fend verweerschrift van den secretaris hetwelk door den burgemeester beantwoord werd met de opmerking, dat wel de uitvoering van de Land weerwet aan den burgemeester is opgedragen, maar dat de secretaris ingevolge artikei 101 der gemeentewet verplicht is den burgemeester behulp zaam te zijn in alles wat het aan dezen opgedragen bestuur aangaat, HOOFDSTUK XV. Eindelijk dan brak de groote dag aan en werd Godfrey voor zijn rech ters geleid. Weer was de gerechtszaal stampvol, Het Londensche publiek voelde, dat een der belangwekkendste zaken der laatste jaren op het eind liep, en zij zouden voor geen geld ter wgreld de oniknooping van dit treurspel willen missen. De ambtenaar beiast met het voor lezen van de acte 'van beschuldiging stond op en las weer de tegen hem ingebrachte aanklacht vooi en daarna werd hij opgeroepen om, zooals in Engeland gebruikelijk is, voor zich zelf te pleiten, Godfrey trad naar voren, keek recht voor zich uit eii sprak toen met kalme, heldere stem „Onschuldig, Edelachtbare!" Daarna werd den juryleden de eed afgenomen en nam da ambtenaar van het Openbaar Ministerie hei woord. Vervolgens deed hij zijn getuigen ontbieden, om daardoor Godfrey's schuld te doen bewijzen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1