Vu lUiOvertuigd. No 201 49e J&argniig. 1911 Zaterdag 26 Augftisius tiemeentebestiiur. B1N N E N i AN IX Feuilleton, vu m op m tak. VLISSINCSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks^ uifggzonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemeRts-fidwertenfiën op zeer ooordeelige ucortuaarden BEKENDMAKING. Herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat op Vrijdag 1 September a. s. van des morgens acht tot des na middags vijf ure de herstemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in den gemeenteraad en wel voor een lid in kiesdistrict III. De candidaten in alphabetische volgorde zijn KOUSEMAKER, J. P. MEY, DE J. Tevens wordt de aandacht geves tigd op art, 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uilgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Vlissingen, 25 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PUBLICATIE. Onttrekking van grond aan den Openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op artikel 230 der Gemeen tewet Brengen ter openbare kennisdat het voornemen bestaat aan den ge meenteraad een voorstel te doen tot het onttrekken aan den openbaren dienst van het gedeelte van de Dok kade van af de fabriek „de Schelde" tot aan het z. g. „Beeldenhuis" dat zij, die hiertegen bezwaren hebben in de gelegenheid worden gesteld deze uiterlijk op Vrijdag den 1 September a. s., schiiftelijk, bij hun Coliege in ie dienen. Vlissingen, 25 Augustus 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN 'DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De Ziekteverzekering. Naar „Het Volk" verneemt, is de commissie van voorbereiding vóór de Ziekteverzekering weder bijeengeroe pen tegen 7 September a. s. Ondertusschen heeft minister Talma de commissie thuisgezonden een stuk bevattende zeven meer of minder be langrijke wijzigingen in zijn Raden wetsontwerp en 44, zegge vieren veertig, amendementen op zijn Ziekte- verzekeringsontwerp. Voor een deel houden deze wijzigingen verband met O—- 61.) „Nu staat me het paar weer leven dig voor den geest." „De Fünfhaus-kerk in de Gurtel Strasse zegt u, geloof ik vroeg Burrell, terwijl hij den naam in zijn notitieboekje opteekende, om het la ter te kunnen naslaan. „En mag ik vragen, hoelang het gelukkige paar bij u geweest is?" „Een goede veertien dagen," ant woordde de hotelhouder, een boek raadplegend. „Maat zij waren al dien tijd niet gelukkig „Hoe bedoelt u Waarom waren zij dat niet?' „Om een doodeenvoudige reden,' antwoordde de chef. „ik bedoel dat tegen het eind van hun verblijf, de meesten van ons duidelijk zagen, dat de heer zijn jonge vrouw een de bespreking die over de vraagpun ten gehouden is, maar voor een groot deel staan ze er geheel buiten en zijn het dus wijzigingen ingediend door de regeering zelve, nog voor dat liet ontwerp in discussie is. Uit de Staatscourant. Brijkens bij het departement van marine ontvangen berichten is Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", onder bevel van den kapitein ter zee J. A. M. Bron, 24 dezer te Nieuwediep binnengekomen en zijn Hr. Ms. tor- pedobooijagers „Wolf" en „Fret", onder bevei van den luitenant ter zee der 1ste klasse A. Breda Kleynen- berg, eveneens 24 dezer van Vigo vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Oostlndië. De officier van administratie der 2e klasse A. A. Lagaay wordt met 4 September 1911 geplaaist in de directie der marine te Amsterdam. De lichting 1910. Aan het verslag aan H. M. de Ko ningin van den minister van binnen- landsche zaken omtrent den afloop der lichting voor de nationale militie van 1910 ontieenen wij het volgende Bij Uwer Majesteits besluit van 9 October 1909 (Staatsblad nr. 337) werd de hoegrootheid van vermeide lichting bepaald op 17,500 man, waarvan 12,300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefe ning in ie lijven. Van evenbedoel-de 12.300 man werden er 400 voor den dienst ter zee bestemd. Het aantal ingeschrevenen, waar naar bij vorenvermeld besluit volge s art. 2 der militiewet 1901 het aandeel van elke provincie in de lichting is bepaald, bedroeg 52 387 tegen 52,341 in 1909. Het cijfer der lichting slond der halve tot dat der ingeschrevenen ais 1 2,99. Bij de militie te land en bij de zeemilitie zijn ingelijfd 17,383 man. Onder deze zijn niet begrepen 3093 man, die na hun inlijving, bij hei keuring ingevolge art. 100 van boven aangehaalde wet voor den dienst zijn afgekeurd. Er ontbreken alzoo 117 man. Het tekort bedroeg in 1906 63 op 51,210, in 1907 83 op 52,070, in 1908 80 op 52,710 en in 1909 106 op 52,341 ingeschrevenen, waarnaar het aandeel in elke provincie in de lichtingen van genoemde jaren werd bepaald. Bij de zeemilitie werden 400 man ingelijfd, aizoo het aantal, aangewezen bij artikel 1 van Uwer Majesteits bovenvermeld besluit van 9 October 1909, Uit hoofde van gemis varrde ge vorderde minimumlengte werd aan 627 militieplichtigen vrijstelling verleend. Ten aanzien van 8 hunner geschied- weinig verwaarloosde. Toch was zij een mooi meisjeO, werkelijk een pracht van een meisje „De wittebroodsweken liepen ze ker op een eind," antwoordde Bur rell onverschillig. „Arm kind, zij hebben niet lang geduurd." Hij zweeg even om zijn gedachten te verzame len en ging toen luid voort„Heeft u er eenig idee van, waar zij heen gegaan zijn, nadat zij uw hotel had den verlaten De chef dacht een oogenblik na. „Ik geloof naar München, maar ik weet het niet zeker. We zullen het Adolf eens vragen." De oberkeliner werd weer geraad pleegd en bevestigde, wat zijn chef gezegd had. Hij zeide, dat de ver onderstelling van den hotelhouder juist was en verklaarde, dat zij naar München waren vertrokken met het plan, later door te gaan naar Parijs. Hij was hier zeker van, omdat hij den heer en dame op den morgen van hun vertrek hierover had hooren praten. Den volgenden dag bracht Bur rell door met meer bewijzen te ver zamelen. Hij bezocht den eerwaarden de dit bij de herkeuring in artikelen 100 der bovenaangehaalde wet be doeld. Om evenvermelde reden wer den er voor dé lichtingen van 1906— 1909 respectievelijk 670, 729, 608 er. 636 vrijgesteld. Wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken werden voor de lichting van 1910 11,015 militieplichtigen vrijgesteld of daarvoor ongeschikt verklaard. Van dezen waren er reeds ingelijfd en had hun afkeuring plaats ter gelegenheid van herkeuring inge volge laatstgenoemd wetsartikel. Het aantal vrijgestelden, ongeschikt verklaarden en afgekeurden opgrond van artikel 45, 2e der Militiewet 1901 bedroeg in 1905—;909 achtereenvol gend 8158, 9067, 9381 en 10,928. Van de lichting van 1910 werd aan 7600 mili'iepiichtingen vrijstelling ver leend wegens eigen militairen dienst, wegers broederdienst in persoon of bij plaatsvervanging volbracht of op grond van artikel 50 der Militiewet 1901. Het aantal vrijgestelden om een dr-zer redenen bed.oegin 1906—1909 achtereenvolgens 7903, 7835, 7925 en 7641. Het gezamenlijk aantal der om ver schillende redenen vrijgestelde mili tieplichtigen van de lichting van 1910, met bijvoeging van hen, die van den dienst zijn uitgesloten (36) of tus schentijds zijn overleden (35)- was 19,313. In 1906—1909 beliep het res pectievelijk 17,873, 17,734, 18,010 en 19,313. Aan 152 militieplichtigen, behoo- rende tot de lichting van 1910, is op grond van het eerste lid van art. 113 der Militiewet 190L voor éen jaar ontheffing van den werkelijken dienst verleend. Het derde lid van dat artikel werd op 13 railitiepHchttgen van die lich ting toegepast. in verband met het vierde lid had dit bovendien plaats ten aanzien van 17 militieplichtigen. Pa roonsvereeniging „Boaz". De jaarvergadering der Vereen, van Nederl. Patroons „Boaz" za! Donder dag 28 September, voormsddags 11 uur, in lut gebouw Iréne te Utrecht, gehouden worden. De agenda vermeldt, behalve de gewone werkzaamheden, verkiezing van bestuursleden, en behandeling der conclusiën der Tariefcommissie. In den namiddag zal het ontwerp invaiiditeits- en ouderdomspensionee- ting worden ingeleid door den heer mr. V. H. Rutgers. Reizende Bibliotheken. Een van de jongste loten van den alouden stam, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vormen hare rei zende bibliotheken. En wederom zul len dezrn winter, thans reeds voor predikant, die hen getrouwd had, verkreeg van hem zekere papieren, die hij noodig had, vond den juwe lier, die hen den trouwring verkocht had en toen hij aües wist, wat hij weten wilde, nam hij den trein naar Miinehen. Bij aankomst irr die stad, zocht hij het hotel op, waar zij gelogeerd hadden en ontdekte nog verschillen de bijzonderheden, die later mis schien van nut konden zijn. Van daar ging hij naar Parijs, waar hem nieuwe onthullingen wachtten. Ein delijk, en niet voor den tijd, begaf hij zich aan boord van de boot, die hem naar Engeland zou brengen. Zelfs deze korte reis was niet van belang ontbloot en tegen den tijd, d.it hij Londen bereikte, voelde hij, dat er nu niet veel meer den eind uitslag in den weg stond. Maar wat hem nu nog overbleef te doen zou waarschijnlijk belangrijker nog zijn dan het begin. Et was nog een gaping, die ge vuld moest worden en zij zou ge vuld worden op de een of andere manier, voordat de zaak voor kwam Het eerste, wat hij na zijn ihuis- de vierde maal, de ingezetenen van vele kleinere plaatsen in ons land in de gelegenheid worden gesteld, te genieten van zorgvuldig gekozen, goede en degelijke lectuur, en op vruchtbare wijze de lange winteravon den te korten. Met haar „Reizende Bibliotheken" immers beoogt de maat schappij, goede en goedkoope boeken van allerlei soort en inhoud te brengen onder de bevolking van kleine ge meenten, die, helaas, voor het over- groote deel van goede en goedkoope lectuur is verstoken, in het najaar worden naar plaatsen, die daarvoor in aanmerking willen en kunnen ko men, kisten met 100 boeken (romans, vakboeken, werken voor de jeugd en diversen), alsmede eenvoudige boe kenkastjes verzonden, nadat zich eerst een ingezetene bereid heeft verklaard, belangeloos als boekbeheerder op te treden. Ieder kan van de bibliotheek gebruik maken. In het vooijaar worden de kisten weder naar de Centrale Bi bliotheek te Amsterdam teruggezon den, terwijl, indien het gewenscht wordt, in het najaar weder een nieuwe zending arriveert. De 65 afdeelingen, die den afgeioopen winter van deze instelling profiteerden, zijn bijna zon der uitzondering ten hoogste voldaan. Thans kunnen in October 80 kisten woiden verzonden. Zij, die voor de plaais hunner inwoning een inzending wenscbelijk achten, worden uitgen.oo- digd zich voor 10 Ssptember te wen den tot de nuiscommissie voor de reizende bibliotheek, N. Z. Voorburg wal 212 te Amsterdam. Bij voorkeur ontvangt de commissie de aanvrage van een lid van het gemeentebestuur, een predikant, onderwijzer, bestuur eener vereeniging e. d. indien bet aantal aanvragen het aantal beschik bare kasten overtreft, zal door lotir.g worden beslist aan welke zal worden voldaan. 'lis waar: automobieler, zijn geen prettige dingen op den weg en be grijpelijk is het, dat vooral rustige wandelaars en bewoners van aan grenzende huizen wei eens foeteren op die leelijke dingen, die den weg onveilig maken en de lucht met hun stot en stank verpesten. Maar hierbij moet het ook blijven, of nog verstan diger is het, dat alles in lijdzaamheid te dragen, wanneer althans de auto mobilisten zich niet gedragen alsof de weg er alleen voor hen is en hun medemenschen er slechts zijn om door hen te worden geslachtofferd. Hier en daar treft men nog menschen aan, die een bepaald vijandige houuing tegenover de automobilisten aanne men. Zoo b.v. een Fransche boer nabij Dyon, die daarvoor een gevoelig, doch welverdiend lesje ontving. Tusschen komst deed, was een getrouw en compleet verslag te geven van zijn doen en laten, nadat hij Londen had verlaten. Daarna raadpleegde hij de aanteekeningen, die hij gemaakt had bij den vertegenwoordiger der heeren Kosman Constantinopolous en Co. te Parijs en nam toen den trein naar het stadje Staines. Van Staines naar het bekoorlijke dorpje Laleham is een betrekkelijk korte en mooie wan deling. Het was bijna twaalf uur, toen hij het dorp bereikte en uit keek naar Laburnum Cottage. Het bleek een aardig huisje te zijn met eer, rieten dak, omringd door een tuin, die in den zomer een pracht van stokrozen, Oost-Indische kers en andere eenvoudige bloemen zou vertoonen. Tegen het raam stond een bordje met „Kamers te huur." Burrell stiet het hekje open en liep over het tuinpad naar het nette portaaltje, waar hij met zijn stok hard op de deur bonsde. Nauwelijks was het geluid weggestorven, of de deur werd geopehd door een dik, bedaard uitziend vrouwspersoon, in het zwart gekleed, met een muts op en een nette witte schort voor. Dyon en Chalon-sur-Saöne passeerde 's avonds ongeveer 6 uur een auto, waarin een schilder, een advocaat en een geneesheer waren gezeten. Eens klaps werd de schilder in de volle borst getroffen door een zwaren steen, aie door een auto-vijandigen boer, zonder de minste uittarting of aan leiding naar den wagen was geslin gerd. De auto stopte, de reizigers zet ten den boer na, kregen hem te pakken en droegen hem in de auto. Men ontnam hem zijn horloge, zijn papie ren, zijn geld, en ontdeed hem van zijn mouwmest, en deed hem toen gra tis een tochtje meemaken. Een tochtje van 50 kilometer! Toen mocht hij uitstappen. Wit van nijd hoorde hij zich aldus toespreken „Nu, vader, mag je 50 kilometer tippelen om weer thuis te komen, zonder centime in je zak, en dat is niet heel aangenaam met deze warmte, maar het is nog altijd beter dan aan de gendarmen te worden overgele verd. Onthoud nu tenminste, dat het je soms leelijk kan opbreken als je menschen, die je niets gedaan heb ben, lafhartig aanvalt." Daarop stoof de auto weg en 't boertje kon naar huis terug marcheeren. '(Spreekt van zeif, dat de reizigers hem weer toe stuurden, wat zij hem hadden ont nomen. Of de boer zijn wedervaren aan vrienden en kennissen zal heb ben verteld, gelooven we niet. Hij zai overtuigd moeten zijn, wel wat verdiend te hebben, al was de ont vangen straf lang niet malsch. Wij vinden althans het idee der heeren niet kwaad. Goeie ideëen zijn soms geld waard. Een keilner in een Brusseïsch restaurant, waar veel bezoekers komen die niet heel royaal bij kas zijn, heeft een idee in toepassing doen brengen, dat den restauratiehoucier niet gering voordeel aanbrengt. Aan het loket, dat in de keuken uitkomt, roepen op zeker oogenblik vier keilners achter een „Rijst! rijst! rijst! rijst! „Hat schijnt" zegt een dagelijksch bezoeker dat de menschen vandaag bijzonder veel trek in rijst hebben is de rijst vandaag lekkerder dan ge woonlijk?" „Neen", antwoordde, de aangesproken kellncr vertrouwe lijk, „maar wij moeten op dit moment de aandacht der aanwezige gasten op de rijst vestigen. Ziet u, het publiek heeft vandaag meer om appeltaart dan om rijst gevraagd en wij zouden dus van het laatste waarschijnlijk een groote poriie oveihouden daarom heeft de chef order gegeven om de rijst aan te kondigen als iets niet besteld wordt, dan bestellen wij het oogenschijnlijk en dit animeert dan de menschen". „Een portie rijst hoorde men op ditoogenblik roepen. „Ziet u wel," zegt de keliner, „de menschen krijgen er al trek in. Dat „Juffrouw Raikes?" vroeg Burrell, om zeker te zijn, dat zij degeen was, die hij wenschte te spreken. „Die ben ik, mijnheer," zeide de vrouw. „Wilt u zoo goed zijn me te zeggen, waarmee ik u van dienst kan zijn „Ik zou gaarne eenige inlichtingen van u hebben," antwoordde Burrell. „Ik ben expres van Londen geko men om u te spreken." „Van Londen, mijnheer riep zij uit, alsof dat iets zeer buitengewoons was. „Wilt u maar binnenkomen Dit zeggende, hield zij de deur voor hem open om hem binnen te laten. Hij bevond zich nu in een net zitkamertje, eenvoudig maar gezellig gemeubeld. Drie kooien met opge zette vogels versierden de muren met nog eenige schilderijenverder bevond er zich een schaars van boe ken voorziene boekenkast en ten slotte een fraaie sofa en drie mooie stoelen. „Ga zitten als 't u belieft, mijn heer," zeide juffrouw Raikes, terwijl zij onder het spreken een der mooie stoelen met haar schort afstofte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1