?ai léiOnrtaigi Vrijdag 25 Augustus feuilleton* No 200 49e Jaargang. 1911 VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. übonnements-Aduerientien op zeer uoordeeiige uooruiaardert BiNNENl. AND, Wetten, die geen wetten zijn. De „Standaard",herinnerend dat niet lang geleden bijna een wetsontwerp door de Tweede Kamer was aange nomen,-zonder dat een voldoend ge tal leden voor een hoofdelijke stem ming aanwezig was, brengt dit in verband met de onlangs uit anderen hoofde behandelde vraag betreffende het recht tot onderzoek naar de wet tigheid van wetten. Het blad acht de zaak actueel wegens het steeds toe nemend absenteïsme in de Kamer, zoodat het thans nog tijdig voorgeko men geval zich in de toekomst niet kan herhalen. Betoogd wordt dan, dat eene wet, welke tot stand gekomen is zonder dat voldaan werd aan al de bij de grondwet omschreven voorwaarden, niet als wet is te beschouwen. Dit is iets anders dan het erkennen van een toetsingrecht naar den inhoud der wet, hetwelk door de „Standaard" is bestreden het geldt hier formeele eischen, duidelijk in de grondwet ge steld en waarover geen twijfel kan bestaan. De jurisprudentie van den Hoogen Raad geeft steun aan deze opvatting. Wel is de quaestie in den bovenbe doelden vorm nog nooit bij den Hoogen Raad voorgekomenmaar datzelfde hoogste rechlscollege heeft eens een tractaat onwettig verklaard, omdat het de grondwettelijk vereischte goedkeuring der Staten Oeneraal mis te. Natuurlijk mag de wettigheid eener wet alleen bestreden worden, wanneer de onrechtsgeldigheid der Kamerbe slissing te bewijzen is. „Moeilijk" aldus gaal de „Stan daard" voort „kan intusschen worden aangenomen dat het de be doeling van de grondwet is, dat zoo dra iemand vermoedt dat de helft der leden eener Kamer niet meer aanwezig is, hij een stemming uit - lokke, die eventueel het sluiten der vergadering ten gevolge heeft. Wie 's morgens bij den aanvang eener vergadering de presentielijst getee- kend heeit, mag geacht worden te weten wat aan de orde komt, zoodat het aangenomen worden eener wet zonder hoofdelijke stemming door een slecht bezette Kamer mag gerekend worden te willen zeggen, dat ook die leden, die de presentielijst tee kenden, maar daarna in den loop der vergadering heengingen, geen beden king hadden tegen het aanhangig wetsontwerp. Het ontbreken van het quorum kan in geen enkel opzicht tegen de rechtskracht eener wet wor den aangevoerd, zoolang het niet geconstateerd is, en niet wel is in te zien, dat het aanbeveling zou kun nen verdienen, het ontbieken er van zoo spoedig mogelijk te constateeren, O— 60.) „Het zal niet heel moeilijk zijn," dacht hij, „uit te vinden, waar de Engelschman hier in Napels verblijf gehouden heeft. Hij is niet de per soon, om in een ander dan een goed hotel te logeeren." Hij voorzag, dat om deze reden het aantal hotels, waar Fensden ge logeerd kon hebben, slechts beperkt was én besloot daarom 's middags een onderzoek te gaan instellen. Hij slaagde al spoedig. In het tweede hotel, dat hij bezocht, kwam hij te weten, dat Fensden daar gelo geerd had en den 3en Februari had verlaten. De hotelhouder wist niets van een verbintenis met een meisje uit de stad en kon ook niet zeggen, waar heen zijn gast gegaan was, toen deze daar dit een onnoodig veelvuldige stokking in de werkzaamheden der Kamer zou teweegbrengen, eene stokking, welke niet door de grond wet kan zijn bedoeld." Tegen de nieuwe tariefwet. Een 50 tal importeurs van of han delaren in havermout, geven de Tweede Kamer te kennen, dat zij tot hun leedwezen gezien hebben door de regeering voor havermout een invoerrecht vanf 7 per 100 Kg. is voorgesteld dat zij de vrijheid nemen de aan dacht van de Kamer te vestigen op het feit, dat het havermout, hetwelk in balen of andere groote verpakking wordt ingevoerd en door den klein handel los bij gewicht wordt verkocht een volksvoedingsmiddel inden waren zin van het woord geworden is. Het wordt dan ook hoofdzakelijk door den arbeider en de burgerij gebruikt, voor wie het wegens zijn hooge percentage voedende bestanddeeien, speciaal eiwit en vet, als onontbeerlijk te be schouwen is, te meer, daar het een bij uitstek gezonde en krachtige kin dervoeding vorml dat havermout in balen thans vrij van rechten kan worden ingevoerd echter bij een invoerrecht van f 1 per 100 Kg. het verbruik ongetwijfeld aanzienlijk zou verminderen, daar juist de consumenten gevonden wor den in een klasse, die door de om standigheden genoodzaakt is bij hare uitgaven de grootst mogelijke zuinig heid te betrachten dat in aanmerking genomen op ver schillende andere voiksvoedingsmid- delen geene of zeer matige rechten zijn voorgesteld, een rech! van f 1 per 100 Kg. op havermout dan ook ais bijzonder hoog te beschouwen is dat ha/ermout in groote hoeveelhe den gebruikt wordt voor het opfokken in de eerste levensmaanden van melk vee en vooral van jonge varkens, de zoogenaamde „keuen." Bij normale haveroogsten en ais gevolg daarvan normale havermoutprijzeri, is het ge bruik als veevoeder voor jonge varkens door geheel Nederiand, speciaal in de Veluwe en de provincie Noord-Bra bant, bijzonder groot. Een invoerrecht van 11 per Kg. zou zelfs in jaren met normalen oogst den invoer als vee voeder totaal onmogelijk maken, aan gezien de regeeiing principieel alle veevoedermiddelen van invoerrectu wil vrijstellen, waardoor havermout in verhouding te hoog in prijs zou worden en de veehouders genoodzaakt zouden zijn van dit voor hen zoo uitstekend hulpmiddel af te zien. Redenen waarom adressanten de Kamer verzoeken het invoerrecht op havermout te willen verwerpen. Napels had verlaten. Zijn bedienden waren al even weinig op de hoogte, ofschoon éen hunner geloofde, dat Victor Fensden naar Rome was ge reisd. Den hotelhouder voor zijn vriende lijkheid dankend, verliet Burrell het hotel, ;niet weinig teleurgesteld en bracht het overige van den middag door met zich beëedigde verklaringen te verschaffen van de personen, waar bij deze verklaarden, Fensden op dien datum gezien te hebben. Verder ging hij de ontdekkingen die hij gedaan had nog eens in het algemeen na. „Ja, ik geloof, dat er niets anders op zit dan te probeeren of ik in Rome iels naders ontdekken kan," zeide hij tot zichzelf, toen hij de zaak tot in de kleinste onderdeelen bekeken had. Den volgenden morgenvroeg schud de hij dus het onwelriekende stof van Napels van zijn kleeren en be reikte op den bestemden tijd de hoofdstad van Italië. Hij was daar vroeger al verscheiden raaien geweest en was een geliefkoosde gast in het hotel, waar hij gewoonlijk logeerde. De hotelhouder begroette hem mei overdreven vriendelijkheid, eenigszins Kon. Militaire Academie. Zonder rangschikkingsonderzoek zullen in aanmerking worden gebracht voor toelating tot de Kon. Militaire Academie bij het wapen der infan terie H. T. L. J. L. B uinier, P. C. A. Fortanier, W. O. de Graaf, U. C. C. Noordenbos, J. Zwollebij het wapen der cavalerie H. T. L. G. C. Blauw, O. C.H H. G. H.M.Janssens, W. j. Leyds, A. M. C. Mazel en 1. L. D. baron Sirtema van Grovestins. De positie der onderofficieren. De commissie, ingesteld door den minister van oorlog tot het doen van wijzigingen in de soldijen, enz. van de onderofficieren, is met haar taak gereed gekomen. Voorgesteld wordt: 1. geen hoo- gere rang bij het wapen der infanterie dan die van adjudant-onderofficier (dus afschaffing van den vaandeldra gersrang) 2. afschaffing van de „radicalen" voor hoogeren rang en geheele herziening van het voorschrift „Eisch geschikiheid"3. afschaffing van den rang van sergeant (wacht meester) le klasse 4. aan alle onder- off.eieren jaarwedden toe te kennen in plaats van dagelijksche soldijen, kieedingsgeld, enz., en wel als volgt sergeant bij aanstelling f 450 mei 2 vierjaarlijksche verhoogingen van f 100. Sergeant-majoor f 900 met twee vierjaarlijksche verhoogingen van H00. Adjudant-onderoificier tl 100 met 2 jaarlijksche verhoogingen van f 100 5. aan alle gehuwden een vergoeding van woninghuar toe te kennen van f200 's jaars. Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag van de stemming voor de ve.kiezing van een lid voor den raad in district 1 te Rotterdam is, dat herstemming moet plaats hebben tus- sciten den heer A. W. C. Stolie (S. D. A. P.), die 1675 stemmen verwierf en den heer W. Moijman (Kath.), die 1605 stemmen verkreeg. De aftredende wethouder, de heer Van Dorp (lib.) verkreeg 1557 stemmen. Protestantsch-eristelijke drankbestrijders. Bij gelegenheid van het Xiile internationale Congres tegen het Al coholisme wordt op Dinsdagavond den 12den September 8 uur in het Kurhaus een vergadering van Pioïes- tantsche Ch isten-drankbestrijders ge houden. Zij gaat uit van Enkratoia, den Bond in welken al de Nederiand- sche Protestantsch Christelijke drank bestrijders vereenigd optrekken. Uit verschillende landen kwamen blijken van blijde instemming met het plan in. Het doel der samenkomst is elkan ders streven en arbeid beter te leeren kennen en waardeeren, zoo nader tot op de manier waarop hij een broe der verwelkomd zou hebben, dien hij in langen tijd niet gezien en voor wien hij nogal ontzag had daarna drukte hij de hoop uit, dat hij lang zou blijven. „Dat denk ik wei niet," zeide Bur red. „Ik ben met een gewichtige zaak bezig, die zoo gauw mogelijk afge daan moet worden. Ik traent het spoor te volgen van een Engelschman, dien ik op goede gronden verdenk van in Februari hierheen te zijn gekomen mei een Napoliiaansch meisje. Mis schien heeft hij bij u gelogeerd. Hier is zijn portret. Wilt u eens zien of u hem herkent?" Daarop haalde hij Fensden's por tret te voorschijn en legde het op de tafel, opdat de hoteinouier het zou kunnen bekijken. Deze schudde echter het hoofd. Hij herinnerde zich niet, dat gezicht ooit onder zijn gasten gezien te hebben. „Dan zal ik wel weer alle hotels moeten gaan afloopen," zeide Burrell. Na het koffiedrinken ging hij op weg. De uitslag was echter ver van bevre digend. Hij deed onderzoek in ieder hotel van eenige beteekenis en ook eikander te komen en den onderlingen band te versterken. Voor de verschil lende landen zuilen sprekers optreden die mededeeling doen betreffende hei doel, de organisatie en den arbeid der Christelijke anti-alcohoivereeni- gingen. Het Blauwe Kruis met zijn 100,00 leden en aanhangers in vijf werelddeelen verspreid za! natuurlijk een groote plaats innemenhet zal door vier nationale vereenigingen zijn woordvoerders laten aanwijzen, zoo dat achteieenvolgens aan het woord komen Zwitserland, Frankrijk,Duitsch- land en Denemarken. Aangaande Engeland zal mr. J. W. Harvy Theobald, secretaris van de Frieds Tomperance Union een en ander mededeelen. Voor Nederland spreekt ds. D. van Krevelen, secretaris der Nationale Christen geheelont houders vereeniging. Een nieuw schip. Gisterenmiddag werd met goed ge volg het stoomschip „Palembang," in aanbouw voor de Rotterdamsche L'oyd te Rotterdam, van de werf der scheepsbouwmeesters Bonn Mees aldaar te water gelaten. Het schip heeft een lengte van 430 Eng. vt., eene breedte van 54 Eng. vh, en een holte van 37 Eng. vt. tot het bovendek. Het heeft drie door- loopende stalen dekken, waarvan het bovenste met teakhout is bekleed. De kajuit bevindt zich in de groote dekhut in de midscheeps, waarop de kapiteinskamer met brug en daarbo» ven de kaarienkamer met tweede commandobrug zijn gebouwd. In de zijden, midscheeps, achter de dekhui, bevinden zich de hutten voor officieren en machinisten. Het logies voor de mat *ozen en stokers enz. be vindt zich in het voorschip onder het bovendek. Het schip wordt getuigd met twee sialen paalmasten, die elk van drie laadboomen zijn voorzien, terwijl er nog 6 iaadmasten aan boord worden geplaatst met laadboomen waarvan er een wordt ingericht tot het lichten van zware stukken. Op het schip worden nog geplaatst ankerspil, 13 stoomlieren en 2 kaap standers. Verder wordt het schip voor zien van een brandbluschmachine, van electrisch licht, enz. De machines worden vervaardigd door de Kon. Maatschappij „De Schelde," alhier. Het schip en machines worden geklassificeerd in de hoogte klasse van Bureau Veritas. Tentoonstelling 1912 te Nijmegen. Op initiatief van de heeren W. A. van Laan en H. J. W. Smals heef! zich te Nijmegen een commissie ge vormd tot het organiseeren van ver schillende tentoonstellingen in de in vele andere van minderen rang, maar, al deed hij nog zoo zijn best, niemand kon hem inlichten omtrent het door hem gezochte paar. „Het is duidelijk dat ik ergens een fout begaan heb," zeide hij tot zich zelf. „Ik geloof niet, dat ik hier meer tijd verknoeien zal, maar ik ga recht streeks naarWeenen en zal daar eens rondkijken. Wij weten dat het kistje uit de Oosfenrijksche hoofdstad af komstig was en dat de trouwring in hetzelfde land gemaakt is. Wat mij betreft, ik geloof niet, dat zij in Rome geweest zijn." Weer hervatte hij zijn reis en ein delijk had hij de voldoening zich in keizer Frans Jozefs beroemde stad te bevinden. Hij hield veel van Weenen, deels omdat hij daar twee belangrij ke vangsten had gedaan, en misschien nog meer, omdat een der beste post- zegel-koopen, die hij ooit gesloten had, in die stad tot stand was geko men. Bij deze gelegenheid liet hij geen tijd verloren gaan, maar ging dadelijk na aankomst aan hel werk. Hier zou het onderzoek echter niet moeielijk wezen. Hij had nog maar tweemaal zijn hoofd gestooten, toen maanden juli en Augustus van 1912. Deze tentoonstellingen, die op het terrein Keekensbosch en Gerard Noordplein gehouden worden, zullen o. m. bestaan uit sport, schilderijen, bloemen, paarden, rund- en pluim vee. Aan deze tentoonstelling zal tevens een groot amusementsterrein verbonden worden, bestaande uit een imitatie van Oud-Heidelberg. Het oog is gericht op het daarvoor zoo uitstekend gelegen benedengedeelte van het Valkhof (bekend door de metamorphose van vorig jaar tijdens de electriciteitstentoonstelling in „Klein Zwitserland"), benevens het hoogerop gelegen Hunnerpark, alwaar men hei slot Heidelberg ge deeltelijk wil nabootsen. In een in het Hunnerpark te plaatsen groot café restaurant zal het bekende Heidelber- gervat geplaatst worden. Dit café met terras zal uitzicht geven op de rivier de Waal, waarop verschillende water feesten zullen georganiseerd worden. De beide amusementsterreinen, die door een diepe in de heuvelen ge graven straat van elkander gescheiden zijn, zullen door middel van een brug en een electrisch spoortje met elkaar vei bonden worden. De plannen van tentoonstelling- en van het amuse- mentsierrein zijn allen ontworpen door den heer Henri S nals, de ontwerpen van „Klein Zwitserland" in vorig jaar. Het dagelijksch bestuur van de commissie is samengesteld uit de heerenM. Crommelin (voorzitter), Th. G. ten Pol (onder-voorzitter) en F. J. C. baron van Hardenbroek van Ammersiol (secretaris). Automatische brievenbussen. De directie der posterijen heeft te Amsterdam sedert het laatst der vorige week een klein aantal nieuwe brievenbussen laten plaatsen, die nogal van de oude verschillen. Wij hebben gistermiddag de plaatsing van een dezer nieuwe bussen voor het bijkantoor aan den Amstel hoek Heerengracht bijgewoond. Ze zijn licht geschilderd en voor het publiek, dat niet mocht begrijpen wat voor dingen het nu eigenlijk zijn, staat er met duidelijke roode letters „Brievenbus" op. Voorts de aanwijzing waar de brieven, en waar de drukwerken in geworpen moeten worden, benevens welke busiichting geschied is. Maar dan komt het verschil, dat „binnenin" zit. De postbeambte, be last met het lichten der bussen, opent met een sleutel den zijwand en neemt de gedrukte stukken als vroeger eruit. Maar van de brieven heet het voortaan „afblijven". Hij steekt een zak onder het deel van de bus, waarin de brie ven iiggen. Het bovenste gedeelte van den zak past precies in de gleuf van dit bovendeel en nu draait hij aan een handel. De brieven vallen hij aan het „Hotel National" in de Kartnerstrasse aanklopte. De hotelhouder zelf bekende, dat hij een slecht geheugen had voor ge zichten, maar hij was er van overtuigd, dat ais zij bij hem gelogeerd hadden, zijn oberkellner zich hen zeker her inneren zou. Die bediende werd on middellijk geroepen, om aan de be raadslaging deei te nemen en het portret werd voor hem neergezet. Nauwelijks had hij het gezien of hij herkende het als dat van den heer, die daar met een Italiaansch meisje gelogeerd had. Zij waren naar Wee nen gekomen om te trouwen, zeide men. „Om te trouwen?" vroeg Burrell op verbaasden toon, „Hoe bedoelt u dat Waren ze nog niet getrouwd, toen zij hier kwamen Voor de kellner kon antwoorden, ging er den chef een licht op en deze mengde zich toen dadelijk in het gesprek. „O ja, nu herinner ik me hen," zeide hij. „Dat was die heer, die in de Fünfrtaus-kerk in de Curtel Stras- se getrouwd is." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1